NIEUWS* en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang, No. 8203. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 22 MAART 1910 A Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente),1.30 Franco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers0 0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 M „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 23 MAART. Opening Bloemententoonstelling. Schouwburg: Ned. Operette-gez. Lentelucht, 8 uur, Vauxhall: S. D. P. Openb. cursus vergadering, Spreker: dr. H. Gorter, 8 1/2 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Levende Dieren in 'smenschen bin nenste" in de rubriek Om Ons llcen. BEZOEK VAN II. M. DE KONINGIN. Gisterenavond kwam het bestuur der Vereeniging „Koninginnedag" in spoedeischende vergadering bijeen ter nadere bespreking der plannen tot feestviering bij het aanstaande officieele bezoek van H. M. de Ko ningin. Het voorloopug programma is bij B. en W. ingediend. Ds Prins. Om de stad morgen met de komst van Prins Hendrik ter gelegenheid van de opening der bloemententoon stelling een feestelijk aanzien te ge ven. hopen we, dat niemand in gebre ke zal blijven, om de vlag uit te ste ken. EEN ONTSLAGKWESTIE. Men schrijft uit Haarlem aan „De Tijd" Ee.no eigenaardige kwestie krijgt de Commissie van Beroep alhier te be slissen. In het Schoterkwartier be staat of liever bestond een Parochia le meisjesschool, waaraan verbonden waren eenige onderwijzeressen, o. a. mej. H. C. M. K. Bedoelde school is nu overgedragen aan de eerw. zus ters Franciscanessen van Roosendaal. Mej. K. kreeg nu voor eenigen tijd van het Parochiaal Schoolbestuur do tijding, dat zij, met inachtneming van den termiin, in haar contract bepaald, werd ontslagen wegens opheffing der school. „Zij berustte hierin niet, maar be riep zich op de C. v. B. „Mr. Post zou haar zaak verdedi gen, terwijl mr. Synions als advocaat van het Schoolbestuur optrad. „Dinsdag 22 Februari is deze kwes tie behandeld, maar nog is geeue Be slissing geval ien. „De voorzitter van het Schoolbe stuur, de zeereerw. heer M., deelde mede, dat de school financieel nie.l kon bestaan en dat hij haar daarom op heft. „Nu is het aan het Schoolbestuur dit met cijfers te bewijzen ,wat in de volgende zitting moet geschieden. „Tot zoover is de kwestie thans ge vorderd, waarbij weer de rechtspositie der onderwijzers zal „worden ver sterkt of op eenc bedenkelijke manier verzwakt. Voordracht uitgesteld. Door omstandigheden moest de voordracht met lichtbeelden over „Typen van Qud-Hollandsche Schil derkunst" die op 23 Maart door Prof. Dr. W. Martin, directeur van het Mauritshuis te 's-Gravenhage, vanwe ge het* Museum van Kunstnijverheid te Haarlem zou gehouden worden, voorlnopie worden uitgesteld. Do datum, waarop zij thans zal plaats hebben, zal nader worden be- kend gemaakt. Aanbesteding. Heden werd ondershands aanbe steed hot ver- en aanbouwen van twee winkelhuizen met bovenwonin gen, voor rekening van den lieer C. de Zwart, Heerensingel. Ingeschreven werd als volgt Itaub en Bierboom f 3900. P. Mul '3913. Bonke -3918. G. Meerman 3859. J. W. Neuteboom 388-1.- OKGELBE8PELING In do Groote- ol St.-Bavo-kerk te Haarlem, op Donderdag 24 Maart, des namiddazs van 2 tot 3 uur, door den heer W. Ezerman. Programma 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. 