■2 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. S3 ZorSTgsblad, 'voor Haarlem I Redactle en Admtoistra«c' 0™*» Houtstraat 53. 27e Jaargang. No. 8202. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 21 MAART 1910 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: Van 15 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 JAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drnkkerij: Zuider Bnitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 22 MAART. Groote Kerk: Orgelbespeling, 12 uur. De Kroon: Voordracht door den heer J. Irwin Brown, 8 uur. Soc. Vereeniging: Theosofische ver een iging. Voordracht door Mej. C. Dijkgraaf, 8 uur. Sint Bavo: Cursus in de Katholieke geloofs- en zedenleer. Stadsnieuws HET KONINKLIJK BEZOEK. Naar wii vernemen leeft H. M. de Koningin bet voornemen het hezoek aan Haarlem met Z. K. H. Prins Hendrik tehrengentusschen 26 MEI en 5 JUNI, zoo mogelijk op DONDERDAG 26 MEI. oilKEST-eTEE.NMAN. Zaterdagavond gaf de heer Joh. Steenman met zijn orkest, welks ver diensten reeds meermalen aan 't licht kwamen, een concert ten voordeele van „Weldadigheid naar Vermogen". Dat dit concert financieel aan zijn doel heeft beantwoord, laat zich ver wachten in aanmerking genomen de flinke bezetting der „Vereeniging". zaal. Maar ook uit artistiek ooe-punt mag het zeer goed geslaagd héeten. Zelfs was het in zooverre van bijzon der belang, dat het de zeer zeldzame gelegenheid bood, om de verschillen de muziekstukken, die Beethoven com poneerde bij Goethe's „Egmont" in hun verband te leeren kennen. Om dit mogelijk te maken, had zich de heer Fr. <1. W. II. bereid gesteld een ver bindenden tekst (van Bernays) te zeg gen en mevr. I. v. Eibergen Santha- gens—Waller, de beide liederen van Clarchen te zingen. Zoowel declama tor als zangeres kweet zich van de opgenomen taak op zeer talentvolle wijze zoodat aan hunne medewer king een belangrijk aandeel in het succes toekomt. Het orkest daarge laten het gemis aan normaal bezette groepen hout, koper en slagwerk en het voortdurend meespelen van eenige piano's, waardoor de muziek op den duur te week en te eenkleurig werd bleek duchtig op zijn belangrijke ver richtingen voorbereid. Het strijkkwin tet,, waarvan nu ook de drie lagere partijen in vrij gunstige verhouding waren bezet, klonk meestal heel mooi en de technische uitvoering liet wei nig of niets te wenschen over. Als ar tistieke wedergave stond ongetwijfeld do Ouverture het hoogst. Dat het zwaarwichtige aanvangsmotief dat in den loop van het stuk een belang rijke rol speelt ondanks de loffelij ke pogingen van cello's en contrabas, wat luchtig bleef klinken, schrijf ik toe aan de liovenbedoeLdc eigenaardi ge orkestbezetting en waarschijn lijk is er ook niet vreemd aa omstandigheid, dat jonge meisjes, zooals er zoo velen in het orkest mee- strijken, nu eenmaal en wat won der I meer voelen voor den Fran- schen pas dan voor de Spaansche overheorsching. Maar toch, er zat 'gang en eloed en climax in dia ouver ture, en de rhythmiek was heel wat pittiger dan b.v. in de begeleiding ivan liet lied ..Die Trommel gerühret". Over 't geheei genomen werd het. ka rakter van deze 1 v risch-d ra m atische muziek goed gevoeld en recht verdien stelijk weergegeven zoodat wij den heer Steenmun dankbaar mogen zijn, dat hij met zijn beperkte