ADVERTENTIES Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KONlNlvL. NED. MET INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10,50 uur). De Bildt, 3 Maart 1910. Hoogste barometerstand 775.1 m.M. te Kopenhagen (Denemarken) laag ste 750.8 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 4 Maart Wind zwakke tot matigen Ooste lijken tot Zuid-Oostelijken wind. Gesteldheid van de luchtlichtbe- wolkt, droog weer. Temperatuur: geringe verande ring- BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Stilstand. Vorige standje 2 uur 772 m.M. OPGAVE VAN: JOH. M. SCHMIDT Opticien 85 ZIJLSTRAAT - HAARLEM. Ihermometerstand te Haarlem. Donderdag I Maart Hoogste gisteren 2 uur F. 47 Laagste hedennacht F. 82 Hoogste heden tot 12 uur F. 48 B. een gevangenisstraf van 8 maan den, met aftrek van het voorarrest De beklaagden vroegen om de hechtenis te mogen ondergaan in dier voege, dat zij niet los kwamen in een tijd dat er geen werk was. De toegevoegde verdediger, Mr. Moens, verzocht de Rechtbank even eens, daarmee -rekening te houden. R1JW1ELD1EF. Tegen J. J. de B. te Haarlem, die afwezig was, werd geéischt een ge vangenisstraf van één jaar, te on dergaan direct na de uitspraak, we gens het wegnemen van een rijwiel. Bij dezen hoogen eisch hield mr. Hoyer rekening met het feit, dat be klaagde voortdurend steelt. UITSPRAKEN. G. B., pakknecht te Haarlem, mis handeling, 6 boete of zes dagen hechtenis. M. C. R., dienstbode te Haarlem, diefstal, 10 boete of een week tucht school. A. B., zonder beroep te Purmereud, diefstal, bepaald dat hij zal worden berispt. P. J. O., zonder beroep te Heemste de, diefstal, tien dagen gevangenis straf H. W. schipper te Lisse,-strooperij met behulp van een vaartuig, veertien dagen gevangenisstraf. A. C. K., voerman te Beverwijk, dierenmishandeling, vrijgesproken. C. P., fabrieksarbeider te Kromme nie, beleediging van een ambtenaar, twee dagen gevangenisstraf. A. C. P., landbouwersknecht te Haarlemmermeer, mishandeling, 40 boete of een week hechtenis. J-, H. J., G. en K. P., schippers te Aalsmeer, mishandeling, de 1ste vrij gesproken. de 2de en 3de ieder veer tien dagen gevangenisstraf, de vierde «en week gevangenisstraf. P. S., fabrieksarbeider te Assen delft. diefstal, een maand gevange nisstraf. H. J J., onbezoldigd rijksveldwach ter te Velsen, valschheid in geschrif te, vrijgesproken. P. Z., werkman te Haarlem, appèl jachtovertreding, zeven dagen hech tenis. Nat. Bloemententoonstel. ling, Haarlem 1910. Op hei terrein der Bloemententoon stelling heerseht in de laatste weken een aigenieene bedrijs ïgheid. llij scheepsladingen worden de inzendin gen uit Boskoop, Aalsmeer en andere plaatsen aangebracht, die bestemd zijn voor de permanente vollegronds- tentoonstelling, waar reeds talrijke en kostbare Coniferengroepen een schilderarhtigen achtergrond vor men voor de reeds in den herfst ge plante bJoembollenperken. Aan de binnenzijde der omraste ring van het terrein, welke een lengte heeft van ruim één K M. gaans, wor den duizenden Coniferen geplant, wel ke het doorzicht van buiten zullen af sluiten en toch de tentoonstelling ook van den weg af een aantrekkelijk voor komen zullen geven. De internationale jury znl meerma len bijeenkomen, o. a. bij de opening en bij gelegenheid der tweod© tijueiij- ke teiiluonstelling, omstreeks half