HAARLEM'S DAGBLAD. liaarïemsciie Bandelsvereeniging Goedgek. bij Kon. Bail, thu 13 Nov.lSüU. Da Haarlemsche Haudelsvfireeml- ging hier ter stede, opgericht 10 Mel 1892, heelt in den loop van den tijd wel haai- recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, la zij opgetreden en dikwijls met groot succes. Jamnier echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te «vaardeeren, door als lid der Vereeai- ging toe te treden. Er zijn wel *ieer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk bandelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de liaarlemsche Handelsvereni ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vareeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe Jaarlijksche contributie van 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereenl- ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en inforuiatién voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur dei' Vereenigiug te vragen, die ook in procedure!! en faillisse menten gratis voor ben optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een half Jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjuar (\an 1 November tot en met 30 April) ad I 1.75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eenigiug zijn de heeren Mrs. Tb, de Haan Hugenhollz eu A. H. J. Merens, Bpaarae 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 24 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging ia ge vestigd Jansweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Vereemging wordt een vast recht van 5 pet. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te Innen. De kosten van lnformatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding. Informa tion naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretention op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto- vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 lnformatiën 6n rechts geleerde adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven. Nieuwe leden van 191011 kunnen nu reeds toetreden en hebben alsdan tot 1 Mei n.s. alle voorrechten als een gewoon lid. In December 1909 en Januari 1910 zijn 74 vorderingen tot een bedrag van f 1242.43 1/2 betaald; 14 vorderin gen worden afbetaald, 20 vorderingen zijn opgesteld. Volgens art, 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres 'seert aan het Bureau, dat geopend Is dagelijks van 9 tot 5 uur en waar ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVOND-PRAATJE. Als we de verhalen mogen geloo- ven (maar ik steek een waarschuwen den vinger op, want er zijn er hon- derde waar de lommerd geen cent op geeft), dan moet er indertijd te Parijs een feestelijkheid zijn gegeven, waar alleev zeer deftige lieden toegang had den. Derhalve vroeg de portier bij hot In rij hek de namen en kreeg uit een van de rijtuigen ten antwoord „de groothertogin van Gerolstein Met een eerbiedigen groet liet hij de be zoekster doorgaan, niet wetende, dat het een tooneelspeelster was met den meer burgerlijken naam van Schnei der, die avond aan avond do hoofd rol speelde in de operette „de groot hertogin van Gerolstein". Zoo kan iemand met kunst en vlieg werk door een contróle komen en al komt dat niet dagelijks met nage maakte groothertoginnen voor, de handigheidjes en slimmigheidjes, om voor niets ergens binnen te dringen, zijn ook van dezen tijd. Bestuurders van feestlokalen zouden daar staal tjes van kunnen vertellen. Van hee ren bijvoorbeeld, die toegang hebben met twee dames en die, wanneer ze er twee in de zaal hebben gebracht, weer naar buiten gaan, om een paar nieu we dames te halen, die zij daarna als een overbrutale sleepboot In verboden wateren binnenloodsen. Van dames, die beweren, dat ze haar kaart verlo ren of vergeten hebben - hoewel ze er nooit een bezaten. De man aan «Ie contröle. hoe doorkneed ook in