HAARLEM'S DAGBLAD. Donkere Schaduwen ia ragen spoedig algemeen en met volle kracht aan den slag te gaan,1 zenden de teentjes zich wel minder gevoelig voor ontvangen trapjes too- rien. Maar In hun hart zijn ze wat hl ij, dat het airb/eidsveld een poosje braak kan liggen. Br zijn natuurlijk Ixipaalde werken, waarbij een uit zondering gemaakt moet worden, doch in T algemeen is 't bedrijf niet' loonend: het aanbod van arbeidsex- ploi tanten overtreft verre de vraag. Behalve door verschillende gemeen tewerken hoopt men ook op een ver siering ln den toestand door de af braak van het Ghetto-eiland: Uilen-1 burg, waardoor op die plaats en er gens anders honderden arbeiderswo ningen rullen moeten worden ge bouwd. Maar dat vraagstuk ligt nog in de toekomst: we rijn nn eenmaal niet - in Amerika, waar men in een paar' maanden een nieuwe stad sticht. Men weet nu al met de Uilenburgers croer weg, vreest dat rij da aangren-, zende buurten nog rrrer tullen over- hevolken en heeft daarom nu al in boclnsel besloten slechts mondjes maat die krotten te zullen afbreken. Want zooals ik zei er is behoefte aan arbeiderswoningen en voor particu lieren schijnt daarop door de moder ne elschen geen winst te behalen te zijn Het Amsterdamse!) Bouwfonds" da: het loflijk voornemen heeft opge vat 88 arbeiderswoningen te bouwen in da, Ja va-buurt vraagt dan ook 2 1/2 ton aan de gemeente tor leen en B, en-Wi geven den Raad in overweging hpt verzoek ln te willigen. Nu is er nóg een gToot verschil wat men on der arbeiderswoning verstaat Op Ui lenburg betaalt een groot aantal niet sneer dan één gulden huur per week voor lijn krot en die meor don twéé pop betaalt behoort tot de upper-ten. Voor hen is in de thans bestaande nieuwe wijken geen plaats bier en da,ar mag ergens „drie-hoog-aebter" „vijf-en-dertig stuivers" doen, van die goedkpope woningen 6taat ook maar een enkele leeg. Het zijn dus alle nog maar plannen. Een enkele moge vas ten grond gekregen hebben, voor de uitvoering daarvan zijn er arbeiders in Amsterdam te veel en wat de rest betreft dat zijn nog maar luchtkastee- len, waaraan de Haarlemsche tim merman of metselaar zijn vlijt niet zal kunnen toonen. Onze nieuwe burgemeester heeft een reuzentaak vóór zich, moge hij er in slagen ook vooral in de bouwcrisis, doch tegelijk Ln andere daarmee sa menhangende kwesties, waardoor de wélvaart kwijnt, (n'en déplaise. het geen kort te voren door zijn ad' inté rim werd betoogd) een oplossing te vihden. De Raad heeft doze weck schoon schip willen maken en allerlei klein werk afgedaan. Zoo ls nu ook besloten, crelijk ik u vroeger reeds nis waarschijnlijk kon mededeelen, dat we óveral huur-benzine-auto's krijgen en we dus op straat nog een beetje meer op zullen moeten passen. Voor- loopig hadden we anders aan de rol schaatsen genoeg I De „rollerij" heeft Louis Davids ge ïnspireerd tot een rol-nummer met décor en figuratie voor de Flora" dat hij, evenals mijn eerste Kout aan deze sport gewijd (eind September 1900) „Amsterdam op rolletjes" noemt. Frits van Haarlem zocht 't minder in het aan den weg-seheop zijn pro- 1 gram is de attractie een lucht-nuui- raer, èen piano, die met bespelende juffer en al door de lucht zweeft, een paar maal kopje over maakt en dau weer netjes op den vloer komt. Het is natuurlijk een truc, maar hoe het gaat, begrijpt niemand het is werke lijk iets verbazingwekkend?. Prachti ge kijknummers, 'n buitengewone ne ger-baszanger, een zangeres-danseres van buitengewone gaven, die na eerst in diverse talen gezongen te hebben, zich ten slotte ais een Hollandsche soliste ontpopt, geven mij aanleiding Haarlemmers, die dezer dagen hier een avondje doorbrengen, een bezoek