Ik zie don internationalen handel in tmnbouw-producten bevrijd vun kunstmatige belemmeringen en om- alacluige formaliteiten, maar ge steund door snel en billijk vervoer, door intensief telefoonverkeer, ook ten platten lande. Ik zie het tuinbouwonderwijs voor de bloembollenstreek verdeeld over een aantal winterscholen en talrijke plaatselijke cursussen, ik zie er we tenschappelijk bestuurde proefvel don voor cultuur en bestrijding van plantenziekten. Ik z.e eene concentratie van de Regeer:ngsbemoeiingen ten aanzien van de tuinbouwbelangen onder af zonderlijke leiding, als noodzakelijk gevolg van de snelle ontwikkeling der bloembollenteelt en der overige takken van tuinbouw. Ik zie op eigen terrein het eigen gebouw verrijzen, dat onze vercéni- gintr reeds zoo lang dringend be hoeft, en dat gebouw eenmaal het algemeene „Huis voor den Tuin bouw voor geheel het land I" „Droombeelden van een utopist", ■onmpelt gij. Misschien ten deele f Maar al moge niet alles gelijktijdig voor verwe zenlijking vatbaar zijn, ons eigen gebouw moge de kroon zetten op het omvangrijke werk der Tentoon stelling. Indien hare flnancieele uit komsten gunstig zijn, zal, naar wij hopen, hot Gebouw uit het rijk der droomen verplaatst worden naar liet gebied van het practische leven I Moge onze tentoonstelling met ve ler medewerking leiden tot dat schoo- pe en blijvende resultaat Ik hob gezegd. BURGEMEESTER BOREEL SPREEKT. De Burcremeester van Haarlem, Jhr. Mr. J. VV. G. Boreel van Ilogelanden nam daarna het woord, om de volgen de redevoering uit te spreken Koninklijke Hoogheid, Mijne lleeren Het is mij een bijzonder voorrecht, door het bestuur der Algemeene Ver- ct-niging voor Bloembollencultuur te zijn uitgenoodigd op dit oogenblik een woord te spreken, en uiting te geven aan de gevoelens van blijdschap er voldoening, die mij, als Burgemees ter vun Har.riem, vervullen, nu in on- se stad eene tentoonstelling aanvangt, die. Ik houd er mij van overtuigd, een Europeescbe vermaardheid zal ver krijgen Aan deze opening wordt een bijzondere luister bijgezet door Uwe tegenwoordigheid. Koninklijke Hoog heid, die ook nu weder toont hop U als waar vaderlanden oen warm hart toedraagt aan onze national© belan gen, want van een nationaal belang mogen v spreken, al is dan ook Hol land's duinzoom de bevoorrechte at reek, die door den aard. harer grondsgesteldheid voor het grootste fiedeelte het monopobe bezit der iloembollencultuur. Waar eon lid lijdt, daar lijden alle leden en omge keerd, waar een lid bloeit, daar bloei en alle leden, en deelt ons gansche vaderland in de voorrechten, die door dezen tak van nijverheid worden ver kregen. Wij hebben met groot genoegen ken nis genomen van het gedenkboek van liet 50-jarig bestaan der Vereeniging ep bewonderd hoe het een juist beeld geeft van hare geschiedenis, van haar hef en Leod, wij hebben daarin gezien hoe reeds in vroeger eeuwen Neder land om zijn bloembollen was ver maard en ge>roemd, en waar halaas in ons nationale streven, vaak, wanneer men tot zekere hoogte gekomen is, een rustige zelfgenoegzaamheid intreedt, die tot achteruitgang leidt, daar mo- Jen wij met dankbaarheid getuigen, at dit met de bloembollencultuur nlet het geval is geweest, en dat hier het Excelsior, altijd hooger, de leuze is gebleven. Wij Nederlanders houden er niet van meuschen bovenmate prijzen, eu ik geloof, dat wij gelijk heLbeu, maar er ligt ook een gevaar in het niet erkennen van werkelijke ver- dionsten en daarom is het mij eene behoefte om in dit uur hulde te bren gen aan een geslacht, dat door zijn nobel streven recht heeft gekregen op de dankbaarheid van ons gansche va derland cn van Haarlem in het bij zonder. Reeds op het eerst© blad van het. straks genoemde gedenkboek zien wij do beeltenis van den heer E H. Kre- Inge; hij was 't, die met 4 andere vak- genooten het eerst het denkbeeld op perde eener tentoonstelling van afge sneden bloemen wij zijn hem dunk- baar voor hetgeen hij deed, maar bo venal voor de grootsche gedachte van samenwerking, die hij hc j/t neerge legd in het hart van zijn zoon, onzen onvergetelijken J. H. Krelage, wiens beeld ons nog zoo duidelijk voor oogen staat, en die