middelen zoo'n aannemelijk beeld van het werk heeft weten te geven. Na de pauze hoorde ik van het or kest nog een aardige Suite van Bi- zet „Jeux d'enfants", waarin eenige kinderspelen op even geestige uls wel luidende wijze worden weergegeven. En mevr. v. Eibergen begeleid door movr. II. Jessurunv. Eibergen Sant- hagens zong zeer beschaafd en warm muzikaal eenige liederen van Rich. Strauss, Wolf-Ferrari en Hugo Wolf. PHILIP LOOTS. S. D. A. P. Deze week houdt de aid, Haarlem ,van de S. D. A. P. wederom eene ver gadering tot verdere afhandeling van den beschrijvingsbrief. Gezelligebij eenkomst. Door het sleun-comité van het plaat selijk arbeiders-secretariaat zal deze tweek een gezellige bijeenkomst wor den gehouden ten voordeele van de stakende grondwerkers te Amster dam. HET TOONEEL „DE RECHTE LIJN", DOOR DE ROTTERDAMMERS. Wilko de Hond, de hoofdpensoon uit het nieuwe stuk van J. Fabricius, had als knaap den bijnaam van het „roode jong." Op een Zondag langs de fabriek gaande op het dorpje, waar hij woonde, en waarop hij ook werkzaam was, zag hij daar een ou den werkman staan, die juist zijn vijftigjarig feest daar gevierd had. Gebogen, met krommen rug en krom me beenen, gTauw en rc>etig, stond hij daar door de ruiten te kijken. Zelfs op Zondagen kon de oude stutn- penl daar niet meer vandaan. ete manieren heeft, maar het is een door-en-door gemeen schepsel. Al aan bootrd van het schip, dat haar naar Indië brengt en waar zij zich meer onder de tweede dan onder de eerste klasse passagiers op haar plaats voelde, bedriegt zij haai- man. En dit slechte leven zet zij bij hem voort. Wel voelt Wilko, dat zij niet bij el kaar passen en denkt hij over schei den. Maar eerst op den avond als zijn overwinning in de concessiezaak be kend wordt; als de bevolking, die in hem de redder hunner belangen ziet, want de geheele streek heeft belang bij de spoorriebting In rechte lijn, hom een serenade komt brengen; op denzelfden avond als hij te weten toen hij dit gezien had, was Wilko j dat Djiewke Eylinga, een be naar huis geloopen en had tot zijn va- j schaafde lieve vrouw, die hem be- der gezegd: „Vader, over twee jaar! en waardeert, hem al lang in draag ik manchetten en over vijf jaar heeft een vrouw met wie verdien ik mijn brood met mijn ^ij wel gelukkig had kunnen zijn; als hoofd." En toen had de vader gezegd: de muziek van het opgewonden volk „Jongen, schrijf dat eens voor nte huiten klinkt, dan komt hij het be- op een stukje papier." Dat had hij drng van zijn vrouw te weten. De gedaan. „En tot zijn dood toe heeft sterke held met den wil van ijzer is hij dat stukje papier in zijn tabaks- j getroffen in zijn wondeplek. En de doos bewaard" zoo verklaart Wil- hand aan het hoofd hrengend, roept ko later. hij in wanhoop uit: „Wat ik met mijn Wilko heeft woord gehouden. Hij i koP gewild heb, heb ik altijd bereikt, Is naar Indië gegaan, en door zijn 1 1 ijzeren wil, zijn geweldigen wil, is hij vooruit gekomen in de wereld. Na weinig jaren heeft hij zelfs een mooie positie op een suikeronderneming veroverd. Maar daar is bij nog niet mee tevreden. Hij wil verder op, hoo- ger op. „Ik wil worden wat ik kan zoo getuigt bij niet om 't te zijn, maar om 't mij niet te laten ontne men." Het is zijn lijfspreuk; dat is het doel in zijn leven geworden. Dat tee kent hem ook, den