HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Donkere Schaduwen MAANDAG 14 MAART 1910 Buitenlandsch Overzicht Zondag hoeft voor de zoovcelste maal EEN STRAATBETOOGING TE BERLIJN plaats gonadnatuurlijk om te pro testeeren tegen de kiesrecht-hervor ming, die (althans volgens de beloo- gers) geen hervorming is en geen ver beteringen brengt. 's Middags had de democratische ,vereeniglng een vergadering belegd, waarop 't kiesrecht besproken is. Daarna werd een betoogingsoptocht gehouden, die onder hoch-geroep voor liet. algemeene, gelijke kiesrecht naar Friedriclishain ging en daar ontbon den werd. Voor zoover tot dusver be kend, kwamen geen incidenten voor, waardoor zich deze beweging gunstig van de vorige onderscheidt. Even moeten wo nog terugkomen op 't debat Vrijdagmiddag in den Rijks dag gehouden, over de interpellatie der sociaal-democraten. Uit ons Over zicht vun Zaterdag weet men al, dat Ledebour en zijn purtijgeuooten heftig geprotesteerd hebben tegen 't verbod van den Berlijuschen politie-chef Ja- gow, die de wandeling in Trcptow verbood. De vrijzinnige afgevaardigde dr. Miiller-Meiningen was een der laatste sprekers. Hij gaf een scherpe critiek op 't bevel van den politie-chef, dien hij met het bekende woord uil Othello wil toeroepen .Verlaat mij, Ja- gow (Dit gaf tot stormachtige Vroö- lijkheid aanleiding). Diens optreden achtte dr. Müller spelen rnet vuur", maar hij waarschuwde "ook do so- ;io al-democraten daarvoor, willen zij niet spelen in de kaart der „Seharf- rnacher". Maar sprekers conclusie was, dat zulke beuepen opvattingen in Engeland niet zouden worden ge duld, en dat het Duïtsche volk toch even politiek mondig is als het Engel- sche. Zulke chicanes zijn een groote Duïtsche Regeering onwaardig I Resultaat heeft de interpellatie niet gehad welke interpellatie trouwens wel? DE KIESRECHTHERVORMING IN PRUISEN is Zaterdag weer in 't Huis van Afge vaardigden behandeld, 't Was de 2de lozing. Aan het begin der zitting gaf minis ter-president Beihmann Hollweg de houding au de regeering aan tegen over de i .gediende voorstellen en do genomen besluiten te kennen. Het een voudige Rijksdagkiesrecht, dat de lin kerzijde wenscht, zal de regeering niet toestaan. Overigens blijkt uit de tot dusver gehoudeu discussies, dat de groote partijen hare eindbeslissing af hankelijk zullen niaken van den vorm dien de wet ten slotte zal hebben aan- genomen. Tegenover oen dergelijke onbeslist heid behoudt de regeering zich voor, hare houding ten opzichte van de af zonderlijke bepalingen eerst vast te stellen, wanneer zal kunnen blijken, hoe alle bepalingen gezamenlijk zul len werken. Tusschen de regels leest men, dat de regeering de voorstellen van de con servatieven en 't Centrum wel zal aan vaarden. Het Huis nam daarna een reeks ar tikelen van het kiesrechtontwerp aan, in den vorm, dien deze meerderheid er aan had gegeven. Alle ingediende amendementen wer den verworpen, behalve het conserva tieve voorstel, bepalende dat tot de tweede kiezers-ufdeeling zullen over gaan de kiezers, die volgens de door hun betaalde belastingen tot de derde klasse behooren, maar die minstens 12 jaren geleden het eindexamen aan een inrichting van hooger onderwijs heb ben afgelegd. DE POLITIEK IN DEN BALKAN. is weer een onderwerp van beschou wing. We danken dit aan rle koninklijke bezoeken, die gemaakt zijn en die nu aangekondigd worden. Dat Tsaar Fer dinand van Bulgarije in Rusland met pracht en praal en eerbied' ontvangen werd, was voor sommigen (lees Üos- teurijk-Hongarije) een doorn b oog. Maar de vorst van 't jonge ninkrijk heeft nog meer op 'l program