gestolen goed waa, doch hij had in t .ïoopen geen kwaad gezien. De eerder genoemde verklaringen der drie jongelieden woven echter geer bezwarend, en ook was 't dan vreemd, dat bij het lood onder een valschen naam te Amsterdam ver kocht. De officier van Justitie rei, dat hij rijn requisitoir dkwijls met gemeng de gevoelens nam, maar dat het hem thans bepaald goed deed een vonnis te kunnen eischen tegen een dier per sonen, die hel stolen bevorderen. Bekl. heeft geruststellende verkla ringen gedaan aan de dieven en reeds co/der goederen opgekocht, waarvan de horkomst naderhand niet zuiver bleek. In den laatsten tijd zijn dief stallen van lood en uit in aanbouw eijiule huizen scheering en inslag en waar de justitie eindelijk het over tuigend bewijs heeft, een dier in-de- hand-warkers van diefstallen te pak ken te hebben, hoopte spreker, dat de rechtbank zou besluiten tot het opleg gen van een bijzonder zware straf. Eisch: ANDERHALF JAAR. De toegevoegde verdediger, mr. Slingenberg vond 't misdrijf wel heel ernstig, maar een gevangenisstraf van 1 jaair of iets minder wel vol doende. Rubriek voor Vragen Geabouneerden hebben het voorrecht, .vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te xenden bij de Reductie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden gebcel kosteloos gegeven en 100 spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en Vroon plan is van den inzender vermelden Vrordt geen aandacht geschonken. VltAAG: Kuilt u mij ook zeggen svaar Mulier's dochter woont'? ANTWOORD: Vraag dat aan den beer Zuikerberg, uitgever van ,,De Komeet" te Winschoten. VRAAG: (Op verzoek van den in zender niet overgenomen). ANTWOORD: Dat is een leelijk ge val met al die logé's; maair wij geloo- ven niet dat er veel meer aan te. doen ls, dan de uiterste zindelijkheid te be trachten of anders te verbuizen, tls dat ten minste mogelijk is. Den ver huurder zult u er wel niets over kun nen maken. Per advertentie een zui veraar vragen wore wcllieht uit voerbaar. VRAAG: Met hoeveel tijd moet do huur worden opgezegd van een wo ning waarvan de huurprijs per week is overeengekomen, doch waarvan de huurpenningen per maand betaald worden? Er bestaat geen huurcon tract. ANTWOORD: Naar onzo meening ls het In dit geval een vereischte om een maand te voren op te zggen. VRAAG: Iemand heeft in mijn pakhuis voor onbepaalden tijd, k ƒ0.50 per week, ecnig huisraad geborgen, doch betaalt niet- Als het goed nu ge haald wordt, kan ik dan betaling ei- echen alvorens af te ge^en? ANTWOORD: De bewaarnemer' is gerechtigd om het goed onder zich te houden, tot do volle voldoening van hetgeen hem ter zake der bewaring verschuldigd is. VRAAG: Twee jaar geledeD heb ik van iemand togen een bepaald berg loon goederen in mijn pakhuis gebor gen. Dat goed wordt maar niet ge haald en er wordt ook niets betaald, terwijl ik hem bovendien nog geld geleend heb. Wat moet ik daaraan doen? ANTWOORD: Het beste zal wezen, dat die man wordt gesommeerd om het goed terug te halen en tevens tot voldoening van hetgeen hij aan u ver schuldigd ls. Wij zouden u dus raden daartoe de tussohenkoniet van een advocaat in te roepen. VRAAG: Een moeder heeft de na latenschap des vaders met de kinde ren gedeeld. Nu is moeders geld op. Zijn nu de kinderen verplicht in ha ar onderhoud te voorzien? Er zijn drie kinderen die hun brood verdie nen, maar een er van heeft niet mede gedeeld in het erfdeel. Moot dat kind nu ook wat geven? ANTWOORD: Wij weten niet om welke reden dat kind niet meedeelde, maar het ontslaat hem niet van do verplichting om ook bij te dragen, in dien hij er toe in staat is, Ieder die kan moet na air vermogen helpen. VRAAG: Ik beu dienstbode en wil met Mei veranderen, maar ik ben per maand gehuurd. Moet ik nu per maand of per zee weken opzei: ■"n? ANTWOORD: Als u met Mei ver trekken wilt, kunt u met 1 April op leggen. VRAAG: Verleden week is mij door iemand besteld om te vangen en te leveren, tien wilde duinkonijnen, te gen den prijs van 1 per «tuk. Zulks heb ik gedaan en nu weigort hij ze te ontvangen. Heb ik nu recht op scha devergoeding, want ik heb schade go- had. ANTWOORD: Ja, als die persoon net contract eenzijdig verbroken heeft e,i u lijdt daardoor schade, dan hebt u -recht op schadevergoeding; maar is die schade wel beduidend genoeg om er een proces om te beginnen? Wij kunnen dat niet beoordeelon. Te trachten er een schikking in te ma ken ware naar onze meening verkies lijker. VRAAG: Wanneer een heer voor de tweede maal trouwt in gemeenschap Yah goederen en in het tweede huwe lijk geen kinderen zijn, wat erft dan het kind uit het eerete huwelijk? ANTWOORD: De gehee-le nalaten schap des vaders, die bestaat uit al datgene hetwelk niet, uit krachte der tweede huwelijksgemeenschap aan de vrouw te beurt volt. VRAAG: Kan hij een testament heb ben langst leeft al?" ANTWOORD: Dat is maar een be naming. Hij kan aan zijn tweede vrouw bij testament gemaakt hebben datgene waarover hij krachtens de wet te haren behoeve mocht beschik ken. In dit géval kan dat alleen wezen een vierde van z ij n helft in de winst (een achtste van de winst dus), Indien er namelijk staande huwelijk winst gemaakt mocht zijn. VRAAG: Ik ben schilder en ben ver leden week aangenomen hij een pa troon te Hillegom om Maandag in dienst te komen. Maar hij schreef mij Zaterdag, dat hij deze week niet kon voldoen wegens het slechte weer. Dinsdag schreef hij mij heelemaal af, daar hij een neef in dienst had geno men. Heb ik nu nog recht op schade vergoeding? ANTWOORD: Niemand mag eenzij dig een gesloten contract verbreken. Doet hij het wel, dan is het de vraag of de tegenpartij, die b.v. niet dade lijk werk kan krijgen, schade lijdt. Is dit hel geval dan hebt u recht op schndevergoeding en zoudt u zich oni kosteloozen rechtsbijstand eens kun nen wenden tot het bureau van con sultatie. dat Vrijdag a.s. namiddag half twee in liet Paleis van Justitie vergadert. VRAAG: Als ik een brief schrijf aan de Koningin, moet daar een post zegel op? Hoe moet ik den brief aan vangen en waarheen te adresseeren? ANTWOORD: U adresseert den brief eenvoudig: Aan II. M. d c K o- n i n g i n, zonder plaatsnaam. De brief is vrij van port. U schrijft maar: Majesteit. VRAAG: Ik schreef u een uitge- lxreiden brief over eene behandeling, die ik ondervonden heb van het agent schap der Amhe.usclie Verzekerings maatschappij, bij gelegenheid dat ik mijn polis, wegens afschaffing van meubelen, w.lde verlagen, waaraan niet naai- mijn weusch voldaan is. Wat raadt u mij in dezen te doen? ANTWOORD: Daar de zaak niet van algemeen belang en misschien maar een gevolg van misverstand is, hebben wij uw wel wat langen brief niet kunnen overnemen. Wij raden u eenvoudig, de zaak uitvoerig mede te deelen aan de Heeren André de la Porte te Arnhem, dus aan de directie zelf; dan zult u wel goed op de hoog te der zaak gebracht worden. Uit de Omstreken SCHOTEN. RAADSVERGADERING. De Voorzitter, de heer F. F. F. Führhop, opent om half acht de ver gadering en deelt mede. dat de heer Nelis afwezig is wegens ziekte. Ingekomen zijn Een verzoekschrift van H. van de Pavert, om ontheffing van artikel 25 der bouwverordering, te verleenen op zijn perceel hoek Dr. Leyds- en Cron- jéstraat. Wordt goedgekeurd. Een schrijven van den veldwachter Bossman, die om een gratificatie van 50 verzoekt, daar hij meent, dat zijn collega's die som meer hebben ontvan gen in t salaris 1909 dun hij. B. en W. stellen- inwilliging voor, hoewel 1009 een proefjaar was, en het salaris daarom v uslgesteld op 545. Maar zij zijn zeer tevreden over de veroiensien van Bossman. De heor TE EU WEN kan zich daar mee niet vereenigen Bossman heeft verhooging gekregen, omdat bij vol daan heeft, om nu voor het afgeloo- pen jaar ook nog extra te betalen, vindt hij niet noodjg. De heer HOOY heeft 't altijd vreemd gevonden, dat de veldwachter in Oud-Schoten ƒ50 minder krijgt dan die in 't stadsgedeelte, daarom ie hij er vóór. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met do stem van den heer Teeuwen tegen. P. J. Engering verzoekt zijn perceel aan den Rijksstraatweg te mogen wij zigen door bijbouw van een serre. Goedgekeurd. C. Swaanswijk en Z. Swaanswijk verzoeken om ontheffing van art. 25 der bouwverordening voor twee per- ceelen aan de SoendaBtraat. B. en W'. stellen voor, afwijzend te beschikken, daar aan de achterzijde der huizen nog plaats is. Zoo wordt besloten. J. Pot en F. A. Groen verzoeken te mogen afwijken van de het laatst vastgestelde rooilijn. B. en W. stellen voor, good te keu ren, dat vier perceelen worden ge bouwd op de rooilijn der onmiddellijk bij het to bebouwen gedeelte reeds staande perceelen. De heer HOOY heeft daartegen be zwaar, omdat in de vorige vergade ring op een dergelijk verzoek afwij zend werd beschikt. De VOORZIT TER legt uit, dat het vorige geval niet geheel gelijk is aan dit, waarna het voorstel van R. en W. wordt aangenomen met de stern van den heer Tlooy tegen. B. en W. stellen voor, de huur waarde van de woning van het hoofd der school te Oud-Schoten te verhoo- gen van 200 tot 250, omdat de huur waarde daarop geschat wordt Goedgekeurd. Tot leden der Commissie tot wering van schoolverzuim worden benoemd de heeren A. Rijs, H. van Leeuwen, Hooy en P. Commandeur, nadat de VOORZITTER de aftredende leden heeft bedankt voor de uitnemende wij ze, waarop zij dit schoolverzuim heb ben trachten tegen te gaan- Van het bestuur der Vereenlglng van vergunninghouders te Schoten is Ingekomen een schrijven, waarin groote teleurstelling wordt uitgedrukt over de afwijzende beschikking over het verzoek om tot 12 uur te mogen openblijven. Het bestuur denkt, dat een misverstand hiervan de oorzaak ls, aangezien het motief „de zedelijke belangen der gemeente" niet opgaat, daar de bevolking thans over do llaar- lemsclie grens terecht kan Aangezien het dus alleen om de stoffelijke belan gen der vergunninghouders gaat, ver zoekt het bestuur den Raad op zijn besluit terug te komen. De VOORZITTER laat 't denkbeeld, dat de Raad zoo lichtvaardig zou ge handeld hebben en hot genomen be- sluit op een misverstand zou berusten aan den Raad ter beoordeeling over. Hij stelt voor, 't stuk als kennisgeving aan te nemen, zonder meer. De heer HOOY verzoekt het stuk aan te houden wegens de niet voltal lige vergadering, waartoe besloten wordt De VOORZITTER deelt zijn herbe noeming tot burgemeester van Scho ten mede. De heer TEEUWEN herinnert er aan, dat hij vóór zes jaar den heer Führhop met diens benoeming heeft gelukgewenscht en toen de hoop uit sprak, dat het niet zou ontbreken aan prettige samenwerking. Die hoop is in vervulling gegaan, er is veel tot stond gekomenhet Raadhuis, de gasfa briek, nieuwe straten en huizen. Spre ker hoopt dat de herbenoeming zal leiden tot bloei der gemeente. De VOORZITTER dankt voor dit na mens den Raad uilgesproken gunsti ge oordeel, en zeet. dat ziin arbeid in die zes jaar is vergemakkelijkt door de medewerking der Raadsleden. In de zittingen heerscht een prettige toon, en hij spreekt den wensch uit, dat dit de volgende zes jaar eveneens het geval zal zijn. Ingekomen is het jaarverslag van het burgerlijk armbestuur, dat de VOORZITTER ter inzage aanbeveelt. Dit bestuur spreekt de wenschelijk- heid uit, dat spoedig zal worden over gegaan tot de splitsing van een per ceel weiland, dat toebehoort aan de wed. P. Vink en aan het burgerlijk