NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Donkere Schaduwen 27e Jaargang. No. 8198. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. woensdag 16 maart i9io. b ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1-20 ^Ak- Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclafties 30 Cent per regel Voor de 'dorpen' In dén "omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1-30 TV Advertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post" door Nederlandl-®> 50 CtS* voor 3 Plaatsinêen h contant. Afzonderlijke hummers v Kvn/ Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem\xSTA n rnA -OJ de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster!" Directeur Lc. PEEREBOOM.Drukkerij; Zuider Buitenspaame 6. Teletoonnummer 122. Tot riTnlriMnir van advertënMn'ën reclames vaiTbuïien liet Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd liet Algemeen Binnen- cit Buiteiiiandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN No. 1110. Van een Fabriek dia niet bestaat Eenigo dagen geleden zond een ge trouwe lezer ons het volgende schrij ven Mijnheer de Redacteur Onlangs werd bij mij bezorgd eene 'gedrukte prijscourant van boter, zoo- als bet heet van de Onderlinge Vee houders-Vereeniging te Delft, be staande uit 60 landbouwers, met de grootste roomboterfabriek in Neder land, waaraan verbonden 60 boerde rijen en 1860 stuks melkvee, en met een wekelijkschen omzet van 25.000 kilo boter, waarvan de agent voor Baa.lem en omstreken aan de voor naamste familie's, hötels, ziekenhui zen, enz., 2000 kilo per week omzet. Verder wordt vermeld, dat de boter op verschillende tentoonstellingen bekroond is met gouden en zilveren medailles, met welker afbeeldingen de prijscourant versierd is, en dat de beter onder scheikundige..contróle en het vee onder rijksveeartsrtoeziebt staat. liet hoofd der prijscourant prijkt met de afbeelding van een gebouw, dat, volgens het onderschrift, de fa briek te Delft voorstelt, en aan het slot geeft dc ongenoemde directie als adres van §en agent Jan Frederik Helmerstraat' 13 te Haarlem op. Na ontvangst van die prijscourant verzocht ik, per briefkaart met be taald antwoord, aan den agent, mij te willen mededeelen, waar de be doelde fabriek te Delft gelegen is en wie de leden van het bestuur zijn, omdat ik voornemens was naar Delft te gaan, en dan gaarne de fabriek wilde bezichtigen. Mijn verzoek is echter onbeantwoord gebleven, maar dezer dagen bezoek van een Delftenaar ontvangende, aan wien ik de prijscourant vertoonde en Inlichtingen omtrent de fabriek vroeg, moest ik van hem vernemen, dat hij geen zoodanige fabriek te Delft kende. Wat moet ik nu van die fraaje'prijs courant denken Q- Tot zoover onze briefschrijver, die er de prijscourant had bij gedaan, zoodat. we dit drukwerk mochten be wonderen. Ze was gedrukt in zwart, met een afbeelding in bruin van een uitgebreide fabriek, met een heftig rookenden schoorsteen, gelegen aan een kade met diverse schepen, een plantsoen en een tramwagen van ge duchte afmeting, voortgetrokken door een paardje van minimale grootte. Dit prentje was omgeven door een rij van medailles, waarvan het eigen aardige was, dat ze een beetje ver-, ouderd waren. 1-let denkbeeld van sa menwerking in de bereiding en den verkoop van landbouwproducten is betrekkelijk nog zoo jong," dat het verwonderlijk was te zien, hoe van de FEUILLETON Naar het Uuitsch. Door PAUL HENKES. 