NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Donkere Schaduwen 27e Jaargang. No. 8204. Verschijnt dagelijks, behalve op Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678. Amsterdam. Telephoon interc. 6229. AARLENS ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem120 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der „gemeente)a 1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur j. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.-, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Zon- en Feestdagen. woensdag 23 maart i9io b TWEEDE BLAD. De Bloemententoon stelling. DE OPENINGSDAG. Na jarenlange voorbereiding brak heden dt dag aan, waarop het Hoofdbestuur der Algemeeuo Veree niging voor Bloembollencultuur eu de Tentoonstellingscommissie de ten toonstelling ter gelegenheid van haar 50 jarig bestaan eindelijk voor gereed kon verklaren. Jaren van voorbereiding... wat een massale hoeveelheid arbeid is er ver- richtl Eerst in stilte: de opperihg van het denkbeeld, het uitwerken der eerste plannen, daarna 't volledig echènia, het overleg plegen met au toriteiten en afdceliugen. Toen het mogelijk maken van de plannen. Steun zoeken bij verschillende be stuurscolleges en eindelijk de verwe zenlijking van hetgeen men zich voor stelde te doen. En dit laatste eischto niet minder dan een jaar werkens. Herinnert men zich het nog, dat we wat tegen elkander mopperden, in het midden van 1909, toen we de hou ten hekken langs den Dreef en over 't Paviljoen zagen verrijzen tusschen de grocnlngen rondom; en hoe we ons-2elf afvroegen, af dat nu niet wat al tc royaal was dit mooie stuk van den Haarlemmerhout toen reeds af te staan voor een tentoonstelling, die noia->bene pas over een jaar zou ge houden worden De klagers van tloen zullen wel be keerd zijn, als ze straks dit teureüi, dat tot nu een rustige weideplek bood in de schaduw van het lommer rijke geboomte op de vrije schoolmid dagen in de groen»' gazons de prilste jeugd tot stoeien en ravotten verlok te, rondwandelend genieten van het geen noeste werkzaamheid met hoofd en hand hier tot stand heeft gebracht. Heeft men 't al onaangenaam ge vonden dat men zoolang dit mooie Hout-gedeelte moeét missen, de ko mende maanden zullen dit gemis al leszins vergoeden. Want al de weel de van kleur en vorm, die in Kenne- meriand op de bollenvelden en in de kweekkassen oo.t het oog streelde, is hier op smaakvolle wijze bijeenge bracht... Maar een beschrijving van de ten toonstelling zelve is nog met aan de orde. Dies spare 'k in mijn pen de woorden van bewondering over t ooge-bekoring ter Jubileums-tenioon- stelling. 'Genoeg is hiermee gezegd, om te doen inz.en welk een eerbied-ofdwin- gende hoeveelheid werk er is gedaan moeien worden, vóór het Hoofdbe stuur met een gerust hart Prins llen- dtrik en de autoriteiten kon ontvan gen ter plechtige opening van deze tentoonstelling, die alle exposities op dit geb.ed verre in de schaduw stelt. De mededeelingen in de bladen, nu reeds maanden lang vertellend, nu dit. en dan weer dat vermeldensw:aar- dige. hebben het publiek op de hoogte gehouden van 't geen er geschiedde. Bij het woord van hulde, dat wij onzerzijds gaarne te dezer plaatse aan het Hoofdbestuur en de Tentoon stellingscommissie brengen voor de uitmuntende organisatie dezer groote tentoonstelling, voegen we er nog een woord van dank aan toe voor de zorgzame wijze, waarop genoemd be stuur, vooral de voorzitter, de heer Ernst H. Krelage, de pers ter wille is, om haar arbeid te vergemakkelij ken. Uitvoerig hebben we aan het in het begin dezer