ma staan 't W ordt thans zeker ge acht, dat Ferdinand eerstdaags te Konstantinopel zal komen. Als geen storende gebeurtenissen tusscheubeide komen, zal hij reeds 20 dezer den Sul- ton bezoeken. Hij zal vergezeld zijn door de ministers Malinof en Papri- kof. Het plan is, dat Ferdinand eenige dagen in de Turksche hoofdstad blijven. De Bulgaarsche regeering heeft de Porie gevraagd of haar het bezoek van den Koning aangenaam zou zijn, waarop de grootvizier liet antwoorden, dat de Koning zich kon verzekerd houden van oen hartelijke ontvangst. Het bezoek van koning Ferdinand te Konstantinopel heeft groote politieke beteekems. Nog eenige maanden gele den werd het als een besliste onmoge lijkheid beschouwd. De spanning tus- schen beide landen was t e groot. En nóg is die spanning niet weggenomen. De strenge houding der Porte tegen over de Bulgaarsche bevolking in Ma cedonië verbittert de Bulgaren en de openbare meening in Bulgarije is er zeer door geprikkeld. Wel heeft de tij delijke schorsing van de wet op de benden het hare bijgedragen om de opgewonden gemoederen eenigszins te kalmeeren, maar de Bulgareu blijven zich met dat ui verongelijkt achten. De Sultan gaat wek aan politiek doen Uinnonkort zal hij ook een offi cieel bezoek ontvangen vau den ko ning van Servië. Mogen we uit deze bezoeken aflei den, dat. de verhoudingen in den BaL- kan gunstiger worden Geven ze hoop op een bestendiging van den vrede op 't Balkon-schiereiland? Of werken er nieuwe politieke invloeden, die tot verwikkelingen kunnen leiden? Afwachten 1 Men vermoedt evenwel met grond, dat Rusland achter de coulissen werkt, ten bewijze waarvan men er op wijst, dat ook de koning van Ser vië na zijn bezoek in Konstantinopel naar Petersburg is ontboden. Iatussehen zijn de Turksch-Bulgaar- sche grens-incidenten geëindigd. De gemengde commissie vau onderzoek heeft tiitgemaakt, dat de oorzaak van 't incident te Tamvasj te wijten is aan de Turksche soldaten. IN GRIEKENLAND is de gespannen verhouding tusschen het ministerie en het militaire ver bond nog niet weggenomen. Herhaal delijk hebben besprekingen plaats ge had tnssclien minister-president Dra- goemis en Zorbas, den minister van oorlog, alsmede tnssclien deze heeren en vertegenwoordigers van liet mili taire verbond. Alles hangt er van af, of een dor partijen zal willen toege ven. Het militaire verbond schijnt voorshands nog niet van toegeven te willen weten. Alleen op hel punt van de zuivering van het leger heeft het verbond zijn eisch willen matigen. Die eisch word trouwens door zeer ve len als niet voor inwilliging vatbaar beschouwd. Al de overige eischen worden door de officieren gehand haafd. liet bestuur van het militaire ver bond heeft den minister-president in een open brief gewaarschuwd voor zelf-overschatting. De taktick van dreigen, die vroeger reeds meermalen met succes is toege past, wordt dus ook nu volgehouden. Generaal Smolenski wil van een zwichten voor bedreigingen niet hoo- ren. NIEUWE ONLUSTEN IN MAROKKO SDanjo zal de militaire operaties in het'Rif blijkbaar hervatten. Generaal Larrea zal zich naar liet gebied van den stam der Oulod-Setut hegeven aan het hoofd van een leger van 4000 man en voortrukken tot aan de oevers van de Moelocya- Ook zal liet garnizoen van Ceula worden versterkt. Te Madrid, waar men algemeen van meening was, dat de Afrikaansche oorlog ion einde was gebracht, hebben deze berichten eenige bezorgdheid ge wekt, vooral daar men naar de rede nen, die tot da hervatting der vijan delijkheden hebben geleid, nog slechts kan gissen. Te Tanoer is een telegriun uit Ra bat ontvangen, meldend, dat