NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8200. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. vrijdag 18 maart 1910 a HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIÉN: per drie maanden» Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buhen het Arrondissement Voor HaarlemI-20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant G^lustreercf Zondagsblad, "voor "Haarlem* 1 I I I Red>c,h e" A<teinistra«'» Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Xot deTplaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 19 MAART. Schouwburg: Het Rott. Tooneelgez. De Rechte lijn, 8 uur. Soc. Vereeniging: WeldadigheicLs- eoncert door Joh. Steenman, 8 uur. De Kroon: BioscoopvooTstelingeii. DINGEN, DIE NIET IEDEREEN WEET. VIII. HOE ONTSTAAT HET ONWEER? De electrische toestand van den dampkring is aan veranderingen on derhevig. Zoo zijn de z.g. onweerswolken ontzaglijk sterk met electriciteit gela den. Een geladen wolk kan een an dere wolk of een voorwerp electrisch maken. Die afvloeiing van electriciteit van de eene wolk naar de andere of naar een voorwerp op aarde, veroor zaakt een bliksemstraal. Een blik semstraal is dus niets anders dan een reusachtige electrische vonk. De heftige beweging van do lucht daarbij, veroorzaakt het geluid van den donder, dat verlengd wordt, doordat 't geluid wordt terugge kaatst, vooral tegen de wolken. Wanneer do ontlading van de wolk op een aardsch voorwerp plaats heeft, eegt men, dat de bliksem inslaat. Bij het inslaan van den bliksem kunnen zich drie gevallen voordoen, B.l. de directe bliksemslag, de indi recte bliksemslag en de terugslag. De directe bliksemslag ontstaat op de volgende manier: Wanneer ©en met negatieve electri citeit geladen wolk in de nabijheid van een uitstekend aairdscb voorwerp komt, dan wordt door de ontlading van de wolk het uitstekend voorwerp electrisch, d. w. z. wordt door den bliksem getroffen. De indirecte bliksemslag ontstaat, wanneer de negatieve electriciteit in een wolk, ontladen wordt op een na dere wolk en vandaar op een uitste kend voorwerp op de aarde. De indirecte bliksemslag is de meest-gevaarlijke. Dc bliksem schijnt hierbij niet altijd op het meest nabij gelegen punt in te slaan. De terugslag ontstaat, wanneer bo ven een uitstekend punt een negatief geladen wolk hangt, en in de omge ving van deze wolk een andere is, die door den electrischen invloed van de eerste positief geladen is. De eerste wolk wordt dan ontladen. Met die ontlading stroomt de elec triciteit uit het uitstekende punt naar 3e aarde terug, waardoor de z.g. te rugslag ontstaat. De terugslag kan geen brand ver oorzaken. Menschen en dieren door den terugslag gedood, toon en geen brandwonden of ander zichtbaar let- eel. Wanneer de bliksem in den grond slaat, doet hij dikwijls de bodemstof- fen smelten, waardoor verglaasde buizen, die donderbuizen beeten, ont- ■staan. De bliksemafleider, een uitvinding van Benjamin Franklin, bestaat uit de opvangstang, waarop de spits, den afleider en de aardgeleiding. Door de werking van de spits, die vaak met platina is bekleed, wordt de onweerswolk gedeeltelijk ontladen. Slaat de bliksem toch in. dan treft hij de opvangstang en wordt door ;de koperdraden afgeleid naar den grond. Een goede bliksemafleider beschermt een cirkel, die tot straal heeft twee maal de hoogte van de spits tot den grond. Gedurende een onweer ziet men vaak de toppen van masten en toren spitsen, ook wel hoeden van menschen in 't donker lichten. Dit is hot z.g. ■St. Eimusvuur. Op hooge bergen ziet men dit ver schijnsel ook wel als het niet on weert. Tijdens het onweer is men het vei ligst op eenige meters van de buiten ste takken van een boom. In huis is bet gevaarlijk te staan onder open schoorsteenen en onder lampen, die aan metalen kettingen hangen, daar men dan die geleiders verlengt naar den grond. De aard van den bliksemstraal werd in 1708 ontdekt door