HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD» Stenograaf no. 20. DINSDAG 22 FEBRUARI 1910 Buitenlandsch Overzicht Dg plannen der Cngeltcbe repeerlng Gistermiddag is rnet de gewone plechtigheid de zitting van 'T ENGELSCHE PARLEMENT GEOPEND. De koning en de koningin werden op hun tocht naar Westminster, waar liet Iloogerhuis zetelt, door de troepen en een menigte kijklustigen hartelijk toegejuicht. Om 2 uur werd in een schitterende vergadering van peers, peeresses on afgevaardigden van het Lagerhuis, do troonrede voorgelezen. Eindelijk het belangrijke moment. Met veel spanning was in Engeland en daarbuiten uitgezien naar de troonrede, dio immers licht zou bren gen in den wel wat duisteren toe stand der tegenwoordige politiek in liet Voreenigd Koninkrijk. Eerst hoorde men niet veel nieuws. De gewone frase, dat „de betrekkin gen met de buitcnlandsche mogend heden nog steeds van vriendschappe lijke» aard zijn, en oen herinnering nan de vereeniging van Zuid-Afrika". Daarna kwam de binnenlandscho politiek© toestand ier sprake. Do begrooting voor het komende Jaar, die u te bekwamer tijd zal wor den voorgelegd, is opgemaakt mei den ernstigen wensch om te bezuini. gen Do eischen van de verdediging van het rijk ter zee, noodzaken echter tot aanzienlijke vermeerdering van de kosten voor de vloot, het parlement zal dus verzocht worden de voorzie ning, voor het afloopende jaar getrof fen in de laatste zitting, welke even wol nog niet in werking is getreden, aan te vullen. Daar in de ontvangsten (noodig tot dekking van de uitgaven) door het vorige parlement goedge keurd, nog niet is voorzien floor de heffing van belastingen, heeft iie regeering. onder goedkeuring van het parlement, haar toevlucht moeten no men tot een tijdelijke leening. Er zullen nu ten spoedigste schikkingen getroffen moeten worden tot. regeling van den daardoor ontstanen financi- eelcn toestand. Omtrent de moeilijkheden, ontstaan ten gevolge van voortdurende ernstige meeuingsverscliillen tusscheu het II OOG ER- EN HET LAGER HUIS, zelde de koning, dat er voorstellen zullen worden ingediend tot regeling der betrekkingen tusschcn de twee Hulzen, ten einde de onverdeelde autoriteit \an hel Lagerhuis in finan cieels zaken en zijn overwicht op wet gevend gebied te verzekeren. Deze maatregelen zuilen, volgens de mee rling van des konings raadslieden, ten gevolge moeten hebben, dut het Iloogerhuis op zoodanige wijze sa mengesteld en zijn bevoegdheden dus danig vastgesteld worden, dat bet on- Eartijdig nieuw voorgestelde wetten an herzien en zij zullen waarborgen moeten inhouden, dat de invoering dier wetten niet vertraagd zal wor- Veel bijzonders wordt er dus diet in de troonrede gezegd, geen enkel wetsontwerp wordt aangekondigd en de passage over de Hoogerhuis- quaestle is niet zeer duidelijk. Na deze vergadering begon in het Lagerhuis het debat over de troon rede, DE MINISTER-PRESIDENT ASQUITII zotte breedvoerig de staatkunde van de regeering uiteen en verklaarde ten opzichte van de zoogenaamde waar borgen van de Kroon, dut hij deze met had verkregen en er ook niet om gevraagd had. Wanneer de noodzakelijkheid zich mocht voordoen, zou hij niet aarze len aan de Kroon de maatregelen voor te stellen, die door de omstan digheden geeischt zouden worden liij voorbaat echter een blanco-mach tiging te vragen voor een onbegrens de toepassing van een koninklijk'pre rogatief van de Kroon ten opzichte van een maatregel, die nan het La gerhuis nog niet was voorgesteld, zou een verzoek zijn, dat geen constitutio neel minister zou doen en geen con- Ktitutlonneel vorst zou inwilligen. Asqulth vervolgde Mot overweldigend© meerderheid heeft het Huis beloofd do quaestie van het veto-recht