April. Voor de ie-den der jury en der deputaties van buitenlaiidsciio tuin- bouwveretnigingen worden verschil lende feestelijkheden voorbereid. Be halve de uejeuners in het tontuonstel- lings-restaurant tijdens de werkzaam heden der jury, zullen uuur uc Alge meen© Yeieeingiug voor Bluciiiooiien- cultuur twee groote diners gegeven women, terwijl door Hun Bond van Bioemnuljenhaudelaren en de iiaar- leuisuüe Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer even eens leesten worden georganiseerd ler ©ere van de officieele gasten der ten toonstelling. Een bijzonder aardig nummer >p het programma belooft de autonio- bioltucht te worden, welke door Je plaatselijke afdeelingen der Algeme ne Vereeniging voor Bloembollencul tuur wordt aangeboden en plaats heb ben zal in den bloeitijd der bolgewas sen. Het ligt in de bedoeling dezen tocht zóó in te richten, dat de deelne mers op ééu dag een Indruk zullen kunnen ontvangen van de geheele bloembollenstreek en de verschillende culturen. Onderweg zal een lunch worden aangeboden, terwijl o. a. het Gemeentebestuur van Heemstede be sloten heeft de deelgenouten aan den tocht ten Raadhuize te ontvangen. De opening der tentoonstelling zal niet op liet terrein zelve plaats heb ben, maar in de groote concertzaal van „De Vereeniging" te Haarlem, aan welke plechtigheid de Koninklij ke Liedertafel „Zang en Vriendschap" door de uitvoering van eenige zang nummers, luister zal bijzetten. Solser en II esse. Deze bekende humoristen hebben met hun ensemble in studio genomen „Chantecler", parodistisch spel van de Kip en den Haan in één bedrijf, door Oha. De première zal binnen en kele dagen plaats hebben. TOYNBEE-VEREENIGING. 't Muziek- en voordrachtavondje werd gister geopend door onze stad- genoote mej. M. Zürmuhlen, die Se renade d'A'rlequin van Fr. Thomé zeer verdienstelijk op de piano speel de Evenveel, bijkans nog meeir succès had mej A Nijland van 's-C'nvenha- ge met haar zangstukken. Van het zestal nummertjes klonken ons hel best: ,,0. jubel mijn hart" van Kot Kuiler, „Liefde" van H. v. Tussehen- broek en ..Wiegenlied" van E Hum- perdinck, maar ook de overige wa ren zeer goed. Deze zangeres heeft een wel niet omvangrijk, maar mooi. helder en aongenaam-klinkend ge luid. De dames TL Wessel, W. Schmidt- Crans, A. Brunet de Roebebrun en de lieer A. Schinkel, allen uit Den Haag, zorgden voor een serie voor- draohten en kleine tooneelstukjes en oogstten daarmee veel en welver diend applaus. Er is veel gelachen om de aardige monoloog „Tusschen vier en vijf' en niet minder om de sa menspraken ..Een dubbele vergissing" en „Voor 't diner". De stukjes werden dan ook kranig gespeeld! Zoo was 't weer een welgeslaagd avondje. De bovenzaal der Vereeni ging was goed gevuld, zoodat velen hebben genoten. E t n s t H. Krelage. In „De Hollandsche Revue" van deze maand komt als frontispiece voor een portret van onzen stadge noot, den heer Ernst H. Krelage, voorzitter der Algemeerie Vereeniging voor Bloembollencultuur. BOND VAN ONDERWIJZERS. Men schrijft ons: Door het Hoofdbestuur van den Bond van Nedorlandsohe Onderwij zers wordt ijve.ri.g gewerkt om de mee ting, die in het Laatst dezer maand in Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt wordt gehouden, met als onderwerp De Neutraliteit der Open bare School, te doen slagen. Aan alle vn.kvereenigingen