deze Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V tocb van haar lnfor matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ten kennis dat alleen aan leden der Vereeniging lnformatiën door baar worden ver strekt, en dat voor lnformatiën op bier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Parijsche Brieven CXXV. Het is dit jaar vroeg lenteweer ge worden, bijzonder vroeg. Reeds sedert 'n week of drie heb ik zoo goed als niets meer te maken met gestook, gepook, gerook en gespook van den haard. En lk kan me reeds haast eiken dag de weelde veroorlo ven, zonder overjas over 's heeren wegen te flaneeren. Nu ja, af en toe waait er iets als een snerpende noor denwind, waarbij ik dan baloorig denk aan Texel, Ameland en Schier monnikoog doch dan stap ik maar wat flinker aan, mij de jeugdherin nering opdringende, dat ik deelneem aan een cross-country"* Sommige boo men staan al flink ln knop. En, 6choon we eerst Maart schrijven, zingt het in mijn gemoed als Ln Gorter's „Mei": Lentelicht ls nu gekomen, eindelijk is het gekomen, o laten we toch lachen, lachen zoo licht als dagen, want hij is er, hij is en gij onz' droefenis val tooh in tintellichttranen als bleeke vallende manen stil in de llchterais. Wij voelen als twee hooge, op stengel verhoogde lente- rood-bloemen, midden in de liebtzee de lente is gekomen. Ahl men mekrt het ook aan de snel le hervatting van de „petits métiers de Paris", dat de lente in aantocht is. Wat 'n „marchands de chansons" vrooLijken etc nu het straatleven op. Tevoren waren er nog wel een paar die de winterkoud© trotseerden en op een of ander kruispunt bibberend galmden, trachtend bun liedjes k „deux sous" aan den man te bren gen. Doch dat waren de durvars en durfsters... de hongerigsten ook mis schien. Thans echter treffen we vele „nlarchands de chansons* op straat aan. Nader die opgepakte menigte maar eens... In den binnencirkel ziet ge een violist en een gitaarspeler, die op hun instrumenten de begeleiding strijken en tokkelen van den, altijd eenigszins melancholieken, zang ee- ner vrouw, die haar uiterste best doet om een der laatste „chansons en vogue" verlokkend voor te dragen. O, ze slaagt in de verlokking. Kijk maar! ettelijke omstanders, som mige reeds met de muziek in de hand, zingen, zoo goed en zoo kwaad als hun mogelijk ls, zachtkens bet lieve wijsje mee. Een zangschool op straat, een conservatorium in de open lucht.1 Is het Liedje afgezongen, dan ziet ge de meeste dar meêneuriërs een geld stukje van twee sous omruilen met het muziekstukje. En onder bet heen gaan neuriën ze nog na: Eli' avait un' Jamb' de bols, Et pour que ca n'se voit pas, Eli' avait mis au-dessous Des rondell's de caoutchouo. Etc. kunsten, ls er niet altijd tegen opge wassen. Het ls heel wat anders over tuigd te wezen, dat Iemand liegt en het hem of haar (vooral haar 1) te zeggen. Zoo sluipt er nog menigeen door de tourniquets. Maar 't kan ook wel eens andersom gebeuren. In dezen winter zijn er eenige concerten gegeven, die zouden eindigen met een huldebetoon aan den dirigent. Natuurlijk moest daar een spreker bij wezen, want al mogen ze in de boeken beweren, dat stomme hulde de meest indrukwekkende is, tegenover een groot publiek dient er wat bij gezegd te worden. Anders maakt het huldigingsmoment uit de zaal den indruk van een marionetten theater. Toen de spreker van den avond aan de contróle kwam, had hij zijn toe gangsbewijzen vergeten. En de man, die de algemeene inge nomenheid zou vertolken, do bijna meest onmisbare figuur, kortom, het ik vraag verschooning voor de fa miliare uitdrukking het feestvar ken op een na, was niet zoo goed, of hij moest weer naar buis terug, heel naar den Scheepmakersdijk, om zijn kaarten te gaan halen. Hoe hij de beproeving ondergaan heeft, weet ik niet, maar in elk geval moet hij overtuigd zijn geweest, dat. hij tot een welbewaakt auditorium