aan 't Circus bijzonder aan te beve len. Of zullen zij na 16 dezer misschien den voorkeur geven aan het werk van hun stadgenoot, Jhr. Van Riemsdijk „Een stem in de Bergen" in 't Bios cooptheater, dat dan de stervende „Sylvia" opvolgt en waarvoor nu dag en nacht wordt gerepeteerd H. HENNING Jr. Het Buitenverblijf van den Heer BUNGE In den Aerdenhout. In „Architecture", Let orgaan van het Genootschap Architecture et Ami- ■citia komt deze week eehc zeer le zenswaardige beschrijving voor over het buitenverblijf van den heer Bun- ge in den Aerdenhout, dat over eon paar maanden eerst «"heel voltooid Ls en dan wellicht op aanvraag voor belangstellenden ter bezichtiging ge steld wordt Aan deze beschrijving door den heer Theo Rueter te BLaricura ontleo- nen wij het volgende: Reeds een paar malen had ik bij geruchte vernomen, dat er in den Aerdenhout voor den heer Bunge uit Amsterdam een vreemdsoortig huis ln aanbouw was. De één zei; ,,'t Is 'n raai ding, met een toren als "n fa brieksschoorsteen"; de ander zei: ,,'tj Is een grijs gecementen blok mot! kleine raampjes, en hier en daar con enkele tegel, als versiering." Dit een en ander was niet in staat, mijn belangstelling gaande te ma ken; en daar ik zelf in geen 3 i Jaar in den Aerdenhout geweest ben, kon ik er zelf dus niet over oordeelen. Doch dezer dagen sprak ik er met een vriend over, die te Zörich op 'n architectenbureau werkt, en die van den architect Prof. Lfiuger eens wat gezien heeft dat zeer mijn vriend's bewondering had gewekt. Hij wilde 'dus dit werk gaarne eons zien. Wij spraken af er' samen heen te gaan, en het.'zoo mogelijk, ook van binnen te bezien. Zoo gingen we Zaterdag 22 Jan. op reis naar den Aerdenhout. t Weer was zeer mooi; 't had des nachts voor; .'t eerst van dezen winter gesneeuwd, de lucht was prachtig bewolkt, de temperatuur zeer zacht; alles beloof de 'n mooien dag te worden. Reeds bij het uitstappen uit de electrische tram zagenwij den slanken toren van het bewuste gebouw boven het geboomte uitsteken. Die diende ons tot wegwijzer, en zoo kwamen wij spoedig aan de plaats onzer be stemming. Loopénde langs alle min of meer ..gewone" villa's, stonden 'wij vrij plotseling voor het nieuwe gebouw, en waren wij beiden geheel verrukt over het schoone geheel. De aanblik was indrukwekkend, overmeesterend, bracht ons ln extase, werkte als een openbaring. Het geheel grootscb van opvatting; met fijn gevoel, groote eenvoud, en fieren moed uitgedacht en verwerke lijkt. Geen zoeken naar kleine effec ten, schilderachtigheden, en wat dies zij; geen navolging van een of andere stijl, uit conventie, uit traditie, of op bevel van den bouwheer; geen geïn spireerd zijn door werk onzer voor gangers en dit trachten te verbete ren; ook was het. geen werk, tenge volge van getrouw zijn aan een „principe", doc-h het werk van een vrij mensch, die zulke materialen,: kleuren en vormen uitkoos als hem goeddacht; een gansch los zijn van alle, tot heden toegepaste bouwvor men, zuiver oorspronkelijk en... in liooge mate beschaafd, edel van lij nen, rein. van kleur, en rijk door so bere toepassing van tegelversieringen in tegenstelling met de. groote, vlak ke muren, die alleen bekoren dooir schoone verhoudingen. Het geheel stond daar als een mach tige, kloeke massa, strak afstekend togen de Lucht, zuiver van composi tie, gansch volmaakt, en goddelijk rein! Stel u voor het hoofdgebouw, regel matig van indeeling, forsch, massief tot u sprekend, vierkant in plan- vorm; met aan alle zijden een stijle dakschuinte, met dof-zwarte leien go dekt en aan alle gevels een hoogere mlddenpairtij, met een fijne schuinte, als van "n fronton, gedekL Rechts van het gebouw een