HAARLEM'S DAGBLAD. ™5®!üSï. Donkere Schaduwen Buitenlandsch Overzicht I Duitschland's rijkskanselier heeft Zaterdagmiddag ln den Rijksdag I over DE BÜITENLANDSCHE POLITIEK gesproken en daarbij eenige dingen gezegd, die wel wnard zijn, om be schouwd te worden Het was de eer- sto keer, dat Von Betiimnnn Hoilweg ovor deze belangrijke zaak een spe ciale redevoering hield, zoodat men algemeen verlangde te weten, hoe ,Von Bülow's opvolger over de groote politieke aangelegenheden denkt. Eerst sprak de minister van marine Von Tirpitz, die zei, dat voor het ver krijgen van een vloot van zekere be- teekenis, een stijging der uitgaven i onvermijdelijk is. Dit is ,,een waar heid als een koe" men behoeft geen Excellentie te zijn, om dit te onder vinden, belasting-betaler is voldoen de I In h rre de minister zijn toe zegging, om zuinig te zijn, kan nako men, r iet men dus nog afwachten, want c. .dedeeling, dat do nu op gemaakte ïüorloopige begrooting (een I begrooting is al onzeker en meestal I to laag geraamd en dan nog wel een I .voorloopige be^rootlng!) 24 mil- I lioen lager is, dan die van het vorige I jaar, is nog uiterst vaag. Toch kwam I do minister met woorden, die voor I het militaire hart van den Duitscher I troostend zullen werken. Zijn Excel- I lentie constateerde don vooruitgang I der Duitsche werven, die nu veel meer I kunnen produceercn dan vroeger, en I besloot„Onze prestaties zijn, wat óorlogswaarde van de vloot betreft, van dien aard, dat de Duitsche vlooi, bij vergeiijking met die van andere staten, geen slecht figuur n.aakt," Toen kwam de rijkskanselier aan 't woord. Hij begon to verklaren, dat Duitschland geen vloot bouwt voor agressieve doeleinden, maar alleen omdat het overtuigd is, een krachtige zeemacht noodig te hebben voor de bescherming der kusten en van den handel. Bij dien vioolbouw geschiedt niets in het geheim of op een wijze, die do verdenking van vijandigheid of be dreiging van een of andere mogend heid zou kunnen opwekken. En even openlijk spreken wij den wensch uit naar een werkelijk .VRIENDSCHAPPELIJKE VERHOU DING TUSSCHEN ENGELAND EN DUITSCHLAND. De leider der Duitsche staatkunde I vervolgde Onze buiteniandscbe politiek tegen- I over Engeland niet alleen, maar Te genover alle mogendheden, is er uit sluitend op gericht, de economische en cultureelo krachten van Duitsch- land tot vrije ontwikkeling te bren- gen. De vrije mededinging van andore volken, kan geen macht op aarde I uitschakelen of onderdrukken. Op ons J alien rust de plicht bij deze mededin- ging te handelen volgens de beginse len van een eerlijk koopman. Ik ben overtuigd zoo eindigde de J rijkskanselier dat op dezen grond- I slag de goede betrekkingen, die wij I met de Engeische regeering onder houden, zich ook verder naar wensch zullen ontwikkelen en een gnnstigen Invloed zullen uitoefenen op de volks stemming. De rede werd warm toegejuicht. Minder succes heeft Von Betlimann Hoilweg als eerste minister van Prui sen, ten opzichte van de kiesrecht- hervorming in dit koninkrijk. Van i vele zijden wordt geprotesteerd, maar natuurlijk het felst van de zijde dor sociaal-democraten. Zondag waren weer VERSCHILLENDE STRAATBETOO- GINGEN TEGEN HET PRUI SISCHE KIESRECHT georganiseerd. Te Berlijn is een cenigszins eigen aardige betooging gehouden. Toen de I politie-autoriteilen een open-lucht- I meeting verboden hadden, wekte liet partijblad „Vorwftrts" op, om in groote drommen in het Treptower- park te gaan wandelen, om aldus zwijgend te manifesteeren. Do overheid had tegen deze plan nen maatregelen genomen. In eene