lil NIEUWS" en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8199. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 17 MAART 1910 A ABONNEMENTEN A D V E R T E NT I ÊN: per drie maanden: «gPSsT J&0& Van 1—5 50 Ct8-j iedere regel meer 10 Cts- Bulten het Arrondissement Voor Haarlemf120 3 Haarlem van 1—5 regels fl.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)130 AdvertentlSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 (^/r* 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant OdHustreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem' I I Administratie! Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Loorens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij; Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 18 MAART. Schouwburg: De Hagospelers: Een Vergissing, 8 uut. Haarlemmerliede: Raadsvergade ring, 10 uur. OM ONS HEEN No. 1111. Smal of Breed spoor? 'Al hebben we in ons vorig nummer leen uitvoerig stuk gegeven over het rapport van Prof. Franco, dat rapport zelf is natuurlijk nog veel uitvoeri ger. Het beslaat namelijk zeven en twintig bladzijden druks, een om vang, die aanleiding geeft om te erkennen, dat de Delftsche hoogleer aar zijn taak zeer ernstig heeft op gevat, en zich beijverd, die van alle kanten te bezien. Toch geloof ik niet, dat zijn betoog do voorstanders van smalspoor van hun ongelijk zal hebben overtuigd. Maar ik voeg er uitdrukkelijk bij, dat dit niet zal mogen worden toege schreven aan slapheid in de argu menten, maar hieraan, dat we in deze aangelegenheid minder met feiten, dan met appreciaties hebben te doen. Het staat er mee als met den man, die zei, dat hij den regen zoo buiten gewoon hinderlijk vond en van die meening door geen tien anderen kon worden teruggebracht. Tot nadere toelichting wil ik wijzen op wat Prof. Franco zegt over de moeilijke punten in de lijn. „Bij informatie bleek mij o. a., dat „zoowel in Amsterdam als in Den „Haag er tal van punten zijn, „waar geen voertuig naast een tram- rijtuig kan passeeren....", en verder: „In dit opzicht is het geconcessio- .neerde net gunstig te achten, aange- „zien versperringen van het verkeer „zich slechts tot enkele punten be merken en niet over lengten van eeni- „geu omvang uitstrekken." Maar wie ziet, dat die enkele pun ten toch nog zes in getal zijn, vraagt zich af, of dat toch niet zeer hinder lijk zal zijn op zoo'n klein lijntje. Zoo kan men moeilijkheden licht en zwaar schatten. Ik laat dat zien, hoewel het tot de eigenlijke vraag waarom breed en geen smal spoor rechtstreeks niet afdoet. Zoo zijn er trouwens wel meer punten in het rapport. Prof. Franco geeft een vrij uitvoerige be cijfering om aan te toonen, dat de nieuwe tramlijnen niet rendabel zul len zijn. Dit ligt feitelijk geheel en al buiten de quaestie van de spoorwijdte, nUgezonderd het verband, dat er be stemt met de kosten van aanleg. Breed spoor is duurder en de rapporteur noemt het daarom een eigenaardig geval, dat de Hollandsche Spoor dat juist hebben wii, maar ais ik wel ben ingelicht, is het verschil niet groot, althans niet zóó belangrijk, dat het voor een onderneming als de Hol landsche Spoor iets behoeft uit te maken. Ik heb meermalen doen opmerken, dat de heele vraag breed of smal e p o o r geen quaestie van techniek, maar van politiek is. In zijn conclusie bevestigt Prof. Franco deze meening aldus „dat voor het geconcessio- 'neerde net vrijwel even goed smal spoor als uormaalspoor zou kunnen gorden voorgeschreven, doch dat de wagens op normaal (breed) spoor vooral in bogen rustiger zullen loo- pen, dan die op smalspoor." Ik waag de veronderstelling, dat wanneer op smalspoor voorzie ti lt i g door de bochten wordt gereden, dit voordeel zoo goed als geheel zal wegvallen. Bel».ng.