lage, ver zich uit strekkende galerij, geheel met glas voorzien, denkelijk voor oranjerie be stemd. Links van het hoofdgebouw op eenige afstand een kleiner gebouw (waarschijnlijk een zaal voor mu-i ziek-uitvoeringen) met een bijzonder; mooi, stijl dak bekroond, en van een fijn, rank, zeer boog oploopend ven ster voorzien, tot boven de dakgoot opschietend en iu een topgevel eindi gend. Deze muziekzaal verbonden doo» een overdekte gang met het hoofdge bouw. Beneden in do gang een poort- vormlge doorgang, voor doorril naar deze tuin en als entreé naar de zaaL En op de plaats waar deze gang verbonden is met de muziekzaal, steekt de zeer mooie, slanke, fijne to- ren met prachtig Koepeltje bekroond, een 30 35 Meter hoog de lucht iu. Deze toren lijkt mij het mooiste, van het geheel toe. Hij is vierkant, loopt heel weinig spits toe, heeft even boven de halve hoogte aan alle zij den een balcon voor uitzicht over het landschap, en wordt, zoo als reeds gezegd is, bekroond door 'n zeer ge lukkig gevonden koepel, rustend op zuiltjes en van balustrade voorzien Dit torentje is zoo uiterst fijn en slank, van zoo'n prachtig silhouet en wordt op zulk 'n edele wijze versierd door de balcons, Klok, tegelversiering als balustrade en de mooie afdekking, dat dit mij daarom het mooiste van den geheelen bouw toeschijnt. De plaatsing van den toren ls ook zeer gelukkig; een eind ver van het hoofdgebouw, waardoor dit door zijn forsche, compleets gedaante, onge stoord tot u spreekt. Aan alle zijden rondloopend (het was ons helaasl niet. vergund hot in wendige te zién) trof ons de .mooie groepe.ering, raak neergezet, zonder aarzeling, een bijzonder mooi com plex, van voorname, rustige indruk wekkendheid. De twee pijlers waarop het balcon rust boven de hoofdingang; het groote slanko venster met topgevelbekroning in de muziekzaal; een zeer mooi, fijn rond erkertje op den hoek van mu ziekzaal en gang; de groote forsche middenpartijen in het hoofdgebouw; het kloeke, strakke dak; de eenvoudig gevormde ramen met kleine ruiten, als "t ware een fijn netwerk leggen de over de raamopeningen, en deze verband gevend daardoor met do muurvlakken. Dit alles en nog meer, wat ik na één beschouwing niet ont houden kon. vormt zoo'n statig, rijk geheel, dat het oordeel van een aan dachtig beschouwer moet zijn ten gunste van den stichter van dit schoone monument. De muren zijn van baksteen, allo gepleisterd met groffe portland spe cie, welke in sommige vakken glad geschuurd is, overal in een fijne geel grijze tint gesausd, met als basement gelijkkleurige natuursteen. Dit gebouw had, dunkt mij, van gewapend beton gemaakt kunnen zijn; zoo'n indruk maakt het, omdat alle baksteen zorgvuldig is verborgen onder de cementlaag. Alleen enkele boogvormige openingen en de zeer dikke tuinmuren verraden, dat onder deze bepleistering baksteenconstruc- ties verborgen zijn. Alle houtwerk is zeer weinig gepro fileerd, bijzonder vlak en alles wit geschilderd. En als eenige versiering hier en daar om ramen en op groote muurvlakken (alle lichtopeningen zijn bijzonder klein in het groote ge heel, waardoor het grootsche effect van de vele vlakke muren zeer geluk kig tot u spreekt) en ook ln de gevel- en oden, onder de fronton-schuinte, enkele of meerdere tot 'n tableau saamgevoegö, en ook als randen, ho rizontaal of vertikaal, van verglaas de relieftegels in zeer mooie kleuren aangebracht Deze tegels zijn ter Juiste plaatse ingemetseld en doen zeer goed in de groote, vlakke, inu- ren, zij lijken als mozaïk; Ln den toren schitterden zij als goud, toen de mid dagzon er even langs streek. Dit al les is zeer oorspronkelijk. De geheele compacte massa overweldigt u door zijn