NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27o O aargang. No. 8201. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 19 MAART 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Voor Haarlem - Haarlem van 1—5 regels ƒ1 elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd te (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)J-30 ~JffAdvertenttën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland 1.65 {gy ^5^ 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant oSSdZoTdTIIbUd.-voirHirlW t I I I I I oif« Redactie en Administratie: Groote Bontstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Dingen die niet iedereen weet. Voor onze geabonneerden zijn kosteloos afdrukken te bekomen van No. 8 der ru< briek DINGEN DIE NIET IEDEREEN WEET, getiteld: Hoe ontstaat het onweer? In Haarlem kunnen die af drukken worden afgehaald aan onze bureaux Groote Houtstraat 53 en Zuider Bui tenspaarne 6, in de omlig, gende gemeenten bij onze agenten. AGENDA ZONDAG 20 MAART. Schouwburg: „De Hagespelers": Raffies, 8 uur. Brongebouw: Rolschaatsenbaan ge opend van 8—11 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstellingen. Soc. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. KI. Vereeniging: Concert, 8 uur. MAANDAG 21 MAART. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. llotel Harten lust, Bloemendaal: Biljartseance door den beer Smith, 7 1/2 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Derde Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel jGeldstukgebrek" in de rubriek Om jos Heen. DE BLOEM EN-TENTOON STELLING. In het „Weekblad voor Bloembol lencultuur" vinden we eenige mede- deehngen over de tentoonstelling, die Woensdagmorgen geopend zal wor den. Verguld zilveren medailles zijn ge schonken door mevr. de wed. L. Roo- zen, te Overveeu, en de heeren C. TL Claassen, Rijkstuïnbouwleeraar te Boskoop en M. Lamme, kassier te Be ver w.jk. Zilveren medailles door N. N., te Overveeu en de afdeeling Langendijk der Vereeniging Nadat de Prins te kwart voor elven de tentoonstelling heeft geopend in de Sociëteit Vereeniging, brengt Z. II. te 12 uui een bezoek aan 't tentoonstel lingsterrein. Omtrent de bijeenkomsten enz; zij «et volgende gemeld Maandagavond samenkomst der reeds aanwezige jury-leden en verte genwoordigers der tuinbouw-pers op uitnood iging van het hoofdbestuur der Vereeniging. Dinsdagvoormiddag bijeenkomst der jury in de raadzaal van het Museum van Kunstnijverheid. Indeeling der sectién. Beoordeelings-werkzaamlie- den voor de 1ste tijdelijke tentoonstel ling van 10—1 uur. Lunch in het ten- toonsteilings-restaurant, 's Avonds gezellige bijeenkomst van eere-comité, jury, tuinbouwpers, hoofdbestuur en tentoonstellingscom missie, op uitnoodiging van het Alge meen Bestuur van den Bond van Bloembolleuhandelaren. Woensdagmorgen kwart voor elven plechtige opening der tentoonstelling in de concertzaal der Sociëteit Ver eeniging in tegenwoordigheid van den Prins. Openingsrede uit te spreken door den Minister van Landbouw. Liederen te zingen door de Koninklij ke Liedertafel „Zang en Vriend schap". 's Middag?, te 12 uur bezoek van den Prins aan de tentoonstelling. 