van het Iloogerhuis af te doen. Do regeoring stelt voor, in eerste Instantie ©en motie over dit recht uan te neuieu, die, nadat zij door het lluts goedgekeurd zal zijn, belichaamd zui worden in een wetsontwerj». De bedoeling van dit voorstel is het con- stitutionneele stelsel te hernieuwen. Het zal het Huis zoo spoedig mogelijk gelegenheid geven, zijn inzichten ken baar te maken en de regeering in staat te stellen ora uit to maken, o zij kan rekenen op den steun van het Huis. Met het oog op de belangrijke f(- nancieele quaesties, die tegen 31 Maart afgedaan moesten zijn, deed de regeering daarop het voorstel, dat het Huis slechts een korte Paasei) vacan- tio zou nemen en dan onafgebroken bijeen blijven, totdat de begrooting en do motie over het Hoogerhuis af gedaan zuilen zijn. Dan zou een lango vacanlie worden genomen, waarna liet wetsontwerp berustend op do motie omtrent het Hoogerhuis, behandeld zou worden. De begrooting zou echter niet naar het Tloogerlniis worden gezonden, voordat het Lagerhuis gelegenheid zou hebben gehad, om zijn meeai-ng uit te spreken over de gen oom de mo tie. In de begrooting zullen slechts «eni ge, weinig ingrijpende wijzigingen worden gebracht en liet Lagerhuis zal worden verzocht zijn retrospectieve goedkeuring te hechten aan hetgeen reeds gesonctionneerd was, cn op nieuw de belastingen goed te keuren, door het vorige Lagerhuis aangeno men en de bepalingen van de vorige begrooting omtrent de taxatie van landerijen, machinerieën, enz., weder goed te keuren. (Toejuichingen bij de mïnisterieelen). Daarvoor zou het noodig wezen gebruik ie makeu van den een of anderen vorm vau suxni- niere behandeling. Tot zoover Asquith, die duidelijker gesproken heeft, dan do koning in de troonrede. Het is dus het voornemen der regeering, om beide quaesties over dé begrooting en het Hoogerhuis bijna tegelijk aan de orde te stellen. 't Is nog de vraag, of de leden der Arbeiderspartij bij deze regeling het ministerie zullen steunen vermoede lijk wel. En de Ieren Tegen do begrooting hebben ze verschillende bedenkingen. Minister Asquitli heeft op eenige wij zigingen der bogrooting gezinspeeld misschien is dit wel om deu Ieren in het gevlei to komen. DE DUITSCHE RIJKSDAG hield gister zitting in een met rouw floers behangen zaal, ter herdenking van het overlijden van den voorzitter, graaf Stolberg-Wernigerode. De vice-president, dr. Spahn, wijd de warme woorden van hulde aan de nagedachtenis van den overleden voorzitter, waarop de Rijkskanselier de smartelijke deelneming van de verbonden regeeringen betuigde. Kei zer en Bondsraad voelen zich, zoo zei hij, één met den Rijksdag in de waar deering der verdiensteu, die de over leden president zich voor het welzijn van het Rijk verworven heeft, NIEUWE VEROVERINGSPOLITIEK IN MAROKKO Inlanders van de Algerljnsch-Ma- rokkaansche grens, die de markt van Port Say bezochten, deelen mede, dat Duitschers zich eenige dagen geleden hadden meester gemaakt van de baai Moulayo Oulcd aan do westzijde van de Drievorkenkaap en dat er volledig materieel voor een kampeinent, voor exploitatie en verdediging aan wal gebracht zou zijn met liet doel, een spoorweg aan te leggen. De Spaansche autoriteiten moeten geprotosleerxThebben tegen deze in bezitneming, waarop zij van de Duit schers ten antwoord zouden hebben gekregen, dat het grondgebied hun 30 jaren geleden was geschonken door Sultan Moelay Hass en dat zij een authentieke akte bezitten, waarin de schenking wordt bevestigd. ABDOEL HAM1D OVERLEDEN? Men is, zoo wordt uit Salonika ge seind, overtuigd, dat uit liet feit, dat de zonen en de harem van den gewe zen Sultan naar Konstantinopel zijn vertrokkon, blijkt, dat Abdoel Hamid overleden is, dat