2. Andante, Niels W. Gade.; 8. Sonate, A. Maillij. a. Allegro maestoso, h. Andante, c. Allegro con brio. 4. Choral (Meistersinger), R. Wag ner. 5. Aria uit do Messias. HSndel. ONDERL. BRAND WAARB. VEREENIGING. Men schrijft ons Maandagavond had in een der za len van „De Kroon" de jaarvergade ring plaats van de Onderlinge Brand waarborg Vereeniging voor de Ge meente Haarlem. Uit het jaarverslag bleek, dat in 1909 verschillende in schrijvingen werden geboekt. Het verzekerd kapitaal bedroeg ein de December 5669809, waaronder be grepen een bedrag van 478250 voor het openbaar slachthuis, door de ge meente Haarlem bij de vereeniging geplaatst Het verzekerd kapitaal is verdeeld als volgtaan gebouwen 287000, aan meubilair 2.056369 en aan koopmans goederen f 751.300. Het aantal deelhebbers bedroeg op uit. December 1086. De financieele toestand is zeer gun stig. De ontvangsten bedroegen met bij voeging van het saldo over 1908, 7480.801/2 en de uitgaven 7291.68, zoodat de rekening sloot met een bate van 189.12 1/2. Dit bedrag werd gevoegd bij het fonds der vereeniging, dat daardoor steeg tot f 2186.621/2 en dat in pand brieven ïs belegd. De rekening, aangeboden door den penningmeester, den heer mr. F. R. Crommelan werd nagezien en goedge keurd door de heeren G. E. Otto, J. F. v. Emmerik, R. Haverschmidt, J. B. Bosse en J. J. Driessen. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren J. van den Ban en J. W. Stoutjesdijk. DE BLOEMENTENTOONSTELLING- De Jury kende reeds de volgende bekroningen toe: Eereprijs: afd. Overveen voor col lectieve inzending hyacinten; 100 pot ten enkele en dubbele hyacinten, le prijs J. C. Gehrels, Overveen; 90 hya cinten op glazen in 30 soorten le pr. G.'van der Mey, Lisse. 30 pannen hya cinten in 30 soorten le pr. A. Roozen en Zn,, Overveen. 30 pannen enkele vroege tulpen in 30 sooirten le pr. Hillegomsche Bloem bollenkweekerijVan Waveren en Zo nen. Groep Freesia-hybr. G. C. v. Tu- bergen Jr., Haarl., eereprijs. le prijzen: 30 p. vroege tulpen, M. "van Waveren en Z., Hillegom; 40 pannen Darwintulpen Van Meerbeek! en Co., Hillegom. Een of meer nieuwe Rhododen drons: C. B. van Nes en Zn., Boskoop; syringa vulgaris V. A. Vreeken, Aals meer. Mooiste groep bloeiende planten, i firma Wezelenburg, Hazerswoude. Schoonste verzameling afgesneden bloemen D. J. Fase Zonen, Aalsmeer; 30 35 groepen tulpen in kistjes C. Eggiuk, Voorschoten. De wereldreizigers. Zondagmiddag zijn van de Korte Hoogstraat tc Rotterdam in de 'rich ting van Dordrecht tweo mannen uit Haarlem vertrokken die „een reis om de wereld" zullen maken in een ge raamte van rotting en vlechtwerk, dat den vorm van een flesch heeft. O mbeurten dragen zij dat gevaarte op hun wandeling. Do wandelaars hadden veel bekijks. NALATENSCHAP-ZENDE. Mr. P. Tideman, optredende als cu rator in zake de nalatenschap van den in 1796 te Haarlem overleden Duit- schor Johannes Zende, deelde heden morgen voor de civiele zitting der rechtbank zijn conclusie mede, lui dende - Mitsdien bij vonnis der Arrondisse- menls-Rechtbank te Haarlem zal wor den verstaan, dat de eischer in zijn hoedanigheid van curator over de on- boheerde nalatenschap van Johannes Zende aan alle belanghebbenden heeft afgelegd een deugdelijke rekening en verantwoording en dat hij gehouden is van het saldo, groot 60.859.63 1/ü, tegen bewijs van kwijting uit te kee- ren aan de gedaagden (n.l. de zes pro cureurs der erfgenamen) volgt de lijst der 77 belanghebbenden met hun aandeel in de nalatenschap, na aftrek van de kosten van het geding. De procureurs der belanghebbenden refcreeren zich aan deze conclusie. Conclusie van het O. M. over éen week. Inzendingwereldtentoon- stelling Brussel. De Ilaarlemscho Huishoud, en In dustrieschool zal voor do afdeeling Huishoud- en Industriescholen op de tentoonstelling te Brussel inzenden lingeriewerk, den leergang nuttige handwerken en frfihalwark. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Aan 't jaarverslag van deze inrich ting, dat in de hedenmiddag gehou den vergadering werd uitgebracht ontleenen wij 't volgende De hoop in het vorig jaarverslag uit gesproken is verwezenlijkt. De ge meente Haarlem heeft de jaarlijksche subsidie van 2800 tot 4000 verhoogd. Als gevolg hiervan werd ook de pro vinciale subsidie tot 3000 vermeer derd, terwijl ook van de omliggende gemeenten een jaarlijksch subsidie of een subsidie per leerling werd ontvan gen. Een salaris- en een pensioenrege ling voor het geheele personeel zijn dan nu ook ingevoerd, en een ziekte en ongevallenverzekering voor de in- wonenden, waardoor aller positie aan- j merkelijk is verbeterd. Aan mej. Eijssen werd eervol ont slag verleend als leerares van een avond-naaiklasse. Eenige openbare lessen mochten zich in groote belang stelling verheugen en bleken meer te voldoen dan een tentoonstelling van toebereide spijzen en vervaardigde werkstukken. (Jok een populaire voor dracht, gehouden door Dr. Boshou wers over het verleenen van eerste hulp bij ongelukben, viel zeer in den smaak der talrijke aanwezigen. Evenals vorige jaren werden door de leerlingen verschillende inrichtin gen en fabrieken bezocht, o. a. het Abattoir, de modelboerderij „Bercken- dael" te Loosduinen, de chocoladefa briek der firma Droste en de meubel fabriek der firma Pander te Den Haag. Mej. E. Knappert van Leiden hield voor de leerlingen twee lezingen. In Teyler's Stichting woonden dezen een demonstratie bij over draadlooze te legrafie. Het leerlingenaantal is aan voortdurende wisselingen onderhevig. Waren in het afgeloopen jaar de op leidingsklassen goed bezet, (het aan- ta lleerlingen vermeerderde met 18), hetzelfde kan niet gezegd worden van de afzonderlijke cursussen, waarvan het aantal met 47 verminderde. De cursussen voor dienstboden vooral werden slechts matig bezocht. De kinderbewaarplaats werd in 1909 bezocht door 7983 kinderen, waarvan, zooals ook In vorige jaren, velen voor rekening van de vereeniging „Welda digheid naar Vermogen". Een woord van dank wordt dan ge bracht aan allen, die bijdroegen om linnen- en speelgoedkast gevuld te houden. Het bestuur leed een gevoelig ver lies door het uittreden van mej. Van Vladeracken, die van de oprichting der school af met groote toewijding de belangen der inrichting behartigd heeft, ln mevrouw Van RossumCoster van Voorhout, heeft het bestuur hare plaatsvervangster gevonden. Mej. Loosjes werd in de vergadering van 26 Maart als nieuw bestuurslid benoemd. De inkomsten over dit jaar bedroe gen 27.653.811/2, de uitgaven ƒ27.358.351/2, zoodat een batig saldo blijft van ƒ295.46. Afscheidsmaaltijd. De Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs hier ter stede bood gisteren in het hotel Funckler een maaltijd aan aan den afgetreden directeur der H. B. S., dr. H. Bron- gersma. Daaraan namen deel de heeren Dufour, voorzitter Dijckmeester, se cretaris; Verstelt, Vogel, "van der Ley, Teding van Berkhout, Van Lynden, Sybrandi, Van Vloten, Bijleveld, en Beynes, leden de oud-voorzitters, de heeren Stuten en Loosjes en de oud- leden Van de Poll, De Haan Hugen- holtz en Breda Kleynenberg. De voorzitter en verscheidene an dere leden brachten een woord van hulde aan 's heeren Brongersma's verdiensten. Korthalsfonds. In de school van den heer Branden burg heeft, de 17e uitreiking dar Kort- halsprijzen plaats gehad. De voorzit ter van het Korthalsfonds, Mr. A. W. Thüne, overhandigde met een toepas selijk paedagogïsch woord aan een 13-tal leerlingen der openbaire lagere scholen een diploma, recht gevende tot het bezoeken van de Ambachts school, van de Burgeravondschool, van de Handelsavondschool, en van de huishoudschool. Behalve door liestuurdoren, werd de plechtigheid door eenige hoofden van scholen bijgewoond., Gev. Voorwerpen.