14) Ik hoop van harte, dat u zich niet vergist, antwoordde de com missaris, even de wenkbrauwen op trekkend. Eerlijk gezegd, is in deze zaak veel mij niet duidelijk, zoo kan ik bijv. niet begrijpen, dat een mis dadiger, die in staat is koelbloedig zoo'n afschuwelijke daad te volbren gen, aan den anderen kant de onver geeflijke dwaasheid zou hebben, om de bewijzen van zijn schuld open en bloot op zijn werkbank te laten lig gen bovendien kon hij elk oogenblik het bezoek van den deurwaarder ver wachten, die komen moest om de meubelen to halen. Hoe gemakkelijk zouden dan die ketting en die bank biljetten hem in handen kunnen zijn gekomen Alberti glimlachte veelbeteekenend. U vergeet, dat hij vermoeid van zijn misdaad thuisgekomen is. Hij legde liet gestolene ergens neer, waai- zijn huisgenooten het niet zou den vinden, en nam zich voor, de voorwerpen van waarde na zlin ont- vïjf medailles, afgebeeld in kopstuk en keerzijde, de jongste was van 1894 (intern ational e bak ker ij-ten to onstel- ling), waarop er een volgde van 1867 (tentoonstelling te Parijs) en ten slot- to een van 1855, ook al van Parijs op de tweo andere is geen jaartal te ontcijferen, maar daar er een kop stuk van Napoleon'bij een van de twee {Staat, kan die ook al niet nieuw wezen. Evenwel meende ik aan de erva ring van den heer Q. nog niet ge noeg to hebben. Eén onzer stapte naar de Jan Fre derik Helmerstraat, om den agent Van de Jameuse onderneming zelf in lichtingen te vragen. Hij was niet thuis en de vrouw des huizes, die opendeed, wou of kon geen inlichtin gen geven. Wel hoorde onze redac teur, toen de deur weer achter hem gesloten was, dat zij mét eenigszin." gebrekkige logica uitriep „wel ja, dat moest er nog bijkomen, dat je zei, van wie je je boel krijgt I" Alsof hij bij geval een concurrent was, die de relatie wilde bemeeste- ren, inplaats van een journalist, die om inlichting kwam 1 Kort daarop verscheen de agent zelf aan ons kantoor. De briefkaart had hij niet ontvangen, maar waar nu wel precies die fabriek te Delft te vinden was, wenschte ook hij niet te zeggen. Ik heb toen maar den officieelen weg bewandeld en geschreven aan den burgemeester van Delft, met bij voeging van de prijscourant en ver zoek, om wel te willen melden, of de daarop vermelde fabriek, zooals die beschreven was, te Delft bestond, waarop den 14den Maart het aan dui delijkheid niets te wenschen latende antwoord inkwam „Onder terugzending der bijla- „ge heb ik do eer, u mede te .dee: „len, dat de „Onderlinge Vee- „houders-Vereeniging te Delft", „bedoeld in bijgaand strooibiljet, „alhier niet bekend is. „De Burgemeester van Delft, (w. g.) A. V. KIPP, l.-B." Wanneer deze fabriek niet bestaat, dan mogen we zeker de zestig land bouwers met zestig boerderijen, 1860 stuks melkvee en wekelijkschen om zet van 25000 kilo boter, ook wel naar het rijk der sagen verwijzen. De waar, die uit de Jan Frederik Hel- mersstraat geleverd wordt, kan wat mij betreft goed zijn, maar de recla me, die er voor gemaakt wordt, deugt klaarblijkelijk niet. Het treft wel toevallig, dat ik nog maar enkele dagen geleden uitvoerig- geschreven heb over de wet, die in Duitsehland geldt, tegen wat daar genoemd wordt Unlautere Wettbewerb en waarbij wel de gelijk tegen onjuiste reclame wordt opgetreden. Een strooibiljet als dit is een bewijs, dat het inderdaad niet overbodig is, ook in ons land, om in de ongebreidelde reclame wat regel en orde te brengen. De wetgever heeft waken beter op te bergen. Dat zou ook zeker gebeurd zijn, als Wij hem den volgenden