grondlegger onzer vrijheid Prins Willem van Oranje vertoefde hier meermalen voor korter of langer tijd en wist door zijn aanwezigheid en handelend optreden troost te brengen en hulp te verleenen aan onze inwo ners in de bange tijden der Spaan- scho onderdrukking. De gemeente-re keningen en andere stukken bevatten daarvan de bewijzen. Vermoedelijk was 1577 het eerste jaar, dat Oranje Haarlem met een bezoek vereerde en na 1581 zag men hem niet meer binnen onze wallen. Ik zal de lezers niet vermoeien met verschillende data, genoeg zij het, dat steeds alle moeite werd gedaan, om het verblijf zooveel mogelijk in overeenstemming te brengen met zijn waardigheid. De rekeningen zijn uitvoerig ge noeg, want zelfs worden de kosten vermeld „wegens '1 wegkruien van mist uit 's Prinsen stal". Eén reke ning vun 1577 is al hijzonder cu rieus De stedelijke regcering be schikte destijds zelfs niet over een fatsoenlijk ledikant voor den Prins en „lichtte een lidicant ter commodi- teyt van de Excellencie vuyten huyse van Cesar Boctis". De huisvrouw van dezen laatste schatte de waarde daar- van op zestien carolusguldens. Het verblijf in 1581 kostte aan onze Stad de officieele som van L. 928—13. De schutterij kreeg L. 1917 voor verteringskosten, terwijl de wijn-, bier- en spijsrekenlng L. 21710 be droeg. Waar de Prin9 logeerde blijkt niet, maar zeker niet in het Prinsenhof. Dit gebouw diende vroeger tot plech tige ontvangst van stadswege voor de stadhouders of andere hooggeplaatste burger- of militaire autoriteiten. De deur op den hoek der Jacobijnenstraat bevond zich in het. midden van den g vel, zoodat men van de Pandplaats komende, direct toegang had tot den tuin, die zich verder uitstrekte dan nu. Een mooie afbeelding daarvan kan men vinden In het welbekende werk over Haarlem door Schrevelius. De tegenwoordige Statenzaal en tij- deliike Raadzaal met portaal was dus in tweeën gescheiden. Hat Noordelijk gedeelte was tot het genoemde doel bestemd, het andere diende tot huis vesting van het gevolg. Een ander schitterend bezoek zeer zeker het meest schitterende van alle was het verblijf alhier gedu rende eenige dagen in Juli 1660 van de Prinses Douairière, weduwe van Prins Willem II, met een gevolg van 226 personen en vergezeld van haar zoon, den later zoo beroemd gewor den Koning-Stadhouder Willem III. De grootsche feesten zijn ons uitvoe rig beschreven in het destijds ver schijnend maandschrift de „Mercu- rius". We zullen ze hier niet overne men, doe i alleen een gedeelte over Haar be oek aan Overvcen, een be zoek, dal meer speciaal het buiten verblijf Elswout gold. We lezen daarover: Met 13 Koetzen, op het nooden van den Hcere Gabriel Marcelis, te Overveen, zijn ongeme^- ne Residentieplaats bezoekende, wier- den ze op het vriendelyxte onthaalt met een heerlyk Collation, bestaande in kostbaar Servies van raare Coufl- tuuren, een Schotel Meloenen, raar Banquet, deftige Fruiten, en alles wat nieuw, delicaat en aangenaam was: beneden aan de Fontein wierd de Prins door *t lieffelyk springen van het natuurlyk duinwater ver- rast; deswegen was in de besloten Warande een Jacht aangestelt, en sen Jonge Haas losgelaten; die met lever aanstonds door den Prins w.erd vervolgt en gevangen: en schoon de ze Lustplaats wel versiert en Curieus was, den gemelden Heer Marcelis gaf echter alles ten besten, onaangezien het garit der Jagers eu Honden; doch het was voor den Prins." Een typisch verslag niet waar? We gelooven echter mei dat een journa list uit den tegenwoordigen tijd er zoo gemakkelijk af zou komen. Toch is du overzicht voor die tijden zeer uitvoerig, waarvoor wij uit een ge schiedkundig oogpunt dankbaar moeten zijn. Blijkbaar had dit bezoek een gezellig karakter en was bet ui termate hartelijk. Niet altijd