in 't land worden uitnood! gin een gezonden tot deelne ming aan de meeting door het zen den van afgevaardigden. Ook te de zer stede hebben veie arbeidersorga nisaties bedoelde circulaire ontvan-' gen. In dit rondschrijven wordt de ver wachting uitgesproken, dat het standpunt door den Bond in zake de neutraliteit ingenomen, door de gan- sche moderne arbeidersklasse wordt gedeeld. Nuttige handwerken. Voor hel gisteren te s-Gravenhage gehouden examen in nuftige hand werken slaagden o.m. de dames NL C. Beuder en A. J. L. Boogaard te Haarlem, en G. H. Brakke te Over- veen. Door de Vereen, tot Ver breiding der Waarheid alhier is een maandblad uitgegeven, getiteld: „Nieuw Leven". Sint J ozef. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de R.-Kath. Houtbewerkersvereeniging „Sint Jozef", te Haarlem. Het doel der vereeniging is de ze delijke en stoffelijke belangen harer leden te behartigen, hunne vakkennis te vermeerderen, de goede verstand houding tusschon patroons en werk lieden bevorderen. De vereeniging tracht haar doel langs wettigen weg te bereiken en wel doorlo. het houden van vergaderin gen tot hei bespreken van gemeen schappelijke belangen 2o. het in over leg mei de pulruons vasisiellen vun nun nemei i, ivo arneiusv uuivv uaroen, zuu mugenjiv door het slmlen van een collöciiet urueidscuutract3o. hel hou den van vuKcuisussen hel suchien en in stand Houden van eone biblio theek vuu vakkundige eu sociale wer ken, alsmede vun een fonds ol kas tot geiuelijken steun bij onvrijwillige werkloosheid. In hooger beroep. M. S., te Heemskerk, is in hooger beroep gekomen van hel voiinis der Arrondissemeiits Kechibunk, alhier, waarbij jhj is veroordeeld lot drie maanden gevangenisstraf, ter zake van diefstal van eenden. Snelverbaud. In een "ïsleravond gehouden verga- dormg is deze nieuwe vereeniging op gericht, aanvankelijk met 13 deelne mers. De leoen zijn personen, die een cursus iii eerste hulp bij ongelukken van Dr. Fu^eo Schaeffer hebben ge- voigd, en i geleerde willen onderhou den, aanvullen en zoo mogelijk in pruclijk brengen. 't Bestuur bestaat uit de heeren D. Coiiweiihoven (voorzitter), J A. M. Stolk (secretaris) en A. Mooy (pen ningmeester). Verlaging van den brood prijs. Ook de coöperatieve bakkerij van den R. K. Volksbond „Arbeid Adelt" zal met ingang van Muandag a. s. den broodprijs met één cent per k.g. afslaan. Gev. Voorwerpen: Een zak waschgoed, Westergracht 90 rood. Een bankbiljet, N. v. d. Laanstr. 2. Een dameshorloge, Zuid-Polder straat 119. Een oorbelletje, Schoterweg 17 rd. Een schroevendraaier en een En- gehche sleutel, Emmastraat 16. Twee stukjes kant, KI. Houtweg 31 rood. Uit de Omstreken BLOEM ENDAAL. Mej. A. W. Abbing, onderwijzeres te Bloemendaal, is als zoodanig be noemd te Bloemfontein in Zuid- Afrika. HEEMSTEDE. Besteding. Door B. en W. is opgedragen aan L. A. Vosse alhier, de levering van een driewielige vuilniskar, opgeschil derd, voor 331.50 en aan J. C. Toledo alhier een faecaalwagen voor ƒ368.50. Over de uitvoering der Chr. Zang ver. Ex Animo op 2 Maart in het kerk gebouw der Nederduitsch Gerefor meerde gemeente gegeven, zendt men ons 't volgende verslag: Er is denk en lof voor wat wij ont vangen, ook op kunstgebied. Wij verheugen ons, dat er vereenigingen ziin, die zich inspannen om wat op iit gebied te presterren. Ex Animo