NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8212. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 2 AFRH, 10iO A ABONNEMENTEN ADVER'TENTIÊN: per drie maandenj ^an regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Voor Haarlem«-20 Haarlem van 1—5 regels/l.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 /zifAdvertentifin van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 (gy mT voor plaatsingen contant. Göllusfrecrd zTdagsbbd, Voor Harlem I I I oÜtfH ««he»» Admtolstnrtle. Groote Houtstraat 53. v de omstreken en franco per post .0.45 IntercommanaalTelefoonnummerderRedactie600enderAdministraHe724. Uitgave der Vennootschap Lourens Costfer. Directeur i. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zulder Bultenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Dingen die niet iedereen weet. Voor onze geabonneorden zijn kosteloos afdrukken te bekomen van No. 9 der ru- briek DINGEN DIE NIET IEDEREEN WEET, getiteld: Wat is Suggestie? In Haarlem kunnen die af drukken worden afgehaald san onze bureaux Groote Houtstraat 53 en Zuider Bul tenspaarne 6, in de omlig gende gemeenten bij onze agenten- AGENDA ZONDAG 3 APRIL. Schouwburg: R. K. Tooueelvereen. „Liefde voor de Kunst": Vader en Zangersfeest, 7 1/2 uur. Broryjebouwliet Vroolijk Tooneel: „De big van het 168ste," 8 uur. Soc. Vareeniging: Zangwedstrijd, 1 1/2 uur. Volksconcert Zang en Vriendschap, 8 uur. Teyler's Museum geopend van 14 our. MAANDAG 4 APRIL. Schouwburg: N. V. Het Tooneel: De barbier uit Seville, 8 uur. OM ONS HEEN No. 1121. Db Schoolgelden van dn H.B.S. Onze lezers zullen zich nog wel her inneren, dat eenigen tijd geleden door den Haarlemschen gemeenteraad een nieuwe schoolgeld regeling is vastge steld voor leerlingen op onze hoogere burgerscholen, die uit omliggende ge meenten dagelijks naar Haarlem ko men, of die hier in de kost zijn, ter wijl hunne ouders elders wonen. De daarbij betrokken ouders behoef ik daarop zeker niet te wijzen, zij hebben aan den beurze gevoeld, dat Haarlem niet langer om het luttele Rijkssubsi die van 7000.—, het dure onderwijs van de hoogere burgerscholen tot denzelfden prijs aan buitenleerlingen als aan kinderen van Haarlemsche ouders verkoos te doen geven. Het geeft een schok in de portemonnaie, wanneer een schoolgeld plotseling van GO tot 250.— komt te stijgen en voor wie twee of drie kinderen te gelijk op de H. B. S. heeft, was het geldelijk offer lang niet gering. Zwartkijkers hebben daarvan dan ook allerlei zwaarwichtige gevolgen voorspeld. De vestiging in de omstre ken zou er door worden belemmerd, het gymnasium (dat overal in het Rijk een onveranderlijk schoolgeld heft van 100.—) zou ar door over- stroonien, ten koste van de H. B. S en zoo meer. Het is moeilijk om de juistheid van de eerste voorspelling te controleerci», maar wanneer ei- be langrijke invloed op vestiging of ver blijf door uitgeoefend was, zouden wij het wel vernomen hebben. Wat de be storming van bet gymnasium aan gaat, die is geheel achterwege geble ven. De aangifte van nieuwe leerlin gen op onze verschillende scholen van hooger en middelbaar onderwijs in het najaar van 1909 is volkomen nor maal geweest. Dat pleit, dunkt me, voor de ouders, die maar niet dadelijk, om hooge kos ten te vermijden, de opleiding van hun kinderen hebben gewijzigd. Wel iswaar wisten zij, dat de maatregel hoogstwaarschijnlijk tijdelijk wezen eou en hebben zij, voor zoover hun draagkracht te kort schoot, steun ge vonden in een bepaling, dal B. en W. het bedrag konden verminderen. Dat dit maar een enkele maal ls voorge komen, wijst op den welstand in onze omgeving. Een derde gevolg, dat ln Haarlem misschien wel verwacht, zelfs