HAARLEM'S DAGBLAD. Donkere Schaduwen Buitenlandsch Overzicht Uit ons vorig overzicht vvcct men reeds, dat de Fransche Kamer de WET OP DE OUDER DOMSPENSI- OENEN IN FRANKRIJK met bijna algemeene stc-mmcn heeft aangenomen, zoonis deze door den Senaat was vastgesteld. Dit lamste moest wel, ofschoon de socialist Jau- rés nog pas enkele weken geleden, onder instemming van andere leden der oppositie, gezegd heeft, dut da Kamer verplicht was, uit het ontwerp het artikeltje te lichten, waarin ge zegd wordt, dat de wet eerst in wer king zou treden op den datum, die bepaald zou svorden in een wet, die de benood g.le geiden zou aanwijzen. Als dat nrtikel er in bleef, zou het aannemen van de wet z. i. enkel nog maar een belofte, om niet te zeggen een verkiezings-manifeatallo zijn. Maar de Senaat heeft dat artikeltje niet los willen laten hij heeft het een beetje gewijzigd, inaar hij heeft het beginsel behouden en het bewuste ar tikel (27) luidt thans „Deze wet zal in werking treden in den termijn, vast te stollen door de middelenwet van 1911, welke wet de algemeene bronnen zal aanwijzen, noodig voor de werking, en minstens drie maanden na het opnemen in het „Journal Officlel" van de reglementen van nlcemoen bestuur." Nu stond de Kamer voor de keus de wet aannemen of verwerpen, zoo- als de Senaat deze had vastgesteld. Voor een wijziging en terugzending naar den Senaat was geen tijd voor de naderende verkiezingen. Daarom heeft de Kamer de wet in haar geheel aangenomen met 560 tegen 4 stem men. Er is evenwel nog een scherp debat geweest. De afgevaardigde Lasies (die niet op een herverkiezing behoeft te rekenen, want hij heeft voor het can- didaatschap bedankt) zei o. u. „Zoo blijft deze wet dus toch enkel een be lofte, een beginselverklaring, iets eigenlijk nog voorloopigs." Minister Viviani liet dit gezegde niet zonder protest. Hij sprong op en zei rnet veel kleur in den toon, dat „de regeering alles zou doen, om in de middelenwet voor 1911 den datum voor de inwerkingtreding nog in het jaar 1911 te doen bepalen, en dat de genen, die voor de wet zouden stem men, dus zonder schroom aan hunne kiezers zoudeu kunnen zeggen, dat ze een werkelijke, reecle, grootsche, de mocratische, sociale hervorming tot stand gebracht hadden en niet een fjdele manifestatie hadden gehouden". Deze geruststellende woorden wer den natuurlijk met gejuich ontvan gen. Verschillende socialisten protesteer den nog tegen het geheele ontwerp. Jules Guesdo zei o. a. „Dit ontwerp is een misdaad. Alle arbeidersorganisaties hebben er zich tegen verklaard. Zij achten het een schande, een bodrog. een oplichterij. Op bet salaris der arbeiders af te houden 9 frank per jaar voor een man, 6 frank voor een vrouw, 4 frank 50 voor minderjarigen benedon de 18 jaar dat kan dus gemakkelijk een 80 frank per jaar bij een gezin wor den. En wat hebben zo hiervoor? Dat •zij op hun 65sle jaar, oen leeftijd, die in ongezonde industrieën vrijwel nooit bereikt wordt -- een pensioen van tusschen do 300 en 400 frank kun- ïi^i krijgen De arbeiders hebben ge lijk, van dit ontwerp niet te willen weten. Het afhouden op hun salaris, do minieme staatsbijdrage van 60 frank, het systeem dor kapitalisatie van (le arbeiders- en putroonstortin- gen in plaats van dat der verdeeliug, dit alles maakt deze wet tot een caricatuur van een sociale hervor ming eu ik oor mij vind dat afhou den een misdaad." Deze spreker had, het blijkt uit hel stemmencijier, weinig aanhang. Ziin collega Jaurès, ook socialist, dacht anders over de wet. Htj zei „Ik acht deze wet zeker niet v ol- maakt Maar liet is een begin. Het is het eenige wat wo