was de ontvangst zoo hartelijk, want toen Prins A'iilem V 31 Augustus 1788 onze stad bezocht, sloten vele bewoners hunne vensters als protest tegen de nieuwe orde von zaken. Zeer zeker een hoogst grie- Yonde behandeling. Na de bevrijding van Nederland, werd bij KoninkL besluiten van 1814/ 15, bet Paviljoen afgestaan aan de Weduwe van Prins Willem V, om le venslang door Haar in vruchtgebruik te worden bezeten. Zij heeft er tot haar dood 9 Juni 1820 des zo mers gewoond, in gezelscaap van ha re dochter, de weduwe van den Erf prins van Brunswijk—Wolffenbuttel, die echlor het buitenverblijf „Ivleiu- Paviljoen" waarover wij de vorige week spraken tot eigen huisvesting had ingericht. Ook Koning Willem 1 vertoefde er dikwijls eu gaarne. Verse rullende overleveringen zijn daarvan bewaard. Zo-,>uIs men weet zijn de slaapkamers van Lodewijk Napoleon en van Prin ses Willemijntje nog in oorspronke- 1 ij ken toestand aanwezig en worden voor belangstellenden ter bezichti ging gesteld. Het eerste bezoek van onze Koning in in September 1892 word in Haar lem's Dagblad uitvoerig beschreven in het nummer van Donder lag j.l. Juist kwam mij daarvan eon zeer ix>!.io fotografie in honden. De 12-ja- rige Prinses met de Koningin-Regen tes in rouwgewaad, geëscorteerd door eea eerevvacht en een geestdriftig Liiaa 20 jaar jongwr publiek ais ha ringen in een ton gepakt aan beide tijden der straat. Versch.üende per- *>nen z.jn nog te herkennen, ai heeft do tijd te een 18 jaren ouder gemaakt. In het vorig artikel schreven we te rug to zullen komen op de armbestu ren In het begin der 19e eeuw. Hoe kwamen ze aan een te kort van ruim anderhalve ton? Ja lezers, dat was niet van vandaag of gister. In 1767 was de N'ederduitsche Gereformeer de Diaconie reeds ontlast van al ha re schulden, die door de stad waren overgenomen. Bovendien werd ze ontlast van de jaarlijksche kos ten van apothekers en chirur gijns, in de hoop dat ze zich dan voortaan zelve zou kunnen redden. Het bleek echter een ijdele hoop. De tekorten bloken onvermijdelijk en betiepen In 1775 reeds f 82000. Dit was te wijten aan verschillende oor zaken. De granen waren duur ea de werkloosheid nam toe. Maar in hoofd zaak was de schuld aar. den bouw van het nieuwe Diaconiehuis (1768 1771) aan den Koudenhorn, sedert 1810 ingericht tot kazerne. Met het koopen en sloopen der op deze plaats staande hulzen kostte deze nieuwe inrichting 364.381. welke som ge deeltelijk werd vergoed door ee«ne In zameling langs de huizen dit bracht f 25.246 op en overigens werd verkregen door eene tontine. (Is zulks niet aanbevelingswaardig voor den bouw van «en nieuw mu seum? Men zou dan ook ongeveer de werkelijke belangstelling van het pu bliek kunnen schatten!)- Maar hier mede was de instelling nog niet ge reed. Het huis moest warden gemeu beld en voorzien van eenige honderde bedden, terwijl ook linnen, wol en kleeren benoodigd waren. Het jaar 1774 was echter het eerste normale jaair en... bracht een te kort van f 7000. Als een bewijs wolk een ver antwoording het armbestuur had, diene dat de jaarlijksche begrooting meer dan f 50.000 bedroeg, terwijl het aantal ziele n zeker niet meer dan 20.000 beliep Ons stadsbe stuur was echter weder grootmoedig en schonk gedurende vijf achtereen volgende jaa-en eeii subsidie van /7000. Ik zal de lezers niet vermoeien met cijfers, maar uit een gedetailleerden staat van 1776-1786 blijkt, dat 't arm bestuur in de 7 eerste jaren f 79500 oveirhield en in de vier overige jaren ruim f 30500 tekort kwam. Heel be moedigend was zulk een werken niet en het hield ook vele personen te gen om legaten te bespreken, waar door de bui rechtstreeks neerkwam op de hoofden dar behoeftigen en der ouden van dagen. En dat dit niet als een onbelangrij ke factor mocht