fcrachtsmensch. Hij w i 1 worden wat hij kan... Als zijn directie hem dan ook, als maar wat ik met dit, met mijn hart wilde, wat liefde en geluk, heeft zij vertrapt." Zoo zal het lot van Wilko de Hond voortaan blijven een gewonde held, een in zijn hart getroffen kracht mensch. Dit is de hoofdpersoon in het stuk van Fabricius. Het is een mooie fi guur, in het leven zoowel als op het tooneel. Het is een kerel die pakt en meesleept. Hij is iemand, een ge weldenaar in het leven, van wien iets uitgaat, een man uit één stuk, en pracht-exemplaar van een kerel. belooning voor zijn goede werk, een Fabricius heeft hem knap en scherp verhooging van salaris van 100 per maand toekent, weigert hij dit aan te nemen. Hij wil wel minder aanne men als men hem dan tevens het vooruitzicht opent, dat hij in de Di rectie zal worden opgenomen. Hij wil dat, omdat hij weet dat hij bekwaam toe is. En ais men op die conditie niet wil ingaan, dient hij zijn ontslag maar in. Hij zal er wel komen; dat weet hij met zijn ijzeren wil. Nu wordt hem de positie van on derdirecteur bij een spoormaat schappij aangeboden, die al tw maal tevergeefs een concessie heeft aangevraagd om een verbinding rechte lijn naai- de kust te mogen maken. En ook dit weigert hij eerst. Hij wil wel aan de maatschappij komen, maar niet als onderdirecteur, wel als directeur. Hij bozit er de bekwaam heid toe. En hij wil immers worden wal hij kan. Bovendien wil h ij dan ook verder de baas wezen, niet schijn, maar in werkelijkheid, en niet de gedelegeerd-commissaris, die tot nu loe ei- de lakens had uitgedeeld. Na een strijd met dezen, overwint hij. Zijn voorwaarden worden aan genomen. Hij wordt directe ui'. En hij zal nu ook luimen wat hij kan. De verbinding in rechte lijn met de kust. zal er komen men zal eens zien. De tweemalige weigering der Indische regeering ontmoedigt hem niet. Hij eens probeeren of *t hèm niet lukt. Het verlangen van den gedele- rd commissaris om de lijn met een bocht te laten loopen langs landen, waar diens Bank bij geïnteresseerd is, wijst hij onverbiddelijk af. De rechte lijn... D a t is zijn wil. En werkelijk lukt hem dit. Niette genstaande kuiperijen, vijandschap tegenstand slaagde hij er met zijn handigheid in zaken, zijn juisten blik, zijn onverzettelijkheid en zijn ijzeren wil in, om eindelijk van de Regeering de concessie voor de rech te lijn te krijgen. De krach tin en sch draagt de overwinning weg. Het suc ces is aan den kant van dezen prachtkerel in den „struggle for life." Maar voor hem geldt ook: geluk kig in het spel, ongelukkig in de lief de. Want op zijn dorpje in Holland is hij verloofd geweest met 'n eenvou dig meisje uit het volk, en nu 't hem goed gaat, trouwt hij met den hand schoen en laat hij zijn vrouw over komen. Maar zij is niets voor hem. Niet alleen dat zij onbeschaafd is, zich niet weet te gedracen en geen de min- omlijnd geteekend. Maar dat niet alleen, hij heeft de ze figuur met blijkbare liefde cj-eëerd. En dat heeft hem wel wat parten gespeeld, die liefde. Deze heeft hem tot eenige overdrijving verleid. En zoo is bij op sommige momenten als een t e nobel mensch en dan weer als een t e sterk man geschilderd. Deze mooie, begrijpelijke mannen figuur is door Fabricius soms wat te edelaardig uitgebeeld. Zoo wordt hij wei wat te romannerig goed en