Welke laatste tot ©on Grieksche quaes- ti© 1© geworden, dreigen von twee rij den. Men m&K hopen, dat de mogend heden er In tullen slagen, middelen te vinden, om Griekenland en Kreta te kaïmeeren, doch dat tal voel moei lijker tijn dan vroeger. Paprlkof vreest, dat een oorlog tusschen Grie kenland en Turkije toer dreigend ls, .vooral wij] beiden redenen hebben •en oorlog te beginnen uit politieke overwegingen. DE KIESRECHTHER VORM ING IN PRUISEN. De oflicieure Norddoutsche Allge- meino Zeitung zegt in een lange be schouwing over do besluiton van de kiesreehlconjn.iissio uit liet Pruisische Huis van Afgevaardigden, dal de ro- geering nog genn aanleiding heeft. om ten aanrisii ran beslui ten, die een Voorloopig karakter dragon, haitr meenir.g kenbaar te maken. Pus in don vertieren loop van do beraadsla gingen tal men tioh over deu defini- Üeven vorm van de hervorming en haar let een ooi-deel kunnen vormen. Beteekent dit soms, dut de regee- /lng met de commissie-besluiten ac- coord gaat Zondag hebben weer verschillende rolköbetoogmgen togen 't kiesrecht- onlwerp plaats gehad, o. a. een te Frank'ort a. d. Main, waarbij 60.000 menschep tegenwoordig waren. Nu is evei.wel alles zonder vechten met de politie geëindigd. LAWINES IN AMERIKA. Een telegram meldt, dat een lawine te Mace in den staat Idaho, groote Verwoestingen heeft aangericht. Twee- en-seventlg personen werden reeds dood onder de sneeuwmassa vandaan gehaald - vijf en twintig levend. Men vreest, dat onder de sneeuwmassa en de Ingestorte woningen nog honderd lijken liggen. De bewoners van de naburige ste den zijn uitgetrokken om redding te brengen, maar de groote sneeuwmas sa's belemmeren In t reddingswerk ten zeorste. Ook ïs een lawine nedergekomen to Burke in Idaho. Het bericht van do ramp te Mace had do bewoners van Burke echter ongerust gemaakt, zoo- dat de meesten gevlucht waren voor de lawine naar beneden kwam. Volgens een matig© schatting heb ben in do twee plaatsen 50 k 60 perso nen het leven verloren. Stadsnieuws Vergunning Drankwet. B. en W. brengen ter kennis, dat is Ingekomen een verzoekschrift van P. J C. van der Werve, om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein voor gebruik tor plaatse van verkoop in het perceel aim don Kleverparkwcg No. 1. Aanbesteding. De H. IJ. S. M. heeft te Amsterdam lanbesteed: het uitvoeren van onder houdswerken op de Centraio Werk plaats en aan het hoofdmngazljn te Haarlem. Raming f 9100. Ingekomen 12 biljetten. Minste inschrijver was de hear J. N. van der Vlerk te Haar lem, voor f 873G. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam cn woonplaats van dca inzender vermolden Wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Weikeu weg moet ik vol gen, daar ik eon klein kind thuis heb; de moeder is dood, de vader be taalde altijd f 1 per week, maar is nu 1 14 schuldig eu heelt zijn inboedel verkocht. ANTWOORD: Vervolgen zal wel niet baten. Als die vader zijn plicht verwaarloost, dan moeten er andere maatregelen tegen hem genomen wor den. Wij raden u aan er over te spre ken met den secretaris van den voog dijraad; dan zullen er wel slappen worden gedaan. VRAAG: Wanneer eene dienstbode haar betrekking met de zes dagen verlaat, heeft zij dan recht haar ge- heele godspenning te houden en mag mevrouw goederen van de dienstbode in bezit houden, met den eisch de helft, van den godspenning terug te geven? ANTWOORD: Blijkbaar heeft deze dienstbode den wettel ij ken opzeg gingstermijn niet in acht genomen en dan heeft mevrouw recht op scha devergoeding, gelijk staande