NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27a Jaargang No. 8198. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 14 MAART 1910. A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R T E N T I N: per drib maanden» regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Voor Haarlem j luU Haarlem van 1—5 regels /l.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Vwr de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) J-30 JAdvertentiCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing» Franco per post door Nederland1.65 r T.,. L,*# 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant r r Afzonderlijke nummers0.02H ÏJA I n&a sifj* r n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H 0/^s Ai Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 15 MAART. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 1—2 uur. Schouwburg: N. V. „Het Tooneel' De VTO-..W in 't spel, 8 uur. Sint Becvo: Cursus in de Katholieke geloofs- en zedenleer. Veisen: Raadsvergadering, 10 1/2 u. Zandvooi't: Raadsvergadering, 7 1/2 uur. Stadsnieuws Feestavond. In het gebouw St. Bavo werd Zater dag een feest-avond van de bovenste plank gegeven. Daar was de groote feestzaal, die met vlaggen, groen en bloemen versierd was, herschapen in een marktplein, stalletjes stonden er, *00 maar van de Botermarkt wegge pakt, in het midden der zaal zag men dood gemoedelijk zoo'n zeildoeksch tentje staan, met oude jaseen en hoe den, aan de kanten tusschen de an dere eenige Oud-Hollandsche winkel tjes. Er zou bazar gehouden worden, want de geëetaleerde artikelen, aan bet „Vaandelfonds" der N. V. ge schonken, moesten de gelden opbren gen, benoodigd voor een vaandel voor de afdeeling Haarlem der Nederland- sche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. Deze af deeling en het geheelonthouders-zang koor „Kunst Adelt" hebben samen dat leest op touw gezet, om propaganda te maken voor de geheelonthouding, doch voor men overgiug tot het af werken van het feest-program, hield de heer D. de Clercq, uit Bloemen- daal, een toespraak, waarin hij de nadeelige gevolgeu van alcohol-ge bruik deed uitkomen en de hoop uit sprak, dat het in Nederland nog eens zou worden als in Noorwegen, waar in het geheele land bijna geen alco hol meer gebruikt wordt. Toen kwam „Kunst Adelt" op de proppen met haar aardige liedekes, en kregen we een grappige voordracht van mevrouw Smit—Termez te hoo ien en zageu we een tooneelstuk op voeren door dilettanten, genaamd „Een huldeblijk", waarin de heer Van Kampen, schoolhoofd, en diens zuster Sanne heel leuk waren gegrimeerd en door hun manier van doen veel lach succes hadden. Ondertusschen was in de pauze de bazar geopend en de kermispret er daardoor zóó ingekomen, dat me vrouw SmitTermez, na eenige po gingen om zich verstaanbaar te ma liën, baar tweede voordracht er maar aan gaf. Groepjes menschen gingen zich toen voor de winkeltjes verdringen, om inkoopen te doen, de waren gingen gladjes weg, zoodat bet begeerde vaandel thans wel spoedig in het zit der N. V. zal zijn. De jury kende den eersten prijs toe aan Reinalda, die het Warenhuis, waar de dames G. Reinhardt en A. Reinalda een etalage in vegetariërs- en Verkade-artikelen hadden in orde gebracht, had gemaakt. Den tweeden prijs aan den galan terie-winkel van mej. Schornagel en den heer P. Huizen. Den 3den prijs aan J. Schornagel, die in het costuum van een Marker visscher vruchten verkocht in een oud-HoilancLsclien molen. Den vierden prijs aan de chocolade- tem van de dames A. E. Donker- wolcke en C. Jansen en een troostprijs aan den ansicliteu-wiukel van mej. A. de Lugt eh B. Quintus. Toen begonnen de ommegangen op de maten van de krachtige tonen van bet fanfarecorps Voorwaarts, die af gewisseld werden door een koek- dru i0i'ij, waarbij de heer K. A. C. van Eykeren de leiding had, wien een yvoord van lof voor zijn optreden en organiseeren van den avond niet ont houden mag worden. En wanneer men weet, dat de avond besloten werd door een uiterst gezellig bal, dan begrijpt men, da*, dit feest 111 alle opzichten geslaagd kan worden genoemd. 