edel als hij den directeur van de spoor maatschappij, die afgezet wordt om hem aan die positie te helpen, eerst nog aan een goed baantje helpt dit is zelfs een conditie voor zijn eigen aannemen der betrekking; en ook als bij het verloopen zoontje van een bur gemeester, die nu koloniaal in Indië is, uit den dienst koopt en ook aan een baantje helpt. Dat Js wel wat heel erg mooi, boekerig-mooi. In zijn behoefte om toch vooral te Laten voelen, dat Wilko een kracht mensch is, schildert Fabricius hem hier en daar wel wat al te brutaal, wat al te gewelddadig en te helderig. We weten toch allen wel, dat een ge sprek als hij hem met den gedele geerd-commissaris, Mr. Hardius, bij de aanbieding der nieuwe betrekking laat voeren, in werkelijkheid niet kan plaats hebben. Hoe knap Wilko ook is, zóó laat een machtig gedelegeerd- commissaris zich niet brutaiiseeren, beschooiuieesteren en hoonen door een jongmensch. Maar niet alleen geestelijk, ook lichamelijk laat hij hem wat te veel den geweldenaar uit hangen. Wilko is voortdurend bezig met plannen om menschen buiten de deur te gooien of erger. Eerst presen teert hij den koloniaal om hem er uit te smijten; dan dreigt hij zijn vrouw om haar dood te trappen; als num mer drie krijgt de coupeur Volders het aanbod om er uitgegooid te wor den eu zijn hoed te voJgen, die ad bui ten ligt; en eindelijk gaat hij er toe over om den makelaar Kwaneck aan te pakken en werkelijk naar buiten to gooien. Al wil men Wilko ook als kracht mensch teekenen,, men mag met goe den smaak toch niet zoover gaan om er een uitsmijter van te maken. Is 't er bij Wilko dus wat dik op gelegd, Van Buuren is een echte too- neelfiguur, en Kwaneck, de make laar, is een echte tooneelmakelaar: zoo dom en onhandig als hij in het laatste bedrijf doet, kon men zich moeilijk in de werkelijkheid zoo Ie mand voorstellen.. Do heer Fabricius heeft beiden gemaakt zooals hij ze op het tooneel hebben wou en zooals hij zo te pas kon brengen in zijn stuk; vandaar dat 't tooneelfiguren zijn ge worden. Over 't algemeen vinden we „Do rechte Lijn" een vooruitgang op de vorige stukken van Fabricius, op zijn „Met den handschoen getrouwd" en op „Eenzaam". Het zit goed in elkaaT, 't is onder houdend geschreven in een over het algemeen vlotten dialoog en hij heeft de belangstelling voor zijn hoofdfi guur weten op te wekken. Alleen kwamen er hier en daar nog enkele van die echte romanwoorden in voor j vroeger was dit erger bij hem i zoo hoorden we een der personen zeg gen: „Dat kon. ik niet bevroe- d e n." De Rotterdammers hebben het zeer goed gespeeld en er een mooi stuk werk op het tooneel van gemaakt. De Wilko van den heer Tairtaud was een verdienstelijke creatie; hij heeft het werk van het begin tot het einde ge dragen. De Dolly, zijn vrouw, van mevr. De JongWertwijn was ook kranig; de Djiewke Eylingta van me vrouw Ta.rtaud beschaafd en goed als altijd en Vrolilc had van den too- neel-makelaair een leuk type ge maakt. Door dit alles bijeen, en omdat de figuren uit het stuk zoo gemakkelijk te begrijpen zijn, niemand zich be hoeft in te spannen om ze te kunnen volgen en iedereen bij zulke karak ters kan, had „De rechte Lijn" ook te Haarlem succes, een beslist succes e.u een welverdiend succes. FRANS NETSCHER. DE BLOEMEN-TENTOON STELLING. Vanavond worden de feestelijkhe