BIJBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD 17e Jurgtng' ZATERDAG! 2 APRIL 1910 Xo 8211. HAARLEM'S DAGBLAD KOST f 1.20 PER 3 MAANDEN OF 10 CENT PER WEEK. ADMINISTRATIE GROOTE HOUTSTRAAT 5s. DRUKKERIJ ZUIDER BUITENSPAARNE 6. IN HAARLEM'S DAGBLAD ZIJN ADVERTENTIËN DOELTREFFEND. ONZE ANNONCES WORDEN OFGEMERKT, Rubriek voor Vrouwen Voorjaare- en zomermodes. Blouses. Stoffen. Zijden weefsels. OncLeav kleeding. Langzaam bijna onmerkbaar is de bijzonder slappe winter in bet voor jaar overgegaan, en een buitenge woon moo.e Paasch-Zondag gaf zelfs een voorproefje van den a s. zomerl Zij, die inet Paschea „de bloemetjes buiten wilden zetten"., konden bet waarlijk met beier getroffen hebben, want die enkele voorjaarshoeden met trissche rozenguirluudes g-.jarneerd, deden heel goed in den helderen zon neschijn! Ook zag men hier en daar reeds eemge nieuwe toiletten, en „tout-cas" en andere bij hel voor jaarstoilet beuoodigde onderdeelen. liet spreekt van zelf dat „mevrouw mode" haar laatste woord nog niet gesproken heeft voor het komende se.zoen en zich nog allerlei verande ringen voorbehoudt, doch het ont- weip voor de meest belangrijke model leu is gereed en daarvan kunnen we gerust mededeeliiig doen. Ovoi' mantels en hoeden heb ik mij nen geachten lezeressen reeds een en ander verteld. Zij weten, dat de half lange en korte paletot het van den langen mantel wmnen zullen, dat de „Russische" vorm" de op zij slui tende mantel met ceiniuur-toouaaxi- gevend is, dat de nauwe cosluunirok thans zeer nauw en kort moet zijn, wil deze op cluc aanspraak kunnen maken. Zeer nieuw zal de zooeven uit Pa rijs ontvangen medédeeling zijn, dat de kort boven dc taille opgeknipte rok weder in ongenade is gevallen en het veld moet ruimen voor de rok met ceintuur, tenzij men zijn keuze laat vallen op de lieveling van bet seizoen „de prinses-fourreau'. Deze „robes prmcessc" wurden veel met tabhers ingericht of aldus ge garneerd, ze zijn zeer nauw eu van onberispelijke coupe. Blouses worden in de kleur van het toilet gebracht, ze zijn dan vervaar digd van slappe zijde, orépe de chine," chiffon en mousseline; of wel men draagt de blouse van gebrocheerde of gebloemde zijde en zeer helle kleuren, doch overtrokken met gase de soie in de kleur van het toilet. Over'de halsufwerkingen is nog niets met zekerheid te zéggen, doch het laat zich aanzien, dat het met de geld eede staande halsboorden gedaan is. Alen ziet blouses met v.erkante, ronde ui puntige halsuitsnijdingen, ae mees ten uioi kamen of Lingerie kl agen versierd. Lie mouwen blijven, trots alle voor- speilingen vuu pu uilen enz., nauw uansiuiujiid. Sommigen echter in du.e kwaxi lengten. VVeiiLg é.egum voor vrouwen met zware iieupeu, zijn de nieuwe rok ken, die even noveii ue unie inge haald den gaug beiuoeielijken. Deze nouveauté is uitsluileud ge- scnikt voor slanke figuren. De japonrokken woiuen ongevoerd veivaaruigd; men diruugt ze op losse zijden of lustre voer.ngrokken. Voor goiiieede sleepjaponnen moét ook de ouueiToli sieepeud zijn illgóhcht. Beüalve de moderne ellén weelseis, worden dit jaar veel wit- en zwarte ruitjes gebracht. Alen ziet zo in zijde, wol, mousseline en percal, doch uilen zijn dun en soepel. Lie zijden-iann santen beginnen e.r zich op toe te leggen de verschillende jupouzydeu in Al. l.oO breedte te fa- br.eeei'eu, wal de zijde meer geschikt maakt voor moderne toiletten, uls die welke a 5U c.M. breed is. V\el waar is de prijs van dit nieuwe fa- br.kaat beduidend hooger, doch men beeft in verhouding veel minder ivmaat noodig en verkrijgt 'n mooier resultaat. Ve i zorg vordert tegenwoordig