wel ge-1 hoopt werd, kwam evenmin in vervul ling, namelijk dat menige forens weer over de grens zou gaan en in Haar lem terugkeeren. Zoo iets wordt wel In de eerste opwelling van teleurstel ling gezegd, maar daarom nog niet dadelijk uitgevoerd. De meesten wo nen buiten om andere motieven, dan de besparing van een paar honderd gulden, die bovendien in tal van ge vallen geen besparing, maar een g tere uitgave blijkt te wezen. Toch is het voor Haarlems welvaart beter, dat geen bijzonder hooge prijs in de omstreken voor het middelbaar onderwijs wordt verlangd. Evenmin zou dat het ruime gebruik van dit onderwijs hebben bevorderd. En deze laatste overweging moet den Minister aanleiding hebben gegeven, een be langrijk verhoogd subsidie voor te stellen en de Kamer om dat goed te j keuren. Natuurlijk onder voorwaarde, dat de ouders buiten Haarlem daar van zouden profiteeren. Op dal beginsel is dan ook de nieu we regeling gebaseerd, die B. en thans aan den Haarlemschen ge meenteraad voorstellen goed te keu ren. Het College redeneert daarbij ad- dus, dat de kostende prijs van bet on derwijs per leerling ongeveer ƒ250.— is, dal het subsidie circa 50.per leerling betepkent, en dat dus nog ƒ200.aan te zuiveren blijft Wordt daarvan het in Haarlem zelf gelden de schoolgeld van 60.afgetrokken, dan blijft er nog 140.over. Moet Haarlem die voor zijn reke ning nemen Geen grond van billijk heid is daarvoor te vinden. Zoo beeft ook de Minister er erver gedacht, die uitsprak, dat de buitengemeenten hunnerzijds eveneens een offer dien den te brengen. Men weet, dat de ge meenteraden, op voorstel hunner voorzitters, zich daartoe in beginsel bereid hebben verklaard, met uitzon dering van den raad van Beverwijk, die blijkbaar een kippekuur had. Maar over de manier waarop, over de cijfers is toen nog niet gesproken. Er kou ook niet over gesproken wor den, daar destijds niet bekend was. hoever de mildheid van de Regeering zou gaan. Terecht onderscheidt nu het voor stel de willige en de onwillige ge meentebesturen. Van de ouders in de als Ik ze zoo noemen mag onwillige gemeenten zal voortaan 200.— schoolgeld wor den gevergd. Van de besturen dor gemeenten, die bereid zijn tot medewerking, zal een bijdrage per leerling worden ge vraagd van 100.—. De ouders betalen dan in dit geval zelf 60.—, zoodat de gemeente Haar lem nog 40.— voor haar eigen reke ning neemt. Voor leerlingen, die hier in de kost zijn en wier ouders hier niet wonen, zal ƒ100.— worden gevraagd, natuur lijk van de ouders. Hier heeft contrac teeren met allerlei, soms zeer ver ver wijderde, gemeenten geen zin. Het is waarschijnlijk, dat de Haar lemsche Raad dit voorstel wel zal aanvaarden, zonder aan de cijfers te tornen. Dergelijke ontwerpen hebben meestal een te lange voorgeschiede nis, dan dat men dit zonder bezwaar zou kunnen wagen. Het is trouwens voor de ouders van de leerlingen in de buitengemeenten niet in de eerste plaats van belang, welke overeen komst Haarlem met de besturen van die buitengemeenten aangaat, maar welk accoord deze laatsten aan hen (de ouders) wenschen voor te stellen. In elk geval worden die ouders er beter van. Zij zullen niet meer te be talen hebben de 50.die het P.ijk voor nen bijdraagt, noch de 40. die de gemeente Haarlem voor hare rekening neemt. Do som van /2ó0. daalt daarmee van zelf reeds tot 160.—. Of het daarbij zal blijven, hangt natuurlijk van de scheutlgheid der gemeentebesturen af en van de politiek, die zij tegenover hun ingeze tenen meenen te moeien volgen. Het is zeer Juist gezien, dat de Haarlemsche gemeentekas zich een offer van 40.