spreken zou. Als deze man zijn wedervaren ver telt aan een van onze Haarlemsche jongelui, dau zal hij van dezen een ander verhaal krijgen van wat hem bij een deurwachter overkomen is, 't Was in Den Haaa. aan da Mu- Wat verdient u er mi meevroeg ik aan zoon liedjesvecrkooper, een, die alles zelf deed zingen en zich op de mandoline begeleiden. Nou, meneer, ik heb in een maand ongeveer vijf duizend liedjes A twee sous verkocht. En wat kost een liedje u Eén sou. Bij groote hoeveelheden minder. Id een maand tijd heeft die man dus minstens 125 francs alleen aan straat zang verdiend. Opeens kreeg ik een Ingeving. Eenigszins wrevelig vroeg lk hem Schrijft u soms ook over den toestand in Marokko De man keek me aan, alsof hij me voor „niet recht snik" hield, en ging, kennelijk beangst, haastig heen. Hoe kon hij ook vermoeden, dat Ik dacht aan de liedjeszangers „Pisulsse en Blokzijl, die thans in Tndië rondzwal ken en onlangs een boekje hebben uit gegeven, waarin het hun behaagde te verklaren, dat zij zeer ingenomen waren met bet door de Hooge Regee- rlng gevolgde pacificatie-systeem in Atjeh? Passons. Men ziet nu ook meer athletcn „krachtpStsers" beeten ze iu den volksmond te Groot-Mokum op straat werken, letterlijk in bet zweel linns aanschijns werken, tillend zwa re gewichten, met handen en met tanden verrichtend allerlei kracht toeren, waarbij een gewoon mensch dadelijk dood zou vallen. Geioof me, die gewichten zijn echt ze zijn heuscli niet bol. Er zijn ouder de omstanders te Parijs altijd genoeg argwanende menschen, die aan de halters en oude re werktuigen morrelen. Als oud- gewichtenbeffer houd ik er zelf ook van, me van de zwaarte der voorwer pen te overtuigen. Bij bedrog zou het trouwens met zoo'n athleet al heel gauw gedaan zijn. De Parijzenaai is goedgeafs, doch wil in dergelijke gevallen échte toeren voor zijn geld zien. De zoogenaamde „hardlooper6" te -Amsterdam bijvoorbeeld, wier eeni ge bezigheid bestaat ln een idioot voortdurend beengetrippel, als leden ze aan den Sint-Vitusdans, zouden hier geen sou verdienen. Onlangs tilde een omstander het zwaarste gewicht van een troepje ath- leten met "zeldzaam gemak van den grond. Verrast voegde de hoofdman van het troepje hem toe U bent de eerste omstander, dien ik het heb zien doen. Misschien óók openlucht-athleet van beroep Pardon, sportliefhebber en.... ijk meester, klonk bet kalme bescheid. De athleten salueerden eenparig. De hoofdman riep uit Mijn waarde medeburgers, nu zien jullie het zelf toch duidelijk als ik wilde, zou ik ijkmeester kunnen worden 1 Eenige tientallen passen verder hoort men iemand, staande voor een tafeltje, waarop allerhande kleine voorwerpen, met schorre stem brul len Het heft ls van zilver-, het lemmet van echt staal. Toch kost het maar twee sous 1 Zijn er al genoeg menschen om hem heen, dan houdt hij een rede A la Ca- cadorus, vol onwaarschijnlijkheden, vol onmoqelijkheden, vol grappan, vol beloften. Wel, het heft Ls niét van zilver, het lemmet niét van echt staal. Geen enke le toeschouwer, die de woorden van den „camelot" in ernst opneemt. Doch de venter mag liegen en pochen, zoo veel als hij wil er zijn altijd eenige goedige zielen, die hem van een of an der voorwerp ontlasten. Twee sous wat is twee sousA qui l'autre, A qui l'autre A qui le suivant A qui le dernier, de der-nier?" Waarach tig I zijn spullen gaan alle van de hand. Daar roept de „raccommodeur do faience et de porcelaine" de men schen naar zich toe. Alles heeft hij. Alles wat kapot is, lapt hij weër aan een. Porselein, gips, glas, been, Ivoor, marmer wAt komt er niet op aan alles repareert hij, met zijn specia le lijmsoort, die, beweert hij, nergens anders dan bij hem ls te krijgen. Kijk maar, hij lapt een kapot bord ziekschool. De jonge man belde aan. Een por tier deed hem open. „Is mijnheer Viotta te spreken vroeg de bezoeker. De