op het oogcnblik bereiken kunnen. Er moet dadelijk een actie begonnen worden om verbe teringen te krijgen. Maar in afwach ting stem ik vóór on ik wensch de volle verantwooKlehjkhoid van mijn stem te dragen." Nu volgen binnenkort de algemeene Verkiezingen en is het afwachten wat de regeermg in 1911 zal doen, om de geldmiddelen voor do uitvoering de zer wel te verkrijgen. IN T ENGELSCHE LAGERHUIS is behandeld het wetsontwerp van tien liberalen afgevaardigde Sherwell, bepalende dut alle verkiezingen op oen dag gehouden moeten worden en dat niemand meer dan één stem mag uitbrengen. Tot een tweede lezing kwam het niet I De voorzitter weigerde het debat te sluiten en de tijd verstreek voor het was afgeloopen. Zoo werd bet wets ontwerp d oi id gepraat. Sherwell haalde in zijn toelichting, ten bewijze hoe onbillijk het meervou dige stemrecht is, aan, hoe bij de vo rige verkiezing 4 broeders, die met elkaar in zaken zijn, te zamen120 stemmen konden uitbrengen. Bij monde van Hurcourt betuigde de regeiring baar instemming met het beginsel vun het wetsontwerp zij zeif heeft trouwens in hot vorige Par lement een wetsontwerp ingediend tot afschaffing van het meervoudige stemrecht, maar het Uoogerhuis ver wierp het nadat het in het Lagerhu's was aangenomen maar zij had be zwaar legen een onderdeel. Zoo werd hot ontwerp van de baan gepraat. Trouwens in de Engelsche politiek zijn thans viaagstukken aan de orde, die belangrijker zijn I POLITIEKE AANSLAGEN. In Pointe A Pitre zijn twee schoten gelost op den gouverneur van Guade loupe, die daar in een rijtuig rond reed. Niemand werd getroffen. Op het moment, dat Ilarvey Pasha, chef der politie te Cairo, zijn bureau beirad, loste een man op lem een schot met een revolver, dat geheel ge laden was. Het schot miste. Do moordenaar werd gearresteerd vóór hij voor de tweede manl een slot kon lossen. De aanvaller is een Duitscher, die bij de geheime politie was ontslagen wegens onbetrouwbaarheid. EEN COMPLOT TEGEN DEN KONING VAN SERVTê De Servische „Politica" bevat een telegram uit Plevna, waarin wordt medegedeeld, dat volgens berichten uit officieele kringen, een samenzwe ring is gesmeed tegen het leven van koning Peter door den anarchist Leo- nidi Seromlavikof. Er is ontdekt, dat Seromiavikof van Odessa met een Ilongaarsche paket- boot naar Samovit is vertrokken. De Bulgaarsche politie hoeft de noodige maatregelen genomen. STAKINGEN EN UITSLUITINGEN. De slaking in liet steenkolenbekken in Indiana aan welke beweging door omstreeks 350 000 mijnwerkers zou worden deelgenomen is een feit geworden. Dat wil zeggen, om trent den omvang dier stakingsbewe ging kan nog niets met zekerheid worden gemeld. Doch naar luid van telegrammen uit New-York en uit lndianupolis is de staking ingegaan, en hebben honderdduizenden werkers den arbeid neergelegd. Ook een spoorwegstaking is uitge broken. Er staken 500 machinisten, die in dienst zijn bij maatschappijen, die het goederenverkeer met de haven van New-York bedienen. De strijd gaat om betere arbeids voorwaarden en hoogore salarissen. Over het algemeen zijn de mijnwer kers in Wales geneigd, de voorgestel de schikking van liet geschil te aan vaarden en hebben zij besloten, tot de zaak haar beslag zal hebben ver kregen, onder een contract van dag tot dag door te werken. In het Aber- dare-dul echter hebben de mijnwer kers van verschillende mijnen, het vergelijk verworpen en besloten dade lijk het werk neer te leggen. Zaterdag schatte men het aantal stakers op ten minste 15.000. De groote uitsluiting, die in Dene marken zou worden afgekondigd, is een week uitgesteld- lu den tusschen- tijd