houten bal op uw voelen zat terecht komen. Zooveel mogelijk' Op ongeveer vijf- éi zeshonderd incter zulten de musch en de duif, meegenomen in het schuit je van den luchtballon en door u op den rand geplaatst, door duizeling worden bevangen de duizeling van den vogel, jal en verschirkt wer pen ze zich achterwaarts op den bo dem van het schuitje. Door u ver van boord weggeworpen, zullen zo als lood vallen of dwarrelen, totdat ze in hun val de dichtere atmosfeer zullen hebben bereikt, waarin het hun klein heid vergund is, zich staande te hou den en te bewegen. Onderwijl, alleen en fier, bewoont de adelaar de hoogten, die hem toa- bchooren krachtens zijn vlucht, ge- i-venredigd aan zijn gewicht en het is boven de duizend meter, dat de oondor zweeft, wanneer hij zich be geeft naar de bergkammen van de Cordilleras do los Andes. WaaromOmdat hij van alle eigenlijk gezegde vliegers de grootste, de dikste dat is te zeggen de zwaarste is Toen ieek die tirade den menschen, zelfs der geleerde wereld, paradoxaal. Thans, een halve eeuw later, stellen allo luchtBcheepvaartkundige proefne mingen Felix Nadar in het gelijk Door alle eeuwen heen zijn er som mige menschen geweest, die hun ge leerden tijdgenooien démenti op dé menti hebben gegeven. Is er een groote beweegkracht noo- dig om een zwaar voorwerp in de lucht te doen zweven Hoor dan, hoe dezelfde Nadar de geleerden op logi sche wijze uit het veld sloeg „Maar, eerstens, zijt gij er wei zoo zeker van, o, geleerden, dat zulk een groote kracht onontbeerlijk is voor den mensch, om zich te verheffen en zich te bewegen in de lucht, die zoo essentieel veerkrachtig is Zijt gij er wel zoo zeker van, dat de vogel zooveel kracht, al zijn kracht gebruikt om te vliegen, wanneer de adelaar het lam optilt, wanneer de wouw en dc sperwer, de kleinste vlecschetende dieren, zich, zoo noo- dig, niet geneeren om aan liun ge wicht dat van een patrijs te voegen, dien zij zoo juist uit de voro hebben weggerukt Ileeft de zoete on weeke langzaam heid, waarmede het valscherm daalt, u dan niets doen raden En wanneer, boven uw hoofd, de Vogel zweeft, majestueus, ternauwer nood een wiekslag per minuut geven de, alsof hij zich verwaardigde toe te stemmen, de zwaartekracht niet ge heel te vergeten bezigt hij dan kracht of vergenoegt hij zich innig in dc diepe zekerheid van zijn even wicht, in den weeken wellust dor rust, waarin hij zich wiegelt? Neen, hij werkt niethij geniet Vraag aan Hlériot, Latham, Wright, Farman, Santos-Dumont, enz., of dat alles niet voortreffelijk van in zicht is 2 Ook in andere opzichten was Na- dar's leven veelbewogen. Toen hij on geveer twintig jaar oud was, riep de lieve, contemplatieve, meditatieve en misschien ook maladicve Lamartine dc jonge Franscben op om het ver drukte Polen te bevrijdenHij beloof de tlun goud en wapens een be lofte, die hij, tusschen twee haakjes, gauw genoeg gladweg vergat. Niette min trok Nadar er op los op Polen, bedoel ik. Voorzien van 2 francs en in gezelschap van zijn vriend Antoine Faucbory, toog hij te voet naar het tand van Mienckiewicz. Goud noch wapens kregen de beide adspirant- bev rijders van Polen. Wel werden ze, na tal van wederwaardigheden, te Maagdenburg opgepakt en te F.isle- ben, waar Luther geboren en gestor ven is, opgesloten. Eindelijk konden ze, wederom te voet, naar Parijs te- rugkeeren. Zonder een cent op zak kwamen zij in de Seine-stad aan, doch hun stemming was best in orde. En overal vertoonden zij hun paspoor ten, waarou hun namen verpoolscht waren tot Nadarsky en Faucherisky Nu is de laatste der Mohikanen