groote lijnen, schoone propor ties, mooi silhouet; door de groote, strakke eenvoud en weinige details pakt het geheel u terstond. Het doet denken aan een Oostersch paleis. Al les zeer vlak en eenvoudig, doch raak; het werk van een groote geest en bo venal van een fijn gemoed. Het deed mij denken aan het be- Buitenlandsch Overzicht Het Pruisischo Huis van afgevaar digden behandelde gisteren T KIESRECHTONTWERP ha tweede lezing. Het is daar eigen aardig toegegaan I Reeds eenige dagen liepen geruch ten over onderhandelingen, dlo gaan de waren tusschan het blok (conser vatieven en Centrum-leden) en de na tionaal-liberalen. Het doel was om lot een vergelijk te komen. Het plan is evenwel mislukt en door deze hals starrigheid hebben do nationaal-lihe- ralen veel roet in het etenspotje van de blok-menschcn gegooid. Van conservatieve zijde was een voorstel Ingediend, om de Pruisische verkiezingen bij openbare stem mine te doen plaats hebben. De be doeling van de indieners, die er op rekenden, dat het door Centrum en linkerzijde verworpen zou worden, was te bewijzen, dut zij voor een open bare stemming ziin. Dat was dus een •chiin-manoeuvre. Maar.... de nationaal-liberalen be antwoordden dezen zet met een ver rassenden tegenzet. Zij eischten hoof delijke stemming en verklaarden, zelf zich van stemming te zullen onthou den. Daardoor werd het waarschijn lijk, flat het voorstel der conservatie ven zou worden aangenomen. Dit kon den de voorstellers niet gedoogeu, want dan zou de overeenkomst met het Centrum, in do commissie-verga- dering vastgesteld, niet tot haar recht komen. Wat te doen De conservatieve leiders werden op gewonden, praatten onder elkaar, zelfs de minister-president werd om raad gevraagd. Tenslotte vroeg hun Voorman Von Heydebrand het woord, en deelde mee, dat als de nationaal- liberalen zich van stemming ont hielden, zooveel conservatieven als noodig was, zich óók zouden oDttaou- flen, om daardoor het amendement ioch te laten vallen. Een zonderlinge houding ten op zichte van je eigen voorstel De gematigde linkerzijde maakte ha deze verklaring veel lawaai, en protesteerde over-dufdelijk. Het debat dat volgde was scherp en vol hartstocht Eindelijk kwam de stemming over bet bewuste amendement De linker zijde verliet de zaal. Meer dan de helft van de conservatieven volgde haar voorbeeld, om het Centrum ge legenheid te geven, het voorstel te verwerpen. Het amendement werd dan ook ver worpen. Daarna kwamen de wegloopers weer terug en werd over de voorstel len der conservuReven en Centrum- ledeii gestemd. Deze voorstellen wer den aangenomen, met de stemmen der linkerzijde tegen. Deze voorstellen houden iu le. een Indirecte verkiezing, 2e. een geheime verkiezing der kiesmannen, 3e. een openbare verkiezing der afgevaardig den. Nu nog de derde lezing, maar daar- vau wordt niet veel verrassends ver wacht. De regeering Deze heeft zich in dezen strijd nog afzijdig gehouden. Hoewel haar voor stellen tot kiesrechtwijziging door hei blok geheel vervormd zijn, wordt toch vermoed, dat de regeering geen be denkingen zal maken. De sociaal-democraten en vrijzinni gen zullen dus wel ontevreden blij ven Gisteren behandelde de Rijksdag EEN INTERPELLATIE OVER DE KIESRECHT-BETOOGINGEN VAN ZONDAG. De sociaal-democraten keurden het af. dat het verbod was uitgevaardigd tegen het houden van de voorgenomen openbare volksvergadering in 't Trep- tower park. Hun woordvoerder Lede- bour trachtte de onwettigheid van t verbod van den Berlijnscheu politie chef aan te toonen. Deze was er zich van bewust (zoo zei Ledebour), dat zijn optreden dringend rechtvaardi ging behoefde, want hij zond met koortsachtige haast aan de pers ma