heeft dezen avond een noging gedaan om goed te zingen. Is de vereeniging geslaagd? Wij mogen zeggen van wel! Het volmaakte is nr.g wel niet bereikt, maar dit is ook niet te verwachten. Er waren fouten zeer zeker, maar daartegenover staat zeer veel goeds, als bijv. de beide eer ste nummers. Er was een moot programma sa mengesteld. Wij waTen aan een rijk! voorziene disch gezeten en toch was deze tafel niet overladen. Schoone afwisseling was nan gebracht door de bariton-solo's van den heer Krul en t pianospel van deu heer Luttik. Als de plaats, waar dit concert gegeven werd, het niet verboden hod was op het: „Impromptu in As" van Schu bert, een daverend applaus gevolgd. Ex Animo bereidde ons een heer lijk schoonen avond! H1LLEGOM. De Staatscourant bevat do Konink lijk goedgekeurde statuten van de Vereeniging Middenstand, te Hille- gom. De vereeniging stelt zich ten doel, door onderlinge samenwerking de ze delijke en stoffelijke belangen der in dustrieel® en handeldrijvende mid denstanders te behartigen. Zij tracht dit doel te bereiken langs wettigen weg en wel door n. het bestudeeren en bevorderen der gemeenschappelijke belangen b. het maken van propaganda, door woord en geschrift, voor zoover een en ander ten goede komt aan het m art 2 genoemde doel c. het bevorderen van de oprichting en het eventueel beheeren of doen be- heeren, volgens afzonderlijk daarvoor \asl te stellen reglementen, van in stellingen, welke het belang van den industrieelen eu haudeld rij enden middenstand bevorderen, zooals een credietinslelling, ©eu incussobureau en dergeliike d. het voorstaan der gemeenschap pelijk© belangen bij plaatselijke, pro vinciale en landelijke overheid e. hel inrichten en houden van cur sussen in handelswetenschappen f. het-aanleggen van eene biblio theek g. verder door alle wettig© middelen die aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. HAARLEMMERMEER. Te Hoofddorp circuleert een adres on dat te zenden aan de bevoegde autoriteiten, met verzoek het nieuw te bouwen posL en telegraafkantoor meer in de bebouwde kom te plaatsen. Een daartoe zeer geschikt perceel grond, het eigendom der gemeente Haarlemmermeer, ligt hiervoor dis ponibel. VELSEN. Men zendt ons heden een verslag der vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken m de ge meente Velsen, gehouden op Vrijdag 25 Februari 'tegenwoordig waren alle leden, be halve de heeren Dekker en Vermeu len. Na voorlezing der ingekomen stuk ken werd overgegaan tot installatie van den secretaris, den heer J. Koste lijk. Tot bode werd aangesteld G. van Schinkel, die per Jaar 10 toelage daarvoor zal ontvangen. De wijziging van den rooster van aftreding, noodig om te voldoen aan de bepalingen van hot Koninklijk be sluit, waarbij de Kamer word inge steld, nad tengevolge, dat de heer G. Dekker, die aanvankelijk tot de af- tredeuden in 1913 behoorde, bij loting werd aangewezen, om in 1911 af te treden. Tot de aftreding in Januari 1911 hehooren thans de leden II. Sant, A. F. C. Bückniann, A. M. Rogge band, F. P. Vermeulen, G. Dekker en A. Pleging. Op voorstel van de heeren Enzerink en Kruimel werd na een breedvoerige discussie besloten, bij den gemeente raad aan te dringen op afdoening der onderhandelingen met de K. E. M. In zake uniform-tarief voor stroomleve- ring. en aan den raad te verzoeken, te willen