Weerbericht MEDEDEEL1NGEN VAN HET K0N1NKL. NED. MKT. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur.) De Bildt, 19 Febr. 1910. Hoogste barometerstand 765.5 m.M. te Horta (Azoren)laagste 720.3 m.M. te Valentia (Zuidkust van Ierland). Verwachting tot den avond van 20 Februari Windkrachtige tot stormachtigen Zuidelijken tot Zuid-Westelijken wind. Gesteldheid van <le luchtmeest be trokken, waarschijnlijk regen. Temperatuurgoringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 750 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 702 m.M. OPGAVE VAN: JOH. M. SCHMIDT Optlolen •B ZIJLSTRAAT HAARLEM. Thermometerstand U Haarlem. Zaterdag 19 Februari Hoogst* gisteren 9 uur F. (I Laagst* hedennacht F. 40 Hoogste heden tot 19 uur F. 48 STAATSCOMMISSIE GRONDWETSHERZIENING. „De Avondpost" bericht, zooals we reeds meedeelden, dat de heer Troel- atra besloten heeft het hem door mi nister Heemskerk aangeboden lid maatschap der staatscommissie aan nemen. „Het Volk" hoeft bij den heer Troel- ètra telegraphisch inlichtingen inge wonnen. Zijn antwoord was„Heb mij tegenover niemand uitgelaten en doe het ook nog niet." RAADSVERKIEZING ROTTERDAM. Bij de gisteren gehouden herstem ming voor een gemeenteraadslid in het vijfde district te Rotterdam (va- cature-Hudig) is gekozen dr. D. P. Hoyor, liberaal, met 1874 stemmen te gen 1800 stemmen op den tegencandl- dtutt, den heer Dielcs J. Schrauwen (anti-revolutionnair). Door dezen uit slag komt mitsdien in de politieke sa menstelling van den Raad geen ver andering. HOOG WATER. Men meldt uit Ti ei Hot waier in de Waal is zoover ge vallen, dat de veer weg over do uiter waarden te Wamel droog ligt, waar door voor voertuigen de verbinding met Maas en Waal hersteld is. De overtocht geschiedt met veerboot en pont. In Friesland is hel water gisteren weer gerezen ten gevolge van den krachtigen zuid-westelij ken wind, ge paard met regenval. FEDERATIE HANDELS- EN KAN TOORBEDIENDEN VEREENI- GINGEN. Aan 't jaarverslag over 1909 der Fe deratie van Handels- en Kantoorbe- djenden-vcreenigingen in Nederland, uitgebracht door den heer G. Smits, alhier, ontleenen we het volgende Do Federatie hield zich niet inet so ciale, maar uilsluitend met intellec- 'tueele propaganda bezig. Het particu lier initiatief ging den staat voor in het instellen van handelsexamens de Fcleralie was het, die voor eenigen tijd besloot tot de instelling van af zondert üke examens ter verkrijging van een Mercurius-diploma voor ieer- aar in de handels-correspondentie. Wat de eewone practijk-exarnens in boekhouden en handelscorresponden tie betreft, de deelneming in 1909 daaraan, overtrof die in vorige jaren verre. Maar de kennis, die do enndi- daten tijdens 't examen ten toon spreidden stond daarmee niet in evenredigheid. In de afgevaardigden der verschillende organisaties kwam eonigo wisseling. De afgevaardigde van „Mercurius", de heer Jean II. Odink, werd vervangen door den heer J. J. Kleinhoonfe. De heer T. Ver schoor, afgevaardigde der Christelij ke Vereeniging, door den heer G. A. Luitingh Jr. te Haarlem, de heer A. Donker, afgevaardigd© der Zannland- scho vereeniging, door den heer J. Decker te Zaandam, terwijl ten slotte de heer P. van do Weetering, verte genwoordiger der Haarlemsclie veree niging werd vervangen door den heer A. W. C. Keyser te Haarlem. Als bestuui sleden waren aan de Beurt van aftreden