gedurende 40 jaren als voorzitter zijne groote gaven besleed- do ten dienste dezer vereeniging. Een overzicht te geven van hetgeen hij deed zoude mij te ver voeren de ge schiedenis getuigt er van, en een dankbaar vaderland weet zijne nage dachtenis te eeren. De heer J. H. Krelage is niet meer, maar sedert 1906 staat aan het hoofd der vereeniging zijn zoon, die de tra ditie der familie hoog zal houden, die zich met evenveel ijver en toewijding aan de vereeniging geeft om haar naam ook in hc-t buitenland met eero te doen noemen en haar tot een der machtigste organisaties op tuinbouw gebied te maken. Hef bewijs zijner werkkracht zal U in de straks te be zichtigen tentoonstelling gegeven wor den, die als 't ware de kroon op zijn streven zetvele, zeer vele zorgen zijn aan <i© voorbereiding duarvan be» stecd hij dacht aan alles en wist ile tentoonstelling overal, niet het minst in het buitenland, populair te ma ken. Een groot voorrecht is het mij dit alles te kunnen zeggen in tegenwoor digheid der achtenswaardige moeder van den Voorzitter, die er zich met trots in kar rhcugen, dat het werk door hare: ;.:Btgenoot met zooveel liefde op,-. door haar zoon met zoo veel sue wordt opgebouwd. Moge het der ^reeniging gegeven zijn U, geachte Heer Krelage, nog lang als haar Voorzitter te houden, en moge onder uw presidium de grootsche ge- dnchto vastgesteld in het l>esluit van 1 December 1901 tot oprichting van een Krelage stichting ten uitvoer worden gebracht. MINISTER TALMA HOUDT DE OPENINGSREDE. Hierna was het woord aan den Mi nister van Landbouw, den heer A. S. Talrna, Eere-voorzitter der tentoon stelling, die de openingsrede uit sprak Koninklijke Hoogheid, Mijne Hoeren, Voorzitter en leden, Dames en Heeren Gaarne heb ik gehoor gegeven aan de uitnoodiging van het Comité om te genwoordig te zijn bij de opening de zer tentoonstelling. Vooreerst omdat het aan de Regeering aangenaam is een hlijk van wanrdeering te geven aan de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, bij de viering van haar vijftigjarig bestaan. Een halve eeuw van rusieloozen arbeid en krachtig streven in het belang der Ne- derlanUsche bloembollencultuur, ligt achter haar. De Voorzitter, die met zooveel energie zijn naam hoog houdt, den naam Krelage, tot over de grenzen verbonden aan den roem on zer bloen oliën, heeft in het gedenk schrift, ieder in de gelegenheid ge stekt oen Inzicht te verkrijgen in de veelzijdige beteekenis, die deze veree niging voor de ontwikkeling van het bedrijf heeft gehad. Zij is er in ge slaagd in den strijd om het bestaan, dio ook dit bedrijf had te voeren bij de groote uitbreiding, die het in dezo vijftig jaren verkreeg de leiders naar voren 'o brengen, die scherp den weg zagen ufgeteekend, waarop voor dit bedrijf een dogelijken grondslag en ge zonde uitbreiding kon worden verkre gen. Terecht heeft zij als middel van feestviering gekozen een tentoonstel ling breeder van opzet, dan eenige van vroeger, inzettende een nieuw tijdperk van vruchtbaren arbeid. Moge het welslagen der Tentoon stelling dit gouden feest groote schit tering geven, en een prikkel aan de leiders en de leden der vereeniging om voort te gaan op den ingeslagen weg, geleid door drie beginselen, die van zoo groeten invloed zijn geweest op den groei van dit bloeiend bedrijf. Vooreerstwerk zoolang het dag is. Niet het slapend rijk worden, maar zegen op noesten arbeid zij het be geerde. Dan Kennis is macht. Rusteloos moet worden voor'gearbeid op den grondslag van de ervaring bij het licht van de wetenschap, d&n alleen blijkt ineiL op de hoogte van zijn taak. Eindelijk Eerlijk dnnrt het langst. Niet het oogenblikkelijk voordeel, ge- makkeliik door misleiding verkregen, maar de eerl.jke naam voor goede waar verzekert een gezond bedrijf. Een nieuw tijdperk van vruchtbaren arbeid wil de jubilccrende vereeniging openen door de Tentoonstelling, die op dit noeenblik zal worden geopend. Dezo Tentoonstelling heeft wel te recht de eer Uwer hooge bescherming. Koninklijke Hoogheid, en Uwe belang stelling, dames en heeren. die gij toont door Uwe aanwezigheid hier. Zij wil aan landgenoot en vreemde ling toonen tot welke ontwikkeling onze