NIEUWS* en ADVERTENTIEBLAD. Stenograaf no. 20. 27e Jaargang, 'Ho. 8180. Verschijnt dagelijks, behalve op Zond en Feestdagen; woensdag 23 FEERüari ïöfö, B Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN» Voor Haarlem T-1*20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd ls (kom der gemeente)1-30 Franco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Teiefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN No. 1007. VelUngg3braiken hier en eiders. Het ls merkwaardig om te zien, hoe het besluit van de notarissen uit Haar lem en omstreken, om zonder make laars te vellen, het publiek onverschil lig heeft celaten. De geschiedenis van de twee laatste maanden toont dat duidelijk aan. Aan verreweg de mees te ve'lingen is geen makelaar te pas gekomen en men heeft niet gehoord, dat de verkooper of de koopcr zich daarover ontevreden hebben betoond. Indien ik dit goed inzie, dan ls het toch treffend, dat een gewoonte van vele Jaren aldus door een enkel be sluit, te niet kan worden gedaan. En aan den anderen kant zouden waar schijnlijk de makelaars zich niet maar zóo, zonder meer, aan <jen dijk hebben laten zetten, wanneer niet voor verreweg de meesten de make laardij in onroerende goederen een weinig belangrijke bijverdienste ware geweest. Zoo wisselt het aanzien der samen leving, ook ten opzichte van institu ten, waarvan men gedacht zou heb ben, dat ze vast stonden ais muren. Er is nog Iets anders, dat vroeger gebruik was en nu sedert enkele Jaren afgeschaft, namelijk de wijn, die op do veilingen werd uitgereikt. Een ge deelte daarvan werd in het gebouw zeif uitgeschonken en o. a. opgedron ken door den kooper en den plokha- lerde rest kreeg de kooper thuis bezorgd. Als leverancier trad daarbij de eigenaar van het gebouw op, zoo dat hij in dien tijd ook als wijnkoo- per een voordeeltje moet hebben be- huald. Maar de moderne tijd heeft de ze wiingewoonte doen verdwijnen. Het is bekend, dat de veiling gewoonten in diverse gemeenten ver schillend zijn. Hoewel de wet geen makelaars in onroerende goederen kent, is het niet mogelijk op een vei ling te Amsterdam onroerend goed te koopen, zelfs niet met de koopsom ln de hand, zonder de hulp van een ma kelaar. 't Is een bewijs, hoe plaatse lijk gebruik sterker kan wezen dan de wet. En ook in ondergeschikte pun ten is er verschil van handelen. MeesL al wordt er mondeling geboden en be staat er weinig kans, dat een goede afslager zich vergissen zai in de na men van de bieders en de bedragen, die zij hebben geboden. Toch zou er natuurlijk onder zekere omstandighe den, verschil van meening of misver stand kunnen ontstaan. In sommige gemeenten is daarop gerekend en gaat hot bieden schriftelijk in zijn werk. Te Nijkerk bijvoorbeeld schrij ven de liefhebbers op de veiling hun naam en B, op een leitje vervol gens worden deze opgehaald en door FEUILLETON door MAXIMILIAN S I RACK. De volgende dag verliep geheel op dezelfde wijze als de voorafgaande, tot even voor vijf uur no. 19 afscheid nam. Nu moest dus stenograaf no. 20 komen en dit bezoek zag hij met eenige spanning tegemoet. Juist om 5 uur werd er tamelijk luide op de deur geklopt en trad er een slanke blondine binnen, tamelijk groot en met al de bekoorlijkheden van de eerste, bloeiende jeugd. Het was Edgar onmogelijk deze sollicitante even zakelijk koel en uit de hoogte te behandelen als haar ne gentien voorgangers. Hij sprong van zijn stoel op, ging de jonge dame te gemoet, begroette haar hoffelijk, nam haar de zware schrijfmachine af, en verzocht haar plaats te nemen. Juist wilde hij met eenige korte op merkingen beginnen, die op de zaken betrekking hadden, toen zij het woord nam en kalm maar beslist ver klaarde den notaris doorgelezen, waarna deze meedeelt, dat het hoogste bod zoo- en zooveel bedraagt, maar zonder den naam van den bieder te noemen. „Heeft soms Iemand", zoo vraagt de notaris om secuur te gaan, „hooger geboden Niet, dan zulien de heeren het gedane