ten grave gedaald. De laatste uit het heerlijke tijdperk der Franscho lette ren, toen er bijkans geen naijver on der de „hommes de lettres" bestond, toen zij dikwerf zij aan zij streden tegen de vooroordeelen der psoudo- klassici en elkander met woord en daad bijstonden, en toen de groote Victor Hugoniet het honderdste gedeelte verdiende van wat do mid delmatige Edmond Rostand thans verdient. „Tout ce monde-la", placht Nüdnr te zeggen, „vous souvenez-vous comme c'était bon En hij zélf was een en al goedheid. OTTO KNAAP. Esperanto. JAARVERSLAG VAN DE UAARL. ESP. CLUB „KOMPRENADO FARAS PACON (begrijpen maakt vrede) OVER 1909. Na afloop van een cuirsus iu het Esperanto vanwege de aid. Haarlem v./h. N. O. G. gegeven onder leiding van den Heer II. Blok te Amsterdam werd besloten tot oprichting van de afd. Haarlem van de Ned. Esp. Ver. ,,!a estonto estas nia", (de toekomst Is ons), begin Maart 1909. Het aantal leden bestond aanvan kelijk uit de dames: Habonnehl, D. E. DuvaJ, Duval, J. J. Blom en uit do hoeren: J. W. Sevenhuysen, C. Bomers, W. G. van Daalen en J. II. W. Haberniehl. Tol bestuursleden wenden gekozen de hoeren: j. W. Sevenhuysen, voor zitter; C. Somers, secretaris, en Mej. D. E. Duval, pdiuiingmeesteres. Do onderg.-tcokende, daartoe door de Redactie van Iiaarl. Dagblad wel willend in de gelegenheid gesteld, be gon begin April met een wekelijksch artikel te schrijven; lot zijn genoegen heeft hij opgemerkt, dat door deze artikelen de belangstelling in het Esp. zeer is en wordt opgewekt. Door ongesteldheid van den secre taris werd in Juli j I. de ondergetee- -konde tol secretaris gekozen. De Alg. Vergadering te Gouda werd be mens de afd. Haarlem bezocht door pivlemctoekendo en zijne achtgcnoote. Op 1 Sept. j.l. werd door ondergé- (oekende con cursus geopend met 30 leerlingen der Rijksleerschool; deze cursus wordt trouw bezocht, terwijl ook de ouders veel belangstelling in het onderwijs tooncn. Z. Ex. de Minister van B. Z. gaf toestemming om cursussen te houden in het gebouw der Rijksleerschool. De kantoor- en handelsbedienden- yoceeaiging .Mercurius" noodigdo op ons verzoek den heer Blok uit om ccn lezing over Esperanto te houden. Deze lezing had plaats in de maand October j.l. en werd door eenige auto riteiten bijgewoond, o.a. den Wethou der van Onderwijs, den Directeur der Rijkskweekschool en don Directeur der Handelssohool. Op ons verzoek werd begin October door het Bestuur der Toynbee-vorec- niging een cursus in Esp. geopend, waaraan 18 personen deelnomen. Het onderwijs wordt gegeven door Mevr. Ilabermehl, de deelnemers en deel neemster volgen met genoegen het on derwijs; over de resultaten i3 de leidster zeer tevreden. In het begin van Nov. werd een cursus opgericht onder leiding van don Heer Sevenhuysen on primo De cember een voor jongelui van 14—16 jaar onder leiding van den Heer W. G. van Daalen. Nog wordt door Mej. J. Blom aan eenigo dames ouderwijs gegeven. Op 17 Dec. j.i. word door de Zaaig- vereeniging „Kunst Adelt'1 alhier een uitvoering gegeven met een program ma, waarop ook twee Esperanto-Iie- deren voorkwamen, n.I. La Kapelo en L'Espero. Het Hoofdbestuur, vertegenwoor digd door dc Heeren Van Ollefen en Viilenton en onze afdeoling woonden met genoegen deze opvoering bij. Een door den Heer Sevenhuijsen ontworpen briefkaart werd door ons in den handel gehrachl- ze vinden veel aftrek. Wij ontvingen dezen zomer bezoek van den jleor Ceyka mot twee dames uit Moravië; wij hebben hen onze stad rondgeleid en hen doen genieten van onze scboone omsbreken. De ondergeteekende werd door de U. E. A. (algem. Esp. Bond) benoemd tot delegito (vertegenw.) voor Haar lem en Omstreken. Aiz/O op het afg(l<y.