maand verschenen „Gedenkboek" gegevens ontleend, waairuit we de slotsom trokken, dat de Alg. Vereeniging voor Bloembol lencultuur, belangen behartigt, die voor een zee>r groot deel identiek zijn met die van Haarlem en Omstreken. Behoeven we nog te herinneren aan de toen gegeven statistiek van den omzet van den bloembollenhandel? Daarom is de dag van heden te vens een belangrijke dag voor onze gemeente en de haar omkringende dorpen, wier bostaausbromieu voor een goed deel de bloembollenkweeke- rij is. Het gouden feest der'Vereeniging is daarom een verheugende gebeurtenis voor allen, wien de welvaart van dit gedeelte van Kennemerland ter harte gaat. Mee is deze tentoonstelling er een, die veler sympathie wint, omdat zij Haarlem met de bezoeken van de le den van het Vorstelijk Huis vereert. Zij is ook de aanleiding tot het offi- cieele bezoek van het Koninklijk Echt paar1 ami de Gemeente, in het laatst van Mei. Maar eerst al was er Prins Hen drik, die hedenmorgen de tentoon stelling opende. ÏN DE S0C. „VEREENIGING." De eigenlijke opening der tentoon stelling geschiedde niet op het ter rein in den Hout, doch in de groote zaal der Soc. „Vereeniging", waar aan, door de vijfjaarlijksche exposi ties zooveel herinneringen van Bloem bollencultuur zijn verbonden. Prins Hendrik was des morgens met zijn aujudant Jlir. Van Suchte- len van de Haare in een automobiel uit Deu liaag naar hier gekomen. Te ongeveer 10 3/4 reed de Prin sen-auto de Lange Begijnestraat in voor de ingang van de „Vereeniging", waar de voorzitter van Bloembollen cultuur, de heer Ernst H. Krelage in gezelschap van Air. U. van 1 ïenho- veu, Commissaris der Koningin, en andere autoriteiten, den hoogen Be zoeker opwachtten. Hier waren reeds vroeg velen geko men, om een goed plaatsje te bemach tigen, teneinde den Prms te kunnen zien. De auto stopte bij den hoofdingang vóór de met planten versierde vesti bule. Een korte verwelkoming volgde Daarna werd de Prins naar de Lees zaal geleid, die een fleurig aspect aan bood, versierd als zij was door fraaie plantengroepen, waarvoor de heer Teunis, bloemist hier ter stede, had zorg gedragen. In de hoeken waren mooie palmen- groepen aangebracht, en op den schoorsteenmantel eveneens een tooi van groen en bloemen. De deur, toegang gevende tot de ineenlooponde Societeitszaleu, was gedrapeerd door een fluweeleu por- tière. Tusschen het groen en de bloemen stonden mooie meubeltjes, die evenals de heele stoffeeriug van dezen out- vangstsaJon, door de firma Pander gelegerd was In bet midden lag een dik tapijt, waaromheen eenige fauteuils, cra- peauds en een divan waren gerang schikt. Hier waren ter ontvangst aanwezig de voorzitter der Internationale Jury, Mr. J. C. de Marez Oyens de leden van het Hoofdbestuur, de heeren E. H. Krelage, Haarlem, voorzitter L. II. Koolhoven, flloeniendaal, onder voorzitterVV. G. Droog, Haarlem; Jan Roes, Vogelenzang; J. Koornen Hz., Winkel C. H. Damen, Monster, H. V. van Zanten Jz., Hillegoin C. J. L. van der Meer, Noordwijk C. Eg- gink. Voorschoten G. Vlasveld, Sus- senheim J. L. Veldhuizen ven Zan ten, Lisse Joh. de Breuk, Haarlem, algemeen secretaris-penningmeester de eere-voorzitters der Tentoonstel ling, de heeren A. S. Talmu, Minis ter van Landbouw Mr. G. van Tien- hoveu. Commissaris der Koningin Staatsraad 111 buitengewonen üienst Mr. J. G. Patijn, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Hol land Mr. H J. Dijckmecster, Com missaris der Koningin in de provincie Zeeland de leden van hét Eere-Co- mité Jlir. Mr. J. VV. G. Boreel van Hogelanden,. Burgemeester van Haar