60-JARIGE GEDENKDAG. 25 Maart a.s. zal de afd. Haarlem van de R. K. Vereeniging van den H. Vlncentius k Paulo zestig jaren be staan. Het 50-jang bestaan werd 25 Maart 1900 feestelijk gevierd. Men woet, dat deze zoo hoogst nuttige ver eeniging met hare uitgebreide werk zaamheden de algemeene sympathie der inwoners van onze stad bezit. J. W e s s e 1 i u s. Zaterdag middag is alhier op 76-J.a- tlgen leeftijd overleden do heer J. ^Wesselius, waarmede een hoogst ver- tïiensteJijk man In de christelijke we reld ten grave daalt. De hear Wesse- Lius behoorde tot de oprichters der Vereeniging tot Verbreiding der Waarheid, van de Christelijke Be waarschool Ln de Oranjestraat en de daaraan verbonden Zondagsschool en was een ij ver aar voor de zending ander Evangelisatiewerk. Tot voor betrekkelijk korten tijd werkte de overledene nog met Jeugdigen ijver, toen hem de ziekte overviel die zijn levensdraad afsneed. Jonge Vrijzinnigen. In de Zaterdag door de Jonge Vrij zinnigen Propagandaclub „Haarlem' gehouden algemeene vergadering, is het bestuursvoorstel van den leeftijds grens voor 't gewoon-lid-zijn op 2? jaar te stallen, aangenomen. Buiten gewone leden zijn thans zij, die den leeftijd van dertig Jaren overschre den hebben. In de vorige vergadering kon over dit voorstel niet gestemd worden, om dat twee derde dar leden niet aan wezig was. CoÖp. Bouwv. „Nieuw Schoten." Hier ter stede is Zaterdagavond op gericht de Coöp. Bouwvereeniging „Nieuw Schoten", ten doel hebbende een 20-tal woningen in het Schoter- kwairtier te bouwen. Als bestuursleden werden gekozen de heeren: H. Hospes, voorz.; H. C. Scholten, sear., J. Koopmans, pen ningmeester; H. Wezenus en H. Franken, commissarissen. HET HAARLEMSCH MUZIEKK0RP8. In het weekblad Toonkunst schrijft de concertmeester van het Haarlemsch Muziekkorps, de heer II. Ferwerda, een bezadigd artikel tot weerlegging van de onjuistheden en de dwaasheden, die de redacteur van het blad, de heer M. C. van de Ro- vaart, in een vorig nummer over het korps heeft verkondigd. Laatstgenoemde wringt zich in aller lei bochten, om toch maar to ontko men aan de erkenning, dat hij zich door verkeerde inlichtingen op een dwaalspoor heeft laten brengen. Daarbij valt hij natuurlijk ook nog de beschouwing van J. C. P. in ons blad aan, dien bij noemt„een meneer, die zich achter de Initialen J. C. P. verbergt" verbergt, nota bene, terwijl wie lezen wil en kan den naam voluit in het hoofd van de courant kan vinden. Wij volgen den schrijver niet in zijn evoluties, 't is de moeite niet waard. Maar éen opmerking willen wij hier toch overnemen, omdat die een beider licht werpt op den geheelen aanval. De heer van de Rovoart schrijft n.1. „De heer J- C. P. moge mij kunnen „leeren wat goede journalistiek is, ik „ben zoo vrij te gelooven dat ik beter „weet, op welke wijze de klassenstrijd „is te voeren 1 De klassenstrijd 1 Daar ging het dus om. R.-K. Kerk aan 't Spaarne. Binnenkort is wederom eene R.-K. feestviering te wachten 28 Mei na melijk zal het 25 jaar zijn geleden, dat de R.-K. Kerk aan het Spaarne htig werd ingezegend door den Bisschop en toegewijd aan Onze Lieve Vrouwe van den H. Rozenkrans en in den H. Dominicus. 