HAARLEM'S DAGBLAD. DESL°h*£ Donkere Schaduwen Minder eigenaardig, maar natuur lijk veel groolscher, zal de ONTVANGST VAN KONING FERDI NAND VAN BULGARIJE TE KONSTANTINOPEL zijn. Koning Ferdinand komt met een ge volg van niet minder dan 51 personen. Do Turksche commissie, die hem Maandagochtend tot hel station Ba baeski tegemoet reist, beslaat uit 15 personen. Volgens een mededeeling uit Kon- stantinopel zullen op het groote gala diner ter eere van den Koning de toasten in het Fransch uitgebracht worden. Dit. zal echter voor den Sul tan, dio niet andera dan Turksch spreekt, wel eenigszins' bezwaarlijk zijn I Turküo en Bulgarije, de vijanden van 1908—1009 nu vrienden Men ziet, de mnêeliikheden zl|n de wereld nog niet uitDat 't nu spoedig ook zoo TUSSCllEN DUITSCHLAND EN ENGELAND moge worden. Men spreekt er wel veel over. Nu weer te Londen aan een feestmaal van de internationale liga voor scheidsrechterlijke beslechting van geschillen gegeven. De vroegere minister van Engeland Sir Samuel Evans stelde een toast in op de Engelsch-Duitsche vriendschap. De spreker wees op den vooruitgang van de arbitrage in de vijf laatste ja ren en gewaagde van de hernieuwing van het Engelsch-Duitsche scheidsge- rechtslractaat. In stormachtige tij den was het goed, indien men een man had. als den Duitschen gezant, die tengevolge van zijné iangaufige be kendiieid met Engeland in siaat was, het geschreeuw van enkele weinigen juist te beoordeelendie enkelen de den moeite, om de valsch© voorstelling ingang te laten vinden; dat de gevoe lens van het Engelsche volk legen Duitschland vijandig waren, üfscliuon Engeland steeds een scherpe mededin ger van Duitsclilaud op handelsgebied zou wezen, vertrouwden de Engel- schen er naar zijn meeuing op, dat er nooit een roeien voor een aanvallend of verdedigend optreden zou zijn te gen het land, niet hetwelk zij in vre de wenschten te leven. Graaf W olff-Metternich, de Duitsche gezant., antwoordde. Rij herinnerde er aan, dat de verhouding lusschen En geland en Duitschland in de laatste jaren verschillende fazen had doorloo- pen. ITet vooruitzicht was niet altijd aangenaam geweest. Er waren oogen- 1} Likken van bezorgdheid geweest, ten minste voor hen, die niet alleen op de betrekkingen tusscnen de twee landen het oog moest houden, maar ook zijn best deed, om ze te verbeteren. Op het ootrenblik leken hem DE VOORUITZICHTEN GUNSTIGER dan eenigèn lijd geleden. De denkbeel den, die een lijd luiig de openbare aheening in beslag scnenen te nemen, werden hoe langer hoe meer als sina- kelooze overdrijvingen beschouwd. Helaas, schenen er in Engeland nog altoos menschen te 2ijn, die aan Duitschland de zwartste bedoelingen toedichten. Aan den anderen kant wa ren er misschien een aantal Duit- schers, die hetzelfde van Engeland aannemen. Maar met dat al slaat het vast, dat de overweldigende meerder heid van de Duitschers niet den ge- nngsten wensch koesteren, met Enge land strijd aan te binden en hij ge loofde evenzeer, dat de overgroote meerderheid van do Engelschen er net zoo over denkt. Voor een strijd zijn er twee partijen noodig, inaur hier is er niet eens een, die strijd zoekt. De gezant zag daarom niet, waar het gevaar voor een botsing zou schuilen. In elk geval waren er mach tige krachten werkzaam, om de be trekkingen door een vriendschappelij- ken geest te bezielen. Zulke krachten waren ook nu, op dezen avond, aan het werk. Met groote voldoenmg liad hij kennis genomen van de vriend schappelijke ernstige toe-spraak van Sir Samuel Evans, die, naar hij hoop te, ook vrucht zou dragen. We hopen 't met liem mee I Minder vredelievend is de verhou ding Lusschen TURKIJE EN GRIEKENLAND. De