— per leerling getroost daarmee geeft onze gemeente het be- ijs, dat zij prijs stelt op welvarende omstreken. Datzelfde belang hebben evenwel de besturen van de buiten gemeenten evenzoo. Het moet hun niet onverschillig wezen, dat hun in gezetenen tegen matigen prijs de kin deren naar Haarlem op de H. B. S. kunnen zenden, te meer daar voor reis en verblijf toch al extra kosten dienen te worden gemaakt Toch is het niet te verwachten, dat de gemeentebesturen in onze omge ving zoo maar, uit de losse hand, voor eiken leerling uit hun gemeente de honderd gulden zullen neertellen, die zij aan Haarlem moeten bijdra gen. Op hun beurt zullen zij een ver ordening maken, waarbij althans een gedeelte van die som ten laste van de ouders wordt gebracht Een school geld van te zamen 100.— Is voor ver schillende ouders zeer wel ts dragen in dat geval betaalt de gemeentekas dus 60.— bij, maar er zijn ook ge vallen, waarin het geven van een zoodanig cadeau aan de ouders een dwaasheid wezen zou. Zeer gefortu neerde ingezetenen zullen dit subsidie noch behoeven, noch verlangen. Maar er is een derde categorie, die met moeite GO.betaalt, plus de kosten voor boeken, en het zou logisch zijn, wanneer de gemeenteraden het gehee- le surplus van deze ouders over nam. De conclusie ligt dus voor de hand, dat er een progressieve bijdrage zal worden geheven, naar den welstand der ouders. De taak, die B. en W. van Haarlem vrijwillig op zich ge nomen hadden, om de ouders naar vermogen te doen bijdragen, gaat nu over op de gemeentebesturen. Wie nu in de slechtste conditie ko men, zijn de ouders van leerlingen in Beverwijk. Zij zullen In elk geval 200.— tc betalen hebben, zoodat voor wie met een bescheiden inkomen moeten rondkomen, de Haarlemsche Hoogere burgerschool zoo goed als gesloten zal blijven. Wenschelijk Is die staat van zaken natuurlijk niet, maar Haarlems gemeentebestuur kan er zich niet meer mee bemoeien. De belanghebbende ouders en wellicht ook belangstellende ingezetenen zul len zich zelf tot hun weerbarstigen gemeenteraad dienen te wenden. Mis schien komt deze, bij nadere beschou wing, op zijn ongelukkige beslissing terug. J. C. P. Stadsnieuws Cijfers die spreken. In hei eerste kwartaal van 1909 plaatsten wij 6403 kwartje»- advertentiën; in het zedfde tijdsver loop van 1910 8485, dat is 2082 meer. Wat bewijst dit? Dat onze Kwartjes-adveirtentiën succes opleveren voor wie die plaat- VOOR HET DIACONESSENHUIS. Het Haarlemsche Diaconesseufiuis heeft met een te kart te kampen. Steun is daarom dringend noodig. Er heeft zich hier ter stede een comité gevormd om voor het Diaconessen- huis een bazaar in te -richten. Deze zal worden gehouden in het laatst van April Tal van inzendin gen bereikten reeds het comité Daar enboven wordt er dan ook een feest avond georganiseerd. Men zie de ad vertentie. Brandje. Voorbijgangers zagen gisteravond omstreeks half elf, dot er brand was in een der bovenvertrekken van per ceel 27 rood aan de Groote Markt, besvoond door de wed. H. De politie werd gewaarschuwd, die zeer spoedig ter plaatse was en den brand, die be perkt bleef tot één vertrek, binnen korten tijd meester was. Assurantie dekt de schade. Benoemingen. Van hier Is mej. G. Homan benoemd aan de Christelijke school te Drach ten, mej. F. Hofstra aan de Christe lijke school te Nunspeet. en van Rot terdam is mej. C. Tibben benoemd aan een der Christelijke scholen al hier. Bij de gehouden verkie zing acn de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. voor een giroepsvertagen- woordiger in groep II, werd gekozen de heeT j. F. v. d. Mark, die de benoeming heeft aangenomen. Dg Electrliche tramt. De onderliundeliugen tusschen b. en W. en de Hollandsche Spoor heb ben geleid tot dit resultaat, dat de H. U. S. m. zich bereid