worden beschouwd, is op te maken uit de mededeeling, dat van 17741783 eene som geérfd werd van ruim 10.000. En nu kw-amen nog de R. K. en de Luthersche armbesturen, maa-r dezen waren matiger in hunne eischen, ge lijk we zullen zien, omdat hun aan tal bedeelden voel kleiner was. O. Stadsnieuws Koninklijke Nederland- sche Weerbaarheids Vereenlging. At- deeling Haarlem. Men schrijft on° Zaterdag werd een oefening gehou den in het uitzetten van posten in verband met 't terrein, en 't afstand- schatten. Zaterdag 19 Maart wordt een oefe ning gehouden in het kaartlezen, af- stauden schatten, het kiezen van stel- lingeu, en het beoefenen van de ver schillende fonnatiën van een voor troop en de infanteriespits. Deze oefe ning heeft plaats in de richting van het fort Penningsveer, waarbij van losse patronen zal worden gebruik gemaakt Op 28. 29 en 30 Maart zal de jaar lijksche Paasch-oefoning plaats vin den in de omstreken van Ede (Gel derland). Voor bet Lighalfonda. Op de circulaires om bijdragen voor de vorming van «n stamkapitaal voor het Lighalfonds werd in dank nog ontvangen 25 van het ziekenfonds fa. J. J. Beynes, volgens besluit der gehouden ledenvergadering van 22 Febr. ji., /25 van den heer H. C. F. van Meerenberg bij Santpoort, 5 van de Typo- en Lithografische Ver- eeniging „Kunst na Arbeid", 2.50 van den Ned. Barbiers- en Kapper- bond, afd. Haarlem, en f 2.50 van de Athletenclub „Door Oefening Kracht", De drie laatste bedoeld als jaarlijksche bijdragen. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht vragen op verschillend gebied, mils »oor beantwoording vatbaar, in tc eenden bij de Itciaclie van Haarlem'a Dagblad, Groote Houtstraat 53. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven eu zoo »poedig mogelijk Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den Inzender vermelden v,'i -,f --en an"dneht geschonken. VRAAG: Welke stukken moeten bij een aanvraag om Koninklijke goed keuring op een Stalutenwijzig:ng overgelegd worden? ANTWOORD: De oorspronkelijke statuten met het bewijs der konink lijke goedkeur ng; de op zegel (van minstens 37 1/2 ct.) geschreven wijzi gingen, tot welke besloten ie, ondetr- teekend door al de bestuursleden en een request op zegel van 22 1/2 cL aan H, M., houdende verzoek om goedkeuring, ook door alle bestuur ders goteekend. VRAAG: Mijn vader heeft al ruim 20 jaar land in hui gehad. Hij huurde per jaar en betaalde per jaar, met Nov. Vader is overleden en nu wil de verhuurder zijn huur hebben vóór do bollen gerooid worden. Heeft hij daar recht op? ANTWOORD: Ne*-n, Indien uw va der bedongen had om met Nov. te be talen, dan mogen de er-en het ook doen. Indien dit voor bewijs vatbaar Is. wat n zeker wel weten zult, laat hem dan maar dagvaarden. CORRESPONDENTIE. Men vraagt ons: in welk werk eene definitie van liefde gegeven wordt? Wij moeten den vrager aanraden, dat eens bij een boekhandelaar te vragen. Wij zouden inderdaad met het antwoord verlegen zitten. Letter Z. Wij kunnen Uw beschou wing niet opnemen, omdat die ons niet geheel billijk toeschijnt. De arti kelen inB-rockhaus worden door dikwijls zeer vermaarde) deskundi gen geschreven. Uit de Omstreken VELSEN. Raadsvergadering. Dinsdagmorgen vergaderde de Raad onder presidium van den bur gemeester. Afwezig zijn do heeren Boekei, Brok, J E. Mulder, A. A. Mulder en Van Splunter. Na opening der vergadering wenscht de heer NETSCHER naar aanleiding van de in de vorige vergadering goed gekeurde begrooting van het R K. armbestuur even een opmerking te maken. Dit armbestuur heeft n.l. zonder machtiging van Ged Staten een stuk grond aan een particulier verpacht. Echter was verzekerd, riat de vergunning verleend was. De heer Netscher heeft zich toen tot Getf. Sta ten om inlichtingen gewend, en ten