Dr. Wall. De bliksemstralen zijn vaak kilome ters lang. Zij gaan in een zig-zag-lijn door bet luchtruim, door den tegen stand en de samendrukking der lucht. Wanneer men geen zig-zag-lijn, maar een lichtgloed waarneemt, is de blik semstraal zelf door een wolk verbor gen geweest. Heeft de bliksem zijn weg onder den horizon genomen, dan ziet men daar een trillend licht. Dit verschijnsel noemt men weerlicht De duur van den bliksem is kleiner dan een duizendste van een sec. De bliksem maakt ijzer en staal magnetisch en verandert de polen van de kompasnaalden. Een onweder ontstaat dan, wanneer de met electriciteit geladen druppels zich tot grooter druppels vereenigen, waardoor de dichtheid der lading toe neemt, de weerstand der lucht wordt overwonnen en de ontlading in den vorm van bliksem ontstaat. Allegaartjes. XIV. Automatische seintoestellen. Woensdag is 't een ongeluksdag voor de Electrische tram geweest. Des morgens was de Auto-packet tegen eon j harer E. S. M.-wagens opgebotst en des avonds liepen twee stadstrams op elkaar op den hoek van de Damstraat en het Spaarne. De lijn-inspecteur, de j heer Pothoven, van de Electrische scheen er een voorgevoel van te heb ben, toen hij 's middags bij 't ongeluk j onder Sloterdijk zei„Nu hebben we vandaag nog meer ongelukken met do Electrische." 't Traject Melkbrug—Klokhuisplein is een lastig eind voor de passagiers, die haast hebben. Wanneer men aan de Melkbrug of daarvóór instapt, en men wil den trein aan 't Hollandsche Spoorstation nog halen, dan maakt dat traject vaak alle plannen In de war, daar de trams veelal aan de Melkbrug moeten wachten op de tram van 't Klokhuisplein. Kon men hier dus dubbele rails leggen, dan zou men meer'staat kunnen maken op den rij tijd der trams en de veiligheid van het verkeer zou zoo bevorderd worden, dat ongelukken als Woensdag er niet meer voor konden komen. Waar schijnlijk vormen smalle Damstraat- mond en de opslagplaatsen der vracht booten, aan bet Spaarne, onoverko melijke bezwaren tegen do aanbren ging van een dergelijke afdoende ver betering ;maar dan blijft er toch al tijd iets te doen, dat zoo niet het snel lere verkeer bevordert, toch botsingen vrijwel onmogelijk maakt. We bedoelen het maken van auto matische seintoestellen, die „onvei lig" toonen, indien er een tram van tegenovergestelde richting op het baanvak rijdt. Deze toestellen zijn in derdaad zeer noodig, hier in het stads centrum met z'n voor-het-verkeer-ge- vaarlijke bochten. In andere steden heeft men deze toestellen sinds jaren, ende E. S. M. gebruikt ze ook. De directie, die voor E. N. E. T. en E. S. M. dezelfde is, moet dus wel van 'tnut overtuigd zijn. Brengt men aan de Damstraat hoek Spaarne zulk een toe stel aan, dan is men niet alleen voor botsingen gevrijwaard, maar ook be hoeft het vervelende achteruit-rijden van trams niet meer te geschieden, wanneer nu-en-dan een te haastige wagenvoerder van de Melkbrug is doorgereden en óver den wissel een andere tram bemerkt, waarvoor hij terug moet. Zulk een toestel is ook zeer noodig op den hoek van Jansstraat en Ri- viervischmarkt, Wanneer de tram van het Spoorstation komend bij 't Gou vernementsgebouw wisselen moet, sukkeldraaft de conducteur naar den hoek van de Riviervisclnnarkt, om te zien of de tram nog op den wissel daar kan komen, om er te wisselen. Menigmaal ziet de man, dan al de tram den hoek omrijden, en oin zich een houding te geven draait hij zich dan maar om en bewondert de uitstal ling van een lommerd gelegenheid, met een gezicht, alsof hij daar zoo noodzakelijk even moest kijken, dat hij er een snelloop-buiten-adem voor over heeft. Stadsnieuws ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk to Haar lem, op Dinsdag 22 Maart 1910, des namiddags van 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezerman. Programma No. 1. Concertfantasie, A. Hesse. No. 2. Adagio (4e Syinphonie), Beet hoven. No. 3. Sonate No. 