's Avonds 6 uur, feestmaaltijd, aan geboden door de Vereeniging aan de eere-voorzitters, het eere-comité en de internationale jury. Aan een overzicht van de tentoon stelling zij nog het volgende ont leend Zoodra men op het terrein is, staat men voor het gebouw, waarvan straks een gedeelte voor post- en tele- grafiekantoor in gebruik genomen zal ■worden, terwijl een ander gedeelte voor pers-bureau en kleedkamer zal j dienen. Achter dit gebouw is een rui me fietsenstal klaargemaakt, waarin duizenden rijwielen geherbergd kun nen worden. Loopt men een twintig pas verder, dan heeft men rechts en links een zeer fraai gezicht Rechts ziet men den geheelen Hertenkamp door, tot dat aan het einde het oog stuit op de Kunstzaal, waarin eene schilderijen verzameling tentoongesteld zal wor den en die als ontvangstzaal voor vorstelijke personen zal dienen. Ter linkerzijde ontwaart men een koste lijk stukje tuinaanleg ln Franschen stijl, waarin nu duizenden Crocussen va.i de afdeelingen Lisse en Haarlem mermeer in bloei staan. Teneinde den bloeitijd wat te vertragen, heeft men deze voorjaarsbloemen met vele den nentakken tegen de zonnestralen be schermd en het laat zich aanzien, dat juist met de opening dit gedeelte in vollen feestdos zal zijn. Door talrijke Coniferen en vooral ook door de zoo interessant geknipte Buxus- en Taxus- vormen, worden de soms wat al te scherp uitkomende kleuren op juiste wijze gebroken, terwijl op andere plaatsen eene mooi gegroepeerde ver zameling Buxus of Coniferen een passenden, rustigen achtergrond geeft. Zoodra de crocussen uitgebloeid zijn, zorgt de afdeeling Lisse, dat daarvoor hyacinthen in de plaats ko men, welke voor dat doel ln kistjes gekweekt worden. Er zijn voor de be planting ongeveer 28000 hyacinthen noodig. Na afloop van den hyaclnt.henbloei wordt dit gedeelte door de afdeeling Lisse voor de derde maal beplant en dan met tulpen, waarvoor enkele vroege tulpen opgezet zijn. Zijn ook de tulpen uitgebloeid, dan worden de perken door de Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur met verschillende voorjaarsbloeiende ge wassen beplant. Tegen de grens van het tentoon stellingsterrein bevindt zich op een daartoe klaargemaakte verhooging een inzending hyacinthen van de af deeling Hillegom. De Hyacinthen zijn geplant in den vorm van eene Iris-bloem, terwijl de kleuren der hyacinthen ook met die van de Iris overeen zullen stemmen. Zeer interessant is een ter zijde ge legen inzending van Buxus ln ver schillende vormen. We gaan nu weer terug naar de plek, vanwaar we onze blikken links wendden en zien eens wat ter rechter zijde, in den Hertenkamp, te zien is. Vóór ons is de glooiing van den weg, bekleed met eene mooie rotspartij, aun welks voet een klein beekje zacht- kens kabbelt. Terzijde van de rots partij bevinden zich mooie groepen Rhododendrons en Magnolia's, bezet met talrijke bloemknoppen. We kuu- nen ons voorstellen, welk een indruk deze bekleeding straks van den Her tenkamp uit maken zal. We wandelen vervolgens langs den rechterkant van den Hertenkamp, en staan nu eens stil voor de reusachtige perken met bolgewassen, welke er alle zoo wonderlijk goed voor staan, terwijl dan weer een groep Rhodo dendrons, van welke sommige de mooie zachtrose kleur reeds laten zien, een groep Hulst of wel Coniferen ons oog boeit. Zeer mooi is de Rho dodendron praecox, die haar prachti ge lila-violette bloemen reeds lang ontplooid heeft. Aardig zijn ook de groepen met verschillende Buxus- soorten, en het is de moeite waapd, na te gaan, hoe uiteenloopend de groeiwijze is. En dan die groepen met zoovele verscheidenheden bonte Hulst! We wandelen door, totdat we langs de Kunstzaal aan de zuidzijde van den Hertenkamp terugkeeren. Voor dit gebouw is in een halfrond van perken een groote menigte vroege tulpen aangeplant, en wel voor een deel door de afdeeling Bovenkorspei