armbestuur samen. Er is haast bij, omdat op het land zal gebouwd wor den, en de wed. Vink heeft er geen bezwaar tegen, dat deelen van gelijke waarde op naam van de eigenaars af zonderlijk worden gezet, waartoe schatters moeten worden benoemd. B. en W. stellen voor, aan het arm bestuur machtiging te verleenen stap pen te doen, om tot splitsing te gera ken, waartoe goedkeuring van Ged. Staten noodig is. Wordt aangenomen. Van den heer Hooy is een verzoek schrift ingekomen tot wijziging van de verordening regelende het vergun ningsrecht. Hij stelt voor. dat jaar lijks 5 voor elke 50 geschatte huur waarde of gedeelte daarvan, moet worden betaald, met dien verstande, dat het geheele bedrag niet minder is dan 25. De heer HOOY licht zijn voorstel nader toe. en vindt dat 12.50 per 50 gulden huurwaarde, te veel ge vergd is van de vergunninghou ders, ook met het oog op de nieuwe Drank wol, waardoor het gebruik be perkt wordt. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschikken. Den VOORZITTER is gebleken, dat 't gemiddeld verbruik van sterken drank per hoofd niet verminderd is, na de invoering der Drankwet. En blijkt werkelijk, dat de omzet minder wordt, dan zal daarmee wel degelijk rekening gehouden worden bij den aanslag. De heer HOOY zegt, er niet op ge rekend te hebben, dat de aanslag tot 5 zou worden verlaagd, maar toch had hij goede hoop, dat B. en W. ten minste een voorstel van vermindering tot 7.50 zouden hebben gedaan. Het voorstel van R. en W., om af wijzend te beschikken, wordt aange nomen met de stemmen van de hee ren Hooy eu Cobelens tegen. Door de gascommissie is rapport uitgebracht in zake het drie-ploegen- stelsel, in te voeren bij de gasfabriek. De commissie adviseert, dit voor stel van den heer liooy niet aan te nemen. Zij stelt een andere dienstre geling voor, die de toestanden der werklieden verbetert. De heer HOOY legt zich bij deze nieuwe regeling neer hij is overtuigd dat spoedig het drie-ploegen-stelsel onontbeerlijk zal blijken en dit dus van zelf wel komen zal. De VOORZITTER deelt mede, dat, naar aanleiding van de opmerking des heeren Hooy over woekertoestan- den bij de pandjeshuizen, een onder zoek is ingesteld. Gebleken is, dat gou den en zilveren beleende voorwerpen worden ingeschreven in registers. Het hoogste bedrag voor beleening ge- ciaehl, was 15 ets. voor een voorwerp ter waaide van 1.25. Dit vindt epr. niet buitensporig veel. Van andere voorwerpen dan gouden en zilveren was het beleenbedrag niet na te gaan, omdat die niet ingeschreven zijn. Echter is de bepaling gemaakt, dat dit thans ook geschieden moet, voor de contróle. Bij de RONDVRAAG deolt de lieer COBELENS mede, dat oen ontevreden geest heerscht onder do patroons, waar door het gemeente bestuur een werk is gegund aan iemand, pas kort in de gemeente woonachtig. Hij stelt voor, in 't ver volg hen, die langer in de gemeente wonen, te laten voorgaan. De VOORZITTER zegt, dat het werk meermalen wordt aanbesteed, waarbij de bekende bazen worden opgeroepen. Aan den laagsten inschrijver wordt het werk gegund. Er is dus geen spra ke van bevoorrechting. De heer HOOY vraagt, wanneer de aanbesteding van den 6choolbouw te Oud-Schoten kan worden te gemoet gezien. De VOORZITTER zegt, dat gewacht wordt op de goedkeuring der begroo- ting door den Minister. De heer HOOY vraagt of B, en W. op de volgende vergadering een staat willen overleggen van het aantal schoolplichtige kinderen met de ver deeling over de verschillende scholen, opdat de Raad zich daarover een oor deel kan vormen. Ook verzoekt hij om een statistiek te laten opmaken over 'de toename der lcerpllchtlngen, toet het oog op noodzakelijke achooluit- brelding. B. en W. tullen etappen daartoe doen. De heer DE BRAAL klaagt over de laad. en losplaatsen der gemeente. De heele