NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8180. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. maandag 7 maart i9io. a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN 4^1 ADVERTENTIËN: per drie maandeni IktetjL Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels /l—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)J-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door NederlandjCts. v00r 3 plaatsingen k contant CtSustreerd Zonda^blad, 'voor Haarlem" I I loxli Redaclle cn Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zulder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN, EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 8 MAART. Gr. Kerk- Orgelbespeling, 1—2 uur. Soc. Vereeniging: Bachconcert, 8 u. Sint Bavo: Cursus in de Katholieke geloofs- e:-. zedenleer. Onderwerp: Over de bovennatuurlijke orde, waar- ■toe God den mensch verheven heeft Stadsnieuws ONZE KWARTJES-ADVERTENTIëN Dat onze Kwartjes-advertentlën van vraag en aanbod een enorm suc ces hebben, kunnen al onze lezers dag aan dag in de courant zelf opmer ken. Telkens klimt het aantal Kwartjes; advertentiën, dat ons ter plaatsing wordt aangeboden: het vorige num mer bevatte het grootste getal, dat op één dag tot dusver werd geplaatst, namelijk 175. Wij zien nu uit naar de courant, die er 200 zal bevatten. Dan gaat er weer een streepje aan de balk. HARMONIE. Zaterdagavond gaf de muziekveree- nlging van dien naam een concert in le Sociëteit „Vereeniging". Met ge noegen hebben we naar de verrichtin gen der musici van den heer II. W. Hofmeester Rzn. zitten luisterener werd inderdaad zeer veel moois ten gehoore gebracht. De heer Hofmees ter had dan ook de uit te vooren wer ken met zorg gekozenze zijn voor zijn korps niet te zwaar, en bieden toch zooveel moeilijkheden, om wer kelijk van iets artistieks te kunnen spreken. De heer Hofmeester heeft er blijk van ccgeven precies te weten hoe hoog hij met zijn mannetjes vliegen kan, en dat is een goede eigenschap, die helaas niet alle directeuren van jnuzie.ii ereenigingen bezitten. 't Best van uitvoering leken ons Schreiner's „Paraphrase über Gau- deamus igitur". Dit is een aardige compositie, waarin de motiefjes van 't bekende studentenlied geestig, maar niet overal oorspronkelijk, uitge sponnen zjjn. Adam's „Si j'êtais roi" verkreeg me de een zeer mooie uitvoering, eu op enkele mindere zuivere passages na was ook 't ten-gehoore-brengen van Mozart's „Flüte enchantée" zeer ver dienstelijk. Datzelfde kan nu niet gezegd wor den van de liederen, die door mevr. Louise Heyermans, Hollandsche lie- derenzangeres te Amsterdam, gezon gen werden. Haar keuze was 'n niet gelukkige. Philip Loots' „Wat ze zeg gen'' ligt b.v. in 't geheel niet in haar Btem en de hooge noten kwamen er dan ook slecht af. Door die zingings- Inspauning ging ook veel van de voordracht verloren, en de fijne nu ances van intonatie kwamen volstrekt niet uit. Toch had zij veel succes, zoo veel zelfs, dat zij zich tot 't geven van een „toetje" genoopt achtte. 't Optreden van den heer Antoni, karakter-humorist te Rotterdam, gai veel gelach, maar over t algemeen mochten zijn voordrachten niet gees tig heeten. Naar de stemming in de zaal te oor- deeleu, zal 't bal, dat den avond sloot, wel geanimeerd geweest zijn 1 DE AMS1 :..;D.