en Omstreken. Aan den linkerkant is het al juist goo als aan den rechterook hier mooie groepen groen tusschen en langs onze bolletjes. Alles is er op be rekend om de bollen zoo goed moge lijk uit te doen komen, en straks lief hebbers te doen zien, hoe ze gebruikt moeteu worden in eigen tuin. Buitengewoon mooi zijn de groote groepen Coniferen, welke zich hier bevinden. De crocus, geplant door de afdeeling Limmen, staan ook in vol len bloei, maar vermoedelijk zal men ook deze nog eenigen tijd houden. Zoo voortwaudelende komen we ten slotte aan een smaakvol gebouwd bruggetje, waarover we den Herten kamp weer verlaten. We hebben slechts enkele dingen op kunnen noe men, die zich daar bevinden, maar toch hopen we den lezer, die nog niets van alles zag, aangetoond te hebben, dat er inderdaad straks veel te zien zal zijn. Over het bruggetje zien we mooie Tulpenperken en in het verdere gedeelte, hetwelk zich terzijde van den Kleinen Houtweg bevindt, zullen straks ettelijke duizenden bollen bloeien. Dit gedeelte is o. L zoowel Interessant als mooL Men heeft er niet die vergezichten van den Her tenkamp, maar juist hier tusschen die boschjes van kreupelhout komen onze bolgewassen zoo buitengewoon mooi uit. De afdeelingen BennebroekVoge- nzang. Heemstede, Hillegom, Over- icn—Bloemendaal, Sassenheim, Voorhout. Beverwiik en Noordwijk hebben inzendingen hyacinthen de afdeelingen Bennebroek-Vogelenzang, Beverwijk, Heemskerk, enz., zonden tulpen inde afdeelingen Sassen heim, Wassenaar, Noordwijk en Uit geest kwamen met narcissen, terwijl de afdeelingen Limmen en T" naar met crocussen uitkomen. Bovendien zonden de afdeelingen Lisse, Noordwijk en Haarlemmermeer waarop we boven reeds de aandacht vestigden, crocussen en tulpen bui ten programma in. Op het terrein bevinden zich be halve de Kunstzaal en gebouw aan den Ingang nog talrijke andere ge bouwen. De beide groote tentoon stellingshallen, die met een kleinere aan eikaar verbonden zijn, en tegen over het Koloniaal Museum gebouwd zijn, bieden eene ontzaglijke ruimte. Legaat-D r. M. Greshoff. Door nu wijlen dr. M. Greshoff is aan. de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Pharmacia gele gateerd een som van 3500 met ver zoek de renten ter bevordering van pharmaceutische studiën te besteden. 25-J arig bestaan. Maandag 21 dezer bestaat het slga-, renmagaziin van den heer B. Lange- veid 25 jaar in de Groote Houtstraat- Het is in die kwarteeuw een bekend adres voor liefhebbers van rooken ge worden, een gevolg ongetwijfeld van de qualiteit der waar en van den ijver van den eigenaar. De heer Langeveld gunt zich weinig of geen ontspanning, is altijd bij zijn zaken en kent daar door op een prik zijn klanten en hun wenschen, zooals zij hem kennen. Wij durven dan ook wel voorspellen dat menigeen er behoefte aan zal ge voelen, hem Maandag met dat jubi leum geluk te wenschen. B r a rf d j e. Gisteren ontstond omstreeks half acht brand in de manufacturenzaak van den heer W. F. Jongbloed, Gier straat 58. De oorzaak was waarschijn lijk, dat vitrage, die in de uitstalkast hing, doo- den wind tegen 't branden de gaslicht werd gedreven, en zoo vlam vatte. Binnen een minuut ston den alle goederen, die geëtaleerd en natuurlijk zeer brandbaar waren, in lichterlaaie. De heer Jongbloed, in middels op 't gevaar opmerkzaam ge worden, trachue de vlammen te doo- veu, waarbij hij een deel van zijn arm schroeide en een groot gat in zijn pantalon kreeg. Met wat emmers wa ter was men 't vuur evenwei spoedig weer meesier. De brandweer wus wei dra ter plaatse de eenpuardsslan- geuwagen behoefde echter geen dienst te doen. 