inet het loon gedurende den opzeggingster mijn. De godspenning mag worden afge houden wanneer de dienstbetrekking niet langer dan drie maanden heoft geduurd. Goederen van de dienstbode in be zit houden mag mevrouw niet. Zij moet eenvoudig het haar toekomende van het verschuldigdo loon inhouden, voor zoover dat strekt. Als de dienstbode haar dan dag vaardt zal de rechter wel een beslis sing nemen. VRAAG: Kan iemand op een erfdeel Voorschot krijgen? ANTWOORD: Het la maar de vraag of die erfenis reeds opengevallen is door liet overlijden van deu erflater? Zoo ja, dan kan men zijn erfdeel ver koopen. Op niet. opengevallen erfenis een, die inderdaad geenc erfenissen zijn, kan men geon voorschot krijgen; althans niet in 't algemeen. VRAAG: Wanneer oen dienstbode door ziekte tijdelijk door tiaar chef haar huis wordt gezonden, heeft zij dan buiten haar loan ook recht op kostgeld? ANTWOORD: Onder 1 o on schijnt de Wét in dit geVal ook' Wel k o b l le begrijpen, dus het geheele loon; maar, de wet zegt dat, ingeval van ■lekte, hot loon slechts voor een be trekkelijk korten tijd doorgaat In dien dus de chef het geldloon voort durend .uitbetaalt, don zal men be zwaarlijk ook nog eens kostgeld kun nen vorderen. VRAAG: 't Vorig jaar had ik een knecht, die zich in mijn dienst de hand verwondde, waardoor hij een paar weken niet kon werken. Ik be taalde hem evenwel zijn volle loon uit. Dezer dagen ontving ik van den geneesheer die hein behandelde de re kening. Moet ik die betalen? ANTWOORD: De werkgever is ver plicht in geval van ongeval van een bij hem inwonenden ar beider, (u deelt ons dit niet mode), voor geneeskundige behandeling zorg to dragen, voor zoover daarin niet uit anderen hoofde is voorzien. Daar het ongeval slechts twee weken duurde, komen de kosten voor den werkgever, die echter niet verplicht was om voortdurend het loon te betalen Nu dat eenmaal vrijwillig gedaan is, zult u er niet op kunnen terug ko men. VRAAG: Ik ben met Februari in een betrekking gekomen, maar het staat mij niet aan. Kan ik nu wegloopen zonder schadevergoeding. ANTWOORD: U moet zes weken te voren opzeggen. Doet u dat niet, dan verbeurt u zes weken loop. Loopt u dus nu weg, dan krijgt u niets. VRAAG: Als men Iemand als exe cuteur wènscht aan te stellen, maar hij kan door een gebrek aan de oo- gen niet schrijven, kan hij dan vol staan met een kruisje te zetten ln bijzijn van getuigen, op een stuk door een ander geschreven? ANTWOORD: Neen, dit is beslist nietig. Die persoon moet van de tus- schenkomst van een Notaris gebruik maken. VRAAG. Is het jaar 1853 een schrik keljaar' geweest ANTWOORD. Neen. VRAAG. Waar cn wanneer moet de 17e compagnie van de Vesting-artille rie, lichting 1908, opkomen? ANTWOORD. De 17 e compagnie landweer vesting-artillerie, behooren- de tot het XXe en XXIe landweerdls- trict, moeten beide 9 Mei a. s. opko men. Het XXe moet zich om 9.30 uur voormiddags aanmelden in de artille rie-kazerne te Amsterdam, het XXIe om 7.30 voormiddugs op het Stations plein te Haarlem, bij den aldaar aan wezigen kapitein of luitenant van de Vesting-artillerie. VRAAG. Op welke wijze kan men oen petroleumvlek uit oen Belgisch tapijt verwijderen ANTWOORD. U maakt een brij van pijpaarde en benzine, die u ook bij een drogist kunt koopen. Deze brij legt u over de vlek heen, laat haar daarna drogen en verwijdert haar ten slotte. Na deze bewerking zult u zien, dat de vlek verdwenen is. VRAAG. Kunt. u mij ook zeggen hoe de nieuwe directeur van de Jamfa- briek „Kenau" heet ANTWOORD .Een directeur heeft de fabriek op 