^ Een bruine taxhond, Gasühuisstr. 18. Een lorgnet, Gierstraat 85. Een bloedkoralen ketting met gou den sluitinir. Lellestr. 44 rood. Een R. K. kerkboek, Esschilder- etraat 5. Een zilveren dameshorloge bij D. Beukers, Wilhelxninalaan, Heemste de. Een rozenkrans, Brouwersstr. 104 Een damesparapluie. Coltermans- straat 5. Een zilveren schakelarmband., L. V eerstraat 13. Een verguld zilveren medaille (broche, Koningstraat 12. Een stuk van een rozenkrans, Voor zorgstraat 50. Een koperen scharnier, Oude Raamstraat 7. Een gouden Lotrgnet, Warmoesstr. 23 K. Een damesparapluie aan het hulp postkantoor aan het Plein. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Door de bouwvereeniging de Vriend schap zullen aan de Celebesstraal al hier 21 woningen worden aangezet, en daarbij aansluitende ook vermoedelijk een gedeelte der Soendastraat be bouwd worden met een twintigtal wo ningen, wat een mooie verbetering be- leekent voor dat, gedeelte van het Schoterkwartier. Gisteren had, zooais reeds gemeld Is. een huiseigenaar de deur uit een woning laten wegnemen, omdat de huurder niet alleen weigerde te beta len, maar ook de woning niet wilde verlaten. Dit middel wat de eerste maal hier is toegepast, is met succes bekroond. Zonde rdeurwaarder en zonder po litie, hebben de onwillige bewoners gisteravond laat hun woning verla ten. SPAARNDAM. Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland doen weten, dat de door den raad der gemeente Spaarn- dam voorloopig vastgestelde wijzi ging van den ligger der wegen, bin nen die gemeente, van 1 April 1910 tot en met 14 April d. a. v. Ier provin ciale griffie voor ieder ter inzage zal nederligren en dat leder, die tegen die wijziging van den ligger bezwaren mocht hebben, deze tot en met 21 April 1910 schriftelijk te hunner kennis kan brengen, met duidelijke opgaaf van naam en woonplaats. HEEMSTEDE. Bij de heden gehouden aan beste duig van het leggen van buizen ten dienste van de waterleiding over eon lengte van 17 kilometer is ingeschre- •ven door: C. de Ruyter, Leiden, 23445; L. H. van Essen, Halfweg, 41190; G. Voul- fear en Co., Enschedé, 18869.25; J. de Boer, Rotterdam, 25699.45. A. v. Duuren, Gïesendam, 28.000; C. Ben art te Haarlem, 32700; Kerkho ven en Huisman, Zaandam, 33.000; G. Wilson, Den Haag, Z3.594; G. Bos, Haarlem; f 30867; Voulker en Co., Eindhoven 46985. De gauming is aangehouden. BENNEBROEK. In de gehouden vergadering van de Commissie tot wering van schoolver zuim, alhier, zijn tot voorzitter en secretaris herbenoemd de heeren: Dr. A. Kou we naar en S. D. Kohier. De H. Communie zal alhier plaats hebben op 13 April a.s. 33 kinderen zullen daaraan deelnemen. Den 9den April hoopt de heer B. J. van Kessel, meesterknecht hij de fir ma Gebr. Bijvoet, den dag te herden ken waarop hij yoor 50 jaar bij deze firma in dienst trad. AERDENHOUT. De villa Louisiana gelegen aan den Tramweg, en vroeger bewoond door de familie Loosjes, zal thans worden betrokken door den heer T. W. J. Wilde van Amsterdam. HAARLEMMERMEER. Ernstige gevolgen. De echtrenoote van den landbouwer C. S. te Vijfhuizen werd enkele dagen geleden door een hond gebeten, toen ze bij een buurman op liet erf kwam. De benedenarm werd zoodunig ver wond, dat de inroeping van genees kundige hulp zeer noodzakelijk bleek. Thans ligt de vrouw als gevolg van do ernstige verwonding haar toege bracht. e.rnstiflf ziek to bed. Chr. Vereenigingslokaal. Door den kerkeraod der Geref. kerk te Nieuw-Vennep is, ingevolge eene gehouden bespreking op een vergade ring van manslidmaten dier kerk, be sloten, het bestaande vereenigingslo- kaaltje af te doen breken en daarvoor te