't Geval lokte heel wat kij kers. Verzekering dekt de HET T00NEEL „een vergissing; door DE „hagespelers." We hebben gisteren een moolen avond gehad met „Een Vergissing", het oorspronkelijk tooneelspel van Carry van Bruggen. Deze schrijf sier was ons al bekend als een novelliste met een gaaf en knap talent; de schetsjes uit het Jood- sche leven, die zij een paar jaar gele den uitgaf, hebben we indertijd zeer gewaardeerd. Vervolgens heeft zij een lndischen roman geschreven, en niet lang geleden een monoloog voor het looneel, „Seideravond" (het Joodsche Paschen) geheeten, die door Albert Vogei ook hier is voorgedragen, en die we toen besproken hebben. Nu heeft zij haar talent aan groo- ter werk, aan een tooneelstuk in vier bedrijven gezet. En ook weer met succes. Het gegeven van dit stuk is schijn baar gecompliceerd, of eigenlijk niet het stuk zelf, maar meer de figuur van den hoofdpersoon, die een opper vlakkig beschouwer een onbeduiden- den, lichtzinnigen man zou noemen. En toch is hij dat niet. Want 't zit dieper bij hem dan aan den buiten kant wel te zien is. Men bedenke wel, dat velen onzer dualistisch zijn aangelegd; dat velen onzer twee levens leiden: het leven zooals ze werkelijk zijn, en een leven zooals zij denken te zijn, zooals zij wen schen te zijn. En daar dit tweede leven gewoonlijk beter aan hun be langen en ijdelheden voldoet, nemen zij een pose aan, dat ln beeld gelijk Is aan hetgeen zij zich voorstellen te zijn. Zij leven dus veelal ln den schijn van een onwerkelijke realiteit; zij leven dus anders dan hun werke lijk wezen is. Moet men dit huichelarij noemen? Neen, want zij doen 't in volkomen oprechtheid zelfs onbewust. Zij mee- nen werkelijk te zijn zooals zij zich voordoen. Dit is een bekend geval leer; vraag er de psychiaters maar eens naar. In het leven van zulke dualistische menschen moeten t kan niet an ders allerlei botsingen voorkomen. Zij gaan dingen doen, die de persoon, welke zij denken te zijn, wel zou kunnen, ja, zelfs zou behooren te richten, maar die telkens ln strijd komen met het wezen, dat zij eigen lijk zijn, en die zij dus niet ten einde kunnen volvoeren. Vandaar allerlei verwarringen ln hun handelingen, gecompliceerdheid ln hun doen. Zwakkelingen? Neen en ja. Toch ei genlijk meer slachtoffer. Zulk een weoen Is Henk ln het too neelstuk van Carry van Bruggen. Hij is eero Jong schilder in het Gooi, die zich verbeeldt werkelijk te kunnen liefhebben, een wouw te kunnen ge lukkig maken. Bovendien gaat iets bekorends tegenover de van hem uit; hij is een „charmeu/r". Hij heeft dan ook allerlei flirts en amouretjes gehid. Totdat eindelijk Cato Men tink zijn slachtoffer wordt. Dit meisje, dat hij vroeger op de Aca demie gekend heeft, ontmoet hij weer na zes jaar, en In dien tusschentijd is zij verloofd geraakt met iemand, die in Indië op een plantage werkt en slechts op promotie wachi om haar te trouwen. En nu gaat Henk haar het hof ma ken, zoo zelfs dat hij in werkelijkheid meent op haar verliefd te zijn en haar gelukkig te kunnen maken. En zij verlieft ln alle oprechtheid op hem, zij, een vrouw die erg aanhan kelijk is, behoefte heeft om goed te doen. Bij haar is 't haar werkelijk wezen, dat zoo is; bij hem zijn tweede leven. Want als Cato's verloofde promotie heeft gemaakt en zij dus naar Indië zal moeten gaan, verbreekt hij hun verhouding zonder eenige wroeging. Want zooals hij dacht te zijn, Is hij niet. Na een