>pen jaar terug ziende, kunnen wij niet anders dan hoogst tevreden zijn, liet aantal le den is verdubbeld en bed raagt thans 16. De belangstelling iji het Esp. neemt alhier met den dag toe, we gaan dan ook het jaar 1910 opgewekt in en hopen du juar weder iets te kunnen bijdragen tot verbreiding van ouae schoone wereldtaal. De Secretaris, J. H. W. HABERMEHL. Door de Iiaarl. Esp. club is onder staande circulaire verspreid. Wij hopen, dat veie ingezetenen, ook zij, die geen ex. ontvingen, zich gedrongen zullen gevoelen als dona teur (jaarl. contrib. 2.50 of als be gunstiger 1 jaarl. contrib.) toe te treden. Haarlem, dato postmerk. L. S.l Voor velen uwer zal het woord Esperauto" zeker geen vreemde klank meer zijn. Onao wereldtaal gaat met reuzenschreden vooruit, wijd en zijd leert, spreekt en schrijft men haar. Weldra zul de tijd gekomen zijn, dat men gewapend met Esperanto een reis orn dc wereld maakt en overal vrienden en geestverwanten vindt. De boom heeft thans zulke sterke wortelen geschoten, dat hij storm en onweer trotsoeren kan en zelfs do orgs to twijfelaar aal moeten erken nen, dat het feit beslecht is en de groene ster de lauweren der overwin ning wegdraagt. Het groote, onberekenbare nut van zulk een gemeenschappelijke taal zal zeker niemand ontkennen, men den- ke slechts aan handel, nijverheid, corporatiën, toerisme, congressen, enz. Bij de toenemende macht en sterk te van het Esperanto is het zeker voor iedere plaats in het bijzonder van belang, dat hare inwoners hun ne krachten aan deze internationale zaak wijden. De Esperantisten te Haarlem vorm den reeds een club en deden het hun ne tot verbreiding van het Esperanto, door het geven van cursussen, het houden van lezingen, het schrijven van dagblad-artikelen, ma-ar dikwijls ontbrak het hun aan de noodige fi nanciën om nog krachtiger te kunnen werken. Het uitgeven van een gids in het Esperanto zou een zoor gewenschte reclame zijn en ook voor het vreem delingenverkeer va.n groot belang. Dat dit geen hersenschim is, moge hot feit getuigen, dot verleden zomer onze stad bezocht werd door Mora vians, welke alleen Czeoh-'seh en Es peranto spraken en dus alleen Rot terdam, Den Haag, Haarlem, Am sterdam en Utrecht konden bezoeken, waar Esperantisten woonden, -lie hen konden begeleiden; dit is één voor beeld. in de toekomst zeker met vele te verrijken. Men vorgeto niet. dat deze gids in banden komt van De-legito's en Con suls, die over do gehoelo wereld ver spreid zijn. Maar voor d't alles is krachtige steun nopjjig, 't is daarom dat we tot u komen rnel het verzoek begunsti ger of donateur van onze club te wor den, Menigeen gevoelt voel voor de wereldtaal; maar heeft éi géén tija of geen lust haar te beoefenen; lange dezen weg kon men ook rijn instem ming betuigen en een steentje bij dragen tot het grootsclie werk, waar voor het nageslacht u zeker dankbaar zal zijn. Het Bestuur der Iiaarl. Esp. Voreeiuging, J. W. SEVENHUYSEN, Voorzitter. J. H. W. HABERMEHL, Secretaris. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN éi 30 Cts. per regel. Nier- en blaaskwalen zijn daarom zoo gevaarlijk, omdat zij zoo dikwijls verwaarloosd worden, totdat dc ziekte in een hevigen graad uitbreekt, doordat de zieke zijn maatregelen niet bijtijds nam. Het werk dor nieren bestaat in het uit het bloed filtreeren der onzuiver heden, die met de urine afgevoerd worden. Wanneer deze onzuiverhe den in het lichaam achterblijven door een gebrekkig© werking der nieren, zullen zij zich ophoopen In die doe len van het lichaam, waar zij zich het gemakkelijkst nestelen kunnen. Zoo zal het urinezuur zich verzame len in de spieren en weefsels, en krijgt gij last van pijn in de gewrich ten en spieren, in de lendenen en zij den, in de Maasstreek, enz. De vloeibare onzuiverheden hoopen zich op onder de huid en veroorzaken zwellingen onder de oogen, opgezwol len polsen en handen, dikke voeten en beenen. Neemt Uwe maatregelen, zoodna zich de minste verschijnselen van een nierkwaal voordoen en draagt er zorg voor, dat de nieren het bloed zuiver houden en dat de onzuiverhe den geregeld afgevoerd worden. Zon der dat kunt gij niet gezond ïijn. Ou der de waarschuwende kenteokenea van nierkwalen noemen wij: Pijn iu de lendenen, rheumatische pijnen, bezinksel of graveel in do urine, pijn lijke urineloozing, pijnlijkheid in den rug bij liet ontwaken, slapeloosheid, prikkelbaarlieid, waterzuchtige zwel lingen enz. Begint nog heden een kuur met Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen, die de opgehoopte onzuiverheden bereiken en afvoeren, en aan de nieren hun oude kracht weergeven, Doordat dit geneesmiddel den oorsprong van uw ziekte bereikt, tast het uw kwaal in zijn wartels aan en zijn dc genezin gen door Foster's Rugpijn Nieren Pil len duurzaam. Let er op, dat ons handelsmerk de man met zijn handen iu de lende nen op het etiket voorkomt. Gij kunt er dan zeker van zijn do echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen te hebben gekregen, die te Haarlem verkrijgbaar zijn bij do hoeren J. J. Göppinger, Gtroote Houtstraat 147a, en K. van Eden, Spaarne 38. Toezen ding geschiedt franoo na ontvangst van postwissel t 1.75 voor één, of f 10.voor zes donzen. Slechte spijsvertering1 ia meestentijds het gevolg van verstop ping. liet middel, dat, ter voorkoming van dit euvel, gaarne door H.Ef. Medici wordt voorgeschreven is „Califig". Dit nitstekend laxeermiddel eranakt aan genaam, werkt zacht en toch zeker, regelt do spijsvertering en voorkomt daardoor monigo ziekte. „Califig", het welk uit sap van zoete Cnlifornisc-hc Vjjgen en extract van verschillende planten van bekende heilzame werking bereid wordt, is zoowel voor kinderen als voor volwassenen geschikt. Verkrijg baar in Apotheken. ï*rij)» 1.25 per flacon. Stadsnieuws NUTS-SPAARBANK. Men schrijft ons: Door het bestuur der Spaarbank van het departement Haarlem der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn de 'rekeningen over het tweede halfjaar 1909 afgesloten, en is de ba lans op 31 December 1909 definitief vastgesteld. Op 30 Juni was aan de gezamenlij ke deelhebbers (4401) verschuldigd I 929647.00 1/2, dit bedrag vermoor dende door inbreng in 1669 posten met f 82868.56 1/2, door de bijgeschre ven rente 2 1/2 met f 11456 79 1/2, doch verminderde door terugbetaling In 1346 posten met f 132490.61, blijft saldo op 31 December (4370 deelheb bers) f 921490.75 1/2. Van de ingebrachte posten waren er 70 van minder dan f 1, 446 van f 1 tot f 10, 127 van f 10 tot f 100, 219 vim 100 tot 1000 en 7 van f 1000 of hoo- ger. Van de terugbetaalde pos-ten waren or 952 van niet meer dan f 25. 