ambtelijke verklaring heette het „Zonder afsluiting van het Trep- j tower Park kan de politic onmogelijk don ommegang, bedoeld als protest togen de kiesrechtliervorining, ver hinderen de schuld hiervan echter draagt uitsluitend de sociaal-demo cratie, die politieke betoogirigen naar I de straat en openbare wandelplaatsen overbrengt, hierdoor het belang van het algemeen schaadt, en op onver antwoordelijke wijze den vrijen teu gel viert aan een egoïsme, waartegen kenis is, niet enkel voor de feestvie rende vereenlging zelf, maar ook voor de geschiedenis van Kennemerland. Aan den inhoud ontleemen we hier onder het een en ander: V 6 r 1 8 6 0. Dit hoofdstuk vertelt in zeer vluch tige trekken het een en ander over den ontwikkelingsgang van den bloembollenhandel in Haarlem en Omstreken, den invoer der eerste bol gewassen uit Azië over Turkije en Weenen naar West-Europa in het laatst der 16de eeuw, de verheffing van de tulp tot modebloem bij de Pa- rijsohe dames in het begin der 17de eeuw, den tulpenzwendel Reeds in de 17de eeuw voerde Haarlem bloem bollen uit naar het buitenland, voor namelijk tulpen, die in de 18de 6euw haar plaats voor de hyacinten ruim den. Pogingen in 1S27 en 1836 door den heer E. FT. Krelage e.a gedaan om tol oprichting ee-ner vereeniging te geraken hadden weinig uitwerking, eerst in 1857 gelukte het te Noord- wijk de „Flora van Noordwijk" en in 1860 te Ovorveen „De Bloem van Kennomcyrland" op te richten, welke later te niet gingen. 1 8 6 0-1 8 7 9 In 't begin van Mei 1860 richtten de heer-en H .D. Kruseman Jr. (firma V. Schertzer en Zonen) en J. If. Krelage (firma E. H. Krelage en Zoon) zich tot de te Haarlem gevestigde firma's om tot oprichting eener algemeene vereen iging te komen. Op 1! Mei kwam men bijeen, op 15 Mei stelde men een reglement samen en in de oprichtingsvergadering van 17 Juli kon meegedeeld worden, dat de jonge veroen iging reeds 23 leden exporteurs en 103 leden-kwee-kers telde. Het hoofddoel der Vereeniging was 't houden van tentoonstellingen en het stichten van een Bloombollen- beurs. In het eerste bestuur hadden zit ting do hoeren J. H. Krelage, voor zit ter, die dit ambt 40 jaren waar nam. H. Polman Mooy, H. D. Kruse man Jr., Jhr- H, G. Barr.aart, C. G- Voorhelm Schneevoogt, J. Proyde Jacsz. en E. W. van Brederode, se cretaris. De eerste tentoonstelling werd in Maart 1861 gehouden in den Stads- doelen, die goed slaagde, waarna bij na elk jaar belangrijker exposities werden georganiseerd. In dezen tijd werden de vakbelan gen ook op andere wijzen behartigd. Er werden nl. pogingen gedaan om de kosten der bloembollenveilLngen te verminderen en bij de autoriteiten om maatregelen tegen de nadeelige ge volgen van de hooge waterstanden te treffen in zake het invoerverbod betreffende bloembollen door de Ita- liaansche Regeering wegens vrees voor den Coloradokever der aardap pelen. De voreeniging bloeide niet, inte gendeel zij gin g achteruit. Daarom werd zij gereorganiseerd door bet instellen van afdeelingen. Het ledental, dat van 242 tot 149 ge daald was, steeg nu dadelijk tot 360. 1 8 7 9-1 890. Allengs traden de vakbelangen meer op den voorgrond en de juurlijksche tentoonstellingen werden vervangen door 5-jaarlijksche, die vooral Ln 1880 en 1885 veel succes haddon. Prof. Hugo de Vries, de heer J. H. Wakker, PhiiL doet. te Amsterdam en Dr. J. Ritzema Bos te Weigenin- gen gaven studies over plantenziek ten, die van veel belang waren. De invoer van bloembollen, de postpak kettendienst, de handel in afgesne den bloemen, de statistiek en derge lijke meer hadden de nmdocht der vereeniging. De tentoonstelling van 1885 was de belangrijkste, die de vereeniging, na deze van 1910, op touw heeft gezet, In de bultenlandsche vakpers yond zij ook zeer veel waardeering. 