bevorderen, dat een verlaagd tarief voor stroomlevering uniform voor de geheele gemeente wordt vast gesteld. De belangen van hen, die in de ge meente bii handel en nijverheid be trokken ziin, cischten volgens de voor stellers, spoedige afdoening van deze zaak, omdat de K. E. M. voornemens is, hare tarieven te verlagen, onver schillig, of de Raad al of niet gunstig op hare adressen beschikt Uitstel brengt daardoor ongetwijfeld nadeel toe aan velen, die van de K. E. M. stroom betrekken. Een concept-reglement van orde werd met eenige kleine wijzigingen goedgekeurd. Bij de rondvraag werd door den voorzitter der haven-commissie spoe dige indiening van een rapport in zake steigers in het Noordzeekanaul toegezegd. Op voorstel van den heer Bilck mann werd nog besloten aan den Mi nister van Waterstaat te verzoeken, op den laatsten trein, die van Am sterdam te Velsen aankomt, ook aan sluiting met IJmuiden in het ont wcrp-zomerdienstregeling te doen op nemen. De burcemeester, de heer J. C. A. Weerts, die zijn voornemen had tc kennen gegeven om met Augustus, als zijn zes jmr om zijn, heen te gaan, zal zoolang niet blijven; hij heeft (zoo meldt Kennemerland) tegen Mei a. s. ontslag gevraagd. Brand. In den afgeloopen nacht is afge brand het woonhuis en koffiehuis aan den Rijksstraatweg te Velsen, be woond door C. Smit. De bewoners wa ren afwezig. Oorzaak onbekend, tor- wijl verzekering de schade dekt. Door de slechte organisatie voor de afdec- liug Wijkeroog, waar de brand woed de, van het brandwezen, kwam de spuit eerst 11/2 uur nu hel uitbreken van den brand ter plaatse. Dunk zij de windstilte bleef het tot de aange taste perceelen In deze dicht bebouwde kom beperkt. (Hbld.) IJMUIDEN. De minister van landbouw, nij verheid, en handel, heeft den heer C. Maas, directeur van de visscherij- school te IJmuiden bevoegd verklaard tot het regelen van kompassen. Scheepvaartbeweging. In het tijdvak van 21 tot en met 28 Febr. kwamen te LJ muiden binnen 4ó stoomschepen eu 1 .zeel.clucr, In houdende 53.300 netto reg. ton en ver trokken 26 stoomschepen en 1 ze©- lichter inhoudende 27.11 netto reg. ton. Van 1 Januari af kwamen aldaar binnen 311 stoomschepen en 7 zeil schepen met eenen inhoud van 326.064 netto reg. ton. (Hbld.) Visschershaven. Men schrijft aan de Tel.: Ten behoeve van de visschersha ven is Woensdagmiddag aangeko men het nieuwe ijzeren drijvend droogdok. De hoofdnfmetingen zijn: lengte 50 M., breedte uitwendig 15.50 M.hoogte van onderkant bodem tut bovenkant zij.kasten 8.50 M.; wijdt© tusschen de zïjkasten ter hoogte van den dokvlner 10.50 M.; idem ter hoog te van het bovenvlak dor zijkaston 11.50 M.; breedte van de zijkasten ter hoogte van den dokvLoer 2 50 M.; id. ter hoogte van het bovendek 2 M.; hoogte van. de zijkasten boven den dokvloer 6.60 M.( en de grootst toe gelaten inzinking 8.25 M. In het dok worden alleen toegela ten de schepen, welke recht op toe gang tot de visschershaven hebben, met dien verstande, dat in Nederland thuisbehooirende viswchersvaoirtui- gen, zooveel de omstandigheden dat toelaten, de voorkeur zullen genieten. De diensten van rijkswege zuilen zich uitsluitend L .