Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgerq^akt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 23 Febr. 1910. Hoogste barometerstand 774.6 m.M. Ie Ilorta (Azoren) laagste 741.4 m.M. te Seydlstjord. Verwachting tot den avond van 84 Februari Wind moest matige Zuid-Westelij ke tot Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtzwaar bewolkt, waarschijnlijk nog regen buien. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 760 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 760 m.M. OPGAVE VAN: JOH. M. SCHMIDT Opticien BS ZIJLSTRAAT HAARLEM. Thermometerstand te Haarlem. Woensdag 88 Februari Hoogste gisteren 9 uur F. 49 Laagste hedennacht F. 40 Hoogste heden tot 19 uur F. 44 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 4 80 Cta. per regel. IOm gezond te blijven I leef eenvoudig, eet met vei-- S stand, drink matig, adem diep B en slaap geregeld; houd maag, B lever enz. in goeden staat, door B het welbekende middel: BktCHAM'S P1LUN tens welke wet, welk wettelijk voor schrift of welke bevoegdheid matigen B. en W. zich het recht aan, om de ren ei8ch te stellen aan do onderwij zers, wier taak in de wet op het L. O. is voorgeschreven Zijn B. en W. niet van meening, dat zij daarmede de Vrijheid van overtuiging bij de Grond wet gewaarborgd, voor de onderwij zers en onderwijzeressen aan banden leggen en dan de burgerrechten de- ror ambtenaren aanranden DE OUDSTE DEURWAARDER. De nestor der deurwaarders bij de rechtbanken, waarschijnlijk van het heeie land, de heer A. Timmers, te Si Hard, deurwaarder bij de arr.- rechtbank te Maastricht, en het kan tongerecht te Sillard, zal 1 April zijn functies neerleggen. De heer Timmers is 83 jaar oud, bijna 57 jaren deur waarder en Broeder in de orde van den Noderlaiidschen Leeuw. BESTRIJDING ZEDELOOSHEID. Het wetsontwerp van minister Ne- lissen tot bestrijding der zedeloosheid 13 in de afdeelingen der Kamer vrij algemeen gunstig ontvangen. Ook ter Linkerzijde vond het streven van den minister instemming en waardee ring. (Centrum). HOOG WATER. Naair de Geld. verneemt ral de Com missarisdex Koningin van Gelder land de gem. Wijchen morgen, Don derdag, bezoeken in verband met den ontzettend hoogen waterstand ln de polders. In Niftrik zitten de menschen op takkebossen bij de kachel waar onder het water als een beekje heen vloeit. Menig plaatsje is niet dan per roeiboot te bereiken. Sommige boeren hebben meer dan duizend gulden schade. SCHIP TERECHT, Men meldt uit Delfzijl: Werd de vorige week in eenige bla den melding gemaakt van het ver gaan van de tjalk Dankbaarheid", kapitein Voordewind, tot ons genoe gen kunnen wij thans mededoelen, dat genoemd schip hier behouden is binnengeloopen. Wel is genoemd schip op de reis voor de anker» weg geslagen, met verlies van beide an kers met ketting. KWARTJESVINDER. Op aanwijzing van een conducteur en eenige passagiers word te Rotter dam aan het station Delftsche Poort een berucht Am sterdam sch kwartjes vinder door de poiit: steerd en geboeid naar het politiebureau overgebracht. In den trein tusschen Dordrecht en Rotterdam had hij met nog eenige collega's van een remmer en een tweetal passagiers op de be kende wijze een som van 29 afgewon nen. SPOORWEGVERBINDINGEN. De En gelsch-D u i tsii-11 al 1 undsche spoorweg-conferentie te