1 8 9 01 9 0 0. Op 5 Juli 1890 verscheen het eerste nummer van het „Weekbl. voor Bloembollencultuur", onder redactie van den heer Jobs. de Breuk. Lu dit tijdvak -~n het o.a. de b lastinghenormingen, de wijziging der jachtwet, de pontkwastie te Vel- sen, do wereldtentoonstelling te Pa rijs ln 1900, die de werkzaamheid van de vereeniging in beslag rvamen. In 189G werd in het koffiehuis „De Handel" aan de Turfmarkt to Haar lem een Aanzegshuis geopend, waar hem volle cn leege manden kon bezor gen, om vandaar afgehaald te wor den. Eon proeftuin in 1892 aaji den Wagenweg t. Haarlem opgericht ging in i896 tc niet wegens weinige belangstelling. In den loop der jaren 1896 tot 1902 gaf de vereeniging een plaatwerk van bolgewassen nit „Floriiegium iiar- lemense", t welk i.-i 20 afleveringen verscheen. Sedert 1901. In 1900 trad de verdienstelijke voor zitter, de heer J. H. Krelage ais voorzitter af en werd als zoodanig opgevolgd door den lieer J. H. Went- holt, die deze functie tot 1906 waar nam. Na het overlijden van den heer Krelage in 1901 werd de „Krelage- stichliug" in 't leven geroepen, om in samen werking met andero tuin- bouwvcree-nigirigen uit een op ie richten fonds de kosten van een ei gen gebouw te bestrijden. De verwe zenlijking der plannen was tot nu nog niet mogelijk, 'verder waren in dit tijdvak van belong de oprichting van den Neder!. TuSnbouwmad, de voorbereiding voor de vestiging eener Riikstuinbouwv/interschool. De stichting dezer school zal dit aar waarschijnlijk geschieden. In 1902 werden Kamera van Arbeid voor de Bloembollenteelt gevestigd te Haarlem. Beverwijk, HIHegoni en Sassen helm. -"• In herinnering worden gebracht do bemoeiingen van de Vereeniging ten opzichte van de telefoon, de electri- ficeering van de stoomtram Haarlem- Lelden en de prijsuitloving op bulten landsche tentoonstellingen. De tentoonstellingen der vereeni ging gingen steeds achteruit. In 1909 was het aantal inzendingen tot 149 gedaald, terwijl het in :885; 279 be droeg. Daarvoor werd, ioeu in 1995 da deelneming nog geringer was, beslo ten tot het wijzigen van het karakter dar tentoonstellingen en deze, die tot nu in zalen gehouden worden, to ver vangen door z.g. vollegTondstentoon- stellLngen, waarvan die, welke den 23sten dezer maand in den Herten kamp. wordt gehouder., de eerste is. In dit. tijdvak valt nog de succes volle deelneming van de Alg Vereen, aan do tentoonstelling te Berlijn in 1909, de instelling van het Scheidsge recht, de instelling eener commissie ter opuaamstelling van bolgewassen en de veertiendaagsche ulanlenkeu- ringeu. In een afzonderlijk hoofdstuk wordt gehandeld over de afdoelingen, die ten getaie van 38, 3200 contribueerenden omvat. In 1878 was dit getal nog g-.tm 200 in 1890 ruim 600, in L9UO ruim 1800, in 1908 2800 en eind 1909 bijna 3200, 't geen wijst op den kolossalen vooruitgang in de iaaiate jaren. De Bloembollenbeuxs werd in 1893 door 2281 personen bezocht en in 1909 door 4602. Het Aanzegshuls behandel de in 1896 5690 manden iu 1897 reeds 10743 m. en ja 1909 16014 man den. Het Bloembollenland nam in 1860 slechts 300 H.A. in beslag; in 1870: MO H.A. in 1880 600 H.A. in 1890 1000 H.A. in 1900: 2500 II.A. en in 1909 4000 H.A In 1800 bedroog de uitvoer één rail- iioen gulden; in 18^0 anderhalf mil lioen fin 1880 twee a» een kwart inil- lioen in 1890 drie en «en half ittU- lioon en in 1Ü09 twaalf m i I- lioen eulden. Ook deze cijfers zijn bewiten van de groote toeneming van de bloembol lenteelt. De uitvoer bedroeg in 1897 6 mil- lioen kg., daalde in 1908 van ruim 15 millioen tot ruim 14 milUoon kg. en steeg in 1909 tot 18 millio.n kg., waar van 71/2 millioen kg. aao Gr. Brit- tanniö en Ierland, 41.