teriaal tot zijn verontschuldiging. Dit deed evenwel slechts zijn schuld te meer uitkomen en leverde het bewijs, dat de politie willekelirig was opge treden. De verstoring der openbare orde is uitsluitend to wijten aan het brutale optreden der politie, die op de vreedzame menigte inhakte. Dit wordt zelfs erkend door burgerlijke bladen. Zoo sprak deze sociaal-democraat. Minister Delbruch gaf hem geen gelijk. Eerst verklaarde hij, dat naar aan leiding van de beschikking van den politie-president eon aanklacht is in gediend bij de administratieve recht bank. (De uitspraak is bliikbaor nog niet bekend). Wanneer liet verbod van den politie-president overeen komstig de wet was, dan bad deze zonder eenigen twijfel ook het recht, maatregelen te nemen, om te voorko men, dat het ontdoken werd. De loop der gebeurtenissen heeft (zoo vervolgde de minister) bewezen, dat Von Jagow de zaak goed heeft in gezien. Het was geenszins de bedoe ling, een onschuldige wandeling te maken. Wanneer het waar mocht zijn, dut beambten hunne bevoegdheden te bui ten zijn gegaan, dan zou zulks hoogst betreurenswaardig zijn, maar daar voor is het stelsel Bethrnann-Hnllweg niet verantwoordelijk. De schuld treft in de eerste plaats hen, die zonder verlof den optocht op touw zetten en daardoor de politie dwongen tegen maatregelen te nemen. (Toejuichin gen rechts, rumoer bij- de sociaal democraten). Verschillende sprekers van de rech terzijde, van het Centrum en van de nationaal-iiberale partij verdedigden bij het debat de rechtmatigheid en de opportuniteit van Von Jagow's optre den, terwijl vrijzinnigen en sociaal democraten er een schending van de wet op het recht van vereeniglng ln zagen. In de zitting der Fransche Kamer is gisteren ook levendig gedebatteerd. Het ging daar over de VERDUISTERINGEN DOOR LIQUI- DATEURS DER CONGRE GATIES. De socialist Jaurès interpelleerde. Hij wees op de verduisteringen in de bekende zaak Duez gepleegd en meen de nog meer onregehuatigheden te kunnen aanwijzen. Dé „Grande Char treuse", die acht millioen waard is, en waarvoor vijf rnillioen werd gebo den, is tenslotte voor een half mil lioen verkocht. Minister-president Briand verklaar de de geheele verantwoordelijkheid voor de verdere contróle over de li quidatie der congregaties op zich te nemen en toonde aan, welke moeilijk heden met die taak gepaard gaan. Ten aanzien van de „Grande Char treuse" had de ministerraad besloten ie wachten, totdat de rechtbanken uitspraak zouden hebben gedaan m de processen, ontstaan tengevolge van de liquidatie van Le Couturier. Niemand ls. met buitengewone wel willendheid behandeld. Wanneer er schuldigen zqn, dan zullen zij gestraft worden. De justitie zal ten voile haar plicht vervullen. De minister gaf aan de Kamer de verzekering, dat voortge gaan zal worden niet de verificaties der liquidatie en dat omtrent de zuak- Duez de geheele waarheid zal worden onthuld. Over het SCHANDAAL-DUEZ wordt nog gemeld De verklaringen van Duez voor den rechter van instructie afgelegd, zijn die van een cyuischeu dief. Vóór bij liquidateur was, had hij reeds van zijn vroegeren .patroon een half mil lioen gestolen. Toen hij daarna ge rechtelijk liquidateur geworden was, was men zoo onvoorzichtig en dwaas geweest, zoo zeide Duez, heelemaal geen contróle op hem te oefenen; dus stal hrj vrq. llij zeide voor persoon lijke genoegens er op zijn minst een millioen doorgebracht te hebben. De geruchten uit de couloirs van den Se naat blijken dus juist te zijn. Er wordt algemeen veel deelneming betoond over het OVERLIJDEN VAN WEENEN'S BURGEMEESTER. De Weensche couranten gaven extra nummers uit en verkondigden daarin de groote verdiensten an Dr. Lueger. De „Neue Freie Pi esse" schrijft o.a. „Nog geen vijftien jaar is het go- leden, dat de Keizer weigerde de be noeming van Lueger tot burgemeester te bevestigen. Thans wordt hij geeerd op een wijze, die vroeger zelfs niet voor hoogwaardigheidsbekleeders der monarchie werd toegepast." Het lijk van dr. Lueger werd, in of ficieel gewaad, in staatsie, in de volkshal van het Raadhuis gelegd. De begrafenis zal Maandag plaats hebben. Van net Raadhuis zal het lijk worden gebracht naar het Huis van Afgevaardigden, waar president Pat- tai en de Landmaarschalk van Neder- Oostenrïjk, baron Freudenthal, rede voeringen zullen houden, en dan over den Ring naar den Stephansdom. Daar zullen de keizer en alle te Wee- nen aanwezige aartshertogen en aartshertoginnen de Inzegening bij wonen. Op het Centraalkerkhof zal dan het lijk worden ter aarde be steld. Langs alle straten, waardoor de stoet trekken zal, worden troepen en haie opgesteld. UIT CHINA. China heeft weer een stapje gedaan op den weg der beschaving. Een tele gram uit Peking meldt namelijk, dat de regeering een voorstel van de grondwetscommissie tol afschaffing van den slavenhandel heeft aangeno men. Het handeldrijven in menschen zal dus van nu af in het Uemelsche Rijk verboden zijn. Amsterdamsche Kout CCCXXVL Amsterdam dat bouwt I Er heeft dezer dagen een blijde mare, de hoofdstad betreffende, de ronde gedaan door de pers. Door het uitvoeren van verschillende groote gemeentewerken en ook door eenige belangrijke particuliere plannen zou dit jaar de toestand in de bouwvak ken aanmerkelijk verbeteren. Er zou weer volop werk aan den winkel ko men. Al de ellende van de malaise zou spoedig vergelen zijn. Misschien, neen zekér, dik ik dit bericht wat aan. Maar even zeker is het, dat bij talloozen die, hetzij dan ook wat oppervlakkig, zooals het ge woonlijk gaat, lezen, een overtui ging is blijven hangen, ongeveer overeenkomende met hetgeen ik hier- 'boven schreef. Daartegen kan niet ge-' noeg gewaarschuwd worden in het belang van niet-Amsterdommers als Amsterdammers beiden. Het bouwvak in de hoofdstad ls thans dood, doodziek. Er zijn teeke nen, die hoop geven, dat de toestand over eenigen tijd minder slecht zal zijn. De medicijnen worden al klaar gemaakt, de recepten zijn bij den apotheker, maar de drankjes staan nog op het vuur, zijn nog niet in de fleschjes, veel minder-door den pa tiënt ingenomen. En is dit laatste eenmaal het geval, dan moeten rle medicijnen nog eerst haar uitwerking hebben en zijn dan alle omstandighe den mee, dan behoeft de patiënt nog tijd, veel tijd om aan te sterken, voor hij weer de stoere, de robuste, d-- oude is. Wanneer men thans een wandeling maakt door Let Museum-kwartier, dan waant men zich soms in eeri Doodenstad. Daar zijn straten ver rezen, stukken straten in elk geval, waar huis aan huis nog onbewoond is. Onbegrijpelijk vind ik het met dat wil zeggen persoonlijk met want hoe er meuschen te vinden zijn, die minimum f 800 huur wenschen te betalen in zoo'n sombere omgeving, waar zij zoowel van Amsterdam's drukte, levendigheid, licht en leven, als b.v. 'van Haarlems schoonheid, pittoresque bloemenpracht en gezon de lucht zijn verstoken, ia, mij een raadseL Maar dit is maar mijn bescheiden, persoonlijk, niets-geen-gewicht-m-de- schaal leggend gevoelen. De Museum- buurt is nu eenmaal ln de mode, het staal gekieed, daar zijn adres te vestigen, zooals in Den Haag op Duin oord. Wij Amsterdammers zijn echter minder hekelend dan de residentie- menschen, wat onze eigen aangele genheden betreft. Wordt Duinoord door de spraakmakende gemeente al gemeen de „koude-aardappelenbuurt" geheeten, wat wijst op de overbekende (en niet minder