Frankfort a. Mam, besloot een treinverbinding tot stand te brengen, die het mogelijk maakt, zonder groot oponthoud, van de Noordzeehavens Vlissingon, Oost ende en Hoek van Holland' direct Triest te bereiken. Die treinen krijgen In do havens aansluiting met de stoomvaartlijnen on En ereand en Schotland, zoodal men in de toekomst in 26 uur van Trlëst naar Londen ko-1 men kan. De treinen krijgen aanslui ting aan alle groote Duitsche kruis punt-stations. ANTI-REVOLUTIONNAIRE KAMERCLUB. De Haagsche correspondent van do Tel. meldt: Dinsdagavond kwam de anti-revo- lulionnaire Tweede Kamer-club bij een. De vergadering duurde vrij lang. Het verluidde, dat Ln deze bijeen komst ook zou gesproken worden over het dezer dagen in „Het Volk" medegedeelde, dat het Kamerlid voor Rotterdam V, mr. A. de Jong, over dn. Kuyper sprekende, op ee® beslo ten vergadering zou hebben gezegd: ,,IIij liegt altijd en stelt gewoonlijk de zaken verdraaid voor." Dat de heer De Jong bij zijn anti- revolutioranaire vrienden in de Ka mer niet in een goed blaadje staat, was trouwens ai bekend. De wijze, waarop hij vroeger over dr. Kuyper ln zijn blad De Rotterdammer heeft geschreven en laten schrijven, ls nog lang niet vergeten. Utt goede bron i» ons bovendien bekend, dat mr. De Jong reeds in 1905 een Kamerzetel had kunnen bemach tigen, wanneer hij gewild had. Hem is toen door, of vanwege dr. Kuyper d9 candidatuur In Sliedrecht aange boden, indien hij prof. Fabius niet meer toestond in De Rotterdammer te schrijven. De heer Do Jong is daar destijds niet op ingegaan. Opmerkelijk is voorzeker, dat hij het vorig jaar in de Kamer kwam, nadat de heer Fabius van „De Rot terdammer" was vertrokken. Een en ander heeft echter veroorzaakt, dat mr. De Jong bij de onvervalschte an- ti-rev al utionnairen niet bijzonder in den geur staat en het nu ontstane conflict zal dien toestand niet hebben verbeterd. WATERSNOOD IN NEDERLAND. Er worden pogingen aangewend om in verschillende plaatsen van ons land comité's op te richten, ter voor ziening tn den nood, door den buiten gewoon hoogen waterstand, veroor zaakt, o. a. in Friesland en Brabant, waar op tal van plaatsen armoede voor de deur staat. GEEN PRESENTIEGELD. Gedep. Staten von Zuid-Holland hebben hun goedkeuring onthouden aan het gemeenteraadsbesluit van Den Hang, waarbij op de gemeente- begrooting voor dit jaar een post werd gebracht van 2500 voor hel toe kennen van presentiegeld aan de le den van den gemeenteraad voor het bijwonen der vergaderingen van raadscommissiün cn afdeelingen. Uitvoerig zetten Ged. Staten uit een, dat "liet toekennen van bedoelde presentiegelden h. i. in Btrijd zou zijn met art. 53 dei- Gemeentewet Koloniën TIJGERPLAAG. Volgens de „Preang. Bode" komt in de afdeeling Soemedang de tijger- plaag nog steetls voor. In het afge- loopen jaar werden er gedood of ge vangen totaal 2 koningstijgers, 17 gevlekte tijgers en 1 zwarte tijger. Daar in den laatsten tijd verschil lende schapen en geiten vermist wer den te Gegersoenten. boven Lembang, werden een paar Inlanders van de Ln de nabijheid liggende kampoengs van diefstal verdacht, maair later bleek, dat de dieren door tijgers uit hun stallen waren weggehaald en ln het nabijgolegen bosch verslonden. Pers Overzicht DE OPENBARE ONDERWIJZERS. Het „Alg. Handelsblad" schrijft in