bloementeelt is gekomen. Zeker, er is hier onderlinge wedijver, wed strijd om de palm. En die wedijver en dio strijd zijn kostbare middelen oin tot vooruitgang te prikkelen, allen, die in het bedrijf zijn betrokken. Wat onze tuinbouw geworden is in liet al gemeen en niet het minst onze bloe menteelt, is de vrucht van veler ar beid en zorg. Naast krachtig grootbe drijf is het midden- en het kleinbedrijf in de tuinbouw wereld in hooge mate vertegenwoordigd, eu niet het minst voor de beide iaatsten is de invloed van een tentoonstelling niet licht te overschatten. Zij geeft de kans om t© toonen, wat men kan, wat men heeft weten te ontlokken, aan de natuur, en in de eervolle onderscheiding de vrucht te plukken van geduldig zoeken en angst vallig zorgen. Maar de wedijverende prijs daarin verkregen is niet het einddoel. Zij, die deze tentoonstelling ineenzetten, zijn zich bewust van de beteekenis, die een goede tentoonstelling heeft voor "t bedrijf als geheel. De veel-jarige er varing heeft de beteekenis getoond, die voor onze kweekers en tegenover liet buitenland eene samenvatting van de resultaten van hei bedrijf heeft, wanneer die samenvatting wordt tot stand gebracht door een kundige hand. Straks en in de volgende we ken, zullen wij zien hoe een hand, door ceu gevoel van schoonheid ge leid, het verscheidene weet samen te schikken tot een geheel, waarin de verschillcndo kleuren tot een harmo nie inecngloeien. Dat is het beeld van hetgeen liet comité verstaat dat deze Tentoonstelling voor onze bloemen teelt doen moet. De onderscheidcue krachten samenbrengen tot een po gen, dat den kweeker den weg wijst, in welke lichting hij zijn bedrijf moot •ontwikkelen en den vreemdeling toont wat do Ncderlandsche tuinbouw hem vermag aan te bieden. Dat was wat op mij het diepst in druk maukte. toen ik verleden jaar te Berlijn het werk van onzen Tuin bouw raad bewonderde het schitte rend welslagen van de poging om den Nederlandschen tuinbouw als geheel uit te laten komen in zijn eigenaar digheid en zijn kracht. Wanneer straks de kundige mannen uit het buitenland, die gij na dit bloe menleer. ui onze schooi: e stad hebt genoodigd, zullen komen zien, wat hier is bijeengebracht, dan wilt gij, dat zij henen zullen gaan met het be sef, dat onze tuinbouw is ee#i levens krachtig bedrijf, dat met al de hulp middelen van onzen tijd zich wil hand haven cp de wereldmarkt. En wanneer zij weer zijn heenge gaan, wilt gij, dat onze kweekers hier aan den arbeid gaan, met verruimd Inzicht en met nieuwen moed voor de toekomst. Zal er nog niet meer zijn 7 Die tienduizenden, die hier zullen komen, met om te koopeu of om te verkoopen, noch om met deskundigen blik het ge boden© te waardeeren, maar om te ge nieten van den wonderbaren rijkdom van kleuren en vormen, opluikendo uit de donkere aarde, zij zullen van uw arbeid genieten en hun leven zal een schoonen dag meer rijker zijn. Ben winst t© waardeeren zij het ook niet in geld. Er is heel wat ar beid noodig geweest om dit alles tot stand te brengen, maar het is de moeite waard. Wanneer ik don U Heeren Leden van het Comité der Tentoonstelling toewensch, dat Uwe onderneming slagen moge tot welzijn van Uw bedrijf, dat zulk een gewich tig deel vormt van onzen Nederland schen landbouw, is het mij een voor recht aan deze Tentoonstelling een goed be-un te kunnen verzekeren. Im mers Uwe Koninklijke Hoogheid, die reeds zoo dikwerf Uwe hooge belang stelling toondet voor de bronnen vun welvaart van ons vaderland en Uw bijzondere zorg wilt wijden aan land en tuinbouw. Uwe Koninklijke Hoog heid heeft mij de eer vergund U te verzoeken deze Tentoonstelling te openen, die onder Uwe hooge be scherming toonbeeld zij van wat tot stand kan komen door de saumbin- ding van arbeid, kennis en kunst. PRINS HENDRIK OPENT DE TENTOONSTELLING. TSians wus het plechtige oogenblik der opening aangebroken. Excellentie Volgaarne zal ik aan Uw verzoek voldoen, doch alvorens deze Tentoon stelling te openen, wensch ik bet Hoofdbestuur van de feestvierende Vereeniging de verzekering te geven van mijne ingenomenheid, met u al len heden de opening der Tentoonstel ling te kunnen bijwonen, te meer daar i k nu de