227 van boven 25 tot 100, 136 van boven M00 tot f 500 en 31 van br.ven 500. Het gemiddelde bedrag der posten van Inbreng beneden f 100 was f 21.21, dat van hoogerc f 231.24 1/2. Het gemiddelde bedrag der posten van uitbetaling van hoogstens f 100 was f 26 24. dat van f 100 tot f 500 f 258.66 1/2 cn dat van hoogere 1173.47 1/2. Een der deelhebbers Is de School- spaarbAnk, aae op 2 scholen mor ter stede in wecking is, von 1 Juli tol 81 Decembor wond daar aan kapitaal ingebracht f 347.45 1/2, aan rente bij- gesclireven 12.67 1/2 cn terugbetaald aan kapitaal f 190.47 1/2 en aan rento f 0.97. Op 31 Decern lier hadden 252 kinde ren te zomen f 1142.85 1/2 te vorderen. Het kapitaal dor spaarbank be droeg op 81 Decernlier 1050332.02,' waarvan 120900 was belegd in hy potheken, f 12.000 in Obligatiën t. 1. der Prov. Noord-Holland, f 13620 in Obligatiën t. 1. der Gemeente Rotter dam, f 12.000 in lceriing aan den Groolon IJ polder, f 885.600 in jxrolon- gatiën overigens in f 5542.17 aan kas geld, f 606.84 1/2 In rek. cour. mol Guepin van der Vlugt cn in 3 aan boekwaarde van meubelen enz. De reserve zijnde do waaiwle van het kapitaal boven hetgeen aan de deelhebbers is verschuldigd cn een bedrag van f 600 te reserveeren rente, bedraagt f 128241 26 1/2 of ruim 13 9/10 pet. van het aan de deelhebbers ver schuldigde. Het Bestuu/r der spaarbank bestaat thans uit de heeren: Mr. Th. de liaan Hugenhollz, voorzitter; A. J. Kluppel, ,T. A. Fontein, boekhouder; J. de Koek ,T. WHlems, thesaurier; U. J. K. Vers feit, A. Ratelband, F. L. van Am- mers, J. R. Rutgers van der Loeff, A. F. A. van Schcrpenberg, J. J. Vétrwrij- nen, Mr. A. H. J. Mercns, secretaris; M. Lugt, S. K. Sybrandi, J. de Breuk Lz., Mr. A. S. Miedema, kassier; Mr. L. J. van Toulou van der Koog, P. Beogen-, F. Cool, G. E. Otto, W. W. Hopperus Buraa, J. W. Stoutjesdijk, O. D. Emrik, P. van do Water, J. W. A mens, Mr. D. II. Andreae, J. Weut- holt, Dr. W. Pauw, Mr. H. R. Ribbius II. Melnesz, I. Westerman Holsteijn, E. W. van Someren Greve en J. A. C. Suiringar. PrlnsosLlzzl. Dezer dagen zal in den schouwburg aan den Jansweg opgevoerd worde,n het drié/bedrijvige blijspel „Prinses Lizzi", van de hand van den Duitschor Ernst Albert, in de vertaling van Em ma Morel, welke overzetting ten zeer ste geprezen wordt Hier volgen enkele stukjes uit ver slagen 't „Nieuws van den Dag" schrijft o. m. .Emma Morel, die zoo natuur lijk en met kennelijke voorliefde cn pleizier een kwaje meid speelt, een meisje dat van geen dwang of éti quette wil weten, voor wie vrijheid blijheid is. Prinses Lizzi, die liever een leuken vrijer hoeft dan een stij ven prins en den brui geeft aan alle étiquette en hoofsche vormen." De „Telegraaf' „Mej. Emma Morel, die even vlot vertaalt, als ze vlot speelt, is er een en al jeugd, frischheid en gratie in, en blijkt bij al wat In Amsterdam deze gebenedijde gaven in haar waar deert, bijzonder populair. Een schat van schoone bloemen had zij in ont vangst te nemen. Mevrouw Schwab— Weiman en mevr. Lena Kley deden zeer komiek en de hoor Holtrop als de pa-houtvester was de trouwhartig heid in persoon. Zijn aanminnig dochtertje, die het ook volgens het program is, was een lief speelnootje van de prinses „Het Vaderland" ton slotte „Lest, bestEmma Morel, de lieve ling van jong en oud, om haar levens lustig doen, om de fut iu haar spel. Zij was in haar spol als Prinses Lizzi, jeugdig firisch, schoon als de morgen in de sierlijkheid van haar verschil lende klcedij, in één woord de illusie van den auteur Ernst Albert, en do bloemen en de toejuichingen van het publiek waard." Hieruit blijkt wel, dat Prin363 Liz zi' een gang naar de Jansstraat alles zins waard is. Binnenland JHR. C. H. QUINTUS. Gisteren overleed te Haren Jhr. C. H. Quintus, burgemeester van Haren. DE ONTSLAGQUAESTIE. De Alk. Ct. verneemt, dat de pogin gen, door den lieer Jongema in het werk gesteld om het bekende Raads besluit van de gemeente Koedijk ver nietigd te krijgen, door velen ge steund