heeft ver klaard stroom van de Gemeente te betrekken, indien de spoorwijdte op J.435 m. (breed spoor) wordt vastge steld. B. en W. blijken thans ln te stem men met het denkbeeld om concessie te geven voor breed spoor, althans zij stellen een ontwerp-over eenkomst voor, betreffende de stroomlevering, die zij in het belang der Gemeente achten. De stroom zal zijn gelijkstroom van 1000 volt spanning. Vóór 1 October 1911 zal de Gemeen te geen stroom behoeven te leveren. Men berekent, dat het vermogen, dat beschikbaar moet zijn voor de electrische trams, 250 Kilowatt be draagt en nog 250 Kilowatt als re serve. Voor elke Kilowatt, moet de Hol- landsche Spoor f 4.50 per maand be talen. De H. IJ. S. M. heeft dus per jaar aan de Gemeente te betalen 500 X 12 XI H 27-000 Deze overeenkomst geldt voor 15 Jaar. Eindigt de overeenkomst binnen den tijd van 15 jaren, dan wordt de helft der nog niet vervallen bedragen, gerekend op een rentevoet van 4 pet. aan de gemeente vergoed. Boven de straks genoemde som be taalt de Hollandsche Spoor voor elk eebruikt Kilowattuur voor de eerste 500 000 kilowatturen 2 ct. per KWU, voor de tweede 500.000 KWU. 1 1/2 cent, voor de volgende millioen KWU. I.4 ct. en verder 1.3 per KWU. Voor het onder spanning houden der lijn betaalt de Holl. Spoor tus schen half 2 en half 5 des nachts 2 per uur. Deze prijzen zijn berekend op een kolenprijs van 9 per 1000 KG. Die prijzen worden verhoogd of ver laagd met 0.015 ceul voor Iedere 10 cents die de kolenprijs stijgt of ver mindert. Deze overeenkomst geldt voor min stens 9 jaren. DE BARBIER UIT SEVILLA. a s. Maandag komt de N. V. „Het Tooneel," Dir. W. Roy aards in den Schouwburg aan den Jansweg met „De Barbier uit Sevilla.' het geestige Fransche blijspel ln 4 bedrijven van Beaumarchais, vertaald door Dr. Mairie Loke. De persbeoordeelingen zijn zeer gunstig. Zoo schreef „de Nieuwe Apeldoornsche Courant" o.m „Van de opvoering van dit b'ijspel is niets dan goeds te zeggen. Regie, spel, costuum, décors, alles voortref felijk, de hoofdrollen alle In handen van uitstekende kunstenaajrs. Bravo, Royaards! dit is kunst geven! Na „Adam ln Ballingschap" hebben wij, als gehéél, niets beters gezien. Het on-Hollandsche fijne, door en door intelligente spel van mevrouw Roy- aards-Sandberg, is door niemand te verbeteren. In de muziekles-scène was zij eenvoudig volmaakt.. Het Is niet gemakkelijk deze rol te creëeren. Den altijd voarüreffelijken Van Kerckhoven, den buitengewoon be gaafden Musch, de ln deze rol zeer goeden Van Ollefen. allen lof! Ook de heeren Te Wechel en Van Dalsum als de dienaren van Bartholo. Eigenlijk weet ik géén woorden te vinden die genoeg prijzen! Het stuk staat als blijspel ver bo ven het gemiddelde. De rol van den Barbier en van Don Bazile is ge- bruid door geestigheden, bij den eer ste scherp, bij den tweede wrang van smaak, die deze rollen tot in het klassieke verheffen. Brandje. Eenige jongens, dio een partijtje papier en ander afval bijeen hadden gegaard, mankten daar op een hofje tn de Romoienstrnat een duchtig brandje vnn. De schutting waartegen zij de hoop hadden gelegd, schroeide al, toen de bewoners naar buiten kwamen om de papieren te versprei den. In het botrln der week was hetzelfde, gebeurd bij een boerderij, die afge dekt is met een rieten dak. Ook dit werd gelukkig tijdig bemerkt. STUKKEN VAN DEN RAAD. Overdekte Bad- en Zwem inrichting. We vermeldden gister nog het voor stel van B. en W. ln zake de Bad- en Zweminrichting. Het voorstel, dat thans is gepubli ceerd, dagteekent reeds van 7 Decem ber. In de toelichting wordt becij fert, dat, wanneer de prijs van den gTond wordt vastgesteld op ƒ3 per vierk. M. de Gemeente