de regeering echter zijn dood nog geheim houdt. lu een officieel© nota worden de in omloop zijnde goruchten omtrent den toestand van Abdoel Hamid evenwel tegengesproken. De gewezen Sultan moot volkomen welvarend zijn. Stadsnieuws V o r 1 o f Drankwet. B. en W. brengen tor kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van J. Steenbakker, geboren Markx, om ver lof tot het. verkoopen van alcohol hou denden drank anderen dan sterken drank voor gebruik tor plaatse van verkoop in de gelagkamer van hel per ceel aan de Gortcsteeg no. 21. B. en W. brengen ter kenn's, dat is ingekomen een verzoeksclirift van J. M. ran den Berg, om vergunning tot het verkoopen van sterken dronk in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in de gelagkamer van het perceel aan de Groot© IIoutsLraat no. H6. NATIONALE MILITIE. OVERNACHTEN BUITEN DE KAZERNE. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van belanghebben den, dat door den Minister van Oor log is bepaald geworden, dat in het jaar 1910 bij wijze van proef bij de Infanterie, bij de Vesting-Artille rie en bij de Genietroepen aan de verlofgangers van de militie, voor zoover deze voor de derde (laatste) maal voor herhalingsoefeningen on der de wapenen zullen komen, als- mede aan do milicien-sergeanten der lichting 1909, voor zoover zij zulks verlangen, zal kunnen word;. -• 'er-I gund, om buiten de kazerne te ver nachten, mits hunne woning (vaste of tijdelijke) in of nabij de garnizoens plaats gelegen is, en de vergunning geen aanleiding geeft tot het afleggen van zoodanige afstanden, dat daar door invloed wordt uitgeoefend op den goeden gang van den dienst en van de oefeningen, tengevolge van buiten deze opgedane vermoeienis. De verleende gunst stelt niemand van eenlgen dienst vrij, terwijl de vergunning, wanneer dit den betrok ken chef gewenscht voorkomt, kan worden ingetrokken. Zij, die voor genoemde gunst in aanmerking wenschen le komen, moe ten daarvan, uiterlijk twee maanden vóór den dag vau opkomst schriftelijk kennis geven aan hunnen onmiddel- lijken chef (compagnies-commandant of als zoodanig optredenden officier). Opgemerkt zij lo. dat aan den milicien, die een maal gevraagd heeft buiten de ka zerne te mogen' overnachten, daarin geen logies meer wordt verstrekt, dan in gevallen, waarin de betrokken chefs dit als straf of om andere rede nen noodig mochten achten 2o. dat niet.dan bij hooge uitzonde ring ter beoordeeling van den com mandeerenden officier de gunst kan worden verleend aan hen, die zich n a het hiervoren aangegeven tijdstip (2 maanden vóór de opkomst) daarvoor aanmelden. HANDELSONDERWIJS. Voor een 75 leden en genoodigden van de Vereeniging voor Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius", hield Dr. A. Borgman, directeur der Haar lemse he Handelsschool, Maandag avond in de bovenzaal van de Kroon een voordracht over „Handelsonder wijs". Onder de aanwezigen waren eenige leden van den gemeenteraad, leeraren der beide II. B. S.'en, ook Dr. H. Brongersma, de directour van de H. B. S. met 5-jarigen cursus. Na een kort openingswoord door door deu voorzitter kreeg de spreker van den avond, de heer Dr. A. Borg man, het woord. Thans kreeg de spreker van den avond, de heer Dr. A. Borgman, het woord. Het streven van elk volk, aldus be toogde Dr. Borgman In den aan rang zijner voordrecht, is gericht op volks welvaart en volksgeluk. Daartoe moe ten ook de ondcrwijs-inriclitingen me dewerken, opdat icdor leerling later zal kunnen meewerken tot vermeer dering en veredeling van den natio- nalen arbeid. Het einde van de volksontwikkeling mag niet zijn de schoolopvoeding. Bij het verlaten der scholen moeten voor de leerliugen openstaan, biblio theken, leeszalen, musea ter verder© ontwikkeling. In ieder is de drang, om zich in een bepaalde richting te ontwikkelen, omdat de scholen de ai- gemeene ontwikkeling hebben aange bracht. Is er wel degelijk behoefte aan vakonderwijs? Veertig jaar geleden, was men niet doordrongen van de wenschelijkheid dezer onderwijsin richtingen. In 1870 werd de eerste Ambachtsschool in ons land te Rot terdam gesticht. Amsterdam en Den Haag volgden, en thans zijn er vak scholen van allerlei verschillende richting in ons land.