antwoord gekregen, dat geen mach tiging verleend was. Spreker wenscht te oonstateeren, dat hier een In formaliteit heeft plaats gehad. De VOORZITTER deelt in ant woord hierop mede, dat de goedkeu ring tater w e 1 verleend is. Ingekomen zijn, adressen van den Raad der Gereformeerde Kerk te Vel- >en, de Anti-revolutionaire kiesver- eeniging „Nederlaud en Oranje" te Velsen en de afd. Patrimon.um van 1 Ned. Werkliedenverbond te Velsen, waarin adhaesie wordt betuigd met het adres van de vereenigingen tot drankbestrijding tot afschaffing van de kermis. Met de ongesteldheid van den voor zatter zijn deze adressen, die later in gekomen zijn, na de gehouden vei ga- dering van B. en W., tusschen ande re stukken geraakt, en daardoor niet in de vergadering van den Raad van 1 Februari medegedeeld. De heer VERMEULEN betreurt het, dat d:t gebeurd is. want hiermee is alweer een der motieven verdwenen om de kermis af te schaffen. De stukken worden vervolgens voor kennisgeving aangenomen, alsmede ook eenige van Ged. Staten terug ont vangen goedgekeurde raadsbesluiten. Voorts is ingekomen een bericht van den heer K. Brok, dat hij de be noeming tot lid der commissie voor de gecontracteerde wegen niet kan aanvaarden. De VOORZITTER deelt als dan me de, dat opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger gedaan is. In kas moest zijn een bedrag van f 8445.01 1/2, welk bedrag ook werke lijk gebleken is aanwezig te zijn. Door het schoalarmbestuur is, on der aanbieding van e&n suppletoire begrooting voor het dienstjaar 1909, gevraagd om een verhoogde subsidie uit de gemeentekas ten bedrage van 1450, ter verhooging van de posten: onderstand in geld f 750 en kosten van verpleging in ziekenhuizen f 700. Het armbestuur heeft verzuimd tijdig verboogiug te vragen van net toege staan credïet op de begrootingspos- ten. Een staat van toelichting dei uitgaven is thans nog ingezonden. B. en W. stellen voor de verhoogde subsidie toe te kennen alsmede de suppletoire begrooting van het arm bestuur goed te keuren, en dienen tot regeling van een en ander een supple toire begrooting der gemeente in voor den dienst 1909. De heer NETSCHER merkt op, dat het armbestuur de begrooting met een aanzienlijk bedrag heeft over schreden. En dit is gedaan zonder B. en W. ook maar te waarschuwen. Spreker noemt dit een onver antwoordelijke manier om met 't geld van de gemeente om te sprin gen. Er is wei een toelichting ont vangen, maar deze acht spreker lang niet voldoende. De VOOBZ1TTER zegt, dat zij, die deel van 't college van armbesturen uitmaken, slechts eenvoudige men- schen zijn, die van boekhouden en administratie e. d. niet veel afweten. Daarenboven is het een lastige be trekking, omdat men nooit precies weet hoeveel uien noodig zal hebben. Voornamelijk is de \e.-booging hier aan te wijten, doordat de geneesheer een patient serns dadelijk in een zie kenhuis wenschte opgenomen te zien, zonder dat de familie bij machte was te betalen. De heer VERMEULEN voegt hier nog aan toe, dot het college boven dien meestal onvoltallig was en merkt op, dat B. en W. ook wel 25000 heb ben uitgegeven, waarvan de Raad evenmiu iets afwist. De verho- J subsidie wordt hier op zonder s- uing toegekend. Toe gek e wordt vervolgens een suppleto*. ogrooting van f 130.10 voor voeding van Rijkspolitie gedu rende de werkstaking te IJmuiden. Alsnu is aan de orde de behande ling van 't voorstel des heeren Van Tuyll tot het doen drukken der no tulen van den gemeenteraad, B. en W. verklaren in hun praeadvies het drukken der notulen nfet gewenscht,' evenwel meenen zij dat er een mid denweg bestaat, door de besluiten en amendementen enz. te laten drukken, en de besprekingen, zooals ook thans gebeurt, voor de leden ter visie te leggen. De heer VAN TUYLL is