-ijker is wat we ilezen over grooter aanpassingsvermo gen aan het verkeer van breed spoor en betere toegankelijkheid van de /motoren, remmen, hulptoestellen, enz. Eigenaardig is het wel, dat uit de statistiek de voorkeur voor smal spoor bij tramwegen wel blijkt. Maar, zoo zegt de rapporteur-, „sedert de toepassing van electrische tractie ook op de intercommunale tramlijnen, Is er wel een kentering merkbaar in de opvatting omtrent de spoorwijdte dier lijnen. Aanvankelijk gedreven door stoomkracht, liepen de stoomtrams gewoonlijk nie+ -'erder, dan tot het begin der groo. 9teden en werden ter plaatse passagiers in paarden trams, later in stedelijke electrische trams overgenomen. Bij de electrifi- catie van de Intercommunale lijnen laat men deze gewoonlijk verder in de steden doordringen en verbindt men ze aan het gemeente-net." Hieruit en trouwens op tal van plaatsen blijkt, dat voor een belang rijk deel, ook naar de meening van den hoogleeraar, de quaestie be- hecrscht wordt door de intercommu nale verwachtingen, die van de lijnen op den duur worden gekoesterd. Bij voorbeeld uit de vijfde conclusie „Dat voor de gemeente Haarlem „verbindingen met Zuid, Noord en „West wenschelijk moeten worden „geacht en deze eerder tot stand zul- „len komen bij de keuze van nor- „maalspoor, hetwelk door Concessio- „narisse dringend wordt voorge staan". Met deze laatste woorden krijgt de lezer misschien een gewaarwording of hij bezig is te draaien in een krin getje. En hij zal bij het zien van de volgende overweging „dat de vitali teit (levensvatbaarheid) van het ge- concessioneerde net ten zeerste af hankelijk moet worden geacht van de verbindingen", zich afvragen, of de gemeente Haarlem zich wel behoeft te bekommeren over de vraag, of de Hollandsche Spoor op deze onderne ming winnen of verliezen zal. Toch ts deze opvatting van den hoogleeraar ongetwijfeld goed gezien. Het ie voor een gemeente altijd beter, dat haar concessionarissen een loonend be drijf uitoefenen het tegendeel daar van doet zich in den regel in onvol doende materieel en slappe exploitatie gevoelen. En de quaestie, die hier alles beheerscht, de eisch dat het ge meentebestuur zelf zeggenschap be- houde over de lijnen op haar grond gebied, is door den hoogleeraar vol strekt niet voorbijgezien. Uitvoerig betoogt hij, dat eventueele verbindin gen eerst door den Raad zullen wor den mogelijk gemaakt, Indien die zeggingskracht zal zijn verzekerd. In uniformiteit van het geheele net in Haarlem, een zeer gewichtig argu ment voor smalsjwor, ziet Prof. Franco daarom geen heil, omdat een regeling, waarbij de E. S. M. (bedoeld wordt zeker de E. N. E. T.) ook de lijnen van de Hollandsche Spoor te exploiteeren krijgt, door hem wordt betwijfeld, vooral omdat beiden rei zigers van het Station naar den Hout vervoeren en de lijn naar Overveen, zoo niet nu, dan misschien later, zal concurreeren met de lijnen van do E. N. E. T. naar Bloemendaal, resp. Zandvoort, „zoodat de belaDgen van Concessionarisse", zegt de adviseur, „beslist niet parallel gaan met die van de E. N. E. T." Ziehier weer een typisch geval van appreciatie. Ik zou meeuen, dat juist wegens die concurrentie een samen smelting op den duur door een van beide partijen, of door beide, of door de gemeente wel eens zou kunnen worden gewenscht Wat de laatste betreft, Prof. Franco meent, dat de exploitatie door haar zelf, wegens den weinig op zichzelf staanden toestand, afgescheiden nog van de rentabiliteit, minder goed zal gaan. Het Is moge lijk, maar met zekerheid kan Die- mand zeggen, hoe over een halve eeuw opvattingen en toestanden ver anderd zullen zijn. Tot lange beschouwingen zou het uitvoerige stuk zich nog leenen. Ik zal het voorloopig hierbij laten. Zelfs quaesties van spoorwegbreedte heb ben een grens van belangrijkheid I Maar er is nog één punt, door Prof. Franco slechts even genoemd, dat door ons gemeentebestuur goed in 't oog gehouden dient te worden. Ik bedoel de levering van den elec- trischen stroom door de gemeente. Tot dusver is daaromtrent Dog gee- nerlci overeenkomst gemaakt, de Hol landsche Spoor heeft zich daartoe De verongelukte Auto-paket. We geven hierboven een afbeelding van de gistermiddag tusschen Half weg en Sloterdijk verongelukte vracht-automobiel der firma J. J. Veraart. De jongen bij wiens hoofd een kruisle