*? irlllioen kg. naar Duitschland—Oostenrijk, 8 miL- iioen naar de Vereen. Staten van N.- Amerika, 2 millioen nai-r Zweden, Noorwegen, Denemarken -m Rusland en één millioen kg. naar Frankrijk en de overige Romaans, he einden. FEUILLETON Naar het J1 ultsch. Door PAUL HENKES. üe rechter van instructie knikte peinzend voor zich heen. Wij staan voor een voialogsD raadsel, zei hij toen tot den ïader bij komenden commissaris van poli tic. Er is geen spoor van uiterlijk geweld te zien. Heeft u verder ook niets bijzonders opgemerkt, mijnheer Grösser Deze schudde met het noofd. Een zoo duister geval is mij in mi in practijk nooit meer voorgeko men. Wij moeten met een u:terst ge raffineerd misdadiger ie doen heb ben en bovendien met iemand, die in dit huis ongehinderd in- en uit kon gaan. De rechter van instructie wehdle zicli plotseling tot den dienaar. Is u in staat uw alibi te bewij zen vroeg hij opeens. Eon vlammende blos Kleurde liet «relaat van den man. Biltere öïlecdi- j •ging teekende zich in zijn oogen af. Miinhecr de rechter, ik ben een de openbare veiligheid door de over heid beschermd behoort te worden. Bovendien zijn dergelijke volksver zamelingen op zichzelf reeds gevaar lijk geen optreden der politie kan daarbij voldoende den eenling bevei ligen. Het wordt tijd, dat dit drijven der sociaal-democratie door de openbare meening een eenstemmig tot hiertoe en niet verder, wordt toegeroepen." Ook werd Zaterdag de verantwoor delijke redacteur van de „Vorwftrts" op liet parket ontboden, om zich te verantwoorden wegens opzetting tot ongehoorz aamheid. Het aantal betoogende wandelaars bleek Zondag ongeveer 6000 te zijn. Bij wandelen is het evenwel niet ge bleven .Herhaaldelijk werden de be toogers door de gewapende macht met de blanke sabel uit elkaar gedre ven. '•'eertien betoogers werden gear resteerd één gendarme werd door een steen ernstig aan het hoofd ge wond, terwijl ook eenige betoogers gekwetst werden. Later begaven de 6000 manifestan ten zich daar het park door de po litie afgesloten was per locaalspoor naar don Tiergarten, waar zich wel 80.000 betoogers verzamelden. Ook daar maakte de bereden politie her haaldelijk charges en deed veel ar restaties. Herhaaldelijk werd door de betoo gers de roode vlag ontplooid en hoor de mer. de kreten „leve algemeen kiesrecht". Verschillende redevoerin gen werden gehouden het spreken van sommige redenaars werd even wel verhinderd. Ook in enkele andere steden hebben he toogingen plaats gehad, o. a. te Solingen, waar de betoogers ook met de politie handgemeen werden. Een persoon werd zwaar gewond, enkele licht gekwetst. EEN NIEUWE PARTIJ IN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. Op den gemeensch appel ij ken partij dag van de drie links-liberale par tijen, namelijk van de vrijzinnige volkspartij, van do vrijzinnige veree niging en van de Zuid-Duitsche volks partijen, die Zondag te Berlijn plaats had, werd definitief besloten tot aan eensluiting van de drie partijen, on- jer den naam van „Fortschrittliche Volkspartei". De nieuwe partij zal iu den Rijksdag 50 leden tellen. DE TOESTAND IN GRIEKENLAND is nog onzeker. Generaal Konstaniini- des, vroeger minister van oorlog, heeft aan het Atheensche blad mede- deelingen gedaan, die opzien