de onderkieediug Wanneer deze niet on- berisp. ijk op het figuur is pas maakt gaat het cachet van liet mooi ste toilet vprloren. Men kan zich daarom niet beter deuken dan een onderjapon uit één stuk waardoor de banden om de taille vurmeden wor den. De garneering der onderrokken Is zeer eenvoudig en bepaalt zich in de meeste gevallen tot een heoge plooistrook, welke aan den onderrand met een smal ruche wordt afgewerkt Men zal in den a.s. zomer weer veel witte nansouck en batisten rokken zien dragen, met geborduurde vo lants en kanten strooken gegarneerd. .Vooral onder linnen en neleldoeksche toiletten zijn deze witte rokken on- •ontbi-oarliik. Onder gekleurde japon nen draagt men zijden rokken als slappe taffetas, loulsine enz. ook wel rokken van zijden moliret, lustre of wollen moiré. MARIE VAN AMSTEL. Het Rijke Natuurleven VREEMD GEVORMDE ZEEBEWO NERS. Enkele avonden in de week hooren wij weer den doordringenden straat roep der mosselhandelaars. Dat avondgeschreeuw is zoo zeld zaam, dat het bijna steeds enkele oo- genblikken onze gedachten in beslag neemt. Potgieter zou zich waarschijnlijk het drukke, bedrijvige vïsschersleven voorstellen, hij zou denken aan de steenglooiingen en de van takken ge vlochten dijkbeschèrmers aan onze Zeeuwsche stroomen. Bilderdijk zou alle mossel ven ters op zijn minst genomen naar de Zeeuwsche eilanden wenschen. Wij zullen onze fantasie niet den vrijen teugel laten zooais de beroem de prozaschrijver, noch den wrevel doelen van den beroemden poëet. Lie ver willen wij een kijkje nemen in de beschermende woning van het door vele nzoo geliefde wonderdier. Want een wonderlijk wezentje is zoo'n blauwgeschelpt weekdier. De duizenden die ze als lekkernij gebrui ken, bekijken ze steeds met eenig ont- zag. Ze hebben een uitdrukking in de oogen waaruit iets spreekt als: „wat ben je toch voor zonderling schepsel, hoe eet je, hoe leef je en hoe kom je eigenlijk hier op- tafel.'" Heb je een maag zooaJs wij, heb je longen en een hart, kun je zwem- meiiï Dit alle zijn vragen <Le de den kende mosseleter z.ch sieiL Maar la ten wij samen al die scuijnbure moei lijkheden eens trachten op te lossen. De mossels die hier voor de con sumptie worden verkocht, komen meest allen uil de Zeeuwsche wate ren, d. w. z. de goede soorten. Hier in lJmuiden kunnen wij ze ook genoeg vinden wat vooral de vis- schers onder de lezers, die hun Zon- dagje op de pieren doorbrengen wel zullen weten. Bij heele groepen zitten de liefheb bers van pietermannen op de sleenen gevaarten. Het eerste aas dal wordt gebruikt is een niossellichaam. De betonblokken Itorbergen duizen den mossels. Stevig zitten zij daar vast op de dicht niet groene algen en zeewier begroeide steenen. In rust is de schelp steeds een wei- ning geopend. Moeite hoeft het dier daarvoor niet te .doen, dat openen ge schiedt geheel onwillekeur.g doordat de bovenkanten der schelpen door middel vun een veerkrachiigen biuid aan elkaar zijn verbonden. D;e band trekt de schelpen steeds open. Wil het dier zijn woning slui ten, wat het al bij dc minste aanra king doet, dan begint pos de spierar beid. Twee breede, witte spierbundels die wij allen wel eens in de schelpen heb ben gezien trekken zich dan samen en dan is de sluiting zoo stevig, dat wij de schelp bijna stuk moeten stoo- ten, dus het dier dooden, willen wij het huis openen. Eerst da.il verslappen de sterke trek- banden. De veerkrehtige bovensluiting wordt niet meer tegengewerkt en de schelp staat open. Het is dus niet verstandig mosse len te koopen, die voor het meeren- deel de schelp hebben geopend. Wel weet ik bij ondervinding, dat