een hoofdartikel o. a. Wij nemen aan, dat alleen de be langrijke minderheid van onderwij zers, die in het openbaar instemming met de Ossendorpsche neutraliteit op school betuigen, door B. en VV. van Rotterdam voor uitwijzing wordt aan- gewezon. En dan moeten wij zeggen, dat wij In hooge mate betreuren, dat een dergelijke algemeene regel ge steld is, waarvan niet kan worden af geweken zonder liet gezag en het aan zien van B. en W. belangrijk te scha den, die niet strikt gevolgd kan wor den zonder groote schade te doen aan hot openbaar onderwijs, aan de liefde voor en populariteit van de openbare school. Het is B en W. van Rotterdam be kend, dat een -rroot aantal Rotterdnm- sehe onderwijzers, althans in theo rie, voorstanders van de Ossendorp sche neutraliteit zijn. (En iu de prac- tijk'? Och... haast aJlen,-die met de practijk te maken hebben, erkennen, dat liet iu de practijk lang zoo erg niet is als al de pratende üssendor- pers zouden doen vermoeden). Geloo- ven zy nu werkelijk, dat het open baar onderwijs in Rotterdam gebaat zou zijn, indien al die radicaaitjes op staande» voet tot martelaars ge maakt werden9 Zulk een circulaire brengt de hartstochten in beweging stel dat morgen aun den dag een minderheid een 40-tal leden b.v. van de Bondsminderheid in het open baar hare instemming niet de woor den vnn den Bondsvoorzitter betuig de, zou de openbare school er dan me de gebaat zijn? Wij gelooven het niet. Inderdaad, wat een onderwijzer buiten de school zegt of doet, mag en moet invloed hebben op de beslissing van de autoriteiten, wanneer geoor deeld moet worden of eenig onderwij zer waardig en bekwaam Ls om open baar onderwijzer te blijven. Doch slechts in verband met wat die auto riteiten langs anderen weg van hem weten, s loc hls in verband met zijn re putatie als onderwijzer, met wat zij verder van zijn karakter weten. Daar om moet elk geval steeds op zich zelf onderzocht worden, door de aan het schooltoezicht verbonden personen, die iramcis het vertrouwen von de overheid hebben. En daarom ls het zoo verkeerd zulk een algeineenen re gel te stellen. Sport en Wedstrijden VOETBAL. Hot gewijzigd programma van den Haarlemscheu Voetbalbond ,voor Zondag a.s., luidt als volgt le Klasse Hercules—H. F. C. 3, 2 uur. Haarlem 3Heemstede, 2 uur. 2e Klasse Klein Haarlem 2—H. F. C. 4, 10 uur. Concordia—Haarlem 4, 2 uur. UnionHercules 2, 2 uur. E. D. O. 3—Victrix, 10 uur. 3e Klasse A. Haarlem 5Union 2, 10 uur. H. F. C. 5—F. C. A., 2 uur. 3e Klasse B. II. F. C. 6Haarlem 7, 10 uur. Klein Haarlem 3—Prinses Juliana, 2 uur. Kort Nieuws Duikers zijn in zee nedergedaald teneinde een onderzoek in te stellen naar het wrak van de „Générai Chan- zy". Do scheepsromp bleek op ver schillende plaatsen gebarsten te zijn, een deel van het achterdek, het roer en stukken van de machine waren zes meter onder de oppervlakte der zee zichtbaar. Naar uit Charkof gemeld wordt, hebben bij het station Roebesjnaja vijftien jongelieden, die onder de pas sagiers hadden plaats genomen, een kassier gedood door drie bommen te gen hem te slingeren. Daarop lieten zij den trein stoppen cn maakten zij zich met het geroofde geld uit de voe ten. To New-York is een telegram ont vangen uit Caracas, meldend, dat oen aantal voorname lieden zijn gearres teerd naar aanleiding van de ontdek