- Van de 100.000 kinderen van 14 jaar van de 100.000 van 13 jaar enz., elk jaar dezen leeftijd bereiken gaan er 70.000 van de lagere school af, zonder dat zij eenige onderwijs-in- richting meer bezoeken. En toch be staal or zulk een groote behoefte aan. Sommige takken van nijverheid kun nen hier to lande niet bestaan. Er zijn geen geschoolde arbeiders te vin den. Te Enschedé worden de garens gemaakt, doch de vitrage-gordijnen kunnen hier in het land niet vervaar digd worden. Dat doet men ia Sak sen, waar wel scholen zijn. Zoo gaat het met veel andere artikelen. Spreker onderscheidde vervolgens de volgende vijf groepen van vakon derwijs: Scholen voor allen arbeid aan artikelen, die betrekking hebbeo- de op onze woning, onze kleeding, ons voedsel, de werktuigen, waar mede al de artikelen worden ge maakt, en betrekking hebbende op de verkeersmiddelen. Evenals dit vakonderwijs, moet ook het handelsonderwijs bestaan uit la ger-, middelbaar- en hooger han delsonderwijs. Hier in Haarlem lieeft men reeds een avondschool. Deze en dergelijke scholen stichten on beschrijf lijk veel nut. Maar het gebeele land met zijn groote massa gezond ver stand moest van die scholen kunnen profiteer©». Dit zou ontaart ijk veel nut stichten. Waar kruinen de kleine neringdoenden in de dorpen nu boek houden leeren? Het lager onderwiis zou veel kun nen doen in dit opzicht, maar het doet dit nietRekenen mag niet zijn han- delsrekenen, dat Is tegen de strek king dor wet. Vervolgens besprak Dr. Borgman de middelb. ©n hoos-ere handelsscholen. Hierbij wees spr. op 't verschillend ka rakter. dat de handelsscholen én ver schillende plaatsen moeten bezitten. De Amstordamsch© handel is een an dere, dan die van Rotterdam. En de Haarlemsche is weer geheel anders. Daarom moet men eerst diep in het volkskarakter en In het bedrijfskarak- fer indringen, aleer men de Inrichting der school zal vaststellen. Dr. Borgman schetste nu een sys teem dat eenheid brengt in de ver schillende vakken. Het boekhouden, handelsrekenen, staatsinrichting en staathu'shoudlsunde, enz., moeten de begrippen aanbrengen. De Nederland- sche correspondentie moet nog aan dacht scheuken aan de zaak, behalve den vorm. De Fransche, Duitsche en Eugelsehe correspondentie moet al leen letten op den vorm. De vrijkomende tijd moet besteed worden auu literatuur. Warenkennis is een moeilijk vak. Hierbij gaat 't vooral ora de leer lingen te brengen tot initiatief. Met genoegen deelde spr. mee, dat aan de Haarlemsche inrichting ver scheidene jongens eigener beweging in het Koloniaal Museum producten hestudeeren en daarover opstellen ma ken. Spreker somde hierna een aantal gevallen op, waarin de sohool te En schedé indirect voordeel opleverde. Een oud-leerling der school, uit Port-Arthur langs deu Siberischen spoorweg terugkeerendo, merkte, dat de mensclien, langs d>e lijn wonende, diezelfde soort pakken droegen. Hij nam zoo'n pak mee voor Dr. Borgman, die naging of dergelijke pakken ook hier te lande te maken waren, en thans zot een der Nederlandsche fir ma's elke jaar voor honderdduizenden van dit artikel om. Op deze manier, spr. deelde nog eenige andere voor beelden mee, komt de school den handel ten goede, ook door de daar