berichten uit Petersburg en Kon- stantinopel over de daar verwachte bezoeken van de koningin van Servie en Bulgarije maken zoo meldt men uit Athene in Griekenland diepen indruk, aangezien men er zoowel een versterking van Turkije in het Kreten- ser vraagstuk als een steviging van de Balkan-Slaven ten nadeele van het Hellenisme van verwacht Er is zelfs reden voor directe onaan genaamheden. De Porte heeft te Athene laten we ten, dat z>> alle tractaten, die tusschen de twee landen bestaan, zou opzeggen, indien de bepalingen van 1881 nopens de Muzelmansehe boeren In ThessaliS, niet nageleefd werden. Intusschen gaat Turkije voort z'n vloot te versterken, 't Heeft twee slag schepen besteld te Newcastle en te Barrow en een kruiser te Clydebank. De geheele bestelling loopt over een bedrag van GO millioen guldon. Weinig vrede-licvend gaal 't ook in DE RUSSISCHE DOEMA toe 1 Cliomjakof, de voorzitter, heeft in een brief aan den Keizer zijn be sluit meegedeeld, om zijn post op te geven, omdat hij zich niet bij machte voelt tegenover de eischen van de lin kerzijde ou de aanvallen van de rech terzijde de orde te bewaren. Do leden van den raad van studen ten te Petersburg hebben besloten, een tweegevecht mI'oerisjkcwit.sj, het heethoofdige I'd van de uiterste rech terzijde, dat in de Doerna zulke hefti ge looneelen heeft verwekt, uit te lok ken. Er zal goloot worden, wie hem zal uitdaaen. Vreemde toestanden Wekclljksch Beursoverzlcht van Kerens Tleleman WEEKBERICHT TOT 19 MAART 1910. Er was reeds in de laatste dagen een vrij onverwachte ommekeer in de geldmarkt te Londen gekomen. De oorzaak daarvan moet voor een groot gedeelte worden gezocht ju de reeds te dezer plaatse besproken goudont- trekkingen voor Bntsch-lndische re kening, die, naar men vreest, nog eenigen tijd zullen blijven voortdu ren. De toestand in Britsch-lndië schijnt over liet algemeen genomen nogal gunstig ie zijn en vooral op handelsgebied luiden de berichten hoogst bemoedigend. Do viaag naar het gele metaal blijkt, in verband met den beteren handelstoestand zoo dringend te zijn, dat, ofschoon er reeds sovereigns naar Indie zijn verscheept, hot noodzakelijk werd geacht, op vluggere wijze in de behoefte te voorzien door bij de Bank van Engeland goud als earmarked voor Britsch'-Indiü af te zonderen. De goudvoorraad der Bank, die reeds voor. de vraag voor Britsch-lndië zich begon voor to doen, niet al te sterk was, is vrij wel afnemende, en de achteruitgaande beweging zal nog verhaast worden door de gewone vraag naar geldm'ddelen voor het binnenland, die zich telkcnjare tegen de Paaschdagen pleegt voor te doeu. Dat, in verband met een en ander, reeds de mogelijkheid van een ver hooging van het disconto der Bank van Engeland ter sprake wordt ge bracht, is niet te verwonderen, en de stijging van particulier disconto op j.l. Zaterdag tot slechts een kleine fractie beneden het officieele tarief der Bank, is merle een aanwijz'ng, dat men met die mogelijkheid rekening heeft te houden, wel hoofdzakelijk met het oog op de eerstdaags te ver wachten uitgifte der 21 millioen pond sterling scnatkist-obligatiën, waar van de opbrengst moet dienen voor de aflossing vyui de bekende oorlogs- leening. Men meende, dat een gunstiger stand van de wisselkoersen op het. buitenland, die reeds in enkele geval len tot invoer van goud (o. a. in ons land) heeft geleid, verdere weg- vloeiïng van het gele metaal naar het buitenland zal tegenhouden, en de Bank van Engeland, niet meer be lemmerd door concurrentie van den kant der buitenlandsche koopers, al het ter open "markt aangeboden goud tot zich zou kunnen trekken. Dat het bestuur van de Bank niettemin beslo