6 Maart van het volgend jaar werd iD het kerkgebouw voor de doop kapel een massief koperen hek in Go- thischen stijl geplaatst, dat vervaar digd was door den heer L. de Jong, alhier. Op 18 April 1884 werd door den Bis schop van Haarlem, bijgestaan door eenige geestelijken, de gedenksteen gelegd voor aan het hoofd-altaar. In Dec. 1890 werd een aanvang ge maakt met den bouw van een groot nieuw orgel, dat 12 Augustus 1891 plechtig werd ingewijd door den pas toor J. Thünnissen. POLYHYMNIA. In den schouwburg gaf Zaterdag avond het gemengd koor „Polyhym nia" een solrée, waarvoor een zeer af wisselend, om niet te zeggen bont, pro gramma samengesteld was. De avond werd geopend door de zangvereni ging zelve met twee nummertjes, .Veodnjven" van Ferd. Huber. en Leeuwerikenzang" van F. Mendels- sohn-Bartboldy. Twee lenteliede ren, die door 't koor van <icn h-eer J. Wolterus Grootend orst tot wat al te sombere zangen gemaakt werden. Waarom werden die Juichende liede kes toch zoo pianissimo gehouden 7 Waarom niet wat meer kracht ontwik keld, waartoe 't koor toch werkelijk wel in staat is 1 En als dan nog maar zuiver was gezongen, maar vooral 't .Leeuwerikenliedje" gelukte slocht. Van 't gemengd dubbel kwartet „Con Amore" kregen we een drietal aardige liedjes te hooren, die zeer goed zij 't ook een beetje zwakjes, gezongen werden. VooraJ „Avondvrede" van W, van Thlenen, klonk goed Vale rius' „Bede voor 't vaderland", had- den we wat forscher, wat breeder ge- wenscht. Twee kluchtspelen met zang brach ten de lachspieren danig ln werking. Bij 't begin van „Een of eene" had een klein Incident plaats, dat gelukkig goed afliep. Een der medespelendcn kreeg nL een toeval, waardoor bij verhinderd was zijn rol verder to spelen, die in 't vervolg van 't stuk gelezen werd. Overigens slaagde de avond geheel naar wensch, en wegens de vrooiijke stemming, die in de zaal heerschte, veronderstellen wij, dat 't bal, dat on der leiding van den heer J. F. War ner volgde, wel geanimeerd zal ge weest zijn." DE ZONDAG. Zondagmiddag omstreeks vijf uur zochten in de Kleine Houtstraat een tweetal burgera ruzie met een paar huzaren, die zoo hoog liep, dat men spoedig aan het vechten geraakte de landsverdedigers maakten van him sabels gebruik, terwijl de burgera, die de oorzaak van dit vechten wa ren, onder hevig verzet door zes agen ten naar de Smedestraat gebracht werden. Het publiek, dat zeer talrijk vertegenwoordigd was, maakte het der politie oudergewoonte weer zeer lastig. Omstreeks half zes heeft een viertal half beschonken personen, waaronder de bekende R. en K„ zich schandelijk gedragen in de Anegang en zonder eenige aanleiding daartoe wande laars gemolesteerd en mishandeld, waardoor spoedig een hevige vecht partij plaats had. Het ls der politie gelukt, na veel moeite een der belha mels, genoemden K„ naar het politie bureau over te brengen, waarbij zij nog van den gummistok en de sabel gebruik heeft gemaakt. Onder de door dit viertal mishan delde personen behooren een militair en zijn meisje, die aangifte bij de po litie hebben gedaan. Zondagavond is het ook nogal ru moerig in de stad geweest, zoodat de politie hier en daar handelend is moeten optreden. Een achttal perso nen is ter zake van openbare dron kenschap in arrest gebracht In de Groote Houtstraat was de politie buitengewoon vertegenwoor digd, zoodat het er rustig was. In het melksalon hoek Groote Houtstraat en Spekstraat werd de hulp Ingeroepen vnu de politie, omdat daar een drie tal personen aan het vechten waren. Zij werden met geweld door een ad junct-Inspecteur en drie agenten ver wijderd het volk bleef er langen tijd op een hoop. Op het land grenzende aan de Potgieterstraat, buiten de Amsterdamschepoort, is men begon nen met den bouw van 40 huizen voor rekening van de coöperatieve bouwvereeniging „Eigen Haard." Dehee-rJ. H. Bregonje, door de Vrijz. Dem. kiesvereeniging te '8-Gravenhage candidaat gesteld vootr het hoofdbestiw van den Vrijz.