ook levende dieren op de kar deze eigenaardigheid laten zien, maar 1och moeten zij dan bij aanraking direct de veiligheldspositie innemen. Doen zij dit niet dim is het zeeban ket met versch meer. De gekookte mossels laten zich be ter determineeren dan de glibberige versche dieren. Er is dan meer een bepaalde vorm aangekomen. Het meest opvallende deel Is wel het bruine tongvormige uitsteeksel, dat vaak voo rhet hart wordt aange zien. Dit is een belangrijk lichaamsdeel, dat bij de geopende mossels uit de schelp wordt gestoken en onder den naam van voet bekend staat. Met dit bruine spierbundeltje boren de zoetwatermossels zich gedeeltelijk in het zand, terwijl de zeemossels zich er stevigheid mee geven als zij op de steenglooiingen vegeteeren. Andere, meer izewiohtiae functies heeft het niet en daar een weekdier om later te vermelden redenen geen hart noodig heeft, hoeft de voet geenszins als zoodanig dienst te doen. De gladde zijden van het gekookte dier Liggen bij de levende exempluiren vlak tegen de schelp. Zij dragen den kenmerkenden naam van mantel en daarin zijn de weekere deeicn opge sloten.' Ieder jaar scheidt deze man tel kalkstoffen af waarvan de schelp wordt gevormd. Deze groeit dus aan den binnenkant steeds aan. Door bijzondere oorzaken, waar schijnlijk door zandkorreltjes dié tusschen schelp en mantel terecht ko men heeft er een buitengewone kalk- afscheiding plaats, waardoor evenals bij de echte parelmossel, paarlemoer- achtige bolleljes ontstaan. Onzo zee mossel produceert echter paarlen met weinig glans, die dus niet de minste handelswaarde bezitten. Ook vertoo- nen lang niet alle schelpen die eigen aardigheid. Tusschen den mantel en het eigen lijke mossellichaam bevindt zich de mantelholte en hierin bevinden zich vier kieuwplaten. Deze riemen de zuurstof uit het wa ter op en geven koolzuur weer af, een werking die bij ons in de longen plaats heeft. Deze zijn dus bij dê weekdieren overbodig en daar er geen bloedvaat stelsel is, is het hart ook overbodig. Aan de gekookte mossels zien wij een eigenaardig gekroesde mondope ning Deze zit tegenover den bruinen voel. Zoodra de schelp zich opent "wordt deze mondopening zichtbaar en hierdoor treedt het water ruim voorzien van fijne voedingsstoffen naar luimen. De stroom wordt veroorzaakt door null.oenen tr.lhaartjes die voortdu rend ui beweging zyn en. het water steeds ui éen richting stuwen. Is de zuurstof en bet voedsel uit het water opgeuomen, dan moot dit weer weg worden gevoerd. De mantelrand vormt een opening juist boven den mond en hierdoor verluut liet water het mossellichaam. Dit is de voornaamste levensfunc tie van het vreemde dier. Een tweede gelteimz-nnigheid bin nen den mantel is de vorming van eieren. De junge mosseltjes lijken eerst in niets op het moederdier. Het zijn kleine lichaampjes voorzien van een groot aantal trilharen. Deze verminderen naarmate het lichaam meer den mosselvorm aan neemt en als het kleine schelpje ge vormd is, zet het dier zich vast op de zooeven genoemde plaatsen. Qaartoe scheidt het een vloeibare stof af, die in bet water verhardt tot: bijna niet te verbreken draden en ditl zonderlinge weefsel is zoo doelmatig van structuur dat de schelpen slechts met rnoeate kunnen worden losgetrok ken. Breken doet het bijna niet, en de mossels die hier in den handel ko men, zijn alle nog van die baarden voorzien. Wie nn hei leven dezer dieren wil besludceren behoeft slechts n stevig net over den bodem van onze slooten of meertjes te trekken. Heel gemakke lijk vLscht men dan de groote zoet watermossels op, wier levenswijze'! bijna geheel met die der blauwe