NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8179. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. dinsdag 22 februari 1910. a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts-j iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Voor Haarlem - '.ij.' V' 120 Haarlem van 1—5 regels /l.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) A(/vs8iW(\\k. AdvertentiGn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 féVjT $$8f Ifc^V 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Afzonderlijke nummers0.02V Irasill&a»*4tm. jr n„. n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 23 FEBRUARI. Schouwburg: M:gnon, 8 uur. OM ONS HEEN No. 1096. Een Zandquaestie. In Overveen heerscht een zand quaestie, een zaak van gewoon duin zand, maar die pennen en tongen in beweging zet. De ZandJeverantie-maatschappij had het vorige jaar gevraagd, om drie maanden zand te mogen rijden tot 1 Aug. 1909. Dat werd toegestaan, maar achter- ui bleek, dat de termijn niet voldoen de was. Er werd dus verlenging ge vraagd en hoe het nu verder daarmee ging ontleen ik aan Bloemendualsch Weekblad. B. en W., hoewel daartoe naar het oordeel van den raad niet be voegd. verlengen die vergunning tot 1 April 1910. Wat daarover te doen ia ge weest vindt men in ons no. 42 van dat jaar, in het raadsverslag van 14 October. De bewoners klaagden en de raad, zich niet bewust tot de gegrondheid dier klachten te hebben medegewerkt, was vrij ver. atoord. Het gezag van den raad is toen gered door de beslissing, (lat u 1 te r 1 ij k tot 1 December 1909 vergunning tot rijden zou worden gegeven niet de verplichting, op poene van boete, dat uiterlijk 1 Januari 1910 spoorstaven enz. zou den zijn weggeruimd. In de raadsvergadering van 16 November 1909 kwam de zaak we derom ter sprake, naar aanleiding van 4 adressen. Een van de bewo ners, die den toestand onhoud baar noemden, een van de „Bin- nenlandsche en een van de werk- lieden, beide om verlenging vra gende, een van bewoners tot on dersteuning van het verzoek der werklieden. Gedeeltelijk waren dit dezelfde bewoners als die op het eersto adres hadden getee- kend. De heer Van Tienhoven verzotte zich krachtig tegen nieuwe ver lenging. De houding van den raad, als bewindvoerend colloge scheen langzamerhand bespotte lijk tc zullen worden. Volgens den heer Bispinck was tegenover B. en W. aan de eer Van den raad voldaan en kwam 'het belang der werklieden nu vooivvn to staan. Overeenkomstig zijn voorstel werd door de meer derheid besloten alle adressen voor kennisgeving aan to nemen en B. on W. te machtigen de zaak met do Znndleverantic-maatschap- pij te regelen, maar zoo dat in geen geval do termijn van 1 Maart 1910 wordt overschreden. En nu vraagt do Zandleverantie- Maatschappij, omdat zij nog niet met baar werk klaar is, opnieuw verlen ging tot 1 Mei. Ik ben er eens op uitgegaan om den toestand In loco op te nemen. Daar gaat eenmaal niets boven. Je kunt van ver een zaak vermoeden, doorgronden is alleen mogelijk van nabij, 't Regende in Kwoekduin en ik kan niet zeggen, d&t het ietwat dren zerige landschap verfraaid werd door do rails van het smalspoor, waar langs het zandvervoer geschiedt. Spoorstaven behooren in een villa park evenmin, als een boer op klom pen in een salon. Op dat oogenblik was liet er dood stil, maar toen ik een poosje gewacht bad, hoorde Ik gefluit van den Bloe- mendaalschen weg en om den hoek verscheen Klaas, de vermaarde lo comotief, acht leeg© zandw agens ach ter zich aansleepende. Hobbelend, waggelend rolde hij mij