NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8188. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 4 MAART 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDENt Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente),1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. AdvertentiCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 5 MAART. Schouwburg: Kon. Vereen. ,,llet Ned. Tooneel": Opstandig. 8 uur. Soc. Vereeniging: Muziek vare „Harmonie", Uitvoering en bal, 8 u. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. Heemstede: Bloemententoonstelling. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit r mer vinden onze lezers een artikel „Oneerlijke concurrentie" (II) in de rubriek Om Ons Heen. HET TOONEEL De vereeniging „D. L U." had gis terenavond de kunst aan de liefda digheid gepaard. Er was een ongelukkig gezin tc helpen, en dadelijk waren de Diu's bereid den nood door middel van het tooneelspel te helpen lenigen. Top Naeff's tooneelspel „Aan Flarden" werd in studie genomen, en te oor- deelen naar de goede opkomst van het publiek, zal het ongelukkige gezin niet zonder dankbaarheid aan deze daad van de Haarlemsche vereeniging terugdenken Maar „D. I. U." gaat met dit werk ook naar een concours, en toen we een speiiale uitnoodiging ontvingen, xijn w2 eens gaan kijken. Nu, de vereeniging kan met dit «tuk gerust in den strijd gaan. Zij be hoeft zich voor deze prestatie niet te schamen. Het werk, dat zij leverde, rag er goed uit. De dame, die voor Nini speelde, gaf Iets bepaald goeds te zien. Is zij hcusch een dilettante'? Ja? Welnu, dan mag ieder gezelschap met zoo'n aanwinst worden gelukgewenscht. Zij voelde zich geheel thuis op het too- neel, en zij sprak en acteerde als een volleerde tooneelspeelster. Mevrouw Mattus, haar moeder, dient zich echter wat ouder te gri meeren en wat grijzer te maken, an ders is het leeftijdsverschil tusschen moeder en dochter niet aanneemlijk. Sommige der acteurs, en in het bij zonder Dokter Verhulst, moeten hun uitspraak wat verzorgen en meer speciaal die van de vreemde woorden. Men hoorde o. a. spreken van „hij heeft geen zou" voor geen „sous", van „puizant riik" voor „puissant xijk" en van „senne" voor „scène". De dokter had het ook over „gebief- de" voor .liefde" en over „gelhukkig" In plaats van over „gelukkig". Hij sprak met een val in zijn tong. In 't algemeen moet men zich n durven te geven, in verliefde zoowel als ernstige tooneelen. Men moet het cr uitgooien zooals men het voelt en zich niet door een soort van valsche schaamte laten weerhouden. Want durf is noodig om te kunnen t.oo- neelspelen. Do scène van het ontbijt in hot eer ste bedrijf mag niet zoo treuzelig gaan daar moet meer schot en gang in zitten het is geen heusehig ont bijt, maar slechts een imitatie er van op het tooneel, zoodat men niet zoo in details behoeft af te dalen. Eu wat Jeanne Kalstra betreft, in haar groote scCnc met Nini in liet derde bedrijf, zij behoeft niet voortdurend zoo lang zaam en lamenteerend to spreken wat meer klem, en af en toe wat meer ziekelijke heftigheid zou wat meer kleur aan haar spel kunnen geven. Max van Kalstra was ook goed in zijn rol, bescheiden en beschaafd hij stelde zich niet te veel op den voor grond en maakte deze partij, die in hel stuk van Top Naeff niet erg sym pathiek en begrijpelijk is, zoo wel aan nemelijk. De opvatting kwam ons niet kwaad voor. Laat „D. I. U.", vóór zij naar het concours gaat, het stuk nog eens rustig en ernstig doornemen, en dan wenscheu we haar veel succes in den kampstrijd toe. FRANS NETSCHER. Schermen. Ter gelegenheid van 't 13e te Hoorn gehouden wapenfeest van den Ko ninklijken Officiers-Schermbond werd in de degen-afdeeling