Weerbericht MEDEDRELINGEN VAN HET K0N1NKL. NED. MET. INST11UUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 2 Maart 1910. Hoogste barometerstand 772.4 m.M. te Arlon (Frankrijk) laagste 747.7 m.M. te Thorshavn. Verwachting tot den avond van 8 Maart Wind zwakke tot matigen Zuid- Oostelijken tot Zuidelijken wind. Gesteldheid var de luchtnevelig tot lichtbewolkt, droog weer. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. tiur 772 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 768 m.ML OPGAVE VAN: JOH. M. SCHMIDT Opticien 85 ZIJLSTRAAT - HAARLEM. Thermometerstand te Haarlem. Woensdag I Maart Hoogste gisteren 9 uur F. 46 Laagste hedeuuacht F. 89 Hoogste heden tot 19 uur F. 44 INGEZONDEN MRDRDEELINGRN k SO Cta. per regel. VroiwBD behoeven een natuurlijk purgeer- en krachtmiddel, als zij geplaagd warden door vermoeidheid, ge druktheid, zenuwen of een ge- heele verzwakking van het ge stel; de natuur helpt direct mee bij gebruik van BÊECHAW'S P1UEN blank met bootjes en ponten tracht men het verkeer te onderhouden. Een blik op de kaart van Zuid-Lim burg doet zien, welk een breede strook laagland zullen wij 't maar noe men zich uitstrekt langs de Maas tusschen den St. Pietersberg en het heuvelland van Zuid-Limburg, en vooral hoe weinig het zich verheft En daar een waterstand 5 M. hoo- ger dan 't gemiddelde zomerpeil 1 Men gevoelt, dat hier de elementen vrij spel hebben met hun verwoes- tingswerk. Menschenhanden doen bier niets. Toch iets l Te Maastricht is reeds een-commis sie gevormd, die gelden inzamelt voor de noodlijdende dorpelingen, die hunne reeds bewerkte en ook dikwijls reeds bezaaide akkers overstroomd zien, die bun have hebben achtergela ten en zelve naar de hooger gelegen hoeven zijn gebrachL En er zijn veel helpende handen, die trachten te red den valt, veel troostende handen voor al, die den zwaar beproefden op de schouder* worden gelegd In de gast vrije woningen, waarin hulpbehoeven den immer een plaats aan dlsch en haard vinden. MISLUKT. Men meldt uit Tiel Gisteren heeft men getracht den Ruffelschen dijk, die het water nog uit Maas en Waal keert, door te ste ken. Door de nauwlettende bewaking werd het spoedig opgemerkt en erger gevolgen voorkomen. De dader* meent men te kennen. GRATIE VERZOCHT. Naar gemeld wordt, heeft de eehtge- noote van baron Van Heeckeren (ver oordeeld wegens bedrog bii een geld zending per brief )blj H. M. de Ko ningin een verzoek ingediend tot gra tie ten behoeve van haren man, op grond vdti ernstlee ongesteldheid. Ba ron Van Heeckeren is den laatsten tijd steeds bedlegerig. VERDRONKEN. Het 6-jarig dochtertje van den mo lenaar A. de Boer te Het Veld (N.-H.) is in de kolk bij de ouderlijke woniug verdronken. DE HAAGSCHE SPEELHOLEN. Aan de „N. R. CL" wordt meege deeld, dat in een der Haagsche spool- holen door een student een kwart ton is verspeeld, die hij niet bezat en niet bezitten kon. Hij moot nu bezig zijn de „eereschuld" af te betalen. Mr. J. ANKERMAN. Het lid der Tweede Kamer ds. mr. J. Ankerman vertoeft sedert eenige dagen In „Bronovo", te 's-Gravenha- ge, teneinde daar een operatie te on- dorgaan. WEER EEN JONGEN VERMIST. In een buitengewoon Politieblad .wordt het volgende bekend gemaakt Frederik Marinua Molenaar, scho lier, Van de Veldestraat No. 46, te 's-Gravenhage, oud 11 jaar, 1.50 me ter lang, haar en wenkbrauwen don kerblond, blauwe oogen, gave tan den, ovaal aangezicht, bleeke