NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Sm 5o«?V^S„1f„TrS'-"«.per» 27e Jaargang. No. 8180. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. woensdag 23 februari 1910. a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: Voor Haarlrm per drie maanden: SSgf Van 1—5 regels 50 Cis.: Iedere regel meei 10 ets. Buiten het Arrondissement V°0eemeenter'Seves,l«d 'S <kom 'óe! ifenneméSf30 P" K*1 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. 3 de omstreken, en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 24 FEBRUARI. Gr. Ke-k: Orgelbespeling, 23 i Schouwburg: Ned. Tooneolvereen. De onbekemde vrouw, 8 uur. Brongebouw: Concert Haarlenisch Muziekkorps, 8 uur. De Kroon: Concert Casals-Röntgen, 8 uur. De Gouden Leeuw: V P. N. Lezing door den heer H. B. Beaufort, 8 1/4 uur. Sint Bavo. Cursus in de Katholieke geloof»- en zedenleer-. Onderwerp: Over Gods Voorzienigheid. Het kwaad in de wereld in verband niet het bestuur van God. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num. mer vinden onze lezers een artikel „Veilinggebruiken hier en elders", DE VERGISSING VAN PROF. SIX. llet llbld. ontvangt het volgende schrijven van den heer C. F. Wild. Volgens Prof. Six doet het hem voor mij leed, dat zijn verklaring trent den toestand der v. Schooten's openhaar is geworden. Mij niet. Men tiet zijn tegenstander nu eenmaal flaters begaan en deze is wat grofheid aangaat, nauwelijks te over treffen Iloewel bestemd voor deu boe- tem eener vergadering, is <lez ongelukkigerwijze aan het llcl men .Tammer voor Prof. Six. Z.H Gel. zegt verder nog, dat men een restaurateur van schilderijen nu eenmaal beoordeelt naar zijn werken. Zeer juist. Maar het zal hem nu toch langzamerhand wel du idol ijk zijn ge worden, dat hij om mijn werk te be- (ver)oordeelen eenige verkeerde schil derijen bij den kop nam, omdat het geen hij daarin veroordeelde ni ij n werk uietisl Ik kan mij do neiging van Z.H.Gel. om op deze zaak niet breedvoerig in te gaan levendnr begrijpen. Eerstens weet Prof. Six, dat de commissie van toezicht te Leiden mijn verklaring zal kunnen bekrachtigen en verder zou Z.H GeL dit is nu weder opnieuw gebleken geen woord over techni sche kwesties ais deze kunnen schrijven. En aan, zulke, overigens hoogst res- pectabelo, mensehen is het toever trouwd om te beslissen wat er aan on ze grootste kunstschatten moet gebeu ren om ze voor verval te bewaren. Aan menschen, die het a. b. c. van het vak niet eens \erstaan. Is het niet hoog tijd dat aan dezen wantoestand een einde gemaakt wordt NAAML. VENNOOTSCHAP MAAT SCHAPPIJ DE EENDRACHT. Men schrijft ons: Ir. de gisterenavond in café Brink maan gehouden jaarvergadering van aandeelhouders in de Natunl. Ven- nootsohap Maatschappij de Eendracht maatschappij tot exploitatie van on roerende goederen, gevestigd te Haar lem, werd door commissarissen aan aandeelhouders voorgesteld over 1909 uit te keer en een dividend van 0 vorige jaar 4 De aftredende secre taris, do lieer Lob el en de commis saris, de heer Benraadt, werden met bijna algemeens stemmen herko- xen; hel nazien der balans-, winst en verliesrekening, werd opgedragen aan de aandeelhouders M. A. Paap, Jos. Yerbeek en G. v .d. Ilaak. Na goedkeuring der balans wordt In dit blad van de uitbeitaliug van liet dividend kennisgeving gedaan. DONKER HAARLEM. Men schrijft óns: Een dezer nachten, vond de politie een heel gezelschap beruchte perso nen in een der kroegjes in de Noor- der-Schoolsteeg bijeen. Toen het twaalf uur was, deed de politie do kroeg ontruimen, maair t gelukte niet om hen te verspreiden, Achtervolgd door de politie trok gezelschap, waaronder ook een aan tal vrouwen naar den Burgwal, ,waar het „versterking" kreeg van oog een aantal dergelijke personen. De politie