\AI.DLHL WATERLEI DING. B. en W. van Amsterdam stellen voor, hen to machtigen, voor de meente aan te knopen de hoeve, ge naamd „De Koekoekmet alle daar bij behoorende erven en opstallen, go- legen in de gemeente Heemstede en BloemendaaI, nabij het pompstation Ier duinwaterleiding te Leiduin, groot circa 22 H.A., 33 A. en 68 c.A., voor eon prijs van 78.178.80. Het bezit van deze hoeve achten zij voor de gemeente van belang, met het oog op uitbreiding van het pompsta tion en den aanleg van nieuwe filter- inrichtingen. Een, die 'u gebruiken. Terwijl Zondagmorgen een knecht van den melkhandelaar W. melk bracht, en daartoe zijn wagen even onbeheerd liet staan, werd hem do muilkorf van zijn hond gi dolen. Een vreemd voorwerp om te ste len. Nuttige handwerken. De dames J. A. Rottier, M. j. Rot tier, A. II. do Graaff en A. E. de Vries alhier, zijn geslaagd voor het examen in do nuttige handwerken. nuilkorf kon Dl „Prins Willem II". Men seint ons uit Amsterdam De „Ionian", van de Allan Line, die te Glasgow van Boston is aange komen, deelt mede, dat zij 1000 mijl ten Westen van de Tory-eilanden in aanraking kwam met een onbeheerd uit elkaar geslagen schip, een veertig voet hoven de waterlinie drijvend wrak, vermoedelijk is het de vermiste „Willem II'. VEREEN. TER BEVORDERING DER BIJENTEELT. De afd. Noord- en Zuid-Holland van de Vereen, ter bevordering der Bijenteelt in Nederland vergaderde Zaterdagmiddag in „Lion d'Or", on der voorzitterschap van den heer F. Aug. Kelting. Aanwezig waren 9 leden en 2 genoo- digden. De heer Kelting heette de aanwe zigen welkom en sprak er zijn leedwe zen over uit, dat er niet meer belang stelling voor do vergadering bestaat, aangezien de besprekingen daar toch zoo nuttig kunnen zijn. Medegedeeld werd, dat het bestuur het adres van den heer Esmeyer van Apeldoorn had ondersteund, om den voorzitter van de Algemeene Vereeni ging, den heer G. J. baron Senarclens de Grancy te Vugt te bewegen terug te komen op zijn voornemen om ais voorzitter af te treden. Verder werd medegedeeld, dat de algemeene vergadering te Utrecht zal worden gehouden en dat de bijdrage voor de algemeene kas was verhoogd van 50 op 60 cents. Ann het door den secretaris, den heer J. M. van Es te Rijswijk, uitge bracht jaarverslag ontleenen wij het volgende De begrooting voor 1910 werd goedr gekeurd. Er ontspon zich een bespreking over den post honig- en wasbeurs. Er gin gen stemmen op om aan de honig- markt een honiglieurs te verbinden en een tweede honigbeurs te houden. Hierover zal nader worden beslist. Tot'bestuursleden werden herkozen de heeren F. A Kelting en J. M. van Es en gekozen de heeren A. v. d. Bosch, te 's-Gravenhage. en dr. G. A. Ooimar ie Haarlem. De rekening en verantwoording, welke door de heeren Bouvy en Oot- mar was nagezien en in orde bevon den. werd goedgekeurd. Tot afgevaardigde naar de algemee ne vergadering werd gekozen de heer J. M. van Es en tot plaatsvervanger de heer F. A. Kelting. Voor medailles voor de afdeeling bijenteelt op de landbouwtentoonstel ling te Hoorn werd ƒ20 beschikbaar gesteld- Besloten werd de regeling van de honig- en wasbeurs te Hoorn aan het bestuur over te laten. In beginsel werd besloten practi- sche lessen te doen houden te Oud- Beierland, op Voorne, in West-Fries land en te Santpoort. Vereen. voorLibertairOn- derwijs. Deze week zal Dr. G. A. Ootmar sproken over het onderwerp „De in vloed van den alcohol op ons lichaam en ons nageslacht", op een vergado- ring uitgeschreven door de vereeni ging voor Libertair Onderwijs. Verwonding. Zondagavond omstreeks 9 uur, ls in