dit door In komstderving gelijk ia! staan met een bijdrage van 1500 per Jaar De ver- koopswaarde van dien grond wordt n'. op ƒ15 per vierk, M. geschat. Op 2000 vierk. M. derft do Gemeente dus ƒ24,000. Rekent men rente en aflos sing op min. 61/2 procent, dan komt men tot het bedrag van 1500, Twelk de meerderheid van B. en W. voor een dergelijke belangrijke zaak niet te hoog achten. De grond zal verkocht worden aan een door den heer Graichen te stich ten naaml. vennootschap, liet aandee lenkapitaal zal binnen zes maanden moeten volteekend zijn. B. en W. waren voornemens te be palen. dat, wanneer de inrichting, die onder toezicht van een Raadscommis sie komt te staan, niet regelmatig be heerd werd, het terrein met de gebou wen eigendom der Gemeente zou wor den, tegen terugbetaling der koopsom van den grond. Bij nader inzien vond men die voorwaarde evenwel te be zwarend. De minderheid van het college van B. en W. acht de exploitatie dezer bad- en zweminrichting onzeker en acht een dergelijk belangrijk offer uit de Gemeentekas niet gerechtvaardigd. B. en W. stellen tegelijkertijd voor, afwijzend te beschikken op het ver zoek van den heer A. A. Sprenger Sr., dat later is Ingekomen. B. en W. stellen den Raad voor, de rekening en verantwoording der Stads-Apotheek over 1CW9, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een be drag van 10.146,92 1/2, waarvan 4Gy9.67 als subsidie der Gemeente, goed te keuren. Dg Blogmgntsntoonstglllng. De Koningin-Moeder zul op Vrijdag 15 April de tentoonstelling komen be zoeken. Zondag wordt de hernieuwde Eerste tijdelijke tentoonstelling weer ter oe- ziclitiging gesteld. Door de inzenders ls een fraaie col lectie nieuwe bloemen Ingebracht. Tot 1 April bezochten 40.000 perso nen de tentoonstelling, waarvap 30.000 betalenden. Deze wedk bezocht Minister Regout de tentoonstelling. PROGRAMMA voor de Matinée a. s. Zondag van half 3 tot half 5 op 't Tentoonstellingster rein, te geven door de Muziekvereeni- ging „Harmonie" (dir. H. W. Hof meester Rz.). 1. Keiser Marsch, J. Berruèk. 2. Ouverture La Palme d'Honneur, Buót. 3. Paraphrase uber Home Sweet Home, Nehl. 4 Fantasie ballet, Mon- tagne. 5. Ouverture, Audrieu. 6a. Ste phanie gavotte, Bzibulka. 6b. Pavane Ecossaise, Aliier. 7. Espoua Walzer, Waldteufel. 8. Potpourri populaire, Oomes. WIJKVERPLEGING. We ontvangen vun do Commissie voor Wijkverpleging van de afd. Haarlem van den Nederlandschen Protestantenbond het verslug over 1909, waaraan we enkele bijzonderhe den ontleenen, die we hier volgen la ten Met onvermoeiden ijver beeft zuster Slolemaker zich dit jaar weer aan haar taak gewijd. 7.ij bracht 3514 be zoeken, behandelde in de kliniek 56 loopende patiënten, verstrekte 68 bed den en hielp zes maal bij kleine ope raties. De Ev Luthersche Gemeente richtte dit jaar een wijkverpleging op voor hare leden de Luthersche pa tiënten werden derhalve aan zuster Fürstner overgedragen. Hel verkoo- pen van het Bondsgebouw bracht de commissie ln eenige moeilijkheden, die zich evenwel vrij spoedig oplosten toen de Ned. Herv. Gemeente genegen bleek dezelfde lokaalLjes tc verhuren. De Lriancien zijn nog steeds voor verbetering vatbaar. \v el werden weer vele giften ui geld en kleediug- stukken ontvangen, maar het leden tal ging achteruit. Het verslag eindigt uict een oproep om toe te treden als lid der Wijkver pleging. Baden. In het douchebadhuis aan het Leid- scheplein zijn in de «fgeloopen week genomen 574 baden in dat aan den Koudenhorn 700 baden. CONCERT MEVR. MARCHANT- RAMBONNET. Een uur van wel niet onvermengd, maar dan toch dankbaar te aanvaar den kunstgenot hebben we gister avond ln De Kroon doorgebracht.. Daar gaf mevr. MarchantRam