genomen proeven cn het onderzoek in de laboratoria. Zoo moet 't «n Haar lem ook worden. Hier moet eveneens de school midden in den handel staan. De voorzitter van „Mercurius" dank te Dr. Borgman voor zijn aangename causerie. Werkmgssbonl. Voor de afdeeling Haarlem van den Christelijk nationalen Werkmans bond sprak gisteravond professor dr. P. J. Muller uit Den Haag over Zuid- Afrika cn meer. speciaal over Trans vaal, waar de spreker ruim vijf jaar vertoefd heeft. Do boeren beginnen langzamerhand de rampen, die nen door deu oorlog troffen, te boven te komen spreker schetste hen als taaie lieden, achterhoudend, slim, vroom cn snedig. De mannen dragen nog den bekenden vilten hoed, doch zijn overigens heel gewoon gekleed, de vrouwen zien er dikwijls uit als „ladies". Tegen één blanke vindt men in Transvaal een dertigtal zwart m, hoewel de officieel© cijfers het ver schil veel kleiner maken. Onder de zwarten treft men vele rassen aan, de Bosjesmannen en Tlottontotton, kleine monstertjes, die aan liet uit sterven zijn, waarvoor de Zoeloc's, reuzen-prachtkerels, zwarlor dan zsvart, gezorgd hebben. De Kaffers vond spreker een aardig volkje, ge woonlijk dragen ze deu naam van een profeet uit den Bijbel, of van een iljg in de week. Gelijk FrangaLses coquetleercn thans de Kaffer-dames, op hooge hakjes, in moderne kleedjes. Pretoria is ..cn villa-stad, de huizen zijn cnnrlugd door tuinen, evenals in Nederlandse h- Indië. Evenwel vindt men er een paar groote winkelstraten, waarin de uitstallingen kunnen wedijveren rnet die in de groote Europeesche steden. Schouwburgen vindt men or, drie rolschaatsenbanen, terwijl er voor de Kaffers nog een opkomst is. Biosco pen, circussen, men kan er zijn geld best kwijt. Johannesburg is de groote wereldstad, die in twintig jaar tijris voor enkele zinken hutten Ameri- kaansche wolkenkrabbers in de plaats kroeg. Het centrum van het flnaucioe- le, industrieel© leven in Transvaal. Iets zeer eigenaardigs in het leven der boeren is de kerkviering 4 maal in een jaar maken de gezinnen zich op naar een bepaalde plaats, in groo te huifkarren, getrokken door een 16-tal ossen. Huisraad, bedden, potten cn pannen, het heeie gezin gaat mee, cn dikwijls duurt het een paar dagen voor de plaats vau samenkomst is bereikt De laatste keer, dat spreker de kerkviering in Bronkhorstopruit mee maakte, waj-en daar 120 ossenwagens en talrijke tenten, waajrmcc reusachtig kampement gevormd werd. Een dag of vijf bleef het kamp in tact, en werden godsdienstoefenin gen gehouden, kinderen gedoopt, nieuwe lidmaten aangenomen, avond maal gehouden. Spreker fungeerde daar als predikant, en l>ezocht de verschillende tenten, waar hij con stant op koffie werd getractowd. Do gesprekken liepen meest over den godsdienst, doch ook nog veel over den nfgeloopan oorlog. Do hoofd maaltijd der boeren bestond uit schapen vleesoh, zoete aardappelen en pompoenen. Die aardappelen trachtte spreker zooveel mogelijk weg te moffelen In een honde-bek, dio gewoonlijk in de buurt was. Onder de hoeren vindt men nog van die echte nomaden, jager© die van tijd tot tijd per sé een olifant moeien schieten. Dan verlaten ze tijdelijk de bewoonde streken en trekken naar de oer-gebieden, waar dergelijk groot wild nog huist Spreker had liet ge noegen, een nijlpaardenkolonie te aanschouwen, en sprak vol enthousi asme over de ruimte, die zich be vindt tusschen de kaken van zoo n zeekoe, zoo heeten die diertjes in Transvaal. De toekomst der vareenigde staten van Zuid-Afrika lag onder den grond, moende spreker. Daar wordt dia mant, goud, zilver, koper, steenkool en petroleum gevonden. Het land scheen geschapen voor industrieën cn machinerieën, evenals Engeland on Beigto, landbouw en