bod wel willen verbete ren I" En weer gaan er leitjes rond, waarop de liefhebbers de som notee- ren, die zij boven het hoogste bod wil len besteden. Zoo is alle vergissing buitengesloten, want de notaris heeft wit op zwart. En een week later Is er toeslag, zonder dat in dien tijd verhoogingen mogen worden aangenomen. Te Vlissingen volgt de afslag on middellijk op het opbieden, maar ook daar gaat de zaak schriftelijk, name lijk met briefjes, in haar werk. Deze schriftelijke methode is zonder twijfel een uitredding voor de stumpers, die een enkelen keer op een veiling ge komen zich niet vlug genoeg reken schap kunnen geven van het oogen- bLik, waarop zij mijnen moeten, of die, wanneer ze dat wèl kunnen, op het juiste oogenblik van pure zenuw achtigheid. niet in staat zijn om hun bod uit te breneen. Maar overigens zal een veiling in Nijkerk of Vlissin gen een extra saaie vertooning we zen, die bovendien (van des verkoo- pers standpunt) het voordeel mist, dat de liefhebbers, door het mondeling op bieden, in de hitte van den strijd, al licht eens wat hooger sraun, dan zij bij het emotielooze opschrijven zouden hebben gedaan. Ze zal het meest lijken op een school voor bejaarden, die juist aan de sehrijfles toe is. Of de meester (hiel de notaris) toestaat dat de leerlingen van elkaar afkijken, is mij niet be kend geworden. Het is voorgekomen, dat de gemach tigde van een hypotheekbank, bij een veiling op het klokje van 12.2 3 (bedoeld wórdt het artikel in het Bur gerlijk Wetboek betreffende executie) in dat zelfde Vlissingen verbaasd op keek, toen de notaris, na afloop van de veiling, z<cb tot hem wendde met de vraag „Mag ik het goeie woord?" „Wat bedoelt u vroeg de gemach tigde verwonderd. Er bleek nu, dat het goeie woord zeggen wou de goedkeuring van den verkooper van de geboden som. De gemachtigde gaf die, daar het hoogste bod het bedrag van do hypo theek overtrof. Daarop zei de notaris: „Afslager, ik heb het goeie woord", en de afsla ger weer tot het publiek „Heeren, ik heb het goeie woord", en nu pas was de zaak in orde. In ouden tijd was in het Brabant- sche gebruik, dat geboden kon wor den, zoolang een klein st-ompje kaars brandde. Elk bod werd dan door een slag niet den hamer gevolgd en zoo dra het kaarsje was opgebrand werd het laatste bod met twee hamerslagen Ik heb u verzocht, mij poste restante te schrijven, opdat mijn voornemen geheim zou blijven. Ik ben de dochter van een ambtenaar en stu deer pmiologie om leerares te worden. Maar ik ben genoodzaakt het geld, dat mijn studie kost, zelf te verdie nen. Dus verzoek ik u mij zoo ten naastenbij de voorwaarden te willen mededeelen, onder welke ik bij u zou werken. Als bet de moeite niet loont, behoeven we ons niet eerst met het preofdictaat op te houden, want mijn tijd is zeer beperkt en de uwe, denk ik, ook. Dat was kras die vroeg reeds vooraf en daarbij met een beslist heid. Als hij haar zoo antwoordde als de anderen en dat ging reeds daarom niet, wijl hij dadelijk in het begin een verkeerden toon tegenover haar had aangeslagen, dan zou ze zeer vastberaden opstaan, haar ma chine opnemen en de deur van den hu.itenkant dichtmaken Daarmee was hij echter niet gediend. Daarom zei hij dus koel, maar beleefd Nu, dat zou van liet werk afhan gen honderd mark zou ik per maand wel willen betalen voor het genoegen, van u twee uur per dag bij mij te zien om dictaten op te nemen. En dagelijks zou ik vier uur noodig hebben, om het stenogram uit te werken, zei ze, en er kwam een bittere trek om haar mond, nu, het doet er niet toe ik heb het geld noodig en moet dus ook bet minder aangename nemen. als 't ware bezegeld en was het vellen tot een einde gekomen. Het bewi daarvan vindt men nog in oude ac- ten, waarin te lezen staat „Het kaarsje uiteegaan en geen slagen meer gevallen zijnde, zoo is kooper geworden Die en Die." Er bestaat, zelfs tusschen dicht bij elkaar gelegen steden, veel verschil in de termijnen van veilen. Terwijl