Paul Krugerkade lijkt één los plaats. Door de meststoffen, die daar gelost worden, ls de publieke weg meermalen bijzonder smerig. De VOORZITTER zegt, dat Inder tijd bepaald is, welke 6toffen op be paalde plaatsen mogen gelost worden. Hij heeft de politie reeds opgedragen daar bijzonder op te letten. De vergadering wordt gesloten. VERGADERING VAN DEN BLOE- MENDAALSCHEN RAAD Donderdagmiddag kwam de Bloe- mendaalscliê Raad bijeen. Behalve de heer Van Hooff, die nog ziek is, waren alle leden tegenwoor dig. Na de lezing der notulen werd me- dedeeling gedaan van de ingekomen stukken Van den Minister van Binnenland- sche Zaken was een schrijven inge komen, waaruit bleek, dat de kinde ren wel het herhalingsonder wijs kun nen volgen, al zijn ze nog op de dagschool. De districtsschoolopziener was van tegengesteld gevoelen. Aan mej. A. W. Abbink werd, we gens haar benoeming te Bloemfon tein, eervol ontslag verleend als on derwijzeres te Bloemendaal, tegen één Mei of zooveel eerder als er in de vacature kan worden voorzien. Uit een schrijven van den heer L. A. Springer, te Haarlem, bleek, dat zijn principaal, de Rinnenlandsche Maatschappij tot exploitatie van on roerende goederen, voornemens is liet bouwterrein „Oosterduin" in ex ploitatie te brengen. Aan de orde kwam de verkiezing van de leden der Commissie tot we ring van schoolverzuim. De nffredenden worden herbenoemd. Als nieuw lid wordt gekozen de heer Houwing, hoofd eener bijzondere school te Bloemendaal. Tot lid der Plaatselijke Commissie van foezicht op bet lager onderwijs wordt herbenoemd Dr. Van Beuse- kom. Ingekomen was een verzoek van den heer J. W. Lippils te Haarlem, om afwijking van de voor den Zijl- weg vastgestelde rooilijn voor een te bouwen woonhuis. B. en W. stellen voor, de afwijking ten opzichte van de vastgestelde rooi lijn toe te staan. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een verzoek van de Zandleveranlie Mij. te Amsterdam om verlenging der vergunning tot het rijden met znndtreinen tot 1 Mei, in- plaats van tot 1 Maart. De Binnenlandsche Exploitatie Maat schappij steunde dit verzoek in een adres, daar thans geen klachten racer worden vernomen. Acht bewoners van Kweekduin her inneren aan de belofte van B. en VV., dat do uiterste termijn zou zijn ge steld op 1 April a.s. Een aantal ingezetenen van Bloe mendaal verzoeken, om de verlenging te weigeren. 13. en VV. stellen voor, de vergun ning niet tot 1 Mei, doch tot 1 April tc verleenen. De heer VAN TIEN HOVEN pleitte tegen verlenging. De heer TIDEMAN meende, dat men niet' anders kon doen, dan de request,en voor kennisgeving aan te nemen, en den eens gestelden termijn la handhaven, wilde de Raad niet alle gezag uit handen geven. De spreker sprak met veel verontwaardiging over den toestand. Vele bewoners van Kweekduin waren bij hem gekomen, om hem te smee- ken, toch mede te werken om een eind aan de zaak te maken. Hun liuisge- nooten werden door liet leven en ge raas zenuwlijders. Wanneer men het zand met paard en kar liet vervoeren, hoefde dat niet geheel Kweekduin door, maar kon bij de woning van den heer Prins gestort worden. Dc heer MALEFIJT repliceerde hier op, dat nlcn des heeren Tidemans voorstel maar aan moest nemen, als men den heer P. zenuwlijder wilde maken. De heeren DE WAAL MALEFIJT en BISP1NCK vonden het practischer, om nu nog verlenging to geven, dan wfis men er met een maand af, an ders had men er nog den heelen zomer last van. De heer BISP1NCK achtte wel het beloog van den heer lideman in theorie juist, maar de practijk maakt verlenging der vergunning wensche- lijk. De heer TIDEMAN viel daarop boos uit, dat hij dan den heer Bispinck uitnoodigde, om hem bij gelegenheid eens in een filosofisch debat te bewij zen, hoe een voorstel, waarvan de theorie juist was, in