bij de Ouled-.Mimours een brief is voorgele zen van den kaïd Mohamed, waarin hij alle Zuérs oproept tot den ,,djf.had" (heiligen oorlog). De „Cosmuo" kruist voor Mehedan ten eimle zoo noodig liet vuur te ope nen op vijandelijke volksvergaderin gen. DB ONLUSTEN OP CORSICA. hebben een ernstig karakter aangeno men. Aanleiding hiertoe waren een paar woorden, die de commandant van het garnizoen, majoor Gouvelot, tot het volk riep, toen dit bij een ml. litaire wandeling door de slad Ajac- cio niet spoedig genoeg plaats maakte. Na herhaaldelijk gevraagd ie hebben om ruimte te maken, zeide hij in drift iets van „vuile Corsikanen". Dit woord ging van mond tot mond, en 's avonds liep het volk te hoop voor liet huis van den majoor, onder het uiten van dreigende kreten. De wo ning werd door een afdeeling gendar men beschermder vielen revolver schoten, zonder dat evenwel iemand gekwetst werd, To'en de menschen in zagen, dat zij hier niet verder mee kwamen, trokken ze naar de prefec tuur en etschtea onmiddellijke afzet ting van den bevelhebber. Bij het af zenden van het telegram werd op nieuw het huis van majoor Gouvelot belegerd, zoodat de militaire macht ontboden moest worden .Nadere be richten ontbreken. EEN OVERVAL. In den posttrein tusschen Sjklow en Kopyssj overvielen 12 in een gevan- genwnircn zittende gevangenen, die tot tuchthuisstraf waren veroordeeld en 2 andere arrestanten, nadat zij de lichten hadden uitgemaakt, den wachthebbenden beambte. F.r ontstond een gevecht, waarbij een beambte en een gevangene werden gedood en 10 gevungenen gewond. LOONSTRIJD VAN HET AMERI- KAANSCHE SPOORWEG PERSONEEL. De directeuren van 49 spoorwegen in het westen van Noord-Amerika ont vingen het verzoek van 30,000 stakers, dat de bevorderingen onder hun con- Lróle gesteld zouden worden ais voor waarde, die een scheidsrechterlijke uitspraak over de quaestie der loons- verhooging zou voorafgaan. Stadsnieuws koop zal zeker we! niet heusch we zen. Enfin, nog eens, 't ia te probeo- Rubriek voer Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend pained. mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Keououu »uu Baurleui'j Dagblad, Groote lloutoiraai ö3. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk Ann vragen, die niet volledig naam cn woonplaats van den inzender verniolden i, - aatidncht geschonken. VRAAG: Ik ben dirio dagen in een dienst geweest en daar ik 's Zondags morgens niet goed was, kon ik niet gaun, daar de dienst ook te zwaar vo-mr iu:j was. Nu heb ik gister om mijn geld laten vragen, maar niet ge kregen. Heb ik daar nu recht op of met? ANTWOORD: Neen, u hadt een week te voren op moeten zeggen eu zijt daarom schadeloosstelling ver schuldigd. Als het recht was zoudt u nog iets moeten toegeven. VRAAG: Mijn broer is gestorven en was houder van de polis van levens verzekering. Nu heb ik alle onkosten betaald van begraven en hier en daar da schulden. Is nu het overschot, wat niet veel is, onder de nalatenschap begrepen? ANTWOORD: U spreekt van een le vensverzekering; maar bedoelt u niet een pons van een begrafenis-onderne ming? Gewoonlijk schiet er vau dat fondsgeld wel wat over. Dat behoort natuurlijk tot de nalatenschap en wordt dus onder de erfgena men verdeeld. Ook een levensver zekering, al wordt die niet geacht tot de nalatenschap te behooren, komt direct aan de erfgenamen of aan degenen die in de polis als recht hebbenden zijn aangewezen. VRAAG: Als een man zijne wonw kwaadwillig heeft verlaten en thuis is bij een zoon of dochter uit het eer ste huwelijk, zijn die verplicht om, wanneer hun vader komt te overlij den, daarvon kennis