een tapperij aan den den hoek van de Parkstraat, een bur ger, door een huzaar met een bier- fleschje op hot hoofd geslagen, waar door eene belangrijke verwonding en bloedstorting is ontstaan, en dat al leen omdat de burger het meisje, dat in gezelschap van den huzaar was, te veel na a rdiens zin aankeek. De verwonde is naar het politiebureau in de Smedestraat overgebracht en aldaar verbonden door den genees heer Van Maas. Tegen den huzaar, alhier in garnizoen, is proces-verbaal opgemaakt. Rumoerigheid. Zondagavond is door de po litie in de Groote Houtstraat een opgeschoten knaap aangehouden en naar het politicbureau medegeno men. die de vreemde liefhebberij had om met zijn hoed verschillende meis jes, die aldaar passeerden, op het ho ld en in het gezicht te slaan. Pro ces-verbaal is tegen hem opgemaakt ter zake van het plegen van straat schenderij. Hier en daar zijn ook kleine schermutselingen voorgevallen, die door de poiltle bijtijds zijn beëindigd. Er had o.a. in de Groote Houtstraat, bij het VerwuJft, een hooggaande ru zie plaats tusschen twee bij de politie bekende personen, die zeer zeker met een vechtpartij zou zijn als de politie niet tusschenbeiden was gekomen. Een groote oploop was daardoor ontstaan. I u ndbouw, Onder de handelaren in meststof fen en middelen ter bestrijding van plantenziekten, die zich onder open bare contróle der rijkslandbouwproef stations hebben gesteld, vermeldt de Staatscourant de hear J. Gentrup al hier. Diefstallen. Zaterdagavond vervoegden zich twee onbekende personen In den win kel van De W. aan de Jansstraat no. 65, om een pet te koopen, waaraan zij door den winkelier zijn geholpen. Toen zij vertrokken waren ontdekte de winkelier, dat zij een tweede pet hadden medegenomen, die in den winkel'gereed lag om bij een klant te worden bezorgd. De vorige week ls van een schuur tje op het Phoenix terrein een groote lap zink ontvreemd. HET TOONEEL „OPSTANDING", DOOR HET „NEDERL. TOONEEL". De meest „koninklijke" van alle Ne- derlandsche tooneelgezelschappen, j nml. d e Koninklijke vereeniging j „Het Nederlandsch Tooneel" van hel Leidsche Plein te Amsterdam, heeft op 't oogenblik al een heel mager ré- pertoire. Nadat zij ons voorstellingen gege ven had van eeuige heel oude stukken als: „Maria Stuart", „Domheids macht" en den „Gysbrccht", is zij de vorige maand met Schürmann's nieu we stuk „Veertig" gekomen. Maar na deze verschrikkelijke inspanning is zij weer teruggezakt naar wat ouds, nml naar Tolstoi's „Opstanding", dat misschien aan vele Haarlemmers uit herinnering nog bekend was. Zoo is 't hier in 't jaar 1903 gegaan en la ter nog eens op een kermisavond. Ja ren rijn er vervolgens over heenge gaan, zonder dat men er iets meer van hoorde, noch bij de Rotterdammers van Van Eijsden [die 't ook op hun ré pertoire hadden), noch van de Am- si erdammers. Totdat men er Zaterdagavond weer eens mee van het Leidsche Plein was gekomen. Dit drama is getrokken uit den be kenden roman von Rutland's meest bekenden schrijver Leo Tolstoi. Maar het is er uit samengesteld door den Franschman Henri Bataille. Vervol gens heeft men dat Fransche samen stel in het Holiandsch overgezet. En via dien langen omweg heeft men 't hier eindelijk gekregen. Een stuk, waarmee twee gezelschap pen al eenige jaren het land hebben bereisd, mag men ongetwijfeld tot de zee r bekende rekenen, dat dikwijls gezien is. Maar t e dikwijlsWe ge- looven van niet. Tenminste als 1 an