-palen tot het d'roog zetten en het vlot brengen der sche pen. De staat stelt zich niet aansprake lijk voor, noch verplicht tot schade vergoeding bij verh ndering tot, of vertraging bij het in- of uit het dok laten der vaartuigen. De voorwaarden zijn ongeveer gelijk aan die van het gemeentelijk droog dok te Rotterdam. Het dok zal 15 Maart in dienst ge nomen worden, het is opgesteld aan de zuidoostzijde van de visschersha ven. Binnenland DE WATER-ELLENDE IN LIMBURG. Men schrijft aan het „Hbld." Wat hebben we lange verhalen moeten aanhooren van verkleumde menschen, die daar opgesloten zaten in hun huizen, dikwijls onder het dak, in den letterlijken zin van het woord. Verhalen van uitgestanen angst, van geleden ontbering. Te Ileugern een oud vrojwtje ploe tert tot over de knieën door het water, onder den arm een brood, over den schouder een zakje steenkolen. Zoo moesten man, vrouw en kinderen, onder wie stumperige bloedjes een bete broods en wat" gloed uit den haard krijgen. Er wordt gebrek geleden op de zol ders, want het water kwam zoo plot seling. Veel voorraad was er niet. In Oost bij Eysden zijn de bewoners den geheelen Zondagnacht in de weer geweest. Ze wierpen een dijk van een kwart kilometer op, en zoo hebben zij hun hoeven voor het voortdringende water weten te behoeden. Beneden de Maasbrug ziet hot er al even treurig uit. Ook daar is nood, i en in vele door het water omsingelde en volkomen ingesloten huizen heb ben de zolderbewoners gebrek aan hef allernoodicrste. Hoe *t hun te verschaf fen. Moedige kerels trekken er op uit, in bootjes, op vlotten. Somiriicen doorwaden de overstroomde wegen miilen ver om een brood, wat drink water. wat brandstof te veroveren. Helaas, de watersnood eischt dan toch slachtoffers. In het dorp Meers verdronken een vader en een zoon. Hun wrakke boot stootte op een boomstam juist toen zij den stroom draad bereikten. Beiden worden weg- gekolkt in den woesten stroom. En op den zolder wachtten de fa milieleden uren en uren. Tot de droe ve mare in huis werd gebracht. Gelukkig hield het weer zich uit muntend. Ook de val van het water houdt aan. Hot water kan goed wegkomen. TWEEDE KAMER. Heden nam de Tweede Kamer de Suppletoire Justitiebegrooting aan. Rij do repliek verweet de heer Duys den leden der rechterzijde, dat zij niaatnegelen in hel stoffelijk belang der airhoiders verdedögd hadden, toen zii in do minrlerhe:d waren. De heer Nolens, die door den heer Duys geci teerd was, protesteerde heftig en "ntroerd tegen deze verdachtmaking, terwijl de heer Van Wijnbergen ver klaarde van een discussie met den heer Duys af te zien, wanneer deze het peil der debatten op dergelijke manier verlaagde. De heer Duys ant woordde, slechts een feit te hebben geconstateerd: welke conclusie de rechterzijde daaruit trok was hem onverschillig. VERDRONKEN. Een 20-jarige dienstbode te Maars- senbroek (gemeente Maarssen) is te water geraakt en verdronken. EEN BRIEF VAN HUGO DE GROOT. Men schrijft uit St. Anna-Parochie aan de „Leeuw. Ct." Door den heer S. Hoogland, land bouwer aan den Nieuwebildtdijk on der dit dorp, is tusschen de familie papieren een brief gevonden van de hand van Hugo de Groot, door dezen tijdens zijn ballingschap, den 28sten September 1621, uit Parij3 geschreven aan Maria Junius, weduvv6 van den Lielftschen predikant Diamantius. De geleerde schrijver dankt iaarin voor ontvangen gelukwenschen en spoort er in aan, voort te gaan in hel bezoe ken en troosten van zijn ouders, „die ik", zoo schrijft hij, „alle liefde, eer en dunkbaarheid ten hoogste schul dig ben en nooit zal laten te betoonen naar behooren. 