veeteelt zouden bijzaak worden. Doch daarmee zal ook de volksgeest veranderen. Had spreker menige illusie, over Transvaal gevormd, moeten opgeven, de Afrikaausche zon, het heerlijke klimaat, dat van April tol September doet denken aan dat der Rivièra, en vele eigenschappen der bevolking wekten meermalen het verlangen nog een „trip"' te maken naar Transvaal, naar het stamverwante volk, dat spr. alle goeds toewenschte. De "heer J. W. Hilbrandar, voor zitter der afdeeling, dankte deu in leider uit naam der talrijke aanwe zigen voor diens boeiende en amu sante Toordracht Veiling Villa's. De door den notaris Hoogvliet te Amsterdam gisteren hi veiling ge brachte villa aan den Zijlweg 98 te Ovcrvoon is verkocht voor 10.100 aan den makelaar J. H. C. van Groenin gen te Amsterdam q. q. De villa daar naast is voor 9800 opgehoudon. Kunstbeschouw ing. Dezer dagen zal het tcekencollege „Kunst z;:- ons Doei" een kunstbe schouwing houden van de inzendin gen der werkende leden. Rubriek voor Vragen Geabonneerden liebbcn het TveroeW» vragen op verachlüoud gebied, mits '.co* beantwoording vatbaar, in te zenden bij Redactie van Haarlem's Dagblad, Gt*zï< Houtstraat S3. Alle antwoorden worden geheel kostclool den inic-ndcr vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Mijn kanarie Is sinds lan gen tijd sukkelend uan de pootjes. Ze zijn dikker dan anders en blijkbaar heeft hij er veel pijn aan. want hij zit den geheelen dag in elkaar. Eten en drinken doet hij als gewoonlijk. Wat moet ik hioraan doen? ANTWOORD: Smeer do pootjes in met boorzalf en geef eeuigen tijd geen badwater. Als voedsel zult u goed doen don vogel raapzaad, inct als bij- voeder haverdegort te geven. VRAAG: Ik heb oen hondje van on geveer 12 weken oud. Op zijn lichaam heeft hij overal kleine puistjes. Kunt u mij ook zeggen wut ik daaraan deen moei? ANTWOORD: Dit zul gewone uit slag zijn. Neem bloem van zwavel eu cremartart, van ieder evenveel. Dit m iet u aanmengen met slaolie ea hem daarmee om den onderen dag gedurende twee weken Insrneoreii. VRAAG; Wie zijn de wethouders dezer gemeente? ANTWOORD: De wethouders van Haarlem zijn de hcorori Dr. J. Nieu wen hu ijzen Kruseman, Joh. de Breuk Dr H. D. Kruseman en Vincent Lens jes. Als tijdelijk wethouder in de plaats van Dr. J. Nieuwenh. Kruse man fungeert thans Mr. J. H. Thiol. VRAAG: Wanneer moeten de in 1909 gekozen raadsleden aftreden? ANTWOORD: De zittingsperiode der raadsleden duurt zes jaren. De in 1909 gekozeenen treden dus in 1915 af, tenzij ze invallen voor een ander, die reeds eenigen tijd zitting had. VRAAG: Welke marktori worden le dezer stede gehouden eu waai? ANTWOORD: De botermarkt op de Botermarkt, de groentonmnvkt op den Koudeuhorn vóór de Infanterie- kazerne, de schapen- en koeienmarkt op de Oude Groenmarkt en de paardenmarkt op de Dreef. Binnenland MEVROUW ROeLL. Men meldt uit Den Haag: De oud-president van de Tweede Kamer, Jhr. mr. J. Roëll, thans lid van de Eerste Kanier, heeft het ver lies door den dood te betreuren van zijn eohtgenoote, Mevr. Roëll gcb. GocLin de Beaufort, die no een in do laatste weken ernstige ongesteldheid ontsliep. Dit verscheiden wekt groot© deelneming onder de velen, zoowel Irier als elders, die deze vrouw waar deuren wegens hare vriendelijkheid, beminnelijkheid' cn gastvrijheid, ean welke eigenschappen zij ook paarde een liefdadigheidsxin voor den ar men en hulpbehoevenden mede* menscli. PRINSES JULIANA". Men meldt uit 's-Gravenhage aan de Tel Zondagochtend was lx.