te geven aan zijn tweede vrouw, waar ook minder jarige kinderen zijn? ANTWOORD: Ronduit gezegd is uw vraag zoo helder alskoek; waarvm we de vrijheid zullen nemen u alleen maar mede te doelen, dat de verplichting tot kennisgeving van ie mands overlijden, aan niemand be paaldelijk is opgelegd. VRAAG: Kunnen mijne ouders mijn huwelijk tegenhouden? Ik ben 21 jaar. ANTWOORD: Tegenhouden kunnen zij het niet; maar wanneer zij geen toestemming willen geven, zoodat u verplicht zijt de tusschen komst van den kantonrechter in te roepen, kun nen zij nog een uitstel van ongeveer drie maanden bewerken. VRAAG: Ik heb een zuster die 23 jaar is en er uil wil voor dag en nacht. Hebben mijne oudere het recht om dat tegen te houden? ANTWOORD: Geen denken aan. Zij zullen haar getroost moeten laten i sohieten. VRAAG: Verleden week werd een vestenm-iakster of naaister gevraagd. Laarop hen ik aangenomen als naai- ster voor een gulden per dag. Nu ver-J langt die persoon dat ik meer werk] don ik kan en heeft mij Donderdag-1 morgen heen gezonden, onder aan bieding von I 1.50, die ik niet heb aangenomen, Waaiop heb ik nu reebt en waar moet ik mij vervoe gen? ANTWOORD: Als u gehuurd zijt voor een gulden per dag, per week te betalen, d-an moest hij u een weèk te voren opzeggen. Dat niet gedaan heb bende, moet hij u betalen drie gulden verdiend loon en zes gulden schade loosstelling. Wij onderstellen natuur lijk dat u geen reden hebt gegeven om zoo maar weggestuurd te w<aden. I Ga Vrijdag a s., 's nam. half twee, I naar het bureau van consultatie en vraagt daar geholpen te worden. Is wederom op bevel der politie een groote afgraving van het terrein be gonnen, waarvoor een drietal dtigcn noodig zullen zijn. MACHINISTEN-SCHOOL. De Minister van Marine brengt ter kennis, dat in dit jaar bij de Mariuo- mackinisten8chool te Helievoelsluxs na vergelijkend examen zeventien jonge lingen kunnen worden geplaatst als odspiranLmachinisL Jongelingen, die aan bedoeid examen, dat te "s-Grav ca llage in Juli en Augustus wordt afge nomen, wenscheu deel te nemen, moe ten vóór of uiterlijk op 1 Mei zijn aan gegeven aan het Departement van Ma rine. Nadere bijzonderheden bevat «lo Staatscourant KLEIN GRONDBEZIT. De afdeeling St. Anna Parochie zond voor de jaarvergadering van „Patri monium" een voorstel in. om 't vraag stuk van 't Klein Grondbezit aan de orde te stellen. Het geheele voorstel luidt aldus Patrimonium dringe er bij de Re geering on aan, te komen tot een goe de wettelijke regeling van het bodem- vraagstuk in dezen zin a. dat de grond belast wordt naar de waarde, door den eigenaar zelf te bepalen b. aan de gemeente het recht toe te kennen, dien grond voor de vastge stelde waaide over te nemen, tenein de o. a. te kunnen voldoen aan aan vragen van daarvoor geschikte en bó- kwame werklieden c. bepaald wordt, dal deze grond zal worden uitgegeven in erfpacht, met dien verstanue, dat de gebruiker, in dien hij daartoe in staat :s, den gromt bij hem in huur, kan en mag afbeta len, opdat alzoo het klein grondbezit bevorderd worde." ARME MOLLEN! Te Heerenveen werden Vrijdag door óéu opkooper ruim 16t>0 mollenvelle- tjes gekocht. De prijs stijgt nog steoi.s, men betaalt nu 15 1 ,iZ a 16 ct. per stuk. Tal van arbeiders doen niets dan niol- lonjagen lukt de jacht wat, dan is er een goed daggeld mede te maken. ONDERZOEK INGESTELD. De justitie te Zutphen is te Apet-cuin is, zooals deze zegsman meende, doorn geweest in verband met de Dezer dagen is te Berlijn, in de 'Ti- schouwing \.ni het Lijk eener gehuwi.e gaerstraat, een dergelijke misdaad vrouw uit I-Ioenderloo, wier ovcrlij- gepleegd. In