gelegenheid heb, open lijk hulde te brengen voor het vele, dat. dank zij don onvermoeiden arbeid van het Bestuur, door de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur reeds verricht is en waarop Neder land met recht trotsch mag zijn. Wij behoeven slechts dankbaar terug te denken aan het schitterend succes, door de Vereeniging verleden jaar to Berlijn behaald. Ik wensch het Bestuur vau gan- scher harte geluk met het totstandko men van de Tentoonstelling, niet twij felende of ook dit werk zal weder een jiarei te meer zijn aan de Kroon van Uwen arbeid. Met den oprechten wensch, dat de Tentoonstelling zoowel aan het Bin nen- als aan het Buitenland zal too nen op weiken hoogen trap in ons va derland de Bloembollencultuur nog steeds staat, verklaar ik de Nationale Bloemententoonstelling geopend." Wederom zong „Zang en Vriend schap", thans lor sluiting van de ope- nnig&fcesiehj kbeid. ilet aardige „Lentelied", van Dr. J. P. Heye, compositie van Verhulst, bracht dé aandacht weer op de bloe men, die ginds in den Hout te wachten stonden, tot straks het ter rein der tentoonstelling opengesteld zou worden. De lucht is blauw en groen het dal Meibloempjes bloeien overal, En lelietjes van dalen 't Is alles geur en fleur en kleur En glans en gloed en stralen. W ees bl ijde nu, gij treurend hart, Al heeft de lente lang gemard. Ze is dubbel schoon verschenen. Geef God den Heer nu dank en eer, Uw winter ook vlood henen. Toen tot slot het „Wien Neêrlandsch Bloed", dat den Prins naruischte, toén hij do zaal verliet. RIJTOER VAN DEN PRINS. In de Bogijnestraat, waar de politie don doortochtsweg voor de Prinselij ke auto had afgezet, was, evenals bij de aankomst straks een groot© idcd- schenmenigte. Tusschen de hem omringende rijen van wachtenden reed de auto lang zaam de Begijnestraat uit De Prins begaf zich niet onmiddellijk naar het Tentoonstellingsterrein, doch maakte eerst een rit door den Haarlemmer hout. Overal langs den weg, dien de auto nam, was ei veel volk op de been. Na een rit door de lommerrijke lanen van den Hout, o. a. door de Span jaardslaan. bezichtigde de Prins het Costermonument, waarna naar de Tentoonstelling werd gereden. OP HET TENTOONSTELLINGS TERREIN. Hier waren inmiddels allen, die in de „Vereeniging" aanwezig waren geweest, naar de Tentoonstelling ge komen. 'lecls in open rijtuigen, deels in tramwagens, die welwil lend door de E. N. E. T. waren be schikbaar gesteld. Dadelijk nadat de Prin3 door do monumentale poort aan den Dreef was binnengetreden, werd een wan deling gemaakt over het terrein. Daarbij werd de Prins en zijn ge zelschap rondgeleid door de heerer» Ernst II. Krelage on T. van Waveren, onderscheidenlijk voorzitters van liet Hoofdbestuur en van de Tentoonstel lingscommissie, en den heer JoIl de Breuk, algemeen secretaris-penning- meester der Vereeniging. De heer Krelage beantwoorddo voortdurend de belangstellende via- gen, die de Prins over de bloemen rondom tot hem richtte, terwijl de beeren Van Waveren en De Breuk aan het verdere gezelschap inlichtin gen gaven. Ook de beide tuinarchitecten, de heeren Leonard A Springer te Haar lem, en II. J. Goemans ta Benneb roek verstrekten inlichtingen. Bij de verschillende inzendingen waren de inzenders aanwezig. Nu en dan richtte de Prins ook tot hen het woord, om het een en ander te vra gen, of zijn bewondering over het tentoongestelde uit te spreken. DE INZENDINGEN. De inzendingen zijn te onderschel den in die betreffende de permanent© tentoonstellingen en die voor de vier lijdelijk© exposities. De Permanente voilegronds-tentoon stelling telt 437 inzendingen. Daartoe behooren de collectieve inzendingen van de afdeelingen en die van de bloembolienfirntd's. Dan zijn ar nog 53 inzendingen bui ten het programma. De Eerste tijdelijke tentoonstelling, dia nu bezichtigd werd, telt 350 in zendingen. Deze, alsmede de drie vol gende tentoonstellingen, zijn geheel georganiseerd door de Tentoonstel- lings-commissie, bestaande uit de heeren T. van Waveren, voorzitter j D. Baar Jse Dz., AalsmeerB. de Bruin, Boskoop j IJ. Burger venvtjk Jac. W. Bijvoet, Overvccri A. Frijlink Sr., Sassenheim, J. M. C. Hoog, Haarlem G. J. van