maakte toen hardhandig een einde ean dit samenscholen. Inmiddels was het echter al twee tour geworden voor de rust weer keerde. LEZING VAN PROF. DIEPENHORST Men schrijft ons: Dinsdagavond hield da Anti-Rev. Kiesvereeniging „Nederland en Oran je" een buitengewone vergadering met uitgebreide Introductie voor de R. Kath. en Chr. Hlst. kiesvereeni- gingen in de groote xaal van Brongebouw. Als spreker trad op Prof Mr. P. A. Diepenhorst van Amsterdam, met het onderwerp: „De godsdienst is een zaak van elks persoonlijke overtui ging." De zaal was flink bezet, toen do voorzitter der vereeniging, de heer H. B. Weyland Jr., de vergadering met een kort woord en met gebed opende. Prof. Diepenhorst ving zijn aan, met een verklaring te geven van de beteekenis van de leuze, die hij gekozen had tot titel van zijn onder werp. Juist opgevat kan elk christelijk belijder deze leuze onderschrijven, voor zoover de godsdienst is een des harten; doch moet hii verwerpen de beteekenis, die daaraan wordt ge- Reven door politieke te eenstanders, die met hun leuze: „Godsdienst Is pri vaatzaak", de religie öf geheel ver werpen. of haar willen terugdringen van het polit:ek terrein. Dit is een miskenning en een valsche beschou wing van het wezen der religie. Breedvoerig toont spr. aan het band en de beteekenis der -religie ten opzichte van het staatkundig en conomisch leven. Ook haar invloed op het onderwijs kan niet worden betwist, zoodnt strikte neutraliteit ondenkbaar is. Ten slotte behandelt spr. met enkel woord de decoratiekwestie levert hij een krachtig pleidooi voor den man, die, hoewel niet vrij te pleiten van onvoorzichtigheid iin de ze, toch is en blijft een heldenfiguur, aan wien het Christenvolk van Ne derland zooveel dank is verschuldigd voor de ontplooiing der beginselen ten opzichte van de beteekenis der religie, ook voor het Staatkundig Een hartelijk applaus der vergade ring en een woor dvan dauk van den voorzitter beloonde den spreker, wiens rede onafgebroken van bet be gin tot het einde met gespannen aan dacht was gevolgd. BACH. Wat zelden of nooit gebeurt, het programma van het Bach-concert op Dinsdagavond werd ter elfder ure ver anderd. Toen de hoorders in de zaal kwamen, werd hun per strooibiljet meegedeeld, dat No. 1, de ouverture Oberon, zou w<rden vervangen door de ouverture Leonore No. 3 en dat 3 van het progTammn, de Trau- ermarsch uit Wagners G 11 e r- dtimmerung verviel. Daardooi nu de avond geheel en al aan Beethoven gewijd, daar do solist diens beroemd vioolconcert en 't concertge bouw-orkest zijn zevende symphonic spelen zou. Er kan dus van een voor naam concert gesproken worden. Dat was het ook ten opzichte van de uitvoering. Vooral do prachtige ouverture werd zoo schitterend speeld, dat het publiek niet rustte voordat ook de orkestleden waren op gestaan, als om hun naast den diri gent voor zoo volmaakte vertolking hulde te brengen. Het programma herinnert ons er aan, dat de solist Arrigo Serato niet v oor de eerste maal voor de leden van Bach optrad. Twaalf jaar geleden speelde h" als jonge man van pas 21 jaar hier Mendelssohns vioolconcert, een elegia van Bazzini en tot slot een polonaise van Vieuxtemps. Uit dien tijd dateert waarschijnlijk ook zijn portret in 't programma, want inder daad ziet hii er nu, op zijn 83ste jaar, ouder uit En in gelijke mate moet zijn kunst mannelijker en rijper zijn gowwden. Daarvan getuigt alvast de keus van zijn stuk, het werk bij uit nemendheid voor violisten en waarbij Mendelssohn, zoowel als Vieuxtemps in de schaduw staan daarvan ge tuigt ook de «eniale wijze, waarop hij het concert uitvoerde en dat in weer wil van zijn uitgebreidheid, de aan wezigen tot het laatste toe aandach tig luisteren deed. Inderdaad schonk Serato in alle op zichten