die straat woont op de <len het gevolg zou zijn van hel niet vierde verdieping het jonge echtpaar de woorden Wacht maar, ik zal je wel krijgc-n. Neem maar afscheid van je vrouw, want dood zul jo, als ik je uiaar alleen tref." B. trof latei zijn buurman achter diens woning en bracht hem met een paai een hevigca slag op het hoofd toe, zoodat de man bewusteloos neer viel. De toestand van den verslagens is hoogst ernstig. DE MISDAAD TE AMSTERDAM. Het „Hbld. schrijft o. a. De vraag is allengs gerezen Heb ben we hier te doen met de daad van een loereKenbare Wij hebben deze vraag voorgelegd aan een zeer bekend psychiater ie Amsterdam. Op den voorgrond stelde onze zegs man, dat het hem vrijwel onmogelijk was, ondanks alles wat tot dusver be kend is geworden, een oordecJ over de zaak uit te spreken of een indruk er van weer te geven. Daarvoor zou veel, veel meer bvkend moeter. zün, dan wat omtrent de zaak gepublic-- :id werd. Bovendien wees de ciiiineute psychiater er op, dat het zijt '"n- keljjke zijde zou hebben, reed-- au mede te doelen, of, en zoo ja, op wel ke gronden, het meisje eventueel on toerekenbaar geacht moet worden. Het gevaar bestaat, dat een en ander te harer kemiisse zou komen, eu dat dit haar tut simulatie zou kunnen brengen. Maar, zoo vruegen wij voorts, acht u de daad op zichzelve, hot overgie ten van een ander met kokend water, niet de daad van een ontoerekenbare? Noen. was liet antwoord. Op zich zelve is dit geen aanwijzing voor on toerekenbaarheid. 't Is zeer goed mo gelijk, dat het meisje de gevolgen van haaf daad nlei overzien heeft. Wel licht is het alleen tiaar bedoeling ge weest, -liutir meesteres weerloos te maken. De zegsman kou zich, desgevraagd, niet herinneren, ooit van een derge lijk misdrijf gehoord te hehben. Men heeft hier rnc? een unicum te doen, maar ook dit behoeft nog geen aan wijzing te zijn voor de ontuereken- baarheid van het dienstmeisje, dat van het misdrijf verdacht wordt. Het blijkt nader, dat het misdrijf op de Nicolans W'itsenkade geen uni- verleenen van" herhaaldelijk ingeroe- pen geneeskundige hulp. Binnenland VRAAG: Mijn tweede moeder is weg- geloopen en nam 'n deel van den in boedel mee. Het overige kocht ik van mijn vader. Daarop is zij teruggeko men. Nu heb ik den inboedel dien ik gekocht heb ik bruikleen gegeven. Is de haudteekening van mijn vader op een zegeltje voldoende dat ik het ge kocht heb en heeft mijn moeder wan neer zij weer wegloopt het recht om het weer mee te nemen en te verkoo- pen? Of kan ik het wanneer ik t3rugneruen? ANTWOORD: Als 't zoover komt Is het 't beste dat u het maair probeert; maar, ronduit gezegd, de geschiede nis is niet in den haak. Evenmin als uw moeder den getueenschappelijken inboedel mee mag nemen, mag vader dien vexkoopen, want die DIPLOMATIE. De benoeming van baron Guillati- ine, thans gezant te 's-Giravenbage, tot gezant van België te Parijs, is thans officieel bekend gemaakt. De Fransche tregeering stemde er in toe, dat baron Gudlaume op 1 April zijn ambt zal aanvaarden. BROEDERSCHAP VAN CANDID AA T-N OTARISSFX. i De Algemeene vergadering van de Broederschap van caudidaat-notaris- sen in Nederland en zijne Koloniën zal dit jaar worden gehouden te Deven ter, in do maand September. De heeren mrs. S. G. Ganes, te 's-Gravenhage, en M. SLingenberg. lo Haarlem, hebben zich bereid ver klaard, als praeadviseurs op te treden over „Het collectief arbeidscontract in verband met de privaatrechtelijke verhouding tusschen den notaris en zijn candidaat-notaris". GEDWONGEN WINKELNERING. Hen schrijft uit Kaatsheuvel aan de 's-H. Courant" Wordt hier nog steeds