zus-' jes overeenstemt en wier opkwee king niet de minste zorg eïscht H. PEUSENS. Moed. Tk zeg u, ge moet vliegen, ge zult vliegenmorgen Ik kon nietDring er niet op «tan. Ge begrijpt dut mek Maandag, gedu rende unjii proeftocht, overviel 't mij. ik keek naar beneden. Alijn oog mat den vreeselijken afstand tot de aai de Ik dacht, wat er gebeuren zou als mijn motor of een van de voornaamste dee- len van mijn machine onklaar raak te. En nnju hoofd duizelde. Hue ik don grond weer bereikt heb, weet ik niet. ik kan morgen niet vliegen, ik zal naar den secretaris schrijven. Ik zal mij terugtrekken, 'k zal zeggen, dat ik onverwacht weg werd geroe pen, of iets dergelijks. Het doet er niet toe. Engeland zal toch winnen. Maa- singham zal den. Franschman ver slaan. Lafaard I Dat ééne woord klonk door de stille kamer, en de twee mannen hij, die 't hoonend had geuit, en de ander, wien 't in het gezicht geslingerd was keken elkaar strak aan, de oudste met toornige oogen, de jongste met doodsbleek gelaat en bevende llDoeu- Geen van de twee hoorde stappen naderen. De kruk van de deur werd zacht omgedraaid en bleef zoo, of iemand buiten op het punt stond de kamer binnen te treden, maar werd weerhouden. Gij I een Carnforth een lafaard 1 zeide de oudste man. Bij deri .hemel, had iemand behalve gij zelf mijn eigen zoon 't gewaagd, mij dat aan te doen, ik zou hem dc woorden in de keel hebben teruggedrongen 1 De jonge man zweeg Zijn oogen staarden, 't zweet parelde hem op het voorhoofd de hand die den hoek van de tafel omklemd hield, beefde. Was dat de stoute luchtreiziger, wiens da den twee halfronden hadden doen be ven Hij was het, maar met dit verschil, dat'lïij nu zijn moed verloren had. E#n schrander man kon, dat teergevoelige, fijiibesneden, bijna vrouwelijke ge laat beschouwend, begrijpen, \iis- sclnen was de moed van Norman Carnforth wel altijd grooter geweest aan zijn kracht. Sir Gëóilrey Carnforth de vader een van 't Brilsche type, had nooit geweten wat angst was en duldde dien ook niet ni anderen. Ge moet vliegen.... ge zult vlie gen... morgen zeide hij nog eens. En vyeer antwoordde de zoon Ik kan niet 1 Kan niet herhaalde "de baron. Dat beslaat niet. Norniun, ik loop niet. met mijn gevoelens te koop, maar. dit kan ik zengen ik ben trotsch op u. Toen ge jong waart, waart ge een suk kelaar en dikwijls voelde ik verdriet bij dc gedachte, dat de hemel mij zoo'n afstammeling had kunnen schenken. Maar ge hebt u de beste tradities dor Carnforths waardig geloond Ge hebt mijn verwachtingen overtroffen Zal dit nu het eind zijn De zoon maakte een zenuwachtig gebaar. Ik kan morgen niet vliegen, zei de hij M"'n zenuwen zijn in de war. Ge kunt dat niet begrijpen, ge hebt nooit een dergelijke ondervinding op gedaan Is beï niet beier mij terug tc trekken, dan mij belachelijk te ma ken Neen! riepdea buron Luister. Nie mand weel vvai-ge voor mij zijl Alaar eer zou ik u willen begraven, dan u uw huid te zien bergen door lafheid. Denk er nog eens over. Overwin u zelf. ViiC" morgen en alles is m orde. Maar weigert ge to doen, wat ik vraag, dan wii ik u niet terugzien. Ik zou liever geen zoon hebben dan een die een lafaard is. .Met deze woorden verliet, de baron de kamer. Zijn zoon.Hot zich m een stoel vallen en zat met het hoofd In de handen, in een toestand, nauw gren zend aan totale geestelijke inzinking. Massingham, gij zult winnen. Denkt ge Ik ben er zeker van. Alles is in uw voordeel. Er is zoo goed als geen wind. Gij met uw lichte machine zult voor hebben op Carnforth niet zijn veel zwaardere biplaan. at I.e Huret be treft, ik geloof niet, dat die kans heeft. Wat deukt