-t druk op den Ouden Scheveningecheweg. Aan getrokken door het heerlijke voor jaarsweer waren de wandelaars le gio. Eensklaps werd de kalme Zon dagsstemming verbroken door een ju belkreet, die uit de Anna Puuwlona- straat scheen te komen en langs tol en verder den weg op zijn echo vond* Wat was het geval? Toen even half twaalf schier on opgemerkt een hofrijtuig een zij-uit gang der koninklijke stallen verliet, werd daaraan geen aandacht ge schonken. Doch toen in de Zeestraat aan het rechter portierraampje het baby-kopje Van Prinses Juliana werd waargenomen, toen verloren tul van deftige Haagsche dames en hoeren de hun aangeboren deftigheid. Met moffen, zakdoeken, honden, hoeden. FEUILLETON doo. MAXIMILIAN STRACR. 1) Noen, werkelijk het is om weg to Joopcn I 't Is een ellende! Je kunt Jo héolomaal niet in mijn positie In denken I Ga nu eerst eens zitten, geef mij Je hoed en spreek dan duidelijker, want zoo begrijp ik er geen woord van. Ik zou mij niet in je toestand kunnen verplaatsen, ik, die zelf ook schrijver hen AI heb ik tegenwoordig ook de grootste misère achter den rug, miju geheugen is toch niet zoo slecht, dat ik mij niet meer den tijd van onbetaalde rekeningen en voort durende bezoeken van den deurwaar der zou herinneren. Bezoeken vonden deurwaarder zie je. zoo is 't precies ook bij mij. En om nu dadelijk maar met. de hoofd zaak te bertnne», ik moet je dringend verzoeken mij vijftig mark te !ec«en en wel voor onbepaalden tijd an ders moet ik verhongeren.... Hier als ie blieft -^Sset genoe gen 1 Maar verhongeren Dat is toch zeker wat overdreven, mijn waardel Helaas neen 1 Den eersten gooit mijn hospita mij de deur uit dat heeft ze mij reeds aangekondigd dan ben ik bij alle andere ellende ook nog dakloos Ik beu haar namelijk al twee maanden kamerhuur schuldig. Schoenmaker, kleermaker on een do zijn andere menschen, die allen be weren, dat ze iels van mij te vorderen hebben, bestormen mijn kamer metre- keningen...- Maar, Mühling, kerel, staat het zoo slecht met je? Je kondt toch an ders je werk altijd goed kwijtraken. Dat kon ik ook I Maar de deur waarder, die volstrekt geen begrip heeft van poëzie, had voor veer tien dagen mijn schrijfmachine in beslag genomen, die ik vau Fuch.3 Richter op afbetaling had gekocht. Natuurlijk heelt hij ze weer terug moeten geven, maar Fuclis Richter hebben ze nu maar zelf onder hun hoede genomen, daar ik ook reeds in drio maanden niets had afbetaald. Maar, wat heeft dal Beste kerel, ken jij dun mijn schrift niet? Eenvoudig onleesbaar! Mijn monuscrijiten komen alle prompt terug, eenige zelfs met hatelijke op merkingen er bij een redactie is geen instituut om hiëroglyphon te ontcijferen, enz. Zoo hoopen zich dan de manuscripten bjj mij on. maar sedert meer <lau een week heb ik geen rooden duit in handen. Dit hier is het eerste geld weer lk weet niet, hoe ik je danken zal.... Maar, dat is verschrikkelijk, bes te vriend Dat is het ookAch. Gonner- mann, beste vriend, kon ik slechts eenmaal drie duizend mark op een blaadje voor mij zion een Jaar wer ken zonder de verlammende gedachte van eiken regel dadelijk in klinkende munt te moeten omzetten. Nu regent het op 't oogenblik varkens en ik krijg er weer geen borstel van l Daar schrijft me oen grocte firma een prijs vraag uit voor een kleine novelle. Drieduizend mark is er mee tc vardie nen. Ik heb wat liggen bijna ben ik overtuigd, dat ik er den prijs mee zou kunnen behalen, maar een eer ste voorwaarde, om tot deu wedstrijd te worden toegelaten, is, dat het ma nuscript op de machine is geschreven en de mijne bevindt zich in de vei lige hoede van Fuclis Richter. Is dat niet een gemeenheid, die ten he mel schreit? Zeker, aangenaam is dat niet I Maar zeg eens, heb je dan zooveel on leesbare manuscripten liggen, dat je, als je ze vlug kwijt raakte, de schrijf machine zoudt kunnen Inlossen? Zeker, mijn waarde, binnen veer tien dagen zou ik stelb'g tweehonderd en vijftig