king van een nieuwe samenzwering tegen de re geering en ten gunste von Castro. Zondagavond had op de Weser, ln de buurt van Rönnebeck, een vroese- lijk ongeluk plaats. Een met 9 perso nen bezette veerpont werd in het don- kor overvaren door de ijlboot „Argen tina", waardoor zij onmiddellijk zonk. De aanvarende stoomboot deed al wat zij kon om do te water ge raakte personen te redden, maar zij kon er slechts vier van aan boord brengen. De andore vijf verdronken. De cipier Mayer is door een Madoe- reasch dwangarbeider verraderlijk aangevallen met eon scherp gemaakt ijzer. Zes gevaarlijke wonden zijn hem toegebracht, er bestaat weinig hoop op levensbehoud. De dader is wegens moord vroeger tot 10 jaren dwangar beid veroordeeld. De oorzaak van den moordaanslag is tot heden onbekend. De militaire wacht in de gevangenis op Glodok is sedert eenige dagen in getrokken, wat waarschijnlijk tot den brutalen aanslag heeft meegewerkt- De cipier Mayer is overleden. Uit Point-A-Pitre op Guadeloupe, wordt bericht, dat op liet eiland 20.000 arbeiders wegens loongeschillen het werk hebben nedergeiogd en een aan tal suikerplantages over een uitge- strektheid van 8 H.A. in brand hebben gestoken. Cow el 1 en Crommelin Yan de ster renwacht te Greenwich, zullen in de maand Mei, als de komeet het hel derste ls, door de universiteit te Ox ford tot doctor honoris causa worden verheven op grond van hunne praes- tatie gelegen ln de berekening, voor uit, vain de baan dar komeet van Hal- ley. De gehuchten, dat Abdoel Hamdd stervende zou zijn, worden tegenge sproken. Hij is echter overspannen, deels tengevolge vara slapeloosheid, en meer wantrouwend dan ooit Glasgow heeft van overstroomin gen te lijden. Aan de oevers vara de boven-Clyde is groote schade aange richt. Op sommige plaatsen staan de spoorwegen on dear water. Een ongeluk is gebeurd op den spoorweg bij Bourges. De machinist van den express ParisMontlucom bemerkte even voorbij den tweesprong Vierzon-Forges, dat er Iets haperde aan een kraan aan den buitenkant van den locomotief. Terwijl hij zich verder naar buiten boog om beter te kunnen zien, ging de trein onder een brug door en werd het hoofd van den ongelukkige te pletter geslagen. In Zwitserland wordt nu overwogen den auto's een toestel te geven, dut voortdurend de snelheid van den wa gen aangeeft, zoodat overtredingen van de snelheidsreglementen gecon stateerd kunnen worden. Uit de Arbeiderswereld MIJNWERKERSSTAKING. De staking onder de mijnwerkers vara Northumberland, gericht tegen de invoering van het drleploegenstel- sel, tengevolge van de ach turen wet, is reeds de achtste week ingegaan. Er zijn thans nog ongeveer tiendui zend stakers, niettegenstaande de vakbond het verder verzet heeft af gekeurd. De stakers verklaren dat zij nu niet alleen do werkgevers, maar ook de vakvcreenigingsLeiders zullen be strijden.' Gemengd Nieuws EEN FRANSCHE LUCHTVLOOT. De Acro-Club de Franco besloot het "gold, door de „Temps" ingeza meld na de ramp met do Répubüque f300.000 fres.) te besteden voor den aankoop van een bestuurbaar lucht schip. dat zal dienst doen als een schoolschip voor militaire doeleinden, van drie biplans en van een mono plan. De waarde dezer luchtvloot bedraagt 700,000 frcs., doch de fabrikanten de den ln dit gevaJ zeer edelmoedige aan