wekken. De generaal verklaarde openlijk, dat het militaire verbond i.a de thans be sloten bijeenroepirig van de Nationale Vorgadering niet ontbonden zou worden, maar zou blijven bestaan. Alleen zou hot op streng disciplinai- ren grondslag hervormd worden, om beter toezicht op de partijen in de Kamer te kunnen oefenen. Een fraaie constitutionneele toe stand 1 STAKINGEN IN FRANKRIJK Het gevaar voor eene algemeene spoorwegstaking sdhijnt voorloopig voorbij te zijn. De afgevaardigden der stokers en machinisten hebben weder een be spreking gehad met den chef van tractie, en kwamen daarna in de zit tingszaal van het permanente sta kingscomité mededeelen, dat er nog slechts op een paar punten verschil van meening bestaat tusschen beide partijen, zoodat het er allen schijn van heeft, dat het dreigende gevaar is afgewend. Nu dreigt er evenwel eene andere staking. Do werklieden van do liftfabrieken, die bij de Parijsche vakvei'eeniging van de electriciens zijn aangesloten, hebben besloten, daar hun loonsver- hooging geweigerd is, het werk te staken. in eeu door den bekenden Pataud onderteekend plakkaat verklaren zij o. m. „De arbeiders veroorloven zich, den bourgeois uit menschlie- endheid den goeden raad te geven Bourgeois, indien uwe huid u lief is, klimt dan, voor de staking geëindigd is, in geen lift." ALGEMEENE WERKSTAKING IN PHILADELPHIA. Om 12 uur in den nacht van Vrij dag op Zaterdag is de algemeene sta king in Philadelphia, ter ondersteu ning van do actie der stakende tram wegmannen, ingegaan. Reeds hebben zich verschillende on geregeldheden voorgedaan. SNEEUWSTORTINGEN IN AMERIKA. Honderd werklieden, waaronder ve le Japanners en Italianen, die, na een arme, maar eeu eerlijke man, zei hij met van innerlijke opgewonden heid sidderende stem. lk was op recht aan mijn armen meester ge hecht bovendien was ik heden nacht in een groot gozeischap, on Goed, goed. Ik wilde u niet krenken, zei nu de rechter. Is er misschien iemand hier in huis onge hinderd uit- en in gegaan 7 Niet voor zoover ik weet, ver zekerde de dienaar. Alleen rle arts kwam dagelijks, anders ging mijn meester met niemand om. Kwamen er ook nooit bloedver wanten aan huis Mijnheer de baron stond tame lijk wel alleen behalve freule Dora had hij alleen nog een ucef, baron Hugo v. Engier maar de "laatste is al sinds langer fan een half jaar niet meer hier g hij is een over moedige, jonge man, die niet zijn oom gebrouilleerd is. Toch moet hier een ongsnoode gast zrjn binnengedrongen. Heeft u dan op niemand eenig vermoeden De gehcele verschrikkctfjtce ge beurtenis is voor mij een raadsel stamelde do dienaar. De treule was de voorzichtigheid zelf; zoodra het avond werd, moesten op haar bevel zoowel de hulsdeur als de tuin poort gesloten worden. Gisteravond gincr zij zelf met mij mee tot in de vestibule en bleef staan, totdat ik van buiten de deur had c&slofaa en den lawine in dienst genomen waren, om de sneeuw weg te ruimen van den Ca- nadian-Pacific-spoorweg, nabij den top van den Selkirkberg, werden door een nieuwe lawine overvallen; 92 man van ie werklieden werden go- dood. De laatste berichten over het spoor wegongeluk, door sneeuwstorting bij de Cuscadentunnel in den Staat Washington veroorzaakt, stellen het aantal aooden op 118. Stadsnieuws GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 9 Maart 1910, des namiddags ten 1 1/2 ure. In de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aazi de orde worden gesteld. 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift onderwijzer School voor m. u. L o., om eervol ontslag. 