den ter gelegenheid van de Bloemen- Len toonstelling ingeleid door een ont vangst van de jury en de tuinbouw- pers door het hoofdbestuur der Alge- meene Vereeniging voor Bloembollen cultuur, in café Brinkmann. Deze bijeenkomst draagt echter een intiem karakter. Morgenochtend te half 10 wordt de jury geïnstalleerd in de Raadzaal van het Museum van Kunstnijverheid. Deze plaats is gekozen, wijl men van hier uit een goed uitzicht heeft over het tentoonstellingsterrein. Nadat de samenstelling in secties is geschied, vangt de jury te 10 uur haar beoordeelingswerk aan. Te half 2 wordt door de Algemeene' Vereeniging een lunch aangeboden, waaraan aanzitten de burgemeester van Heemstede, de jury, de regelings- coinmissie en het hoofdbestuur. HULPSPAARBANK HAARLEM. In de Eerste Doopsgezinde School alhier vergaderde Zaterdagmiddag de Hulpspaarbank Haarlem, vóór ruim 25 jaar door de afdeeling Haarlem van 't Nederlandsch Onderwijzers-Ge nootschap opgericht. Uit het jaarver slag bleek een sterke daling van het aantal deelhebbers, gedeeltelijk door vertrek en overlijden, maar ook door 't niet aangesloten zijn bij 't N. O. G. 3 nieuwe deelhebbers traden toe. Dit bedraagt nu 86. Keerde.de Spaarbank 3,75 uit, Haarlem schreef, dank zij zuinig belteer, iets meer, n.l. 3,78 bij. Met weemoed werd gewag ge niaalst van het overlijden der heeren P. va.it Cittert en B. Serné. In hunne plaats werden gekozen de heeren R. Luyten en F. W. Fick. In deze verga dering werd de heer J- G. Tuytel bij acclamatie als directeur herkozen. De rekening en verantwoording was door do heeren Roodenburch en Razc- lius, commissarissen, in orde bevon den. Er was in 1909 ingebracht f 13135,19 en uitbetaald 10015,03 1/2. Er word 2001,44 rente gekweekt, waarvan 1988,48 op de boekjes werd bijgeschreven, terwijl de onkosten (ad ministratie, porto's) ƒ12.96 beliepen. Het tegoed bij de Hoofd-Spaarbank bedroeg 1 J anuari 1909 53000 ruim en klom 1 Jan. 1910 tot f 57046,44. Mede namens de mede-deelhebbers bracht de heer H. Overbeek hulde aan do directie voor de liefde, waarmee zij haar taak al zooveel jaren vervult en voor het zuinig en voordeelig be heer der geiden. So li Deo Gloria. De Chr. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria", directeur de heer J. Fren-' zei, vierde j.l. Zaterdag haar 11e jaar feest in de groote bovenzaal van de liarseboom, dat welgeslaagd heeten mag. Zang en voordracht wisselden elkander af, en de heer A. M. Vrugt wist de lachspieren danig in beweging té brengen. Ruim 3 uur ging men rta een dansje in de vroolijkste stemming huiswaarts. Met genoegen kan de ver eeniging op dezen feestavond terug zien.. Noord-Z uidholl. Bank. In overleg met curatoren heeft de heer rechter-eommissaris in het fail lissement der Noord- en Zuidholland- sche Bank gelast, dat eene nieuwe uit- keering aan de schuldeischers zal plaats hebben. Deze uitkeering zal vermoedeliik 7 bedragen. (BI. WkbL) O p geheven. Wegens te weinig belangstelling heeft de afd. Haarlem van den Tex tiel-arbeiders Bond opgehouden te be staan. Collecte. Door de Vereeniging „Getrouw aan Koningin en Vaderland te 's-Graven- bage zal hier eerstdaags een collecte woeden gehouden ten behoeve van de nagelaten betrekkingen, weduwen èn weezen van oud-strijders uit Ned.