geteekend is. is de gedoo- de Arie Lempert uit Den Haag. De chauffeur aan 't stuurwiel is de 27- jarige Ferdinand van Vliet, eveneens uit Den Haag, die ook Woensdag de auto bestuurde. Een uitvoerig artikel over dit onge luk komt voor In het tweede blad van dit nummer. alleen bereid verklaard, zonder meer. Op deze leverantie is, naar het mij voorkwam, het gemeentebestuur wel gesteld, ze moet een belangrijke winstpost kunnen worden. Welnu, wanneer wat ik wel veronderstel de Raad op grond van het advies van Prof. Franco tot breed spoor zal be sluiten, dan dient mijns inziens voor af vast to staan, dat de Hollandsche Spoor voor deze tramlijnen en moge lijke aansluitingen in de toekomst, stroom zal betrekken van onze Cen trale. Dit zal de Maatschappij dan over dienen te hebben voor het feit, dat menig Raadslid heenstapt over bezwaren tegen breed spoor, die door het advies van den Delftschen hoog leeraar niet omvergeworpen zijn. J. C. P. Stadsnieuws LEZING TEYLER. De laatste spreekbeurt voor dezen winter in Teyler's Stichting werd ver vuld door Prof. Dr. P. J. Blok, van Leiden. Tot onderwerp voor zijn rede had spreker twee groote mannen uit het midden van de vorige eeuw geko zen, Thorbecke en Groen van Prin- sterer. Prof. Blok ving zijn betoog aan, met op te merken, dat er in de geschiede nissen van allo volken tijden zijn te bespeuren van slapte en zwakheid, tijden waarin niets zich boven het ge wone niveau schijnt te verheffen. Zulk een tijd was voor het Nederland- sche volk de 18de eeuw. In 't midden van de 19de volgt dan de herleving, en in eiken tak van wetenschap en kunst bloeit het weer, en zijn er groo te mannen. Zoo waren Thorbecke en Groen van Prinsterer dat op politiek gebied. Thorbecke was de in 1798 geboren Zwolsche burgerjongen, zoon van een tabakshandelaar. Met al zijn armoede wist deze den jongen op het gymna sium en later in Amsterdam op het Athaeneum te laten studeeren. Te Leiden promoveerde hij in de lette ren. Prof. Kemper en de bekende Falk kregen hem weldra om zijn buiten gewone capaciteiten in het oog, en zij gaven den jongen Thorbecke gelegen heid, zich met een reisbeurs naar Dultschland te begeven, waar hij nog vier jaren studeerde. Later werd hij door Willem I tot hoogleeraar in po litieke geschiedenis en diplomatie te Gent benoemd. Under geheel andere levensomstan digheden was Groen van Prinsterer opgegroeid. Uit een aanzienlijke fa milie in Den Haag geboren, promo veerde hij in reehieu en letteren bei de. In zijn studententijd was hij in aanraking gekomen met Bilderdijk, dio grooten invloed op hem uitgeoe fend heeft. Groote haat bezielde Bil derdijk tegen de moderne maatschap pij, en dien haat wist hij eenigszins, hoewel niet zoo sterk, op den jongen man over te brengen. Groen van Prinsterer werd later advocaat te Amsterdam, later secretaris des Ko- nings en in 1836 Staatsraad. Beide groote mannon kenden elkander, en waren in den beginne vrienden. Thorbecke, de doctrinaire liberaal, was de vriend van Groen van Prinsterer, den orthodoxe, die de gansche politiek doortrekken wilde van het protestantisme. Met de jaren werd de teaenstéllina tusschen beider wereldbeschouwing steeds grooter het begin van de anti-these ontwikkel de zich. Toch was er ook wel eens gezindheid, b.v. in de groote Belgi sche quaestie. In 1840 kwamen beiden in de Ka mer en nu nam de harde zware kamp een aanvang, die tot Thorbecke's dood, ln 1872, geduurd heeft. Jaren duor is de strijd voortgezet, eerst tus schen de beide Kamerleden, later, toen Thorbecke minister werd, tus schen Kameriid en minister. Met de vriendschap was het ook uit, scheen het, die was geheel in politie ke vijandschap overgegaan. Maar toch, toen Thorbecke stierf, wijdde de vriend zijner jeugd weemoedige woor den aan de nagedachtenis van hem, dien hij in zijn verder leven steeds zoo bestreden had. De oude vriend schap was nog niet verloren gegaan. Dat kwam, eindigde spreker, omdat beiden, hoezeer elkaar ook bestrij dend, toch steeds vervuld waren ge weest van het heil van datgene, wat boven alle