't Geen ik, vermids mijn ballingschap, niet doen can, dat bid ik alle iie mij beminnen voor mij te willen doen." Verder bevat de brief vele goede wenscnen voor de vrienden van den schrijver, als Vossius, Frans Junius en D. Casimir, benevens voor „de ge vangen predikanten". HET ONGELUK BIJ COLMSCHATE. Men meldt uit Deventer, dat de toestand der bij het ongeluk fa Colm- schnte gewonde personen zoo bevre digend is, dat zoowel mevrouw Van d-i BrandelerVan der Weus als de koetsier Feenstra voorloopig door de marechaussee konden worden ge hoord. Gistermiddag is het lijk voji jhr. Van den Brnndeler gerechtelijk ge schouwd vanwege de justitie uit Zutphen. Na deze schouwing wordt hof overgebracht é"»r Raarn, waar het heden in het familiegraf wordt bijgezet. HET ZOOGEN \MDE SMOKKEL- SCHIP. De Spnansche minister van buiten- landsclio zaken hoeft verklaard, dat hij niets afweet van een stoomboot onder Noderlandsrhe vlag, die, met wapens aan boord, door een Spaan- schen torpedo-jager chtervolgd en aan de Marokko3nsche kust gestrand zou zijn. En aangezien men in Nederland ook den naam Lorbygreen, dien dat sch:p heette te dragen, niet kent, ziet het er naar uit. alsof het heele bericht oen verzmsel is. HET AMF.RTKAANSCHE TARIEF. Reuter seint uit Washington: Pre sident Taft heeft afgekondigd, dat voor Nederlnndsch Oost-Indïê de mi nimumtarieven van de Tariefwet zul len gelden. Sport en Wedstrijden VOETBALWEDSTRIJD. Zondag zal H. F. C. op 't terrein aan de Spanjaardslaan een match spelen logen H B. S. uit Den Haag. Letteren en Kunst DE HEER MTKSA PREOER EN ZT.TN GEZELSCHAP. Men verzoekt aan de Tel. mede te deelen, dat de heer Miksa Preger we derom, in strijd met zijn beloften, ge weigerd heeft achterstallige gages te betalen. Hij grondt zijn weigering op hot feit, dat de leden van het gezel schap, door de staking van 18 Febru ari, contractbreuk hebben gepleetrd. Toen hem daarop geantwoord werd. dat hij zelf contractbreuk had g©- pleegd, door de op 1 Februari ver schuldigde gages oorst op 3 Februari uit te betalen, liet de heer Preger zijn kasboek zien, waar op den len de vorderingen gequitteerd waren, ter wijl er, zoouls de betrokkenen kun nen beëod.igen, eerst den derden werd afgerekend. Op deze onvoorzichtig heid van de leden van het gezelschap grondt de heer Preger zijn weigering om te betalen en zijn besluit om het gezelschap te ontbinden. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd candidaats-exa- men wis- en natuurkunde de heer J. van Bruggen. Groningen. Geslaagd. Cand. examen rechten do heer Tj. Sterringa. Pers Overzicht Mr. DE JONG's OORDEEL OVER Dr KUYPER In „De Rotterdammer", het blad van mr. De Jong, wordt bet volgende medegedeeld „Nu sommige anti-revolutionnaire vrienden het practlsch het best achten, dat er dan, althans wat het voornaamste punt aangaat, ook pu bliek licht ontstoken wordt, heeft mr. De Jong zich gewend tot de andere heeren, dien avond aanwezig, en hun verzocht, althans wat dat meest saillante punt betreft, dan toch zelf de toedracht der zaak tc mogen ver melden. En zij hebben dat hem gistoravond toegestaan. Vandaar, dat wij dan nu in eeniga nummers eens bij de zaak zullen stil staan, doende voorafgaan enkele op merkingen, die inderdaad nuttig en noodig zijn, en