zal het vaste scheidsrechterlijke hof voor arbeidsgeschillen trachten de zaak in orde te brengen. Onder de arbeiders van het Parij- sche spoorwegnet hocrscht reeds se dert gcvuiinen tijd ernstige ontevre denheid. Zij oischen een minimum loon van 5 fr. per dag eu hebben door het bestuur van hunne vereenigingen reeds eenigo weken geleden hun eï- schen aan de directie doen mededee- len. Deze wit evenwel niet toegeven. Nu hebben 5000 arbeiders te Parijs een vergadering gehouden, waar be sloten werd, bijaldien hun eischen voor het aanstaande nationale con gres, dat in liet midden van April zal bijeenkomen, niet ingewilligd zijn, de vertegenvvoordigevs hunner veree- nigingen in Frankrijk, op Korsika en in Algiers uit te noodigen maatrege len te nemen om met alle middelen, desnoods ook door een ALGEMEENE WERKSTAKING, aan die eischen klom Lij to zetten. ONGELUK MET EEN LUCHT BALLON. Zondagmiddag steeg de ballon Pom- meren te Rtettln op en viel tegenovor Horenhad in de Oostzee. In de gondel bevonden zich vier personen, waaron der de afgevaardigde voor den Rijks dag, de heer Delbrück, uit Stettm. 2 porsonon werden gered; een bruk deu voet, de ander die een zware hoofd wonde luid, Is overleden. Naar de an dere twee wordt nog gezocht. De lijken der twee vermisten zijn later ook gevonden, zoodat bij liet ballonongeluk drie inenschen het le ven verloren. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. De cokes-verkoop aan particulieren door de Gasfabriek heeft niet aan de verwachtingen voldaan. B. en W. willen dien verkoop bevorderen. Zij hebben den Directeur gemachtigd geen contracten met groot-afnemers meer te sluiten. Door 't zachte wee rvan dezen win ter ligt een groote voorraad kolen ge reed, die niet teeen regen beschut kan worden. Deze cokes zal men nu uilvor- koopen teen la«en prijs (minimum 30 cis. per 11 L Voor de te verwachten voorraden cokes willen B. en W. een ijzeren loods doen bouwen, die f 15 000 kost. B. en W. stellen voor, dienovereen komstig te besluiten. B. en W. stellen voor, de jaarlijk- sche bijdrage der Gemeente aan het weduwen- en weezenfonds voor Ge meente-ambtenaren van de jaren 1909 tot en met 1913 te bepalen op een be drag, dat met de premies van de amb tenaren 5 pCt. bedraagt van de som, die op 1 Juli van het jaar als pen sioensgrondslag geldt Deze nieuwe regeling kan getroffen worden door den gunstigen toestand van liet fonds. Er was voor 1909 f 8858.96 uitgetrokken en er behoeft maar f 3575,82 1/2 gestort te worden. Tot nu toe betaalde de Gemeente 2/3 van de ambtenaarspremies. B. en W. hebben op 30 Maart 1910 boeken en kas van den Gemeente-ont vanger ongemaakt en in orde bevon den. In kas was 111.08^,75. li. Sanders, wonende Duvenvoorde- straat 17. alhier, heeft tot deu Raad een verzoekschrift gericht, waarin hij vraagt, hem voor het gedurende het laatste kwartaal van 1909 verbruikte water, zijnde 142 kub. M., voor zoover die hoeveelheid meer bedraagt dan waarvoor hii gecontracteerd had, het minimumtarief te berekenen eu wel op grond van de omstandigheid, dat dat meerdere door lekkage i3 verloren ge gaan. B. en W. meenen, dat geen termen aanwezig zijn, om aan het verzoek te voldoen, en stelleu derhalve voor, er afwijzend op te beschikken. B. en W. hebben de volgende voor dracht ocemaakt, ter benoeming van een onderwijzer aan de school voor go- woon lager onderwijs no. 5 1. A. Klok le Haarlem, 2. J. Rijkse te Arnhem, 3. A. F. Lodeizen te Rotterdam. ZANG EN VRIENDSCHAP. Een talrijk auditorium woonde gls- srmiddag in oo concert-zaal der So ciëteit Vereeniging den zangwedslrijd bij voor mannenkoren uit de eerste