paar dagen is hij zijn zoogenaamde liefde voor haar al weer vergeten; flirt hij al weer met een ander. Zijn eigenlijk wezen komt weer in hem boven, en hij bekent zonder blikken of blozen, dat ja, hij weet niet hoe 't komt hij niet kan liefhebben. En Cato, die werke lijk van hem hield, blijft achter, zal nu naar Indië gaan, naar den man daar, ver weg, dien zij beloofd heeft te zullen trouwen. Er zit iets diep tDroevigs in dilt stuk. Het is zoo het wreede, plompe leven, dat zoo menig geluk ten onderste-bo- ven Loopt. En „Een Vergissing' laat dan ook een indruk van zacht leed, ergens rond ons geleden, achter; het blijft als een droefheids-impressie in ons hangen. Eu Carry van Bruggen heeft dezen indruk zonder eenige trucs of foefjes bereikt. Het is, geiijk we dat van haar gewoon zijn, eer lijk en gaaf werk van kna.ppe karak ter-analyse en rake psychologie. En deze impressie is opgewekt niettegen staande 't weinige „gebeuren" in het stuk, want groote gebeurtenissen hebben er niet in plaats; de vier be drijven geven niets dan een exposé en een zich laten ontwikkelen en uit leven van een toestand zonder uiter lijke feiten, 't Geschiedt alles door en in den dialoog, die heel knap, natuur lijk, vlot en naar 't leven is. Of we dan geen aanmerkingen heb ben? Ja, twee. Ten eerste is Dick, de vriend van Henk, te veel een tooneel- figuur, die er „pour le besoin de la cause" bij is gemaakt, om Henk be kentenissen te laten doen en dingen te laten zeggen, die Carry van Brug gen zelf niet aan het publiek kon meedeelen; en ten tweede is het heen gaan van het tooneel van sommige personen wel wat gezocht en opzette lijk; als de schrijfster iets tusschen twee personen wil laten gebeuren, dan laat zij wel wat te veel in 't oog loopend de anderen onder een al te gezocht motief van de planken gaan. Alice Plato hoeft als Cato een triomf gevierd, en na de laatste twee1 bedrijven werd zij door het helaas te gering opgekomen publiek zelfs met blijkbare ingenomenheid toegejuicht. Zij gaf dan ook mooi, beschaafd, in- j nig spel te zien. En wat Ls deze ac-1 trice enorm vooruitgegaan sinds we haar 1 eerst met Brondgeest zagen i spelen. A mal la de Groot was een heel J aardig bakvischje als Hansje Men- tink, en Vrouw Visser, het Goolsche vrouwtje, was ook verdienstelijk. De heeren waren minder. Rlenk Brouwer schreeuwde zijn rol de zaal In, zelfs op de vertrouwelljkste oogen- blikken met zijn vriend. En Verkade als Henk. J .-immer dat deze beschaaf de man met zijn snerpend, nasaal geluid en met zijn afschuwelijk be wegen op de planken altijd zooveel bederft. Hij kan bepaald leelijk doen; zijn loopen, staan en zitten zijn hoe kig, houterig; hij maakt 6tuipage, stootende bewegingen met 't lichaam, waar zijn armen als lamme pompsiin gers naast bungelen. En dan dat loo pen op de hakken en dat knielen! Abominabel! 't Wordt tijd dat Verka de eens les in den m aintien gaat Eu waarom laat de regie van dit gezelschap de menschen zoo op de tafels zitten? Br is geen stuk bij de „Hagespelers" of de dames en heeren kruipen bovenop de tafels. FRANS NETSCHER. Als de Koningin komt! Hier en daar gaan al stemmen op, om de stad te versieren, wanneer Ko ningin cn Prins hier een officieel bezoek komen brengen. Natuurlijk wil men nu niet minder doen dan op Juliana-dag, verleden jaar. We hebben eens rondgevraagd, hoe het er mee stond. De Groote-Houtstraat-Vereenlging vergadert Maandag om de plannen te bespreken. In de Veerstraten, Ane- gang, Zijlstraat, Kleine Houtstraat en Barteljorisstraat vonden