worden. Een adres aan Gedeputeerde Sta ten wordt door ouders en belangstel lenden druk geteekend. Een openbare vergadering, waarop de quaestie behandeld zal worden voor oudors en belangstellenden, zal, bij voldoenden steun, hoogstwaar schijnlijk gehouden worden. PALEIS-RAADHUIS TE AMSTER DAM. Naar de N. R. Gt. verneemt, heeft het onderzoek der door den ge meenteraad benoemde commissie in zake het Dam-Paleis-vraagstuk, reeds uitgemaakt, dat de ln het Koninklijk Paleis beschikbare ruimte, zonder verbouwingen, voldoende zou zijn voor de geheole secretarie der ge meente, en, zoo noodig, ook voor den dienst van Publieke Werken. In het laatste geval zou echter alle gelegen heid tot uitbreiding ontbreken. CHANTAGE De Haagsche Briefschrijver in het „Dev. DagbL" bespreekt de brochure van Raatgever over de Chantage in de Residentie en voegt daaraan toe een relaas van wat hem over die ver schrikkelijke misère ter oore kwam. Hij vertelt Mij werd nog onlangs verteld van een huis in de Elandstraat een zeer fatsoenlijke buurt van waaruit dit nob Je bedrijf ook uitgeoefend werd Hier had men weer een nieuwe me- thode bedacht Kleine meisjes waren er de werktuigen, zeer jonge, kinde ren. Dezen liepen in genoemde straat en waren er op gedresseerd, goedge- kleede heeren aan te spreken en om een stukie chocolade te vraeen. Luid de dan het antwoord, dat men att niet bij zich had, dan was het kind er vlug bij, om u mee te deelcn, dat een paar huizen verder wel een winkel was t Menige heer vloog cr in, nam het kind mee naar een winkel en Irac- teerde hot op wat chocolade. Het is misschien niet handig, maar menig een zal zoo iets niet weigeren aan een arrn kind, dat zich aardig weet voor te doen. En juist hierop speculeeren de chanteurs. Want het meisje heeft haar snoepgoed nog niet in de hand, of de chanteur komt op den heer nf en bedreigt hem te zullen bekend ma ken, dat hij getracht heeft het kind mee te lokken met min-goede bedoe lingen.... indien li ij niet zoo- en zoo veel betaalt. WACHTENDE LANDVERHUIZERS TE ROTTERDAM. Do stoomschepen Uranium on Cam pania. liggen thans gemeerd voor de loodsen A en B aan de Rijnhaven. Na dat de vordering van /7000 betaald was, werd Donderdagavond bet be slag opgeheven. De landverhuizers weigerden aan boord van de Uranium te gaan, daar zij passagebiljetten hebben voor de Campania. Door de Atlantic Express werd borg tocht gesteld, waarop vanwege de ge meente in loods B bedden cn dekens zijn gebracht. Van boord van het s.s. Uranium wordt voeding verstrekt. Aan het centraalstation arriveerden Vrijdagmorgen nog 200 landverhui zers, bestemd voor een Russische stoombootlijn. Dezen zullen waar schijnlijk naar Londen doortrekken. Da kapitein van het s.s. Campania en zijn officieren weigeren, nu het schip aan een Engelschen reedor is verkocht, 't schip te verlaten en zijn allen met geladen revolvers gewa pend. Naar men verneemt, moet de Ura nium een kiel reparatie ondergaan, van dien aard, dat het schip voor eerst niet kan vertrekken. Men verwacht de consul-generaal van Rusland en andere autoriteiten, er zal dan een conferentie plaats heb ben, DE SCHEVENINGSCHE VISSCHERSHAVEN. Men meldt uit 's-Gravenhage De voorzitter, wethouder Lely en een der leden (vermoedelijk de lieer Hoogenraad) van de commissie voor de Vissohershaven, met haren secre taris en de directeur der haven, zul len hun buitenlandsche reis tot het in winnen van inlichtingen in enkele buitenlandsche visschersplaatsen in Engeland, Duitschland en Frankrijk in het begin van Mei a. s. aanvangen Op de terugreis zullen zij