morgen niet onmiddel lijk, nadat hij opgestaan was, over rompeld hadden. Maar kan uw vermoeden een oogenblik ter zijde gelaten zijn beweren, dat de onbekende moorde naar in den nacht de stukken van waarde door het openstaande venster onder het gereedschap op de werk bank moet hebben gelegd, niet iets geloofwaardigs bevatten zeide de commissaris nu weer. Alberti schudde van neen. U vergeet het netwerk van leu gens, waarin hij zich verwart, zei hij beslist. Hij zou het moordwerk tuig aan den uitdrager Schimmel ver kocht hebben, maar de. met een eed bevestigde getuigenis van den uit drager werpt die uitspraak omver. De commissaris trok veelbeteeke nend de wenkbrauwen op. Deze Schimmel is nu ook juist geen zeer betrouwbaar getuige. Alberti keek hem verbaasd aan. Uw partijdigheid voor den ge vangene voert u te ver, meende hij toen. U wil toch zeker den getuige niet van meineed beschuldigen? Hij is tot nu toe van onbesproken gedrag! Nu ja, zooals men het noemen i wil, antwoordde de ander. Men heeft den slimmen vogel nog niets bepaalds ten laste kunnen leggen, maar men verdenkt hem er al lang op het stuk van boter al heel wat ge daan hij trok de scheidingslijn tus: schen natuur- en kunstboter en voer de het Rijksbofermerk in. Het kan geen moeite kosten, nog een stap ver der te gaan en nu ook de reclame" voor het artikel binnen gepaste gren zen te houden, in het belang van on zen goeden handelsnaam en van an- ..deren, die liun bestaan in het artikei moeten verdienen. J. C. P. Buiteitlandsch Overzicht Bij de behandeling der begrooting" in den Duitschen Rijksdag verdedig den verschillende sprekers een reso lutie tot ondersteuning van een bewe ging voor EEN INTERNATIONAAL SCHEIDSGERECHT. Daarop antwoordde de minister Von Schoen De Rijkskanselier deelt in de sympathieën, die zijn voorgangers koesterden voor de pogingen van de Union Interparlementairen. Door hem zal overwogen worden, of op de nieuwe begrooting een voorstel tot on dersteuning gebracht moet worden. Verder deelde de minister mede, dat er kans'bestaat op de inwerkingstel- .ling van het Prijzenhof, hetwelk uit Duitschland's initiatief op de Haag- sche vredesconferentiegeborfen weru. Een motie werd aangenomen tot on dersteuning van een Internationaal Scheidsgerecht. Ook 'nam de Rijksdag een motie der sociaal-democraten aan, nadat - Ledebour daarvoor een rede had uitgesproken. Bij deze motie, 'wordt een wetsontwerp ge.vraagd,' strekkend lot vaststelling der verant woordelijkheid van den rijkskanse lier aan den Rijksdag, voor zijn amb telijke verrichtingen, terwijl zijn ver antwoordelijkheid omvatten zal alle politieke handelingen en verzuimen van den Keizer en geregeld zal wor den door het Hooggerechtshof. Een derde motie (o dag'van moties I) werd aangenomen tot verheffing van 't Rijksland Elzas-Lotharingen tot een bondsstaat. In de Fransche Kamer heeft men gisteren geen moties, maar emoties meegemaakt, 't Was bij de voortzet- ting van 't debat over de KNOEIERIJEN DER LIQU1DATEURS. De socialist Jaurès besprak weer 't gebeurde met de Grande Chartreuse en meende, dat do verantwoordelijk heid van den liquidateur Lecouturier groot blijft. Wanneer hij niet gestraft kan worden, moet hij in alle gevallen worden ontslagen. Dat- de tegenwoordige regeering de verantwoordelijkheid draagt' is vol gens Jaurès zeker. Hij verzocht der Kamer een onderzoek in te stellen, waaruit zal blijken, hoevelen en wie verantwoordelijk zijn. Minister-president Briand verzocht der Kanier goedkeuring zonder voor behoud. Z.Exc. bracht in herinnering, dat hij, toen hij minister van justitie werd, een toezicht instelde, waardoor men gelegenheid kreeg Duez in hechte nis te nemen .