- Dem. bond, heeft, op een desbetref fend verzoek, genoemde ktosvereeni- glng doen weten, voor ditmaal geen candidatuur te kunnen aanvaarden. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Plotselinge dood. Zaterdagavond half acht, terwijl de 50-jarige echtgenoote van den heer Raaphorst, winkelier aan do Lotter- straat alhier, eenige huiselijke werk zaamheden verrichtte, werd zij door een beroerte getroffen en stierf eeni ge oogenblikken daarna zonder weder tot kennis te zijn gekomen. Waarschuwing. Nil do tlid tot het opknappen der bloemtuintjes is aangebroken en daar mede veelal het steken van graszoden gepaard gaat, wordt in ieders belang medegedeeld, dat door de eigenaren van de in het Schoterkwartier gele gen bouwterreinen, geen vergunning wordt verleend tot het steken van grassoden en door de politie daarop streng zal worden toegezien. Een zwerver. Zaterdagmiddag werd door de po litie in een hooiberg aangetroffen de zwervar J. R. Daar de man wegens aan de noodige kloedlngstuk- ken het hooi niet kon verlaten hem vanwege het armbestuur een en andar verstrekt Na te hebben gege ten trok de man ln de richting Am sterdam verder. BENNEBROEK. De ooievaar is J.l. Zaterdag alhier teruggekeerd en heeft zijn nest op het Huls te Bijweg weder betrokken. Dit is 6 dagen vroeger dan het vorige jaar. Door bemiddeling van den gemeente veldwachter zijn twee jongetjes van 7 en 4 jaar naar hunne ouders te Haar lem teruggebracht, die alhier Zondag avond waren verdwaald. Men kan zich de blijdschap der ouders voorstel len, die reeds overal aan het zoeken HILLEGOM. J u b 11 e u m-I mmink, Gisteren herdacht de heer L. M. J. Immink zijn 25-jarig jubileum ais Ingenieur-administrateur in dienst der Noord-Zuid-Hollandsche Tram wegmaatschappij. Deze dag wensch- te het personeel niet zoo maar voor bij te laten gaan, en daarom waren de heer Immink en diens echtgenoote uitgenoodigd op het hoofdgebouw van de remise te Hillegom te ver schijnen, waar zij werden opgewacht in een met groen en bloemen versier de zool door het personeel dat vrij was van dienst. De chef de bureau, de beer A. Sluis, sprak dan Jubilaris toe, wenschte hem geluk en bood hem uit naam van bet personeel een bij zonder fraaien gr00ten Delftschen te gel y-r-lijst aan. De tegel waarop ln schoone uitvoering de voorgevel van het gebouw te Hillegom prijkt, waar de heer Immink een kwarteeuw werk zaam is geweest, vormt dus een toe passelijk aandenken aan dezen dag en een bewijs van erkentelijkheid en toegenegenheid van het personeel. Na den heer Sluis namen nog de heeren M. Baars, M. W. Bosnia, J. de Zwart, hoofden van takken van dienst het woerd en vier der beamb ten, die het langst bij de trammaat schappij in dienst zijn geweest. HALFWEG. De afdeeling Halfweg en Omstre ken van de V. P. N. hield Zaterdag en Zondag hare tweede onderlinge tentoonstelling van pluimgedierte en konijnen in de groote, daarvoor gere serveerde, zaal van het hotel Coppee; de inzendingen waren belangrijker dan het vorige jaar, terwijl de ten toonstelling vooral Zondag, door ve len werd bezocht. De volgende Inzendingen werden bekroond: Hoenders, 30 Inzendingen. Wyandottes (witte), J. P. Acker- mann, Lutkemeer, mooiste toom, en J. H. Cornelissen, IJpolder; laatstge noemde zeer eervolle vermelding voor patrijs wyandottes. Buff Orpingtons, J. H. Cornelis sen (2e). Mcchelsche Koekoeken, C. M. F. v Rossum, Halfweg, en J. H. Cornells- sen; zeer eervolle vermelding, J. A. Huisman, Haarlemmermeer. Witte Leghorns, Gebr. Hooiveld, Haarlemmermeer, J. H. Cornelissen, zeer eervolle vermelding. Patrijs Leghorns, T. de Koekoek te Sloten. Hanen, witte Wyandottes, J. P. Ackermann en J. H. Cornelissen. Buff. Orpingtons, J. C. van der Hoop, Amsterdam en J. P. Acker mann; Mechelsche Koekoeken