in Haarlem de afslag onmiddellijk na bet opbod volgt, Js er te Leiden tus schen deze beide handelingen een tijdruimte van een week, waarin lief hebbers tegen een percentage het bes te bod van de veiling nog kunnen ver- hoogen. Om het voordeeltje, dat daar mee te behalen is. wordt er een druk gebruik van gemaakt. Deskundigen, die kijk hebben op de waarde van perceelen en er niet tegen opzien, nu en dan eens te blijven „hangen", moe ten aan deze gewoonte dikwijls een aardige duit verdienen. Even verder, te Schiedam, is er maar éón dag vorschil tusschen op bod en afslag (bij executie een week) maar vorhoogingen worden in den tusschent'jd niet aangenomen. En in onze onmiddellijke nabijheid, te Lisse, is het weer gewoonte, dat de verkoo per zich, na den afslag, een uur be raad reserveert, om eerst daarna te verklaren of hij 't gekochte gunt. al dan niet. Door een van onze jonge notarissen is in den laatsten tijd een paar maai een veiling gehouden, waarbij een week ruimte lag tusschen opbod en afslag. Tot dusver is dat in Haarlem en omstreken nog niet tot gebruik ge worden, maar het zou mij niet ver wonderen, wanneer de verkoopers meer en meer van de notarissen deze manier van veilen gingen eischen. Vooreerst omdat, wanneer er op een veilingavond in de Gouden Leeuw veel te doen is, opbieden en afslaan met eenigen spoed dient te geschie den, zoodat, als ik hierboven zeide, de ongewende liefhebber derr gang van zaken niet volgen kan. Maar ook voor anderen is het hebben van een tijd van beraad gemak en voordeel. Hoe- vaak komt het niet voor, dat iemand zegt„had ik maar geweten, dat er zóó weinig op dat huis geboden wero, dan zou ik wel afgemijnd hebben Die mag ik zeggen iangzamen van besluit (en wij Nederlanders zijn over t algemeen wat traag) zijn bij een week tussclienruimte gebaat. Bo vendien heoft de verkooper in die week gelegenheid om er dezen of ge nen nog eens op attent te maken of.... daarvoor een makelaar in den arm te nemen. Wellicht zit daar ln menig geval voor een tusschenpersoon nog een zoet winstje aan. Voor den verkooper zou de maatre gel dus van belang wezen, menige overvoorzichtige kooper zou hem prij zen mag daaruit niet worden ge concludeerd, dat hij zou wezen in 't algemeen belang? Kom, kom, antwoordde Edgar geiuststellend, ik hoop, dat we het met elkaar zullen vinden. Maar ik zou u willen verzoeken bij de gestelde minimum snelheid liet dictaat be paald letterlijk op te nemen en niet near eigen goeddunken een andere uitdrukking neer te schrijven, ais ik eens wat te snel mocht dicteeren. En als u mij eens niet begrijpt Dan i raag ik maar dit spreekt Immers vanzelf, antwoordde ze on geduldig en maakte zich gereed, om aan liet werk te gaan. Die verstond de kunst van werken Hadden enkeden der jongelieden mis schien iets sneller gestenografeerd, In het machineschrijven was zij verre weg de meerdere de slanke vingers vlogen over de toetsen. Edgar verzuimde niet haar daar over complimentjes te maken, die zo echter naar het scheen in het geheel niet hoorde. Edgar las de bladen niet, die ze uit de machine narn hij had genoeg te doen met over het boek heen, waarin hij schijnbaar oplettend las, haar fiin profiel en haar blonde lokjes te bo- w onderen. Toen ze vertrokken was, schoof hij de bladen in een lade van zijn schrijf tafel en keek eenige minuten in ge dachten verzonken voor zich neer. IV, In de Volgende dagen kwanS ër een algeheele verandering ln de uiterlijke De eenige die er slecht bij zal va ren, is de veilingspeculant, die bij verrassine geen koopjes meer haalt Deze enkeling behoeft evenwel niet aan een overigens nuttigen maatre gel in den weg te staan. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht D8 politieks geschillen In Engeland In ons vorig overzicht, trouwens ook al dadelijk na de beëindiging van den verkiezingsstrijd, wezen we er op, dat de liberale regeeringspartij in Engeland in een moeilijke positie verkeert, zoodat haar het regeeron niet gemakkelijk zal vallen. Tijdens do vorige zitting, toen de zuivere libe rale meerderheid alle andere nartijen overstemde, voer het ministerie in vriie open zee en behoefde geen aan varing of schipbreuk te vreezen. Nu is de zee vol rotsen en blinde klippen en zal veel stuurmanskunst nocidig zijn, om die gevaarlijke plaatsen te ontwijken en eenmaal in een veilige haven te belanden. Maandag na de bekend-wo^ding der troonrede en de verklaringen van don minister-president, zijn de dreig- wolken aan den poiitieken hemel niet weggevaagd. Integendeel. Aan liet gisteren opgenomen telegrafisch over gebrachte uittreksel der troonrede behoeven we niet veel toe te voegen. Alleen de passage over DF.N STRIJD TUSSCHEN HET HOOGER- EN 'T LAGERHUIS, zullen we tot juist begrip letterlijk Weergeven. Deze luidt i,De ervaring van den laatsten tijd hééft geleerd, dat er ernstige moei lijkheden rijzen uit de telkens weder- koerende scherpe geschillen tusschen da twee takken der wetgevende macht. Er zullen u met allen gepas- ten spoed voorstellen voorgelegd wor den ter bepaling van de betrekkingen tusschen de Huizen van het Parle ment in dezer voege, dat het onver deelde gezag van het Lagerhuis over de financiën en zijn overheersching in de wetgeving verzekerd worden. Dpze voorstellen behooren, naar het oordeel van mijn raadslieden, in te houden, dat dit Huis (bedoeld wordt het Hoogerhuis) zoo wordt samenge steld en toegerust, dat het, ten op zichte van wetsvoorstellen, onpartij dig de functies van initiatief, revisie en, onder gepaste waarborgen, van uitstel kan uitoefenen." Uit de later afgelegde verklaringen van den premier blijkt niet, hoe de regcering de Hoogerhuis-quaestie wil regelen. Begrijpen we de mededeelin- gen goed, dan wil het ministerie eerst de begrooting voor 1909 aanne men, daarna een motie in behande ling brengen, waarin de regeering wordt uitgenoodigd, een wetsontwerp in te dienen tot hervorming van liet Huis der Lords. DE POSITIE DER IEREN. Eerst dus de begrooting en daarna de Hoogerhuis-quaestie. Dit heeft in het Lagerhuis geen on verdeelde sympathie gewekt. Aller eerst heeft men de woordvoerder dor Iersche nationalisten, de heer John Redmond, die er tegen toornde. Ilij zei o. a. „Wij zullen voor de begrooting stemmen, indien de regeering ons een redelijke verzekering geeft, dat het l omstandigheden van Edgar. Inplaats van den deurwaarder was een korten tijd de brievenbesteller met aange- tec-kende brieven zijn bestendige gast. De „schrijfmachine" deed weer haar intocht' bij hem en na weinig dagen kon hij de „prijsnovelle' verzenden, die hij naar het lang voltooide con cept had getypt. Daarna dacht hij ook aan de ste nografen, die op antwoord wachtten, en hij schreef op de machine 19 wei gerende antwoorden ieder kon dus voor zich zeiven zien, dat de keuze niet op hem gevallen was. Bij de laatste, no. 20, de aanstaan de leerares, aarzelde hij. Zou hij haar een even korte en zakelijke weigering schrijven als de anderen Onmoge lijk I Ook had hij haar stenogram nog niet doorgezien. Hij nam het In de hand en doorliep het vluchtig. Maar wo.t was dat Midden tus schen de gedicteerde zinnen las hij opmerkingen, welke er absoluut niet mee in verband stonden „Wat hebt u mooie, slanke vingers, juffroüw." „'t Is wonderbaarlijk, hoe u zoo snel schrijven kunt met deze kleine vingers bijna is het als een schaar meeuwen, die over het water vliegt, als een zwerm witte duiven boven den akker I" Wacht, geslepen jonge dame, dacht Edgar Mühling, jou zal ik antwoorden. En vlug typte hij een brief, waarin hij haar kort en goed mededeelde, j dat hit niet verder over een. eDgage- veto-wetsontwerp voor het Hooger huis nog in dit jaar wet wordt. Laat men ons in de onzekerheid, dan niet." Redmond verlangt dus van de re geering niet alleen de belofte, dat hel veto-ontwerp van het jaar in het La gerhuis wordt afgehandeld, maar dat het w e t zal worden. Hij wil dus van het ministerie