portier, wel gedresseerd, keek hem eerst eens goed aan, meende dat hij zijn directeur een overbodig bezoek kon besparen eu sprak toen da ge denkwaardige woorden „Wil u misschien ingeschreven wor den als leerling Dan had hij het denkelijk alleen wel afgekund. Het jonge mensch glimlachte neen, hij kwam niet voor de inschrij ving, maar hij zou toch den directeur wel graag persoonlijk spreken. Achter de gesloten deur vernam de heer Viotta, dat de bezoeker kwam solliciteeren naar de vacante betrek king van leeraar voor piano. En wat het fraaie van deze geschie denis is hij hoeft die betrekking ook gekregen. Wie dat was, blijve een diep ge- helm 1 1 Aangeboren bescheidenheid verhindert mij, zijn naam bekend te maken, maar de portier zal nu wel weten, dat de jonge man, dien hij als leerling wou inschrijven, voortaan als leermeester langs zijn kamertje zal gaan. Naar ik gehoord heb, zal de jeug dige musicus, wanneer hij weor op een dergelijke visite gaat, zijn baar en zijn bovenlip (want een knevel heeft hij nog niet) grijs ver-ven. Maar de menschen babbelen zooveel, dat ik u alweer er tegen moet waarschuwen om dat zoo maar klakkeloos te geloo- vem weer aaneen en hangt er een gewicht van 25 kilo aan alle drommels, het houdt I „Sterker nog don te voren, ziet u wel, mevrouw I" „N'y touchez pas, 11 est brisé", luidt een der versregels ln „Le Vase brisé" van Sully-Prudhomrne. „N'y touchez pas" mooie grap die Sully-Prud- homme was een onpraktische dichter. Dat lapt hij hem anders, de „raccom modeur de faience". Als hij ergens aan toucheert, ls het louter om het ding weer heel te maken. En het ver diende loon toucheert hij met gratie en zelfvoldoening. Moet u rieten stoelen en tafeltjes hebben Daar loopt ze, de „marchan- de de tables et de fauteuils", daar loopt ze de huizen in de onaanzien lijke wijken langs, marktschreeuwe- rig eu meestal opkijkend naar de hoogste verdiepingen. Üuderwijl ver orbert ze vruchten. De meeste dezer koopvrouwen brab belen een onwelluidend patois of wel erbarmelijk Franscil. Er zijn veel vreemdelingen ouder. Zij zijn scha mel gekleed, doch eenigen hunner hebben niettemin zilveren en zelfs gouden ringen en oorbellen aan. Ze zijn nooit zoo arm als ze lijken. Ik vermoed, dat de meeste dier vrouwen van Zigeuner afkomst zijn let maar eens op de gezichten en dat zij, als ze de kans schoon zien, zich niet ongaarne vergrijpen aan andermans goed. Kunnen zij u „te grazen ne men", dan laten zij het niet na dat is zeker. Let op het geld, dat zij u teruggeven I Veel sympathieker ls de „mar- chande de bonbons", die zich richt tot de snoepersworeld. Haar twee wielig karretje zit vol snoepgoed van allerlei soort, Haagsche hopjes In cluis. Uiteraard bestaat haar cliëntèle meerendeels uit kinderen en dames. Doch soms vindt men ook mannelijke koop'ers aan haar karretje staan. Sapristi I voor mannen, die van zoe tigheden houden, ligt immers de uit vlucht voor de hand, dat ze „wat voor de kinderen moeten thuisbrengen." Daar zie ik den „marchand de ton- neaux" aankomen, die in het voorbij gaan do „marchande des quatre-sai- sons" een amoureus woordje toeroept. De „jparchande de glacés" en de „marcüuiKi de coco" schieten m een lach. Ai mij nu wordt me de plaats ruimte toch wel te klein, om van al de „petits metiers de Paris" gewag te maken. Bij tientallen zijn ze te tel len, elk met zijn afzonderlijke Phy- sionomie en karakteristiek, allen bij dragend tot bet verlevendigen van de straat en allen zich verheugend, dat dp lente weder in aantocht is. De lente komt van ver, ik hoor haar (komen, en de boomen hooren, de hooge tril- (boomen, en de hooge luchten, de hemel luchten, de üntellichtluchten, de blauw-en- (wit-luchten, trilluchten. OTTO KNAAP. Yan as Bssldentle sa haar hewonsrs. XXXXVIIL Of een voonstelling menschen zal trekken weet zeifs de meest gerou tineerde schouwburgdirecteur