met zijn •taart voorbli, kwam toen terug over den wissel, trok de wagens naar den voet van bet afgegraven duin, het ze daar los, wisselde daarop alleen en draafde achteruit op een half dozijn wagens aan, die gevuld waren en klaar stonden om weggesleept te worden. Dit leek me bet beste oogenblik om Klaas te interviewen. „Goeien dag, Klaas", zei ik. Hij gromde, wat ik voor een weder groet verkoos te houden. „Druk in de zaken?" Tweede gegrom. „Blijf je hier nog lang zand rij- don Klaas stootte een geluid uit, dat het meest op een lachje leek en zei toen met een zware stem(locomotieven zijn alle bassen). „Ik weet het niet en 't kan me n'et schelen, or ik hier zand rij of in Friesland of Zeeland, is me een zorg. 't Landschap hier ken ik ai lang." „De Maatschappij vraagt om door te gaan tot 1 Mei „Weet ik", bromde Klaas. „Maar er worden bezwaren tegen ingebracht." Klaas floot even, om zoo te zeggen tusschen zijn tanden. „Dat is altijd zoo. Ze mogen Klaas niet lijden. Waar ik ook loop, overal zeggen ze„daar heb je die lamme locomotief weer I" Kan ik dat helpen Denk je soms, dat ik voor mijn plezier zooveel rook maak En dan het fluiten lk fluit toch niet als ik wil, maar als ik moet. De machinist laat het me doen. Moet jij wel eens doen wat je liever niet zou willen?" lit dacht aan minder aangename maatschappelijke verplichtingen en antwoordde met een zucht „Somtijds, Klaas." „Dan weet je er alles van. Ben lk een poosje ergens nnn de gang, dan wennen ik en de menschen aan kaar, maar dan ga ik gewoonlijk gauw weer weg en beginnen de quaesties ennieuw. 't Is een zwaar vak, dat van mij. Wat ben jij van je beroep Krantenschrijver Nou, da's ook maar zoo zoo. maar locomotief van smalspoor is toch nog naarder. Ik moet dag in dag uit oppassen, dat ik de menschen niet over de teenen rij op de teenen getrapt zijn ze toch 1" ,Is er nog niet genoeg zand voor den nieuwen weg?" „Voor den hoofdweg wel, maar niet voor de zijwegen. Dat duurt altijd langer, dan je denkt. Als 't hard re gent, kun je niet voort, ik wel, zie je, mij kan 't niet schelen, maar de zand gravers niet. En er is me zoowat re gen gevallen Steek je paraplu maar op, er komt nog meer 1" Klaas, als echte bu'tenman, speelde voor weerprofeet. ,Heb je hier al eens ongelukken ge maakt, Klaas?" „Nog geen een, alleen is er wel eens zoo'n stomme wagen omgevallen, maar je begrijptik kan niet helpen, wat er achter me gebeurt." Maar 't gesprek was uit. De machi nist draaide de kruk om, Klaas rolde weg en poefte een groote witte wolk in de lucht, wat ik voor een afscheids groet aanzag. Neen, zoo'n zandvervoer is wan klank in het rustige buitenleven. Wij kennen In de stad dergelijke disso nanten ookdreunende trams, ram melende vrachtwagens en nu weer het goederenvervoer per daverende automobiel plezierig is dat alle maal niet. Maar kan het anders Zand moet er eenmaal wezen. Wijst de Bloemendaalsche gemeenteraad het smalspoor uit, dan zal het vervoer doorgaan met paard en wagen. Tot in het eindelooze. Of Kweekduin dat ple zieriger vinden zal 't Is nu eenmaal zoo, dat alle uit breiding in een gemeente aan de be woners overlast doet. Het aanleggen van wegen, het bouwen van huizen, 't is alles hinderlijk en onaangenaam. Maar een gemeenteraad zou toch ze ker hot allerergste vinden, wan neer er géén wegen meer noodig wa ren, géén huizen meer gebouwd wer den. De Bloemendaalsche vroedschap zal bij het geven van haar beslissing dus wel overwegen, dat deze werken in het voordeel zijn van de gemeente, omdat ze nieuw bouwterrein opleve ren, waarop