de heeren M. Gee- verding en R. Winkel, die beiden her kozen werden. Aan 't voorjaars-examen in het boekhouden namen 283 candidaten deel 7 hiervan trokken zich terug, 155 moesien worden afgewezen, (er- wijl aan 121 het diploma kon worden uitgereikt. Voor 't najaars-exnmen slnngden van de 290 candidaten 125, 102 wer den afgewezen en drie trokken zich terug. In tegenstelling met het vorige boekjaar is de financieele toestand der Federatie ditmaal bijzonder gun stig le noemen Mof een flink batig saldo is zij het nieuwe jaar ingegaan. DE ZAAK VAN HEECKERBN. Wij zijn gemachtigd, zegt de N. CT., het in enkele binden vermelde ge rucht, als zou een schrijven als door bwon Van Hceckeren bedeeld, niet door II. M. de Koningin, maar wel licht door II. M. de Koningin-Moeder zijn ontvangen, uit een bron, wel ke niet deu geringsten twijfel over laat, met de meeste beslistheid tegen to spreken. H. M. de Koningin-Moeder heeft nimmer eenig schrijven van een vreemden souvore-ia ontvangen, waarin op eeiugerlci wijze sprake was van belangen, welke ook, in ver band staande met onze landsverdedi ging. BRANDEN. Donderdagnacht verbrandde te Oude Niedorp de boerderij met den gehoelen inboedel van gebr. Hovenier, aan de Langereis. Enkel de koeien en het paard kon den worden gered. De bewoners moes ten op bloote \oeten en bijna onge kleed de koude in. De oorzaak is on bekend. Alles was verzekerd, doch heel laag. Gisterennacht is to Gemcrt do boer derij van het gasthuis geheel afge brand. Een paard en 8 varkens kwa men in de vlammen om. Te Bovenburen, gemeente Win schoten, is het boerderijtje van Wub- bo Boven afgebrand. STAATSCOMMISSIE REDDING WEZEN. Do bij K. Besl. van 7 Juni 1907 In gestelde Staatscommissie heeft ver slag uitgebracht. Zooals bekend, was van deze staats commissie lid en voorzitter Z. K. H. de Prins der Nederlanden. Het is volgens de commissie niet noodig en ook niet wenschelijk 't ge- heele Reddingwezen tot Staatsdienst te maken, zoolang het mogelijk blijkt het Reddingwezen op doeltreffende wijze door particulieren te laten uit oefenen. In dit geval ligt het op don weg der Regoering deze, voor zoover uoodig, geldelijk of op andere wijze te steunen. De verzorging van geredde schip breukelingen behoort, zoodra deze aan land zijn gebracht, tot de taak der Regoering. Hulp door particulie ren geboden, dient daarbij dankbaar aanvaard te worden. Wat de onderlinge verhouding der verschillende lichamen, welke op red- dinggobied werkzaam zijn, betreft, zoo ware het naar de mooning dor Commissie, eene grooto verbetering, indien de bestaande Reddingmaat schappijen tot fusie tot ééne Neder- landscho Reddingmaatschappij over gingen. Met betrekking tot de vvijzo van werken der Reddingmaatschappijen wordt er op gewezen: dat liet wenschelijk is, dat de sta tions ook buiten hun eigen terrein hulp bieden; dat het wenschelijk is, dat hel Red dingwezen, inzonderheid te Hoek van Holland en te IJmuiden, in één hand berust bij een krachtige persoonlijk heid van beschaving en ontwikke ling en vertrouwt met zeezaken; en dat de Reddingmaatschappijen be boeren zorg te dragen, dat op de Ne- derlandsche kust volkomen eenvor migheid bestaat in de wijze van sei nen tusschen een schip Ln nood en den wal. In verband met dit laatste wordt aanbevolen, dat de Regoering, zoo dra de gelegenheid zich daartoe voor doet, dit punt internationaal tracht