lem, Kamerheer in buitengevvoneu dienst vau 11. M. de Koningiu, Eere lid der Alg. Ver. en 32 leden en de voorzitter der Tentoonstcllings-Com- mtssie, de lieer T. van Wavcren, to Heemstede en liet eerc-lid de heer VVeutholt. Na een kort vertoef in dezen salon, waai1 eeuige verversehingi'n werden gebruikt, begaf hel gezelschap zich naar de groote zaal, waar een uuulal genoodigden bijeengekomen waren. De gangen waren met palmengroe- pen versierd en met loopers belegd. In de zaal hadden de genoodigden op de eiken stoelen plaats genomen. Hier bevonden zich eenige Eere- leden van „Bloembollencultuur", ae voorzitters der 39 ufdeeliugen, een aantal loden vun Gedep. Staten vun. Noord- en Zuid-Holland en Zeeland, de leden van den Haarlemschen eu Huemstoedschen Gemeenteraad en ve le Burgemeesters van de 39 gemeen ten, waarin afdeelingen van „Bloem bollencultuur" gevestigd zijn. Verder waren toegelaten zooveel le den der Vereeniging als er nog plaat sen in de groote zaal over waren. Up liet podium, dat door frauie plan- tenversieringeii er op en er tegen aan een teestelijken aanblik oplever de. stond „Zang eu Vriendschap" ge- scnaaid ünder aanvoering van uen heer VV. Robert. In 't groen was als rn'ddenstuk een borstbeeld van de Koningin aange bracht. Uok hier had de heer P. H. Teunis voor de versiering gezorgd. Vóór het t^oneel in de zaal waren stoelen geplaatst voor den Prins en de voornaamste gasten. De groej) der ceremoniemeesters, samengesteld door den lieer Buys, en dienstdoende bij de opening der tentoonstelling in de Soc. Vereeniging bestond uit de heeren J. Korthals Al- tes, F. Breiienstein, J. C. Burkens, Dolleman. L. Everard, Mr. F. C. van Hall, Mr. Diemer Kool, P. Lucassen, i Jhr. Von Mühlen, Roessingh, John j Ruys, Jlir. Coehoorn van Sniinia. Mr. C. VV. Thöne, Van Duyvené de Wit eu M. J. Waller. DE OPENINGSPLECHTIGHEID. Zoodra de Prins de zaal betrad, stonden alle aanwezigen op, de diri- geerstaf van den heer Robert daalde, en in vol, sonoor manneneeluid klonk het oude „Wilhelmus" dén Prins en het hem begeleidende gezelschap te gen. Over de in de wandelgangen ge spreide loopers begaf men zich naar het voorgedeelte der zaal, waarde ze tels van den Prins. Minister Talma, de Commissarissen der Koningin, den Burgemeester van Haarlem, en den voorzitter der Internationale Jury wa ren aangebracht. Nadat de zetels waren ingenomen, zong de Kon. T.iedertafel wederom het „Mor'ontied", van B. van Meurs, getoonzet door Philip Loots. Met veel aandacht luisterde de Prins naar het mooi gezongen lied, dat als volgt luidde Nog heeft de morgen niet gegloord 1 Nog heb 'k 't kleop'len met ge hoord Der klokken in de dalen. Nog is het. &til in struik en boom, De vogels neuren in hun droom Gezangen en koralen. Reeds heb ik, wund'lend, op mijn luit Dit lied gespeeld, on doe het luid Door woud eu veld herhalen. DE VVELKOMSTRFDE VAN DEN VOORZITTER. De laatste: klanken van het lied stierven in de zaal weg. toen richtte de voorzitter van „Bloembollencul tuur" zich tot den Prins in de volgen de rede Koninklijke Hoogheid, Dames en Heeren I Waar de Algemeeuo Vereeniging voor Bloembollencultuur aanstonds de hooge oer zul te beurt vallen, dat hare tentoonstelling door Uwe Ko ninklijke Hoogheid zal worden ge opend, na eene openingsrede door Zij- no Excellentie den lieer Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, daar past den voorzitter slechts een zeer bescheiden woord. Maar geheel zwijgen mag hij niet; het ware on- heuseh, 'Zoo hier niet uit naam der vereeniging gesproken werd een woord van welkom en een woord van