nieuwe huizen kunnen worden gebouwd, waarin nieuwe in gezetenen komen wonen Maar het prestige van den Raad De redacteur van Bloemendaalsch Weekblad meent, dat de Raad al een maal een „mal figuur" heeft geslagen en wil voorkomen, dat hij zich door opnieuw vergunning te verlengen „belachelijk maakt". Ik heb naar dut belachelijkheidsele ment gezocht, maar het niet kunnen vinden. Wanneer iemand zich in deze belachelijk maakt, dan is het de Maat schappij voor zandleverantie, die klaarblijkelijk den omvang van het werk niet voldoende heeft overzien en daardoor telkens verlenging der ver gunning vraagt. De Raad heeft zich voornamelijk af te vragen, hoe hij het best de uitvoering van dit voor de ge meente nuttige werk bevordert. Zeker niet door de nu gevraagde toestem ming ie weigeren. J. C. P. Stadsnieuws HET RAPPORT-DE WILD. In ons nummer van Zaterdag ver meldden wij deze mededeeling van Prof. S:x „Het doet mij leed, voor den beer „de Wild. dat een opmerkiDg over de „behandeling van de Van Schootens „te Leiden, bestemd voor den boezem „der vergadering ven de Haarlem, „sche Museum-Commissie, door een „samenloop van omstandigheden, „van miin wil onafhankelijk, open- „baar is geworden." Wij leverden daarop hel navolgende commentaar „Maar wat een nieuw curiosum Is „het over die merkwaardige commis- „sie, dat de uitlating van Prof. S'x in „de vergadering, openbaar is gewor- „den door omstandigheden onafhan- „kelilk van zijn wil „Dit is wel een college, dat oJs „droog zand aan elkaar hangt." Prof. Six noemt nu deze toevoeging in een schrijven aan onze redactie „voorbariv" en wenscht daarvan rec tificatie. omdat de omstandigheden, waarop Z.H Gel. doelt, buiten de Com missie lirven. Eerlijk gezegd, is ons toch niet dui delijk, waarin deze rectificatie be staat, daar immers Prof. Six trewnas- Ae van een opmerking „bestemd voor den boezem der vergadering"? LEZTNG-Dr. DE HARTOG. G'sternvnnd trad Dr. A. II. de Hax- tog van Heemstede voor de leden en introducé'» der kort geleden opgerich te vereepirring ,.De Middaghoogte" op. met het onderwerp: Wat wij be doelen Spreker zette uiteen, dat de boogere menschen na tuur beheerscht wordt, niet. door de zelfzucht, maar meer door de liefde voor anderen, door de bereidheid tot het offer. Al zou 't dik wijls moeite kosten zulk een offer te brengen, daar waar de plicht gebood, moesten alle redeneeringen ten gun ste van hot eigenbelang ophouden en slechts een wensch moest den Chris ten bezielen, deze: Hoe kan ik licht en liefde rond mij spreiden en zoo anderen tot vreugde zijn? De vereeniging „De Middaghoogte" nu is er op uit zich te laten doordrin gen van de meest reine, de meest krachtige en frissche Christelijke be ginselen. Zij wil een vereeniging van ware vrijdenkers zijn. Want niet hij mag dezen naam dragen, die blijft stilstaan bij de stof, bij wat men aan kan vatten met de handen en zien met de oogen, maar hij die niet op het voetstuk der stof blijft stilstaan, maair juist dan zijn onderzoek van de geestelijke dingen aanvangt. Nadat hij zich te Haarlem zal ge vestigd hebben, zal door Dr. de Har- tog een aantal wijsgeerig© lezingen gehouden worden voor de leden van ,,d© Middaghoogte". Getracht zal wor den ook andere sprekers te doen op treden. Tevens zal dan door Dr. de Hartog een cursus gehouden worden, waarin geloofsvragen zullen worden besproken. De rede werd door het publiek, dat 3 bovenzaal van 't „Nut" bijna go- heel vulde, met groote aandacht aan gehoord. Voor nadere bijzonderheden verwij zen we naar de rubriek advert en