strijd kon zijn met de practijk. Dc lieer BISPINCK Heel graag Dc heer TIDEMAN zeide voorts, dat. zijn persoonlijke overtuiging was, dat de leden met het aannemen van het bemiddelingsvoorstel van B. en W., niets anders beoogden, dan om B. en W. er uit te redden. Een voorstel-Tideman, om dc geda ne verzoeken voor kennisgeving aan te nemen en den termijn te handha ven op 1 Maart, werd verworpen met de steromen van de heeren Tideman en Van Tienhoven voor. Aangenomen werd thans het voor stel van B. en W., om de vergunning te verleenen tot 1 April, met de stem- van de heeren Tideman en Van Tien- hoven tegen, nadat verworpen was een amendexnent-Tideman, om te be palen, dat de Maatschappij zich schriftelijk zal hebben te verbinden, dat zij de opgelegde voorwaarden zal nakomen. Daarvoor stemden de heeren Tide man, Van Tienhoven, Bispinck en Van der Hulst. Naar aanleiding van een gedane vraag, deelde de VOORZITTER bij de Rondvraag mede, dat de gedane bo ringen voor DE WATERLEIDING zeer gunstige resultaten opleverden. De heer Kuipers, de ingenieur, meent een water-ader aangeboord te hebben, cflo een overvloedige hoeveelheid wa ter van uitstekende hoedanigheid kan leveren. Er is vertraging in de werkzaam heden gekomen, omdat men het nog niet eens is kunnen worden over de plaatsing van den watertoren. Die wilden B. en VV. zetten op een hoog duin. Maar van de zijde van mevr. Van der Vliet wordt oie plaats niet wenschelijk geacht, omdat de toren daar het uitzicht belemmert. Er wordt nu onderhandeld om den WATERTOREN TE PLAATSEN OP DEN BLINKERT, achter Kraantjelek. De Raad behandelde voorts In niet- openbare vergadering de reclames, ingebracht tegen de plaatselijke be lasting. Binnenland TWEEDE KAMER. Na de cenigszins iruniioerigo och tendvergadering, waarvan ons tele-; gram gisteren melding maakte,1 kwam de Kamer na het middaguur in kalmer vaarwater. Niet ten volle drie vijfden van de honderd volgden de beraadslaging over de wijziging der wet op de rech terlijke organisatie, wijziging die be oogde de kamers der gerechtshoven voortaan saam te stellen uit 3 In plaats van 5 raadsheeren en die van den Iloogen Raad uit 5 in plaats van 7. De vermindering werd bestreden door de heeren Van Sasse van Yssclt. en Duynstec, die In een grooter col lege beter waarborg zagen voor een goede rechtsbedeeling. daarentegen verdedigd door de heeren Lobman en Limburg. Deze laatste had evenwel een bedenk'ng. deze n.l. dat nu twee raadsheeren zonden kunnen doen veroordeelen, In hooger beroep, een beklaagde die in eersten aanleg door twee of zelfs dooi* 3 rechtere was vrij gesproken. In het algemeen debat, dat overi gens den heer Van Doom aanleiding gaf om de vermindering van het aan tal randehecen |n Hooien Raad, enkel om zu'nigheidsredenen, te be strijden en dat door minister Hoe'os-kerk beantwoord werd juist met een beroep op bezuiniging g'ng men op het denkbeeld van den beer Limburg niet nader in. Doch deze stelde bij de artikelen een amendement voor, bepalende dat iemand die in eersten aanleg was vrijsre«nroken In hooger beroep al leen bij eenparigheid van stemmen kon worden veroordeeld. Dal ging Prof. Van Hamel niet ver genoeg: hij knnd:gde zön vonrnemen aan om een wetsvoorstel in te dienen, dat aan liet O. M. het appel fn s tv.of zaken zou ontnemen. In afwachting daarvan, werden zoowel dit denkheeld nis liet amen- domen i-L.uinurg besLreden door ruec.uero spi citers en ook door den Minister, vooral op grond, dat oen dergelijke bepaling thuis behoorde in bet ..