voor hen, die op voorgaande wapenfeeeten nog geen prijs op dat wapen behaalden, den achtste prijs behaald door den eersten luitenant-adjudant J. K. F. Weber, van het 10e regiment, alhier. Benoemd. Tot leorares In 't FVanach aan de H. B. S. voor meisjes te Utrecht is benoemd mej. C. G la Bastide te Haarlem WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Gisteren vergaderde de vereeniging van dien naam onder presidium van den heer A. J. H. baron Van Lynden. Secretaris en penningmeester brach ten hun verslagen over 't algeloop en jaar uit, die onveranderd werden vastgesteld; den inhoud h.ervan deel den we in ons nummer van Donder dag reeds mede. ALsnu was een reeks bestuursver kiezingen aan do orde wegens perio dieke aftreding van de heeren A. J. H bairon Van Lynden, W. A. van Vloten, F. M. baron van Lynden, P. Loosjes, mr. H. J. D. D. Enschedé, Dr I. van Walt van Praag, Jhr. C. C v. d. Wijck, W. D. Haitsma Mu iier, G. J. Droste, R. J. van Dieren Bijvoet, en de dames mevr. Boreel van Hoge! and en en mevr. Haitsma Muiier. Allen werden bij acclamatie herkozen; in de plaats van den heer Van Dieren Bijvoet, dio niet herkies baar was, werd gekozen de heer Mr. J. N. J. E. Thysscn. De voorzitter wees er voorts op, hoe gunstig t voor de armen-verzor- gmg zijn zou, indien Weldadigheid naar Vermogen saam kon werken met soortgelijke vereenigingen en diaco nieën, hoeveel moeite en tijd er door zulk samenwerken zou kunnen be spaard worden. In Utrecht wardi op deze wijze reeds zeer practisch ge werkt. Echter meende spreker daartoe niet 't initiatief te moeten nar. Na eenïge bespreking werd beslo ten te trachten een geschikt persoon te vinden, die genegen is een vergade ring van de besturen van weldadig- heids-vereonigingen te presideer en, om zoodoende tot samenwerking te geraken. Daarna werd de vergadering ge sloten. Nuttige handwerken. Bij het examen te Utrecht slaagde gisteren mej. H. A. M. van Dam, van Haarlem. „II a x p e D a v 1 d e." Ten voordeele van de Christelijke Vereeniging voor do verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haar lem, gaf het Ned. Herv. Zangkoor „Harpe Davids" Donderdag ee cert in de Vereeniging. Wat het muzikale gedeelte betreft mogen wij reeds aanstonds zeggen, dat dit concert uitstekend geslaagd mag heeten. Het koor, gemengd, gaat onder lei ding van den heer H. P. C. Dams, uit stekend vooruit. Het mannenkoor hebben wij nog niet zoo go boord en het ensemble viel loven. Met de 2 bekende nummertjes van J. Röntgen, Ontwaakt, Loopt Her ders dezen nacht, en Comt, verwon dert u hier, Menschen en Zomermor gen van Isr. J. Olmon, opende het koor het aan afwisseling zeer rijke programma. Zomermorgen was heel goed De beide eerstgenoemde nummer tjes waren niet zoo mooi van klank. Aan Harpe Davids voorspellen wij onder haar tegenwoordigen leider, wanneer de sopraan-partij nog met wat heldere stemmen aangevuld wordt, een goede toekomst Herdenking, van den directeur, den heer Dams, willen wij nog even aan merken als een goed geslaagde com positie voor gemengd koor, welk nummer mede, ondanks de moeilijke modulaties, voortreffelijk werd uit gevoerd. In hooge mate werd de aandacht geboeid door de schone alt-stem van mej M. A. M. v. d. Hoogt uit Amster dam. De-ze dame zong uitstekend in stijl de mooie aria uit Mendelssohn's Elias „Sei stille dem Herrn". De sopraanstem van mej. Herb- schleb (Amsterdam) bleek wat zwak voor de groote zaal. Zij zingt ovenwei zeer zuiver en mag een zeer verdienstelijke dilettante genoemd worden. Wat meer voordracht zij haar aanbevolen. Van den heer J. C. Baerts, tenor zanger Amsterdam, vonden wij het jammer, dat hij de aria uit Webers Freischütz in het Hollandscb zong ,te meer omdat hij