kleur, tenger postuur, gekleed met donker grijze overjas met lichte strepen cu met rechte zakken, lichtgrijze sporl- blouse, donkerblauwe broek, zwarte kousen, zwarte lederen rijgschoenen, donkergrijze pet, hemd gemerkt F. M., het ander ondergoed ongemerkt, verliet 25 Februari 1910, des middags, de ouderlijke woning, ten einde naar de school in de De Viiegerstraat te 's-Gravenhage te gaan, alwaar hij echter niet is geweest. Het vermoe den bestaat, dat hem een ongeluk is overkomen. Namens den vader verzoekt de com missaris van politie der 1ste afdeeling te 's-Gravenhage zijne opsporing en thuisbezorging, alsmede bericht TWEEDE KAMER. Men seint ons uit Den Haag Het amendement der commissie van rapporteurs, om voor infanterie en ca valerie aan de K. M. A. toe te laten de adspiranton, die eindexamen A van het gymnasium hadden gedaan, werd heden door de Kamer verwor pen, nadat de Minister de toelating voor gymnasiasten met diploma A had vergemakkelijkt. NIET NAAR AMERIKA. De kwakzalver H. J. Eilens te Oegstgeest, van wlen word bericht, dnt hij naar Amerika was gevlucht, vermoedelijk om zijn straf le ontloo- pen, maakt per advertentie in de Enkhuizer Ct. bekend, dat hij zich In Dultschland bevindt en van daair uit zijn zaken Ln Holland bestuurt. Do versprolder van het bericht, dat hij naar Amerika vertrokken was, zal door hem ,,in rechten worden vervolgd." HANDELSREIZIGERS. De handelsroizigers-vereenlging Een dracht hield te Rotterdam een alge- rneene vergadering. De voorzitter drong op uitbreiding der organisatie aan, veel Is z. i. nog te doen, o. a. te bewerken, dat de handelsreizigers in de Ongevallenwet worden opgenomen. Besloten werd tot aanstelling van een bezoldigd propagandist-bestuur der. Een motie, om zich aan te sluiten bij het Ned. Verbond van vakvereenlgin- rtn werd met 44 tegen 33 stemmen en blanco verworpen. EEN JUBILEUM IN DEN STRIJD TEGEN DE TUBERCULOSE. Men schrijft on* uit La vos: 1 Maart 1910 is het 12 1/2 jaar gele den, sinds te Davos door opening van een sanatorium voor Nederlandsche longlijders een daadwerkelijk begin werd gemaakt met de bestrijding der tuberculose in Nederland. Veel is sinds dien len September 1897 veranderd, en wanneer men op het afgeloopen tijdperk terugziet, is er groote oorzaak tot erkentelijkheid. Toenmaals, iru 12 1/2 jaair geleden, stond de Davoser Inrichting in den strijd geheel alleen; thans ls zij daar in slechts een bescheiden, zij het ook hoogst nuttig, onderdeel geworden. Overal in ons vaderland, dank zij ook de belangstelling van H. M. de Koningin-Moeder, wordt thans door talrijke zusterinriohtingen, door de zoo buitengewoon nuttige plaatselijke vereenigingen en consultatiebureaux, doch hoe langer zoo kraohtiger steun van staatswege in den vorm van rijkssubsidie aan het particulier ini tiatief verleend, dootr hygiënische maatregelen, en door eene krachtige centrale vereeniging, welke leiding aan het geheel geeft, de strijd tegen onze meest verspreide volksziekte on dernomen. Het kon niet andere, of al deze po gingen moeten na verloop van tijd tot het einddoel voegen. Ook ln engeren zin, wanneer men nagaat wat de afgeloopen jairen aan het Nederlandsch Sanatorium te Da- vos brachten, valt groote vooruitgang waar te nemen. Aanvankelijk met slechts 6000 in een gehuurd huis voor 30 patiënten geopend, heeft het eerste Sanatorium voor Nederlandsche longlijders zich allengs door onafgebroken krachtsin spanning