„ilel is geenszins mijne gewoonte", zoo zeide hij, „last le ge ven tot een arrestatie, uilsluitend wijl de menigte ze verlangt. Wanneer de menigte mij wil laten vallen, omdat zij de zekerheid meent te hebben, dat zuiks noodig is voor de repubiikem- sche partij, nu zij verkiezingen in- van heler te zijn. Wij loeren al lang op hem en op een gelegenheid, om hem binnen zijn vier muren ie over vallen dat weet de oude vos ook heel goed en daarom neemt hij zich als een duivel in acht. In elk geval is hij voor ons een volkomen onbevooroordeeld getuige, zei Alberti nu. Wat voor reden zou hij ook hebben om door een mein eed een man in een onafzienbaren af grond te storten, die hem toch nooit eenig kwaad gedaan heeft U vergeet, dat hij daarmee mis schien zichzelf moet redden, zei de commissaris. Misschien is het hem om die reden al onmogelijk geweest, om toe te steramen, dat hij het ge reedschap gekocht heeft, omclat hij dan den klant moest verraden, die dit graveermes van hem gekocht had. In elk gevaJ zou het mij niet onaan genaam zijn, als ik van u volmacht kreeg, een huiszoeking bij dien man te doen. Waar denkt u aan Het geldt hier de beëedigde getuigenis van een man, die tot nu toe nog niet met het gerecht in aanraking is geweest, al leen op vermoedens mag ik geen huis zoeking gelasten, dat zou tegen de wet zijn. De commissaris gaf geen antwoord. Het rijtuig hield op hetzelfde oogen blik ook al voor het paleis van jus titie stiL Albert! stapte er eerst uit' en nam gaat, ben ik bereid af te treden. Wan neer minister Barthou gisteren zou hebben gezegd, dat de magistrateur verkankerd is, zou ik daartegen pro test. hebben aangeteekend." Geroep van de rechterzijde „Hij heeft het toch gezegd I" te midden van groot rumoer sprak Barthou dank uit jegens Briand, en vierklaarde hij, dat hij slechts van dê gerechtelijke bewindvoerders ha4 ge sproken. (In de Kamer ontstond tumult). Briand wees er op, hoe moeilijk het is een juist inzicht te krijgen in de li quidaties en tevens om de belangen van de Grande Chartreuse niet in ge vaar, te bréngen. Wanneer nieuwe misdaxlige-feiten aan het licht komen, zullen de -bedrijvers vervolgd worden. Y'ei-volgens zei Briand, dat het par lement een urgente wet kan aanne men, waarbij wordt bepaald, dat aan ambtenaren de verdere afwikkeling der liquidaties zal worden opgedra gen-..- Wanneer er onbehoorlijke handclin-. gen ontdekt worden, zullen de daders worden gestraft. liet republikeinsche régime is niet verantwoordelijk voor dit schandaal. Het land heeft geenszins gemeend geldelijk voordeel te zullen trekken uit dé opheffing der congregaties. Dat er eénigë millioenen teloor zijn gegaan, zal voor de kiezers geen aanleiding zijn om de opheffing te verloochenen. ;'De minister verklaarde vertrouwen te stellen in het gezond verstand van de natie. De regeering verzoekt het land eèn oordeel te vellen. De minister' hpeft geheel' en absoluut vertrouwen npodig. Binet, radicaal-socialist, verweet MilLerand, dut deze minister was ge worden, nadat hij hooge honoraria hpd. opgestreken ten gevolge van de opheffing der congregaties. Jaurès wilde nog wijzen op een In cident, dat voorviel, toen een der me dewerkers van den minister werd aam gevallen. Wanneer de minister-presi dent solidair was gebleven