E. Smit, Haarlemmermeer; dezelfde zeer eervolle vermelding; Minorca's L. v. der Post, Haarlem. Eenden, 6 inzendingen, ganzen kalkoenen en fazanten 10, geen be kroningen. Duiven 30 inzendingen. L. v. der Post, 4 voor kroppere, 8 voor meeuwen, 2 voor tuimelaar», 1 voor eksters en 8 voor niet genoemde Konijnen: 41 inzendingen, G. II. Stouten. Haarlem. D. Hamakers, Amstelveen (meerde re prijzen). C. M. F. van Rossum en E. Smit In de afdeeling zang-, kamer- en volièrevogels: G. H. Stouten en J. C. v. d. Hoop. De regeling»commissie vormden de heeren C. M. F. van Rossum en J. A. Huisman, de jury do heeren C. J. Jas- kl, G. A. Stouten, J. B. de Beadfort en J. Smits. De prijzen der verloting vielen op de nummers 6, 48, 113, 827, 841, 870, 376, 394, 421, 464 en 472. De heer Kuvener behaalde op de tentoonstelling te Halfweg met zijn konijnen twee eerste prijzen en een tweede. SLOTEN. Tot hoofdingeland van Amstelland is gekozen Jhr. Mr. J. P. Hooft Graafland te Warnsveld. In aansluiting met den naam Adm. de Ruyterweg zullen de daarop uit- loopende straten de volgende namen krijgen Tromp-, Van Galen-, Ba- rends-, Houtman-, Kortenaar-, Heemskerk-, Piet Hein-, en Zoutinan- straat, zoomede de Prinses Juliana- straat VELSEN. Raadsstukken. De vereeniging „Vooruitgang" ver zoekt f 100, in de gemeente-kas nog ter bestrijding van werkloosheid 0 wezig, ten behoeve van hun werk!oo- zc leden te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor het adres in hun handen te stellen om praeadviee. B. en W. stellen voor aan A. Braam op te dragen tot 31 December 1911 het ophalen van vuilnis ln de afdeellngen Veisen en Velseroord voor de som van 460 per Jaar en zijn broer M. Braam daarvan wegens vertrek naar Amerika te ontheffen. B. en W. stellen voor, een verzoek van J. G. ten Broeke om uitbetaling van 47.96 voor bijwerk bij den ver bouw aan het Raadhuis te Veisen ln him handen te stellen om prae-ad vies. De Kamer van Koophandel en Fa brieken verzoekt den Raad, de an derhandelingen met de Kennemer- EJectriclteit-Maatschappij over de In voering van een uniform-tarief voor stroom! e vering ten einde te brengen, aangezien de K. E. M. zoolang de on derhandelingen hangen haar voorne men om tegen lager tarief stroom te leveren, niet kan uitvoeren. B. en W. stellen voor een verzoek van de Biwgersocieteit Ons Belang, om bestrating en zoo noodig rklee- ring van den Willemsbeekweg te Vel seroord in hun handen te stellen oan prae-advies. B. en W. stellen voor aan J. E. Mul der, directeur der N. V. Melkinrich ting te Veisen, vergunning te verlee- ncn tot afwijking dar bouw- en wo- xiingverordening voor 't stichten van een gebouw achter de bestaande melk inrichting. B. en W. stellen voor om aan art. 2 der bouwverordening toe te voe gen achter het woord gemeentekas: berekend naar de lengte van het per ceel en zijn aanhoorigheden langs den weg waaraan zal worden ge bouwd en ter halve breedte van dien weg. Zoolang door de gemeente de b» harding, riolearing enz. van den weg niet zal zijn tot stand gebracht, zal aan hen, die deze gelden hebben ge stort, of aan hunne rechtverkrijgen den, een rente worden uitgekeerd van drie ten honderd van het gestarte bedrag. B. en W. stellen voor een opnieuw vastgesteld reglement van orde inge zonden door de Kamer van Koophan del en Fabrieken goed te keuren. B. en W. stellen voor de z.g. tuin tjes op Meershoef, van 1 Januari 1906 tot 31 December 1910 voor f 114.50 per jaar verpacht, weer voor 5 Jaar op dezelfde wijze te verpachten. B. en W. stellen voor vischwater van de Delft en Jan G ijzen vaart van 1 September 1905 tot 31 Augustus 1910 voor f 73 per jaar verpacht aan Th. Jukes te Spaamdam, wederom bij openbare inschrijving voor vijf jaar te verpachten. UMUIDEN/ Zwaaï getroffen. Bij de familie