- Indië. Harmonie. De muziekvereeniging „Harmonie" geeft, naar wij vernemen, op de bloe mententoonstelling 7 concerten en in Trouw moet Blijken acht, henevens een concert in Rotterdam op den avond van Koninginnedag. Zonderlinge aanrijding. Zondagmorgen omstreeks 9 uur had op den hoek van den Kleinen Hout weg en 't Haarlemmerhoutpark een zonderlinge aanrijding plaats. Een motorwiclrijder bleef met 't achterwiel in een stuk prikkeldraad, dat om een lantaarnpaal gebonden was, hangen. De fietser had een flinke vaart, zoo dat de kap der lantaarn werd af gerukt en een hoeveelheid gas verlo ren ging. Door de onnatuurlijke rem werd de fiets tot staan gebracht, en kon de riider constateeren, dat de schade aan z'n fiets zich tot een gebo gen pedaal bepaalt. Hij zelf was zeer geschrokken. Zilveren Priesterfeest. Heden herdacht de zeer eerw. heer H. M. A. van Schaik, rector der kerk van het Allerheiligste Hart in 't Kie- verpark, den <iag der 25-jarige vervul ling van ziin priesterschap. Aangezien 't m de sülle week vóór Paschen is, droeg de feestelijkheid een eenvoudig karakter. De beminde jubilaris kreeg een me nigte bloemen en velen gevoelden zich gedrongen, hem op dezen dag te ko men gelukwenschen. Tooneelvoors telling. De tooneelvereeniging „Kunst naar Kracht" van Purmerend, welke bij den tooneelvvedstrijd van „D. I. U." met den eersten prijs werd bekroond, zal hier ter stede een uitvoering ge ven, als gast van „Door Inspanning Uitspanning". Opgevoerd zal worden „Met den handschoen getrouwd", van Fabricius. Met dit stuk werd de ver eeniging „K. N.- K." op drie wedstrij den met den eersten prijs bekroond, en mej. C. A. Semeins, welke de hoofdrol vervult, met de personeels medaille. In afdeelingen van de Cenlr. Werk plaats der H. IJ. S. M. circuleert een lijst, om handteekeningen te verzame len voor een verzoek aan de directie, om op den dag, wanneer II. M. de Ko ningin een bezoek aan Haarlem brengt, vrijaf te hebben met behoud van loon. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Een goede maatregel. De bewoonster van oen perceel aan de Cronjéstraat, wie de huur door den eigenaar is opgezegd, wenscht dat huis niet to verlaten. De verhuurder heeft nu hedenmorgen de voordeur van dat perceel doeu verwijderen, in de hoop, de onwillige bewoonster hier door te dwingen het perceel te verla ten, HAARLEMMERMEER. Bij de gehouden aanbesteding ven het verdiepen van tochten ln den Haariemmermeerpolder ln 4 percee- len, waren 21 inschrijvingsbiljetten ingekomen. Het laagst werd inge schreven voor perceel I door B. v. Groningen voor f 2440voor perceel II door M. Vastenhout voor 598voor perceel III door B. v. Groningen voor 1895 en voor perceel IV door J. West- dijk voor 2150, allen wonende ln de- zo gemeente. De guniiing is nog aangehouden. Veldwachter. De agent van politie 2e klasse R. Drenth te Hilversum is benoemd tot veldwachter dezer gemeente, ter standplaats Abbenes. Do eerw. heer Veldman, ger. pre dikant, O.