ten heeft, om een verhooging van haar tarief met een vol percent toe te passen, kan wol gelden als een bewijs dat zij den ernst van de tegenwoordi ge toestanden op de Londensche geld markt niet onderschat. Dat een dis- conto-verhooging in dezen tijd van het jaar tot do uitzonderingen behoort, kan wel hieruit worden afgeleid, dat men tot het crisis-jaar 1873 moet teruggaan, om in Maart een tarief- verhooging aan te treffen. Wat de positie der bank betreft, blijkt uit de cijfers, dat de goudvoor raad en de reserve aanzienlijk bene den die van de twee vorige jaren ten achter blijven. Omtrent den toestand in de Vdree- nigde Staten gedurende de afgeloS- pen week dient hel volgende OM ONS HEEN No. 1112. Geldstukgebrek. Deze titel ziet er uit als een schrijf fout. 't Lijkt of do tweedo lettergreep er te veel iu is, zoodat het woord geld gebrek zou moeten wezen. Toch is dat zoo niet. Weliswaar brengt geldge brek geldstukgebrek van zelf mee, maar geldstukgebrek sluit daarom geldgebrek nog niet in. Iemand kan verlegen zijn om een kwartje en toch oen chéque van duizend gulden In zijn zak hebben. De pasmunt, die wij in de samen leving noodig hebben, ls in 't alge meen in voldoenden voorraad aanwe zig. Over te weinig dubbeltjes en kwartjes, die in omloop zouden zijn, heb ik nog nooit hooren klagen. Hal- Vegnldensstukken komen zelden voor, Wat evenwel geen last bezorgt, omdat het op zichzelf een lastig muntstuk Ls, tusschen kwartje en gulden in, zooiets als het muildier in onze pas munt cu bovendien gemakkelijk door 2 kwartjes kan worden vervangen. Centen zijn er eveneens In voldoende hoeveelheid, halvo centen zijn wat. schaars, do onpractische stuiver, waartegen van zijn ontstaan af 'S gewaarschuwd, omdat hij verwarring met het kwartje uitlokte, komt wei nig voor waarschijnlijk wordt die niet meer aangemaakt, omdat er een verandering in te wachten ls. Maar de groote last in het verkeer ls het voortdurende gebrek aan twee en een halve cents stukken. En daar op doel ik, wanneer ik boven deze regelen geldstukgebrek heb geschre ven. Van den beginne af aan zijn er veel te weinig halve stuiversstukken, ik zeg niet aangemaakt, maar in om loop. Voortdurend en onophoudelijk wordt er op betere verspreiding van dit muntstuk aangedrongen, maar ;ot dusver zijn daartoe nog geen af doende maatregelen genomen. Toch is het van buitengewoon groot hut en gemak. Het stelt in staat een stuiver to vormen op beknopte# manier, dan in centen, om sommetjes te betalen, waaraan een halve cent te pas komt, wat bij de zeldzaamheid van do lialve centen een groot gemak is, het kan niet met een ander muntstuk verward worden, kortom, het speelt een zeer belangrijke rol in onze dagelijksche Kleine betalingen, en is daardoor dan nk bijzondec populair geworden. In weerwil daarvan is het schaars geblcveD. Wie dat opmerkt, zou haast betreuren, dat de munt een monopo lie is. Met welken betrekkelijken ijver een rijksinstelling ook bezield mag wezen, aan koopmanschap doet ze nooitze stelt zich tevreden met voortbrengen en bekommert zich om de verspreiding weinig of niet. Op mijn klacht, dat er zoo weinig halve stuivers in omloop zijn, heb ik wel eens ten antwoord gekregen„ja, maar ze zitten vast ln de muntmeters" op een toon, alsof daarmee do zaak was afgedaan. „Reden te meer", heb ik toen ge zegd, „om naar allerlei middelen van circulatie te zoeken, daar pasmunt toch niet bestemd is om ergens in een bus opgeborgen te zitten, maar om van de eene hand in de andere over te gaan." De massaas halve stuivers stukken, die voor de betaling van gas vorden gebruikt, zijn behalve voor dat ééne doei nagenoeg aan de circulatie onttrokken. Ze trekken been en weer tusschen de gasfabriek en de gasverbruikers. Toch niet geheel en al. Het was juist de gasfabriek, die er toe mee werkte (naar we zullen zien tegen haar zin) om een hoeveelheid van het gewilde muntstuk onder het publiek to brengen, ook buiten de muntgas- verbruikers om. Het waren namelijk n'et de laatsten alleen, dio gebruik maakten van de gelegenheid, om 2 1/2 cents stukken to komen koopen in het klachtenbureau aan de Pand- FEUILLETON Naar het Duitsch. Door PAUL I1ENKES. 