gij er van r Nu ge 't zegt, antwoordde Mas- singliain t geiuk schijnt "werkeiijK vanmorgen mei nnj ie zijn. ik beu er mee in mijn schik. Lik kansje op ge luk vandaag neem ik aan. i Succes beieekenl meer voor nnj, duii ge meent. Ge speculeert op den prijs, hé Nu een schoone beker eu 2ó.0uu fr. zijn niet te versmaden. Daaraan dacht ik niet. O, aan de eer dan Evenmin aan de eer. Wat was 'tdan in 's hemelsnaam? Maar Alassiiighurn was bezig niet zijn' machine en deed of hij niet hoor de. Hij liet ze een laatste inspectie on dergaan voor den aanstaanden tocht. Hij liep er om hecu, betastte de doe len met de vingers, hier een schroef bevestigend, daar een stang wrijvend. Hij vervulde zijn laak mei liefde, of zijn aeroplaan een levend wezen was. HalloDaar gaat Le Huret. Massingham keek op en zeide 't Zal mij benieuwen, hoe hij het er zal afbrengen. Hij is een goede ke rel. dapper als de beste, en een sport man in merg en been. n. Onder den blauwen hemel zweefden i bevallig de witte aeroplanen, strijdend om de prijzen. 'loon kwain de gróote gebeurtenis 1 van den dag de kamp om net berei- j ken van de grootste hoogte-, waarin 1 Norman Carnforth, Victor Alassmg- ham ou de Fransche kampioen Le Hu- j rel zouden strijden. De gebeurtenis was nog aantrekke- lij ker gemaakt door het feit, dat de drie luchtreizigers gelijktijdig zou den opstijgen. De menigte was t.ot aanzienlijke af metingen aangegroeid. De aerodrome was een bewegende massa en buiten verlangden nog duizenden te worden toegelaten. Elk plaatsje mijlen in het rond was bezet. Een menschel ijk we zen had zelfs den top beklommen van. Dubbin's Hill, een vlakken heuvel, op ongeveer een halve mijl van de aero drome. Hij stond daar het schouwspel gade te slaan door een binocle. Spoedig werd het roode vlaggetje geheschen, toen verscheen rechts de blauwwitte vlag, die het begin van den strijd aanduidde en links de kleu ren van de mededingers, die van Massingham, hel blauw met de drie evenwijdige streepen. die van Lc Hu ret, de beroemde driekleur. Even daarna kwam een troep werklieden uit de loodsen en rolde de machine naar buiten. De luchtreizigers zeJf wai ren in stille afwachting Dat is Le Huret. die in dat Nor- folkpak met kniebroek en kousen, zeide er een uit de menigte, die wel in gelicht scheen Die naast hem is Mas singham, met die bruine overjas en wollen muls. En dat tengere kereltje daar in de achterhoede, met dat lee- ren pak en die oogkleppen, is Carn forth. Die ziet er niet stevig uit, hè Maar hij mag er wezen, als 't op vlie gen aankomt Anderen nog dan deze spreker ln-d: den den beroemdeu man in 't icg ge houden en een koor van stemmen var- eenigde zich in den kreet „Bravo, Carnforth I" De geestdrift plantte zich voort over de uitgestrekte aerodrome toen w hief zich een gejuich de luchtreizi gers stegen op De stevige biplaan van Carnforth zweefde stevig als een albatros, ter wijl de lichte, sierlijke monoplaan van Massingham en L.e Huret als reusach tige libellen voortbewogen. De opmerkzaamheid was voorname lijk gevestigd op de behendigheid en den moed van den Franschman. Kalm een sigaret rookend, liet liij zijn ma chine stij'-ien en over de menigte zei len. "t Volk juichte en hooger steeg de machine. Hij rees tot een hoogte van honderd voet en begon l en te zeilen met een angs! wekkende snelheid De toeschou wers konden het snorren van de mo- nopiuan hooren. Een dunne straal benzinedamp, vvjt uistekend legen de bid uwe lucht, herinnerde er aan, dat de machine mei zoo goed werkte als mogelijk vvas. S.eeas huoger rijzend, vloog Le Hu ret boven de tribune, verliet de aero drome en bescilree! een