Meeuwen, Heemstede J. C. M. Mensing, Aals meer J. v. d. Mei] Gz., Lisse J. H. van Nes, Boskoop. Voor de OrchideeënJhr. L. J. Quarles van Ufford, Den Haag. Voor schilderijen A. L. Koster, te Heemstede. Voor Huisvesting, enz. J. Ruijs, te Heemstede. H. A. Roelvink, HUlegom, secreta ris. Gelijk men weet, volgde men tol-nu niet het systeem der vollegrondsten- toonstelling. De vijf-jaarlijkscho ten toonstellingen in de Soc. „Vereeni ging" konden niet tot haar .recht ko men. Men had daar wel al eenige groepen en perken van bloemen, maar een groot deel der inzendingen moest toch, naast elkaar, op glazen of in potten worden neergezet in lange rijen als soldaten in liet gelid. De indruk, die men op deze manier- van de bloemen-exposities kreeg, was niet zeer aesthetisch vooral de toch wat stijf-naar-den-vorm-zijnde hya cinten deden leelijk op die stellingen. De achteruitgang der tentoonstellin gen wees er mee op, dat dergelijke exnoslties haar tijd gehad hadden. Nu „Bloembollencultuur" zoo fortuinlijk was, beslag le kunnen leggen op een uitstekend gelegen terrein, midden m Den Hout, aan de Electrische- en paar dentrams door de stad en bij 't eind punt van de stoomtram, door het hart van do bollenstreek naar Leiden, een terrein met de flinke oppervlakte van 40.000 vierk. M., kon men nieuwe ba nen Inslaan. De Gemeente Haarlem stond 't terrein af, gaf de electrische verlichting en stond de muziektent ter beschikking van de Tentoonstellings commissie. Hot Rijk, de Provinciale Staten \an Noord-Holland en Zuid- Holland eu de Gemeente Haarlem ga ven een waarborgsubsidie van onder scheidenlijk ƒ2000, ƒ5000, 4000 en ƒ5000 maximum 18 Gemeenten, bank- vereenigingen en particulieren brach ten een waarborgfonds van ƒ20.000 bij elkaar; de Leden van het Vorste lijk Huis, verschillende autoriteiten en particulieren schonken een 175 me- dailies en bijdragen. Met dien steun konden Hoofdbe stuur «n Tentoonstellingscommissie de grootsch opgezette plannen verwe zenlijken. Dat de tentoonstelling werkelijk op groote schaal is ingericht, doet een wandeling over het terrein zien. Den weg volgend, dien de Prins heden num. stippen we vluchtig hier-en-daar 't bezienswaardige aan. Later zullen wij in de gelegenheid zijn, meer in dé tails te treden. Links van de monumentale poort, die met haar witte vlakken en deu ren een aangenamen aanblik opieverl, zijü <le gebouwtjes, die dienen voor degenen, die voor de publiciteit zorg dragen, in één gebouw samenge bracht vinden we het Persbureau eu de kantoren voor post, telegraaf en telefoon. De Haarlemsche Pers stelde haar bureau Dinsdagmorgen reeds in ge bruik en weldra tikten de telegraaf toestellen reeds in dienst van de Pers en klonk 't intercommunale telefoon schellotje ten bate der vertegenwoor digers der bnitensteedsche bladen. Vergeten we niet te melden, dat ach ter ons gebouwtje en daarvan ge scheiden door diepgroene hulsten, waarin de fel-purpere bessen bevig kleuren, een goed ingerichte fietsen- bewaarplnats is. De ingang daartoe is aan den Dreef. Langs de publiclteltsgebouwtjes voortwaudelend komen we in een ge deelte van het terrein, dat ongeveer de scheiding vormt tusschen het flauw-heuvelige terrein en de vlakto, welke laatste zich aan de linkerhand opdoet. Wil men een fraaien over- zichtsblik over de geheele tentoon stelling, dan wandel© men de br&ede allée naar het zuiden door en plaat se zich bij den ontvangslsalon, ach ter in den" Hertenkamp gekomen, met den rug naar dit gebouwtje. Men over ziet van hier uit het geheele exposi tie-terrein. Op den voorgrond heeft men een inzending uit De Streek. Een aantal vormboompjes uit Sassenheim rijzen uit een perk op, waar hyacinten en tulpen koinen. Deze perken bevatten dc grondsoorten uit de verschillende dorpen, die hier hebben ingezonden. Een uitmuntende gelegenheid derhal ve om de producten van verschillen den bodem te vergelijken. Rechts en links staan de mooie boo- inengroepen van den Hertenkamp op uit de lichtere groeningon daar om laag. Zonnestralen tintelen straks als 't zomert in di© lijne kleurnuanceerin- gen van gras en boomeloof. En daar onder langs den grond vlokken van kleur liggen teer tusschen de gras