deren is gegaan als ons op Zaterdag, want we willen eerlijk bekennen, dat we. zelfs niettegenstaande we den In houd uit den roman kenden, en niet tegenstaande we het stuk al meer ge zien hadden, toch nog onder den In druk zijn gekomen. De vrouw, de hoofdfiguur van dit drama, Maslowa, bezit een dramati sche bekoring aan welker invloed men zich moeilijk onttrekken kan. En bet is niet alleen haar uiterlijk levenslot, dat ons zoo fascineert. Maai- toch, wij Westerlingen, moe ten in staat wezen haar en baars ge lijken naar een juiste maatstaf te waardeeren. Kenners van het Russi sche volk hebben meermalen betoogd, dat 't voor Westerlingen uiterst moei lijk is het Slavische ras goed te be- oordeelen. Het Russische volk heeft door de eeuwenlange onderdrukking en ellende, waarin het verkeerd heelt, eigenschappen aangenomen, die men bij andere volken niet of niet zoo sterk ontwikkeld vindt. Zoo moeten de Russen, na zoo hon dorde jaren gezamenlijk geleden te hebben een onbewuste neiging heb ben om ook gezamenlijk dit leed te deelen, zooals het ongeluk meer de menschen samenbrengt. En tevens schijnen deze Sluveu door hun tempe rament er spoedig toe te komen, om in uitersten, in overdrijving xe ver vallen. i Die twee eigenschappen vindt men in „Opstanding" terug. IAls Nekludoff als jong, onbezonnen luitenantje, in zijn jonge jaren liclit- 1 zinnig tegenover ecD meisje heeft ge handeld, huur ongelukkig heeft ge maakt, haar later, wanneer hij als lid ecner jury een diep gezonken vrouw moet helpen vonnissen, de beklaagde herkent en zich zelf de schuld geeft van wat van haar geworden is, en dan alles in het werk stelt om 't ver oorzaakte ongeluk weer goed te ma ken, dan voelt men daarin de behoefte om mee te lijden met het leed dier an- deren. Maar als Nekludoff zij nverlo- ving met een andere vrouw verbreekt, de diepgezonken vrouw trouwen wil om haar van de verbanning naar Si berië te bevrijden (wat in Rusland mogelijk is) en baar dan, als zij wei gert, tot in Siberië volgen wil. in een behoefte om boeten te doen voor rijn slechte jeugddaad, don speuren wij, Westerlingen, daar wat Slavische overdrijving in. Maar dit vreemde mengsel van ge voelens, gedachten en hartstochten uit dit voor ons zoo zonderlinge milieu van Russische misdadigers brengt ons onder een pijnlijken en toch mooien indruk, die ons met een greep vast pakt en den geheelen avond niet meer loslaat En vooral wanneer 't zoo goed ge speeld wordt als do Amsterdammers 't deden. De Maslowa, het ongelukkige meis je. van Rika Hopper was heusch heel mooi. De bleuheid, landelijke on schuld, blozende reinheid en zachte liefde, die uit haar figuur, stand, actie en geheele optreden in het eer ste bedrijf, als zij nog een onschuldig meisje is. spraken, waren frappant mooi, en contrasteerden knap met bet canailleuse uit de latere bedrijven, llaar Maslowa is een mooie creatie, die lang in ons blijft naleven. En de Nekludoff van Marcel Myin is ook lang niet kwaad, ofschoon hij te weinig emotie weet op te wekken, niet intiem genoeg is in zijn spel. In dat spel zit zooveel „theatre", vak werk, dat erg in 't oog springt, 't is zoo berekend; men ziet dat al zijn werken overleg en tooneeJroutine is, handigheid van een garen vogel. Maar achter dat spel kunnen we maar niet den mensch vinden. En vandaar dat 't zoo koud laat. Maar als vakwerk verdient het lof en waardeering. Met „Opstanding" hebben we weer een mooien avond gehad. Jammer dat de