dank. Welkom, driewerf welkom heet ik U, Prins der Nederlanden. Bescherm heer der Tentoonstelling Door de tentoonstelling onder Uwe hoede te nemen, en daaraan den luister te ver- binden van Uw vorstelijken naam hebt Gij het voetspoor betreden -van Kuning Willem den Derden, d.e, zeil ervaren kenner en vurig miunaar van planten en bloemen nooit uen vader- ianoscnen tuinbouw zijn steun ont hield, waar hij dien beuoeiüe. Lvve aanwezigheid te dezer jilaatse zei de kroon op de sympathie, uie de Neder- I landsche tuinbouw te Berlijn, en thans onze tentoonstelling, ook door de uillooving van twee medailles, reeds van Uwe Koninklijke Hoogheid mocht ondervinden. Welkom, Munster van Landbouw, 1 Nijverheid eu liaudel Welkom, Com missarissen der Koningiu in de bloembollenkweekende prov iucièn, eere-voorzitters der tentoonstelling Het is voor onze vereeniging een veel- beteekenend voorrecht, dat d«. hoog- ste dragers van het gezag in staat en gewest zich aan het hoofd hebben wil len stellen van haar gedenkfeest. Wij mcenen daarin een erkenning te mo gen zien van de overwegende beteeko- nis van den tuinbouw in 't algemeen en do bloembollenteelt in 't bijzonder voor de welvaart van een belangrijk deel van het land W elkom Burgemeester van Haar lem Gij hebt ons in hooge mate ver plicht door hei voorzitterschap van het eere-comïté wel te willen aanvaarden. W ij wisten van onze vorige vijfjaar- lijksche tentoonstelling, dat wij niet te vergeefs een beroep zouden doen op uwen steun Ook thans hebt gij al uwen invloed gebruikt ten bate der tentoonstelling, stondt gij ons steeds met raad en daad ter zijde, zoodat haar welslagen zeker voor een niet ge ring deel aan uwe medewerking als hoofd van Haarlem's Bestuur te dan ken zal zijn Ook u, leden van het eerc-comlté begroeten wij hier met groote vrcug- der in 't bijzonder de staatslieden, die het bloembollendistrict vertegenwoor digen in s lands vergaderzaal, van Enkhuizen tot Zierikzee moge onze tentoonstelling hen opnieuw overtui gen, dat de belangen der streek hunne aandacht ten volle verdienen. De bei de andere tuinbouwcentra, welker vereenigingen zoo krachtig de deelne ming aan de tentoonstelling hebben bevorderd, zijn ia het ecre-comité vertegenwoordigd door de Burgemeis- ters van Boskoop en Aalsmeer. Hun ambtgeuoot van Heemsteue vertegen woordigt er de gemeente, op welker grondgebied de lentoohstelling ten deele gehouden wordt en die ons, on der de'krachtige opwekking van haren Burgemeester, de meest ondubbelzin nige' blijken heeft gegeven van sym pathieke medewerking en steun. Met ingenomenheid begroeten wij hier voorts de vertegenwoordigers der tuinbouwvereenigingen, die zoo krachtig hebben bijgedragen tot het welslagen dei1 tentoonstelling en die der bijzondere corporatien op het ge bied der bloembollenteelt, met wie wij waar noodig zoo aangenaam samen werken. Niet minder verheugt ons hen hier te zien, die krachtens hunne po sitie als voorzitters van vereenigingen op vêrwant gebied of maatschappelijk terrein ons in zoo menig opzicht zeer gewuardeerden steun hebben willen verleenen. Vveisoin ook gij, leden der Inter nationale Jury. Er zal gelegenheid te over zijn, tijdens den duur der ten toonstelling, om u toe te spreken in althans eenige der vele talen, die gij de uwe noemt. Bier coneentieere zich het welkom op uwen voorzitter. Heelt de lieer De Marez uyens den Nedeilandschen tuinbouw een ge- wiehtigen dienst bewezen door liet gezag van zijn naam en positie in dienst te stellen van den 'luinbouw- raad, de aanvaarding van het voor zitterschap der internationale Jury toont