een groot muzikaal genot, dat na de pauze in de uitvoering van de zevende symjihonie werd voortgezet Het mae gezegd, dat de leden der Haarlomsche Bachvereeniging dezen avond genoten hebben van het schoon ste, wat geschreven ward In da aller beste vertolking. EDELSMEEDKUNST. De leden van den Technischen Vriendenkring waren Dinsdagavond in 't gezellige Kroon-za&ltje bijeenge komen, om te luisteren naar de v dracht van den heer Carel J. A. Be geer uit Utrecht, die 't hebben zou over edelsmeedkunst. In een korte inleiding besprak de hrer Begeer eerst de verschillende takken der edelsmeedkunsthet drij ven, het eraveeren en het emailleeren. Dit aanbrongen van email kan op twee wijzen geschieden, nl. door de holten die bij 't. drijven ontstaan zijn, met de doorzichtige of ondoorzichtige kleurstof te vullen, of door dunne goud- of koperdraadjes over het te emailleeren voorwerp te leggen en daartusschen de kleuren aan te bren gen. De eerste bewerking ls de groef- exnailleerkunst, de tweede de draad- ennulloerkunst. Na deze inleiding besprak de heer Begeer met behulp vun zeer mooie lichtbeelden, de voortbrengselen van edelsmeedkunst, die de verschillende tijden en volken ons hebben nagela ten. De kunst zelve is reeds zeer oud. Van 't jaar 1539 v. Chr. al dateert een dolk, die in liet graf van een der Egyptischo koninginnen gevonden werd. De overige Oostersche landen volgden Palestina, Griekenland en Perzie vooral hadden reeds vroeg, vóór 't begin onzer jaartelling, de prachtigs:e gouden en zilveren voor werpen, rijk gegraveerd en met edel steen en versierd, vervaardisd. Daar na kwamen de Romeinen. Hun kunst miste het breeöc, het majesteitelijke, het rustige van de Grieksche kunst, zij was drukker, maar daarom niet minder mooi. De Westorsche landen kwamen eerst aan de beurt na de groote volks verhuizing. on 't waren toen vooral de monniken, die zich op de metaal- versieringskunst toelegden. Van dien tijd dateert ook het bandornament onder de regeering van Karei den Groote kwamen de oud-architectoni sche motieven weer veelvuldiger voor. Daarna ging spreker kortelings de verschillende stijlen na, die zich ont wikkelden, de Romaniek, Gothiek, Re naissance, Louis XV en XVI en Em- pire-stijl, om ten slotte nog eenige oorden aan de moderne richting te wijden, die in ons land door Eisen- löffel en anderen goed vertegenwoor digd wordt. Wel mist deze richting nog de kracht van de vroegere stij len, maar daar staat tegenover, dat natuur en waarheid in de kunst te ruggevonden zijn. De voordracht werd met groote aan dacht aangehoord, en met woord van dank aan den 6pi**ker ver tolkte de heer J. J. Galjart de gevoe lens van de aanwezigen. S. D. A. P. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van de afd. Haarlem der S. b. A. P. werd besloten alreeds met Maart een proefnummer te doen ver schijnen van het Weekblad, om het daarna in April geregeld uit te geven. Eveneens werd besloten deel te ne en aan de meeting voor Staatspen- sioneering te Zaandam te houden, door het zenden van een afgevaar digd®. Een amendement op den beschrij vingsbrief werd aangenomen, om de collectieve redactie van „Hot Volk" af te schaffen en mr. P. J. Troelstra als hoofdredacteur te benoemen. g en Vriendschap's vaandel. Het vaandel van de Koninklijke Lie dertafel „Zang en Vriendschap", is met de geschonken lauwertakken ge ëtaleerd in do uitstalkast van liet bloemenmagazijn van den heer J. W. Daudev. Het ziet er smaakvol uit en doet door zijn fraaie kleurcombinaties aangenaam aan. Men ga eens kijken. rouw Marchan t—R a m- bonnet. Door mevrouw MerchantRambon- et, altzangeres, te Scheveningen, zullen met medewerking van Willem Andriessen. pianist te Haarlem, con certen gegeven worden te Dordrecht, Hilversum, Haarlem, Apeldoorn, Utrecht, Don