overdreven) Haagsche kwaliteiten in 't kwadraat, wij zien nog met zekeren eerbied tegen ons Museum-kwartier op. Eutre paren these, wat klinkt dit ex-Fransck toch deftiger dan oud-Hollandsch, Mu seum-buurt, foei, hoe ordinair en hoe grappig zou het klinken als iemand spras van het Y-ï-kwartier of het J urdaan-kwartier 1 Doch ons „Duinoord" dan, huisvest naast menschen die meet stand dan huishoudgeld hebben ook een groot deel van de bewoners van Heeren- en Keizersgracht, van de omgeving van 't Paleis voor Volksvlijt en waar er nu zoo reusachtig veel te huur staat, mag dit als een bewijs gelden, dat er meer le klasse huizen dan menschen zijn en de bouw liefhebberij ln den eersten tijd wél niet sterk zal zijn. De houding der patroons in zake de staking en vooral ten opzichte van de bemiddeling, waartoe onze waar nemende burgemeester, de heer Del- prat, bereid was bevonden, doet de deur dicht. Als de patroons er belang hooren, toen hij zag, hoe de commis saris verscheidene bankbiljetten, blijk baar van groote waarde, in de hand hield. Wat heeft u daar? vroeg hij. Kijk eens hier, antwoordde de commissaris. Vier banknoten van dui zend mark I Er klonk een schorre kreet; maar de beide heeren letten daar niet op. BliRsemsnel had de commissaris zijn zakboekje te voorschijn gehaald en er een blik in geworpen. Overtuig u zelf, hernam hij toen op gedempten toon, terwijl hij op de nummers der verschillende bankbil jetten wees, nu is de laatste twijfel op geheven. De nummers 098,463 tot —72 zijn gestolen, en hier in mijn handen heb ik de nummers 098,46-i, —65, 69, —71. De rechter van instructie had zich tot <ien mechaniciën gewend. Deze stond met aschgrauw gelaat over al le leden te beven, een beeld van iemand, die den grond onder zich voelt wegzinken en niet weet, waar aan dat te moeten toeschrijven. Dat is onmogelijk I riep hij uit, nadat men hem herhaalde malen tot spreken had aangemaand. Ik hen geen twee mark in huis, om van zulke bankbiljetten maar niet eens te spre ken I Een verachtelijk lachje speelde om de lippen van Albert!, toen hii zich van den slotenmaker afwendde hij beschouwde blijkbaar de verbazing van don laatste als volslagen huiche larij, die hem zeer tegenstond. U vergist zich toch blijkbaar, zei hij toen. Dit hier zijn werkelijk en waarachti" echte banknoten. De commissaris trok hem aan zijn mouw. Met een veelbetekenende uit drukking op het gelaat, wees hij toen op eenige der op de werkbank ver spreid liggende gereedschappon. Hetzelfde monogram „K. B." staat bijna zonder uitzondering op al le handvatsels van de instrumenten hier, fluisterde hij. De rechter had groote moeite om zijn verbazing niet luid kenbaar tc maken. Natuurlijk legt u op dit alles be slag, zei hij daarop, zich tot den com missaris wendend. Alles wordt nu volkomen duidelijk.- Hier is nog meer I riep de com missaris, terwijl hij een blinkend voorwerp van een hand-aanbeeld af nam. Kijk eens, mijnheer, hier is het andere stuk van de halsketting. Met die woorden ga' hij den rechter een stuk gouden ketting van ongeveer een voet lang, dat met bijzonder mooie amethysten bezet was. Daarvan hebben wij al twee stuk jes gevonden, antwoordde Albertl, nauwelijks hoorbaar. De beide beambten wisselden een blik van verstandhouding. Toen wend- do de rechter zich plotseling met don ketting in de hand tot den mechani ciën en hield dezen het schitterende sieraad vlak voor het gelaat. Hoe komt dit kleinood hier op uw werkbankvroeg hij. Wij vonden er twee slukies van in de brandkast van den vermoorden baron v. Engler. Beek was aschgrauw van kleur ge worden. Dikke zweetdruppels stonden op zijn voorhoofd. Met versuft gelaat staarde hii naar het bewuste