17) Boven aangekomen, ging zij naast het bed van haar nog slapende moe der zitten. Zij probeerde wat werk onder handen te nemen, maar haar oogen waren niet in staat duidelijk te zien, telkens weer liet zij het werk in den schoot zinken en staarde met een troostelooze gelaatsuitdrukking voor zich heen in de ruimte. Hoe verlangde zij naar de komst van haar verloofde 1 En toch hoe bang was zij voor het beslissend oogen blik, waarop zij, haar plicht ge trouw, de laatste trouwe menschen- ziel, die voor haar voelde, voor altijd van zich zou moeten stooten 1 Om vier uur 's middags werd er gebeld, maar het was niet hij, naar wien zij zoo zeer verlangde. Het was de commissaris van politie met eenige ondergeschikten. Met vriendelijke deelneming deelden de beambten het jonge meisje mede, dat zij nogmaals naar de nog ontbreken- poort. Vele anderen maakten daar van gebruik, winkeliers bijvoorbeeld, en zelfs kassiers. Men kan dus zeg gen, dat de gasfabriek hier een bij zonder nuttige rol vervulde. En zie, tot mijn verbazing vond ik dezer da gen in onze courant een advertentie van de Lichtfabrieken, waarbij wordt medegedeeld, dat de d a g e 1 ij k- s c h e gelegenheid tot het inwisselen van de halve'stuiversstukken in de Pandpoort wordt opgeheven, en dat daar voortaan alleen op Dinsdag en Vrijdag van 12 tot acht uur gelegen heid voor zal wezen, tot een bedrag van ten hoogste 5 tegelijk. W'e meer wil hebben, kan ze in zakjes van f 25 krijgen aan het kantoor van de Lichtfabrieken iu den Veerpolder. En de ,muntgasverbruikers v worden dringend uitgenoodigd, te hunnen huize, tijdens de lichting der meters, bij de geldophalers 2 1/2 cents stukken fn te wisselen. Waarom is die maatregel inge voerd Het eenige motief, dat ik e-r voor hoorde, is, dat het voor de Licht fabrieken te lastig werd. Waarschijn lijk slaat dat op neringdoenden en geldkantoren, daar de som, die in liet Pand kan worden ingewisseld, be perkt is tot vijf gulden. En nu weet ik wel, dat een gasfabriek iets anders ls dan een wisselkantoor, maar men mag toch ook zeggen, dat de gas fabriek de gemeente is en dat de laat ste er prijs op moet stellen, de inge- zëtenen te gerieven, ook ten opzlehte van een zaak als deze, die niet precies, volgens wet of voorschrift, in do lijn van haar bemoeiing ligt. Had het wisselkantoortje in de Pandpoort weinig te doen gehad, dan zou in krimping van de dagen, waarop het open is, allo reden hebben gehad. Hoe het tegendeel daartoe aanleiding kan geven, is mij niet duidelijk. De keus van Dinsdag en Vrijdag zal wel om goede redenen zijn geschied, al zou waarschijnlijk voor de munt- gasverbruikers, die meerendeels van een weekloon leven, de Zaterdag avond'wel aangenaam zijn geweest. Ik neem aan, dat de Vrijdag, die voor den arbeider geen waarde heeft, inge steld is voor den handel. Deze laatste kan, weliswaar, ook voor meer dan vijf gulden wisselen. Zakjes mot duizend stuks voor f 25.