van oordeel dat met 't volgen van B. en W.'s ad vies geen verandering ten goede zou bereikt zijn. De hoor VERMEULEN Is er tegen de off'cieele notulen en do besprekin gen te splitsen. Maar èn notulen èn raadsstukken konden op veel minder papier gedrukt en dan van 't zelfde formaat zijn, om later, aan 't eind van 't jaar, in te kunnen worden ge bonden. De heer NETSCHER is 't niet met den heer Vermeulen eens, de raads stukken moeten op goed papier wor den gedrukt, want zij moeten mis schien nog vele jaren later, bij pro cessen b v. dienst doen. De heer FALK zou de notulen ook eenige dagen te IJmuiden ter visie willen indeed zie De VOORZITTER heeft hiertegen bezwaar: snreker vindt 't niet goed als de notulen ten Raad huize uit gaan. De heer VAN RHITN vindt "t maar 't best den toestand te laten zooals die thans Is. De hoer VAN TUYLL trekt nu zijn voorstel in. waarop B. en W. ook 't hunne, als geen raison meer hebben de. intrekken. De zaak blijft dus nu juist als ze steeds geweest is. Na de pauze, die hierop volgt, werd het contract met de gemeente Haarlem tot gaslevering aan de orde gesteld. DE V00R7ITTER deelt mede, dat van Ged Staten nog geen antwoord is ontvanven op de vraag, of de ge meente de betaling ook over verschei dene jaren zon kunnen laten l°open, indien de exploitatie eens nadoelen onleverde snreker verzoekt daarom aanhouding. De heer VERMEULEN gaat in dezen geheel met den voorzitter mede. Tot aanhouding wordt thans beslo ten. Aan de orde is thans het adres van de K. E. M„ inzake de gelijkstelling van 't tar;cf voor stroomlevering voor de geheele gemeente en wijziging der concessie. Blijkens schrijven van de directie van de K E. M. zijn de Tan- tallanipen. waarmee een proef zal ge nomen worden voor do straatverlich ting. thans in het bezit dei maatschap- pil' Zoodra de proef zal zijn genomen zullen B en W. de zaak ter afdoening aan de orde kunnen stellen. De heer VAN TUYLL betreurt het, dat B. en W. deze zaak zoo lang heb ben aangehouden was er vlugger ge werkt, dan'zou dit der rtemeente groo te kosten bespaard hebben. De VOORZITTER bestrijdt de bewe ring van den heer Van Tuyll en tracht met data te bewijzen, dat B. eu W. ook in deze zaak met de gewone vlugheid gewerkt hebben. De heer VERMEULEN zou willen, dat tegelijk met de Tantallampen ook met andere lamj?en een proef zou genomen worden. Na een maand of acht zou dan kunnen worden beslist, welk© lamp voor de straatverlichting 't best geschikt is. Dan vraagt spreker of er bij B. en W. een overwegend be zwaar bestaat de concessie, zooals de K. E. M. die vraagt, te verlengen. De VOORZITTER zegt, dat dit vol strekt niet 't geval is uit 't uitge brachte praeadvies heeft de heer Ver meulen zulks kunnen leeren. De heer NETSCHER meent, dat niet tot 't nemen van proeven met andere lampen moet worden overgegaan. In andere gemeenten zijn daarmee proe ven genomen, en die hebben ongun stige resultaten opgeleverd. Waarom nu hier ook weer geld vermorst? Beslist wordt dan in den zin zooals B. en VV. voorgesteld hebben B. en W. stellen voor, aan den heer J. E. Mulder, directeur der N. V. Melk inrichting te Velsen, vergunning te verleenen tot afwijking der bouw- en woningverordeniug voor 't stichten van ecu gebouw achter de beslaande melkinrichting. Wordt verleend. Ingekomen is een adres van A. van Neste inzake afwijking van een bouw plan. B. en W. stellen voor, adressant te berichten, dat de Raad niet de be voegdheid heeft, tusschenbeide te ko men. Aldus wordt besloten. De vereeniging „Vooruitgang" ver zoekt 1U0. in de gemeentekas nog ter bestrijding van werkloosheid aanwe zig, ten behoeve van hun werklooze leden te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor, het adres In hun handen te 3telien om praead vies. Aldus wordt