met zijn ambtgenooten, zou hij niet geaarzeld hebben, maar zou hij naar de tribune gesneld zün om hun gemeenschappe lijke ,eer te verdedigen. De premier Briand vloog naar tribune en verklaarde, dat hij het als een beleediging beschouwde, dat Jau rès had durven veronderstellen, dat de minister-president met zijn ambt genooten overleg had behoeven te ple gen, om zich solidair te verklaren met den minister van openbare werken. „Milierand", zoo vervolgde hij, is mijn medewerker en vriend en ik laai mijne vrienden nooit in den steek." Er werden zeven moties ingediend. Briand aanvaardde die van Emile Cere. 1-let eerste gedeelte, verklarende, dat de Kamer, de schandelijke handelin gen, gepleegd bij sommige gerechte lijke» liquidaties ten strengste veroor deelt, werd met algemeens stemmen (557) aangenomen. Het tweede gedeelte, waarin het vértrouwen wordt uitgesproken, dat de regeering zal uitmaken, wie voor .het gebeurde verantwoordelijk zijn en de bestraffing der schuldigen zal ver zekeren, werd aangenomen met 343 tegen 79 stemmen. Een toevoeging, verklarende, dat de Kamer besluit zoo spoedig mogelijk een wetsontwerp omtrent het toezicht en de contröle op liquidateurs in be handeling te nemen, werd bij handen opsteken aangenomen. De geheele motie werd ook met han den opsteken aangenomen. In den Senaat zijti ook eenige inter pellaties aangevraagd over de verkla- toen afscheid van den commissaris, korter en vormeiijker, dan anders in zijn aard lag. Hoofdschuddend liep hij de vestibule door en ging de trap op. Ik begrijp dien man niet, mom pelde hij boos voor zich heen. Hij is toch anders zoo scherpzinnig, hoe kan hij nog twijfelen, nu de schuld toch bewezen is Toen hij zijn eigen kamer binnen trad, werd er dadelijk een andere richting aan zijn gedachten gegeven, want een dienaar kwam hem ver tellen, dat barop v. Engler al een kwartier lang in de voorkamer op hem zat'te wachten. Dadelijk werd er een uitdrukking van belangstelling op het gelaat van Alberti zichtbaar. Verzoek mijnheer, binnen te ko men. Enkele minuten later ging de deur open. Een slanke jonge man, van hooge gestalte, wiens knap, interes sant gelaat alleen door een uitdruk king van geblttzeerdheid om de mondhoeken ontsierd werd, kwam het vertrek binnen, en maakte een onbe rispelijke buiging voor den rechter. Deze had intusschen achter zijne schrijftafel plaats genomen; nu wees hij hem beleefd een stoel aan. Gaat u zitten, als 't u blieft, begon hij. Het spijt mij u te heb ben moeten lastig vallen, door u te .verzoeken hier te komen, maar het ringen van den minister van Justitie en over de verantwoordelijkheid der regeering ter zake van liquidaties. Dé datum voor deze Interpellaties is nog niet vastgesteld. DUEZ IN STAAT VAN BESCHUL DIGING GESTELD. Duez is de liquidateur, die van de verduistering van eenige millioenen. verdacht, wordt. Hij Is nu.doorden: rechter van instructie in staat van be schuldiging gesteld wegens valsch-' heïd in geschrifte", het gébruik maken van vervalschte stukken, misbruik van volmachten, misbruik Van vertrouwen en te dezer- zake verwezen naar het Hof van Assises. T BAANTJE VAN LIQUIDATEUR. 't Journal des Débats spot met de lichtzinnige benoemingen der boedel- beredderaars. 't Geeft een gesprek tus- schen een minister en een Kamerlid: Excellentie, U kent wol mijn doch ter ?