<xu. v.tn ^tratvordering en uiet in tie^-e wet. Het amendement werd, bij ge- meitcüe stemming, verworpen met 32 töócu 'il stemmen. De veiuiinuering van liet aantal raadsheeren werd goedgekeurd met bz tei0en b stcuiineu en ten slotte het geheele wetsontwerp zonder stern- in.ng uaugenoiueu. Heden 11 uur: Klassen en samen stelling der gerechten en jaarwedden der rechterlijke ambtenaren en be ambten. DE PRINS WILLEM II, Men schrijft aan de Tel.: Donderdagmiddag kwam de nieu we boot van den Kon. West-Indischen Maiid.en-t „Prins der Nederlanden," kapitein P. Koningstem, de sluizen van IJ muiden binnen. Naar door opvarenden werd mede gedeeld, had 't zoowel in de heen- als in de thuisreis op den oceaan., tus- schen de Azuren en Paramaribo, ge ducht gespookt. Het slechte weer vun de uitvaart van „De Prins der Ne derlanden' moet ook de „Willem 11" hebben gehad. De „Prins der Nederlanden" is Woensdag 9 Februari uit Paramaribo vertrokken, waar de Willem II 7 Fo- bruari werd verwacht. De equipage van de vertrekkende Westboot let al tijd bijzonder op het daar binnenko mende schip, omdat dit de post uit het vaderland meebrengt. Toen de Willem II Maandag 7 Februari niet binnenkwam en ook Dinsdag 8 Fe bruari op zich liet wachten, dachtde bemanning van de Prins der Nederlanden allerminst aan een on heil. Een paar dagen overt ij d, hoe zelden op deze vaart ook voorkomen de, hoeft geen ongerustheid te baren. Wel vond men het vreemd, toen ook op de thuisreis van het schip niets werd ontdekt. Eerst bij aankomst tc Havre, toen de equipage van de titans gearriveerde boot hoorde, dat van de Willem II nog niets bekend was, waagde men zich aan veronderstel lingen. De meest gangbare onder dc bemanning is deze, dat de Willem II met machinekamer-averij rond drijft. De kapitein herinnerde zich 'n Duitsche boot, die op den grootcn plas, tusschen de Azoren en de West, wel vier maanden had rondgedreven voor er hulp daagde. Op dat traject komt men hoogstens varende in den koers drie schepen tegen, zoodat vol gens hem voor het denkbeeld, dat schip en bemanning-zouden verloren zijn, nog geen duidelijke grond voor handen is. Het uitzetten van een sloep, om land te hereiken of schepen te praaien, is vanwege do groote af standen van het land verwijderd en de weinige vaart op dat gedeelte van den oceaan, onpractisch. Andere op varenden, wien we er naar vroegen, of het twee-urig oDonthoud van de Willem li aan ae Ilembrug, wegend het onklaar rijn der machines, te deuken geeft, ontkenden dat beslist, omdat zulk 'n malheur kan veroor zaakt worden door een enkel al te vast aangemeerd schroefje. Ook aan bet opgeven van het schip door de herverzekering werd weinig waard» gehecht, De Waterellende. IN FRIESLAND Nu voeren we terug iloor de Lange- sloot eu langs de bruiswaters naar de Seiierpliats. Die ligt daar m den vruchtbaren Seitcrpolder, een gebied van ruim dertig hectaren vet groen land', dat Zaterdag voor vijf weken, toen de dijk stuk sloeg, is over stroomd. Vissi'hers en joge'rs, als ze hier de breed e waters bezeilen, etappen graag bij den Sc-iterboer af. Maar nu ligt zijn mooi'! hofstee droevig ver dronken en de oude boer en zijne vrouw houden 't in hun huis nog maar nauwelijks droog. Dal was een triestig bezoek. Want bij die bejaarde menschen is nu de moed er wel uit. Hij was als boeren knecht begonnen, zij als boerenmeid Maar ze hadden gewerkt, gezwoegd, rusteloos hun heele lange leven voort. Tot zo eindelijk deze hoeve, die hun lang aangelokt had als een land van belofte, hadden kunnen huren. De gebogen oude had er als ver jongd al zijn taaie kracht aan gege ven. De zoon was groot geworden, én een pootige jongenzoo kwamen ze er zachtjc-s aan boven op, en voor hun ouden dag schenen ze dan toch de vruchten te zullen plukken van hun stug volhardende, noeste arbeid zaamheid. Tot het op dien avond gebeurd is. De oude boer vertelde het zelf met een niet te verbergen ontroering, al hield hij zich groot. Mnar de vrouw kou haar huilen niet bedwingen. En dau zei hij, met tranen in de oogen, dat ze voor die vreemde menscheu niet zoo mitlit klagen. 