tién, in dit nummer. HET T00NEEL „RAFFLES, DE GENTLEMAN- DIEF", DOOR VERKADE. Br zijn zeker nog wel lezers, die zich de oprichting der gezelschappen van de beeren Royaards en Verkade herinneren. Wat is ons toen reel moois voorgespiegeld. De hoeren wa ren niet tevreden met hetgeen de be staande troepen deden; daar voelden zij zich niet op hun plaats. Daarom wilden zij zelf gezelschappen hebben om eens te kunnen laten zien wat an deren niet konden. Zij zouden „Khunst" geven (kunst met een hoofd letter en met een h er in)l En waar zijn drie beloften nu op uitgedraaid? Waar' eindigt nu al die mooiigheid mee?... Met sensatiestukken cf tooneeldra- ken, die getrokken lijken uit de En- gelsche penny-novels, met detective- verhaaltjes, waarmee schooljongens hun zenuwen overstuur maken. Royaards gaf onlangs hot detective- ding „Een Vtouw in 1 spel", en Ver kade komt nu met net zoo'n prul als „Raffles, de gentleman-dief"! Dit is dus hun „Khunst" geworden de „Voddenraper van Parijs" in rok gespeeld! Raffles, iemand die in goede krin gen verkeert, Is dief, geen dief uit hebzucht, maar uit drang, uit zieke- lijken aanleg, want zijn moeder Ls krankzinnig gestorven (O, Lombroso met je homo delinquetel); hij zendt de gestolen voorwerpen dan ook te rug. Verder komt er in het stuk na tuurlijk een detective voor, die zweert den dief te znillen uitvinden... een vrouw, twee zelfs... liefde. bijna ge pakt... ontsnapt in een auto, die men hoort wegrijden Dit ding lijkt als twee dTuppels wa ter op het detectivespel „Arsène Lu- pin", dat zooveel pittiger is dat de Rotterdammers gegeven hebben. In „Arsène Lupin" komt men in het eerste bedrijf in voorname kringen, waar over den onvindbaxen dief ge sproken wordt; in „Raffles" precies zoo. In „Arsène Lupin" draait all< om een diadeem, die gestolen wordt; in „Raffles om 'n collier*. In Arsène Lup;n gaat de detective een wedden schap nnn het gestolen voorwerp voor oen bepaald uur te zullen terug heb ben; Raffles precies zoo. Arsène Lu- pin wordt bijna gepakt door zijn lief de voor een vrouw; Raffles ook. Arsè ne Lupin weet aan de politie te ont komen met behulp van een geheime lift; Raffles door een klok, die een ge- heime deur bevat. Do auteur van Raffles beeft bepaald dien van Arsène Lupim bestolen, Die ven en diefjesmaat dus! En wat werd Raffles dan nog slecht gespoeld! Dan had men Nico de Jomg eens als Arsène Lupin, den dief, en Alex. Faasen ais de detective moeten zien! Dat was vlug, knap, leuk werk, kranig spel in het genre. Maar Ver kade met zijn stuipige, stootende ma nier van loopen, zijn bungelende ar men en sjokkenden gang een gent leman en een dief? Een Haarlemsche rechercheur had hem al lang bij de kraag gehad En Rienk Brouwer ais de detective! Het mannetje met een witte pruik als van 'n oud procureur- tje. een gewiekste speurhond? Dat ge pensioneerde kruideniertje een En- gelsche detective, die in de goede kringen komt? Och, kom! Het publiek heeft zich, behalve mot het stuk. ook nog met iets anders ge amuseerd. Verkude's gezelschap is zoowat een toevlucht geweest voor jonge dames uit „betere kringen", dje als dilettan ten liefhebberden, ook aan tooneel- spelen wilden „doen" en in de „Khunst' zouden worden opgeleid. Zoo'n exemplaar meenden we giste ren ook weer te zien in iemand, die onder den pseudoniem Vera Behiand mee mocht doen: een lange, magere, houterige vrouw in een Liberty-ja pon, maar di enu gewoonweg niet eens gaan, staan of zitten kon op het toon eel, en sprak met een stem en op een manier nis in de oude draken, t Was