't oogenblik nog niet waarnemend directeur is de heer G. Meereboer. VRAAG. Kan het mogelijk zijn, dat een huis besmet is met vlooien Zoo ja, hoe komt men daar radicaal af? Men heeft reeds enkele vloereu opge nomen met chloor en creoline-water, doch zonder resultaat. ANTWOORD. Het dichtmaken van alle reten en naden, vooral in de vloeren, is oen middel om te voorko men, dat ze daar eitjes leggen, want zulke plaatsen zoeken ze daarvoor uit. Het reinigen van het houtwerk met heet water, waarin aluin is opge lost, wordt ook wel aanbevolen, even als het bestrooien, vooral van 't bed- degoed, met insectenpofeder, en dan daarna alles goed uitkloppen en de omgeving reinigen. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Vergadering van den Raad der ge meente Bloemendaal, te houden op Donderdag 3 Maart a.s., des namid dags om twee uur. Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een lid der Com missie tot wering van schoolverzuim. 3. Benoeming van een lid der plaat selijke commissie van toezicht op het lager- en middelbaar onderwijs. 4. Verzoek van den heer J. W. Lip- pits, te Haarlem, om afwijking van de voor den Zijlweg vastgestelde rooilijn, ten behoeve van een te stich ten woonhuis. 5. Verzoek van do Zandleverantie- Maatschappij om verlenging der ver gunning tot het rijden met zand- treinen. 6. Reclames plaatselijke belastin gen. Binnenland EEN GROOT BOSCH. In de gofeeute Odoorn, Dr., is een oppervlakte van ongeveer 600 H.A. heideveld aangekocht, namens het rijk, om daarvan een groot dennen bosch te maken. Het doel is, tevens omdaardoor de zandverstuivingen te gen te gaan. TOESLAG IN D-TREINEN. De Handelsreizigersvereeniging le Nijmegen, zal den Minister van Wa terstaat verzoeken, te willen bevorde ren, dat op de treinen 20 en 34, {van Arnhem naar Amsterdam, Den Haag en Rotterdam), en 27 (omgekeerde richting), die met de nieuwe dienstre geling D-treinen worden, geen toeslag zal behoeven te worden betaald. EERE-DÖCTORAAT Mr W. F. VAN LEEUWEN. Maandagmiddag te 4 uur had de eere-promotie van mr. W. F. van Leeuwen, den afgetreden burgemees ter van Amsterdam tot doctor (hono ris oausa) ln do Staatswetenschap, in de Aula der Universiteit te Am sterdam plaats. Do plechtigheid word geleid door den rcctor-magni ficus pro feasor Sfcraub, terwijl als promotor professor Struycken optrad. De promotor prof. Struycken zei ln zijn rede o.a „In u, doctor W. F. van Leeuwen, eeren wij dankbaar de diepe gedach te, die de stichting en ontwikkeling van Amslels Athenaeum en Univer siteit heeft gesteund en geleid. Gij hebt liet geweien en velen hebben het vaar u geleerd, het antwoord op de waag, waarom ln de beschaafde we reld in de hoofdstoden des lands, al om bloeiende Universiteiten zijn ver rezen; waarom het bezit een er Uni versiteit voor Amsterdam, de koop mansstad, nlc-t is eene ijdele weelde, die, als tot zuinigheid wordt ge maand, het eerst moet worden verla ten, maar een dringende behoefte voor stad en voo rl.ind, die als gelijk waardig zich blijft doen gelden onder de steeds aangroeiende zorgen, waar- j door de gemeente wordt gedrukt. Dat antwoord hebt gij als leidende idee met u voortgedragen in de vervulling van uw dubbel ambt nis burgemees ter der stad en als vooritter van het Curatorium der Universiteit; in woord en daad hebt gij het verde digd en verwezenlijkt eu niet geduld, dat het zou worden weggedoezeld onder de beslommeringen, door zoo vele andere behoeften gewekt. Wat 't bewijs van erkentelijkheid en waardeering zou zijn, dat uwe ver diensten past, kon weinig twijfelach