kleinood. Toen greep hij met zijn hand naar 't voorhoofd. Neen, neeD, het Is niets anders dan een droom. Dut kan niet waar zijn fluisterde hij. Vergeef mij, mijn- heeren, ik Loochenen helpt nu niet meer zei de rechter kortaf, terwijl hij tege lijkertijd met zijn rechterhand zijn schouder aanraakte. In naam van de wet, Karl Beek, neem lk u gevangen, wegens den in den verloopen nacht door u aan den baron v. Engler en diens nicht gepleegden dubbelen moord. Een schrille kreet ontsnapte aan de lippen van den ongelukkigen man Zijn oogen schenen uit de kassen te zullen komen, de aders stonden hem dik op het voorhoofd, zijn borst ging krampachtig en zwaar op en neer. Zijn vuisten balden zich en eenige se conden leek heL alsof hii zich vol' woede op den beambte storten zou. Zijn wanhoopskreet had een dubbe len weerklank gevonden. Eon zwakke Jammerkreet kwam van de lippen der doodzieke vrouw, een zacht, pijnlijk snikken deed de gestalte der bij de deuropening staande dochter van den gevangene beven. De commissaris van politie was al bij de eerste woorden van zijn supe rieur vlug door de woonkamer gesneld en had de gangdeur opengerukt. Het volgend oogenblik kwam hij al haas tig terug, gevolgd door de politie agenten. die tot op dat oogenblik in de gang waren achtergebleven. Karl Beck, je ziet wel, dat iede re tegenstand nutteloos is. Geef j© maar goedschiks over, vermaande de rechter van instructie. Neen, het is niet mogelijk riep. do gevangene uit. Zoo'n misdaad kan men mij niet toeschrijven Verantwoord je maar voor het gerechtzei nu de rechter kortaf, lk. heb mijn plicht hier gedaan. Seconden achtereen bleef het stil in de kamer. Smeekend keek Beek naar den be ambte. {Wordt vervolgd). FEUILLETON Naar het Duitsch. Door PAUL HENKES. 11) Is deze kast verzegeld vroeg hij. De lippen vnn den slotenmaker tril den zenuwachtig. Gisteren heb ik bezoek gehad van den deurwaarder. Verzegelds hij uw laatste meubi lair? Juist. Hij nam het laatste geld mee, dat ik nog bezat Alleen mijn ge reedschap heeft hij mij gelaten. De slotenmaker scheen er nog iets bij te wilien voegen, maar hij werd blijkbaar door verdriet overmand. Hij beet zich op de lippen en keerde zich haastig om. Zijn dochter sloeg haar arm om zijn hals en keek hem, diep bewogen, in het gelaat. Houd moed, vader, er zullen weer betere tijden komen, fluisterde zij. De rechter von instructie had zijn oogen afgewend. Hij was als om ge legenheid te hebben even na te den kan, in de kamer op en neer gaan loo- pen. Toen liep hij naar de deur, die naar het aangrenzende vertrek leidde. Hij wierp een blik in de kale ruimte. Onverschillig bleven zijn oogen op de eenvoudige werkbank rusten, welks bovenblad met allerlei werktuigen, ha mers, vijlen, boren en graveermesjes bedekt was. Dit is dus uw werkplaats zei bij nu weer tot den werktuigkundige, ter wijl de commissaris de werkplaats geheel binnenging en bij de werkbank ging staan. De mechaniciën knikte bevestigend. Ik moest mij in deze bescheiden woning zoo goed en zoo kwaad nis het ging, inrichten, antwoordde hij, ook bij de deur van de werkplaats staan gaande. Op dit oogenblik 6tiet de commissa ris een kreet van de grootste verba zing uit. - Alstublieft, mijnheer, kom eens even hier riep hij toen op haastigen toon, die zeer bij zijn anders kalme en onverschrokken gemoedsgesteld heid afstak. Nu vroeg Albertl, onwillekeurig naderbij komend. Ook de mechaniciën keek verbaasd op en volgde den rechter op den voet, Alberti ging naast den commissaris staan, die voor de werkbank stond, welks achterkant vlak tegen hst ven ster stond. Verbaasd liet ook hii een korte k*»*t

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 9