opnieuw, dat de oud-minister, in wien ats jong ambtenaar reeds een \oorliefde voor de land- en tuinbouw belangen vermoed werd, aan zijne sympathie uitdrukking heeft wen- scheri te geven door een daad I Thans worde de aangename taak der dankbaarheid vervuld. Aan Hare Majesteit de Koningin en Ilare Majesteit de Koningin-Moe der, de hooge Beschermvrouwen der Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur brengen wij onzen eer biedigen dank voor de medailles voor onze tentoonstelling beschikbaar ge steld, welke de inzenders elkander als de hoogste eereprijzen in edelen wedijver zullen betwisten. Aan de Regeering, de Staten van Noord-Holland, Zuid-Holland en Zee land. de gemeenten lluarlein, Heem stede, Aalsmeer, Boskoop, Akersloot, Bennebroek, Beverwijk, Hillegom, Katwijk, Limmen, Noordwijk, üegst- geest, Hijnsburg, Sassenheun, Uit geest, Wassenaar en Wijk aan Zea en Duin, dank eu nogmaals dank voor den financieelen en moreeleii steun op zoo velerlei wijze ons be toond. Naast dezen steun van officieels zijde gedenken wij met met minder hartelijke erkentelijkheid de krach tige medewerking, die wij van nage noeg al onze afdeelingen mochten ondervinden, maar bovendien nog zoovelen, die door hunne nauwe be trekking tot hel bloembolleuvak of uit sypmathie voor onze vereeniging, zich gedrongen hebben gevoeld, ons te steunen op een wijze, die niet al leen onze stoutste verwachtingen overtroffen heeft, maar'ons ook zwa re verplichtingen oplegt voor de toe- komst. In het bijzonder zij bet mij nog ver gund, hier de Koninklijke I.ieder tafel „Zung en Vriendschap" te ge denken, die er een eer in heeft ge steld aan deze openingsplechtigheid een hoogere wijding te verleenen en daardoor een ideale opvatting toonde van hare roeping» Wanneer onze tentoonstelling sla gen mag, dan komt daarvoor war me lof en dankbare buide toe aan de regelingscomnussie, die ouder ds voortvarende leiding van haren ou- vermoeiden voorzitter, den h er 1'. van Waveren, en niet de technische voorlichting van de beide tuinarchi tecten, de heeren Springer en Goe- mans, twee volle Jaren gearbeid heeft aan de voorbereiding der tentoonstel ling. Maar ook de inzenders vergelen wij daarbij niet, en wanneer ik hen het laatste noem, dan geschiedt dit met opzet, omdat wat het laatst go- zegd wordt, het best in do herinne ring blijft, en de Inzenders erkend behooren te wnrderi als de eigenlijke makers der tentoonstelling. Maar wij mogen ons heden niet be perken tot een getuigenis onzer er kentelijkheid voor den steun aan on ze tentoonstelling. Op een der eer ste rijen In deze zanl zetelen een nantal nog krachtige grijsaards, wien men nauweb ks den last hunner ten minste zeventig ja- j ren voor ieder zou aanzien. I Het zijn de leden, die van den he- ginne af lid zijn geweest onzer ver- I ecniging en haar steeds niet alleen trouw zijn gebleven gedurende een halve eeuw, maar haar jaren lang in j verschillende functiën hebben ge- diend. Hun hooggewaardeeide aan wezigheid op deze plaats v iert onze gedachten naar het verleden, en slemt ons tot innigen dank aan de j stichters der vereeniging en hen, die 'gedurende vijftig jaren hare belan gen hebben behartigd op een wiize, die onze waardeering te meer ver- dient, naarmate hun streven door de overheid minder werd gesteund dan m onzen tijd, nu wij ha voor recht eener gezonde staat-oeiiioeiing ten aanzien van de nationale bodem cultuur zoo ten volle uiog«.u genie ten Het onlangs verschenen Gedenk boek ontslaat mij van de taaK, lner langer te verwijlen bij hei vcrlcdene. Vergunt mij U een blik te doen slaan in de toekfiist. lk zie ia bloembollenstreek zich j verlengen over Friesland en Zeeland, en zich verbreeden voor zoover dc gesteldheid van den bodem veroor looft ik zie de export stijgen tot nooit vermoede cijfers. lk zie een rationeel gedreven han del, gegrond op betrouwbare statis tieken en op onderlinge samenwer king tusschen exporteur en av.ee- ker. FEUILLETON Naar het Duitsch. Door PAUL HENKES. 