2. Vergadering met gesloten deuren. 3. Herstemming over voorstel-Van do Kamp d.d. 15 Februari 1910 sub b, luidende: „Aan de Directie van de Maatschappij tot exploitatie van Staalwatorbrannen mede te deelen, dat voortaan op soortgelijke verzoe ken afwijzend zal worden beschikt." 4. Voorstel B. en W. ondorhandsche verkooping grasgewas bij Slachthuis- straat 5. Id. Id. verzoekschrift H. van Dijk, herziening pensioen. 6. Id. id. goedkeuring rekening en verantwoording Kamer van Koop handel en Fabrieken, dienst 1909. 7. Id. id. instelling rechtsvordering tegen E. Kluitenberg. 8. Id. Ld. in zake Commissie van onderzoek gemeentelijke prise d'eau. 9. ItL ld. verhooging poet volgn. 100 begrooting 1916. 10. Id. Id. met nader schrijven B. on W. in zake waterlevering onder Heemstede. 11. Id. Ld. aanvulling reglement openbare scholen voor L. O. 12. Id. id. opheffing School na '11 en benoeming hoofd School no. 3. 13. Schrijven id. voorstel-Lasscliuit, intrekking besluit d.d. 16 Fehruari 1910 no. 18 c. 14. Voorstel ld. vergunning hebben electr. kabel an waterleidingsbuis in Kleverlaan aan gemeente Bloemen- daal. 15. Id. id. verkoop grond Tempe liersstraat. 16. Id. id id. id. hoek Tempelier- straat en Stolbergstraat. 17. Id. id. aankoop grond Koning inneweg hoek Iordenssbraat. 18. Id. id. ruiling grond Kenaupark. 19. Id .id. verzoekschrift Binn. Ex ploitatiemaatschappij van onroeren de goederen, overdracht grond in 't verlengde van Velserstraat en Saen- redamstraat. 20. Id. id. id. ld. id. tusschen Ver- sprouckweg en Jon Steensiraai. 21. Benoeming stembureaus ver kiezing leden Kamers van Arbeid. 22. Aanbeveling Gezondheidscom missie benoeming lid. 23. Voordracht B. en W. benoe ming onderwijzeres School no. 9. STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. stellen voor, de opheffing van school no. 11 aan de Ged. Oude Gracht, waartoe reeds in 1908 werd besloten, te doen geschieden op 1 April a. s. Zij stellen daarbij voor, den heer J. Brandenburg, het schoolhoofd, over te plaatsen naar school no. 3, welks hoofd, den heer J. de Koek, eervol ont. slag is verleend. Drie onderwijzers en twee onderwij zeressen dienen op wachtgeld gesteld te worden, daar er geen plaats voor hen is op de andere scholen. Den op wachtgeld te stellen onder wijzers stellen B. en W. voor, eervol ontslag te verleenen. Het zijn de hoe ren A. Nogtzaam, A. Klok en J. C. Croin en de dames D. E. Duval en M. Klok. De hoer J. B. Lasschuit stelt voor, te bepalen, dat da rijweg, aan to leg gen ten zuiden van de Amsterdam- sehe Vaart zal bestraat worden met klinkers. B. en W. achten dat ongewenscht wegens de gesteldheid van ilen bodem. Het druk verkeer met zware vrachten sleutel er uitgenomen. Zij zelf had eerst in mijn bijzijn de achterdeur gesloten. De ramen van het sous- terrain zijn van ijzeren luiken voor zien, het is totaal onmogelijk, dat er van buiten af iemand in het huis is binnengedrongen. Dat zou dus alleen met medewe ten van de freule gebeurd kunnen zijn opperde de rechter van in structie. De dienaar schudde ontkennend met het hoofd. O neen, dat geloof ik niet, antwoordde hij. De freule ging met niemand om. Bovendien, nu zij ge heel alleen in huis was, zou zij toch zeker geen mensch hier toelaten. Maar het trof u toch ook, dat ge nu al herhaalde malen tegelijk met de keukenmeid verlof gekregen hadi. Wel verwonderde mij dat, be vestigde de dienaar, maar ik dacht Diet, dat er eenig kwaad bij was. Rechter Albert! eindigde iiju ver hoor, want er kwam een politieagent binnen met de boodschap, dot de ferechtelijke deskundige, slotenma- or