— wachten de liefhebbers dagelijks inden Veerpolder. Een geduchte reis. Er heerscht een algemeen denk beeld, dat voor de dagelijksche aan raking met en de voorlichting vau het publiek, dat kantoor in den Veer polder toch eigenlijk veel te ver af ge legen is. Plannen zijn gemaakt voor een groote en voor een kleine ver bouwing van het huls in de Kruis straat tot kantoor voor de lichtfabrie ken. En alsof dat alles niet bestond, wordt nu de broodnoodige pasmunt in dienzelfden achterafhoek van den Veerpolder buiten ons bereik ge bracht. Van de uitnoodiglng aan de ge bruikers var muntgas, om de halve stuivers in te wisselen, wanneer de geldophalers do meters komen lich ten, voorzie ik weinig gevolg. Het zou nog gaan, wanneer die meters altijd gelicht werden op Maandag of Dins dag, maar in de practijk is dat na tuurlijk onmogelijk. Gebeurt bet op Woensdag, dan valt het vaak al zwaar, en in de tweede helft van de week hangt bij velen de lamp voor over en past bet hun niet, voor een sommetje van eenige beteekenis 2 1/2 cents stukken in te wisselen. Ik zuig dat niet uit-mijn duim, maar ver-wijs naar een pas in de couranten ver schenen artikel over de muntgasme ters te Amsterdam, waarin wordt medegedeeld, dat bij het ledigen van den meter heel weinig muntstukken ingewisseld worden, „bijv. voor een dubbeltje. Een bedrag tegelijk van eenige beteekenis kunnen blijkbaar de meeste gebruikers niet missen." Er is geen enkele reden, waarom bet In Haarlem anders zou zijn. Ik heb dan ook goede hoop, dat de de bankbiljetten moesten zoeken. De commissaris zelf onderwierp het meisje aan een kort verhoorna tuurlijk kon Hedwig in 't minst geen opheldering over de nog ontbrekende biljetten geven. Terwijl de politiedienaren nog met het doorzoeken der woning bezig wa ren, hetgeen zij uit meegevoel voor de slapende, doodzieke vrouw zoo zachtjes mogelijk deden, verscheen een nieuwe bezoeker. Het was de deurwaarder met zijn ondergeschik ten, die op aandrang van lastige sehuldeischers het meubilair, waarop al beslag was gelegd, uit het huis wilde halen. Ook hij ging uit meögevoel zoo voor zichtig mogelijk te werk, maar hij kon toch niet verhinderen, dat de zieke ontwaakte en met verschrikte oogen naar het heen en weer loopon der mannen keek, toen zij de kast en hel bed, waarin de mecanicien tot nu toe geslapen had, wegvoerden. Hedwig was, door smart, schaamte en wanhoop overweldigd, voor het bed van haar moeder op de knieen neergezonken en had haar bleek, door smart vertrokken gelaat in do dekens begraven. Eindelijk vertrokken de mannen uit de bijna ledige, kale woning. Onbeweeglijk bleef Hedwig naast het ziekbed van de stervendo moeder liggen. Zij deed vergeefscho moeite, op te kijken om met de beminde moe gasfabriek wel spoedig, zij het dan ook op een andere manier, wel meer gelegenheid geven zal om de 21/2 cents stukken in te wisselen, daar het toch ook den verkoop van gas be-, vordert, wanneer de gebruikers ge makkelijk aan dit muntstuk kunnen komen en andersom hel gasgebruik benadeeld wordt, als ze het niet bij de hand hebben. Maar is er niet nog een anderen maatregel te nemen, die de versprei ding van halve stuivers, ten gerieve van het geheele publiek bevordert Mij dunkt van ja De winkeliers zouden hier veel goeds kunnen doen door de gelegenheid tot wisselen open te stellen. En ik veronderstel, dat hun dat geen windeieren zou leggen, en dat de moeite ruimschoots ver goed zou worden door wat zoo'n wis selaar meteen bij hen kocht. Sigaren handelaars, winkeliers in kruide nierswaren en andere consumptie-ar tikelen, kleine en grooto, zijn daar voor, meen ik, de aangewezen adres sen. Wanneer ik hierin good zie, dan ben ik bereid, van mijn kant tot het goede doei mee te werken, door k o s- t e 1 o o s een net vierkant carton verkrijgbaar te stellen, dat voor het raam kan worden gehangen en waar op gedrukt is Hier zijn 2 1/2 cents stukken te koop. Wie mij zijn adres opgeeft, krijgt dat biljetje over een dag of wat thuis. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht In onze Tweede Kamer heeft men dezer dagen ook aan obstructie ge daan, op 't gevaar af stern-koorts te krijgen, 't Zelfde is te vermelden van 't Amerikaansche Huis van afgevaar digden, maar.... een beetje meer Amc- rikaansch I Daar heeft de oppositie bewerkt, dat DE VOLKSVERTEGENWOORDI GERS DEN GEHEELEN NACHT MOESTEN VERGADEREN I De zitting van Donderdag duurde tot... Vrijdagmorgen 9 uur 1 De oorzaak daarvan was, d© weige ring van den voorzitter, orn het door de republikeinsche oppositie onver wacht gedane voorstel, om een nieuw comUé voor het reglement van orde te benoemen, van welk comité de voorzitter geen deel zou mogen uitma ken, in bespreking te brengen. Dit was natuurlijk een bedekte po ging om den voorzitter uit het zadel te lichten, want mocht het voorstel worden aangenomen, dan zou zijn macht daardoor belangrijk verminde ren. 't ls jammer, dat we uit de telegram, men nog niet weten, ho© 't ls afgeloo- pen. Wie heeft voorloopig toegegeven? De oppositie? De voorzitter? Of zijn vrienden en vijanden 's morgens om 9 uur in slaap gevallen Wie in slaap sussen, de ENGELSCHE KIESRECHTDAMES zeker niet! Dezen zijn onuitputtelijk in 't bedenken van reclame-middelen en slagen in haar pogingen veelal opper best. Eergisteren hadden ze 't deftige West-End van Londen voor haar pro paganda gekozen. Zes suffragettes, die zich op de oen of andere wijze een brandspuit van het nieuwste model hadden weten to verschaffen," reden, gekleed in unifor men van de brandweer, met groot© snelheid door de verschillende straten, terwijl een der dames, die naast de spuit was gezeten, voortdurend belde, evenals een heusche branuweennan. Voetgangers en rijtuigen weken uit en de politie maakte zelfs, voor zij de truc bemerkt had, ruim baan voor de- ze_ nagemaakte brandweer. Achter de spuit echter liepen ongeveer 50 suffra gettes met groote parapluies, waarop de aankondiging stond te Lezen van de vergadering, die in Albert Hall zou worden gehouden. Moest met de brandspuit 't branden de verlangen naar 't kiesrecht bij de dames gebluscbt warden der te spreken zij voelde, dat dit haar krachten te boven ging, en dat zij liet niet zou kunnen laten, van smart en verdriet in tranen uit -te barsten. Zoo gingen de uren voorbij, een tonig, zonder uitkomst te brengen De zieke was weer Ineengezonken, weer hadden de oogen zich gesloten. De sluimering, medelijdender dan de menschen, had haar rust gegeven. Alleen Hedwig vond geen verlich ting van de kommer, die haar het hart terneer drukte. Van seconde op seconde wachtte zij op den zoo zeer beminden man en toch ook weer was zij bang voor zijn komst. De avondzon verdween al met gou den stralen achter de kimmen, en nog ééns, als om afscheid te nemen, bescheen zij het bleeke gelaat van de stervende vrouw. De zieke had de oogen weer wijd geopend, zij lag daar onbeweeglijk en stil terneer. lis zal de zon nooit meer zien, fluisterde zij met eentonige, zwakke stem, voor mij schijnt er geen zon meer Het jonge meisje stond naast haar, de linkerhand op het stormachtlg- kloppend hart gedrukt, met de kna gende, kwellende gedachten in do borst, dat ook haar eigen gelukszon was ondergegaan, om nooit weer op to komen uit deD nacht van lammer en vertwijfeling.' Daar werd gebeld. Hedwig kromp ineen. Nu naderde het oogeublik van scheiden het bitterste, weemoedigste oogenblik van haar aan teleurstellingen zoo rijk leven. Zij boog zich over de zieke neer en drukte een kus op het met zweet be dekte voorhoofd. Schrik niet, moeder, Rudolf Ls buiten. Ik had hem geschreven. Een helderder