de gedwon gen winkelnering een noodzakelijk kwaad genoemd, than9 hebben 146 schoenfabrikanten hun handteeke- ning gezet op een schrijven naar hoo ger hand, waarin zij verklaren, dat het drijven van een winkel absoluut niet noodzakelijk is. Integendeel, dal door zoo'n winkel do oneerlijke con currentie wordt in de hand gewerkt en dus beslist een adeel is voor de in dustrie. DE VERMISTE KNAAP. Men meldt uit Zeist In de buurt van de halte Doldersche weg bevindt zich een groot z. g. n. zandgat, waar reeds vroeger op last der politie is gegraven ter opsporing van den vermisten knaap. Zaterdag Ezaykowski. Man en vrouw, die pas twee jaar getrouwd zijn. hadden dikwijls ruzie, MR H J A WIL&iAR zoodat het meer dan eens lot hand- T. Rijswijk is overleden de heer »r, tt -r I,I o ivrï I kir iets later Uiuis kwam, ontstond u' L V'/in i\.J imiii» ui wadcr een woordenwisseling, die in Hoog Gerechtshof in Neu-lruim e« i - j eeQ vechtparty 0Dtaarij^ Toch der in de orde van den e kwam een soort verzoening tot stond schen Leeuw. en ^el p.,ar sj;,g naar bed. Den vol- Igenden morgen, kort na vijven, wer den inlusschen de buren door luide hulpkreten uit hun slaap gewekt. Het ,,'s-H. CL" geschreeuw kwam uit de woning van Toen cie dienstbode van.een winkc- Ezaykowski. Verscheidènen hunner lier alhier op oen morgen in den kei- drongen naar binnen en vonden den der kwam om azijn te tuppen, burner*- man in zijn, doornat, bed liggen. De te 7.ij tot haar schrik, oat ook in dit ongelukkige verging van pijnen en outieraardsche het „hoog water" was h,ad talrijke blaren op zijn lichaam, doorgedrongen. Goede raad was duur, 1 verklaarde, dat zijn vrouw des de vloer een hal ven meter diep ouder morgens vroeg wafer in de keuken water, het vaatje met de wrange Êek0(,kt ®n het kokend heete vocht vloeistof was tot nog bitterder ver- over hem heen gegoten had. Na haar driet der dienstbode achter in den irOwh rv^krinkc Ezavhowski is naar het ziekenhuis grnotea kelder, lin toch. goedschiks of kwaadschiks, uzijn moest er komen. Beteuterd stond 7.e daar, den droe ven blik op den wijden pias. Daar ver heldert eensklajvs t-ar gelaat en even blij als weleer Archimedes, toen hij het middel vond om te constateerou of goud al dan niet met koperdeolen vermengd is, riep zij uit„Eureka, ik heb het gevonden". Vrouwen zijn vindingrijk, zegt men wel eeiis, en de wu .iueid daarvan bleek hier opnieuw. Fluks had onze vernuftige dienstmaagd een groote waschkuip. bij de baud en met haar azijnstoop uaarin piaats genomen. Dan stiet zij, met een bezemsteel ge wapend van wal en dobberde lustig naar het begeerde azijuvaatje. Rwx.s na enkele minuten kwara zij triomfan telijk, met gevulden stoop, weder aan land, hoogst voldaan over liaur Shjol tochtje op do wateren der onderwe reld. MOORD OM EEN PAAR KIPPEN. H. B., onder Oudega (W.) kon niet verdragen, dat do kippen van VV. ct- kens op liet erf zijner moeder liepen. 11 ij waarschuwde W., die dit echter niet wilde voorkomen. Toen de eerste weer de kippen op het erf zag, sprak hij ziin buurman daarover aan van woorden kwam het tot daden en een verwoed gevecht ontstond. Buren moesten tusschenbeideu komen. overgebracht. ONGELUKKEN. Te Tilburg is het 2-jarig meisje van C. C., wonende aan de Ooverstraat, gevallen in een bak met koud water, die in de woning stond, en verdron ken. VERDWENEN. Sedert Dinsdagmorgen is de predi kant bij de Herv. Gem. te Opeind a (Fr.) per fiets van zijn standplaats ver trokken. zonder adres achter te laten. Hij moest Dinsdagavond voor den ker- keraad vcrsch: wijl tegen hem een klacht w ':md. Zijn Iieis moet onbeh.v ..arden gevon