Haag (matinée), en Am sterdam. Hierna vertrekt mevr. Mar chan t naar Berlijn, om aan een uit- noodlging ajdaar te komen zingen, gevolg te geven. Na haar terugkomst zullen nog enkele steden bezocht wor den. NATIONALE BLOEMENTEN TOONSTELLING. Aangezien uit de voorloopig ontvan gen opgaven van inzendingen voor tentoonstelling gebleken is dat de in de gebouwen beschikbare plaats ruimte ter nauwernood voldoende zal zijn, wordt de termijn voor opgave van Inzendingen vroeger gesloten dan in het programma bepaald, en wel voor de tweede tijdelijke tentoonstel ling op Zaterdag 12 Maart. Lager Onderwijs. De minister van Binnenlandse he Zaken heeft bepaald, dat een Com missie, in 1910 belast met het afne men van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, be doeld in art. 77 onder a, der Lager Onderwijswet, te Haarlem, zal zitting houden voor de arrondissementen Aikemade en Leiden en voor die in de districten Alkmaar en Haarlem. Tot voorzitter van bedoelde commissie is benoemd de schoolopziener in het dis trict Rotterdam, tot leden de school opzieners in het district Alkmaar, en de arrondissementen Alkmaar, Amsterdam II len IV en Zieriksee, tot leden plaatsvervangers de school opzieners in de arrondissementen Aikemade, Hoorn, Medemhlak, Am. sterdam VI en Beverwijk. NED. STUCADOORSPATROONS- BOND. In het begin der volgende maand zullen hoofdbestuur, commissie van redactie en afdcelingsafgevaardigden van bovenvermelden bond in gecom bineerde vergadering te dezer stede bijeenkomen. De agenda vermeldt o.a. de verkie zing van een lid der commissie voor Vakopleiding wegens bedanken van den heer II. Doing, verslag commissie .Bonds-insigne' en rapporten afdee- liiigsafge vaardigden. Van 't Kantongerecht EEN OUDE BEKENDE. 't Was een oude bekende van den kantonrechter, die hedenmorgen in 't beklaagdenbankje verscheen. Dat bleek uit de woorden, waarmee Mr. Van der Mersch, de kantonrechter, hem begroette„Hoe lang kennen we elkaar nu al 't Kwam uit, dat dit. reeds meer dan twintig jaar 't geval was. „En Je bent, sedert we elkander den laatsten keer zagen getrouwd ook, niet waar Beklaagde bevestigde dit. Wegens dronkenschap op twee ver schillende dagen is deze Haavh-mscho arbeider bij verstek veroordeeld tot twee goldlxveten van 10. Hij was in verzet gekomen, omdat hij gaarne wat minder boete zou willen hebben, ea beloofde voortaan beter op te zul len passen. Dat klonk in den mond van dezen man, die al zijn extra-geld in borrels omzet, wei wat zonderling. Maar, omdat de man pas getrouwd is, gaf de kantonrechter toezegging t verzoek m ernstige overweging te zul len nemen. EEN AUTO OP EEN RIJWIELPAD. De Bloeniendaalsclie chauffeur M. stond terecht wegens 't rijden met een automobiel over het rijwielpad langs den Heerenweg te Benneb roek, terwijl zulks niet voor 't uitwijken noodza kelijk was. Een wielrijder, dio toevallig van den prins geen kwaad wetend, rustig over 't rijwielpad voortpeddelde, zat, vóór hij nog den tijd gehad bad een veili- geu wegkant op te zeelten, van boven tot ender vol modder, iets, waardoor hij meende 25 schadevergoeding te moeten vragen, wat de chauffeur nu niet van zins was zoo maar dadelijk te geven. Een andere getuige bevestigde het, dat de chauffeur gansch onnoodig van het rijwielpad heeft gebruik ge maakt. Beklaagde ontkende. Maar de ambtenaar van "t O. M- achtte de overtreding van de Motor en Rijwielwet wettig en overtuigend bewezen en vroeg f 20 boete of bij niet betaling 8 dagen hechtenis. UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan: L. A. en C de B. Czn., te Wijk aan Zee, overtreding Jachtwet, 7 dagen hechtenis. J, S. te Velsen, en L. G., te Bloe- meudaul, overtreding Drankwet, 10 boete of 5 dagen hechtenis en I 10 boete of 