te regelen. De Commissie acht het wenschelijk, dat voor het personeel der Redding maatschappijen eene vaste regeling van pensioenen en onderstanden in gevoerd worde. Ofschoon van oordeel, dat het red ding-materieel hier to lande in het algemeen niet achterstaat bij dat in andere landen, meeiit de Commissie toch cenige maatregelen te moeten aanprijzen. De Commissie vestigt o.a. de aan dacht op de groote waarde, welke voor het reddtugwezen op meerdere punten der kust te hechten is aan het gebruik van motoren in do diepwatex- bootcn en beveelt krachtige voortzet ting der proefnemingen op dit gebied aan. Ter bevordering van het verleenen van hulp bij strandingen op de hoof den te IJmuiden, acht de commissie o.a. noodig; aanbrengen van een ka belbaan op elk der hoofden, en wel allereerst op het Zuiderhoofd. Voorts ivordt aangeraden te Hoek van Holland en te IJmuiden proe ven te nemen met golfstillende olie. Te IJmuiden van het boothuis af aan het Noorderhoufd tot Wijk aan Zee, nabij het strand moet een weg aangelegd worden, zoodanig dat de reddingsbooten tusschen genoemde punten vrijwel op elke gewilde plaats te water kunnen worden gebracht. De commissie vermeent, dat te IJ muiden de quarantaine-inrichting, indien daarin geen lijders aan be smettelijke ziekten zijn opgenomen, ter beschikking van den verplegings dienst zal moeten zijn. Mochten de geldelijke gevolgen van deze maatregelen de krachten der Maatschappijen te hoven gaan, zoo zal dit bezwaar door de regeering zijn op te heffen. JEUGDIGE BOEFJES. Eenige jongens te Gouda hebben diefstal gepleegd in de R.-K. jongens-1 school aldaar. Na over een muur L? zijn geklommen, wisten zij in iiet schoolgebuuw te komen, waar zij van verschillende plaatsen geld wegna men. Ze waren in bet schoolgebouw geen onbekenden wegens wange drag waren ze van die school wegge stuurd. Ook uit bel gebouw der R.-K. Zus terschool hebben dezelfde jongens geld weggenomen, llier wisten ze door insluiping binnen te komen. De politie heeft proces-verbaal tegen hen opgemaakt. DE VERMISTE „JANTJE". Aangaande de stalen tjalk „Jantje", kapitein A. van der Wal te Gronin gen, welker vermissing we eenigen tijd geleden reeds meldden, kan de „Pr. Gr. Ct." nog mededeelen, dat de bemanning van dit nog geen jaar geleden gebouwde schip bestond uit vier man de 31-jarige ongehuwde kapitein, bovengenoemd, een stuur man, een matroos en de kok. De ue- manhing was te Delfzijl gemonsterd. Het vaartuig was met 175 ton oud ijzer geladen den laatsten dag van het jaar van Londen vertrokken. Een ander schip, dat denzelfden dag naar dezelfde plaats van bestemming ging, Grangemouth, kwam daar den 12den Januari aan. De hoop, dat men er ooit nog iets van zal vernemen, «s zeer gering. Het schip was verzekerd. VERKIEZING PROVINCIALE STATEN. Het Provinciaal Comité der anti- revolutionnaire partij te Utrecht lieeft aldaar de provinciale besturen der christelijk-historischo en katholieke partijen tot een conferentie uitgenoo- digd ter bespreking van de aanstaan de Statenverkiezingen. EEN WILD ZWIJN. De jachtopziener Van Slooten heeft in de Linnenumsche bosschen, nabij Hulshorst, eon wild varken gescho ten. EEN PLEIZ1ERREISJE. Men schrijft uit Breda aan het „Va derland" Lang en breed was er over beraad slaagd, maar eindelijk was de beslis sing genomen. Moeder de vrouw (ze woonde in een naburig dorp) was familie te Wouw