ontwikkeld tot eene inrich ting in een aan alle eischen beant woordend eigen gebouw met 'n inwo nend Nederlandsch geneesheer-direc teur. Het doel van de inrichting is Ne derlandsche longlijders en -iijderes- sen met beperkte geldmiddelen en in het begin-stadium der ziekte, in staat te stellen, tegen zoo gering mogelijke kosten hunne gezondheid en ar beidskracht te herwinnen. Meer en meer is de Davoser inrich ting, nu in Nederland zelf talrijke zusterinrichtingen zijn verrezen, ln den loop der tijden geworden een sa natorium, in hoofdzaak voor patiën ten uit de meer ontwikkelde kringen, omdat gebleken is, dat voor deze klasse van patiënten de verplaatsing naar het buitenland gemakkelijk gaat, zoodat er Ld het algemeen voor hen geen hinderpalen bestaan, om de voordeden van eene kuur in het hoog gebergte deelachtig te worden. Moge het nieuwe 12 1/2-jarige tijd perk, hetwelk thans ingaat, voor de nationale beweging tot bestrijding der tuberculose in Nederland even voorspoedig zijn als hel afgeloopene, en moge het aan de Nederlandsche inrichting, welke in het Davoser hoog gebergte medewerkt tot verbetering dor volksgezondheid in het vaderland, geven wat zij niettegenstaande vol hardenden airbeld nog steeds niet ten volle bereikt heeft: financleele onaf hankelijkheid. HET ONGELUK BIJ COLMSCHATE. Naar de Zw. CL meldt, kon mevr. Van den Brandeler, na in het ,SL Geortruidongasthuis te Deventer ver bonden te zijn, onmiddellijk weer het ziekenhuis verlaten. De arm blijkt niet gebroken te zijn. Haar toestand is zeer bevredigend en bulten ge vaar. Ook de toestand van den koet sier is gunstig te noemen, hij is bij volle kennis cn de beenbreuk is niet gecompliceerd, zoadat er groote kons! Is dat hij het been niet hoeft te mis sen. Sport en Wedstrijden VOETBAL. HET MILITAIRE ELFTAL. Zondug 13 Maart zal het militaire elftal, cLat tegen het dito Belgische strijden zal on waarvan wij Maan dag de opstelling reeds meedeelden, een oefenwedstrijd spelen tegen een sterke II. V. V.-combinatle op 't ter rein ln Den Haag. De N. B. v. L. O. heeft de leiding opgedragen aan den heer II. A. Tromp. Luitenant Lut- jens, die dien dag voor 't Neder landsch elftal te Antwerpen uitkomt, zal vervangen worden door luitenant Brandsma. PROTEST AFGEWEZEN. De protest-commissie van den N. V. B. heeft het protest van Quiok we gens het in den wedstrijd QuickH. V. V. niet toekennen van een doel punt, afgewezen. H. O. C. Gisteren vergaderde de Haarlem sche openluchtspelclub onder voor zitterschap vau den heer S. de Groot, die in zijn openingswoord de oprichting der club in October LL memoreerde. De spreker brachi daar bij een woord van dauk aan het be stuur der afdeeling Haarlem van dep Bond voor lichamelijke opvoeding, dat het terrein voor de cavalerle- kazerne op bepaalde uren en spel- benoodigdheden ter beschikking heeft gesteld, waardoor de vereeniging niet onmiddellijk voor financieele moei lijkheden kwam te staan. Het aantal leden bedraagt thans 34, en spreker sprak de hoop uit, dat de animo om te korfballen zou toenemen, nu de mooie voorjaarsdagen komen. De fi nancieele toestand was niet onrust barend. Bij de secretaresse was ingekomen een schrijven van het bestuur van den Nederlandschen Korfbalbond, dat •e vraag Mhle'i of de H. O. C. wel licht genegen zou zijn, zich bij ge noemden bond aan te sluiten. De vergadering meende evenwel, dat dit vooralsnog niet wenschelijk is met het oog op de ongeoefendheid der meeste leden en ook omdat zoo'n aansluiting nogal kosten met zich brengL Echter werd ln beginsel be sloten, om binnen niet te langen tijd een Amsterdamsche club uit te noo- digen, togen een H. O. C.