tig wezen. Als magistraat, als staats man moest gij worden geëerd. In de wetenschappen, waaraan gij uw le ven hebt gewijd, niet in de studeerka mer, maar in de werkelijkheid van het staatkundige leven, werd u het eeredoctoraat verleend. Doctor Van Leeuwen-, dankbare leerling onzer Universiteit, uit diep gevoeld plichtsbesef heb^ gij don amb- te'lijken band verbroken, die u aan de Universiteit verbond. Wij hebben u hier teruggeroepen, om u te danken en te ceren zoo hoog wij konden voor hetgeen gij voor do wetenschap en in de wetenschap hebt volbracht. Aanvaard dien dank, die eer, als nieuwen band, die ons to zamen bindt in de toewijding onzer krach ten aan den bloei onzer Universiteit en in haar aan de verheffing van het geestelijk leven ln het vaderland. Er was zeer veel belangstelling van hooglewaren, oud-hoogleeraren on andere autoriteiten. O.a. was aanwe zig de Minister van staat mir. T. M. C. Asser, die als hoogleeraar te Am sterdam promotor was van mr. Van Leeuwen. In de Senaatskamer mankten velen gebruik van de gelegenheid om den heer Van Leeuwen geluk te wenschen. Gisteravond bood de Senaat aan den heer en mevrouw Van Leeuwen een feestmaal aan. WAARDOOR ONTSTAAT DE WA TER ELLENDE IN FRIESLAND? De Hbld.-verslaggever schrijft o. a. De treurige toestand, waarin zulk een groot deel van Friesland zich be vindt, en die vrijwel dagelijks verer gerd is, trekt thans in ons geheele land de aandacht. En het beroep, dat de Commissaris der Koningin in deze provincie gemeend heeft te moeten doen op het fonds der „Algemeen© Vereenigde Commissie ter leniging van rampen door Watersnood in Ne derland", toont aan, dat niet het peil van het water dót van de aangerichte schade reeds hoog gestegen is. Hoe Friesland aan zijn hoog water komt en wat het voor water is Het mooie en vruchtbare Friesland toch lijdt niet aan do gevolgen van een overstrooming door doorbraak van rivier- of zeedijken ontstaan. In Friesland nu staat men niet voor een eigenlijke doorbruak, niet voor een plotselinge overstrooming. Hier ls de toestand een uitsluitend gevolg van onvoldoende afwatering. In den natten tijd ongeveer van October tot April heeft de laaggelegen pro vincie steeds een overvloedige hoeveel, heid polderwater, dat door regens en kwellen ontstaat. Dit polderwater moet geloosd kunnen worden. Hapert er door de een of andere oorzaak iets aan die loozing, dan kan hot water niet weg, en heeft liet laaggelegen land zoogenaamd waterbezwaar. Dan rijst hot water al meer eu meer, en langzamerhand geraakt het polder land er geheel onder. De boezems, waarop anders nog veel polderwater kan uilgemaleu werden, geraken vooral wanneer, gelijk in dezen win ter, de regenval enorm is spoedig aan het einde van hun capaciteit, tre den buiten hun oevers, overstroomen de polders. Of wel de polderdijkjes, die niet zwaar behoeven te zijn, hou den het niet tegen die buitengewonen waterdruk en begeven zich. En dan loopen telkens opnieuw poldergedeel ten onder. Dit is wat thans in Friesland ge beurt, en wat van een groot deel der provincie reeds één meer gemaakt heeft. Had men langs de zeegrenzen stoom gemalen, dan zou langs dezen den kunstmatigen weg dus het overtol lige water in zee geworpen kunnen worden. Friesland mist dit krachtige hulpmiddel. De provincie is tot nu toe op natuurlijke loozing aangewezen, en wel op de Zuiderzee en de Lauwerzee. Deze zijn laag. loopen bij eb regelma tig af, en het grootste gedeelte van het Jaar is de waterstand der Zuiderzee en Lauwerzee eóó laag. dat de Frie- êctfe Wateren<5p natuurlijke wijze, door openzetting der sluizen, daarop kunnen loozen. Ten gevolge echter van de voortdurende Zuid-Westen en Westen-winden, die zonder noemens waardige onderbreking nu reeds maanden lang waaien, loopt het zee water niet genoeg af en kan Friesland zijn water niet kwijt raken. Van de 320.000 hectaren, die Fries land groot is, wordt op dit oogenblik een vijfde deel ruim 00,000 hectaren (land, boezems, vaarten enz.) door water ingenomen. 