nog een bezoek schuldig en dat zou ze nu eens gaan brengen. De toebereidselen waren gemaakt het beste costuum was ge reed gelegd, de ouderwetsche„Koe- kenkorf" was gevuld inet allerlei har telijke verrassingen voor de familie. Op den morgen van den gewichtigen dag was ons vrouwtje al vroeg in de weer, want ze had nog een heelen marsch te maken en de trein vertrok al vóór half zeven, had men haar ge zegd. Natuurlijk was de reizigster reeds om halfzes aan het station. Daar vindt ze het zelfs in het vroege morgenuur reeds gezellig op haar dooie gemak zette zij zich dan ook op een stoel, om de aankomst van den trein af te wachten. Daar roept de portier ..Roosen daal, Bergen op Zoom" enz. Vrouwtje denkt er niet aan, mee to gaan ze moet immers naar Wouw. De portier, verwonderd, dat hij aoo lang gezelschap van haar had, vroeg naar het doel harer reis. „Wel, ik mot naar Wouw". Juist was de trein vertrokken, dus nu wachten tot 86 uur. Vrouwtje bleef kalm zitten, tot ook deze trein vertrokken was de portier, die afge lost weid, beval haar in de goede zorgen van zijn opvolger, maar des ondanks werd ook de trein van 10.50 gemist. De eerste portier kwam in dienst terug en tot zijn verbazing vond hij nog steeds zijn vrouwtje van half zes. „Heb je dan niet hooren roepen vroeg de man. „Ik heb al zoo dikwijls hooren roe pen, maar komt hij nu haast vroeg het vrouwtje. Eindelijk te 12.50 nam de portier haar bij den arm en stopte haar" in een coupé. Daar zat ze nu, de familie was misschien wel ongerust, maar ze zou er nu gauw zijn, ze zat ovenwcl zoo gezellig, dat ze heelemoal vergat in Roosendaal over te slappen en eindelijk terecht kwam inVlake (provincie Zeeland). Goede raad was duur, van het voorgenomen familie bezoek kon niets meer komen. Dan maar weer terug naar Breda. En ja, met den sneltrein naar Amsterdam kwam ze 's avonds laat te Breda aan. De portieren werden opengemaakt en daar zag de portier van 's morgens ons vrouwtje heel rustig zitten. Ge lukkig voor het menscli was hij zoo vriendelijk er aanstonds op toe te loo- pen en te vragen of ze niet moest uit stappen. „Waar bennen we dan „Tli Breda". ,,Jao, dan mó 'k er uit." En bedaard stapte ze uit de coupé, maar zei toch „Dal doe ik nooit meer." De gevulde koekenkorf kwam voor den dag en de familie heeft nooit ge noten van de haar toegedachte ver rassingen. GESTOLEN ALTAARKRUIS. Donderdag, waarschijnlijk na af loop van den catechismus, is van een der zij-altaren in de St. Willibrordus- kerk (buiten de Veste) te Amsterdam een verguld koperen altaarkruisver dwenen Het kruis was van gegoten koper ^verguld) en naar schatting 70 a 80 c.M. hoog, inet een aureool om het Christushoofd, welke aan de kruisarmen doorlopend bevestigd is. Innerlijke waarde heeft het kruis niet zoo meldt ,,De Tijd". MUZIEK OP HEMELVAARTSDAG. De burgemeester van Giesendam weigert (naar het „Utr. Dgbl." meldt) zijn toestemming te geven tot liet houden van een wedstrijd van mu ziekgezelschappen op Hemelvaarts dag. waartoe de Harmonievereeniging Tempo namens den Zuid-Ilolland- schen Bond vergunning had ge vraagd. Thans zal men zich wenden tot den burgemeester van Hardinx- veld. EEN MOOIE DOKTER. Door de maréchaussée te Zevenber gen is aangehouden een koopman, die zich uitgaf als dokter, en aan een paar vrouwen onder Slikgat een soort medicijnen had verkocht. Bij de aan houding had de man nog een