sprietjes. Ais oen even-aangemaakt verfje op een palet blauwen ze zacht, gedempt van tint door een roomig blank, dat schijnt te dominecren over de grond- kleur, bleek-gelen ze als vloeiend lictit, wanneer de avond daalt, rooden zo bleek, gelijk heel zacht gebloos in wangendonsLiggen ze alig de na tuurlijk-onregelmatige perkjes in de schaduw van de hoornen, die nu nog maar plleen zwarte slierten van tok ken hebben, om de zonnevlekken op den grond in stukken te snijden; maar ze dragen knoppen, aire©, en die zijn tot barstens toe gezwollen al. Straks gaan ze openbreken ©n uitspreidende keurig gevouwen© blaadjes tot een voorjaarslichte boomkruin. Maar verderop vraagt nog meer on ze aandacht Ons kijken blijft niet langer onder de boomen, waar anders rasscha herten hun gracriijken gang liepenverderop naar beneden glijdt de blik naar de laagvlakte. Ginds als hier zijn de inzendingen aangepast aan de natuurlijke bo demgesteldheid. Daar aan gene zijde van het aardige waterpartijtje met het rustieke bruggetje, waar de sloot- oever» vornr.ftiglijk zijn verborgen achter een schat van rhododendrons, breidt de regelmatige tuinaanleg zich uit. Aalsmeer heeft hier een z.g. Franschen tuin gemaakt, welks lij nen aan de tuinen van Versailles doen denken. Over 't donkere groen van dezen aanleg reikt 't oog tot het fraaie Paviljoen van het Koloniaal Museum, dat zoo statig daar een achtergrond ■vormt, geheel harmonisch met den tuinaanleg hier op 't terrein. Do zacht glooiende bordessen gaan elaliglijk breed op naar het voorgevel-midden. In 't centrum daarvan spuit de fon tein dor Gemeente Haarlem. Dit zoo plechtiglijk te schrijven, doet wat la chen, bij 't denken aan 't dunne wa terstraaltje, dat daar in de hoogte spietst. Inderdaad, 't doet wat armelijk zoo, dat dunne vocht-straaltje, dat daar uit 't niveau-vlak van 't breede en sierlijke waterbekken opsputtert Mo numentaal is deze fontein geenszins en 't rotspartijtje in het oude, lee- lijke bekkentje aan de Fonteinlaan wint 't in aardige sierlijkheid van dit paar-duims lekilngbuisje. Mocht dit nog maar voor behulp zijn. dan trekt schrijver dezes zijn woorden inhoe wel hij dan niet ten onrechte meent te mogen vragen, waarom deze tentoon- stetlingsversiering bij de opening niet gereed kon zijn. Rechts zien we het dubbele hoofdge bouw, door een gang verbonden, lirikg een enkelvoudig hoofdgebouw maar nu we oen overzicht over 't ge heel hebben, gaan we onzen weg ver volgen, verder van den ingang uit. Rechts zien we wat steenblokken neergeworpen. Dut is nu nog niet op z'u moois' 'tit rotspartijtje maar als straks do bergplantjes hun velc-r- handcu vorm en kleuren gaan ver- tooner. 't geheel wat anders wor den. Maas .-txis ziet men het lieve, rose van erica, vreemde kleur in de Hout-pluntsoenen, door 't grasgroen breken, hepatica en leverkruid expo- seeren, alsmede haar levendige bloe menkleuren. Crocussen uit Lisse zijn hier een oogen-lust. Aalsmeer kwam met een vernuftige inze nding Chan teder", naar Ros- tands nieuwste stuk. Al de dierfigu ren, die men straks op hot Haar- lemsch tooneel zal zien bij de opvoe ring van dit vreemdsoortige tooneel- stuk, vindt men hier in de vorm- boomeu terug. Die vorinboomen zijn een Aalsmeersche beroemdheid. Maar om de dicrfigurou in do boomen te krijgen uitgelijnd, heeft men er nog langer tijd voor noouig, dan Rostand, om zijn stuk voor 't voetlicht te bren gen. Twintig jaren heeft men de hees ters te verzorgen en te snoeien, alles heel langzaam, en dar. pas heeft men een hond en een kat en welke figuren er meer in 't moderne spel-van-de-kip- en-den-haan to pas komen. In het eerste hoofdgebouw, dat wo binnentreden, zieu we een wonder fraaie collectie seringen. Zeer zwaar zijn ze van tros en zeer vol gebloemd. Al de zachte schakeeringen, die men in teer-li'a en schitt-er-vit. bedenken tan. gaf Aalsmeer in deze mooie col lectie. Verder ziet men hier cyclamen cn hyacinten op glazen, ook Prumus eri Gloxinia. Van den heer G. C. van Tubergen Jr. te Haarlem zijn zeei le loven nieuwvormingen van Freesin. Deze plant kwam oorspronkelijk uit Zuid-Amerika en bad enkel witte bloe men met cele vlokken. Uit do verza meling, die de heer