-zijde te Haarlemmermeer, zal, om gezondheidsredenen en meer dan 40 dienstjaren, waaronder ruim 20 in Haarlemmermeer, emeritaat aanvragen. De in school 9 gehouden 2 half- jaarlijksche winter-tuinbonwcursus Is nu voor bet eerste halfjaar geëin digd. Een 20 leerlingen namen aan do lessen deel. In de eind-bijeenkomst prees de heer De Vries, directeur der tuinbouwschool te Aalsmeer, het on derwijs en den ijver en de toewijding der leerlingen en bracht bijzonderen dank aan de leeraren, de heeren Halm, Huisman en Maarse. HALFWEG. Zondag zijn alhier weder 4 automo bilisten wegens te Bnel rilden in het dorp bekeurd de verordening schrijft als maximum-snelheid 12 K.M. voor. SLOTEN. Een poelng der stakeTs om de aan de R. K kerk aan den Adm. de Ruy- terwev werkende metselaars, j.l. Za te rdnsrmidd aar te 12 uur te doen eindi gen, kon niet worden uitgevoerd, om dat een 30-tal rijks- en gemeente-veld» wachters het terrein hadden afgezet. LJMUIDEN. Brand. De stoomtrawler Barendz IJM 4 is uit zee teruggekeerd met 4 vrij ern stig gewonden. Deze verwondingen zijn bekomen bij een brand in het volkslogies, veroorzaakt door het ln brand geraken van kleeren bij het. aansteken van lampen. Merapl. Per sleepboot Wodan vertrok Zon dag van hier een nieuwe bnggermo- ien van de firma Ten Bokkee," Hut- nink, Korthals Altes en Van Thiel. Do Wodan zal de Merapl in een Spaan sche haven overgeven aan de sleep boot Oceaan, die hem naar Amerika zal sleepen. ZANDVOORT. Op verzoek van A. Koper Azn. al hier is Ingevolge art. 39 sub 5 der Drankwet ingetrokken het aan hem verleende verlof voor den verkoop van alcoholhoudender» drank anderen dan sterken drank, ln de gelagkamer van het perceel gelegen aan de Zeestraat no. 71. De met ingang van 1 April op ver zoek eervol ontslagen gemeente-veld wachter G. W. Ehbrecht Is met dien datum aangesteld tot buitengewoon gemeente-veldwachter. binnenland STAATSCOMivUtsbiii GrlONDWETS- HERZIENING. Naar Het Vad. verneemt, zal de staatscommissie in zake de grond wetsherziening voor een groot deel uit leden van de Staten-Generaal zijn samengesteld. Als leden van die commissie worden aan het blad ge noemd jhr. mx. J. RoëJl, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, mr. H. L. ürucker, jhr. mr. Van Doorn, mr, Loeff, dr. H. Nolens, dr. A. Kuyper en mr. Troelstra. Mr. J. B. Kan, secretaris-generaal van het Departement van Binnen- landsche Zaken, zal als secretaris dor commissie optreden. JOHANNITER ORDE. Tot Eerê-ridder der Johanniter Or de zijn benoemd op voordracht van den Herrenmeister Prins Eitel Frie- drich en door den Duitschen Keizer bekrachtigd: /E. baron Mackay, Den Haag, mr. C. J. Baron van Tuyll van Serooskerken, E. W. baron van der Capellen, S. A. F. baron Creutz, jhr. mr. L. H. J. F. van Bevervoorden tot Oldemeule, jhr. mr. D. Roëll, jhr. mr. A. Roëil (de nieuwe burgemeester van Amsterdam), jhr. I. D. Six, E. L. C. baron v. Tuyll v. Serooskerken, jhr. S. van Citters, J. F. baron Stra- tenus, j. j. A. A. baron van Pal- landt, H. J. baron van Doorn van Westcapelle, J. J. baron Fagel, J. M. D. Graaf van Lynden, jhr. L. M. Rut- gors v. Rozenburg, W. C. baron Roëll R. F. W. baron v. Westerholt van Hackfort, F. A. R. A. baron van It- tersum, Jhr. G. W. J. Hooft. GRONDGEBRUIK DOOR LAND- ARBEIDERS. Dezer dagen heeft te Utrecht een vergadering plaats gehad van hoofd besturen van de Federatie van de vijf R.-K. diocesane werklieden-organisa ties, den Christelijken Nationalen Werkmansbond en het Algemeen Ne derlandsch Werkliedenverbond, bij eengeroepen op initiatief vnn laatst genoemde, ter bespreking der vraag, of inzake het vraagstuk van grond gebruik door landarbeiders, niet wab.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1