den zijn. (Hbld.) VERDUISTERING. De politie te Amsterdam heeft, naar - 't Iibld. meldt, aangehouden een brio besteller, onder verdenking zich gelds waarden uit brieven te hebben toege ëigend, o. a. een bankbiljet van f 100. MAAS - MA US. We lezen iu 't Hbld. Een iu het Oosten vau Twente wel bekende jiersooiilijkheid, die zich des zomers ook dikwijls in het bezoek van vreemdelingen mocht verheugen, Maas-Mans of te wel „I)c kluizenaar van Denekamp", is op 84-jarigen ie?f- B. verliet zijn huurman daarop met tijd overleden, waarvan hij meer dan FEUILLETON Naar het Duitsch. Door PAUL HENKES. 12) Heb medelijden met mij I kreun de hij toen. Bij God, zweer ik u. dat ik heelemaai niets van de banknoten of van het halssieraad wist. lit weet niet, hoe zij hier op mijn werkbank te land zün gekomen ik heb ze zoo even pas voor 't eerst gezien. De rechter van instructie haalde ijs koud de schouders op. De politie-agenton waren den onge lukkige genaderd en hadden hem bij beide armen gegrepen. Met het hoofd zwaai' op de borst hangend liet Beek dat toe zonder eenigen tegenstand te bieden. Daar klonk uit het naaste vertrek een zacht scmeiec tot hem door, dat hem als in 't hart scheen te dringen. Een schrille, schorre kreet ontsnapte aan zijn lippen. Met een geweldigen ruk vzist hij aan da handen der poll- tiodjenaren te ontsnappen. Den com missaris, die hem in den weg trad, £tict hij terug en het volgend oogen- blik was hij in de woonkamer. De beambten, de rechter voc snelden hem na. Toen Alberti echter zag, dat de mechanicièn zijn heil niet zocht in eon overhaasten vlucht, maar naast hc-t bed van zijn vrouw lag neergeknield, toen wenkte hij de be ambten toe, zich voorloopig op een af stand te houden. De arme zieke vrouw, te zwak bijna om zich op te richten, had met een laatste krachtsinspanning haar beide bevende handen om het hoofd van den beminden echtgenoot geslagen. Mijn dierbare man mijn goede, beste Karl, hijgde zij nauwelijks hoorbaar, hoe kunnen de heeren jou willen gevangen nemen Je bent on gelukkig, maar een man van eer. Overtuig hun, dat het op een dwaling berust o. verlaat mij niet blijf bij mij, Karl I Een dof snikken deed het lichaam sidderen von hem, die daar op zijn knieën vóór haer lag. De dochter, die tot nu toe doods bleek als verstijfd van schrik w.._ Tij ven staan, snelde naar hot bec - en zonk naast haar vader op de knieen neer. Schrei niet. wanhoop niet, va der, vutgde zij hem hijgend toe. God is rechtvaardig, hij kau en zal ons nic. verlaten I Uw onschuld moet op een of andere manier blijken. Wij ge- looven aan u, wij weten, dat u niet in staat is zooiets te doen 1 Beek hief zijn hoofd uit hel kussen op. De uitdrukking van zijn gezicht was geheel veranderduit zijn trek ken sprak die wanhopige onrust, die even goed het gevolg kan zijn van een gefolterd, onschuldig hart, dan van een met schuld beladen geweten. Met bevende band streek hij over het hoofd van zijn kind. Ik dank je, Hedwig je hebt ge lijk het is niets dan een dwaling, het kan niets anders zijn 1 riep hij met gebroken stem. Toen wendde hij zich tot de politie dienaren, die naderbij kwamen on beui weer grijpen wilden. Laat mij van mijn vrouw af scheid nemen, zij is zoo ziek en zwak, fluisterde liij. De plotselinge sclirik kan haar.... Hij was niot.ijj staat verder te spre ken. De naamlooze ellende, die zijn 7.iel verscheurde, maakte het hem on mogelijk. Hij sloeg heide armen om de teedere, gebroken gestalte van zijn vrouw, op wier gelaat een eigenaardi ge uitdrukking te zien was. -- Kathchen, fluisterde hij met in nige stem. lieve vrouw, boud je good, wees bedaard en