niet van te voren te zeggen. Publiek is nu eenmaal gTillig, laat beroemdheden voor een leeg© zaal op treden en stormt den volgenden avond als dol naair een tooneelwark vol spanning of mot een paar mooie dooden. Het had echter ook andersom kunnen zijn. Elke gastvooirsteUing, elk nieuw stuk kan verrassingen bieden; dat bleek onlangs weer toen Henrl Al- bera hier zou optreden als S carpi a in „La Tos ca". Te Amsterdam was bij dit jubl- leumsfeeet het Palels alleen bij plaats bespreken zoo goed als uitverkocht en Juichte „ein voller Haus" onzen groo- ten zanger toe. Feestcommissie en kransen ontbra- Je moet zoo schrikkelijk voorzichtig wezen met de verklaringen van de menschen. Zelfs in de journalistiek komt het voor, dat de eene kolom niet heeleinaal in overeenstemming is met de volgende. Zoo is het geschied, dat een krantenschrijver, die zijn colle ga's nog wel eens op hun feilen attent maakt, onder een dikke streep, ern stig en gewichtig vertelde, dat de uitdrukking „aan de kaak stellen" niet deugt, maar dat het OP de kaak wezen moet. En ziet, op een af3tand van niet meer dan vijftig regels, in een ander stuk, schrijft hij zelf weer van iemand a a n de kaak stellen. Zóó moeilijk is het trekken van een rechte lijn I Probeer bet maar eens, zonder liniaal. Een van onze week bladen heeft een soortgelijk betoog geleverd. De redactie drukte vlak onder elkander de navolgende berich ten af EEN GELUKKIGE KLEER MAKER. Een kleermaker te Haarlem vond In een hem ter reparatie ge geven jas J 400 aan bankpapier I GELD MAAKT NIET GELUKKIG. Op haar landgoed bij Mann heim heeft zich de vijf-en-twintig- JexigB millionaire Elise Treiber doodgeschoten. Zij heeft 180.000 mk. voor liefdadige doeleinden vermaakt en aan een vriendin, die op trouwen stond, 40.000 mk. toe gezonden. Deze samenvoeging van mededee- lingen geeft gelegenheid tot wonder lijke bespiegelingen. Wenschte de re ken daar niet en de directie van de Fransche Opera zal zeker niet geuoe- gen de ontvangst geteld hebben. j Mier liep het eenigszins anders. Een zaal „die boter bezet had kunnen I zijn", weinig applaus en één klein kransje. De reden? Men kent Albers hier niet persoonlijk, alleen uit recensies ln buitenlandsche bladen en daarbij had hij geen interessant verleden. VV'as geen vier malen getrouwd en drie malen gescheiden, deed niet bui tengewoon en liet zich niet van tevo ren bekijken. Voor dit laatste ls hij te veel eerlijk a/rtist, maar dat brengt de menschen niet naar den schouw burg. Kunst en kunst bewonderaar hebben vaak zoo akelig weinig met elkaar te maken, vooral bier, waar een vaste kern van toonaange vende personen np muziek- of toon eel- gebied ontbreekt en alleen bij zeer buitengewone gelegenheden eenige active deelneming en een jubileum valt waar te nemen. De groote sleep van sentimenteele dames vond Albers een ongeschikt voorwerp voor huldiging en zoo kwam het dat onze Fransche Hollan der voor hoogstens een 400 toehoor ders zong. Het was meer dan treurig en het zal dan ook wel lang duren voordat we hier weer van Albers' zang zullen kunnen genieten. Anders ging het een Haagsche jon ge dame, die de groote schrede van concertzaal naar opera deed en hier debuteerde als „Carmen" met de Rem brand ttheater-opera. Mej. Fiela IJ do hoeveel fraai klinkende voornamen bestaan er tochj vond een mooie bezette zaal en kreeg een schat van bloemen. Waar is echter de tijd, waarin beginnelin gen de eerste schreden achter het voetlicht deden in kleine rolletjes? Voorden Haag, waar mej. IJdo veel persoonlijke keunissen heeft, is zoo'n optreden wel aardig. In andere plaat sen zal men allicht anders oordeelen, niet omdat de debutante talentloos is of haar uitbeelding onjuist, maar we gens bet nog onvoldoende weergeven van een hoofdrol in een omgeving, die haar partij wel staat. Bij Albers was het leeg, bij Fieta IJdo vol I