oogenblik la ter een grillige acht boven een vlog- gemasi. Dit uiies was enkel tol genoe gen van «ie menigte, want de Franschman, bemerkende, dat zijn uiacmue niet m oruo was, zag zich in een poos gedwongen ie dalen, zij het met tegenzin. Hij gal zijn machine over aan de werklieden en volgde beu naar de loodsen. lntusscheu waren de twee Engel- scheu steeds hooger gestegen. Een hoogte van dUU voel was bereikt, dan 400 voet.'Eerst zette Massingham met kracht aan. t geen ecu uogeublikke- lijk antwoord van Carnfórth tengevol ge huil. I oen was t Caruforth's beurt boven den ander te stijgen, oui zich door Mussinghuni een oogenblik later te zien inhalen. De geestdrift onder de menigte werd koortsachtig, \eleu waren er, die niet langer naar boven durfuen kijken ze vreesden getuige :e zullen zijn van een ongeluk- Plotseling barstte een machtig gejuich los Hot sein 'was ge heschen, dat het record geslagen was. Toen zag men .Massingham een oogenblik uesiuiteloos blijven drijven. Honderden Kijkers werden op zijn ma chine gericht Ja. 't was zoo. Hij scheen stil te blijven, toch begon*zijn monoplaan te dalen. Het volgend - oogenblik rees een kreet op uit de menigte. Carnforth wint Ja, de overwinning was aan hem. Hij steeg <i! nooger. Massingham ging voort met daden. Hij bereikte den grond en was onmiddellijk- omringd do'or vrienden. Zé wenscluen hem ge luk met zijn prachtige vlucht en be treurden, dal ze hein niet als. over«- winnaar kuilden uitroepen. Aiaar Massiugliaui antwoordde met geen woord. Zijn gezicht was ondoor grondelijk. Alaar wie was in staat op hel oogen blik uun Massingham te deuken Al ler gedachten waren suanjgeirokken op den eenzamen leiziger, die in de lucht bleef.... Carnforth. Hij luid een hoogte bereikt, die on- vveeitcgbaar zijn superioi iteil bewees, en nu maakte hij zich tol dalen ge reed. Als hij liet veilig volbracht, zou weer een glansrijk feit bij zijn roem gevoegd worden. Steens daalde hij. Er was een alge meen gedrang ouder de toeschouwers naar de plaats, waar hij verwacht werd te landen. Dan volgde ademloo- ze stilte. De inachinc daalde tot op 100 voet boven de <*roote tribune toen veran derde zij van richting, zweefde weg in de richting van Dobbin's Hul. Eer de kijkers hun verwondering konden uiten, vvas zij uit het gezicht. De menigte was radeloos. Intusschen had de biplaan Dobbin's Hill bereikt en landde zacht op den vlakken top. De luchtreiziger sprong er uit, zette zijn leercn motor-pet en zijn oogkleppen af en ontpopte zich als een achttienjarig meisje, 't was Norman's zuster Aladge, een echte Carnforth- Norman want hij was de wachter op den heuvel was naar haar toe gesneld, greep haar handen en keek haar aan. Madge. Ik wilde, dat Ik u zeggen kon. hoe ik over u denk, maar ik kan geen woorden vinden, om het uit te drukken, Hot was prachtig 1 heldhaf tig Vlug I riep het meisje. Ga er in 1 Vlieg naar de aerodrome, Verlies geen oogenblik. Ik kan beneden de rnen- schen al zien bewegen. In eenjg* oogenblikkon zullen z© hier zijn. Zo zuflen do list ontdekken. Dat moet voorkomen worden. Vlieg, nu hei nog tijd is. Carnforth wendde zich plotseling tot baar. Ik kan het niet. Kan zoo'n laffe kerel de belooning gaan ontvangen, die gij met uw prachtig vliegen hebt verdiend Ze sloeg de handen samen. Ge moet voor vader... voof mij.... de eer van onzen naam. Vlug Mijn hoed en mijn langen mantel. Ge hebt ze toch meegebracht De menigte op het vliegveld voelde zich verlicht, toen ze Carnforth zagen komen aanvliegen. Hij daalde op den grond. De jonge luchtreiziger kreeg een ont vangst, die niet is te beschrijven. Hij werd op de