zaal niet wat beter bezet was. FR.V NETSCHER. Ovar Canada Tot ons leedwezen vernemen wij, dat bet bezoek aan ons land van ma joor Patterson, die hier zou komen tot het houden van lezingen omtrent Ca nada en emigratie daarheen, niet door kan gaan wegens ernstige onge steldheid. Wij zouden gaarne gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid, om van een deskundige eens wat te booren over de toestanden an vooruitzichten in Canada. HUISVLIJT-TENTOONSTELLING. De volgende dames en heeren heb ben zich bereid verklaard zitting te nemen in het Uitvoerend Comité van de op 15 April a. s. in het Brongebouw vanwege de afd. Haarlem van den Volksbond te openen Huisvlijt-ten- toonstellingmevr. E. De Haan Hu- genholtz, mevr. A. Keiler van Hoorn- De Joncheere, mevr. W. Merens—Van den Heuvel Rijnders, mevr. G. Risse- lada—Garrer, mevr. C. v. Rossuni— Van der Voort, mem J. J- Tadema— De Breuk, mej. J. yan Alderwerelt von Rosenburgh, mej. N. Bienfait, mej. A. A. Blok van Laer, mej. R- Blok van Laer, mej. M. G. Botman, mej. C. Crol, mej. Doyer, mej. C. Do zy, mej. G. Droogleever Fortuyn, mej. A.' M. Eekhout, mej. J. P. Bekhout, mej. C. Enschedé, mej. Fontein, mej. W. J. Francken, mej. Havelaar, mej. C. J. Jenny Weyerman, mej. M. C. J. Keeser, mej. C. Nieuwenhuyzen Kru- seman, mej. M. Nieuwenhuyzen Kru- seman, mej. L van Lennep, mej, A. Ph. Leyer. mej. Van Ouwerkerk, mej. G. C. von Reeken, mej. C. A. J. van der Scheer, jonkvr. I. van Siyruni mejonkvr. J. van Styrum, mej. A. W. van der Voorten de heeren P. F. de Bordes, jhr. P. A. van den Brandeler, mr. J. Dvckmeester, K. Ed<jl, O. D. Emrik, J. C. Geyl Jr., W. B. Guskens, 11. W. de Kort, J. J. M. Np bock. F. Pahud de Mortanges, M. Scheer, Jhr. J. Teding van Berkhout, mr. C. W. Thöne, J. Wentholt. Behalve de reeds vroeger de leden der jury heeft zich nog bereid verklaard daarin zitting te nemen de heer P. van Thiel. ALG. NED. STUKADOORSBOND. Aan 't verslag van dezen Bond over het tijdvak Mei 1908—December 1909 ontleenen we 't volgende 't Jaar 1909 is voor de organisatie een jaar van strijd geweest. 2 Februa ri werden in Haarlem, Leeuwarden en Den Haag en ook in Almelo de stu- cadoors, welke geweigerd hadden de contracten te teekenen, ontslagen. Een groot gedeelte van 't jaar werd door dezen strijd in beslag genomen. In Haarlem duyirde het verzet tot half Mei. De afdeelingen Rotterdam, Amster dam en Utrecht vooral gingen flink vooruit. Het lodental bedroeg 1 Mei 1908 392 en 1 Januari 1910 503. Ver loren gingen de afdeelingen Ensche dé, Baarn en omstreken, Maastricht, on Alkmaar. Einde 1909 bestond de Bond uit 13 afdeelingen. In 't biizonder over de afdeeling Haarlem vinden wij dan nog 't vol gende „De strijd ln Haarlem ls een zeer moeilijke geweestlo. door het groote aantal „onderkruipers", 2o. doordat in de patroons-organisatie, bestaande uit 14 man er 7 waren die zoo goed als geen belang hadden bij de heele kwestie, omdat enkelen nooit en anderen zelden werkkrachten noodig hebben. Al» zij werk hebben, maken zij zelf, met behulp van zoons, het klaar. Ja. er waren er bij, die belang hadden bii het voortduren van den strijd, omdat zij en hun zoons daar door gelegenheid kregen om te werken bij andere patroons, wat zij in gewo ne omstandigheden ter wille van hun „stand" niet gaarne doen. Zoodoende was er moeilijk een meer derheid te krijgen om onze wenschen i te willigen. Den 2-isten Mei werd het verzet te gen 't patroonscontract, of liever het eischen van een collectief contract op gegeven, en meenden wij eens af te moeten wachten wat de onderhande lingen, gevoerd met de Alg. Patroons- Vereeniging alhier, zouden uitwer ken. De strijd duurde 97 werkdagen. 