mark bezitten en d«S«B* tig heb ik slechts noodig om mijn schrijfmachine terug te krijgen. Nu, wees dan voorloopig maar volkomen gerust- Ik zal jo ©en raad geven ,die je misschien uit de klem helpt, maar ik doe dat slechts on der één voorwaardeje geeft mij Je woord van eer. d3t je er niemand iets van vertelt, als do zaak gelukt. Edgar Müliling beloofde dat, cn toen hij weinige oogenblikken later zijn vriend verliet, meesmuilde hij vergenoegd en floot eon operètteiuelo- die. n. Des avonds van den volgenden dag kon men in verschillende groote bla den de volgende advertentie lez.cn Stenograaf en machineschrijver gezocht. Getuigschriften eu aan bevelingen niet noodig. Voorwaar den het bezit van een eigen m&- chine eu een proefdictaat van een kwartier snelheid minstens 200 lettergrepen stenografie en 100 lettergrepen machineschrift in de minuut. Honorarium, enz., later te bepalen. Aanbiedingen in machineschrift onder letter P. 524 aan de expedi tie van dit blad. Reeds den volgenden dag zat Müh ling voor een hoop van ongeveer der tig aanbiedingen en zocht er twintig uit. dia hem het meest bevielen. Toen hij een doos postpapier en noo- digdo cif dor reflectauten voor den eigenden dag en de anderen voor den daarop volgenden uit. De eerst©» moesten des ochtends om zeven uur bij hem zün en zoo ven olgens elk uur één. De laatste aanbieding no. 20 was door ecu dame geschreven, zij ver langd© het antwoord post© restante. In eigen persoon bracht hij de twin tig brieven in de bus en begon, toen hij weer thuis was gekomen, te wer ken. Hij was zoo opgewekt, als hij in langen tijd niet was geweest en de pen vloog over het pap'er eindelijk moest cn zou het anders worden. Den volgenden mergen stond dr. Edgar Mühling tegen zijn gewoonte vroeg op, zal réeds om half zeven aan do koffietafel en wachtte op den eer sten sollicitant, die preciea ont zeven uur hij hem binnentrad. Om acht uur volgde hem de tweede en zoo ging liet voort. Alleen om twaalf uur maakte liij een pauze van twee uur cn ge bruikte dezen vrijen tijd om haastig liet middagmaal te gebruiken. Van twee uur af kwamen ze weer om liet uur met groote stiptheid blonden, bruinen en zwarten, rechten eu krom men, de mees ten waren fcleok en ma ger. Allen schreven het dictaat met groote snelheid op en hadden het tel kens ln een half uur met de schrijf machine overgeschreven. Mühl'ng nam de bladen zooals z# uit <1© machi ne kwamen en zag ze door, netjes was alles en cp elke hl-tdzljd© kwam een nietebeteekenende lotterfout, die door verkeerd erijpen ontslaan kon zijn f zelden, hoogst zelden eens een schrijf.' fout. of een font in «Ie teekens. Ieder vroeg hem bij hel weggaan, cf hij den uitslag niet djuleiijk gewaar kon wor den, maar Edgnrd antwoordde hun kort en beslist, dat zich op do adver»; ton tie natuurlijk een heel aantal sol licitanten had aangemeld cn hij het werk eerst met elkaar moest vergetij-- ken heel spoedig zon hij de reflect tan ten antwoord geven. Even voor achten da avonds nam de elfde stenogitiaf afscheid en Ed gar's liospita verscheen om het sou per klaar to zetten. Ze trok een heel boos gezicht en vroeg op nijdige.-/ toon, of het nu ln het vervolg den ge heelen dag zoo'n geloop zou z.iju. Rtt stelde haar gerust alleen morgen zou dat nog zco gaan en over enke le dagen zou ze de achterstal]'ge huur ontvangen. Bij de laatste verzekering zett3 de goede vrouw een half L' half ongeloovlg gezicht cn verlies brommend de kamer. Edgar at haas'ig, keerde toen weer naar~ziin s'hiljftofei terug cn werk-® nog verscheidene uren. I.aat in de I avond bracht hij nog vsr= oW©"© dikke brieven in de naastbijzljnd$ brie- erhns. - (Wordt vervolgd);

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5