dit zoo eigen aardig uitsprak. Zijn geluid toch ts zeer krachtig en omvangrijk. De vierde solist was de heer J. Lut- tik, een zeer ve. uensteiijk pianist. Als begeleider en solist hij speelde o.a. Nocturne Op. 32 no. 1, van Cho pin maakte hij een zeer goeden indruk Moge het financieele gedeelte even goed geslaagd zijn als het muzikale! Zooals gebruikelijk werd de avond met gebed geopend. Van het koor willen wij nog even melden de uitvoering van Abt's Woud gedachten; daar de solo's in handen wairen van genoemde dames-solisten was dit nummer goed, jammer dat het koor deze lieve stemmen wat sterk begeleidde. K. Het Witte Kruis. Dezer dagen houdt de afdeellng „Haarlem" van de Noord-Holland- sche' Vereeniging „Het Witte Kruis" een ledenvergadering. Op de agenda staat o. m. do bespreking eener sub sidie-aanvrage, verkiezing van een penningmeester en een bestuurslid, een bestuursvoorstel tot afschaffing der vrouwenbaden op Donderdag, uit gezonderd het gewone uur van 9—10. Voorts worden de elk-jaarlijksche ver slagen uitgebracht. O v erred en. Gistermorgen is op den weg bij Slo- terdijk door de electrische tram Haar lemAmsterdam een man, die de rails nog wilde oversteken, toen de tram reeds in aantocht was, overre den. Met dezelfde tram werd hij naar Amsterdam vervoerd en van het Spui af per rijwielbrancard naar het Bin nengasthuis gebracht. Aanbesteding: Donderdagavond werd door de Co n- missie tot liquidatie der voormalige Coöp. Bouwvereeniging „Recht en Plicht" alhier aanbesteed het veran deren van privaten met tonnenstelsel in doorloopende privaten, met wijzi ging der rioleering, aan de huizen in de Wouwerman- en Jan Steenstraat. Ingeschreven werd als volgt W. Hoek 3075. J. Turkenburg en Zn. 8094. C. Rol 2898. W. van Zaute 2650. J. de Vos 2419. H. J. Fortgens 3370. A. Th. Kruger f 2720. T. Bergman 2487. P. J. Lamera, HaarLliede, ƒ3255.18. F. De Lee 2998. H. G. Schouten 3115. De inschrijvers bij wien geen woon plaats is vermeld, wonen albieT. Al gem. Haarl. Vereen, tot bestrijding der werkloosheid. Vanwege bovengenoemde vereeni ging. penningmeester de heer J. F. van Emmerik, werd gedurende de drie verschenen wintermaanden. Decem ber, Januari en Februari, aan 116 werklooze leden uitgekeerd een be drag van f 2148.10. Van dit bedrag wordt door genoem de vereeniging van de Gemeente als toeslag terug ontvangen de som van ƒ1040.75. Waar de eerste week ln December de uitkeering geschiedde aan 17 leden, klom dit aantal geleidelijk tot 50 in de eerste week van Januari. Daarna trad een geleidelijke daling in, zoodat er in de laatste week van Februari nog 14 werklooze leden waren. Aan 14 van de 116 leden werd 50 da gen uitkeering verstrekt, zijnde het maximum getal dagen, dat uitgekeerd wordt. Het ledental bedraagt tot be den 310 personen. VERLAGING VAN DEN BROOD PRIJS. Naar wij vernemen hebben ver schillende coöperatieve bakkerijen vergaderd, ter bespreking van de ver laging van den broodprijs Aanleiding daartoe moet wezen de mededeeling van do Haarlemsche Brood- en Meelfabriek, dat zij over weegt den broodprijs van Maandag af niet met één, maar met twee cents te verlagen. Het zou niet onmogelijk zijn, dat uil een en ander het algemeen besluit voortvloeide, om den prijs van het brood te laten zooals dio thans is en dus geen verlaging in te voeren. Polyhymnia. Men schrijft ons: liet gemengd koor Polyhymnia heeft besloten binnenkort een soirée te geven in den Schouwburg en zich daan*oor de medewerking verzekerd van het gemengd dubbel kwartet Can Amore, dat de nummers ten gehoore zal brengen waarmee het in den on langs gehouden wedstrijd te Rotter dam in de hoogste afdeellng is be kroond. DE SCHOENMAKERSPATROONS- VEREENIGING. Gisteren vergaderde deze vereeni ging in café „De Karseboom", onder presidium van den heer N. v. d Vlerk. Na een kort openingswoord, werd het woord gegeven aan den heer Fred. H. Hoek, van 's-Gravenhage. Deze begon zijn betoog met er op te wijzen, dat er in 't schoenmakersbedrijf een groote malaise heerscht. 