besluitende met de mededeeling van den grondtoon vaa de door mr. De Jong uilgesproken overtuiging. Als men die leest, zul voor menig een do zeepbel wel uiteenbarsten." Stoomvaartbericliten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Tamhora, van Rot terdam naar Java, vertrok 2 Maart van Suez. Het stoomschip Kawi, van Rot terdam naar Java, passeerdo 2 Maart Ouessant. Hot stoomschip Kcdiri arriveerde 2 Maart van Java te Rotterdam. Hel stoomschip Ambon, van Am sterdam naar Bat-via, passeerde 1 Maart Point de Galle. Het stoomschip Lombok, van Bata via naar Amsterdam, passeertle 1 Maart Point de Galle. Het stoomschip Oranje, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 2 Maart te Genua. Het stoomschip Amsteldijk vertrok 1 Ma^irt van Newport News naar Rotterdam. Volgens een radiogram van het stoomschip Kawi, passeerde het stoomschip Tabanan, van Java naar Rotterdam, 2 Maart voorm. 11 uur Ouessant en wordt morgenmiddag te Rotterdam verwacht Het stoomschip Sloterdijk, van Boston en Philadelphia naar Rotter dam, passeerde 2 Maart nam. 1 uur 50 m. Scilly. Het stoomschip Prinzess Alice arri veerde 1 Maart van Rotterdam lo Nagasaki. Burgerlijke Stand HAARLEM. GETROUWD: 3 Maart: A. D. Paulus en A. van Maaswinkel. BEVALLEN: 1 Maart: A. Molenkamp—de Vries z. 2 M M Möring—P'sloor d. Amsterdamsctie Beurs. Openingskoersen vuil 3 Maart 1910, LABOUCHERE OVENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. lei. No. 577 STAATSFONDSENM AH KT. 2 1/2 Cerlific. N. W. S. 76 o/8, 31/2 Certific. N. W, S. 91 5/8, Russen 1909 94 1/2, Russen 1906 98 3/8. ZUID-AM ERIK A AN^r RE STAATS FONDSEN. C. Peru 12 1/2, Pref. Peru 40 1/8. TABAKSAANDEELEN oil verat» derd. PETROLEUM-A ANDKELEN. Koninklijke Petr. 460 1/2, Moeara Enim 221 1/2, Sumatra Palembang 174, Gew. Cult. 178 3/4. MIJNAANDEELEN. Great Cobar 132. De AMERIKA ANSCHE MARKT opende vast. Atchison Topeka 118 3/4, Denver 42 3/8, Erie 319/16, Kansus 39, Pref. Gulf 70, Missouri 43 7/8. Rock Island 49 7/8, Southern Rails 29 3/4, Union Pacific 191, Wabash 22 3/8, Wa bash Pittsb. 5 7/8, Steel 85 1/16, Carren 65 1/2, C. Marine's 7 1/4, Pref. 211/8. Bnds. 69 3/8. PRO DEO. Echtscheiding. Bij vonnis der Arr.-Ruchtbank te Haarlem, d.d. 9 November 1909, Is het huwelijk, bestaan hebbende tusschen MAGDALENA MARIA STOFFJJN en CORNELIS CARDOL, beiden wonen de te Haarlemmermeer, op vordering van eerstgenoemde ontbonden ver klaard door echtscheiding. De Procureur der sischeres, Mr. A. H. J. MERENS. Gevraagd een net DAGMEISJE van 8'tot 4 uur, niet beneden de 16 j. Adres W ijdesteeg boek Spaarne 1 rd. Terstond gevraagd een net Meisje, van 8—3 uur, niet ben. 15 jaar, van g. g. v. Loon 1.25. Aan melden van 7—9 Kruisweg 60a rood. Biedt zich aan een bekwame Strijkster, om bij parti culieren te strijken. Brieven onder No. 2Ü843 Bur. llaarl. Dagblad. Gevraagd tegen Mei in een deftig gezin, eene bekwame R. K. Linnen-Derde-Meid die goed kan uuuien, mazen, stoppen en tafeldienen. Loon ƒ125 buiten ver val Onnoodig zich te vervoegen z. g. g. Br. No. 20841 Bur. Haarl. Dagbl. GEVRAAGD een net DAGMEISJE, mot boneden 16 jaar. Adres Nicolaas v. d. Laanstraat No. 4. DAGMEISJE Gevraagd een nel Meisje, van 7 1/2 —4 uur, tot hulp der groote dienst bode, loon 1.75. Adres E. L1ERA, Kleine iJon'rtraat 17

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 2