't Mag hoog tijd geacht worden, dat thans, na zulk herhaaldelijk wikken en wegen van plannen, een afdoend einde aan den noodlottigen toestand gemaakt wordt. Reeds zijn kapitalen aan. veevoede-r, mest, schade aan land en huizen, enz., door dezen waters nood verloren gegaan, en van hot toeval is afhankelijk hoe groot dp om vang van de ramp worden zal. Het wachten immers is op Oostenwind, die liet zeewater terug, en dan gele genheid voor loozing brengen zal. En elkeh winter staat men aan de kans op herhaling bloot. Wat wonder, dut de Friezen met re den verwachten, dat, als straks de Ex cellenties door eigen aanschouwing gezien zullen hebben, hoe hier de toe stand is, een spoedig en krachtig in grijpen volgen zal. De Commissaris der Koningin heeft eenige heeren uitt?enoodig<i ter verga dering op Vrijdag 4 Maart, om te ko men tot de oprichting eener commis sie, bestemd om middelen te beramen ter tegemoetkoming aan de inwoners der overstroomde streken, die door den hoogen boezemwaterstand schade lijden. VERDRONKEN. Met den hoogen waterstand loopen de kinderen langs de Waalkade te Nijmegen dikwijls door het water zou der gevaar te zien Zondagmid dag is een jongen van 6 jaar van de overstroomde kade te water gevallen en verdronken. Zondagavond ls te Amby nabij Maastricht de heer Custers bij den hoogen waterstand in de rivier gere den en verdronken. OPENBARE ONDERWIJZERS. De afdeeling Leiden van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft zich met 26 tegen 6 stemmen en 3stemmen in blanco verklaard voor de neutraliteitsmotie, aangenomen op de laatstgehouden algemcene ver gadering van den bond. EEN ONGEWONE DIEFSTAL. In den nacjit van Zaterdag op Zon dag hebben eenige personen de bru taliteit gehad een brievenbus op de Oude Schans staande... te stelen. De personen zijn later aangehouden, de bus werd in beslag genomen. BLOEDVERGIFTIGING. Dezer dagen werd des nachts een dronken man aan den Ovea-weg dor II. IJ. S. M. bij de Museumlaan te Utrecht, de teenen afgereden. De man wns zóó beschonken, dat hij zonder hulp te vragen kalm op zijn zwaar bloedende voeten was doorgestrom peld, tot de politie, het bloedspoor volgend, hem vond. Nu is de man in hel ziekenhuis, waarin hij ter verple ging was opgenomen, overleden aan de bloedvergiftiging, die zich aan de voeten heeft voorgedaan. STRANDING „HANS". Het viermastscbip, dat op den En- gelschen hoek bij Terschelling was gestrand, kwam vlot, maakte later eenigszins water en werd daarom door „Titan" en „Hercules" naar Nieuwediep gesleept. Ankers en kettingen zijn verloren gegaan. WAAROM MGR. GIOVANNI NI DEN HAAG VERLIET. We lezen in „De Tijd" hierover De toedracht der zaak, die, gelijk het in dergelijke gevallen steeds gaat, sterk is opgeblazen, schijnt de vol gende Zooals geheel Den Haag weot, was Mgr. Giovannini, wiens diplomatieke positie medebrengt, dat hij tot „de uitgaande wereld" behoort, lid (be stuurslid zelfs) van een aristocrati sche Golf- club, die haar sportter reinen heeft in de duinen, achter het Oranjehotel te Scheveningen. Ook in aristocratische clubs komt wel eens ruzie voor zóó