val- schen naam opgegeven. Hij is ter be schikking der justitie gesteld. llit de Arbeiderswereld ACTIE VAN METAALBEWERKERS. Het personeel van een brons- en metaalwarenfabriok te Amsterdam heeft gisteravond in een vergadering onder leiding van het bekende comi té van actie met 59 tegen 9 stemmen en 1 blanco besloten, Maandag te staken. Een van de firma ingekomen voorstel werd niet in overweging ge nomen. Letteren en Kunst STAKING VAN SOLISTEN. Toen gisteravond de zaal van len Stadsschouwburg te Amsterdam, waar het Wiener Operette-Ensemble, directeur llerr Miksa Preger, „Der Graf von Luxemburg" zou spelen, reeds goed bezet was, werd plotseling het publiek medegedeeld, dat door ziekte van Fraulein Grete Meyer :o voorstelling niet door kon gaan. Maar toen wij zoo schrijft de „Tel." belangstellend eens gingen inforraeeren naar den toestand van de actrice, bleek ons, dat er behalve het ziektegeval, nog een andere oor zaak voor bet niet doorgaan der op voering was. De gezamenlijke solisten, Grete Meyer uitgezonderd, hadden namelijk aan Miksa Preger om, half zeven een brief gestuurd, waarin zij mededeel den, dat zij niet zouden optreden uls hun gage van 1 tot 16 Februari j.l. toe niet vóór den aanvang der voor stelling was uitbetaald. Het bedrag, hiervoor benoodigd, zou goed ƒ3000 groot zijn en de heer Miksa Preger was niet in staat hieraan terstond te voldoen. Hij beriep zich op de con tracten, gesloten met de leden van het gezelschap, waarin bepaald is, dat hij verplicht is de gage te betalen op den eersten van iedere maand, ©n hoewel hij in October on November aan hunne wenschen in dezen was tegemoet gekomen, voelde hij zich er thans niet toe verplicht, te meer nog, omdat in December en Januari de uitbetaling slechts op den eersten had plaats gehad. En alle solisten waren dan ook tot drie Februari betaald, uit gezonderd Frfiulein Malkowska, die geweigerd had, om een particuliere reden, haar gage in ontvangst te ne men. De leden van het orkest en van het ,koor (vijftig personen) waren steed3 op den lsten on 16den van de maand betaald, en maakten gisteravond ook geen bezwaar om mee te werken, evenmin als Grete Meyer, hoewel dezï het spelen door dr. Störkopp verbo den was, met het oog op haar zware koorts. Om de kwestie op te lossen, stelde de heer Preger voor, de helft van het deel der entrée-gelden, waarop hij recht had, beschikbaar te stellen voor de solisten, en de rest morgen m orde te brengen, maar de acteurs ble ven bij hun eisch, en de voorstelling kon niet doorgaan. De heer Preger, die bovenstaande lezing van het geval gaf, toonde do contracten van de solisten, en ook den door hen gisteravond geschreven brief. Tevens legde hij er den nadruk op, dat de solisten in Januari j.l. met hem mee uit Duitschland naar hier kwamen, niettegenstaande zij den zestienden hun g&ge niet hadden ont vangen. Rechtszaken M A J ESTEITSSCHENNIS. De rechtbank te Winschoten heeft een 25-jarigen arbeider wegens belec- diging van H. M. de Koningin, ver oordeeld tot drie maanden gevange nisstraf. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd doctoraal examen rechten de heer A. Zaaijor. Utrecht. Bevorderd tot arts de heer F. M. Meihuizentot semi-arts de heeren S. v. d. Schouw en P. J. van Driel. EEN ONDERSCHEIDING. Aan den lieer W. H. Idzerda, pri vaat-docent in de photegraphie aan de Technische Hoogcschool werd, voor zijn verschillende bijdragen „Zur Theorie photochemlscher Vorg&nge", gepubliceerd in het jaar 1909, door de „K. K. Photographische Gesellschaft" te Weenen, voorzitter prof. dr. J. M. Eder, een „Ehrcnprais", d. i. de hoog ste onderscheiding, toegekend. Kort Nieuws Pers-Overzicht OVER Dr. KUYPER. De bekende Chrïsten-socialiste „En- ka" (mej. Van der Vlies) heeft naar Het Volk meldt, verklaard, dat ze te genwoordig is geweest bij een ge sprek onder anti-revolutionnairen, waarbij mr. A. de Jong, hoofdredac teur van de a.-r. Rotterdammer en fL-r. Kamerlid verklaarde: „Och, dr. Kuyper liegt altijd, hij stelt altijd alle dingen verdraaid voor. Ik bén nu voor mij zelf tot de conclusie gekomen, dat hij het onbe wust doet." Maar", zoo werd hem van twee zijden tegelijk toen opgemerkt, óók door mej. Van der Vlies, „vindt u dat niet nog veel erger, en een bewijs dat hij verleugend isl" „Och neen", repliceerd© mr. De Jong, „dat zou eerst onderzocht moe ten worden.' Hij gaf voorts als zijn meening te kennen: „Een eereraad werkt niets uit. Alleen met een enquête valt wat te bereiken. Want, „daar moeten ze voor verschijnen. Alleen, om een en quête volledig doel te doen treffen, zou er een psycliiater (zenuwarts) bij moeten." Laatste Berichten De amnestie, die het nieuwe minis terie acu Koning wil voorstellen, zal ut Barcelona ten goede komen aan 172 gevungenen, die voor een krijgs raad zouden terecht staan, en 90, die naar den burgerlijkeu rechter waren verwezen, in het overige CataJomö worden 446 beklaagden duardoor vrij. Ook reservisten, die desertie pleegden zullen in de gratie deeleu. Ter herinnering aan de aardbeving van hel vorige jaar, wil men te Mes sina een guüenkteeken oprichten. Vijfhonderd arbeiders van de fa brieken van Krupp te Essen hebben, wijl huu loonsverhooglng werd ge weigerd, het werk nedergelcgd. Te Semmering is een wedstrijd ge houden tusschen vliegende sleeën. 't Zij® gewone vliegtuigen, maar zon der motor, die op de schaatsen glij den over de sneeuw van een helling af en dan stijgen als ze vaart genoeg hebben. Een jonge vrouw le L.ubeck is, na dat zij met haren man van een bal terug was gekeerd, in haar baljapon met haar kind van drie maanden op den arm in liet Elbe-Trave-kanaal ge sprongen. Beiden verdronken. Aan boord van den FYanscho.n schoener Jeanne d'Arc te Brest, ont vlamde een lading celluloid, doordat een matroos met een kaars te dicht er bij kwam, met het ongelukkig ge volg, dat de kapitein en ee® scheeps jongen verbrandden en twee matro zen ernstig gewond werden. Uit Oakland in Californië wordt be richt, dat de kruitfabriek van Sam Lorenzo ten gevolge van een ontplof fing verwoest is. Twintig geëmploy- eerden worden vermist. Door een auto over reden. Hedenmiddag geraakte op den hoek van het Groot Heiligland en de Gast- huisvest een meisje van 5 A 6 jaar on der auto L 794. De beide linkerwielen gingen het kind over het lichaam. Door de omstanders werd het meisje, dat erg kreunde van pijn, naar t Gasthuis gedragen. Door twee onbezoldigd rijksveld wachters werd proces verbaal opge maakt. De automobilisten werden door het publiek uitgescholden. Zij gingen later naar 't Gasthuis om daar naar de kleine te informeeren. Zangwedstrijd R otterdam. Door de mannenzangvereeniging „Crescendo", dir. de heer Henri Pie- lage, zal deelgenomen worden aan den zangwedstrijd, uitgeschreven door de zangvereeniging „Inter Nos" te Rotterdam, welke wedstrijd gehou den zal worden in Mei a. s. Do vereen, zal uitkomen In de le afdeeling der mannenkoren. „Pro Patri a". Men schrijft ons De schermvereeniging „Pro Patria" hield Donderdag j.l. hare jaarlijksche algemeene vergadering. liet verslag van secretaris en penningmeester, waaruit bleek, dat de vereeniging in bloeiend en toestand verkeert, werd goedsekeurd. Met leedwezen werd opgemerkt, dat zich geen jeugdige personen bij de vereeniging aansluiten. Wel is het le denaantal vermeerderd, voornamelijk na den door „Pro Patria" in April 1909 gegeven internationalen scherin- wedstrijd, maar hieronder zijn geen jongelui van 15 tot 17 of 18 jaar. Met algemeene stemmen werd goed gekeurd een voorstel tot oprichting eener asplrant-afdeeliug voor jonge lui, van 13 tot 17 jaar. Zoo spoedig mogelijk zal hiermede een aanvang gemaakt worden. Was er het vorig jaar geen gelegen heid om uit to komen op wedstrijden, nu was reeds een uitnoodiging ont vangen voor den wedstrijd, uitge schreven door de scherm vereeniging „De Vrije Wapenbroeders" te Rotter dam, op 15 cn 16 Mei a. s. Er zal worden deelgenomen aan lotounewedstrijd lange stok, corps- floret, sabel en geweer. Ex. nuttige handvv erken. Voor dit examen slaagdon gistere ren te 's-Gravenhage de dames C. Kokkelkoren en B. C .Lantinga te Haarlem, J. B. M. Evers en H. C. Hennis te Schoten, en M. 11. Biemond van Hillegom. Militaire Z aken. Door den commandant der le. divi sie i3de bronzen medaille voor 12 jaar trouwen dienst toegekend aan den scrgeant-majoor-iustructou E. liap- teiu van het lüe regiment infanterie. Dit ondcrsciieidiiigsteeken zal hem den 23en Februari a. s. worden uitge reikt. Te rekenen op 21 dezer is de mili cien Kluos, van het 10e regiment in fanterie alhier aangesteld tot mili cien-korporaal. Bouwvergunning. Door B. en W. van Haarlem is gis teren den heer F. L. Oostenbrjek bouwvergunning verleend tot het op richten van 40 woningen aan de nieu we Adriaan Loosjesstraat. IJMUIDEN. Met ingang van 1 April Is de heer P. v. d. Laag, kommies late klasse te Oostmahorn verplaatst naar IJmui den. Witte Kruis. Tot concierge aan bet gebouw Witte Kruis-Reddingswezen zijn be noemd de heer J. Sioutjesdijk en echt- Belle. Men maakt zich hier ongerust over het lot van den stoomtrawler Belle IJ M 118 die reeds eenigen tijd te laat is. Men weet, dat dit de trawler is, die bij het Hoaksvuurschip werd overstoomd. Telegrammen GEEN STAKING. BRUSSEL, 19 Febr. (Reuter.) Ook de „Etoiie Beige" meldt, dat het ge rucht over eeu staking in de haven van Antwerpen onjuist is. Waar schijnlijk zal tusschen de ertswerkers en do werkgevers een overeenkomst worden gesloten, DE GRIEKSCHE KAMER. ATHENE, 19 Febr. (Reuter.) De pre sident van den ministerraad wees er ©D, dat de verkiezing van den Kamer president een bewijs van vertrouw*© is door de regeering, Het programnm der regeering is opgesteld in overleg niet de partijleiders. De overeenstenis ming overtuigde de kroon van d% noodzakelijkheid een kabinet te b*^ noemen, dat de taak heeft, door de bijeonroeping oener nationale verga-, doring de herziening der Grondwet uit te voeren. Het denkbeeld dier bij-' oenroeping is gegrond op binnenland-' scho zoowel als op buitenlandsche re denen van staat. De minister zette breedvoerig uiteen, dat die bijeenroo- ping het oenlgo middel is om tot den normalen