partijen staathet Vader land. De rede werd met groote aandacht gevolgd, en een langdurig applaus beloonde prof. Blok voor zijn boeien de voordracht. „Eet leierlanflsch Tooneol" llUft in Haarlem spelen. Onlangs meldde de „Tel.", dat de Kon. Vereen. „Het Nederl. Tooneel", om versnippering van krachten en 't vermoeiend heen en weer reizen te voorkomen, besloten had, voortaan alleen ln Amsterdam, Rotterdam en Den Haag te spelen. Daar een dergelijk besluit zeker zeer teleurstellend voor de Haarlem - sche Schouwburgbezoekers zou zijn, hebben we ter bevoegd er plaatse ge ïnformeerd. Daar was van een derge lijk voornemen, als de Tel. bedoelde, niets bekend. Het Nederl. Tooneel blijft dus te Haarlem spelen. VRIJZ.-DEMOCRATEN. Als candidaten voor het hoofdbe stuur van den Vrijz.-Dem. Bond zijn door de afd, Haarlem gesteld de taee- ren mr. J. H. Thiel alhier, Frans Netscher te Santpoort en C. Menke te Utrecht. J u b i 1 Men schrijft ons: Woensdag herdacht de heer J. J. Berghuis, hoofdagent der Levensver zekering-Mij. R. V. S. en Rotterd. Ziekenfonds den dag, waarop hij vóór 25 Jaar bij de Maatschappij R. V. S. als agent in dienst trad. Zoowel van directeuren, superieuren, collega's en kantoorpersoneel ontving de jubi laris blijken van belangstelling; na mens de directeuren en collega's ont ving hij eenige fraaie geschenken. Kunstna Arbeid. Gisteren op üe repetitie van „Kunst na Arbeid" vierden de heeren H. C. Mhller, penningmeester en C. Ger ritsen, bibliothecaris, hun 12 1/2-ja- rige bestuurslidmaatschap. Bij mon de van den heer H. J. "van Muijen warden zij gedukgewenscht namens de leden en werd hun een geschenk van blijvenden aard overhandigd- Ongeval. Gisterenavond omstreeks 6 uur kwam in de Rollandstraat het 7-jarig zoontje van de wed. v. W., dat al daar aan het spelen was, zoo te val len, dat het zijn beentje brak. Dr. A. A. G. Land deed het knaapje naar het St. Elisabeth's Gasthuis overbren gen. DOOPSGEZINDE SCHOLEN. In de Doopsgezinde scholen op het Groot Heiligland (hoofd de heer A. C. Hendriks) en in de Ripperdastraat (boofd de heer W. Swart) is het werk der leerlingen ter bezichtiging uitge stald voor ouders en autoriteiten. De heer W. Swart had de vriende lijkheid ons door zijn school rond te leiden, een rondgang, die de gunstige meening omtrent deze onderwijs inrichtingen zoo mogelijk nog ver sterkte. Gelijk men weet is de heer Swart een der voormannen op het gebied van den handenarbeid. En men staat er werkelijk verbaasd over, ook al 13 men niet geheel vreemd op onderwijs gebied, hoe belangwekkend de heer Swart het zijn leerlingen weet te ma ken. De peuzels van een jaar of acht weten dingen te maken naar de na tuur, of zelf te ontwerpen, die men in een luxe-winkel zou kunnen te koop aanbiedeD. Dit brengt sommigen er toe, den heer Swart te verwijten, dat hij nijverheid en kunstnijverheid doet beoefenen. Juist, zegt de heer Swart dan, daarop moeten we ook aanstu ren, want dèt vraagt het leven ook. En als men den houtarbeid der 10- of 11-jarigen bekijkt, dan merkt men, dat knappe vaklieden het de kleinen niet verbeteren zouden. En hoe de fantasie der kinderen ontwikkeld wordt. Het teekenwerk en klei-, karton- en houtarbeid is zooveel mogelijk vrij. De onderwijzer leidt alleen en zeer spaarzaam. Zoo gebeurt het, dat kin deren van zes jaar reeds zelf waarlijk aardige sieraden ontwerpen en teeke- acn. Intusschen, dat alles is geen doel, maar middel, om de kinderen steun te geven bij het onderwijs ln de leer vakken, als geschiedenis, aardrijks kunde, natuurkunde, enz. Dat dit alles de practische waarde van den leerling zeer verhoogt, zijn belangstelling levendig houdt, zijn fantasie prikkelt, zijn schoonheidszin aankweekt en zijn gevoel voor nauw keurigheid versterkt, is duidelijk waarneembaar in alles, wat men hier op de school waarneemt Gedurende den derden schooltijd worden de meisjes onderwezen ln de kook- en huishoudkunst. Daarvoor heeft men nu een model-keuken inge richt. De inspecteur van het lager onder wijs, de heer Fabius, die veel voelt voor de