Wat zegt Multatuli ook weer van het publiek? Baron van Zuylen, een van de steun pilaren van het Residentie-orkest, ls dit jaar toch ook nog als dirigent op getreden. Vorige week dirigeerde hij een buitengewoon volksconcert en over een paar dagen gaat bet tweede. Belangstelling voor deze uitvoerin gen is er wel ai treedt er geen solist bij op en staat bet geheel op minder hoog peil dan als Viotta den staf zwaait. Ernstig musicus als baron Van Zuylen ls, doet hij zijn uiterste best de bedoelingen van de componis ten weer te geven, zoo goed hij kan, ma&r dat is ook alles. Routine ont breekt hem echter en ineesleepen van bet orkest gaat boven zijn kracht eenige slapheid in <Le uitvoering ls dan ook steeds te merken. De concerten zijn tegen laag enlrée toegankelijk, voorzien in een werke-1 lij Re behoefte, loopen vol en zijn moeite verdient dun alle waardee ring. Deze ontbrak bij een uitvoering door het orkest onlangs voor de leden van „Kunst aan Allen" gegeven. Dit lijkt oogenschijnlijk vreemd, maar is toch wel verklaarbaar als we weten, dat die vereeniging, haar doelkunst aaD het volk geven, steeds meer voor bij schiet. Onder haar 5000 leden be hoort zoo goed als niemand meer tot den werkendeü stand. De reden daar van vertel ik later wel eens. We zijn zoo langzamerhand gena derd tot de bekende stille week vóór Paschen, in welken tijd alle publieke vermakelijkheden, van welken aard ook, gesloten zijn en zelfs in de café's geen muziek gemaakt mag worden. Evenals verleden jaar geeft de dactie te kennen te geven, dat ander mans geld iemand gelukkig kan ma ken, maar eigen geld nietIk wensch dat geen oogenblik aan te nemen. Zit er misschien een diepere grond van wijsheid in, namelijk deze, dat iemand op een kleine kleermakers- tafel het geluk kan vinden, dat op een groot landgoed to vergeefs wordt ge zocht En wanneer ook dat niet juist is, heeft dan de bedoeling voorgezeten om te betoogen, dat weinig geld wel, maar veel geld niet gelukkig maken kan In dat geval wil ik maar zeg gen, dat de meeste lezers er hoogst waarschijnlijk anders over zullen denken. Overigens, wat is het verschil tus- schen klein en groot Ik kan het nu eu dan niet vinden. De gemeente Vel- sen is, zooals ledereen zal toegeven, klein tegenover de gemeente Amster dam, die groot is. Maar wanneer de Raad van Velsen, zooals Dinsdag ge beurd is, een vergadering houdt, die langer duurt dan een gemiddelde RaadsbijeeDkomst te Amsterdam, dan zeg ik met eerbied „dat is groot 1" Zoo kan de gemeenteraad van Zand- voort kwalijk vergeleken worden met het Congres der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, maar als ik lees, dat ook in de Zandvoortsche vroed schap gewaakt wordt tegen uitspat tingen van de trusts, dan zeg ik weer: wat is klein, wat is groot Die be grippen zijn niet scherp te onderschei den, evenmin als de grens tusschen sommige gemeenten. Je denkt nog in Haarlem te wandelen paf ben Je opeens Schotenaar 1 En omgekeerd. Maar het kan wezen, dat iemand. Christelijke Zangvereeniging „Excel sior" in di"ti tijd een uitvoering van I de „Johannis-Passion", in de Groote Kerk. De gelegenheid daarvoor kon j lastig beter gekozen en de animo er voor is don ook enorm. De vorige maal ontbrak echter aan de regeling nogal iets. Zoo waren meer kaarten uitgegeven, dan er plaatsen waren, en daar alle numme ring of raugaanwijzing ontbrak, ont stond een loopen en soms dringen tusschen de banken, wat zells in een woelige concertzaal hinderlijk kan zijn. Naar verluidt, zal ditmaal de orga nisatie beter zijn aan de stemming van het publiek zal dat slechts tea goede komen. „Excelsior" doet de laatste jaren haar naam wel eer aan. Onder de leiding van Johan Schoonderbeck gaat ze met reuzenschreden vooruit, en neemt thans een allereerste plaats te midden van onze zangverenigin gen in. De belangstelling, die zij van hoogerhand