schrei niet I Zonder jou kan ik niet leven, blijf bij mij tot weerzien, Kathchen, tot spoedig weerzien niet waar Maar hij kreeg geen antwoord de zieke. Vol angst keek hij haar ln het doodsbleek gelaat. Plotseling zag hij, hoe het hoofd van zijn vrouw achterover viel. Een angstkreet ont snapte aan zijn lippen. Zij is doodGij hebt haar ver moord 1 schreeuwde hij. Toen keerde hij zich weer handen wringend naar het onbeweeglijke li chaam daar op het bed om. Kathchen, riep hij baar in 't oor, word wakker ik verzoek, ik smeek je, word wakker I Zijn dochter snelde naar de tafel en haalde een glas frisch water. De dienaren van het gerecht gingen achteruit. Geen hunner waagde het, in het treffend tragische, dat zich hier voor hun oogen afspeelde, stoor nis te brengen. Met eon bijna krankzinnige uitdruk king op het gelaat liud de lacchani- ciën zijn oor tegen de borst van zijn vrouw gedruktademloos luisterde liij naar den lang uitblijvenden hart slag van de ongelukkige. Toen ontspande zich zijn gelaat en liet hij een zucht van verlichting hooren. God zij geprezen, zij leeft zij leeft 1 zei hij. Hij sprong op en trad op zijn dochter toe. Bescherm je lieve moeder. Aan jouw zorgen vertrouw ik haar toe I sprak hij. En nog iets, wend je dadelijk tot je verloofde, Ru- dolf. Hij is advocaat, hij moet, lnj zal mij helpen. Op dit oogenblik legde de rechter van instructie hem de houd op den schouder. Ik heb u nu voldoende tijd gege- 2n, van de uwen afscheid te nemen, :i hij ernstig en afgemeten. Zie maar, uw eciitgenoote komt langza merhand weer bij kennis. Het is be ter, dat u zich nu dadelijk in hot onvermijdelijke schikt, dan dat u door een hernieuwd optreden bet leven van de zieke in ernstig gevaar brengt. Het is dus werkelijk waarheid kreunde de rnechanicic-n. Onder af schuwelijke verdenking sleept men mij bij vrouw cn kind vandaan I Goed dan. ik volg u, maar ik zweer, dat ik onschuldig ben 1 nij deed een stap in de richting van den beambte. Dadelijk grepen de ge rechtsdienaren zijn beide armen. Hedwig had zich omgekeerd. Een zachte, piinlijko kreet ontsnapte aan haar lippen. Weer wierp zij zich aan de borst van haar beminden vado-. Moed Mood l hijgde zij. God is met u, Hii zal ook ons behoeden De ongelukkig© knikte haar toe spreken kon hij niet. Toen liet hij zich gewillig door de gerechtsdiena ren meevoeren. Al in den voormiddag van den vol genden dag moest Beek voor den rech- ter-commissaris verschijnen, waar hij aan een nauwkeurig verhoor onder worpen werd, dat niets nieuw» aan het licht bracht en waarbij bij zijn onschuld met prooien klem volhield. Den morgen daarop werd Beck in een rijtuig door politiedienaren be waakt. naar de villa van den baron Engler overgebracht. Bij 'net uit stappen keek Beek achterom. Hel ge lukte hem een blik te- werpen on da achterzijde van het huis, d u hij tot nu toe bewoond bad. In zijn huis stonden de vensters open, de witte gordijnen worden door der. wind heen en weer bewogen. Tranen verduisterden zijn blik. Nu hij nog maar weinige schreden van zijn geliefden verwijderd was, scheen hij weer den vreeselijken last van zijn noodlot te voelen. De politie-ngenten brachten hem door dc tuindeur van de villa de trap op. Do rechter -en zijn klerk liepen voor hen tilt !n het woonvertrek der vermoorde freule was op hooger bevel nil es on veranderd gebleven. Hot lijk lag nog precies zoo, uls de arts het na het on derzoek vun den vorigen dag had neer gelegd. Op een wenk van den rechter brach ten de politiedienaren don gevangene tot vlak bij de vermoorde. (Wordt i volgd)

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5