-twaalftal te matchen wat een goede spel-pro- paganda zou zijn en daarna een tegenbezoek te brengen. Evenwel moet eerst flink geoefend worden. Vervolgens werd het concept-huis houdelijk reglement voorgelezen en vastgesteld. WIJ ontleenen hieraan het volgende De 11. O. C. stelt zich ten dool het korfbalspel en andere openluchtspelen te beoefenen en te bevorderen. Wer kende leden moeten den leeftijd van 18 jaar bereikt hebben. Het vereeni- gingsjaax loopt van 1 Januari tot 31 December. De contributie bedraagt f 1 per Jaar, na Juli 0.50. Het bostuur, dat jaarlijks aftreedt, word in zijn geheel herkozen. Reke ning on verantwoording van de pen- nmgmoosteresse werden ln orde be vonden. Bij do rondvraag vroeg een der le den, of behalve op Zondagmorgen, thans ook in de week des namiddags kan gespeeld worden, nu de dagen langer gaan worden. Aangezien daar voor nogal animo bestond, en toe stemming, om het terrein te bespelen, was verkregen, word besioteu daar mee Maandag a.s. te beginnen. Daarna werd de vergadering ge sloten. MAYOR TAYLOR. Mayor Taylor, de bekende neger wielrijder, zal gaan vliegen. Hij heeft zich te Luik een vliegtuig laten bouwen. Gemengd Nieuws NOG EEN SCHEEPSRAMP. Men schrijft uit Antwerpen aan de ,,'s-H. Courant" Eenzelfde geval, als zich op het oogenblik in uw land voordoet, de vermissing vau een groot stoomschip, de „Prins Willem II", doet zich ook hier voor, doch, terwijl bij u nog hoop bestaat, dat de „Prins Willem II" nog zal worden terug gevonden, ls hier alle hoop opgegeven en heeft nu de „Lutine Bell" aan Llocd de „Bulga ria" als verloren opgegeven. Waar zij vergaan Is en ln welke omstandighe den f Niemand weet het en zal het wel- ilcht ook nimmer weten, doch men veronderstelt, dat het schip van Adoli Deppi, dat van Kunsleudje naar Ant werpen vertrok, 5 Februari op de Portugeesche kust werd gesignaleerd en 11 of 12 dezer hier had moeten ar- riveeren, op het oogenblik op den bo dem van Guscogno rust. In den kapitein, commandant Ed- gard Piette, heeft België een zijner dappere officieren, een zijner ultste- keudste bevelvoerders en een alge meen geacht zeeman verloren. Hij was slechts 34 Jaar oud. Hij had 28 personen onder zijn be velen, van wie 22 Belgen en 6 te Ant werpen wonende vreemdelingen. Negen-en-twintig gezinnen zijn ln rouw gedompeld en vele weduwen en weezen betreuren het heengaan van echtgenoot of vader. Een jongeman, die in dienst was go- Domen, had door een misverstand de boot gemist, on heeft daardoor dus den dood ontloopen. De „Bulgaria" was een stoomboot van 2742 ton, In 1892 in Engeland ge bouwd. Zij vaarde sedert 12 jaar on der Belgische vlag. DE MIJNWERKERSBEWEGING IN ENGELAND. John Williams, lid van het Lager huis en mede een der leiders van do mijnwerkers, heeft te Swansea een rede gehouden, waarin hij de mee- nin guitsprak, dat de crisis op vriend schappelijke wijze zou worden opge lost, indien de houding der werkge vers althans redelijk was. De toe stand was z. i. niet zoo ernstig als werd voorgesteld. Gister is kennis gegeven, dat ook al niet-aan gesloten kolenmijnen op 81 Maart den arbeid zullen stop zet ten, nu or zoo wordt in die kennisge vingen gezegd, geen mogelijkheid schijnt te