glimlachje gleed over do trekken der stervende. liet is goed zoo, hij zal je be schermen, als ik er niet meer ben, fluisterde zij. VIII. Rudolf Wichern was een jonge man met een knap, scherpzinnig gelaat, dat van een bruinen baard omgeven was Hij stak beide handen naar zijn verloofde uit. Lieve Hedwig, begon hij met welluidende stem. Je ziet, dat ik dadelijk je wensch heb opgevolgd. Maar om 's Hemels wil, wat is er ge beurd Terwijl hij de laatste woorden uitte, was hij de voorkamer binnengegaan, en had de deur achter zich gesloten. Nu kon hel jonge meisje zich niet meer goed houden. Wanhopige snik ken ontsnapten haar, willoos zonk zij aan de borst van den beminden man. en schreide bitter. Hartelijk sloot hij haai- in zijn ar men, en keek troostend op haar Deer. Houd je goed, wees moedig, Hedwig, fluisterde hij. Al ls het ergste ook gebeurd, nu ben ik bij je, en je weet, zoo lang ik leef en adem, zul jc altijd in mij een trouwen raad gever en beschermer vinden Tusschen haar tranen door glim lachte het jonge meisje tegen hem. Ik weet het, jij bent goed en trouw, Rudolf, fluisterde zij, ver geefs zich inspannend, om de telkens weer opkomende tranen in te houden. Maar het Ls verschrikkelijk, wat ons nu is overkomen I Denk eens aan, vader Een donkere wolk vertoonde zich op liet voorhoofd van den. jongen ad vocaat. Daar heb ik al van gehoord, -- antwoordde hij met onderdrukte stem -i- maar ik beweer nu al, dat het een groote misslag was, je vader gevan gen te nemen. Hij is een man van eer in den waren zin van 't woord 1 Hartelijk dank voor deze woor den, fluisterde Hedwig. Als de geheele wereld zoo dacht uls jij! Maar ga mee naar moeder, zij zal blij zijn je te zien. Zij wilde zich uit de armen van haar verloofde losmaken, maar deze hield haar des te inniger omvat. Zoo gingen zii samen naar de woonkamer deur. Geld op termijn is vaster, als ge volg van de verwachte nieuwe leoniu- gen en het bedrag, dat vereischt wordt, om deze te financieren. Da reserves worden kleiner, do wissel koers flauwer en financieele wissels worden ruimschoots uungeboden. De deskundigen verschillen iu hun ne meeting omtrent de mogelijkheid vau gouduitvoer. Er bestaat goede vraag, naar obligaties, maar ten op zichte van aandeelen toont, de markt zich eenigszins weifelend, terwijl de geruchten over dividcndsvorhoogin- gen te niet gedaan worden door da toenemende arbeidsmocilijkboden. De zakenmenschen zijn merkbaar voor zichtig iu hun doen. De ontvangsten van de spoorwegen en vun de indus- trieelo maatschappijen nemen toe, en er zijn belangrijke orders gegeven voor spoorwegmaterianl. De eerste dagen toonden uan, dat er steun werd verleend van den kant der bunkiers- groepen, die oj» het oogenblik bezig zijn met het flotteeren van nieuwe obligatieleningen. Uitgiften van nieuwe obligaties hebben er reeds op uitgebreide schaal pluuls gehad. Een' 'groot gedeelte van die obligaties werd bij buitenlandsche inschrijvers onder gebracht, waardoor de wisselkoersen op het buitenland worden omlaag ge dreven. De koersen, waartegen de obligation werden aangeboden, leid den intusschen tot een ver hooging van den rente-voet. Men vreesde, dat aldus voor de aanstaande uitgifte van obligatiën ten laste der stad New- York de voorwaarden voor hel plaat sen van nieuw kapitaal niet bijzonder gunstig 2ullen zijn. Volgens de be richten bestaat er ten aanzien vun, den toestand in de staalnijverlieid' over het "algemeen een betere stem ming. Daarentegen werkte de duurde, vereeniging van producenten open baar gemaakte koperstatistiek van Februari ontmoediging. De verhoo ging van het dividend op de aandee len New-York Central was op de markt van stimuleerenden