72 personen moesten in dien tijd „gesteund" worden. Voor t weer wegzenden van „onder kruipers" was (er kwamen er ook 4 uit Brussel) circa ƒ140 noodig. De werkzaamheden waren ook na den strijd meer dan voldoende gedu rende 11/2 maand. De ongeorgani seerde patroon» hadden heel wat werk. Maar toen teisterde ons een verschrikkelijke werkloosheid. Deze had ln 1908 al bedragen 409 weken of 6.8 week per lid en behalve de dagen van strijd bedroeg de werkloosheid onzer leden in 1909 507 weken of 9 weken per lid. Natuurlijk werden de „werkwilligen" al» er nog wat was, 't eerst aangenomen." Uit 't jaarverslag vun den penning meester blijkt verder, dat de inkom sten van den Bond van 1 Mei tol 31 December 1908 ƒ3145.92, de uitgaven ƒ2455.99 1/2 bedroeg. 1 Januari 1909 was ln kas 689,92 1ƒ2. Over 't boekiaar 1909 bedroegen de inkomsten ƒ8369,92, de uitgaven 7623,25 zoodat 1 Januari 1910 in kas was ƒ746 67. Kamer van Arbeid voorde Confectiebedrijven Voor de a. s Vrijdag te houden ver kiezing van 5 leden der Kamer van Arbeid voor <le Confectiebedrijven schijnt er vooral In de kringen der werklieden-kiezers belangstelling te komen. Er heeft althans dezer dagen eene openbare vergadering plaats in „De Nijverheid waarin de heer b. Ku- pers uit Amsterdam het onderwerp be spreekt De Kamers van Arbeid. BLOEMBOLLENCULTUUR. Hedenmorgen werd in de Kroon de 120e algemeene vergadering v Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur gehouden. Aanwezig vraten 36 afdeelingen, uitbrengende 157 stemmen. De heer Ernst H. Krelage, de voor zitter, hield do openingsrede. De heer Krelage noemde het bijzonder voorrecht den leden heden het welkom te mogen toeroepen, nu de Vereeniging het jubeljaar is inge treden en nog twee weken haar scheiden van den openingsdag d< tentoonstelling. Spreker wijst op de krachtige en voorspoedig© ontwikke ling der vereeniging gedurende het 50-jarig bestaan. De lotgevalen der vereeniging kun nen niet in korte trekken we ven worden, daarom besloot het Hoofdbestuur twee jaren geleden, een Gedenkboek uit te geven, dat be kostigd werd uit bet voord eelig saldo der in 1880 gehoudcu tentoonstelling, dat toen reeds bestemd werd voor de uitgave van een historisch overzicht, maar toen niet werd. besteed. Van dit Gedenkboek, waarvan on ze lezers een uittreksel vinden elders in dit blad, werd aan elke afdeeling een fraai in linnen gebonden exem plaar, verguld op snee en in verguld uitgevoerde baudteekening van An dre Vlaanderen aangeboden. Dit Gedenkboek, dat verschenen is in eou oplaag van 3500 exemplaren, wordt voorts aan alle leden en aan verschillende autoriteiten toegezon den. Hulde brengt de voorzitter aan den arbeid van velen in de vereeniging en herinnert aan de tweed aagsche voorjaarsbloementen toonstelling te Londen, die morgen geopend wordt en haar aanzijn aan de prijsuitloving door de Alg. Vereen, voor Bloembol lencultuur. Spreker wijst op den voorspoed ln het bollenvak: een gele» delijke welvaart is uit de statistic!! en ervaring af te leiden. Die ontwik» keling Ls voor een niet gering deel tf danken aan de volhardende kracht a Inspanning der bloembollenkweeker/ en handelaars zelf. Menig werkmar heeft rich tot baas weten op te v er ken en