Van Tubergen hier ten loon stelde, blijkt, wat zorg vuldige hybridisatie vermag. Door in voering van een andere Freesi a-snort kreeg de inzender de menigte planten met verschillend gekleurde bloemen. Narcissen, amaryllis en helmbloe- men komen hier verder voor. De goed gekozen wit-en-groene zaal-overdek king geeft een stemmingsvol, ge dempt licht in de tentoonstellings ruimte. Een vak hyacinthen vertoont nieu we soorten met buitengewoon zware bloemen. Deze zaal geeft aanleiding tol de deskundige opmerking, dat, de quali- teit vau hetgeen op deze tentoonstel ling is ingezonden, verre overtreft die van de Nederlandsche inzendingen op de groote Berlijnsche tentoonstelling, waar, naar men zich herinnert, de Hollandsche tuinbouw zulk een groot succes had. Bulten ziet men op een hellend aard vlak een gesty! eerde iris uitgezet met groepen van hyacinthen. Wan neer de bloemkleuren zichtbaar wor den, zal de reuzen-iris een fraai tin- ten-gamma te zien geven. De kyacin- then-bloeiwijzen zijn namelijk zoo ge kozen, dat de verschillende deeleu van de iris-bloem zacht-van-kleur in eikaar overgaan. De Gentsche Société Anonyme Hor- ticule de Mont St. Amand, voorheen K. J. Kuljk, plantte fraaie laurieren langs deu voorgevel van het dubbele hoofdgebouw. We deelden vroeger al 't een en ander mee over deze gebouwen. Nu ze gereed zijn, voldoen ze aan de ge koesterde verwachtingen. De fagade van dit gebouw is zeer sober versierd, op de witte vlakken prijkt boven de wapen-reeks van de gemeenten, waar in de afdeelingen gevestigd zijn, in volgorde naar den ouderdom vun de afdeelingen. Het wapen van Haar lem, geflankeerd door dis van Bos koop en Aalsmeer, zijn er boven ge schilderd, wijl dat de drie centra van de inzendingen en bloem- en planten- kweekerijen zijn. Treedt men de zaal binnen, dan ge raakt men onmiddellijk onder de be koring van hetgeen de afdeeling Ovêr- veen-Bloemendaal in het middenvak te zien geeft. En die bekoring gaat over in uitmiddelpuntige bewonde ring, wanneer het oog dat smaakvolle geheel in zijn deeleu ontleed en weer- opbouwend nog schooner het geheel ziet dan straks. Een grasveld met hyacinthen Te eenvoudig lijkt dit motief. Maar de bloemen zijn zoo wonderlijk fraai, de kieur zoo aange naam voor bei oog, en de rangschik king in de figuur zoo sierlijk, dat men met echt-genieten staat neer te kijken. Do palmen in dit gebouw zijn van de firma Jac. C. Groeuewegen, te Santpoort In den vóórhoek links heeft de firma Wezelenburg uit Ha- zerswoude een schat van bloemen bij eengebracht Ais we zeggen, dat er genisten, rho dodendrons en azalea's zijn, dan noe men we zeker tientallen van bloemen- aoorten te weinig op. Maar niet de veelheid der soorten, doch do kolos saal ontwikkelde bloemen met haar prachtige vreemdsoortige kleuren streel en den aesthetischen zin. De Pomologische Vereeniging uil Boskoop en de firma C. W. van Nes uit Boskoop stallen hier uit. De laat ste met rhododendrons. „Pink Pearl" geeft een nieuwe variëteit, die „Prin ses Juliana" is gedoopt. Ook de exemplaren „Wliite Pearl" zijn zeer fraai Door een gang, die met prunus-i soorten uit Boskoop, is versierd, komt men in de Tweede zaal van dit ge bouw, dat we straks het dubbelt hoofdgebouw noemden. Tot den eigen- aardigen vorm van dit gebouw wa» men gedwongen door de boomen, die men uilsparen moest, In deze zaal heeft men geen afga sneden bloemen, als in de vorige zaaJ, docli alleen voHegrondsplanten. Het middenvak is ingenomen door de firma Ant. Roozen en Zn. te Over- veen, die hier in pannen (groote bloempotten} verschillende hyacin- then heeft. Op deze manier geplant, geeft die bloem een aangename ver scheidenheid. Men ziet hier ook rose spiraea's van dc firma Van Waveren cn Kruiiff te Sassenheim. Vroeger had men enkel witte spiraea's, doch thans is het ook gelukt rose variëteiten te kweeken. Lelies, nu al in volle bloem, geven aanleiding tot de opmerking, dat hier een zeer gelukkige cultuur moet zijn toegepast, daar deze bloe men thans reeds bloeien. De beer C. Eggink, te Voorscholen, heeft langs do wanden tulpen, waar onder ccnigc nieu.wormige, o. a. een die genoemd is ..Roos van Dekama". Verder ziin in den rand