ontwikkeling van het onder wijs in deze richting, heeft den heer Swart opgedragen advies uit te bren gen omtrent de resultaten van het kook- en huishoud-onderwijs, vermoe delijk met het oog op de invoering daarvan op de lagere scholen. Uit de Rechtszaal VERDUISTERING f)OOR EEN NOTARIS. De notaris J. N. van Aalsmeer is hedenmorgen door de Haarlemsche Rechtbank veroordeeld tot 5 maan- t den gevangenisstraf. De Rechtbank nam als bewezen aan de wederrechtelijke beleening eö toeëigening van effecten, welke uit de: nalatenschap van mevrouw de Wed. Van Dijk aan den notaris waren toe vertrouwd. Deze uitspraak ia, zooals men zich herinneren zal, overeenkomstig den' elsch van het Openbaar Ministerie. VERDICHT VERHAAL. C. G. wist van mevrouw V. te Bloe mendaal f 10 los te krijgen door een onwaar verhaal, dat hij haar op- dlschte. HIJ beweerde nl zonder werk te zijn, een vrouw en 8 kinderen te hebben, en werk te kunnen krijgen in! Arnhem, en nu had hij geld noodlg voor reiskosten en voorschot voor zijn kostgeld, In werkelijkheid heeft C. G. een vrouw en twee kinderen en is niet naar Arnhem geweest. De sub- offlcler van justitie eischte voor dff feit, dat niet op zichzelf stond, 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Mr. Ribbius, de verdediger, vroeg om vermindering van straf, omdat' bekl. In den tijd dat hij het misdrijf pleegde, geen geld had om zijn gezin te onderhouden. 'ANTHRACIET GESTOLEN. Uit een schuit, liggende in de We;* tergracht te Haarlem, namen P. J. R. en H. H. elk ln Januari een zakje anthraciet weg. De beide beklaagden bekenden. Zij waren zonder werk, en een hunner zei, dat hij zijn kinderen niet zoo kon zien bibheren van koude.. De officier van Justitie merkte ep dat er ontzaglijk veel anfliraciet en' kolen gestolen wordt van groote ter- Teinen. wat nogal gemakkelijk gaat en eischte daarom tegen TI., die al meer met de justitie in aanraking ia geweest, twee maanden en tegen R., een maand gevangenisstraf. LEGER DBS HEILS. P. T. werd beschuldigd van herrle- maken in een bijeenkomst van het Leger des Heils ln de Schagchelstraat alhier. Beklaagde beweerde, dat hij naar die bijeenkomst was gegaan om iets goeds te hooren. Hij ging er dikwijls heen. Leven werd gemaakt door ie mand ,die achter hem zat. Een heilssoldaat had echter gezien, dat beki. onder het zingen schreeuw de en lachte, en op een aanmaning had hij hem gezegd: Je bent gek. Toen een politie-man bevestigende verkla ringen had afgelegd, vond de officier van Justitie aanleiding met het oog op de flauwe en onsympathieke wij ze, waarop dikwijle tegen het Leger des Hells wordt opgetreden, tweo we ken gevangenisstraf te eischen. DE BORREL. Eenige Jongelingen, min of meer onder invloed, hadden hun aandacht gevestigd op een onschuldig konijn tje, dat verschrikt rondsprong in zijn mandje door het leven in een café. Toen de eigenaar de tapperij wilde verlaten, was het mandje leeg. Terecht stond hiervoor J. P. K.,- die erkende dat hij met eenige ande ren in een vroolijke stemming het beest had meegenomen, en doodge maakt om het te gaan verkoopen in een ander café. Daar vonden zij een kooper, die het dier voor 60 cts. over nam, welk geld zij vervolgens weer ln drank hadden omgezet. Bekl. deel de mede, dat door hem en zijn vrien den 2.50 schadevergoeding is ge geven. Geëisicht werd een geldboete van 6 of 6 dagen gevangenisstraf. Weldadigheid naar V or* mogen. Wij herinneren er onze lezers nog maals aan, dat Zaterdag a.s. het con cert van den heer Steenman plaats heeft, en dat ln de „Egmont" mevr. Van Eibergen Santhagens—Waller de solo-partij zal zingeu, en de verbin dende tekst zal worden gedeclameerd door den heer Fr. d. W. H., wiens vertolking ln het „Kind van Staat" bij vele Haarlemmers ln herinnering zal zijn gebleven. Rectificatie. Bij de uitspraken, gisteren door hel Kantongerecht alhier gewezen, is ons abusievelijk opgegeven K. v. d. D., te Velsen, overtreding Drankwet, /S boete of 3 d. hecht,, dit moet zijn boete of 3 d. hecht.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1