hooren, dat wanneer het Hoogerhuis het wetsontwerp niet aanneemt, er zekerheid is, dat de koning de regeering ter wille zal zijn en b.v. een voldoend aantal liberalen naar het Hoogerhuis zal zenden, zoo dat ook hier een meerderheid voor het wetsontwerp wordt verkregen en dat alles nog van 't jaar zal gebeu ren. Maar nu heeft Asquith gezegd, dat hij den koning zoo iets niet kan vra gen vóór het geval er toe ligt, name lijk voor het wetsontwerp in het La gerhuis aangenomen of er althans bij ingediend is. Redmond eischt dus meer dan de regeering wil of kan ge ven 1 Dit zijn de volgelingen van Red mond. De Iersche onafhankelijke nationa listen zijn der regeering nog kwader gezind. Hun leider, Obrien, viel Red mond heftig aan wegens diens hou ding ten opzichte van de begrooting. en verklaarde, dat hij niet lijdeliik zou stemmen voor de begrooting, die lot groot nadeel van Ierland zou strekken. Gisteren hebben de Iersche parle mentsleden een vergadering gehou den, waarin eenstemmig een motie werd aangenomen, verklarende, dat, met het oog op het belang van den constitutionneelen strijd, die nu moet gevoerd worden tusschen de beide huizen van het parlement, en in de overtuiging, dat de eerste taak van dit parlement is te handelen volgens het mandaat, het door de algemeene verkiezingen gegeven, en vervolgens het recht van veto te beperken, thans door het Huis der Lords uitgeoefend op alle progressieve wetgevende maat regelen, de Iersche partij besluit dien grooten strijd niet te bemoeilij ken, door een amendement voor te slelien bij het adres van antwoord op de troonrede of door wetsontwerpen of moties in stemming te doen bren gen gedurende de thans geopende zit ting. De leden der \V4,S -jé ARBEIDERSPARTIJ zullen waarschijnlijk minder moeilük- heden aan de regeering bereiden. Bij de voortzetting van de discussie over het Adres van Antwoord in het Lager- nuis, verklaarde Barnes, de voorzit ter van de groep der Arbeiderspartij, dat zijn partij volledige afschaffing van het Hoogerhuis wenscht, dat zij evenwel bereid is ook langzaam voor waarts te gaan, mits in de goede r.chting. De Arbeiderspartij wil de vorige begrooting aangenomen zien en spre ker gaf den raad, dat men, nadat zulks geschied zal zijn, zou overgaan tot bespreking van het wetsontwerp op het veto-recht van het Hoogerhuis, voordat de begrooting voor het vol gend dienstjaar in behandeling wordt genomen. Hij drong er op nan, dat de regeering te dezer zake een belofte zou doen. Minister Winston Churchill ver klaarde, dat de regeering de verwer ping van de begrooting als een gevoe- ligen en misschien zelfs als een doo- deüiken slag zou beschouwen, daar de aanneming een noodzakelijk en natuurlijk gevolg is van de overwin ning bij de stembus. (Gelach bij de ment met haar kon onderhandelen, daar ze niet eens tusschen gevoegde opmerkingen van den tekst van liet dictaat kon onderscheiden. Maar zijn goede luim was weg, toen hij nog denzelfden avond den volgen den brief ontving: Den Heer Dr. E. M(WILING, Alhier. Woordelijk naschrijven was de 'eerste voorwaarde van uw over eenkomst. Ik verzoek u dus, mij 10 mark honorarium voor geleverd werk te willen overzenden, als u wilt, dat ik geheim houd, welke truc u dicht aangewend. Ik liob namelijk de eer tegenover u te wonen, en nalat Ik op mijn aanbieding uw antwoord had ontvangen, inte resseerde ik mij voor mijn vis-ó- vis, dien ik zoo mooi in de glazen kon zien, omdat ze steeds geopend zijn, en mijn buurman nooit, na dat hij de lamp heeft aangesto ken, de j'alouzieën neerlaat of 'n gordijn dichttrekt. Ik zag de „type-slaven" op uw huisdeur aansturen en geruimen tijd later uw kamer betreden, hijgende on der den zwaren lost van hunne machines. Als ze weg waren, schoof u ook dat kon ik zien de door hen beschreven bladen met brieven, die u ondertusschen hodt geschreven, in couverten en wierpt ze in de brievenbus aan den naasten hoek der straat. U oppositie). Ten aanzien van de