't Leder Is duur. de werktijden zijn lang en 't handwerk wordt, waar bijna overal machine- werk gekocht wordt, slecht betaald. Maar dit is niet te verwonderen, als men de gebrekkige opleiding van vele bazen in aanmerking neemt. Wan neer ze eenlgen tijd als leerjongen werkt hebben, een tijd, waarin hoogstens wat reporatiewerk geleerd hebben, vestigen ze zich als baas, of schoon ze de diepte van het vak nooit, hebben gepeild, en van de eigenlijke kunst om een eleganten en goed-pas- seuden schoen te maken, geen flauwe notie hebben. In dien toestand moet verbetering gebracht worden en dat wel zoo spoe dig mogelijk, 't Bleek toen, dat spre ker weer enkele gilde-gebruiken wilde invoeren, o. m. 't weer instellen van een verplicht aantal leerjaren en te vens van den meesterproef. Heeft men dien niet met goed gevolg afgelegd, dan moet 't verboden zijn zich ergens als Mr. Schoenmaker te mogeu vesti gen. Maar ook moderne maatregelen moeten genomen worden, b.v. gemeen schappelijke leerinkoop, zooals die in Oostenrijk en Duitschland zoo goed werkt, gebruik-making van ma chines. die veel werk zeer vergemak kelijken kunnen, en 't oprichten van goede vakscholen, waar niet alleen de practijk, maar ook de theorie van 't métier onderwezen wordt. Want veel Is er voor een goed schoenmaker to leereneerste vereischten zijn wel nauwkeurige kennis van den norma len en den afwijkenden voet, dan wa ren- en handelskennis. Maar vóór al deze maatregelen met vrucht kunnen werken moeten de schoenmakers zich organiseeren aaneensluiting is het allereerst noodige, zonder die kan er niets bereikt worden. Na de lezing, die bijzonder in den smaak viel, had een levendige discus sie plaats, 't Resultaat daarvan was, dat de Haarlemsche Schoenmakcrspa- troons-vereeniging unaniem besloot dereparatieprijzen met 10 procent op te slaan. Een der aanwezigen gaf zich als lid een ander als donateur op. Huideavond Saalborn. De heer Alexander Saalborn, die zijn 30-jarig Jubileum als tooneelspe- ler viert, zal binnenkort in onzen Schouwburg optreden in „Beethoven." Er heeft zich een commissie ge vormd, bestaande uit de heeren Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, Mr. P. Ti- deman, Enist H. Krelagc en G. J. v. Gasteren, die den jubilaris op dezen feestavond een bewijs van waard ee- ring willen schenken. Verdacht huis. Thans is het tweede verdachte huis in de Lange Wijngaardstraat ont ruimd, zoodat de rust van vroeger in die stiraat weder is teruggekeerd. De bewoners zijn verhuisd naar de Mag dalen astraat. (Zl® verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. BLOEMENTENTOONSTELLING. Hedenmorgen werd in het gebouw van den R.-K. Volksbond een bloe mententoonstelling geopend vanwege de Heemsteedscbe bloemistwerklie- dea-vereeniging „St. Isidores". De groote zaal was in een wcelderi- gen bloementuin herschapen. In het midden bevindt zich een groot perk. uil graszoden en aarde samengesteld. In dat perk prijkt een kring van zeer schoone azalea's en palmen, en groepen van hyacinthen, tulpen, nar cissen en bijgoed, alle keurig aange legd. Aan de wanden ziet men stellingen met bloemen, ingezonden door leden- werklieden en door patroons, afge wisseld met groen. Alles is bijzonder smaakvol gcar- xuugcerd door de heeren P. J van Empelen en H. J. Drayer, en aange zien veel is ingezonden, is do tentoon stelling een bezoek overwaard. Voor prijzen komen alleen die bloe men in aanmerking, die