gewoon allermalst. Telkens werd dan ook onder het publiek om haar gelachen. Hoe kan Verkade zoo iets toelaten? De zaal was voor deze Varkadc- Khimst dun bezet. FRANS NETSCHRR. STUKKEN VAN DEN RAAD. Voordracht voor onderwijzeres aan school 9 (vacature-mej. E. H. Lan- cée)L mej. J. Timmermans, Haar lem 2. mej. H. A. Modoo, Wijk aan Zee en Duin 3. mej. G. H. Punt, Haarlemmermeer. Gekozen. Als afgevaardigden naar de jaar vergadering van de afdeeling Am sterdam van den Chr. Geh. önthou- dersbond zijn door de afdeelingv Haar lem van genoemden bond gekozen mej. J Verkruysen en de heer P. J. Blankwater. C e n t r. W e r k p 1. Door het ziekenfonds „Eensgezind heid", bestaande uit personeel van de Centrale Werkplaats der II. IJ. S. M., is besloten, wegens het groote aantal zieken, wanneer de kas gedaald is tot f300, de uitkeering aan zieken met 25 procent te verminderen, totdat er weer f 500 in kas is. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem, op Donderdag 24 Februari 1910, des namiddags van 2 tot 3 uur, door den heer W Ezerman. Programma No. 1 Preludium en Fuga, J. S. Bacli. No. 2. Charfreitas, II. Claus. No. 3. Fantasie (Ostern) op „Jesus, meiue Zuversicht", W. Rud- nick No. 4. Andante uit de 7e Sympho- nie, Beethoven. Na 5. Hochzeits-Marsch, Enrico Bossi. Onze Vlooi Dezer dagen zullen de leden der af deeling Haarlem en omstreken van „Onze Vloot" ter algemeene vergade ring bijeenkomen. Op de agenda staat o. m. de vaststelling van een huishou delijk reglement, de verkiezing van een definitief bestuur en installatie van dit bestuur door den voorzitter der Nederlandscbe Veroeniging „Onze Vloot", den oud-minister van Marino A. G. Ellis. Zomerdienstre geling. Op de griffie en op de secretarie hier ter stede liggen ter inzage voor belanghebbenden d «ontwerpen voor Gc zomerdienstregeling 1910 van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, de H. IJ. S M. en de Nederlandsche Centraal Spoorweg maatschappij. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. GEZONDHEIDSCOMMISSIE BLOEMENDAAL. In de gister gehouden bijeenkomst van de Gezondheidscommissie te Bloe- mendaal werd het verslag van de werkzaamheden der Commissie over 1909 vastgesteld. Behalve de gewone werkzaamhe den tex verbetering der hygiënische toestanden ln de onder deze Commis sie ressorteeremde gemeenten, hield zij zich bezig met ingekomen klach-, ton over vuilnisbelten te Velsen. De heer Van Tnyll van Serooskerken, lid der Commissie, stelde in Engeland een onderzoek in. Het hleek hem: dat vuilverbranding het meest afdoende zou helpen. Een verbrandingsoven kost echter f33.600. Ged. Staten zijn met den uitslag van dit onderzoek in kennis gesteld. De Gezondheidscommissie was me de werkzaam in de zaak betreffende de rloleering van Zimdvoort Deze zaak zal dezen winter tot een oplos sing worden gebracht door het ma ken van een uitleozingsbassin. Herinnerd werd ten slotte aan het Kon. besluit, houdende Instelling van afzonderlijke Gezondheidscommissiën voor Velsen, Haarlemmermeer en Bloemend aal. IJMUIDEN. De Scheepsramp bij de Haaks Uuze e i respondent schrijft: J5 Febr. werd melding gemaakt van de overvaring van een stoom trawler door het Engelsche Stoom schip Greenland, bestemd naar Ham burg. De stoomtrawler zonk onmid dellijk, de geheeie bemanning in de diepte meeslepend. Al dadelijk werd vermoed, dat het de trawler „Belle" kon zijn, aangezien deze eenige dagen over tijd was. Dit vermoeden blijkt helaas zeer gegrond. We hebben ons heden tot de directie van den stoomtrawler go- wend. Deze deelde