geniet het praedicaat Koninklijke is haar verleend eu hij den doop van Juliana zong zij in de kerk is daar zeker niet vreemd aan, maar de geest onder de leden niet minder. Jammer alleen, dat zij slechts9 tenoren telt en bij alle uitvoeringen dit soort zangers moet leenen. Zou er echter wel één veree niging bestaan, die er geen gebrek aan heeft Van de plannen, om Juliana's ge boortedag tot een algemeeuen feest dag te maken, is nog niet veel bekend geworden. De gemeentelijke bureaux zullen gesloten zijn, maar daarmee ls nog geen dag van jolijt geschapen. De moeilijkheid zit vermoedelijk hierin, dat op 's Prinsen verjaardag, 19 April, ln alle gebouwen en zalen gratis voorstellingen worden gegeven en „het" feestcomité („het", omdat de samenstelling van de comité's b;j ver schillende gelegenheden vrijwel steeds dezelfde is) geen kans ziet, elf dagen later een dergelijk feest le or- ganiseeren. Het plan, om dien dag alle kinderen te onthalen en open luchtspelen te laten doen, heeft als grootste bezwaar tegen het weer. We zijn dan nog: in April, en de kans, dat van alle festiviteiten niets terecht kan komen, door ongunstige tempera tuur of regen, te groot om "veel moeite te doen. Laat men echter oppassen, er geen algemeen.feest van le maken als ver leden jaar. Dergelijke vreugdedagen kunnen niet herhaald worden. De spontaniteit, die toen allen bezielde en de blijdschap, die wanordelijkhe den niet geboren deed worden, zou den nu de echtheid missen. We moeten dien mooien dag in onze herinnering bewaren, maar niet trachten hem nog eens te beleven. Dat geeft deceptie en de gevolgen daar van zouden bij een groote menschen- massa wel eens tot misplaatste uitin gen van vreugde kunnen leiden. Op 30 April geen wanklanken, en daarom: óf a n d.e r s feestgevierd, óf niet. SINTRAM. Esperanto. ESPERANTO-EXAMEN. liet examen in Esperanto, ter ver krijging van het „Atesto pri Instruis- to Kapableco" te houden vanwege da Nederiandsche Esperantisten Veree niging „La Estonto Estas Nia" zal plaats vinden op Donderdag 5 Mei 1910 ln het Grand Hotel Cooman: te Rotterdam. Het Reglement is tegen inzending van 20 ets. te bekomen bij den Voor zitter der Examen-commissie, den Heen- H. Blok, Singel 386, Amster dam. Aanmelding schriftelijk bij den Se cretaris-Penningmeester, den Heer. II. J. Bulthuis, Daguerrestraat 8-4, 's- Hage, vóór 15 April a.s. UITTREKSEL UIT HET REGLEMENT. Art. 2. Hel examen wordt afgeno men volgens de grondregels vastgo- angstig geworden, weten wil wat die trust-historie eigenlijk is. Toch niet om den prijs van de visch te verhom gen Stel u gerust, het betreft zee baden, handdoeken cn badstoelen.. Juist om te beletten, dat de onderne mers met elkaar een trust zullen vormen om de prijzen op te drijven, is een minimum en een maximum vastgesteld, zoodat de pachters niet over- de zee, noch over de stoelen kun nen heerschen. Ik moet erkennen, d it zij daarin ook blijkbaar geen iust hebben, want voor het eerst heb ik vernomen, dat er een maximum be staat. Nooit heeft mij iemand voor. eeD strandstoel meer dan een dubbel tje afgevraagd. Maar dat neemt niet weg, dal orde en gezag goed zijn en dat voorkomen beter is dan genezen. Ei' is te veel, dat op een oogenblik niet meer voor genezing vatbaar is. Bijvoorbeeld wanneer je 's morgens te zes uur op. reis moet en te half acht wakker wordt. Hoe dat te voorkomen is Met een wekker natuurlijk. Precies. Maar dan moet je een goeie, een afdoende ucmen. Ik heb in een weekblad een advertentie gevonden van een repeti tie-wekker, die (beef, langslaper I); acht maal wekt in de vijf minuten. Wie daaraan weerstand bieden kan, is dood of doof i Jammer maar, dal deze wekker werd aanbevolen als: „Zeer geschikt voor H.H. beambten, van politie." Je zou baast denken, dat die buitengewoon slaperig zijn I FLDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5