gebroeid zijn in de huiskamers der werklieden. De Jury, bestaande uit de heeren J. ba ron Van Ittersum, Th. Hoog en W. Blom, kende als volgt prijzen toe Hyacinthen. M. J. Gozeling, Ie en 3e, J. Kuit 2e en 5e, en A. Belle 4e A. C. Peperkoorn Ie, F. Th. Gozeling 2e en 3e en G. Hendriks 4e prijs. Narcissen G. Hageman le en F. J. Gozeling 2e prijs. Bijgoed J. Meure le, G. Hageman 2e en F. Th. Gozeling 3e prijs. Planten ter opluistering J. Duin dam le en F. Th. Gozeling 2e prijs. De prijzen, uit kunstvoorwerpen be staande, ter waarde van 1 tol 10, worden Dinsdagavond in het gebouw uitgereikt, waar de heer J. H. M. Balvers dan voor de vereeniging zal spreken overWaarom en hoe ver- eenigd VROEGERE SLUITING VAN KOFFIEHUIZEN. Men schrijft ons Het afdeelingsbestuur der N'. C. G. 0. V. te Heemstede heeft aan den Raad der gemeente een schrijven ge richt, vergezeld van ruim 3U0 hand- teekeningen, met het verzoek pogin gen in het werk te willen stellen „tot een vroegere sluiting van de drank gelegenheden des Zaterdagsavonds". Door de bemoeiingen van het comité tot bevordering van Zondagsrust zijn reeds verscheidene winkeliers in noemde gemeente tot een geheele of gedeeltelfjke sluiting van hun winkels overgegaan. Nu blijkt hei echter voor te komen, dat de Inkoop van winkelwaren op den Zaterdagavond onmogelijk is, wijl op dien avond de huismoeder over de noodige geldmiddelen niet al tijd kan beschikken. Gewoonlijk vindt dit zijn droevige reden hierin, dat het hoofd des gezins met het weekloon nog niet thuis is, maar daarmede in de een of andera drankgelegenheid blijft vertoeven. Reden, waarom het bestuur van ge noemde vereeniging tot een dergelijk verzoek besloot, overtuigd zijnde, dat deze maatregel de gemeenschappelijke Zondagsviering ten zeerste zal bevor deren en daardoor tot algemeen nut voor Heemstede zal strekken. Statistiek Lager Onderwijs. De bevolking der dagscholen be stond alhier op 15 Januari uit 28G jon gens en 318 meisjes, huisonderwijs geniet 1 jongen, buiten de gemeente gingen school 130 jongens en 153 meis jes uit andere gemeenten gingen alhier school 38 Jongens en 15 meis jes; het getal leerplichtige kindereu bestond uit 399 jongens en 479 meis jes zoodat 20 Jongens en 23 meisjes noch lagere-school-, noch huisonder wijs genieten. HAARLEMMERMEER. De levering van diverse gras- en klaverzaden ten behoeve der afdeeling van den Nederl. Boerenbond alhier, is gegund aan de firma Wed. J. Leupen en Zn., te Haarlem. VOGELENZANG. Brand. Onze correspondent schrijft: Mariabosch Is een plaatsje, dat door tegenspoeden wordt geteisterd, 't Is een gehuchtje bestaande uit een vijf of zestal boerderijen, gelegen aan den Vogelenzangschen weg bij Acr- derhout. De voorgaande week stierf na een ongesteldheid van enkele dagen do landbouwer J. van der Hulst, een man in de kracht van 't leven, en gisteren is zijn wouw grafwaarts ge dragen. zoodat de kinderen in een week tijd weezen zijn geworden. Nu is do landbouwer F. Hulsen bosch weer door een ernstige ziekte aangetast, terwijl toen gisterenmid dag om drie uur de brand Ln de boer derij van Cornelis Warmerdam uit brak, deze ernstig ziek te bed lag. Hiï werd in wollen dekens gewikkeld en hem bij de buren een goed heen komen verschaft. De overige huisgenooten, een vrouw en elf kinderen waarvan 't oudste kind 14 jaren telt en de dienstbode vonden ook bij de buren een goed heenkomen. Ware het niet, dat de brandweer van Vogelenzang zoo goed was opge treden, zeer zeker zou deze brand grootere afmetingen hebben gekre gen. Na is enkel het woonhuis van de boerderij afgebrand. Het vee, be staande uit 1 7koelcn, 4 paarden en eenige varkens, werd gered en ook de veestallen zijn behouden geble ven. De brand, die om