besloten. B. en W. stellen voor, een adres van de Burgerso"ieteit „Ons Belang", om bestrating en zoo noodig rioleering van den Willemsbeekweg te Velser- oord in hun handen te stellen om praeadvies. Aldus wordt besloten. B. en W. stellen voor, aan A. Braam op te dragen tot 31 December 1911 het ophalen van vuilnis in de af- deelingen Velsen en Velseroord voor de som van 4G0 per jaar en zijn broer M. Braam daarvan wegens vertrek naar Amerika, te ontheffen. Aldus wordt besloten. B. en W. stellen voor, een verzoek van J. G. ten Broeke om uitbetaling van 47,36 voor bijwerk bij den ver bouw aan het Raadhuis te Velsen, in hun handen te stellen om praeadvies. Aldus wordt besloten. B. cn W. stellen voor, om aan art. 2 der bouwverordening toe te voegen achter het woord gemeentekasbere kend naar de lengte van net perceel en zijn aanhoorigheden langs den weg waaraan zal worden geb uwd en ter halve breedte van dien weg. Zoolang door de gemeente de behar- ding, rioleering enz. van dien weg niet zal zijn tot stand gebracht, zal aan hen, die deze gelden hebben gestort, of aan hunne recht-verkrijgenden, een rente worden uitgekeerd van 3 van het gestorte bedrag. De heer VERMEULEN za! aan deze redactie ziin stem niet gevenvoor een gemeente als Velsen lg deze bepaling niet goed zij zou het alleen maar voor een gedeelte der gemeente, b.v. de B reesaap, zijn. Op aandringen van den heer NET SCHER wordt dit voorstel vervolgens teruggenomen. In somenwerking met de commissie van publieke werken, zal nu naar een andere benaling gezocht worden. B. en W. stellen voor. een opnieuw vastgesteld reglement van orde inge zonden door de Kamer van Koonhan- del en Fabrieken, goed te keuren. Het reglement wordt goedgekeurd. B. cn W. stellen voor, de z. g. tuin tjes <>p Meershoef, van 1 Januari 1906 tot 31 December 1910, voor f 114.50 per jaar verpacht, weer voor vijf jaar op dezelfde wijze te verpachten. Aldus wordt besloten B. en W. stellen voor, vlsrhwater van de Delft en Jan Gijzenvaart, van 1 September 1905 tot 31 Augustus 1910 voor f 73 uer jaar verpacht. °nn Th-' Jukes te Spaarndam, wederom bij openbare inschrijving voor vijf jaar te verpachten. ALdus wordt besloten. Do najaarsschouw over de wateren wordt daarop op een datum omstreeks 22" April bepaald. Onbewoonbaar verklaard wordt het perceel van J. Slenters, na advies bij de gezondheidscommissie te hebben ingewonnen. Den raadsleden zullen worden toe gezonden de verslagen van de com missie tot wering van schoolverzuim te Velsen en van de vereeniging „Steun in Werkloosheiu". Op voorstel van B. en W. wordt aan den heer B. Th. Krabbendam, onder wijzer aan school E., wegens benoe ming tot hoofd der school te Eldik, eervol ontslag verleend. Tot leden van 't college van zetters worden benoemd de heeren N. J. Zwa ger, C. P. van der Does, J. G. Hand- graaf, S. van den Boogaard, J. van Splunter en P- de Boer. De drie eerst- genoemden werden herbenoemd. De heer J K. G. Möller heeft we gens vertrek uit de gemeente zijn ont slag ingezonden als lid der commissie van toezicht op de burger-avond school. In deze vacature zal zoo spoedig mo gelijk oorzien worden. In besloten vergadering werden hierop de belastingreclames en verkla ringen van onvermogen ter tafel go- bracht. ZANDVOORT. RAADSVERGADERING. Om tien minuten voor achten opent de burgemeester, de heer W. Beeck- man, de vergadering. Allo leden zijn aanwezig. Onder de ingekomen stukken is er een van den heer J. Buckmann, die verzoekt zijn schrijven om vergoeding der onkosten voor het verplaatsen van een hek als niet gedaan te beschou wen. De VOORZITTER zegt, dat daar door punt twee der agenda, dat die vergoeding betreft, kan vervallen. De heer SLAGVELD wenscht dat punt. niettemin behandeld te zien, doch aangezien deze wenscb niet ge steund wordt, komt er niet van. Een verzoek van de Zandvoortsche hotel- en terrein-maatschappij, om goedkeuring van een stratenplan, wordt gesteld in handen van B. en W. om prae-advies. Het kohier voor de hondenbelasting wordt zonder discussies goedgekeurd, en vastgesteld op 579. Daarna komen do voorwaarden voor strandverpachting weer aan de orde. Na rondvraag blijken al de le den voor vaststelling vsd een mini mum tarief bij het verhuren van strandstoelen, badkoetsen, enz. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. het oordeel hebben gevraagd van een aantal pachters, waarvan een groot deel zich vóór die vaststel ling hebben verklaard. B. en W. hebben een minimum en maximum tarievenlijst opgemaakt. Minimum prijs voor een zeebad met twee handdoeken 40 ets, 10 baden 3.50, en'25 baden 7.50. Minimum prijs een zeebad rnet twee handdoe ken 60 ets., 10 baden 5.50, 25 baden f 12.50. Minimum tarief voor een één-per- soonsstoel 10 ets. per uur, 25 ets. per dag, 1 per week, f 3.50 per maand en 7 10 per seizoen. Maximum tarief per uur 20 ets., per dag 50 ets., per week 1.75, per maand 6, per sei zoen I 20. De VOORZITTER zegt, dat de mi nimum tarieven wenschelijk worden geacht om te voorkomen, dat groote pachters de kleine dood kunnen con- curreeren en de maximum tarieven zijn gewenscht, opdat de pachterB zich niet aaneen zullen kunnen slui ten, om ie hooge prijzen te stellen in het nadeel der badplaats. De heeren Slagveld en J. Koning hebben ook een minimum tarieven- lijstje ingediend, namelijk voor een 3toel 10 ets. per uur. 30 ets. per dag, 1.25 per week, /4.50 per maand en 12.50 per seizoen en verder voor badcostuums 10 ets., zwembroeken 5 ets. en badmutsen 5 ets. De heer COLLOT d'ESCURY vindt vaststelling van een minimum stoel- tarief per uuv minder gewenscht. Hij wil de verlic ders daarin vrij laten tot het maximum van 20 ets., boven dien zou het haast niet te controlee ren zijn. De VOORZITT ER vraagt of iemand er bezwaar tegen heeft, dat twee kin deren beneden 10 jaar op één bad- kaartje mogen gaan. De lieer M. KONING vindt 10 jaar wat weinig, ze konden wel iets ouder zijn. De heer COLLOT d'ESCURY deelt mede, dat niet naar de geboorte-acte gevraagd wordt vóór de kinderen in het bad gaan. Iu de praktijk wordt daar niet zoozeer de hand aan ge houden. De VOORZITTER zegt, dat het niet de bedoeling is, dat pachters ver plicht zijn om, tvanneer het phi Ion- tropische inrichtingen betreft, aan hun minimum tarieven vast te hou den, en stelt voor, daarvoor afwij king toe te staan. Dit laatste wordt goedgekeurd. De heer COLLOT d'ESCURY wil abonnementen van 100 baden voor 1 25. De heer SLAGVELD is er tegen om- «Taf met abcmnements-Raarten zoo go. Scharreld wordt, on de VOORZITTER ook, zoolang geen persoonlijke kaar ten worden verstrekt. De heer SLAGVELD zegt, riat het hoogere tarieven-lijstje van hem cn den heer J. Koning verband houdt met de hoogere pachtprijzen. De heer v. d. PLAS stelt voor de tarieven van de heeren Slagveld en Koning in rondvraag te brengen. De heer COI.LOT d'ESCURY doet een bemiddelingsvoorstel, om met het artikel klaar te komen, n.l. een mi nimum-tarief voor een strands! el van 30 ets. per dag, 1.25 per week, f 4.50 per maand en 11 per seizoen, en voor de badcostuums. broeken en mutsen 5 ets. en maximum 10 ets. De heer M. KONING komt er op terug, dat de pachtprijzen veel te hoog zijn gesteld en wil, dat daar aan door hooge minimum-tarieven wordt, tegemoet gekomen. Hij zal het voorstel Slagveld en Koning steu- Het voorstel van de heeren Slag veld en Koning wordt eerst in stem ming gebracht en verworpen, waar na het bemiddelingsvoorstel van den heer Collot d'Escury wordt aangeno men. De VOORZITTER stelt voer, f 15 te laten betalen voor het zetten van een tent