8 dagen hechtenis. L. R., te Vlaardiiigen, loopen op den spoorweg, f 2 boete of 2 dagen hechtenis. C. F. de L., en 3 anderen, te Hout rijk en Polanen, straatschenderij, f2 boete of 1 dag hechtenis. J. D te Schalkwijk, een trekdier onbeheerd laten «taan, f 2 boete of 2 dagen hechtenis. A. J., te Haarlem, en 28 anderen, loopen op verboden grond, f 5 boete of 3 dagen hechtenis, 3 boete of 3 dagen hechtenis, en f 3 boete of 2 da gen hechtenis. A. C. H., te Haarlem, overtreding melkvarordening Haairlem, 3 en 10 boete of 2 en 3 dagen hechtenis. A. C G. en J. B. A. v. V., te Haar lem, overtreding Politieverordening Haarlem, 1 boete of 1 dag hechte nis en 2 boete of 1 dag hechtenis. F. F. M., te Haarlemmermeer, overtreding Politieverordening Haar- 1 emmerlied e en Spaarnwoude, 2 boete of 2 dagen hechtenis. C. Z., te Beverwijk en 2 anderen, overtreding Provinciaal Reglement, f 2 boete of 2 dagen hechtenis, 2 maal 1 en 2 boete of 2 maal 1 dag en 2 dagen hechtenis, en Smaal f 1 boete of 3 maal 1 dag hechtenis. J. W., te Amsterdam, de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen, 14 dagen hechtenis. Jkvr. J. C. B. G. v. S., te Haarlem, en 17 anderen, overtreding Motor- Rijwiel Reglement, 1 boete of 1 dag hechtenis en f 0.50 boete of 1 dag hechtenis. Voorts weiden er nog 13 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot 5 boete of 3 dagen hechtenis, 3 boete of 3 dagen hech tenis ea 2 boete of 2 dagen hechte nis. DE HAARLEMSCHE VOLKSTELLING. Uit de Yoorloopige resultaten der volkstelling hier ter stede valt reeds vrij zeker af te leiden, dat de werke lijke bevolking der stad een 1000 tot 1500 inwoners minder telt, dan de of- ficieele cijfers aangeven. De voorloopige telling gaf een re sultaat van 68.244 ingezetenen, terwijl het officieele cijfer op 31 December 70.302 was. De voorloopige telling is zeer onnauwkeurig, daar dit een tel ling is door de tellers gedaan bij 't op halen dor kaarten. Waarschijnlijk zal dan ook 't bevolkingscijfer nog wel met eenige honderden klimmen. Op do bureaux hier ter stede denkt men in 't laatst van April met de tel ling gereed te zijn. Het Centraal Bu reau voor Statistiek te Den Haag stelt dan na een nieuwe telling het of ficieele cijfer vast. Daarmee zal men aan het eind van het jaar pas gereed zijn. Botsing. Gisterenavond ongeveer 9 uur had e? in de Jansstraat, kort bij het Ge rechtsgebouw een botsing plaats tus- achen den wagen der electrische train no. 5 en den autopaketdienst gemorkt G 72 Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, alleen werd de wagen dar E S M. beschadigd en de linker tred plank gebroken. IT a a r 1. Muziekkorps, liet a.s. concert in het Brongel>ouw belooft veel afwisseling Het orkest, zal voor het eerst uitvoeren een In termezzo van den Hollandschen com ponist Hora Adema. Verder de 4e Syinphonië van Mendelssohn eai de Tanmh&user Ouverture. Als soliste treedt op mejuffrouw Lena van Dig gelen, -een talentvolle zangeres uit Den Haag, met een aria uit die Jahreszeiteu. en 5 liederen, waaronder 2 van mejuffrouw Appel doorn, die tevens het piano-accom- pagnement op zich genomen heeft. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Mot de J.J. gehouden volkstelling bestond de gemeente uit 3363 mannen en 4405 vrouwen; totaal 7768 inwo ners. Tegen een voddenkoopman te Haar leni, die van een terrein te Bloeman- daal een groote zinken pijp had weg gehaald, ls door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt. SCHOTEN. Gisteravond is de groote spiegel ruit ter waarde van 60 a 70 gulden, van den winkel van den aardappelen- koopman Van Deursen aan do Crcni- jéstraat alhier, op onbcgrijpelijkowij- gebroken." Vermoedelijk zal de straatjeugd met het ongeval niet ooi- bekend zijn. De Staatscourant bevat de