bon net, alt-zangeres, van Scheveningen, een concert, waarbij zij de goede ge dachte gehad had de medewerking in te roepen van onzen Haarlemschen pianist Willem Andriessen. De sa menwerking van deze beiden bestoud tn de voordracht van een aantal lie deren van HAndel, Beethoven, Schu mann, Schubert, Mozart, Hugo Wolf en Rich. Strauss. We hadden dus wel gelegenheid ons een denkhecM le vormen van de capaciteiten der tot heden ons onbekende zangeres. Zij lijkt mij iemand die zich met grooten ernst op haar kunst toelegt en het daarin voorloopig zoo ver gebracht heeft, dat zij precies weet „hoe het moet." Alles to zamen genomen, lag het belangrijke von mevT. Merchant'» artistieke verrichtingen meer in haai willen dan Ln haar kunnen. De goede intentie was overal voelbaar, maajf de uitdrukking daarvan viel nog al eens anders uit dan wij en waar schijnlijk ook de zangeres zelve het gewenscht hadden. Mevr. Mar chant beschikt namelijk over eea' klankrijk en omvangrijk altgeluid... of liever ze beschikt er niet over. Want, ondanks blijkbaar ernstige studie, heeft zij haar van nature wat weerbarstig orgaan nog niet zoo tof haar wil dat zij er altijd mee ver mag te doen wat zij zich toch zoc goed had voorgesteld. Het zingen wellicht ook ten gevolge eener toeval lige indispositie echeeit haar veel inspanning te kosten en de Intonatie was dan ook, vooral in de hoogere to nen, meermalen verre van onberispe lijk. Maar afgezien van deze techni sche onvolkomenheden wees de voor dracht zeer duidelijk op muzikaal ge voel en nog meer op een levendige phantasie en zin voor het dramati sche. Deze te waardcoren eigenschap pen openbaarden zich wei het sterkst in Beethoven's „In questa tomba". Schumann's „Frühllngsnacht," Schu berts „DeT Tod und das MSdchcn* en „Ungeduld", de liederen ..Die klei ne Spinnerin", „Das Veiichen" en „Warnung" van Mozart en wwal tn „Er Ist's" van Wolf en „Cficilie" van R. Strauss. Maar was In de beide laatste liederen niet wat te zeec de in vloed van overigens voortreffelijke voorbeelden voelbaar?... Mevr. Mairchant-Ramlionnet mocht zich verheugen ln een l>e.raTi7«deHend en dankbaar auditorium en had in den loop van den avond verscheidene fraaie bloemstukken In ontvangst te nemen. Behalve als ltegelelder en wel be nijdbaar ls do -i 'e zóó muzikaal en Intelligent wordt begele'd' trad de heer Willem Andr'oc^on ook als solist or». cn wel met Pré'ude. Cho rale et Fugue vnn Póót Franck en de eerste Rallnde van Chopin. c Het eerste werk vooral was nüe.'jzins in staat de bewondering die wij gaan deweg voor züti pianistisch talent hebben opgevat,, nor te verdiepen. Hoe dikwijls Ik Andriessen al hoorde spelen zelden of nooit zóó eminent als in dit groote. grootsche, veelei- schende gewrocht van dezen edelste onder de latere Fransche toondich ters. Die prélude en tiet koraal het wad een en al echt, eigen gevoel één verrukking van klankweelde. En dan de Fuga!... Ondanks de z ch steeds vermeerderende technische moeilijkheden bleef alles klaar en vol komen duidelijk en tot het einde toe boeiend door de macht van muzikale expressie. Bij de Ballade va Chopin bekoor den evenzeer de prnclu vin klnnk en de heerlijke, natuurlijke vrijheid van voordracht maar voor mij kon zij toch den geweldigen indruk van Franck'9 werk niet nitwisschen o! ook maar in 't minst vervaswi. PHILIP LOOTS. Maten en gewichten. De overjjk van nieuwe, teu verkoop ln niuguzijiien en winkels voorradige maten en gewichten zal de volgende week plaats hebbeu op Den Doelen, Maandag 4 April van 1U 12 en van 14 uur, 5, 6, 7 en 8 April van 812 eu vun i uur en 9 April van 812 en van 1—3 uur.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1