6, Mendelssohn, a. Koraalvariatién. b. Fuge. c. Finale, Andante. No. 4. Wallfahrts-Gesang, C. Ad. Lorenz. No. 5. Aria Lobgesang, Mendels sohn. BLOEMENTENTOONSTELLING. De directeur-generaal der poste rijen en telegraphie maakt bekend lo. dat het tijdelijk bijkantoor op het terrein van de nationale bloemen tentoonstelling te Haarlem, geduren de het tijdvak 23 Maart—16 Mei, op Zondagen van 10 uur v.m. tot 121/2 uur min., tijdens de sluiting van het boofd-telegraafkantoor ter plaatse, mede is aangewezen voor de afleve ring van telegrammen uitsluitend op het tentoonstellingsterrein 2o. dat in dat bijkantoor tijdens den duur van die tentoonstelling eeno openbare spreekcel van het locale telephoonnet te Haarlem voor het pu bliek verkeer wordt opengesteld, wel ke cel mede wordt aangewezen voor den interlocalen en internationalen telephoondienst. CONCERT HAARLEMSCH MUZIEK KORPS. Met het concert van Woensdagavond in de Vereeniging heeft de heer Kriens zijn publiek een zeer genotvol len avond en tevens een vereerend blijk van hoogachting en vertrouwen geschonken. Het programma van deze uitvoering was wat het eerste deel betreft althans er volmaakt op in gericht om de belangstelling van een beschaafd en veeieischend concert-pu bliek te bevredigen. En de toehoorders zij lieten weèr geen plaatsje in de zaal of op de tribune onbezet toon den zich die onderscheiding waard. Nu ja onder het eerste nummer de prachtige „Freischütz-ouverture van Weber mocht de rust nog eens even door enkele laatkomers worden verstoord, zoodra waren we niet „compleet", of de aandacht bleef on afgebroken gevestigd op de goede dingen, die van het podium tot ons kwamen. Of waren het soms gqen goede dingen Zie maar eens, wal het programma boven de pauze-streep te lezen gaf. Na de juist genoemde ouverture volgde de F-dur-Romance van Beethoven door den talentvol len jongen violist Meindert Ruiter met. zeer beschaafde muzikaliteit, mooien, blanken toon en vlekkelooze techniek voorgedragen en door het orkest met zorgzame bescheidenheid begeleid en daarna het hoofdwerk van den avondBeethoven's nooit volprezen Vijfde Syinphonie. Dat is, naar men zal toegeven, een programma dat klinkt als een klok. Maar wat den heer Kriens en zijn orkest tot grooter eer nog strekt is, dat ook over de uitvoering van deze belangrijke toonwerken met zooveel ingenomenheid mag worden gespro ken. Weber's ouverture werd al bij zonder gelukkig gespeeld. Heel mooi, rustig klonk die heerlijke hoorn-me lodie in het beginhet Allegro werd voorgedragen met een entrain van be lang, en het slot dat stralende, ju belende C-dur-gedeelte 't was ge woon grandioos. Geen wonder dan ook, dat de toehoorders aan liet einde van deze prestatie behoefte gevoelden hunne optogenheid in daverend ap plaus lucht te geven. Laat ik hier even zeggen, dat ook de heer Meindert Ruiter voor zijn boven reeds genoemde en geroemde solo-voordracht een zéér dankbaar onthaal vond. Was dus de stemming van het pu bliek allesbehalve koel, zijn eerbied voor Beethoven's machtige kunst bleek tevens groot genoeg om den In- nigen samenbang der vier Sympho- nie-deeien niet door ontijdig hand geklap te verstoren. In stille aan dacht volgde men het verloop van dit wonderbare toungedicht en eerst aan het einde nadat het metalen hoofd motief der Finale op het program ma zeer terécht als „Triumph-Hym- ue" aangeduid in die geweldige C-dur-akkoorden was uitgeklonken sprak zich de innige voldoening der hoorders op spontane wijze uit. Mij dunkt, deze avond heeft den heer Kriens een dubbele voldoening gebrachtvooreerst over het verdien stelijk werk van zijn orkest, en ten tweede, over zijn juist gebleken waar deering der muzikale ontvankelijk heid van zijn publiek. PHILIP LOOTS. KATH. SOCIALE ACTIE. liet Diocesaan Comité der Kath. Soc. Actie in het Bisdom Haarlem, houdt haar jaarvergadering op Zon dag 20 Maart 1910 te Leiden. Aan de orde komen de jaarverslagen van se