't Was 's avonds om acht uur. De baas zou juist de koeien afvoeren. Zijn zoon was met een lantaarn den dijk opgegaan.... En daar opeens hoort hij een ploffend geweld, en het licht, dat hij met de oogen volgde, dooft. De schrik beving hem.... „Zijn jongen Z ij n j o n g e n I" was da eerste gedachte. Want in de zwar te woeling, die schrikkelijk aan kwam doemen, had hij even als een meuschengezichl onderscheiden.... „Hemel" jammerde de oude vrouw nu weer „en hij is zoo goed, zoo braaf, zoo sterk. Nooit geen on willigheid, of van drinken, wat je bij andere jongkerels toch nog wel Nee als ik daar nog aan denk, dut onze jongen, onze goede jongen De boerenzoon liep daar dien avond over den dijk, toen hij plots weid weggeslagen Hij kreeg een stomp ix» den rug en de grond verzonk ondtr zijn voeten. Toen lag hij te water, den kop nauwelijks boven de bran ding, die daar door de bres in den dijk zich op den polder wierp mot donder geweldMaar als door een wonder wentelde die wielerende kolk hem om en om, en smakte hem plots terug op den dam, waar hij de kluiten en bonken, die loskalfden, over het lijf voelde storten. En zoo kwam hij. doodsbleek, met de gedoofde lantaarn nog in de hand, den stal in gevlucht, waar de oude moeder hem schreiend omhelsde. Zijn oude oogen vochtig, zat de Seiterboer daar nu aan de tafel tegen over zijn diepbewogen vrouw. En zij tuurden maar zwijgend door het venstertje over dat wreede water in den polder uit. IN OVERIJSEL. Met algemeene stemmen is door liet Vereenigd College van het Water schap „Vollenhove", naar aanleiding van liet adres van den Raad der ge meente Steenwijkerwold, en op voor stel van het dageltjksch bestuur, be sloten een onderzoek in te stellen naar een beteren afvoer van het boe zemwater door middel van stoom- bemahug. liet gebied, dat voornamelijk door het hooge water wordt geteisterd, ligt in de gemeenten Steenwijkerwold, Oldemarkt, Giethoorn, Wanneperveen en Anibt-Volfénhove en maakt een deel uit van het waterschap Vollen hove, het 1ste dijksdistrict van Over- ijsel, ter grootte van nagenoeg 30.000 H.A. De bodem bestaat voornamelijk uit laag veen. Evenals in Friesland is men hier geheel van den wind afhankelijk. Slechts bij oosten- en zuidoostenwind stroomt het water en dan nog alleen wanneer het zeewater lager peil heeft dan het binnenwater. Bij veel vuldige regens des zomers veel schade aan de opbrengst der landerijen wor den toegebracht. De schade, die o.a. het vorige jaar is geledeu, is enorm groot. En ook de veenderij ondervindt daarvan nadeel, indien de turf in het water komt te staan. Is de turf vóór den winter niet droog, dan is zij ver loren, omdat ze door do vorst stuk vriest en dan een hoop waardelooza kluiten wordt. IN LIMBURG. De Maas blijft vallen, in de laatste 16 uur zelfs 20 c.M. Er is nu reeds een verschil van 31 c.M. met den hoogsten stand, liet gevaar is in de meeste laag gelegen dorpen geweken. Linimel, Borghaven eii Itteren zijn nog door het water omringd, doch het water overschrijdt, de drempels niet meer. Wind en weder zijn gunstig. HET MISDRIJF OP DE NICOLAAS WITSENKADIi TE AMSTERDAM. Het. onderzoek naar het drama wordt met kracht voortgezet. Ondanks de nauwkeurigsto nospo- ringen heeft men in de woning niets kunnen vinden, wat op diefstal of poging daartoe wijst. Omtrent de herkomst van den gou den ketting, ten huize van het dienst meisje gevonden, verkeert men nog in het duister. Intusschen staat (volgens liet Hbld.t ten opzichte van den jongen man wij- wel vast, dat men hem poging tot diefstal zal kunnen ten laste leggen. Hij heeft namelijk reeds dadelijk er kend. dat hij zicli wederrechtelijk in de woning heeft bevonden, met het oogmerk om diefstal te plegen.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6