we ver schillende bewoners bereid om met hun mede-bewoners over de versiering hunner straat te spreken. Het is wel gewenscht, dat men voortgang met de zaak maakt, want indien het juist blijkt, dat de Ko ningin eind-April komt, heeft men niet te veel tijd meer over. Zou het niet wenschelijk zijn, dat de commissies uit het centrum der stad zich met elkander verstonden, om meer eenheid in de versieringen te brengen RIJNLANDSCHE HYPOTHEEKBANK. In de heden gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Rijnlandsche Hypotheekbank werden de balans en winst- en verliesreke ning over 1909 goedgekeurd en het di vidend bepaald op 3 De aftredende commissarissen de heeren Jhr. Mr. F. van de Poll, Mr. C. M. Rasch en J. C. Smalt, werden als zoodanig herkozen. Aan 't jaarverslag zij nog het vol gende ontleend Het aandeelenkapi taal is thans verdeeld over 142 aan deelhouders met 500 aandeelen. Wat de hypotheken betreft, werden ln be handeling genomen 60 aanvragen tot een gezamenlijk bedrag van ƒ327715. Hiervan werden geweigerd of inge trokken 21 aanvragen ten bedrage van 137350. Gesloten werden 30 lee ningen, waarvan het aangevraagde bedrag uitmaakt 190365 en waarop minder werd toegestaan dan ge vraagd ƒ9100, zoodat gesloten werd voor een bedrag van 181265. Op ulti mo December 1908 waren gesloten 287 leeningen tot een bedrag van 155S449. Gedurende 1909 werden gesloten 39 leeningen ad 1812G5, een totaal dus van 326 leeningen ad 1739714. Hier- op werd afgelost tot ultimo December 1908 455197 en in 1909 142313, te za- men 597510. Het saldo der hypothe caire leeningen op 31 December be draagt dus ƒ1142204. De getaxeerde waarde der hieraan verbonden on derpanden bedraagt 1940669, zoodat bovengenoemd saldo ruim 58 dier geschatte waarde uitmaakt. De bank was dit Jaar slechts éénmaal verplicht gebruik te maken van haar recht tot verkoop krachtens de onherroepelijke volmacht en wel wegens faillissement van den debiteur, waarbij de vorde ring ruimschoots uit de opbrengst werd verhaald- Op 31 December 1908 was aan 4 c£ pandbrieven uitgegeven ƒ1 321.000. In 1909 werd geplaatst ƒ45400, te zamen ƒ1 366.400. Terugge nomen werd sedert de oprichting tot ultimo December 1908 ƒ218250 en In 1909 40G00, te zsmen 258850, zoodat op 31 December 1909 in omloop was ƒ1.107550 De koers ter beurze, aan vankelijk 981/?*^, werd ln den loop des jaars 99 112 en bleef daarop ge- handhnnfd. Uitloting van pandbrie ven had "!At plaats, terwijl aflnssln. gon vau leeningen met pandbrieven niet zijn toegelaten. Blijkens de Winst- en Verliesrekening is er een netto-winst van 4079.26 tegen 3113,75 1/2 over 1908. De accountant der Bank. de heer B. Moret, heeft de boekhoudln" over het zevende boek jaar gecontroleerd en in orde bevon den. HAARLEMMERS OP DE „PRINS WILLEM II". Onder de opvarenden van de PrinJI Willem II bevonden zich, zooals wij reeds eerder vermeld hebben, twe* Haarlemmers, namelijk de 6alonbe- diende M. J. Pothuijs en de timmeri man L. Biesbrouck. M. J. Pothuijs, de eenigste zoon vart de familie Pothuijs ln de Maerten vap Heemskerkstraat, 20 jaar oud, maak5 te zijn 6de reis met een boot van den Koninklijken Nederl. West-Indischen Maildienst. Het was altijd een feest, wanneer hij thuis kwam, want .Tan was een flinke, kalme en oppassende jongen, en bovendien bracht hij altijd; wat mee van zijn reizen. Hij ging vooi; het eerst mee met de Prins Willem II, waarop hij aalarisverhooging kon krijgen. Vóór het schip op 21 Januari uitvoer, had hij een maand bij zijn ouders doorgebracht. Jan