cretaris en penningmeester alsmede bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van den heer E. Schaaper en ter voorziening in de vacature van den heer P. A. Nïcolaas. Daarna zai de heer A. H. J. Engels een lezing hou den over het Centraal Bureau der li. S. A. gevolgd door een bezoek aan de instelling. Bakkarsbond. De afdeeling Haarlem van den Bond voor arbeiders in het bakkersbedrijf besloot twee afgevaardigden te zen den naar de betoogingshijecnkom9t voor neutraal onderwijs te Amster- BEDROGEN SNOEPSTERTJES. Bijna alle meisjes houden veel van snoepenl 't Woordje b ij n a gebruik 'k, om me te beschermen tegen de po lemiek-zuchtige Eva-tjes, die durven beweren, dat die beleediging voor haar onrechtvaardig is... Daarmee boude nde winkeliers na tuurlijk rekening. Iu onze hoofdstra ten, ook zelfs in de meer-afgelegen wijken, behoeft men naar geen ban ketbakkerij te zoeken. Die lustoorden voor lekkerbekjes zien or verleidelijk uitl Achter de groote spiegelruiten pronkt: koek, banket, suiker, chocolade... Om van te watertanden 1 Ook de toonbank ver toont de heerlijkheden in rijke ver scheidenheid. Alles ligt er zoo maar voor 't grijpenl... Nu is 't verbazend ongelukkig, als je een meisje ben (jongens snoepen niet! Of heb 'k 't misi) en naar een smakelijk koekje of stukje chocolade verlangt en... je hebt geen geld in den zak! Dan wandel je eens en meer malen voorbij zoon snoep-paleis, laat je oogen te gast gaan bij 't zien van al die lekkere hapjes... Maar, bet ver hemelte wordt daardoor niet ge streeld en 't verlangen vermindert niet... Dan kunnen ex vreemde gedachten opkomen in het brein van zoo'n snoep lustig meisje. Verlangen 't niet kunnen koo- pen 't willen hebben wel bereik baar zoo te pakken... Aan stelen, echt st e 1 e n .denkt zoo'n kind na tuurlijk niet, maar wel aan... weg nemen. Zonder psychiater te zijn is dit verschil nog wel te voelen. i Zoo stonden er gisteravond iwee meisjes 'k schat de deugnieten op 13 A 14 jaar voor een banketbak kerij in een onzer hoofdstraten te ge nieten en te begeeren. Een der meis jes bezat nog 5 cent en daarvoor kon den ze een reepje chocolade koopen. Maar... een reepje voor twee snoep lustige meisjes... Het tweetal ging den winkel in. Ze stonden nu vlak voor de met heer lijkheden beladen toonbank. Voorop, zoo voor 't grijpen, lagen tabletten chocolade. Melkchocolade van Su- ehard, die andera 30 centen kost De juffrouw bleef wat lang weg... Toen de meisjes uit den winkel gin gen, lag er een tablet minder op de toonbank 1 Vlug-loopend spoedden de meisjes zich uit de drukke winkelstraat. Zoo kwamen ze op de Dreef. Nu eens naar dat heerlijk tablet chocolade gezien. Wat zouden ze smullen... Voorzichtig werd 't paarsche papier losgemaakt... Laat eens zien! zoo zei de een tot den ander. Wat?... Een stuk hout... Geen chocolade... De winkelier, die zeker wel meer malen met snoeplustigen heeft ken nisgemaakt had voorzichtigheidshalve in de tentoongestelde tabletten de chocolade met blokjes hout verwis seld. De bed/rogen snnepstertjes waren danig teleurgesteld. Een goede straf! KEES. ARR. RECHTBANK. Zitting van 17 Maart 1910. UITSPRAKEN. J. M. N., notaris te Aalsmeer, ver duistering, 5 maanden gevangenisstr. P. P. C. S., metaaldraaier te Haar lem, mishandeling, 14 dagen gevan genisstraf. P. de L., vrachtrijder te Houtrijk en Polanen, eenv. beleediging ambte naar, 2 dagen gevangenisstraf. A. II., machinist te Amsterdam, verduistering, 5 maanden gevangenis straf met aftrek prev. hechtenis. J. R. de R-, meubelmaker te Haar lem, oplichting, vrijgesproken. J. j. H., smidsknecht te Schoten, op zettelijke vernieling, f 5 boete of 5 da gen hechtenis. L. C. G,, arbeider te Hiilegom, op zettelijke vernieling, 7 dagen gevan genisstraf. A. G. W-, dienstbode te Haarlem, diefstal, éen week gevangenisstraf. G. v. E., zonder beroep, F. B., zon der beroep, beiden te Haarlem, dief stal, bolden ter beschikking van de