seringen. Reusachtige Aüronskelken zijn hier voorts te zien. In dc beide zalen van het gebouw hangen mooio bloemtuilen tusschen de pilaren. De ..Brilliant Star" is een nieuwe tulp met groulo bloemen van zeer schitterende kleur. Nabootsingen van oude tuinvazen geeft de firma'Metz Co, te Amsterdam. Verder noemen we van Koster en Zn,, Aalsmeer, de fraaie azalea's, die mee uit Boskoop van Felix cn Dijkhuis J, Keesen Dz., te Aalsmeer, seringen. Dc straks genoemde laan door gaand. zien we de zooeven reeds ann- gedniile inzendingen van crocussen vau Limmeu en Wassenaar. We wij zen hier tevens op de belangrijke groepen Coniferen, Buxus, 'taxus, Aucuba's op de tentoonstelling. We komen nu weer bij den Kunst zaal-ontvangstsalon, een gebouwtje, levendig van lijn. Wij nemen uu een kijkje van binnen. Mooie meubeltjes in Empire-style zijn bier neergezet, rond een mollig karpet en er rondom dikke loo|*-rs. De salon is keurig in stijl. Langs de wanden hangen ongeveer G9 schilderijen, pastels en aquarel len. Hel was aan den kuuslsciiilder A. L. Koster, van hier, die zelf een bekend schilder van bollenvelden is, wel toevertrouwd, om een mooie col lectie bijeen te brengen. In alle dee- len van het land heeft hij ze weten op tc sporen, liet beste wat er op het gcbic-1 van bloem e n -schilderijen iu Nederland is, werd hier opgehangen. In de lijst van de verzameling vinden we de namen van de Haagsche Amt- zeniussen, van J. S. H. Kever, uil Laren, A. L. Koster. Haarlem, me vrouw G. MesdagVan Calcar, M. Monnikendam, Amsterdam M. v. d. Maarel, Den Haag mej. C. Ritsema, Haarlem Willem Roelofs Jr., Den Haag A. van der Willigen, Laren P. van Wyngaardt, Amsterdam, en W. de Zwart, Leidschcndam. Op deze expositie komen we nog nader te» .g. Hier cn daar over het terrein ver spreid, Vindt men nog verschillende gebouwtjes, waarin tal van voorwer pen zijn geëxposeerd, die op den tuin bouw betroküing hebben. We noemen ze in een rijtje Bicdorman en Co., Amsterdam, ijzerwaren Boeke en Huidekoper, Groningen, landbouwwerktuigen W. C. J. v. d. Broek (firma Voul- laire), Haarlem, ijzerwaren Delegatie der producenten v. Chili- salpeter (firma Groenewegen en Co., Santpoort) Technisch Bureau De Clercq, Bloe- mendaul Heenk en Wefers Betlink, Haar lem, ijzerwaren Kleene en Co., Amsterdam, Bloem vazen, enz. H. en J. Lamp, Haarlem, voorwer pen tor heriunering aan de tentoon stelling NaauÜL Venn, liet Landbouwkan- toor Noord-Holland, Alkmaar, Hulp- meststoffen, enz. Maatschappij Phytobie, Den Haag, Middelen tol verdelging van dierlijke en plantaardige parasieten M. C. Schouten en Co., Leiden- Blocmboilensorteermachine Amsterdainsche Superphosphaatfa- briek Amsterdam, Hulpmeststoffen H. Voorneveld, Zeist, oud-Engelscfaa tuinmeubelen W. G. Vooren, Zaandam, zeefwerk- tuigen De Tuinbouw Onderlinge heeft een kiosk eu het Centraal Bureau Vreem delingenverkeer een tent op het ter rein. Ook op deze inzendingen komen wij nader terug. Dc volgende firma's hebben da achter luiar namen genoemde voor werpen, enz., belangeloos beschikbaar gesteld De Nederlandsche Maatschappij v. Centrale verwarming en ventilatie, te Amsterdam, draagt zorg voor ver warming der gebouwen de firma J. B. Hillen, Amsterdam, meubileerde het Schilderijenpavil joen Firma A. G. v. Waveren en Kruijff, Sassenheim, de tentoonstellingsge bouwen aan de West- en Zuidzijde van het terrein Firma Fr. Perquin, te Haarlem, brandstof Firma lleenk eu Wefers Bettink, te Haarlem, grassnijmachine Firina U. Voorneveld, te Zeist, tuin meubelen Firma A. Korssen, Kaarden, tea oud-F.ngels'ho tuinbanken Fir- a A.ii.srltog en Zn., Slolerdïjk, tuin. er.iC'.n Firma .an Rijn en Co., Den Haag, tuinbeelden FirrL. 3, Haarlem, twea tuinvaztn Firma Metz en Co., te Amsterdam, ttünvazen Sooété An. Horticule de Mont St. Amar.d (voorheen K. J. Kuijk), verzax meling lnirierbooraen. Uit de advertenties blijkt, dat da toegangsprijzen voor de tentoonstel' ling zrer 'sag gesteld zijn. Inderdaad is eik in de gelegenheid, deze toni toonstelling te bezichtigen. We veri wijzen voor verdere inlichtingen ©mj trenc de toegangsprijzen oaar d4 .advertentlerubrfek

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6