quaes- tie der waarborgen, zeide Churchill, dat het nutteloos en dwaas zou zün, voor te schrijven wat er gedaan moei worden, voordat minister-president Asquith in staat is, om uit te maken, of hij een groote meerderheid achter zich heeft, voor zijn voorstellen om trent het Hoogerhuis, want wanneer het eens zoover zal zijn, dan is er een nieuwe toestand ingetreden, die moet leiden tot een constitutionueele crisis, waarin de regeering haar geheel be staan op het spel zal zetten, ten einde de voorstellen te doen aannemen. (Toejuichingen bij de ministerieelen), De OPPOSITIE DER UNIONISTEN laat zich reeds geducht voelen. In het Hoogerhuis zeide Lord Landsdowne o.a. eerst de financiën geregeld, dan het Hoogerhuis lam geslagen en vervolgens Home Rule. Ik ben ver baasd over den durf van de regeeriDg, om met zulke voorstellen te komen na den uitslag der verkiezing. In het Lagerhuis zei Baifour, dat er zoomin uit det) uitslag van de ver kiezing als uit de zinsneden van d« troonrede aangaande het Hoogerhuis iets met. stelligheid is te beslu'ten. Ook de unionistische pers critLseert veel en schem De „Daily Telegraph" meent, daf de troonrede aan de regeering nauwe lijks een lang leven voorspelt. Het fiasco is vollediger dan eenig unionist had durven denken. Nooit sprak eeh orakel onduidelijker. DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK. HONGARIJE Graaf Aehrenthal, de leider van de buitenlandsche politiek van Oosten- rijk-Hongarfje, is te Berlijn aangeko men ter beantwoording van het be- zoek, dat de Duitsche Rijkskanselier in het afgeloopen Jaar te Weenen heeft gebracht. Minister Aehrenthal zal tot morgen avond te Berlijn vertoeven. Geduren de zijn verblijf worden te zijner eere versciiillemie feesunuuilijdeii en par tijen gegeven. De Keizer heeft zich.te genover den minister van het bevrien de rijk ook met onbetuigd gelaten en hem de briljanten van de Orde vaD den Zwarten Adelaar geschonken. ln een officieus stukje geeft de Köll- nische Zeitung toe, dat de onderhan delingen, die tusschen Oostenrijk- Hongarije en Rusland over ae Bal- kan-slaatkunde gevoerd worden, een onderwerp van bespreking zullen uit maken. Alleen moet uien niet denken dat het Duitsche rijk de toenadering tusschen die twee rijken niet gaarne zou zien. Voor Duitschland kan het slechts gewenscht zijn, dat Oostenrijk- Hongarije en Rusland zich in den Balkan verstaan. De pogingen om, in verband met die onderhandelingen, wantrouwen tusschen Berlijn en Weenen te zaaien, bewijzen op zijn hoogst, dat er in het buitenland kringen zijn, wien de hechtheid van de verstandhouding tusschen de twee bondgenoot-en een doorin in 't oog is. DE KIESRECHTHERVORMING IN PRUISEN. De kiesrechtcommissie uit het Huis van Afgevaardigden nam de gecombi neerde voorstellen der conservatieven tot behoud van de indirecte verkie zingen, en van het Centrum tot in voering van de reeds vroeger ln be ginsel aangenomen geheime stemming hebt door die advertentie-truc de kosten voor het afschrijven van een heel aantal manuscripten bespaard 1 Hoogachtend. ELLA WEBER, stud. phil. Doctor Mühling las dezen brief tweemaal, en had daarbij hel gevoel, dat hij onder het lezen een tamelijk dom gezicht zette. Sluwheid, uw naam ls vrouw 1 dacht hij. Maar reeds den volgenden voor middag besloot hij maar liever zelf naar het tegenoverliggende huis te gaan om zijn schuld persoonlijk te betalen. Het gelukte hem ook, zijn flinke schuldeischeres den loop der dingen zoo klaar en vol humor te schilderen, dat ze verklaarde alles ta begrijpen en te vergeven. Sedert werden do twee goede vrien den en daar Edgar Mühling oen paar maanden later werkelijk don prijs van 3000 mark voor de novelle won, en kort daarna het verzoek van den uitgever van hetzelfde tijdschrift kreeg, om lid der redactie te worden, houdt hij zich thans ernstig bezig met hei plan om van „stenograaf no,1 20" weldra zijn vrouw te maken. EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5