Regeeriug gesteld. W. M. O., stucadoor te Haarlem, appèl openb. dronkenschap 6e herh., 3 dagen hechtenis en 1 jaar Rijks werkinrichting. P. M. D., fabrikant te Zaandijk, ap pèl overtreding bouwpolitie, ontslagen van rechtsvervolging. DE HAARLEMSCHE HANDELSVER- EENIGING IN HET GELIJK GESTELD. Heden wees de kantonrechter, mr. A. A. van der Mersch, in de civiele zitting vonnis inzake den eisch tot schadevergoeding wegens aanranding van eer en goeden naam, ingesteld door een Bloemend aalsche dame, echtgonoote van. een Amsterdamsoh koopman, wier naam geplaatst was op de lijst van onwillige betalers van den Bond van HandeLsvereenigingen in Nederland door bemiddeling der HaarL Handelsvereeniging. De kantonrechter ontzegde der da me baar eisch en veroordeelde haar iu de kosten van het geding. Aan de overwegingen, waarop deze uitspraak gebaseerd was, zij 't vol gende ontleend. De kantonrechter veirklaarde eische- res wel ontvankelijk, op grond, dat de I-Iaarl. Handelsvereeniging mede aansprakelijk is voor de handelin gen van den Bond, omdat zij bij dien is aangesloten. In het Burg. Wetb. wordt niet om schreven de beteekenis van „beleedi ging", daarom moeten de feiten ge toetst warden aan de bepalingen van a-rt. 261 Wetboek van Strafrecht om trent smaadschrift. Voor smaadschrift moeten drie ele menten aanwezig zijn. Er moet een bepaald feit ten laste gelegd zijn, de gedaagde moet het kennelij-k doel hebben om ruchtbaarheid te geven aan de ten laste legging. En voorts moet vaststaan dat gedaagde het oogmerk om te beleedigen heeft ge had. Naa Taanleiding hiervan overwoog de kantonrechter, dat het qualificee- als onwillig betaler niets belee- digends inhoudt en uit de plaatsing op de lijst blijkt, dat door de plaat sing op de lijst alleen is gesteld, dat eischeres is „onwillig betaler" van een zekere som. Hieruit volgt, dat een bepaald feit is ten laste gelegd. Daar de lijst in honderdtallen wordt verspreid, blijkt het ten duide lijkste, dat gedaagde door de plaat sing in de' lijst en de verspreiding het oogmerk heeft gehad ruchtbaar heid aan de ten laste legging te ge ven, zij het dan ook in besloten kring Door de plaatsing op de lijst wordt de eer en goeden naam wei in zei- mate aangerand, maar het opzet daartoe is niet bewezen. Ook liet zenden der open briefkaart (de aanmaning tot betaling) droeg niet bet kenmerk, dat de gedaagde opzet had om te beleedigen. Voorts wordt overwogen, dat het woord „berucht" voorkomende achter de namen von andereD, die op de lijst geplaatst zijn juist aangeeft, dat deze qualificatie niet op andere, op de lijst voorkomenden, van toepas sing wordt geacht. Op bovengenoemde gronden acht de kantonrechter de ten laste legging niet als smaadschrift noch als een eenvoudige beleediging, en verklaart, rechtdoende, eischeres wel ontvanke lijk in haar eisch, maar ontzegt haar dien en veroordeeLt haar in de kosten van het geding. In hooger beroep. De officier van justitie alhier is in hooger beroep gekomen van het von nis "der Rechtbank alhier, waarbij A. C. K., alhier, ter zake van hem ten laste gelegde dierenmishandeling is vrijgesproken. CREMATORIUM. De „N. Ct." verneemt, dat de vol gende maand wordt begonnen met den bouw vau het crematorium op Westerveld. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken GEMEENTERAADSVERGADERING. - Hedenochtend vergaderde de Raad, onder presidium van den burgemees ter, Jhr, Mr. Teding van Berkhout. Alle raadsleden zijn aanwezig, behal ve de heer H. N. Ilartgerink, die nog als raadslid moet worden toegelaten. Tot leden der commissie, belast met 't onderzoek der geloofsbrieven van 't nieuwbenoemd raadslid H. N. Hart- gerink, worden benoemd de heeren A. Biesheuvel, j. Cos en M. W. v. d. Vlugt. Deze commissie adviseert na onderzoek, bij monde van den heer Van der Vlugt, tot toelating. Ingekomen zijn van Ged. Staten eenige goedgekeurde raadsbesluiten- Voorts verslagen van de commissies tot werintr van schoolverzuim. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Kasopneming is gedaan: in kas moest zijn een bedrag von f 492.45 1/2, welk bedrag ook werkelijk aanwezig was. Hierop deelt de VOORZITTER me de, dat met 't oog op 't uitbreidings plan van Haarlem, dc toestand van den Ouden Weg nog niet i-odicaal zal. worden verbeterd. Spreker heeft zfoh in verbinding gesteld met den voor zitter van den Veerpolder, die meege deeld heeft, dat per abuis behalve zijn eigen grond ook 't eigendom van don Veerpolder op zijn kosten is opge hoogd. Hij is voornemens den weg weer in ziin vroegeren toestand terüg te brengen. Op verzoek van den bur gemeester beeft 't bestuur van den Veerpolder goedgevonden, dat de ge meente voor de verbetering van den weg daarin graafwerken mag ver richten. Ingekomen Is voorts een adres van de "Önthouders-vereeniging „Haar lemmermeer", om subsidie. B. en W. adviseeren op dat verzoek afwijzend te beschikken, omdat zij van oordeel zijn, dat 't geld van de ge meente wel op nuttiger wijze kan be steed worden. Met dit advies gaat de Raad zonder stemming mee. De heer J. C. van Veen heeft, we gens een benoeming als zoodanig te Avereest, als keurmeester ontslag ge vraagd. Besloten wordt, dit eervol te verleu nen. De beer Kwantes, die thans reeds als tijdelijk keurmeester werkzaam is, zal deze betrekking voorloopig nog blijven vervullen. Mej. S. H. Wildervanck vraagt te gen 1 Mei a. s. ontslag als onderwijze res aan de openbare lagere school te Spaarnwoude, wegens vertrek uit de gemeente. Ook dit ontslag wordt eervol ver leend. De hear BARENDREGT vraagt of er bij benoeming van onderwijzend per soneel ook informaties worden inge wonnen omtrent hunne gevoelens in zake de absolute neutraliteit, waar over zooveel in den laatsten tijd wordt gesproken. De VOORZITTER deelt mede, dat daaromtrent bij een sollicitatie steeds zooveel mogelijk Informaties worden genomen. Spreker meent, dat 't goed zou zijn, de onderwijzers en onderwij zeressen weer, zooals vroeger gebeur de, een proefles te laten geven en ze. vervolgens in hun eigen school eens op te zoeken, om nog beter met huu werkwijze bekend te worden. De raad is van gelijk oordeelIn 't vervolg zal dus tot dezen maatregel worden overgegaan. Besloten werd vervolgens de gewo ne kasgeldleening aan te gaan. De heer C. van der Goes heeft een adres ingezonden, waarin hij klaagt over 't verkeer der zware los- en laadwagens aan de Duikersloot, waar van zijn grond aldaar zeer veel te lij den heeft. Hij verzoekt den Raad 't on derhoud van dien weg op zich te wil len nemen. Deze quaestie wordt aangehouden, omdat de raadsleden nog geen gele genheid gehad hebben de zaak vol doende te bestudeeren. Alsnu is aan de orde de bespreking van een uitbreidingsplan voor 't Oos telijk gedeelte van Houtrijk en Pola nen, met de daarbij ingediende Jie- zwaarschriften. Ook dit punt wordt, aangehouden. Van 't gemeentebestuur van Scho ten ls een schrijven ingekomen, waar in deze gemeente zich genegen ver klaart. aan Spaarnwoude gas te leve ren. indien concessie wordt verleend voor 't leggen van gasbuizen In dit deel der gemeente. Wordt aangehouden. Aan de orde is thans de bespreking van gasverlichting voor het overig deel der gemeente. De heer FAAS meent als oudste raadslid er aanmerking op te moeten maken, dat de raadsleden, zelfs de le den der gascomm'ssie, uit couranten berichten moesten vernemen, dat do heer Van Leeuwen, aan wien conces sie verleend is, van de aanvaarding dezer concessie afzag. De heer COS ls van gelijk gevoelen. De VOORZITTER deelt mede, dut de heer Van Leeuwen volstrekt niet van 't aanvaarden der concessie heeft afgezien. Het tegendeel is waar. In verband met de niet geheel juiste be richten in de couranten, heeft de Voorzitter nog verschillende conces sie-aanvragen ontvangen, ook van i Haarlem. Door ongesteldheid was

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1