was ook het geval in de bedoelde Golf- club, een ruzie nog wel onder de dames-leden voor namelijk. Mgr. Giovannini liet zich verleiden, om partij te kiezen. Dat bij een dergelijke ruzie kwaad wordt ge sproken, behoeft wel niet gezegd. Mgr. Giovannjni schijnt ten opzichte van het kwaad, hetwelk van twee vrouwe lijke tegenstanders verhaald werd, te lichtgeloovig te zijn geweest. llij schreef, naar aanleiding van hetgeen hem tor oore was gekomen, aan de ouders van een der jonge dames met het doel, langs dien weg een vrijwil lig terugtreden als leden der club to bewerken. Het kwam echter anders. Do vader, welke den brief ontvangen had, een hooggeplaatst ambtenaar, begaf zich daarmede, niet weinig ver toornd, naar den Minister van Bul- tenl. Zaken, welke echter zeer wijse lijk te verstaan gaf, dat hij zich met dit in zich zelf vrij onbeduidend zaak je, waarbij geen enkel landsbelang betrokken was, niet wenschte in te laten. De vader "in nóg boozer stem ming af. Een woedende brief van Mj- ne hand aan den pauselijkeu zaakge lastigde volgde. Diep gekrenkt be sloot nu ook deze van zijnen kant de tusschenkomst van den Minister van Buitenl. Zaken, als natuurlijken be schermer van de door buiteniandsche souvereinen bij ons Hof geaccredi teerde vertegenwoordigers, ln te roe pen. De xaak had intusschen reeds zooveel ruchtbaarheid verkregen en zooveel stof doen opwarrelen, dat zij in allerhoogste kringen en zelfs ln den Ministerraad, niet onbesproken was gebleven. De Minister van Bui-, tenl. Zaken was dus op het bezoek van den pauselijkeu zaakgelastigde voorbereid, toen deze zijne klacht kwam indienen en hem bescherming kwam verzoeken. Jhr. Van Swinderen bleef zich ech ter op het standpunt stellen, dat hij met de zaak niet te maken bad en niet te maken wilde hebben. Mgr. Giovan-* nini loonde zich met deze'houding van den Minister v. Buitenl. Zaken cn diens collega's allerminst tevreden. Do besprekingen namen een meer cn meer scherp karakter aan, tot ten slotte de Minister den pauselijken ver tegenwoordiger den raad gaf, om w e- gens gezondheidsredenen een langdurig verlof aan te vragen, een raad, welke in de diplomatieke wereld een zeer bepaalde bel eekenis heeft. Zóó was de toedracht der zaak, vol gens het verhaal van de „Arnh. Ct.", waarmede in hoofdzaak de particulie re mededeelingen, welke wij ontvin gen en de in do residentie algemeen verbreide geruchten in overeenstem ming zijn. Hoe betreurenswaardig ook, toch dunkt ons de geheele zaak in werke lijkheid van geringe beteokenis. Mgr. Giovannini schijnt het slachtoffer van een vrouwen-p erkara in de voor name wereld zelf echter is hij daar bij van onvoorzichtigheid waarschijn lijk niet geheel vrij te pleiten. NACHTVERBINDING PARIJS-NEDERLAND. Do Kamer van Koophandel en Fa brieken te Rotterdam heeft tot den directeur-generaal der posterijen en tolegraphie een adres gericht, waarin wordt verzocht een snellere nacht- gemeenschap Parijs—Nederland in 't leven te roepen. DE AANHOUDER Do gep. majoor F. Kiev, te Boxtel, j heeft opnieuw een adres bij de 'Avee de Kamer ingediend, waarin hij ver zoekt, dat zijn zaak nogmaals worde onderzocht, ernstiger, nauwkeuriger en onpartijdiger dan tot nu toe ge schiedde, en dat de Kamer daarna haar oordeel uitspreken FLINKE VERHOOGING. Do Jongste vergadering van de vroe de vaderen der gemeente Eijgelsho- ven (L.) besloot, de jaarwedde der openbare onderwijzers te verhoogen met (19, zegge en schrijve tien gul den. Dat is nog geen twintig centen in de week 1 De gelukkige onderwij zers dezer Limburgsche gemeente