Walter, gekomen was. III. Lange den politieagent, die bij het bloedspoor de wacht moest houden, ging de rechtskundige commissie door de slaankamer van den ver tol bij voortgaande bebouwing in dit gemeentedeel, een klinkerbestrating spoedig vernielen. Daarom ontraden B. en W. het voorstel-Lasschuit. Dit Jaar kan wederom aan de Ko ningin een voorstel godaan worden om het maximum aantal vergunnin gen te verlagen maar B. en W. stel len voor, daarvan geen gebruik te maken, daar het maximum hier tor slede nog mot 20 wordt overschreden on het getal vergunningen van 165 in 1905 slechts tot 160 in 1910 gedaald is. Wegens uitbreiding van werkzaam heden van den bewaarder van het Raadhuis stellen B. en W. voor, de toelage van het dagelijksch schoon houden van 3 tot ƒ6 per week te ver- hoogen. In verband daarmee stellen B. en W. voor, de begroeiing voor 1910 met 150 te verhoogen. B. en W. stellen voor, eon rechts vordering in te stellen tegen E. Klui- tenberg te Schoten, daar deze de bij drage in de verpleegkosten ten behoe ve vun zijn echtgenoot© in 't gesticht „Meerenberg" niet betaalt en hij daartoe wel in staat is. Het bedrag der verpleegkosten is f 32.85 1/2. B. en W. stellen voor, goed to keu ren de rekening over 1907 van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken ten bedrage van 491.59. Grond-verkoop. H. Koning alhier verzoekt tegen f 15 per vierk. M. een gedeelte grond te mogen koopen ter grootte van 705 vierk. M. op den hoek van de Tempe liersstraat en de Stolfcergstraat Aangezien bij B. en W. geen beden kingen bestaan tegen de door verzoe ker" ingediende plannen voor de op bedoelden grond te bouwen twee woonhuizen, stellen zij voor, het ver zoek op diverse voorwaarden in te wil ligen. G. Meppelink alhier verzoekt, om aan zijn later te noemen lastgever voor ƒ13 per vierk. M. af te staan een stuk grond, ter grootte van 574 vierk. M., gelegen ten zuiden van de Tem- pelieisstraaL Tegen het door verzoeker ingediende plan voor de op iiedoelden grond te bouwen twee woonhuizen beslaat bij B. en W. geen bezwaar, weshalve zij voorstelleu het verzoek op diverse voorwaarden in te willigen. STRAAT-OVERNEMING. De Bumenlandsche Exploitatie- Maatschappij van Onroerende Goede ren verzoekt den Raad te willen over gaan tot overneming in eigendom en onderhoud van de verlenging van den Verspronckweg en van der Vin- neweg, de verbreedang der Jan Steen- straat, den verbindingsweg tusschen deze straat en den Verspronckweg, benevens het verlangde Ier Sant- poorterstraat en aan bedoelden ver bindingsweg een naam te willen ge ven. De maatschappij is bereid een bijdrage in de kosten dadelijk te storten. B. en W. hebben tegen deze over dracht geen bezwaar, en stellen vooar haar op diverse voorwaarden aan te gaan, o.a. dat vóór de overdracht als bijdrage in de kosten voor rioleering en bestrating een bedrag van 51.700 wordt gestort. B. en W. stellen voor den straat naam na de overdracht vaat te stel len en voor rioleering en bestrating van den over te dragen grond be schikbaar te stellen een bedrag von. 47.000. HET 50-JARIG BESTAAN VAN BLOEMBOLLENCULTUUR. De Alg. Vereen, van Bloembollen cultuur, die in Mei van dit Jaar haar gouden besta&nsfeest viert, heeft een Gedenkboek uitgegeven, behelzende de geschiedenis dar vereeniging, die van zulk een groot en Invloed is ge weest op de economische ontwikkeling van Kennemerland. Van het zeer veel belangrijke in die 50 jaren tot stand gebracht, ver telt de tegenwoordige voorzitter van het Hoofdbestuur, de heer Ernst H. Krelage Ln esn royal ba quarto uitge voerd werk, dat