20) Hedwig had zich afgewend, sidde rend steunde zij op den arm van haar verloofde, die haar langs de trap naar beneden eeleidde, waar een rouw koets stond ',e wachten. Toen zij den drempel van de huis deur overschreed, lette zij niet op het eenvoudige rijtuig, dat juist in snellen draf het huis vo rbijreed. Zij ver moedde niet, dat in hei wegrollende rijtuig een arme, wanhopige man ge vangen en geboeid zat tusschen twee puiitie-agenteneen man, die met brandende oogen naar haar en naaf de niet bloemen versierde kist keek, die juist op de schouders der dragers liet huis uitkwam Tijdens de begrafenis hield Hedwig zich heel bedaard. De tranen, die op het oogenblik van het afscheid ne men te voorschijn gekomen waren, •waren overwonnen. Stil en deemoedig 0tond zij "aast haar verloofd®. Tijdens den terugrit van het ^kerk hof verzocht zij Rudolf even met haar mee te gaan. Zij sprak op zachten, kalmen toon met den beminden man. Eerst sprak zij over de overledene, maar daarna wist Rudolf haar er toe te brengen, dat zij over haar eigen aangelegen heden sprak. Zij verklaarde hem eerlijk en on omwonden, dat zij de laatste jaren al voor een -roote zaak in tapisserieën gewerkt had en zich daardoor een ta melijk aardig inkomen verschaft had. Zij wilde zich nu geheel aan dit be roep wijden. De woning, waarin zij 7.oove*3l treurigs beleefd had, wilde zij niet meer betreden - de weinige bezit tingen evenals haar eigen kleeding- stukken zou zij deu uitdrager geven, die toch nog huur te vorderen had. Zij wilde voor zichzelf een kamertje huren en zoo mogelijk' in pension gaan bij een eenvoudige, beschaafde familie. Zoo gingen zij samen naar de stad terug. Het geluk was hun gunsGg, en een uur later al, was Hedwig bij een kleine ambtenaarsfamilie heel ge schikt klaargekomen. Zij kon daar dadelijk blijven. Zij bezat nog genoeg geld om zich het noodigste te kunnen aanschaffen. Ru- dolf durfde het beelemaal niet wa gen haai- met betrekking daarop een aanbod te doen. Met rustige, stille ..vriendelijkheid nam Hedw ig nu afscheid van den jon gen man, en de laatste was bijna pijn lijk getroffen, door de betrekkelijk kalme wijze, waarop zij hem liet gaan, zonder zelfs de vraag over een weerzien aangeroerd te hebben. Hij vermoedde zeker niet, welk een strijd die zelfbeheersching Hedwig ge kost had, en hoe zij in haar kleine kamertje doodvermoeid inéenzonk, toen het laatste, moeilijkste gebeurd was en zii afscheid genomen had van den man, dien zij boven alles liefhad. In terneergeslagen stemming ging de jonge» advocaat door de stadspoort langs de lommerrijke uhorn allée naar de fabriek vun zijn vader. IIIJ bezat zelf in de stad alleen maar een kantoor, zijn tehuis was nog in de ouderlijke villa. Zijn bloedverwanten hadden Rudolf de iaalstc dagen nauwelijks te zien gekregen. Al zijn denken en handelen stond in verband met zijn meisje» en haar ongelukkigeu vader. Tot nu toe wureu echter zijn bemoeiingen ver geefs geweest, toegang tot den ge vangene krijgen, voor wien bij zich dadelijk als verdediger had opge worpen. Men had hem verteld, dat zelfs hem als aanstaand verdediger geen ontmoeting met Beek kon wor den toegestaan, vóórdat het voorloo- pig