toestand terug te keeren. En hij bes!uit met de vrees uit te spreken, dat, zoo de Kamer zich weerspannig loont tegenover het voor gestelde programma, zeer ongc- wenschte gebeurtenissen zich zouden kunnen voordoen. TEGEN BEN VLEESCHTRUST. NEW-YORK, 19 Februari. (ReuU*). Gemold wordt, dat de groote iury van Ycrsey-city de directeuren van de Na tional Packing Cy., den grooten vioeschtrust, >n staat van beschuldi ging hoeft gesteld, wegens het druk ken van de markt en het opdrijven van den vleeschprijs. Onder 1ez© di recteuren zijn vertegenwoordigers van Armour, Swift, Morris en andere groote vleesclunaatschappijen. („Hlbd.") Sport en Wedstrijden SCHAKEN. ESSER—DAVIDSON. De dorde partij, een Fransche, U gisteravond door Davidson met wit gewonnen. Stand: Essor 1 1/2, Davidson 1 1/2. Burgerlijke Stand HAARLEM. BEVALLEN: 18 Febr. M. C. van Tilburg—Keu- zekamp d. 17 E. Frisius do Haan- Houtman d. OVERLEDEN: 17 Febr. M. P., 18 m., dochter van J. J. V. Koelemij, SchagcheLstr.; 19. J. C. Martin, 85 juar, Zuid-Polderstr. J. H. Bas, 71 jaar, Maarten van Heemskcrkstraat. SCHOTEN. ONDERTROUWD: II. v. d. Leden en A. M. Zuider vaart. GETROUWS: N. P. Visser *11 Th. M. A. Tollenaar. BEVALLEN: M. H. de KortGeeven z. OVERLEDEN: K. Bakx, 5 jaren. HILLEGOM. BEVALLEN: M. E. van do Poll—Veelenturf, z. M. A. van den Berg—Out, z. C, War merdam—do Vos, d. J. v. d. Vossen—Rusinam. d. P. Giesborgen—Boogaard, z. C. Opstal- Rusman z. OVERLEDEN: J. van Stein, 4 jaar, A. J. M. Bal kenende, 5 maanden. WIJK AAN ZEE EN DUIN. GetrouwdJ. Spoefs en M. E. do Vries. Bevallen M. H. KuijlVan der Kolk, d., E. Noome—Rooijmans, z. Amsterdamsche Beurs. Openingskoersen van 19 Februari 1910, LABOUCHERE OYEN9 ét Co.'* BAN& Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 8. Tel. Na. 577, ZUID-AMERIKAANSCHE STAATS-, FONDSEN. C. Pe'u 113/16 Pref. Peru 38 3/4 TABAKSAANDEELEN. Bindjey 98, Deli Mij. 460, Medan 256. Nieuw® A3ahan 81, Senembah 420. P'TROLEUM-AANDEELEN. Koninklijke Petr. 452, Moeara Enim 199, Sumatra Patembang 169 1/2, Per^ lak 1431/4 Gew. Cultuur 179 1.-2. M1JNAANDEELEN. Groat Cobar 123 1/2. De AMERIKAANSCHE MARKT opende prijshoudend. Atchison Topo- ka 117 1/2, Denver 421/2, Eri© 297/8. Kansas 93. Pref. 69 1/1, Missouri 431/4 Rock Island 497/8, Southern Rail* 291/4, Southern Pacific 127, Union Pacific 1881/2, We bash 113/16. Wab. Pittsburg 5 1/2 Car 63 1/4, Steel 81, C. Marine's 7 1/4, Pref. 22 1/4. Marktnieuws Beverwijk, 19 Febr. 1910 Koolrapen, per 100 4. Bicten, per 100 ƒ1.30. Ramenas, per 100 ƒ3. Schorseneeren, p. bos ƒ0.10. Aardnp. klei, p. Heet. 2 75. Id. zand, p. Heet ƒ4 50. Roode Kool, p. 100 ƒ3—ƒ5. Savoijekool, p. 100 ƒ5. Bloemkool p. 100 ƒ2026. Lion, per llcct. ƒ2.50. Prei, per bos ƒ0.10. Rabarber, p. 100 bos 17.50. Pieterselie, per bos ƒ0.05. Selderie, per bos 0.08. Appelen, p. Heet. ƒ6ƒ8. Peren, p. Heet. Gemengd Nieuws EEN GALEIBOEF.... Een galeiboef, zekere Rechane, dl* door hot gerechtshof te Conatantin* wegens moord tot 20 jaren dwangar beid was veroordeeld, is uit het bagno in Guyana ontvlucht en naar Con stantino teruggekeerd, alleen om zijn moeder nog eens te zien. Na de oud* vrouw bezocht te hebben, stolde hij zich vrijwillig weder in handen van het gerecht. Hij wilde zich, zeide hij. niet aan zijn ©traf onttrekken. Hij wilde alleen zijn oude moeder vaar wel zoggen.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 2