thans mede: De stoomtrawler „Belle" YM 113 van de Algemeene Visscherij-Maat» schappij, verliet IJmuiden Dinsdag 8 Februari. Zij werd het laatst gezien ln de nabijheid der Haaks door een andere stoomtrawler op Zondag 13 Februari, terwijl de hierbovenbedoel- de aanvaring, volgons een bericht, eveneens in de nabijheid van de Haaks in den nacht van Zondag op Maandag plaats vond. Daar de „Belle" genoegzaam kolen aan boord had om tot Zondag 20 de zer uit te blijven, bestond aanvanke lijk geen reden om te veronderstellen, dat dit juist liet gezonken schip was. Toch werden door hare reederij di vers© trawlers uitgezonden om naar sporen van het gezonken schip te zoeken. Geen van laatstgenoemde schepen keerden terug, zoodat blijk baar geen sporen gevonden zijn. Nu de „Belle" heden nog niet binnen is. is er geen hoop meer. De „Belle" werd in 1893 van staal bij Edwards Brothers teN rih-Shleide gebouwd en was, ln het bezit zoowel van het Rijkscertificaat voor Zeevis- schersvaartuigen, als van het hoog ste Cert:ficaat 1 3/3 P.I.I. van Bureau Veritas. Hare bemanning bestond met inbe grip van den schippe ruit tien kop pen, die gezamenlijk voor een bedrag van achtduizend gulden verzekerd waren bij de Algemeene Verzekering- Maatschappij „Adjuto" te Amster dam. De opvarenden waren: J. Snel, schipper wonende te Velseroord. oud 38 jaar, gehuwd, nalatende vrouw en 8 kinderen, H. Mundee, machinist, gehuwd, te Amsterdam, oud 37 jaar, vrouw en 1 kind; M. Stoker, stuur man van IJmuiden, gehuwd, 5 kinde ren; J. Vreugden kil, vun Rotterdam, le stoker, oud 33 jaur, Jacob Groen, matroos, Egmond aan Zee, gehuwd, J. Brands, matroos, van Huizen, oud 31 jaar; P. Groen, IJmuiden, matroos 24 jaar, ongetrouwd; Botte Visser, matroos van Enkhuizen (geen gege vens), A. Baak van IJmuiden, tw eede stoker, gehuwd, oud 38 jaar, en C. Groen Czm, van Egmond aan Zee, 18 jaar, ongehuwd. Dat de tijding en het uitblijven grooten indruk alhier heeft gemaakt is begrijpelijk. lederen avond ver drong zich een groot aantal men schen, waaronder vrouwen, aan de visschershaven, hopende het stoom schip te zien binnenkomen. Teleurge steld, de vrouwen dikwijls schreien de. moest ruen iederen avond of nacht huiswaarts keeren. Volgens het bericht van de directie lijdt het nu geen twijfel meer of de Belle is verongelukt. Dat van de dekgoederen nog niets is aangespoeld vindt zijn oorzaak hierin, dat de weinig losse goederen door den sterken Zuid-westenwind der laatste dagen van het strand zijn gedreven, terwijl de equipage, belial- ve de stuurman in de stuurhut, ver moedelijk in de log lezen was, waar ze in opgesloten en omgekomen zijn. Uit de scheepsverklaring van de Greenland hopen we binnen enkele dagen bijzonderheden te vernemen omtrent de juiste plaats en tijd. Binnenland De „Prins Willem II". We hebben ten kantore ven den Kon. West-Indischen Maildienst te Amsterdam informaties ingewonnen naar aanleiding van bet telegram in Ilermhut ontvangen over de aan komst van de „Prins Willem II". Men begreep daar niet hoe de toe dracht der zaak zou kunnen zijn. Men bevestigde onze mededeeling, dat de „Prins Willem 11" reeds vóór het verlaten van IJmuiden averij aan de machines bad. Men deelde ons nog een gerucht mee, dat de „Prins Willem II" een paar dagreizen van Paramaribo door een Spaansch schip zou zijn opgepikt, doch hedenmiddag was daarvan op de kantoren te Amsterdam nog niets bekend. Het oorlogsschip „Utrecht" heeft Zaterdag zee gekozen om het vermis te schip te zoeken.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1