onderzoek gesloten was. Dit weinig bemoedigend antwoord had Rudolf aan zijn meisje moeten overbrengen. Nu op dit oogenblik, terwijl hij zoo langzaam daarheen wandelde, zag hij duidelijk het hopelooze van den toe stand in. Rudolf was min of meer nog van zijn vader afhankelijk wel had hij zich als advocaat in de stad geves tigd; maar bij het gTOOte aantal oude re en meer ervaren collega's had het hem nog niet mogen gelukken, zich een loonende praciijk te verschaffen Tot nu toe had hem dat weinig zorg gegeven, hij had immers een heel rij ken vader, die hem op zijn wijze har telijk liefhad en hem tot nu toe ruim schoots van alles voorzien had. Nu echter maakte hij zich ernstig onge rust over de houding, die zijn vader in deze zaak zou aannemen. Hij kende hem en zijn stijve begrippen van eer cn uiterlijke vormen maar al te goed. Wat zou hij hem te zeggen heb ben over de laatste gebeurtenissen, die zich in de familie van zijn meisje had den afgesneeld? Met weemoedigen blik keek Rudolf naar de al half in duisternis verzon ken naburige fabriek, die vlak naast het grondgebied van zijn vader stond en die vroeger aan den ongelukkigeu Beek toebehoord had. Langzaam ging hij den voortuin van zijn vaderlijk huls In, die van de eigenlijke fabrieksgebouwen door een gesmeed ilzeren bak gescheiden was. Vroolijk lachen klonk hem tege moet. In een tuinhuisje links van het huis brandde licht. Naderbij gekomen zag Rudolf ziin zuster Hildegurd en haar verloofde^ baron Hugo v. Engler. Hildegard was een bekoorlijk, rank- gebouwd meisje met een verstandig, interessant en zelfbewust gelaat. Toen zij den naderbijkumende op merkten, verstomde het hartelijk la chen der beide jongelieden zij spron gen op en begroetten Rudolf. Kom je van de begrafenis van de arme mevrouw Beek? vroeg Hilde gard. Rudolf knikte. De arme lijderes heeft nu rust, zei hij gedrukt. bn Hedwig hoe draagt je meisje deze nieuwe beproeving In de oogen van den advocaat kwam een stralend licht. O, zu is een heldin, zei bij met de grootste overtuiging, zij voelt den moed en de energie van een heldin in zich. Des te beter. Het zijn wel harde, zware beproevingen, die je beiden worden opgelegd Ook voor jou, Ru- dolf, voegde zij er op zachten loon bij. Vader heeft zooeven ai naar je ge vraagd en wil vandaag nog een on derhoud met je hebben. Et kwam een wolk op het voorhoofd van den jongen man. Ik begrijp wel, waarom hij zoo veel haast heeft, antwoordde hij, en wendde zich toen tot Hugo v Eng'er, die hem al van zijn gesprek me! Al- berti op de hoogte had "gebracht. Ik dacht nu zonder meer in het zoo begeerde bezit van de erfenis te kunnen treden, besloot Hugo in plaats daarvan zal ik in elk geval een proces moeten voeren niet dien mij. lieer v. Gersten berg denk je ook niet B:j zijn laatste woorden keek hij Rudolf uitvorschend eu bijna toerend aan. Deze trok de wenkbrauwen op. Dat kan ik zoo maar zonder dat ik er iets verder van weet, niet beant woorden, zei hij dnarop In Ic^er g val is 't vuor ion een kwaad «Jinr, -Int er onbegrijpelijke! wijze een est amen t ontbreekt, vooral als het den heer v. Gerstenberg gelukt, door geloofwaar dige getuigen te talen mee doelen, dat je overleden oom zich over «ten in bond van net testament herhonl-'elljk ten gunste van de eveneen® vermoor de Dora v. Gerstenberg heeft uitgela ten. Intusschen ben Je ongetwijfeld de naaste erfuenaam er zou dus alleen maar sprake kunnen zijn van het be talen van een schadeloosstelling, waarvan het bedrag van rechtswege moet worden vastgesteld. fWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5