bezoeken Boulogne a/Z. en Duinkerken. VROUW MET VIER KINDEREN VERDWENEN. De vrouw van den arbeider E., te Bameveld, is sedert het begin dezer week met vier kinderen spoorloos ver dwenen. Toen de man thuiskwam, vond hij zijn svoning ledig. Niettegenstaande een streng onder zoek ls ingesteld, heeft men nog geen spoor dor vermisten kunnen ontdek ken, zoo meldt de Tel. EEN TER DOOD VEROORDEELDE NEDERLANDER. Naar mon meldt, is tegen het von nis in het proces-S. J., uit Noord- welde, dio. zooals men weet, in Duitschland wegens moord ter dood verqordeeld is, ook het O. M. in be roep gekomen. Bovendien moet J. een verzoek gericht hebben tot onze Ko ningin, om bij den Duitschen Keizer voor hem te wagen, zijn straf in tuchthuisstraf te veranderen. Het O. M. elschte schuldigverkla ring aan tweevoudigem moord, de Rechtbank nam slechts eenmaal moord hij eenmaal doodslag zonder overleg aan. Als de gronden van het beroep zijn ingekomen, worden de akten ter beslissing gezonden aan het Rijksgerechtshof te Leipzig. Wordt het vonnis der Rechtbank bekrach tigd on de zaak niet. tot vernieuwde be handeling naar de Rechtbank terug verwezen, dan kan de terechtstelling eerst plaats hebben wanneer de Kei zer verklaard Jieoft van zijn recht tot begenadiging geen gebruik te zullen maken, zoo meldt de Leeuw. Ct ONGELUKKEN. Een vreeselijk ongeluk had op de Voorstraat to Dordrecht plaats. Het ruim 5-jarig zoontje van K. Vleesen- beck liep daar naast een sleperswa gen, zich met dc hand vasthoudende aan een der haken, welke dienen om de geleidboomen aan op te hangen. Ter hoogte van de Nieuwekerkstraat struikelde het knaapje, met liet go- volg, dat een der achterwielen van den zwaren wagen hem in de lengte over het lijf ging. Hevig uit mond en ooren bloedend, en aan de beentjes verwond, werd de jongen opgenomen, die weldra den laatsten adem uit blies. De bestuurder van den wagen heeft aan liet gebeurde hoegenaamd geen schuld. KINDERMOORD. Te Winschoten is door den rechter commissaris verhoord de 36-jarige ge huwde vrouw M. H., uit Nieuwe Pe- kela, wier man in een krankzinnigen gesticht wordt verpleegd. Zij bekende aan een kind het leven te hebben ge schonken en het kind, wijl zo reeds 3 kinderen te verzorgen had, in de vaart te hebben geworpen. Maandag is het lijkje te Nieuwe-Pekela opge- vischt. De vrouw werd op vrije voeten ge laten. APRIL MOP. Donderdagavond, kort vootr het af drukken van zijn blad, is een redao- teur van „Het Vaderland" de dupe geworden van een grappenmaker, die hem een afdruk zond van een supple mentaire agenda voor de eerstvolgen de Haagsche gemeenteraadszitting. Er stonden zeer belangrijke punten op. die wel zijn argwaan hadden kun nen wekken, maar het stuk was zoo beariegelijk naar liet gewone model nagebootst, dnt do redacteur er zon' der nadenken invloog en het publif ceerde. Sommige Raadsleden, die hel in de courant lazen, liepen er ook in en meenden, dat de stadhuisbode hen had overgeslagen, 't Was de voor avond van 1 April. VERKIEZING PROVINCIALE STATEN. Do vergadering van vertegenwoor digers der Christelijke partijen in de provincie Utrecht besloot, in verband met dc aanstaande Statenverkiezin gen, alle aftredende leden dor Chris telijke partijen niet alleen te steunen, docli wanneer een dier leden zich niet herkiesbaar stelt zijn zetel te laten aan die Christelijke party, welke hij vertegenwoordigde en den nieuwenl candidaat van die Christelijke parlil met alle kracht te steunen. BESCHERMING DER NATIONALE NIJVERHEID. In 1902 werden door de verschillen de ministers de onder hen ressorlee- ronde lakken