bestaan op een schikking tusschen mijneigenaars en mijnwer- kersbond. Zoo zullen dus waarschijn lijk alle kolenmijnen van Zuid-Walee dien dag stn worden gelegd. De Duitsche keizer heeft de „Posei don", een stoomschip, dat dient voor zeeonder-zoek, ter beschikking gesteld van de Zeppelin-NoordpooI-expeditie. Laatste Berichten Bloembollencultuur. Aon het verslag van den toestand en de werkzaamheden van de alge- meene vereeniging voor bloembollen cultuur in 1909 ontleenen wij het vol gende De vereeniging telde op 31 December 1909 6 eereleden, 46 donateurs en do natrices. 2988 leden en 136 lid-leerlin gen of te samen 3170 contribueeren- den tegen 2807 op 31 December 1908. Hot aantal afdeelingen steeg tot 38 door de oprichting der afdeeling Lan gend Ijk. De Beurs, alle Maandagen van 12 Juli tot 8 November ln het Bronge bouw gehouden, werd bezocht door 4602 personen, tegen 4608 ln 1908. In het aanzegshuls werden 16014 colli's bezorgd tegen 13385 in het vo rige jaar. Het scheidsgerecht nam tn 10 zittin gen 21 zaken in behandeling. Daar van werd ln 9 gevallen een uitspraak gegeven 6 gevallen werden tijdens de behandeling geschikt; in 5 gevallen weigerde de tegenpartij zich aan de beslissing te onderwerpen, zich hou dend aan de koopovereenkomst der oude statuten. Voor de nationale bloemententoon stelling is tot en met December 1909 een bedrag van ruim 6000 ingeschre ven aan eereprijzen en medailles. Het waarborgfonds bedraagt 20.000. Met den heer M. German* te Haarlem sloot het hoofdbestuur een overeen komst tot het exploiteeren eener res tauratie en met de heeran Emrik en Binger overeenkomsten tot het uitge ven van den catalogus en tot het ver vaardigen en verkoopen van fotogra- Iieèu, enz., op de tentoonstelling. Met groote erkentelijkheid en ingenomen heid gewaagt het verslag van de ve le bewijzen van sympathieken steun, die de tentoonstelling niet alleen uit den kring van vakgenooten, maar ook van andere zijde ontvangt en ver meldt in het bijzonder de krachtige wijze, waarop tal van gemeentebe sturen de tentoonstelling bevorderen, hetzij door het uitloven van prijzen, hetzij door het subsidieeren van de plaatselijke afdeelingen ten behoeve harer collectieve Inzendingen. Van 't Kantongerecht TE VEEL PETROLEUM IN VOORRAAD. De zoon van een agent van eene petroleum-maatschappij stond heden morgen terecht, omdat hij in een pakhuis in de Sophiastraat eeu groo- toro hoeveelheid petroleum gehad heeft, dan hij zonder toestemming van B. en W. daar bewaren mocht. Volgens het proces-verbaal waren er zes bussen en een ijzeren maat vol met genoemde vloeistof aanwezig ge weest de som der inhouden van deze voorwerpen steeg evenwel niet boven het maximum, dat bewaard worden mag. Ter terechtzitting bleek, dat de te groote hoeveelheid veroorzaakt werd door eeu met petroleum gevuld vat, dat in de dagvaarding evenwel niet genoemd werd. De ambtenaar van het O. M. meen de, wegens deze informaliteit, geen strafoplegging te mogen vragen, en verzocht vrijspraak voor den be klaagde. GEEN VERGUNNING. Zooals bijna iedere week gebeurt, kwam ook hedenmorgen een zaakje voor, waarin als beklaagde optrad een Haarlemsche bierhuishoudster, die eeD verlofzaak drijft, beschuldigd jenever te hebben verkocht aan twee mannen, die haar daarom vroegen. •Beklaagde ontkende. Maar de beide getuigen aan wie de sterke drank ver strekt werd, verklaarden pertinent, op bestelling tot twee malen toe