biedingen. AUGUST BEBEL. de leider der Duitsche sociaal-demo craten, heeft gisteren zijn 70sten ver jaardag gevierd. Hij kan terugzien op een zeer lang- durigen parlementairen diensttijd. Reeds in 1867 werd hij gekozen tot af gevaardigde in den constitueerenden Rijksdag van den Noord-Duitschen Bond. DE POLITIEKE MOORD IN EGYPTE. Boutros is met groote plechtigheid ter aarde besteld. Do moordenaar was een niet-aange- sloten anarchistal de andere in hechtenis eenomen personen zijn we der ln vriiheid sesteld. Er heerscht volniuakte rust. SCHEIDSRECHTERLIJKE BESLISSINGEN. De bekoude Fransche socialistische partijleider Jaurès heeft in een bui tengewoon talrijke kiezersvergade ring te Carmaux een redevoering ge houden, In welke hij o. a. verklaarde dat de socialistische partij ln de vol gende zitting-periode van de Fransche Kamer zal voorstellen alle internatio nale geschillen door scheidsrechter lijke uitsnraak te doen beslechten, hei leger in te richten op de wijze als in Zwitserland en alle nationale rijk dommen tot staatseigendom te ver klaren. Met algemeene stemmen werd Jau rès daarop candidaat gesteld. Telegrammen DE POLITIEKE TOESTAND IN ENGELAND. LONDEN, 22 Febr. (Reuter.) Men gelooft niet meer zoo algemeen als gisteren, dat er onmiddellijk een ml- nisteriecle crisis te wachten is en is van rneening, dat do werkelijke kri tieke stemming eerst over eenige wo ken zal plaats hebben. De partijon kennen dan beter elkan ders bedoelingen en dan zal men ook beter weten, op welke voorwaarden een behoorlijke regeeringsm eerder heid kan worden samengesteld. In den loop der verdere discussie ln 't Lagerhuis keurdon een aantal ra dicale leden de staatkunde der regee ring af en spraken zij er hun leedwe zen over uit. dat de regeering de ge- wenschte waarborgen niet had ver kregen. Wedgwood gaf den raad, dat de re geering haar ontslag zou Indienen Balfour zou weigeren het bewind te aanvaarden, en Asquitli kon dan ver klaren niet verder aan hol roer te willen bliiven, wanneer hem niet de noodige waarborgen zouden worden gegeven. In verschillende kringen is men nog van meening, dat een onmiddel lijke crisis niet zeer waarschijnlijk is. Postmaster-general Samuel gaf in een door hem te Londen gehouden re de te kennen, dat er nog wel eenige tijd zou verloopen, alvorens de crisis haar hoogtepunt zou hebben bereikt. DE STAKING TE PHILADELPHIA. PHILADELPHIA, 22 Febr. (Reuter.) Het bevel tot staking van den presi dent van de Central Labour Union geldt slechts voor de arbeiders hier ter plaatse, daar het slechts van kracht is voor andere organisaties, wannoor het wordt goedgekeurd door de presidenten der verschillende ver- eenigingen. Er hebben hier heden weder ern stige ongeregeldheden plaats gehad. Een bejaard man, die met de quaes- tie niets to maken had en tusschen oen menigte terecht was gekomen, werd van het zijpad gedrongen on on derdo wieion van een zwaren wagen, zoodat hü onmiddellijk een lijk was. LAWINE. REYKJAVIK, 23 Febr. (Reuter.) In Huifsdal aan den Isafjord zijn door een lawine twee huizen weggeslagen, waarbij 23 personen zijn omgekomen. UIT TIBET. LONDEN, 23 Febr. (Reuter.) De „Times" verneemt uit Calcutta, dat de Dalul Luina met verschillende voorname Tibetanen uit Lhassa ls ge vlucht. en de Indische grens over schreed dit stuat in verband met do