verdienen thans (550 in plaats van f 540. Zijn de betrokken onderwijzers ech ter genegen, een verklaring af te leg gen, dat zij nog twee jaren in dit lui lekkerland de jeugd aan de openbare school zullen blijven doceeren, welnu, dan wil de raad ook edelmoedig zijn. Dan worden de salarissen verhoogd met 25. (Tel.) JULIAN A-BIJBEL. De bijbel door de Vereen, van Chr. onderw. cn onderwijzeressen in Ne derland en do overzeescho bezittingen het vorstelijk echtpaar voor Prinses Juliana aan te bieden, wordt thans gebonden op do bekende binderij van de firma, Brandt te Arasterdam. Het wordt, eon zeer kostbaar werk, maar toch eenvoudig. Do bijbel is van ve le kunstplaten voorzien. Uit de Arbeiderswereld BOND IN DE KLEEDING- INDUSTRIE. Te Amsterdam hield de Bond van Mannelijke en Vrouwelijke arbeiders in de KleedingindU6tric en aanver wante vakken zijn jaarlijkseh con gres onder voorzitterschap van den heer J. J. Camminga. De voorzitter deelde in zijn ope ningswoord mede, dat de Bond meer en meer door do patroons erkend wordt. Op enkele ateliers wend reeds het verplichte lidmaatschap inge voerd. Verder herinnerde de voorzitter o. a. aan de tentoonstelling voor huis industrie en hij wekte de aanwezigen op tot de bestrijding der huisindustrie mede te werken. Medegedeeld werd, dat de 10 afdee- lingen alle vertegenwoordigd waren. Uit het jaarverslag van den secreta ris-penningmeester, den heer E. Ku- pers blijkt, dat het ledental van den bond in het ofgeloopen jaar is geste gen van 680 tot 797, onder wie 347 vrouwelijke leden. De heor E. Kupers werd bij accla matie door liet congres als bezoldigd bestuurder gehandhaafd en herbe noemd als redacteur van het orgaan van den bond, „Het Kleedingbe- drijf". Rechtszaken OVERTREDING DER LOTERIJWET, De Haa^sche Rechtbank veroordeel de den directeur van Lotisioo Lol 100 boete, wesrene overtreding van de lo- terijwet. De veroordeelde heeft cassa tie a a.n ge teek end. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN ii 30 Cts. per regel. WAARSCHUWING! ODOL-T ANDPASTA ïkTL» 18 a"8ei! 8CM W8n" K ne8r w017'811 TJI1 nsvenstaani merk. Letteren en Kunst Boeken. Mijn kleine jongen begint te leven. Vooralobtig, nu en dan struikelend over zijn eenigszins naar binnen ge bogen beentjes, stapt hij over de straatsteenen, kijkt naar alles, waar naar gekeken moet warden, en bijt in de appeltjes, die hem toekomen en die verboden zijn. Hij is geen mooi kind; dus hij zal wel eon knappe jongen worden. Maar hij ls een pracht-exemplaar! Zijn gezicht kan plotseling- opkla ren ën stralen, en hij kan mot groot* koele oogen kijken; hij heeft een sterk Instinctmatig gevoel en luat zich ndet omkoopen. Nog nooit verkocht hij één kus voor een stukje suikergoed. Hij heeft een wonderlijk maniertje oui groote woorden op Ie vangen van een gesprek tusscheii volwassenen, ze een poosje te onthouden en dan van mij een verklaring te vragen. „Vader", vraagt hij,,,, „wal is hei leven?" Ik .pak hem op, rol hem over den gtro&d en verberg mijn ontroering achter een vroolijk stoeien. En als we dan hijgend en moo naast elkaar zitten, antwoord ik ernstig: „Het leven is heerlijk, mijn jon gen... ga het maar moedig in." Maan vandaag ls h ijverdiept ia „De kleine Zeemeermin". „Schrijf je nu ook zulke verhaal tjes?" vraagt hij. „Ja," antwoord ik, „maar ik ben wel bang, dut ze zoo mooi niet wor den.' „Je moet maar org jo best doen," zegt hij, en dut beloof ik. 