jene ver gekregen te hebben. Twee getuigen k décharge zeiden, dat de beide vorigen, ln elk geval één van hen, dien dag wat boven hun thee-water waren, en er aan hunne verklaringen dus niet te veel waarde gehecht worden kan. Ook zeiden zij geen Jenevergiaasjes noch sterken drank gezien te hebben, en ook het aanwezig zijn er van len sterkste te betwijfelen. De ambtenaar van het O. NL, zijn requisitoir nemend, herinnerde er aan, dat deze zeilde bierhuislioudster reeds eenmaal wegen» hel verkoopen van sterken drank gestraft is, en wel met een geldboete van 40. Spreker achtte dit hernieuwde feit ten volle bewezen, meende een niet al te lichte straf te moeten vragen, en eischte twee weken hechtenis. Boklaagde's verdediger, mr. Si mons, ving zijn betoog aan met er op te wijzen, welke gevolgen bot voor beklaagde hebben zou, zoo zij ver oordeeld werd. Haar „verlof" zou haar waarschijnlijk ontnomen wor den, en dan zou ze verstoken zijn van haar broodwinning, zonder welke ze niet bestaan kan. Ook stond het, vol gens Mr. Simons, in het geheel niet vast, dat zij sterken drank verstrekt heeft. Do twee getuigen A décharge toch, die volstrekt niet minder geloof waardig zijn dan die A charge, ver klaren juist het tegenovergestelde, namelijk dat zij in 't geheel geen on gerechtigheid bespeurd of vermoed hebben. Mr. Simons vroeg ten slotte vrijspraak. Na re- en dupliek bepaalde de kan tonrechter de uitspraak op Donder dag a.s. UITSPRAKEN: neden werden de navolgende uit spraken gedaan: L. L., te Velsen, en 5 anderen, overtreding Jachtwet, 7 dagen hech tenis en f 10 boete of 4 dogen hechte nis J. S., te Velsen, overtreding Drank wet, f 10 boete of 3 dagen hechtenis. P. D. Jzn., te Noordwijkerhout, overtredingen Boterwet, 3 boete of 2 dagen hechtenis, 2 boete of 2 da gen hechtenis en 1 boete of 1 dag hechtenis, en G. K„ te Velsen, vrijge sproken. A. E. S, en M. P. W., te Haarlem, overtredingen Arbeidswet, f 0.50 boe- de of 1 dag hechtenis, en 2 maal 2 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. B. W. P., te Haarlem, in dronken schap de orde verstoren, f 6 boete of 3 dagen hechtenis. J. v. M., te Haarlem, straatschen derij, 6 boete of 3 dagen hechtenis. J. L., te Delft, nachtrumoer, f 10 boete of 3 dagen hechtenis. J. W. te Velsen, loopen op verbo den grond en valscho naam .opgeven, 3 en f 5 boete of 3 en 5 dagen hech tenis. IL J. J. ten B., en 5 anderen, te Haarlem, overtreding Politieveror dening Haarlem, f 2 boete of 1 dag hechtenis en 1 boete of 1 dag hechtenis. A. Z., te Egmond aan Zee, en-P. V. te Schoten, overtreding Politiever ordening Velsen, 1 boete of 1 dag hechtenis. W. S. N., te Beverwijk en J. D. Hz., ts Wijk aan Zee, overtreding Politie verordening Beverwijk, 5 boete of 5 dagen hechtenis, en f 0.50 boete of 1 dag hechtenis. J. W„ te Heemstede, overtreding Motorverordening Heemstede, f 20 boete of 5 dagen hechtenis. H. S., te Velsen, overtreding Piro- viaal Reglement, f 1 boete of 1 dag hechtenis. J. J. P. v. D., te Haarlem, en 25 an deren. overtreding Motor- en Rij- wler-Reglemant, f 0.50 boeto of 1 dag hechtenis. Voorts werden er nog 18 personen veroordeeld wagens openbare dron kenschap tot f 10 boete of 3 dagen hechtenis, f 6 boete of 8 dagen hech tenis, f 5 boete of 3 dagen hechtenis, f 3 boete of 3 dagen hechtenis, en 2 boete of 2 dagen hechtenis. Nuttige handwerken. De dames A. C. Been, G. Hout- schilt, H. A. M. Houtschilt en A. J. Ricaka