herbe noeming van den heer F. F. F. FOhr- hop, secretaris der gemeente, tot bur gemeester van Schoten, ruei in mae van 1 Maart as. Door de S. D. A. P., afdeeling Scho ten, is een openbare vergadering uit geschreven, alwaar als spreker zal op treden dr. v d. Brink, lid van den ge meenteraad te Breda, met het onder werp .Arbeidersbeweging en Gods dienst HEEMSTEDE. Kiesrecht Het aantal nieui alhier 144. kiezers bedraagt Militie. De aflevering van het gedeelte van de ter volledige oefening in te lijven loteiingen der Nat Militie, lichting 1910, zal voor deze gemeente plaats hebben te Haarlem op den Doelen op Donderdag 10 Maart as des voor middags half tien uur. Het aantal in te lijven jongelingen bedraagt 7. VOGELENZANG. Straatslijpers aangehouden. Door den veldwachter W. Lokerse van hier werd onder O verveen een drietal knapen aangehouden, afkom stig uit Haarlem. Zij haddea zich schuldig gemaakt aan diefstal vod flesschen melk, ten nadeele van de Sierkan, en van een fietspomp die toebehoorde aan een schipper. HAARLEMMERLIEDE C. A. De heer H. N. Harteerink (a.-r.) Is bij enkele candidantstelling. gekozen tot lid van den gemeenterend, ter ver vulling der vacature, ontstaan door het overli'den zijns vaders, den heer C. Hartgerink. Volgens de volkstelling is het bevol kingscijfer dezer gemeente 1854 man- nen en 1779 vrouwen, of totual 3633 in woners. HALFWEG. Bij de Gereformeerde gemeente zijn gekozen tot ouderiing en diaken de hoeren W. II. Boe en G. F. Geh- rels te Haarlemmermeer. Binnenland JACHTWET. Nader deelt het Centrum mede, dat de Staatscommissie tot herziening van de Jachtwet bij de Regeering een drietal wetsontwerpen zal indienen: lo. tot regeling van het jachtrecht; 2o. tot afschaffing van het heerlijk jacht recht, en 3o tot regeling der wild- echade. NEUTRALITEIT IN HET ONDERWIJS. Door de federatie Rotterdam der S. D. A. P. was te Rotterdam gister avond ©en protestvergadering belegd tegen de door B. en W. uitgevaardig de circulaire. De zaal was stampvol. Als sprekers traden op de heeren r. P. j. Troelstra en Ossendorp, die de circulaire van B. en VV. van Rot terdam scherp veroordeelden. De laatste waarschuwde Je onderwijzers het hoofd koel te houd©u en te hande len in overeenstemming met de orga nisaiie, terwijl hij de aanwezigen op wekte om hulp en steun. De vragen, die de heer Spiekman (soc.-dem.) in de a. Raadszitting Rotterdam tot B. en W. wensCht te richten, zijn de volgende: lo. Op grond van welke wet, welk ettelijk voorschrift, op welke wette lijke bevoegdheid hebben B. en NV. zich bevoegd, en op grond van welke feiten hebben zij zich geroepen geacht de circulaire te verzenden, d.d. 14 Fe bruari 1910 aan de hoofuen der open bare scholen te Rotterdam, waarin an het op deze overiieidsscholen ge geven onderwijs wordt geeiacht, dat het dienstbaar zal worden gemaakt aan de propaganda voor het koning schap .terwijl ouders die daar tegen bezwaren mochten hebben en toch hun kinderen Juist op de openbare school wenschen onderwezen te zien, zich zond"- meer daaraan hebben te on derwerpen 2o. Zijn B. en W. vau meening, dat slechts kinderen, die in den door hen aangegeven geest onderwezen, kun nen worden, gelijk zij het in de circu laire noemen, goede burgers van den Nederlandschen Staat ls het de bedoeling van B. en W. om een onderwijzer of een onder wijzeres, die buiten do -chool blijk geeft krachtens ©enigerlei handeling een socialistische, socialistisch gezin de ,of staatkundige republlkeinsche overtuiging te bezitten, tot ontslag voor te dragen, of achten zij zulke on derwijzers of onderwijzeressen wei in staat om het onderwijs In den door hen bedoelden geest te geven Indien het eerste het geval mocht zijn. krach-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1