't Blijft een poosje stil. Ik schrijf door cn denk niet meer aan hom. „Is er ook een zeemeermin daar ln de beek?vraagt hij. „Ja, 's zomers komt ze boven. Hij knikt en kijkt naai- de beek, die zoo zacht en gelijkmatig voortkabbelt dat men bijna geen beweging in het water ziet. Aan den overkant staat hot riet groen en dicht, en er is ook een vogel, die zingt. De glazenmakers suizen en trillen met de vleugels. Ik zit met mijn hoofd in de handen, in mijn werk verdiept. Opeens hoor ik een geplas. Ik vlieg op, gooi dooi- die beweging de tafel om, spring voort en zie, dat mijn kleine jongen weg is. De beek golft cn schuimt; breedc kringen rol len over bet watervlak voort. In een oogueblik sta lk midden ln 't water, vind hem en neem hem op. Hij staat in 't gros, druipnat, hoes tend en proestend. Zijne dunne klee- ren zijn tegen zijn teer lichaampje geplakt, zijn gezicht is zwart van modder. Maar uit al dat vuil glinste ren een puar booze oogen „Er wns geen zeemeermin," zegt bij. Ik weet zoo dadelijk niet, wat ik antwoorden moet en heb geen tijd tot bedenken. „Schrijf je nu ook zulke verhaal tjes?' vraagt, hij. „Ja," antwoord ik beschaamd. „Ik vind 't lcclijk van jelui," zegt hij dan, „je lui houden kleine Jod- gons voor den gek." Hij keert mij den rug toe, en gaat trotsch en nut uls hij is naar huis zonder om te kijken. Dien avond verdwijnen Grlmm en Andetrscn op een raadselachtige ma nier, die nooit wordt opgehelderd. Hij zal ze in 't eerst wel missen, maar hij zal niet weer bedrogen wor den. Deze fragmenten typeeren den fijn gevoeliger toon. waarop Carl E w a 1 d van „Mijn Kleinen Jongen" vertelt. Telkens weer sprankelen in deze schetsjes de vonkjes van den echt- Noordschen wijsgeerig-humoristi schen geest. De Deensche schrijver propageert een aantul gedachten over opvoeding, waarmede menig ouder het niet eens zal zijn, maar wio kinderen groot te brengen hoeft en hun werkelijk o p- voeden wil, zal er menige gedach te ter overdenking in vinden, en na do wikking-on-weging zal vaak op volgen van de aanwijzing volgen. Warme liefde en diepe eerbied voor 't fijBe in de kinderziel straalt op elke bladzijde van dit boekje den lezer tegen. Margaret ba Meyboom's vertaling geeft mooi Hollandsch. Hoe wèl gcslyleerd is dat nanvangszinne- tje: „Mijn kleine jongen begint te le ven!" En zulke vindt men er vele. De uitgever, de firma H. J. W. Beclit te Amsterdam, bezorgde reeds deu tweeden druk. Stoomvaartberichten Het stoomschip Celebes, van Bata via naar Amsterdam, passeerde 27 Febr. Gibraltar. Het. stoomschip Grotius arriveerde 27 Februari van Amsterdam te Ba tavia. Het stoomschip Billiton arriveerde 26 Februari van Amsterdam te Ba tavia. Het stoomschip Lombok, vnn Bata via naar Amsterdam, vertrok 26 Fe bruari van Sabung. Het stoomschip Sumatra, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 28 Febr. Oucssant. Het stoomschip Solo, van Rottei- dam naar Java, arriveerde 27 Febr- te La Pallice. Het stoomschip Tabanan, van Java naar Rotterdam, vertrok 27 Februari van Tanger. Het stoomschip Bogor, van Java naar Rotterdam, vertrok 27 Februari van Perlm. Het stoomschip Ophir, van Rotter dam naar Java, vertrok 27 Februar van Colombo. Het stoomschip Kawl, van Rotter dam naar Java, arriveerde 27 Febr. te Southampton. Het stoomschip Gorontalo vertrok 26 Februari van Batavia naar Moul- mein. Het stoomschip Rhipeus vertrok 25 Februari van Batavia naar Amster dam. Het stoomschip Sommelsdijk, van Rotterdam nnar New-York, Baltimore en Newport Necs, paseeerde 28 Febr., des voorin. 2 uur 40 miu., Lizard. Het stoomschip Vondel, van Bata via naar Amsterdam, arriveerde 2$ Febr. to Suez.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6