uf- deeling. Vijf vereenigingen waren daarvoor ingeschreven, doch een, de Delftsche Zangers genaamd, bleef weg wegens ernstige ongesteldheid van den directeur. Verplichtend was voor ceze afdeeling gesteld l)ie« Iraee op muziek gezet door W. Robert. In de voordracht van dit omvangrijke werk moeten gevoelens van dreiging, waar schuwing. deemoed en smeeking ge logd worden en de uitvoering van Werkmanslust uit Krommenie, 100 man sterk, bevredigde de aanwezigen het meest getuige de langdurige toe juichingen en was werkelijk schoon te noemen. Haar stuk naar keuze Su per Flumlna Babylonia van F. lliller ademde een dergelijkeu geest als het verplichte. Kunst en Vriendschap uit Amsterdam trad op met 129 zangers en liau Matrozen-gezang van J. Ph. Radonx, "ekuzen, een prettig, opwek kend lied. dat algemeen in den smeak vloL Eigenaardig was hierbij een ge zoem, dat waarschijnlijk den wind moest verbeelden. Het mannenkoor der Delftsche Nijverheid, uit 76 muu beslaande, gaf, gedirigeerd door zijn blinden directeur W. v. Thienen, Wie rijt gij van G. A. Heinz.-, een mooi lied, dat wel succes had bij de aanwe- zigeu zonder dat de uitvoering nu juist in alle opzichten bevicL Ten slotte trad Caecilia uit Ilaar lem op inet 6S man. Onze stadgenooten waren met de uitvoering van het ver plichte stuk niet gelukkig. Voor ieder een waarneembaar was, hoe een der zangers ziin stem niet In zijn macht had, die op eens uitschoot Het twee de stuk was een jubelend morgenlied van Ph. Loots. De jury kende den eersten prijs, bestaande uit. een gouden medaille van de gemeente Haarlem, met een premie van en de kleine zilveren medaille van IL M. de Koningin met algemeene stemman toe aan Werk- manslust, uit Krommenie, directeur de hoe.'' Louis ttonert, en den 3den prijs, een verguld zilveren medaille incl ecu .Tuie van 50 met 4—1 stom aan Kun-: on Vriendschap uit Am sterdam, directeur de heer W. Hespe. Tot haar leedwezen kon de jury geen 2den prijs toekennen, waarover sommigen onder het publiek hun on genoegen te kennen gaven door te fluiten, waaruit bleek, lat de muziek van gistermiddag op dezen geen be paald veredelenden invloed heeft gehad. Dóch de prijswinners eu hun uanhaugers trokken juichend de straat op. TENTOONSTELLING TE BRUSSEL. Tijdens de internationale tentoon stelling, die binnen enkele weken te Brussel zal worden geopend, wordt door de Belgische regeering ceu ex positie georganiseerd van Belgische kunst uit de 17de eeuw. Verscheidene landen hebben zich reeds bereid verklaard om kunst schatten u it den bloeitijd de* Belgi sche kunst in te zenden. Ook in Ne derland is een commissie opgetreden, waarvan mr. Th. Heemskerk, minis ter van Binnenlandsche Zaken het eere-voorzitterschap heeft aanvaard. .In het uitvoerend comité heeft onze stadgenoot, de heer E. Voet zitting. Uit de Omstreken Stroomlevering K E M. De K. E. M. vraagt, met intrekking van twee vroegere adressen om ver lenging van concessie tot 31 December 1937, waartegenover direct door haar zal worden ingevoerd een tarief voor de geheele gemeente Velsen zooals dut thans geldend is voor de afdeeling IJmuiden. B. en W. meenen, dat de zaak thans tot zeer eenvoudige verhouding Is te rug gebracht en stellen voor, te be sluiten tot genoemde verlenging en gelijkstelling van tarief met Ingang van 1 Mei 1910 Groentenmarkt te IJmuiden. J. Keizer en A. N. Duimen te Broek op Langendijk verzoeken oin instel ling van een groentenmarkt te IJmui den op Dinsdag en Vrijdag. B. en W. hetwiifelen de levensvat baarheid, doch aangezien zij geen be zworen aanwezig achten, stellen zij instelling van een groenienmarkl voor op genoemde dagen