van 20 vierk. M. oppervlak. De heer M. KONING vindt dit to veel en wil er f 2.50 van maken met *t oog o pden verhoogden pachtprijs, welk voorstel de heer v. d. PLAS steunt. De VOORZITTER zegt, dat hij dien prijs van f 15 wenschelijk rindt, op dat de tenten hou ders dan «erder den verkoop van chocolade- en andere artikelen, die thans door hinderlijke strandventers worden verkocht, ter hond zullen nemen. Het voorstel van den heer Koning wordt in stemming gebracht en aan genomen. Voor een tent die meer be slaat dan 20 vierk. M. zal 1 meer gerekend worden. De Raad gaal over iu besloten zitr ting, waarna wordt meegedeeld, dat is vastgesteld dat geen twee personen boven 14 jaar van oen badkoets mo gen gebruik maken. Het geheele contract met de pacht prijzen, die in totaal f 1746 meer be dragen dan het vorige jaar wordt met de wijzigingen goedgekeurd en zal ter kenuisse van de verschillende pachters worden gebracht Bij de rondvraag klaagde de heer BUCKMANN er over, dat niemand op het jwlitie-bureau was, toen dat werd opgebeld. De VOORZITTER deelt .nede, dat hij op dat oogenblik do politie zelf noodig had. Binnenland TWEEDE KAMER. Het debat over de sociale verzeke ringen is spoediger ten einde geko men dan aanvankelijk werd vermoed. Na de rede van den heer Borgesius, een dier in den laatslen tijd zeldza mer wordende redevoeringen van den leider der Liberale Unie als zoodanig, kwam voor het eerst in lit debat een sprekeir het beleid van den Min. Talma in bescherming nemen. Dat was dr De Visser. Deze be tuigde zijn vertrouwen in den Min. die z. i. niet was afgeweken van zijn plannen en wel vóór 1913 een of an dere sociale wet zou tot stand bren gen. Tegenover hetgeen van de lin kerzijde was aangevoerd, betoogde deze spr., dat vrijstelling i»n premie betaling alleen bij de ouderdomsvoor ziening. voor sommige categorieën, mogelijk zou zijn; dat de toepassing van het Deensche stelsel van pensio neering in ons land onuitvoerbaar was, zou neerkomen op gemeentelij ke armenzorg met rijksgeld; dat het Engolsche stelsel voor ons te duur was. Hij bepleitte vrijwillige, geen verplichte, ziekteverzekering en rut- me decentralisatie bij een herziening der Ongevallenwet. Wettelijke regeling van landbouw- ongevnllenverzekoring werd door den heer De Wijkerslooth verdedigd, ter wijl de heer Snneck Henkemans er bij den Min. op aandrong de invali- diteits- cn ouderdomsvoorziening ta doen voorafgaan aan de ziekteverze- kering, waaraan minder behoefte be stond. Minister Talma bejton met de me dedeeling, dat de non-activitoitsrcge- ling van den heer Duys medebracht, dat deze, als Kamerlid niet herkozen, op een vacature zou moeten wachten om weder bij de Rijksbank te komen. De Min. verdedigde zich allereerst tegen dc aannic.Kiiigen op zijn beleid gemaakt cn zcide dat de door den heer Dvys medegedeelde feiten aau- toouden, niet, dat deze achter de schermen hart geaekeu. maar wél dat hij op zijn duim gezogen luid. De Mi nister meende, dat ook Kamerleden- umbtcnaren hun ambtsgeheimen had den tc bewaren Dat zijn arbeid vertraging onder ging, was te ivijten aan het tekort vuil de Rijksbank, dat dadelijke voor ziening vorderde, maar inmiddels had de Minister, ofschoon allo werk krachten aan zijn departement bezet waren, niet stilgezeten. Wat hij ten aanzien zijner plannen vroeger had medegedeeld, bleef '.an kracht. Risico- overdracht had niet de bezwaren, die men meende in verzwijging van on gevallen lag geen voordeel, zoo lang de wet werkte, was deswege ook nooit vervolgd. Het door den heer Duys genoemde geval was vel dege lijk aangegeven, maar niet vervolgd. Benadeeling der kleine werkgevers was evenmin te vreezen van de risico overdracht. Een wettelijke regeling

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6