alhier zijn geslaagd voor het examen in nuttige handwerken. Kleverpark, De school in het Kloverpark wordt 1 Mei a.s. geopend- De verlengde Vel- serstraat Is bijna tot aan de Klever- laan gereed, evenwel ligt in deze verlengde 6traat, noch in de verleng de Saenredomshraat een enkele straatsteen. Het gedeelte tusschen K'everpark en het verlengde verkeert dan ook ln jammerlijken toestand. J u b 11 Heden herdacht do heer A. F. J. Ha- mersveld, kopergieter aan de Centra le Werkplaats der H. IJ. S. M., den dag, waarop hij vóór 25 Jaar bij de Maatschappij in dienst trad. Namens de Maatschappij werd den jubilaris een enveloppe met Inhoud en diploma aangeboden. De kameraden boden hem een fraaien leuningstoel aan. HEEMSTEDE. Drankwet BIJ B. en W. is een adires ingeko men von M. Germans te Haarlem, om verlof tot verkoop van alcoholhou dende dranken anderen dan sterken drrank voor het café-restaurant' en Bodega, geplaatst aan de Fontein laan nabij het tentoonstellingsterrein ln den Hout. IJMUIDEN. Droogdok ln de Rljksvisschershaven. Van 1 Maart af zal van het ijzeren drijvend droogdok en toebehooren in de Rljksvisschershaven te IJmuiden gebruik kunnen worden gemaakt door de schepen, welk» recht op toe gang tot de visschershaven hebben, met dien verstande, dat in Nederland thulsbehoorende visecherevaartuigen, sooveel de omstandigheden dat toela ten, de voorkeur zullen genieten. Omtrent de voorwaarden, onder welke van het dok kan worden ge bruik gemaakt, wordt verwezen naar de St. CL No. 51. Rechtszaken DIERENMISHANDELING. Do 4o kamer der Rechtbank te Am sterdam veroordeelde de drie boeren knechts uit Hilversum, die zich schul dig maakten aan ernstige mishande ling van een paard, twee ieder tot drie maanden en één tot één maand gevangenisstraf. Geëischt was tegen ieder 4 maanden. Letteren en Kunst Het Residentieorkest, onder leiding van mr. H. Viotta, zal 6 April in Queens Hall te Londen spelen. JOURNALISTIEK. Wij lezen in <ie „Nieuwe Courant" „Met ingang vuu 1 Maart is tot hoofdredacteur, belast met de dage lij ksche leiding der courant, benoemd de lieer O. van Tricht, thans lid van onze redactie. „Mr. Plemp van Duiveland blijft met de politieke en algemeene leiding van do courant belast eu daarvoor geheol, gelijk tot nu toe, verantwoor- detijk. Telegrammen ONGEREGELDHEDEN IN SAN MARINO. ROME, 1 MuarL (Reuter.) Volgens de „Tribuna" hebben er ernstige on geregeldheden plaats gehad ln de re publiek San Marino en hebben drie honderd boeren, die ontevreden wa ren over de voorgenomen horvormlo, gen, het regeeruigsgebouw geplun derd. Carabinieri hebben de orde heiv slekL OVERSTROOMING. CHARLEVILLE, 1 MaarL (Reuter.) De Maas heeft te Glvet de scholen, ka» zerneB en een aantal fabrieken over-' stroomd. Eén persoon verdronk. EEN TREIN BEDOLVEN. EVERETT (Staat Washington), 8 MaarL (Reuter.) In het Watorvnl-ge- bergte z(jn gisteren twee ingesneeuw de treinen onder een lawine bedolven. Men heeft reeds twintig lijken gevon den on een twintigtal gewonden be vrijd. Er worden nog 25 menschen ver- mist.(Ilbld.) Amsterdamsche Beurs. Openingskoersen van 2 Maart 1910, LABOUCHERE OYENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. TeL No. 577. STAATSFONDSENMARKT. 