- Ik heb haai- dikwijls op onze'recèp- ties gezien, een' allerliefste' verschij ning 1 Gaat ze trouwen Misschien Zo houdt van een jongmensch Die haar verdient, natuurlijk. Hij verdient haar, maar hij verdient geen cent! Armoede is geen schande,... Precies, maar toch een beletsel als men een huishouden wil opzetten. De jongen moest een baantje hebben.... Ik heb altijd goed gpstemd en nu had ik gedacht, dat U me misschien een handje zoudt willen helpen... Waarde vriend, 't zal uie genoegen doen als ik u van dienst kan zijn. Wat is het beroep vau uw toekomsti- gen schoonzoon Hij heeft geen beroep.... Goed dan is hij zeker toch meester in de rechten Neen. Nog niet afgestudeerd Heeleniaal niet gestudeerd I Is hij in den handel geweest, op de beurs Hij heeft tot dusver nog nooit iets gedaan. Iiij heeft nog nooit iets gedaan, hij kan niets doen, hij kent niets niéts, niets.... Juist, U weet nu alles. Dus, een jongen die niets weet, voor niets geschikt is. En u wilt, dat ik voor hem een' winstgevend baantje vind Precies héél winstgevend Wel, dan zit er maar één ding op we zullen hem liquidateur maken 1 In Duitsehland komen in den laat- sten tijd nog al eens STRAATBETOOG1NGEN voor. Wegens de kiesrechtbetoogingen zijn gisteren te Kiel verschillende ar beiders niet aan liun werk gegaan. Na de vergaderingen hadden er bot singen plaais tusschen betoogers en politie. Eenige politie-agenten werden in het nauw gedreven en moesten een winkel binnenvluchten. De menigte sloeg daar toen de ruiten in. Een aantal personen werden ge kwetst en ook werden eenige politie agenten door steenworpen gewond. De Bond van Werkgevers heeft be sloten den arbeiders, die zonder ken nisgeving weggebleven zijn, in drie dagen geen werk te geven. Dezer dagen zijn te Bremen eenige onderwijzers, die den sociaal-demo- komt mij bijzonder gewenscht voor, van u eenige inlichtingen te krijgen. De jonge baron boog toestemmend. Ik ben met genoegen tot uw dienst, begon lrij met een vermoeid klinkende stem, terwijl hij op den aangeboden stoel ging zitten, of schoon ik, eerlijk gesproken, niet weet, waarin ik u van dienst kan zijn. Omdat uw nicht tegelijkertijd met uw oom vermoord is, is u nu de eenige erfgenaam van uw oom? Dat vermoed ik tenminste. Mijn oom is wel is waar altijd iemand van onberekenbare luimen geweest, en heeft mij zoo ongeveer een half jaar geleden volkomen ongemotiveerd zijn huis verboden. Hij heeftzeker een testament nagelaten, waarin hij wat eigenlijk van zelf spreekt bij zijn wantrouwend karakter nauwkeu rig heeft opgegeven, hoe er over zijn vermogen beschikt moet worden. Dat verwondert mij zeer, zei nu de rechter. In weerwil van de zorgvuldigste uosporingen in hetgeen hij heeft nagelaten, is er geen testa ment gevonden. Een levendige blos verscheen op de wangen van den jongen baron, onmis kenbare blijdschap was in zijne trek ken te lezen. Heeft mijn oom geen testament nagelaten riep hij toen uit. In zoo'n geval zou ik immers onbetwist baar da oaniaa erfgenaam ziinl Maar craat Bebel onlangs een telegram van gelukwenschen hadden gezonden, ge straft. Dit heeft in socialistische krin gen daar ter stede kwaaxi bloed ge zet. Maandagavond werden nu op vijf verschillende plaatsen protestverga- dering'en gehouden, die blijkbaar opt afspraak alle op hetzelfde oogenblik' eindigden. Na afloop van die vergade ringen bewoog zich een groote uiej nigte zingend door de straten en be gaf zich naar de woningen van de bel de burgemeesters en den inspecteur "van het onderwijs om daar te pro- testeeren. Zij vond'daar echter groole detachementen agenten geposteerd, die weliswaar "Vliet behoefden