des 's morgens van 7—10 uur. Verordening. H. C. L. Resting verzoekt om aan de verordening, houdende eischen, waaraan een localiteit moet voldoen om voor vergunning of verlof in aan merking komen, ecu overgangsbe paling toe te voegen, waarbij B. en \V. machtiging wordt verleend om in som mige gevallen af te wijken. B. en W. stellen voor, hierop afwij zend te beschikken, omdat uitbreiding van het groote aantal verloven door hen niet wenschelijk wordt geacht eu genoemde verordening nog slechts zeer kort in werking is. IJMUIDEN. In het tijdvak van 1 tot en met 31 Maart kwamen te IJmuiden binnen 179 stoomschepen en 4 zeilschepen, inhoudende 203.269 nette reg. ton, en vertrokken 170 stoomschepen en G zeilschepen inhoudende 190.917 netto reg. ton. Van 1 Januari af kwamen binnen 390 stoomschepen en 11 zeilschepen met ceu inhoud van 559.033 netto re gister ton. ritiUILLETON Naar het DuitsclL Door PAUL HEN'KES. 29) L' zou daardoor den onschuldige eeu onschatbaren dienst bewijzen, verzekerde Rudolf. Zij liepen een poosje zwijgend naast elkaar \oort. Rudolf meende op to merken, dat de commissaris hem van ter zijde niet "en veelbeteekenenden blik aankeek. Een komische geschiedenis is liet in elk geval, zei Grössor nu weer. Er is zooveel tegenstrijdigs in liet spelwat zegt uw diént bijv. over het verdwijnen van het tesia- nient Weer rustten do blikken van den commissaris met een bijna stekende uitdrukking op Rudolf. Deze keek hem even ontsteld aan. Daarover heb ik nog niet met hem gesproken, antwoordde hij, onwillekeurig zijn schreden wat in houdend. "Wel moet ik toegeven, dat ook mij dat vreemde verdwijnen van het testament, dat door onbe vooroordeelde personen bevestigd wordt, wonderlijk is voorgekomen intusschen hoop ik juist uit deze omstandigheid munt te kunnen slaan. U moet echter voorzichtig aaa doen, andcis zou u wel eens vooreen heel moeilijk geval kunnen komen te staan. Rudolf bleef staan en keek den a'nder vragend aan. Hoe bedoelt u dat antwoord de hij. Laten wij openhartig iaet elkaar pralen. U zegt mij de geheele waarheid niet, u denkt anders dan u spreekt. Waarom zou ik voor een moeilijk geval komen te staan Ik meende alleen maar, dat men heel gemakkelijk een onschuldige kan verdenken, antwoordde de commis saris op luchligen toon. Vooral u heeft met zekere personen rekening te houden. Alleen de gedachte al, dat tenslotte uw aanstaande zwager, die toch zeker een onafhankelijk man is, groot belang zou kunnen hebben bij het verdwijnen van het testament Hij voltooide den zin niet, want plotseling greep Rudolf hem bij den arm. Zoo, dus is ook d'e afschuwelijke gedachte, die Ik tot nu toe als een troosteloos geheim diep in mijn bin nenste bewaarde, ook al bij u opge komen U heeft verdenking tegen den baron, zeg mij, om welke re den Grosser keek hem schijnbaar ver baasd aan. .Maar, mijnheer Wichern, ik ver zoek u in ij vooral niet verkeerd te begrijpen. zei hij met een onschul dig gezicht. Integendeel, ik meen de het goed met u, ik zal baron Ilugo Englcr, uw aanstaanden zwager, niets vei wijten. U moet het ons niet kwalijk nemen, als wij ten slot.e ieder mensch voor een spitsboef aanzien wij hebben zoo dikwijls met dergelij ks lieden te maken. Rudolf dacht eeu poosje na. U kan mij niet meer bedriegen, zei hij toen vastbesloten tot den politie commissaris. U is een ver trouwbaar, iu uw beroep uiterst de gelijk mensch en kar. u er zeker wel indenken, hoezeer ik verlang den waren schurk ontmaskerd te zien. Reeds om die reden mag ik niet op bekrompen wijze rekening houden met mij zoo nabestaande personen. Het blijft echter tusschen ous, wat 'k u nu