meer dan 150 biz. druks en illustraties telt Wie het doorbladert komt tot de slotsom, dat dit in aangenomen stiil geschreven boek een werk van betee- moorde naar de werkkamer, waar de brandkast stond. Da slotenmaker begon zonder dra len aan zijn werk. Maar bet mocht hem niet gelukken, de kast te ope nen. Dat is geen gemakkelijk werk, zei hij, na een poosje vergeefsche moeite gedaan te hebben, tot den rechter van instructie. Deze on mogelijke sloten ken ik wol Het is eeu brandkast van de firma Beek, ^ie failliet is gegaan. Zou die door een spitsboef opengemaakt zijn 1 Ook is liet een letterslot Zelfs al heeft men don waren 3leutel en men kent de combinatie van letters niet, dan kan men tienduizend maal probeeren, zonder dat hei helpt Vindt u geen spoor van uiter lijk geweld aan de kast De kast is behoorlijk gesloten, antwoordde Walter. Weer begon hij te werken. Het is niet mogelijk, het slot ■pen te maken. - rêi hii éindelijk moedeloos, ik moet nic ;n eenter- boor het geheele slot e: uit halen. Doe dat dan iuaa antwoord de de rechter van ins^-uctie. Wij zullen intusschen hot huis eens door- loopen. Met don dienaar voorop ging do commissie, terwijl er een politie agent bij den ijverig werkenden slo tenmaker achterbleef, naar het sous- terrain. Dit werd nauwkeurig doorzocht, Bonder dat ergens eeu schijntje van een spoor te ontdekken was. De ach terpoort, die naar den tuin leidde, was op slot. De freule droeg den sleutel daar van altijd bij zich, helderde de dienaar op, na een vragenden blik van den rechter. Een politieagent werd naar boven teruggezonden, om Ln de kamers, en, zoo noodig, in den zak van de ver- moorde naar haar sleutels te zoeken. Na een poosje kwam hij met een kleinen, stalen sleutel terug, dien hij in den zak van de vermoorde gevon den had. Maar het was niet eens mo gelijk, dezen sleutel in het sleutelgat te steken. De slotenmaker moest er bij geroe pen worden, om de deur te openen, wat hem dadelijk gelukte. Nu gingen de heeren den tuin in. Deze was maar matig groot, door be lendende muren was het plekje ge heel ingesloten. L.inks verhief zich een zware brandmuur, rechts stonden de bij de villa behnorende en al jaar en dag leegstaande stallen en remise- gebouwen. De achterzijde van den tuin werd door een tamelijk hoogen muur begrensd, tot waar do stallen doorliepen. Ongeveer in liet midden van dien muur was een kleine, smal le deur. Aan den anderen kant van dien- zolfden muur zag men een niet heel hoog gebouw in Zwits»,rrehen stijl, dat er al wat vervallen uitzag, en waarvan de eerste verdieping geheel omgeven was door esn routen bal- colk Dat balcon kwam met zijn smal le zijde zoo dicht tegen den schei dingsmuur aan, dat het van den tuin der villa uit kek, of liet den muur raakte. Dadelijk schonk de rechter van in structie zijn aandacht san dit houten balcon. Van daar uit zou men igenlijk gemakkelijk op het grondgebied der villa kunnen komen, meende hij. Wie woont daar? zei hij nu tot den dienaar Ik heb straks al o-ar hem ge sproken, antwoord ie de dienaar ijverig. Mijnheer de rechter heeft mij zoooven naar beu. toegezonden den kun3Uüotenmak«r Xarl Beek. De rechter schc-rn naastig nog iets te willen vragen, maar hij bedacht zich, ierwijl onmiskenbare sporen van verrassing op zijn gelaat zicht baar worden en trad een tp achter- uit. Karl Beck niompeid© hif toen. Zeg eens, - zei hl] nu tot den commissaris, waren dat niet» de letters K. B. op liet heft van he6 gravcenncs, dat wij zooevon zagen De commissaris bevestigde dit. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5