invloed. Aan den anderen kant werden de arbeidsgeschillen eenigermate met be zorgdheid gadegeslagen, terwijl er ook veel belangstelling werd gewijd aan de nog niet opgeloste quaestie betreffende de schade, welke aan .deu oogst van wintertarwe zou zijn toege bracht. Wat onze Ainsterdamschc markt betreft, zij heeft zich deze week on derscheiden, terwijl onze Amerikaan sche waarden zich aansloten bij New- York en Londen, wist ze liet publick hoofdzakelijk voor petroleum- en ta bakswaarden te boeien. Van de Industriëele ondernemingen blonken in de laatste dagen uit Cokes Ovens na voorbereid te zijn door enkele berichten in verschillende bla den, zijn tientallen percenten reeds mets meer voor dit fonds. Vrijdag ste gen zij ineens 40 pCt.; zulk een enor me vraag vun het publiek y!) en iikö.'- dere royaal verstrekte berichten de den vérder het hunne. Wij gelooven niet, dat velen dit papier ouder hun ne bezittingen lellen, wat dan ook zeer gewaagd is intrinsiek zijn ze intusschen wel goed, ducii de kans op een even groote daling als rijzing is ook mogelijk. De cultuur-ondernemingen waren zonder veel affaire, de Preauger Re gentschappen konden zich een 5 pCt. verheffen, en men meent to welen, dat ook deze maatschappij een gedeel te harer landerijen zeer voordeelig zou overdoen voor een Rubber-maat schappij. Do geheele afdeellng mijnen gaf niet veel variatie te zien, ondanks de ver schillende mededeelingen over ont- vangstcijfers en aantal werkende stampers door de directies der ver schillende maatschappijen. De Pitts burg Coal gaven een goed verslag, doch over het algemeen schijnen er geregelde opruimingen plaats te vin nen in dit ionds, zoudat de koers nog met omhoog wil, toch vreezen wij, dat bij Jiersiellen van do Anierikoun- sche markt de Pittscoal wel flink zal prufiteeren. Per saldo zijn nu de rij- ziugeu en dalingen in de Petrulcuin- markt wel eenige flinke verhoogingen te boekeu. De Koninklijke, Enims en Sumatra Palcrnbang's zijn vast gebleven, en gaven ecu 10 pCt. winst aan buven Jo vorige week. Perlakkeh en Dordtscho hadden een geregelden handel, eu hebben weer iels vun huiine avaus moeten prijsgeven, de Perlakken hou den per slut van rekening nl.m. vijf pCt. voordeel. De Orion's echter span nen de kroon, na een weck van be langrijke omzetten verhieven zij zien van 100 tol 126 pCt. en sloten op 123 pCt. met levendigen handel. De beoortieeling omtrent deze nieu we petroieuinwaarden is gunstig, wij gelooven, dat er wel goede verwach tingen bestaan. De Rubbermurkt bleef ook vast jn aansluiting aan petroleum, de Aiii- Voor den drempel aarzelde Hedwig. Het valt nnj moeilijk, het je te zeggen, stamelde zij, maar va der heeft veel tegensjxied gehad. Men heeft de laatste meubelen wegge-' haald. Schrik niet, als het Diep meegevoel sprak uit de oogen van den jongen man outroerd boog' hij zicii tot de geliefde over en raakte met zijn lippen het voorhoofd van het jonge meisje aan. Dus mijn bange vermoedens zijn toch bewaarheid, antwoordde hij zuchtend. Je hadt mij vertrouwen moeten schenken I O, uls ik bedenk, wat jij al hebt moeten doormaken I Zij gingen het armzalige, nu geheel kual geworden vertrek binnen. De zieke had geprobeerd wat in haar bed overeind te komen, maar het was bij een poging gebleven. Met een vermoeid, zwak glimlachje om de lippen verwelkomde zij haar bezoe ker. Gelukkig dat je komt, Rudolf, fluisterde zij met nauwelijks hoor bare stem. liet verheugt mij zoo, jo nog eenmaal te mogen zien en spreken. De jong© man had Iledwlg losge laten en was haastig voor het ziek bed der etorv<>ude komen staan. (Wordt vervolgdyT

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 9