vertellen ga- Po commissaris knikte alleen zwij gend met het hoofd en luisterde toen met gespannen aandacht naar de hem door Rudolf In het oor geduister de mededeelingen. Intusschen scheen het verhaal niet zoo bijsonder veel indruk op hem le maken Zet dat uit uw hoofd, dat is eon vergissing geweest Neen, neen, ik heb goede oogen in mijn hoofd, die mij niet gemakke lijk bedriegen. Ik zou er een eed op kunnen doen, dat het mijn aenstaan- de zwager is geweest, antwoordde Rudolf 'n groote opgewondenheid. U kan er zich geen idéé van maken, in welken toestand ik sinds dat oogenblik verkeer. En toch heeft u zich vergist, zei le commissaris bedaard. Line hemel, bij die groote menschendrukte ban u met anders dan vluchtig zien, en uw aanstaande zwager heeft een innemend, maar niet juist In het oog vallend gelaat. Een dcrgelijkcn baard ziet men duizendmaal. Bovendien zegt u immers zelf, dat zijn kleeding anders was. Voor de vingerwijzing zelf ben Ik u zeer dankbaar, voegde hij er dadelijk daarop uan toe, ik zal mij veroorloven, de vervolging van dien man me' de fietscape ze!f op mij te nemen. Natuurlijk eerst als particulier, want zonder voldoende bewijsslof kunnen wij toch niets be ginnen. Overigens moet u zich die grillen uit het hoofd zetten, mijnheer Wichern. U heeft toch in den laat- sten tijd al zooveel ondervonden. De commissaris ging uog een elnd- wcegs met Rudolf mee, toen namen zU afscheid van elkaar en Rudolf ging peinzend den weg op naar rijn ouderlijk huis. De gelaateuitdrukking van den com missaris echter veranderde dadelijk, zoodra hij zich onbesDied wist Het vroolijke, zorgelooze glimlachje ver dween hij knikte veelbeteekenend mot het hoofd. Binnenland GRON D W ETS-H ERZI EN 1NG. De staatscommissie voor de grond wetsherziening zal in de tweede helft van April de werkzaamheden aan vangen. TWEEDE KAMER. ARMENWET. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van het Armbestuur. In de Memorie van Toelichting wijst de Minister van Binnenlandsche Zaken or op, dat de bestaande wet in hoofdzaak rust op de volgende be ginselen. le overlaten van de ondersteuning dor armen aan de kerkelijke en bij zondere instellingen van weldadig heid; 2e de burgerlijke armenzorg mag een arme slechts dan onderstand ver- leenen, wanneer hij dien niet van kerkelijke of bijzondere instellingen van weldadigheid kan verkrijgen; 3e. de burgerlijke armenzorg mag slechts bij volstrekte onvermijdelijk heid ondersteunen; 4e vermindering van subsidies uit de fondsen van burgerlijke gemeen ten aan instellingen van weldadig heid. Aanleiding tot het voorstellen van eene nieuwe regeling van bet armbe stuur is in hoofdzaak de wensche- lijkheid, ten deele zelfs de noodzake lijkheid van eene gewijzigde toepas sing van het eerste en van een her ziening van het derde hierboven aan gegeven beginsel van de wet, en van een verduidelijking van de wet, wat betreft het tweede beginseL De Minister betoogt, dat op het gebied der armenzorg versnippering van krachten is ontstaan die zich wreekt in twee richtingen. In de eer ste plaats tegenover de airmen; In de tweede plaats tegenover de instellin gen. Deze fouten van de bestaande wet worden tegenwoordig alom inge zien en eenstemmig en dringend wordt aan den wetgever gevraagd dat hij te hulp zal komen aan het streven om de geschetste fouten te verhelpen en dat wel door bevorde ring van onderlinge bekendheid van doel en werk. Uit de om-AsoAtifheid. dat de over heid z:ch met armenzorg inlaat, niet ter Wille van eenig individueel be lang, maar van het algemeen belang, volgt naar 's ministère meening drie- Crlei: 1o. principieel moet de