Dadering van Chineesche troepen die de Tibëlaansche kloosters plun leren. (Hbld.) Laatste Berichten RAADSSTUKKEN. WATERVOORZIENING BOSCH EN VAART. B. en W. zetten nader uiteen, waar om zij ln afwijking van de sub-com missie vau bijstand iu het beheer der duinwaterleiding en den directeur van dat bedrijf een gunstig prae-ad- vies uitbrengen in zake het verzoek van B. en W. van Heemstede, om de duinwaterlevering aan de perceelen op Boscli en Vaart aan die gemeente over te dragen. Reeds in het jaar 1906, toen van wege het gemeentebestuur van Haar lem bij de Rcgcering er op aange drongen werd, om de toen aanhan gige grenswijziging niet te bevorde ren, werd door B. en W. verklaard, dat het het streven zou zijn, om aan eeD zelfstandig bevorderen van eigen belangen te verbinden, waar moge lijk, een samenwerking tot bevredi ging van gemeenschappelijke behoef ten. Onze gemeente en de aangren zende hebben tal van gelijke belan gen, welker behartiging door samen werking beter kan geschieden. Ook bij voorziening van goed drink water springt het voordeel van sa menwerking in het oog, immers zoo wel Haarlem als de gemeenten uit hare omgeving hebben hot grootste belang bij het bevorderen van den al- gemeenen gezondheidstoestand, waar van de drinkwater-voorziening een machtige factor is, men denke slechts aan melk- en groenten-toevoer. Daarom mag het behalen van winst niet op den voorgrond staan, om de omgeving van Haarlem van goed drinkwater te voorzien, en do ge meentelijke waterleiding is niet in T leven geroepen om winst te maken, zoouls reeds vroeger door B. en W. aan den Minister van Binnen-: landscho Zaken is medegedeeld en 1 heeft ook nimmor groote geldelijke voordeden afgeworpen. Wanneer nu het gemeentebestuur van Heemstede mededeelt, dat met B. eu W. van Amsterdam een overeen komst zal worden gesloten, waardoor hot mogelijk zal zijn, alle ingezetenen van Heemstede van uitstekend drink water te voorzien, en daarop grondt het bovengenoemd verzoek tot over dracht, waartoe het recht in de over eenkomst in Augustus 1909 tusschen het gemeentebestuur vau Heemstede en de Maatschappij „Bosch en Vaart" uitdrukkelijk is voorbehouden, daar ai.hten B. en W. geen enkel bezwaar tegen de inwilliging aanwezig, al vindt do sub-commissie van bijstand in navolging van den directeur der duinwaterleiding in het verliezen van geldelijke winst een motief, om niet aan het verzoek te voldoen. ONTWERP-UITBREIDING. B. en W. deelen mede, dat het ont- werp-plan van uitbreiding voor de gronden, gelegen tusschen de ge meente-lichtfabrieken, den Veerpol- der, de Oostsingelgraclit, de spoor baan AmsterdamRotterdam en don Oude- of Spaarnwouderweg, op de gemeente-secretarie voor een Ieder ter inzage ligt. Een weg van 15 M. breedte is ont worpen tusschen den Oudeweg en den Veerpolder. Verder loopt van den Spaarnwouderweg langs den spoor dijk en de Oostsingelgracht een weg naar eerstgenoemden verbindingsweg welke 12.5 tot 15 M. breed is. In het plan is bovendien een plein tje opgenomen ter oppervlakte van ongeveer 1000 M2. COMMISSIE DUINWATERLEIDING Indertijd hebben wij gewezen op de wcnschelijkheid, dat ons gemeente bestuur zich betreffende de waterlei- dingquaeatie met dat van Bloemen- daaï zou verstaan, dat beide besturen één lid der Commissie van onderzoek zouden benoemen