K. alhier werd Za terdagavond telegrafisch bericht ont vangen, dat de eenige zoon, die voor eenige maanden naar Java was Orokken om als opzichter bij den aan* leg van een stoomtramlijn werkzaam te zijn, bij een tramongeluk is ge troffen en onmiddellijk gedood. ZANDVOORT. Tegen Dinsdagavond as, nam. 7JI uur is eene openbare Raadsvergade ring uitgeschreven. De agenda luidt: Ingekomen stukken en mededeelin- gen. Kohier hondenbelasting. Verzoekschrift vergoeding verplaat sen hek. Voorwaarden 6tirandverpachting Door H. den Otter alhier ls aan B. en W. verzocht om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden dironk anderen dan sterken drank ln het perceel gelegen aan de Smedestraat no. 23. Donderdag 17 Maart a.s., des avonds te 7 1/2 uur, zal in „Ons Huis" een lezing worden gehouden door den heer G. H. van Senden, doctorandus in de theologie alhier, over het on derwerp: „Wat is mystiek?" Door de politie alhier is aangehou den C. N. S., scharenslijper, die in het politieblad gesignaleerd stond. Hij is gevankelijk naar Haarlem over gebracht. Binnenland GEEN CIVIEL BESTUUR IN ATJEH De N. R. Ct.-correspondent te Ba tavia seint: De vervanging van kolonel H N. A. Swart, civiel en militair gouver neur von Atjeh en Onderhooxlgheden, wordt beslist weersproken. KOLONEL D. TWISS. Op 64-jarigen leeftijd is te 's-Gra- venhage overleden, de gep. kolonel der artillerie van het O. I. leger, D.. Twiss. DIENSTWEIGERAAR. Naar de Tel. verneemt is de dienst weigeraar D. K van het 2e regiment veld-artillerie, te Leiden, door den krijgsraad te '&-Gravenhage, ander maal overeenkomstig den eisch vau den auditeur-militair veroordeeld, thans tot 8 maanden militaire gevan genisstraf en heeft de veroordeelde ook nu weder van dat vonnis hooger beroep aangeteekend bij het Hoog Mi litair Gerechtshof. DE „PLAKKEN „Plakken" noemt de volksmond de 21/2 centstukken, die tegenwoordig in zulke buitengewone hoeveelheden r de muntgasmeters noodig zijn. Wilt ge er eens een typisch voorbeeld van ln 1909 leverden de gasfabrieken te Amsterdam S059.9.854 kub. M. muut- gas, waarvoor ontvangen werden 92.879.502 twee en een halve centstuk ken. 40 „plakken" tegen elkaar ge legd zijn 5 c.M. dik, zoodat de gehee le massa, op den kant tegen elkander geplaatst, eene lengte van ruim 116 kilometers heeft 25 „plakken" heb ben een gewicht van 4 K.G. Het totaal gewicht van de in 1909 gebruikte geld stukken bedraagt dus 371,518 K.G., zijnde 37 waggons met een lading van 10.000 K.G. („HblcL") DE STRIJD IN DE BOUWVAKKEN TE AMSTERDAM. Namens de werklooze bouwvakar beiders is aan den w.n. burgemeester, den heer Delprat, een schrijven ver zonden, waarin o. a. staal „Tot hun groote Bpijt zagen onder- ge tee kenden, gedelegeerd uit de werk looze bouwvak-arbeiders, dat de door hen aangewende pogingen, om door bemiddeling in het conflict tusschen de metselaars en opperlieden en do werkgevers in die takken van liet bouwvak, aan de ellende der gedwon gen werkloosheid van duizenden werk lieden uit alle takken van het bouw bedrijf een einde te maken, zijn mis lukt, door het weigeren der werkge vers om bemiddeling te aanvaarden. Met bet oog op al het voorgaande, vragen wij UEd. Achtb.. of het u, al9 waarnemend burgemeester van Am sterdam, niet kan schelen of ten ge volge van het afaiuiten van een cui- lectieve overeenkomst door een onbe duidende minderheid van vakgenoo- ten m een paar takken van liet bouw bedrijf, onder voor de werklieden zeer ongunstige tijdsomstandigheden en te gen den wil der overgroote meerder heid der vakgenooten, zooals uit het verloop van den strijd ontegen sprekelijk blijkt duizenden ingeze-, tenen, direct en indirect, op gevocli-: ge wiize worden cc troffen

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1