schouders het vliegveld rondgedragen. De oogen van sir Geoffry Carnforth waren vochtig. III. Mbdge hoorde, op den heuvel staan de. de toejuichingen, die de aankomst van haar broeder verkondigden. Toen haastte ze zich naar beneden met schitterende oogen. Plotseling stond ze stil. Een man naderde hnnr. liet was Massingham. Toen hij naast haar stond keek hij haar In de oogen en zonder eenige inleiding vroeg hij op den man af Waarom deedt gij het? Mad go keek hein verschrikt aan, ontsteld dat tiij alles wist. Ze kon niet antwoorden. Ik heb uw geheim geraden, zeide hij. Ik zag, dat gij het waart, van het eerste ooeenblik af, al scheen uwe wonderlijke gelijkenis met Norniun iedereen te misleiden. Ik dacht niet, dat eeii meisje zich zoo dapper kou toonen. Die oaad is de moedigste, die ik ooit heb gezien, en de herinnering er aan zal mij bijblijven, zoolang ik leef En nu vraag ik, waarom deed ge liet Beloof mij, zeide ze, dat ge geen woord zult spreken, over hetgeen go weet. Ik beloof, wat ge vraagt, zoide bij. Dank u, zeide ze fluisterend. De geschiedenis is gauw verteld. Ik was bij de kanier van mijn broer gisteren avond en hoorde bij toeval een twist tusschen hem en vader. Het zat zoo. Nor man had den moed laten zinkeu, dal kun den dapperste soms overko men, nietwaar Hij zeide, dat hij van daag niet kon vliegen. Vader was kwaad. Hij beschuldigde Norman van lafheid. Eindelijk verliet hij hem en Norman had deze keuze: óf vliegen, óf alle aanspraak op vaders achting verbeuren. Toen vader heengegaan was, ging ik naar Norman. Hij was uitgeput. Den tocht beproeven was een physieke onmogelijkheid. Er scheen slechts één middel te zijn, om hem te redden Ik sloeg voor in zijn plaats te gaan. Eerst was Normun verbaasd. Maar ik herinnerde hem er aan, hoe hij eens bekend had, dat ik zijn aero- plaan bijna even goed bestuurde als liij Toen zeide hij. dat de menschen mij zeker zouden herkennen. Maar ik toonde hem aan, hoeveel we op elkaar geleken en dal niemand verdenking zou hebben als ik gekleed was In zijn leeren pak, met zijn pet en oogklep pen. En eindelijk stemde hij toe en.... het overige weel ge De gedach te aan hetgeen op het spel stond, stel de mij in staal de vlucht te volbren gen. Ik scheen op een of andere w ijze geïnspireerd. Ik denk niet, dat ik hef nog eens zou kunnen doen. 't. Is niet noodig. dat ge het nog eens doet, zeide hij. Eens is voldoende. Ren oogenblik keek ze voor zich, maar haar oogen zochten plotseling zijn gelaat en hartstochtelijk zeide ze: Ge hoopte te winnen, nietwaar Tracht me niet te misleiden want ik weet. hoe ge uw hart er op hndt g»- ze! Kunt ge het mii ooit vergeven? I Hij keek in de schoone oogen, die naar hem waren opgeslagen, j Ja, ik wenschle ie winnen. Weet I ge waarom Omdat ik u liefheb, Mud- ge. Ik heb u lief gehad van den dag ut dat ik u voor het eerst zag. I oen I vreesde ik, dal ik u nooit de mijne I zou kunnen noemen. Maar ik dacht, dat het misschien zou helpen. Daarom vvenschte ik den beker te winnen. Welk verschil zou dat gemaakt hebben zeide ze, terwijl tranen in haar oogen glinsterden Weet gc- niet, 1 dat ik u liefheb? Ik heb u altijd liel i gehad. j Eu haar hand zocht do zijnemet 1 een kreet van dankbaarheid sloot hij i haar in zijn armen. I Norman Carnforth wordt thnns door niemand overtroffen in de lucht* reizigersworeld. Zijn gebrek aan moed was slechts tijdelijk. Maar als ooit weer gevaar mocht bestaan voor een geestelijke verslapping, dan is er éen ding. dat hem staande zal honden de herinnering aan de heldhaftige daad van zijn zuster. ffl. v. A.)

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 13