laten verrijzen een kosters woning en daarboven een flinke zaal voor het houden van vergaderingen, enz. De verschillende vereenigingen al daar, die thans zich moete.n behelpen met een laag en donker vertrek om te vergaderen, juichen deze verbetering van harte toe. Binnenland TWEEDE KAMER. OPSTOOTJES TE BANDOENG. De heer Bogaardt heeft de volgende vragen ingezonden onder dagteeke- ning van 11 Maart 1.L: Is er een onderzoek ingesteld naar de oorzaken van de te Bandoeng plaats gehad hebbende opstootjes tij dens de jongste cholera-epidemie al daar? Zoo ja, is de minister van Ko loniën bereid, de resultaten van dat onderzoek aan de Kamer mede te deelen en zulks in verband met de vraag, in hoever de betrokken plaat selijke bestuursambtenaren al dan niet nalatig zijn geweest in het ne men van maatregelen ter voorkoming dier opstootjes? Onder dagteekening van 18 Maart is hierop door den minister van Ko loniën geantwoord, dat hem niet be kend Is, of een onderzoek is ingesteld naar de oorzaken van hetgeen te Bandoeng is voorgevallen tijdens het voorkomen van cholera te dier plaatse. Mocht er reden zijn om te twijfelen aan de doelmatigheid van de door het plaatselijk bestuur getroffen maat regelen, dan zal zegt de minister de Indische regeer in g zeker niet ver zuimd hebben, daaraan de noodig© aandacht te geven. SUIKERBIETVERBOUWERS. De vergadering van Suikerbietver bouwers in Noord-Holland besloot in haar gisteren te Amsterdam gehouden vergadering, het bestuur op te dra gen, middelen te beramen om te ko men tot de stichting van een coöpe ratieve beetwortelsuikerfabriek. LIBERALE UNIE. Zondag is te 's-Gravenhage verga derd door de commissie uit de Libe rale Unie, belast met de herziening van het program van beginselen de zer vereeniging. Ze is met haar taak gereed gekomen. STUURLIEDEN-EXAMENS. De Commissie voor de stuurlieden- examens, bedoeld Ln de Schipperswet (Staatsblad 1907 no. 244) zal, aanvan gende 12 April, zitting houden te 's-Gravenhago. Aanvragen on> toela ting tot de examens moeten den heer J. van Scheers te 's-Gravenhage, voor zitter der Commissie, vóór 2 April be reikt hebben. Men zie verder Staats courant no. 68. DE WILLEM II. Uil Lorient wordt geseind, dat op het eiland Belle-Ilo weer verschillende goederen zijn aangespoeld, afkomstig van de Willem II. INTERPARLEMENTAIRE CONFERENTIE. Men meldt uit Brussel De Interparlementaire Raad heeft besloten, dat de interparlementaire conferentie op het einde van Augus tus of in het begin van September te Brussel b'ieep zal komen, daar de Ameribaansche groep het land niet eerder kan verlaten wegens de verkie zingen in Juli. De agenda zal omvatten herziening van de reglementen, de resultaten van de maritieme conferentie en voor stellen naai- aanleiding daarvan, on aantastbaarheid van den eigendom ter zee in tijd van oorlog, de quaestie van den sluikhandel en de blokkade, de quaestie van de neutralisatie van inler-oceanische zeeëngten en kana len. De heer Tydeman woonde de verga dering bij. ROODE KRUIS. In de gisteren onder leiding van Z. K. II. den Prins der Nederlanden ge houden algemeene vergadering van het Nederfaudsche Roode Kruis, wer den in de plaats van de heeren jhr. De Savornin Lohman, jhr. Van Karne- beek en Tempelman van der Hoeven, die bedankt hadden, gekozen mr. dr. J. A. A. H. de Beaufort, commies aan het departement van Buitenlandsch® Zaken, dr. G. VV. S. Liugbeeb, arts, oud-leider van de Ned. Roode Kruis- amhuiance in Zuid-Afrika in 1899, en jhr. mr. dr. H- A. van Karnebeek, re ferendaris van het departement van Koloniën. Door den secretaris, den heer VV. J., Vervloei, werd het verslag uitgebracht over het tijdvak 1 Juli 1907 tot 30 