en deze twee samen den derde zouden kiezen. Nu Ged. Staten van Noord-Hollarad zich niet met het aanwijzen von de leden der Commissie willen belasten, stellen B. en W. van Haarlem voor, don door ons hierboven aangewezen weg te volgen. Onnoodig le zeggen, dat wij dit voorstel zeer toejuichen. Dezen weg moet het op. Alleen door samenwer king met aangrenzende gemeenten ls ln deze era dergelijke quaesties een goede oplossing van duurzamen aard te verkrijgen. HET BUITENLAND EN DE NEDER- LANDSCIIE NIJVERHEID. De Haarlemsche Machinefabriek voorheen Gebrs. Figee, heeft opdracht gekregen om voor een Zuid-Amerï- kaansche haven een veertiental elec- trische kranen en kaapstanders te leveren. De kaapstanders worden de-1 ze week tn de fabriek te Haarlem be proefd. Zij zijn voorzien van een In richting waardoor het „verbranden", vara den motor bij het vasthaJen van don kaapstander voorkomen wordt. Wanneer bijvoorbeeld een wagen, die voortgetrokken wordt, plotseling stuit, dan wordt automatisch door "n regulateur een weerstamd voor den motor geschakeld, zoodat deze stil staat Bij opheffing van de stagnatie wordt de weerstand automatisch door den regulateur uitgeschakeld en loopt de motor weer aan. Dergelijke kaapstanders zijn reeds door de Haarlemsche Machinefabriek geleverd te Amsterdam, Rotterdam' en Antwerpen. Het systeem is sedert echter weer verbeterd. Gev. Voorwerpen; Een zilveren schakelarmband, Rflamvest 35. Een notitiebeekje, ten name van Dollekamp, L. Hoererastr. 36. Een oelntuur, Zomarvaart 21 E. Ten zilveren broche, KI. Houtstraat 77 B rood. Een wollen handschoen Kelzerstr. 12. Een zilveren ring, 2e Vooruitgang straat 26. Een portemonnate, ïnh. geld, Bar tel j'ortsstraat 23. Een hamer, Le'dschestraat 134. Militaire Zaken. Aan het op 18 Februari J.L bil het 10e resriment Infanterie alhier gehou den examen voor Meester on het re- weer bobben 25, voor prevot op het geweer 3, voor Meester op de degon 4, voor Meester op de sabel 3 ouderof ficieren en minderen deelgenomen. Voor deze examens zijn geslaagd voor Mr. geweer 18, voor prevot ge weer 6 (hieronder 4 die niet voor Mr. slaagden), voor Mr. degen 2 en voor Mr. sabel 2 onderofficieren en minde ren. UITGEEST. Door den Raad deczor gemeente ls de concessieaanvrage voor een steen- kolangasfabriek door den heer T. C. Bakker, te Den Helder, van de hand gewezen. Het voornemen bestaat thans een raadscommissie te benoe men ,die zal hebben na te gaan, in hoeverre de stlcluiug van een gemeen tegasfabriek mogelijk is. HAARLEMMERMEER. Laaghartige mishandeling. Aan den ringdijk bij Hillegom werd door C. S. do vrouw van v. d. P. na cene onderlinge woordenwisseling, mishandeld, waarbij hij haar met een stalen tabaksdoos eenige slagen 1 op het hoofd toebracht, zoodat zij op den grond bleef liggen. De politie heeft tegen den dader proces-verbaal opgemaakt, die nu zijn welverdiende straf niet zal ontloopen. Rechtszaken SMAADSCHRIFT. Gister ls voor het Hof te Amste» dam in hooger beroep behandeld di zaak tegera den heer J. F. A., redao- tour van het dagblad Het Volk, doctf' de rechtbank te Amsterdam bij von. nis van 15 Dec. J.L veroordeeld tol 10 boete, subs. 5 dagen hechtenis en 150 schadevergoeding, wegens plaat sing van een artikel „Een „poster-1 der leorllngkweekers" ln genoemd blad van 17 Jan. 1909, /oor