drie uur 'e mid dags 'begonnen was, was tegen vier uur gebluscbt; toen kon het groot ste gedeelte der spuitgasten huis waarts keeren. De burgemeester van Bloernendaal, Jhr. Bas Backer, was spoedig na het uitbreken van den brand aanwezig, alsook een deel van het politieperso neel van Bloernendaal, Vogelenzang en AerdenhouL Ook de brandspuit uit Aerdenhout was ter plaatse, maar behoefde geen water te geven. De boerderij, eigendom van mevr. de wed. Blans te Zaandam, is verze kerd, zoomede de Inboedel van War merdam. Het gezicht op de -ruïne van het af gebrande perceel biedt een treurlgen aanblik. VELSEN. In de papierfabriek is de arbeider S zoodan.g met een machine in aan raking gekomen dat men voor zijn le ven vreest. Binnenland TWEEDE KAMER. Men seint ons uit Den Haag: De Kamer keurde 't wetsontwerp bet-reffende schenking der schilde rijen-collectie door 't echtpaar Drec- ker goed, nadat door den heer Tide- man en door minister Heemskerk diepgevoelde erkentelijkheid jegens de schenkers was uitgesproken. Bravo's van alle kanten bewezen de al gem een e instemming met deze woorden. REGENTSCHAP. Een wetsontwerp wordt ingediend tot bepaling, dat in geval van regent schap, op het inkomen der Kroon 175.000 zal worden genomen tot goedmaking der kosten en recht streeks ter beschikking gesteld van den Regent of de Regentes. HULDE AAN GENERAAL VAN HEUTSZ. Gisteravond boden een 100-tal be kende Amsterdammers aan generaal Van Heutsz een eere-maaltijd aan. Vertegenwoordigd waren: 't gemeen tebestuur, de handel, de nijverheid, de f'nmcieele instellingen de univer siteiten, 't garnizoen en de Indische kringen. De eetzaal in Couturier was met dé driekleur en oranjevlag versierd. Bij den aanvang van den maaltijd heette de heer Delprat, waarnemend burgemeester, allen welkom aan ta fel en stelde, naar vaderlandsch ge- biuik, den heildronk in op H. M. de Koningin. De muziek speelde het Wil helmus en vol geestdrift zongen de aanwezigen dit volkslied mede. Toen de maaltijd tot het nagerecht was gevorderd, werd het woord ge geven aan den heer J. T. Cremer, oud-minister van koloniën. Deze her dacht en huldigde de groote verdieu- sten van den afgetreden gouverneur- generaal van Indie. Spreker stelde daarna een dronk in op den generaal Van Ifcutsz, waar aan met geestdrift werd voldaan, na- t dat eerst een luid hoera geroepen was. Daarna was 't woord aan den heer Van Heutsz, die voor de sympathieke hulde dankte Uitvoerig stond hij stil bij het groote belang van onze koloniën en eindig de hij met het uitbrengen van een heildronk op de tc Aj -lerdam ge vestigde mannen van beteekenis. Hierna was cr nog gelegenheid om met den hoer Van Heutsz in een der zijzalen een persoonlijk woord te spre ken. EEN JEUGDIG VERDUISTERAAR. De jongste bediende van een firma te Amsterdam, een zeventienjarig jongmensch, werd gisterochtend met een chèque uitgestuurd, waarop hij 1400 moest innen Ilij inde ook wer kelijk het bedrag, doch keerde daar na niet meer op het kantoor terug. De politie onderzocht de zaak, maai de jongen is nog niet gevonden, zoo :cldt de Tel. SLACHTOFFER VAN 1IET ONGE LUK BIJ COLMSCHATE. Het lijk van jhr. Van den Brande- ler is gisteren per spoor naar Baarn vervoerd Een schat van kransen dek te de baar. Bij het vertrok van den trein speelde de kapel van liet vierde regiment huzaren treurmuziek. Offi cieren van het garni* >en en vele auto riteiten, benevens een ontzaglijke me nigte, waren aanwezig. Op de begraafplaats hadden zich vele belangstellenden alsmede een de putatie van bel officierenkorps van 't 4e regiment huzaren vereenigd. Al vorens de lijkkist in de groeve werd neergelaten, trad namens de deputa-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1