overheids zorg er niet op gericht zijn. dat de ortne in nood gelaten wordt. Ge tracht moet althans worden, den ar me uit ziin liulobehoevendheid op te helpen, want alleen indien d-t gelukt Is, kan gezegd worden, dat het be lang der maatschappij zoo goed mo gelijk behartigd is; 2o. het minimum, dat voor die hulp noodig is, moet gegeven worden. Meer dan het minimum mag door de burgerlijke airmen zórg nimmer gege ven worden, want het meerdere kan alleen voor zuiver individueels wen- schen bevorderlijk zijn, maar gaat buiten het algemeen belang om; 3o. dat minimum moet zijn mate rieel en ideëel en omvat, wal het ma- tcrieele betreft, het noodzakelijk le vensonderhoud, niets meer en niets minder, wat het ideëele betreft, toe zicht, raad en bijstand. WACHTEN DE IN DVERHUIZERS TE ROTTERDAM. Het as. Uranium, dat door den deurwaarder W. II. Driessen met be slag werd belegd, doch welk beslag na betaling dor vordering werd op geheven, is Zaterdagmiddag door deurwaarder A. J. C. Harcksen op nieuw met l»eslag belegd, wegens an dere vorderingen. Het stoomschip „Sicilian Prince" van de North West Transport Line, dat zich sedert oen paar dagen voor den Nieuwen Waterweg bevond, maar uit vrees van beslagneming buiten bleef, heeft voorgauts de 120 passa giers, die liet uit Amerika medebracht overgezet op de sleepboot Oostzee. De ze sleepboot bracht deze passagiers naar bet Maasstalion te Rotterdam, XIL In October zou de rechtzitting plaats hebben, waarin de aanklacht tegen Beek behandeld zou .'.orden. In weerwil van zijn ijverige pogin gen was Rudolf er niet in geslaagd, nieuwe gezichtspunten te ontdekken, waardoor de onschuld van zijn cliënt zou kunnen blijken. Voortdurend stond de overtuiging onwrikbaar bij hem vast, dat de uitdrager Schimmel ten minste medeplichtig was geweest aan de misdaad en zich aan meineed moest hebben schuldig gemaakt maar de nasporingen van den politie commissaris Grósser zoowel als van diens ondergeschikten hadden nog niet het min.' resultaat opgeleverd. Hedwig Beek oeg zich voortdu rend bedaarder n bladeneerder, dan Rudolf had durven verwachten. De slagen van het noodlot, die i:et jonge meisje In den laatsten tijd getroffen hadden, hadden de toch ai zelfstandig aangelegde natuur van Hedwig vol komen gerijpt. Maar zelden stond zij haar verloof de. on kort bezoek toe. waarbij dan altijd haar hospita tegenwoordig was. Zij scheen de 3iueekcnde blikken van den Jongen advocaat niet op te mer ken, met Ingehouden vriendelijkheid heette zij hem welkom en nam zij af scheid van hem, met bijna onbeweeg lijke gelaatstrekkeu luisterde zij naar van waar zij hun -reis vervolgden. Zaterdag heeft een samenkomst plaats gehad tuwchcn den Burg©, meester, den Hoofdcommissaris v. litie, de Commissie Van Toezicht op het vervoer van landverhuners en den Russischen Consul, ter tic-spre king van den nood der landverhui zers. De toestand laat zich nu, naar de N R. Ct. schrijft, helderder aanzien. De landverhuizers zullen thans war den ondergebracht op de „Compa- nia", die binnen weinige dagen koers zal zetten naar Amerika. ONGELUKKEN. Op de Sehlekude te Rotterdam ge raakte Zaterdagmorgen een 10-jarig meisje 11. S., genaamd tusschen eon wagen van de Kon. Confederatie en een boom, zoodanig beklemd dat het hoofd werd ingedrukt. Naar het St. Froiiciscusgasthuia gebracht, bleek hot kind bij aan- komst aldaar overleden. De 70-jariga landbouwer G. J. ten Pierik, te Zeldam, onder Ainbt Del den kreetr een zoo hevieen trap van zijn paard tegen liet ouderlijf. dat hij aan de gevolgen daarvan overleed. Zaterdagavond goraokte in de Bul- tensinge)gracht te Amsterdam het zesjarig jongetje, J. C. R., wonende in de Van der He!