2 1/2 Certific. N. W. S. 76 5/8, 3 1/9 Certific. N. W. S. 91 5/8. Consols 89 1/4 Hope's 88, Russen 1909 94 3/4, Rus sen 1906 98 1/2. ZUID-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN. C. Peru 12 3/8, Pi ef. Peru 40. TABAKSAANDEELBN. Blndjey 98, Den Mij. 454 1/2, Medad 253 3/4, Nieuwe Asahan 83 1/2, Rotter dam Deli 357 3/4, Sonembah 418. PETROLEUM-AANDEELEN. Koninklijke Petr. 461, Moeara Enlm 225 1/4, Sumatra Palembang 173 1/4, Gew. CulL 178 1/2. MIJN A AN DEELEN. Great Cobar 130 1/2. De AMERIK. MAllKT opende vost: Atchison Topeka 118, Denver 41 3/4, Erie 30 1/4, Kansas 38 9/16, ProL Gulf 69 5/8, Missouri 43 1/4. Rock Is land 49 1/8, Southern Rails 29 1/4, Southern Pacific 127 3/4, Union Pa cific 189, Wabash 22, Wab. Pittsb. 5 3/4, Steel 83 3/8, Carren 64 3/4, C, Marine's 7 3/16, Pref. Marine 21 3/4. Marktnieuws Veemarkt. Aangevoerd en verkocht te Haar lem op 2 Maart 1910 Koeien en Ossen, 1 stuks, 220. Nuchtere kalveren 83 stuks, hoog ste prijs 10, laagste f 6. 1 Paard. Op de heden alhier gehouden kaas markt was aangevoerd 1 stapel kaaa, bestaande uit 90 kazen en wegend® 170 KG., f 28. Burgerlijke Stand HAARLEM. ONDERTROUWD 2 Maart. P. Molloma en C. Jacobs., G. H. Bloemers en L. C. Zuuren- donk. T. KootJ en W. Smits. W. G. O rol en A. M. Duijff. C. Blok en H. M. Booms. GETROUWD 2 Maart. A. F. M. F.skes en C. B. van Kampen. W. J. van Westerho- ven en A. van KerL BEVALLEN 28 Februari. M. Dlclunann, geb. Helmer, z. 1 Maart. A. Geus, geb. Steen, d. 2 Mnort. F. J. M. Doróü, geb. Huis in 't Veld, d. E. H. v. d. Nouwland, geb. Pootjes, z. C. Hore man, geb. Van Wijk, d. OVERLEDEN 28 Februari. H. van Nierop, geb. De Jongh, 89 j., Jnnsweg. BENNEBROEK. BEVALLEN: A. Heystek-Sterkenburg, ±- Uit de Arbeiderswereld DE STRIJD IN HET BOUWVAK TR AMSTERDAM. In een gisteravond gehouden ver gadering van georganiseerde en onge organiseerde metselaars en opperlie den werd de volgende motie aangeno men De algemeene vergadering van Am sterdamsche metselaars en opperlie den, gehoord den stand van zaken in de staking en uitsluiting, gehoord verder, dat de patroons nog altijd niet tot onderhandeling bereid zijn, betreurt zulks ten zeerste, en geeft den patroons-organisaties in overwe ging, terug te komen van het door haar ingenomen standpunt en in on derhandeling te treden rnet de in strijd zijnde werklieden-organisaties, ls van oordeel, dat de strijd krach tiger dan tot heden dient te worden voortgezet, besluit met geen enkel patroon verder individueele overeen komsten aan te gaan in deze actie, doch de thans bestaande te handha ven. MEUBELMAKERS- EN BEHANGERSBOND. Zondag en Maandag hield do Alge meene Nederlandsche Bond van Meu belmakers, Behangers en aanverwan te vakgenooten ziln jaarvergadering te Utrecht. Aanwezig waren alle afdeelingen. Uit het jaarverslag van den secre taris blijkt, dat het ledental over het vorige jaar van 1089 tot 1118 gestegen vras. Met algemeene stommen werd de hoor N. Walop, van Rotterdam, her benoemd tot be70ldi"d bori'uirder. Beslot»n werd. do bondsbibllotheelc op to heffen. In <le avond-vergadering werd door een iid van het hoofdbestuur een In leiding gehouden over de werkloos heid iD den bond, wa j-uU bleek, dat in 1909 de leden 1809 weken werkloos heid hebben gehad, tegen 1773 in 11W8. Spreker's conclusie was, dat er een bondswerkl-oorwu. uds moet komen, doch, daar de financiën niet toerei kend zijn, de afdeelingen, zoo moge lijk, voorlooplg plaatselijke kassen moeten oprichten. Deze conclusie werd goedgekeurd. Vervolgens hield de heer N. W alop een inle'diDg over individueele of col-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 2