welk arti-j kei, alliums voor zooveel de laatste, zinsneden betreft, de daarin genoem de persoon, C. A. B., zijn eer em goe den naam aangerand achtte. Evenals ln eersten aamleg stelde mr. B. M. Colien zich -reor dezen ci viele partij, terwijl voor bekl. weder om mr. II .Louis Israels als verdedi ger optrad. De advocaat-generaal vroeg beves tiging van bet vonnis. Stoomvaartberichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Tambora, van Rot terdam naar Java, arriveerde 22 Fe bruari te Marseille. Het stoomschip Oranje, van Am sterdam naar Batavia, vertrok 22 Fe bruari vara Southampton. Het stoomschip Grotius, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 22 Febr. te Sabang. Amsterdamsche Beurs. Openingskoersen van 23 Februari 1910, LABOUCIIERE O YENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. STAATSFONDSENMARKT. 2 1/2 Certific. N. W. S. 76 3/4, 3 1/2 Certific. N. W. S. 91 5/8, Hope's 88 1/4, Russen 1909 94 1/4, Russen 1906 98 5/8. ZUHJ-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN. C. Peru 117/16, Pref. Peru 38 3/4. TABAKSAANDEELEN onveran derd. PETROLEUM-AANDEELEN vast. Koninklijke Pevr. 462 1/4, Moeara Enim 2131/2, Sumatra Palembang 1721/8, Bibi Eybat 25 3/4, Rossian 19 1/2, Perlak Petr. 144, Zuid Perlak 188. Cult 182. MIJNAANDEELEN. Redjang Lebong 960, Great Cobar 126 1/4. De AMERIK. MARKT opende vast. Atchison Topeka 117 3/4, Denver 41 1/2, Erie 29 1/2, Kansas 38 11/16, Pref. Gulf 70, Missouri 43 3/8, Rock Island 49 1/16, Southern Rails 29, Union Pa cific 187 1/4, Wabash 22, Wabash Pittsb. 6 1/4, Steel 31, Carren 63, C. Marine's 7 3/16, 21 7/8, 70 3/4. Marktnieuws Haarlem. 23 Febr. 1910. Veemarkt Koeien. Aangevoerd 3 st., verkocht 2 st., f 240140. N. Kalveren. Aangevoerd en verk. 60 et., 110-/ G. Schapen. Aangevoerd 20 st., verk. 8 st., f2418. Burgerlijke Stand HAARLEM. ONDERTROUWD: 23 Febr.: J. de Kielra en B. Hensen, J. J. de Vries en D. A. P. Engelbert van Bevervoorde. GETROUWD: 23 Febr.: P. Machielse en E. Bak- keraist; D. Veugier en M. E. Roeland, L. L. M. Vermeulen en G. Schoon; C. Middag en F. van Dijk; D. van Merkenstein en J Snoek; G. VeJt- komp en E. W. T. Smit. BEVALLEN: 22 Febr.: M. H. Spoon-Fefje t. A. M. A. Huis ln 't Veld—Nijs z. OVERLEDEN Febr. 21. A. A. IKibner—v. d. Laan, 54 J., Zijlweg, N. Smit, 77 j., Prinsen Bolwerk, B. v. d. Woert, 74 j., Kam pervest, M. G. J., 9 m.. z. v. G. P. He- tem, Grebbest.r., 22. T. J. F.. 21 m., z. v. P. J. Mol, Iloogstr., A. Hoogerbeets 32 j., L. Heeremest, 23. W. H. Witt- manHendriks, 74 j., Hazepaterslaan. SCHOTEN. Getrouwd J. Kremer en J. J. van Hoorn. Bevallen M. J. P. SchoutenVan Oplooi, d. Overleden M. v. d. Nieuwenhoff, 14 Jaar. SPAARNDAM. BEVALLEN: A. M. RuijgvooranVermeeren, ADVERTENTIES De Heer en Mevrouw SMITVAN BERCKEL geven kennis van de ge boorte van een ZOON. Haarlem, 23 Febr. 1910. Heden overleed te Apeldoorn, na een langdurig en geduldig lijden, onze geliefde Zuster, Be huwdzuster en Tante, Anna Adrlana Doacker, in den ouderdom vara 49 Jaren. Uit aller naam, G. DONCKER. Apeldoorn, 22 Februari 1910. HUWELIJK Een net persoon, wedn., eigen werk kring, P. G., wenscht langs dezen weg ln kennis te komen, met een nette Juffrouw of Wed., 3o k 40 Jaar. Br., no. 20697. bur. v. d. blad.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 2