van dienst aangeschre ven om bij het aanschaffen van dicMslbenoodigrtliedon na te gaan, of deze zonder de belangen van den. dienst en van dc schatkist te scha* den, ook door de Nederlandsche nij verheid zouden kunnen worden gele-, verd, in welk geval aan hot binnen» landsch fabrikant .le voorkeur zott behooren te worden gegeven. Voorts zou bij de aanbesteding vt>ar de levering van dienstbenoodigdhe- den zijn voor te schrijven, dat bij dé inschrijving moest worden vermeld, of het te leveren product van Nodér- Iandschen of vreemden oorsprong zou zijn. opdat hij de gunning op hef belang der Nederlandsche nijverheid zou kunnen worden gelet. Naar de N. R. Ct. verneemt, Ls bo venbedoelde aanschrijving thans op nieuw onder de aandacht gebracht van allen, die ten kiste van de schat kist aanschaffingen doen. ONDERZOEK VAN HANDELS WAREN. Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, vergezeld van den chef der afdeeling Handel rav. J. C. Ever wijn, bezocht Vrijdagmiddag liet nieuw ingerichte perceel Doezestraat 43 te Leiden, waarin thans is geves tigd het Rijksbureau tot onderzoek van Handelswaren, en installeerde daar de heetren prof. clr. H. P. Wijs man en dr. G. L. Voerman, respectie velijk als adviseur en directeur van voornoemd bureau. Daarna bezich tigde Z. E. met groote belangstelling de verschillende lokalen en de daar opgestelde instrumenten. Bij het liezoek waren tevens uiige- noodigd de burgemeester van Lelden Jhr. mr. de Gijselnar, de hoogleer- aar-directeur van het Pharmaceu- tisch laboratorium te Leiden, prof. d,r. Ivan Itallie en het dngelfjksch bestuur van den Middenstandsbond, de hoeren J. S. Mcuwsen, W. Nieu wen huizon en J. Das Dm. EEN „LASTERPRAATJE." Een advertentie uit een Friescli blad: „Lastertongent 5 gulden beloo ning, die het waar lean maken, dat ia Aafke N. ben geweest om mijn Vrouw te worden, f 2.50 wie het eerst heeft verteld." ONTSPORING VOORKOMEN. Te Hoogeveen lweft men getracht de stoomtram te doen ontsporen, door stukken hout op do rails te leggen. Twee personen te Nieuweroord, die daarvan verdacht worden, zijn naar de gevangenis te Assen overgebracht. BEDOLVEN. Gisteren is de 32-jarige J. Klooslor uit Lonneker, dio bezig was mot het graven van fundamenten bij do fa briek „Noorderhagcn" der firma Van Heek Co., te Enschedé, onder neer stortende aarde bedolven en gedood. Sport en Wedstrijden AUTOMOBILISME. Na,ar „De Fiets" verneemt zal do heer Frits Koolhoven met een 80 PK., Spijker naar Zuid-Amerika vertrok ken om deeJ te nomen aan de. groote automobielwedsbrijden die te Buenos-, Ayres zullen plaats hebben ter gele genheid van de aldaar te houden au tomobiel tentoonstel I in g. JOHN STOL. Naar „De Fiets" meldt heeft do be kende Amsterdamscbe wielrenner Stol te Petersburg ongelukkig gede buteerd. In een dor semïfinales vnn het hoofdnummer sprong zijn achter band; hij deed zoo'n zwaren smak, dat zijn machine heelemaal stuk was en hij zulke zware ontvellingen kreeg, dat li ij van verdere deelneming moest afzien. Letteren en Kunst CONCERTGEBOUW. Het bestuur der N. V. het Concert gebouw bericht met verklaarbaar „genoegen" dat liet contract met den heer Mengelberg voor een aantal jaren is verlengd. Uit de Arbeidersvvereld STAKING TE HILVERSUM. Het personeel der stoomtimmerfo» briek van Gebr. Van Houtum te Hil versum wenscht een korteren ar beidsdag met behoud van hetzelfde loon. Daar de directie hierop niet wil ingaan, hebben de arbeiders, onge veer 100 in getal, besloten. Maandag o. s. het werk neer te leggen

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6