Juni 1909. Het verslag bevat in beknoptcn vorm eenige mededeelingeu omtrent de verrichtingen der comitê's en cor respondentschappen. De directeur van de Koninklijke Fa briek van erhandstoffen te Amster dam, de heer C. F. Uteriuohlen, heeft der regeering zijn fabriek en perso neel aangeboden, als hospitaal voor zieke en gewonde krijgslieden ih tijd van oorlog. liet aantal vrijwilligers, dat, na on derricht te zijn in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken, bereid is, in oorlogstijd hulp te verleenen hij de militaire verpleging; is geklommen tot 1700. Den secretaris, den heer Vervloot, die weldra heengaat op zijn verzoek, wegens gevorderden leeftijd, werd van verschillende zijden hulde gebracht. De voorzitter sloot zich bij dezo woorden aan en uitte den wensch, den heer Vervloet hier nog dikwijls, het zij als eerelid of in andere qualitei'. aanwezig te zien. De voorzitter sloot daarna de verga- dering. DE CHOLERA TE SEMARANG. De Van-dag-tot-d ag-schr ij ver in het Hbld. schrijft o.a.: Men heeft gelezen het telegram uit Semarang, dat de heer W. A. Bo- gaerdt in de Tweede Kamer voorlas: „Wij hebben hier zuiver drinkwa ter noudig. Al twintig jaar en langer beraadslaagt de Regearing over toe voer van zuiver drinkwater, dat de bijna droge artesische putten niet ia voldoende mate geven. Intusschen sterven hier thans weer dagelijks Eu ropeanen en Inlanders aan cholera; niet enkelen, als kort geleden ln Rot terdam, doch honderden, en wij heb ben geen zuiver water." Toen te Rotterdam enkele cholera- lijders overleden waren Rotterdam is zoo nabij was men vol deernis en wilde men alles doen om te helpen en te voorkomen. Maar Semarang is aan honderden Nederlanders even na aan 't hart als Rotterdam dat is. En men behoeft niet te beraadslagen wat men doen kan om te helpen. Men heeft slechts zuiver drinkwater le brengen in de huizen van Semarang! Wij zenden jaar in jaar uit onze beste jonge Nederlandei's naar India onze beste, want de geestkracht, die hen daartoe drijft en hen in staat stelt te volharden is hun adelmerk. Zij en de inlanders gelijkelijk hebben er recht op daar niet vergiftigd le worden. Een goed georganiseerde gezond heidsdienst zou in de eerste plaats overal voor rein drinkwater moeten*" zorgen. Ten laatste kreeg Soerabaja dit na 't jarenlange lijden, nadat typhus, cholora en dysenterie er duizenden slachtoffers geëischt hadden! Heerlij ke victorie- Het drinkwater is de red ding van de mooie hoofdstad van O. Java. Maar Soerabaja is de eenige hoofdstad op Java, die goed drink water heeft. De eenige... de eenige! ATJEH. Blijkens een uit Ned.-Indië bij da Regeoring ontvangen telegram, heb ben zich in het Meulabonsche (West kust van Atjeh en onderhoorighoden) gemeld vijf voorname bendehoofden, vele panglima's en 115 volgelingen. ZACHTE WINTERS. De weerkundige medewerker van de „Zutph. Ct." wijst er op, dat, toen er in den loop van dezen winter geen vorst van beteekenis voorkwam, ook het volksgeloof nog wel eens ter spra ke kwam „Dat na een zachten win ter, een koele zomer, en na een kou den winter een warme zomer volgt en omgekeerd." Zoowel den winter als den zomer als normaal beschouwaide, dat wil zeggen indien de temperatuur van het betrokken jaargetijde niet meer dan 0.9 gr. Fahr. (0.5 gr. Cels.), verschilt met het gemiddelde daarvoor over het laatste twintigjarig tijdvak kwa men in dit tijdsverloop, zes normale, acht zachte en zes koude winters, e* tien normale, vijf warme en vijf koele zomers voor. Na de normale winters volgden vier normale, één warme en' één koele zomer na de zachte, vijf normale, twee warme en één koele

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1