was ongehuwd. Zijn vader ls over het vergaan van de Prins Wil lem II diep bedroefd en heeft geen hoop meer op het behoud van zijn zoon. De moeder en de 17-Jnrige zus ter van Jan gelooven, dat hij den een of anderen dag weer voor haar zul staan. Het is Immers meermalen voorgekomen, zeggen ze, dat een zee man, waarvan je een paar Jaar niets hoorde, weer terugkwam. Hij kan opgepikt zijn door een schip, dat naar verre landen ging. Onmogelijk is dit niet. L. Biesbrouck, de timmerman, 23 jaar oud, sinds twee jaar gehuwd en vader van een heel klein meisje, deel zijn 13de of 14de reis met de Prins Willem II, en als hij met verlof was, dan woonde hij ln de Generaal Cron- jestraai 48 rood. De laatste maal was dat van 11 tot 18 Januari. Biesbrouck was een kolossale, stérk gebouwde man, opgeruimd en oppas send. Zoodra bekend werd, dat het waarschijnlijk mis was met de Prins Willem II. hebben de ouders van zijn vrouw, die in Halfweg wonen, deze bij zich gehaald, bang, dat ze net zich. te veel aantrekken zou en ziek wor den. Zoo laug er nog geen inventaris van het schip was aangespoeld, hal de jonge vrouw nog hoop. 1 Juni a. 8. zal het gemengd koof „Polyhymnia" zijn 10-jarig bestaan herdenken. Dit jubilé zul niet onopge- merkt voorbij gaan. Feestelijk zal da vereeniging dit herdenken. Douchebaden. In het douche-badhuis aan het Leid- scheplein zijn in de afgeloopeu week genomen 916 baden, in dat aan den Koudenhorn 732. Museum van Kunstnljvor» beid. In de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid ls voor Zondag a. eene tentoonstelling geopend betrek king hebbende op de vrouwelijke handwerken, bestaande uit een groot aantal gekleurde afbeeldingen vaa werken uit verschillende landen, die zeker de aandacht verdienen. Boven dien blijven de oorspronkelijke Tkats- en borduurwerken, die de vorige week ten toon gesteld waren, ook Zondag nog ter bezichtiging. Het voornemen bestaat, om bij de opening der Natio-, nale Bloemententoonstelling ln bet Museum eene tentoonstelling te hou.-. t den in verband met buitenverblijven en tuinarchitectuur. Zondag ls de toegang kosteloos. EXAMEN. Tot deskundigen bij het examen voor de akte van bekwaamheid, vermeld in art. 77 onder a der wet op het la ger' onderwijs, zijn benoemd de vol gende heeren Voor Amsterdam Voor lezen en Nederlandsche taal: H. Bussemaker, directeur der Kweek school voor onderwijzeressen te Haar lem E. J. van Sonsbeek, onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onder wijzers te Haarlem F. T. Popma, hoofd eener openbare school te Haar lem en onderwijzer aan de Rijksnor maallessen L. F. Middendorp, direc teur van de Bisschoppelijke Kweek school voor onderwijzers te Bever wijk. Voor rekenen E. ten Broeke. hoofd eener openbare school te Haarlem cn onderwijzer aan de Rijksnormaalles-; sen, aldaar H. S. Loran, hoofd eener' bijzondere school te Haarlem. Voor opvoed- en onderwijskunde W. Koops hoofd eeuer openbare lage re school te LeideuW. Kraak, leer» aar aan de Rijkskweekschool voor on derwijzers te Haarlem. Voor aardrijkskunde: A. Langhout, hoofd eener bijzondere school te Weesp P. de Jong, hoofd eener open-' bare school te Edam. Voor vaderlandsche geschiedenis F. W. Fick,,onderwijzer aan de Rijks-^ kweekschool voor onderwijzers te Haarlem - L. Vogelesang, hoofd eener. bijzondere school te Amsterdam (Ko-1 ningin Emmasehool). Voor kennis der natuur P. H. van der Leij. directeur dor Rijkskweek school voor onderwijzers te Haarlem i

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1