«tstraat 3. bij liet springen van den wal op een schuit te water, met het gevolg dat het in de diepte verdween. De moeder, die op het bericht van het ongeluk, ijlings toesnelde, kon slechts met groote moeite verhinderd worden, haar zoontje na te springen. ONDER EEN MUUR BEDOLVEN. Te Wouw is de 9-jarige zoon van den aannemer L. de Kok bij het af breken van den gevel van een huis, die gedeeltelijk instortte, daaronder bedolven c-n oetrst na goruimen tijd bevrijd kunnen worden. De knaap was zeer ©rustig gekwetst. EEN VERGETEN HELDIN. In „De Amsterdammer plaatst de heer H. van Kol een opwekking om iets te doen ter herdenking van freule Tine van Moenoek, de heldhaftige vrouw, die, evenals zoo vele reizigers, bij haar poging om in Tripolitan ié door te dringen, den dood vond in dienst der wetenschap. Een gelukkig toeval deed den hoer Van Kol op 24 Febr. 1.1. den eeuig overlevenden Eu ropeaan v -ui haar reisgezelschap, Gotlo bAdolf Krause, in eeu voorstad van Tripoli ontmoeten, die hem veel wetenswaardigs mededeelde. Na ons het verhaal te hebben gedaan van 't droeve uiteinde van Tine van Moer- zoek schrijft hij aan het slot: Geen enkele pogmg werct gedaan om haar moedigen dood op de plaats waar zij loefde en stierf, aan de ver getelheid te ontrukken. Zou het daar om niet op den weg liggen onzer ro- geering, dan wel van het Aardrijks kundig Genootschap, maatregelen te nemen om dit betreurenswaardig ver zuim te herstellen? Een gedenksteen in den gevel van het huis waar zij te Tripoli woonde, in of naast de te genwoordige Hammam (Moorsch bad huis}; een eenvoudige zuil op de piek waar zij gruwream werd vermoord; thans op 'iup.-.etuanscn gebied onder 1 urkscné heerschappij g-iegeu, vsure daarvoor reeds voldoende. Eerst dan zal Nederland tooneu, lat waar dc murmen des oorlogs, wier roem gepaard gaat mei bloed eu tronen, vaak z»o uitbundig worden verheerlijkt, tiet ook zijn tol van eer bied wil betalen aan deze martelares d»» werken des v redes, aan deze io lang vergelen hein In der Wetenschap. HULP AAN -oEUCLLOSE- L1JDERS. Vanwege de iu Kampen gevestigde afd. van Het Groene Kruis zal 30 April (Prinsos-Julianadag) een bloemen-lug gehouden worilcu. Eeu 50-tai jonge dimes zal Lu uile wijken der stad cel- luloïde-iiuideliefjes leg^n 10 ct. le koop aanbieden. De opbrengst zal strekken tot stijving der kas ter be strijdiug dor tuberculose. eeu bericht van hein. eu haar stem klonk bijna onverschillig, als zij ov. r du kansen van haar vader bij de na derende rechtzitting sprak. Eerst als Rudolf weg was, gaf het jonge meisje zich over aan haar heftig verdriet, dan verborg zij haar brandend heet aangezicht in ue handen eu zond staniek- ide gebeden ten hemel op, om haar 'c verlossen van den grooten last, waardoor haar hart dreigde te breken. In hei huis van den fabrikant Wi chern heerschte eveneens een onver kwikkelijke stemming, die haar in vloed zelfs op het anders zoo geluk kige verloofde paar uitoefende. Hugo v. Engler scheen in den laat sten tijd niet meer zoo kalm en vroo- lijL te zijn, als zijn meisje tot nu toe van hem gewoon geweest was. Eene eigenaardige, zenuwachtige onrust was over hem gekomen, liij verscheen herhaaldelijk blijkbaar ontstemd en met neerges!sgen oogen bij zijn meis je, en zijn slechte luim werd nog grooter, toen Rudolf hem waarheids halve berichten moest, dat de behan- celing van het erfenisproces nog lang op zich zou laten wachten, en dot *r niets van to zeggen viel, wie in ucze Ingewikkelde rechtskwestie einael.jk zou zegevieren. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5