in ta grijpen, maar wier aanwezigheid toch al te luide demonstraties 'voor kwam. Te middernacht gingen de betoo gers kalm uiteen. SPOORWEGSTAKING IN AMERIKA. De directies der Westerspoorwegen te Chicago hebben der regeering ver zocht hare bemiddeling te verleeuen in het geschil met de stokers. Dit verzoek zal ingewilligd worden. De bemiddeling volgens de bepalin gen van de „Erdman Act" is formeel ook aangenomen door het comité der stokers. EEN SCHIPBREUK. Op de kust der Azorische eilanden is een schip vergaan. 33 personen von den den dood in de golven. Uit het verleden van Haarlem en omliggende gemeenten. ii. BEZOEKEN AAN HAARLEM VAN ORANJE'S IN 1577, 1581, 1660, 1788 EN 11UN VA!,1'E WOONPLAATS ALHIER VAN 1814—1820. PRIN SENHOF. ARMBESTUREN. Het hoogst verrassend bericht om trent het uanstaand Koninklijk be zoek is met vreugde begroet door Haarlem's inwoners. Men kan dit het' best bemerken uit do dagolijksche ge sprekken, die dikwerf zoo'n warm hart en zulke innige genegenheid verraden voor ons Koninklijk Huis. De band van innige liefde want zoo mogen wij hem gerust noemen die ons volk met het Koninklijk gezin verbindt, is uniek in onze tegenwoor dige .Europeesche geschiedenis, en werd in de laatste jaren zeker niet weinig versterkt door den Prins-Ge maal, die in een korte spanne tijds zich de algemeene sympathie der Ne derlanders heeft weten te verwerven, iets wat niet zoo vlug en gemakkelijk gaat bij ons voik, dat zich kenmerkt door kalmte van aard en overleg, en zich niet zoo spoedig geeft, althans dit niet doet blijken. Doch daarom is die band thans te inniger en blijvend van karakter ook voor het nageslacht, dat onder deze gelukkige omstandig heden wordt geboren en opgevoed en waarop onze hoop is gevestigd in do 'toekomst voor Nederland's roem, grootheid en onafhankelijkheid. t Eere aan een volk, dat zijne histori sche tradities handhaaft en zich niet laat leiden en beïnvloeden door aller hande snel opkomende en even snel verdwijnende meeningen en stroo mingen met ondeugdelijke grondsla gen en illusoire wenschen, die ons zouden voeren naar het land der uto pie. Het aantal bezoeken van de Oranje s aan onze stad in den loop der geschiedenis is groot. Reeds do neen, dat is totaal niet mogelijk, viel hij zichzelf dadelijk daarop in de rede, mijn oom was een veel te voorzichtig man, hij heeft zeker een testament gemaakt, ik weet het heel prècies, het testament is zelfs al twee jaar oud. Een vertrouwd raadgever, natoris Braun, heeft het, geloof ik, ge maakt. I U vertelt mij niets nieuws, antwoordde Alberti, ik kan u mee deelen, dat ik al van andere zijde, namelijk van het bekende Maurils ziekenhuis, dat bij het leven van den vermoorde de toezegging had gekre gen, dat het met een belangrijke som in zijn testament bedacht zou worden, de opdracht heb gekregen, onderzoek naai- bet testament te doen. Ik ver baas mij des te meer over het ver dwijnen daarvan, omdat de moorde naar daar toch eigenlijk geen belang bij kon hebben. Baron Hugo doorstond vrij en onbe vangen den doordringenden blik van den rechter. Ik weet u werkelijk daarop geen passend antwoord te geven, zeide hij toen op volkomen zorgeloozen toon. Eerlijk gezegd is voor mij do tijding, dat er geen testament voor handen is, een meevaller. Ik geloof niet, dat mijn oom mij in zijn testa ment noemenswaard bedacht zon heli- ben, en tot op dit oogenblik heb ik daar ook niet op durven hopen. (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5