hun zoons, beter onderlegd dan hun vader, maakten de gevestig de zaak tot ec-n belangrijke firma. Sommigen hebben in den gulder tijd zich een vermogen verworven» maar vele welgestelde, doch weinif ontwikkelde jongelieden, die droo mend van een slapend rijk worde» Ln de bollen gingen, werden bittei ontgoocheld. Slagen deed geen en kele. Een factor van belang bij de ver gelijking van den tegen woord igen ca vroe-geren toestand is, dat de beteeko- nis van den tuinbouw tot de Kegee ring meer en meer doordringt, liet geen blijkt uit de ratkmeelc stoatsb* moeiing der laatste tijden. Hoe dankbaar ook, is men nog niel voldaan. De Napoleontische wetge ving maakt nog steeds de opdrijvLu£ van de koster, der veilingen van veld vruchten mogelijk. Daartegen wordt reeds jaren iang door de vereeniging tevergeefs geageerd. Ook zijn er allerlei belemmeringen in het verkeer, niet alleen wat snel heid en billijkheid betreft, maar ook ln den vorm van omslachtige forma liteiten, voorgeechreveu door inter nationale inkomsten. Deze zullen ech ter, naar men hopen mag, door da nauwere aaneensluiting der tuin- bouwfoderaties uit de verschillende landen, op rationeele wijze worden geregeld. Een matig telefoontarief zou voor loop! g aan vele bezwaren tegen de districtstelefoon tegemoet komen. In dergelijke gevallen zou krachit- gen »teun van de stast gewanscht zijn. Toch heeft men veel reden tot dank baarheid voor hetgeen dc halve eeuw aan de Vereeniging bracht. Die stem ming uitte rich ook in de geestdrif tige deelneming aan dc tentoonstel ling. De voorzitter besloot zijn rede met den wensch, dat de tentoonstelling het tijdvak in de geschiedenis der vereeniging dat achter haar ligt op een waardige wijz© afsluiten moge, maar tevens de vereeniging door haar financieels uitkomsten in staat za Istellen de tweede halve eeuiv ia te gaan, toegerust met al datgene wat het jaarlijks in belangrijkheid toenemend verenigingsleven eisclit. Meegedeeld werd, dat de Directie der Posterijen, naar aanleiding van de in de vorige vergadering aangeno men motie, inzake de verlaging van het tarief van de districts-telefoon, meegedeeld heeft, dat zij wil meewer ken om de verlaging tot stand te brengen. De heer Krelage lichtte deze mede- deeling toe, door aan te geven, dat de prijs waarschijnlijk van 30 tot 15 cents per gesprek zal v. orden terug gebracht. De afdeeling Noordwljk wenschte een verlaging te doen geschieden voor elk gesprek, dat een bloembollenhan delaar met een ander voert. De voorzitter meende, dat dit wel een onmogelijkheid zou blijken, om dat men den bloembollenhandel niet boven andere bedrijven kon bevoor rechten. Daarop werden eenige mededeelin- gen gedaan in verband met de ope ning der tentoonstelling, die echtor reeds in de bladen zijn gepubliceerd. De rekening, in ontvangst een be drag van 9535.95 1/2 en in uitgaaf een bedrag van 9758.59 aanwijzend, werd goedgekeurd. De afgevaardigde der afd Haar lem, de heer Van Meeuwen, bracht een woord van hulde aan den heer Krelage voor de samenstelling van het Gedenkboek en sprak de hoop uit, dat het hoofdbestuur niet zijn wik ko ren voorzitter nog jarenlang dc- ver eeniging zou besturen Nadat de heer Krelage voor deze huldebetuiging dank had botuigd ging do vergadering over in geheime zit ting. Te half twee werd door liet hoofd bestuur met de afgevaardigden een wandeling over het tentoonstellings terrein gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1