NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8210. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. donderdag 7 april 1910 a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: pf.r drie maanden: ^>7 ^an reSe,s 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 J-V) Haarlem van 15 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B'j Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 a/jAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 yfö T '•-'•:/>ƒ 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant cSS^nTpV'voor'Hirlem" 1 I '.cm* Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 IfSlIr' lotercommunaaITelefoonnumnierderRedactie600enderAdministratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUM-Mi' AA I UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 8 APRIL. Schouwburg: N'ed. Operette-Ensem ble: De Dollaiprinses, 8 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Nabetrachting van den Gemeente raad" in de rubriek Om Ons Heen. Da nieuwiienosmde Wetüouder. Nieuwbenoemd we gebruiken dit woord opzettelijk, omdat we nog niet: de nieuwe wethouder kun nen zeggen, want tot dit oogenbllk heeft du heer ilulswit nog niet kun nen zeggen, of de benoeming door hem wordt aangenomen. Die aarze ling is te verklaren.. Als directeur (met den heer Dufou-r) van de Haar- lemsclie Mach.nefahriek heeft de hoer Hulswit tegenover deze naamlooze vennootschap belangrijke plichten en verplichtingen het wethouderschap eiscbt ongetwijfeld een gedeelte op van zijn tijd, en legt hem daardoor min of meer aan banden. Wij hebben evenwel reden om aan te nemen, dat de beslissing in deze spoedig zal val len, vroeger nog, dan de termijn van drie dagen bedenktijd, welke de wet verleent, voorschrijft In deze onzekerheid hebben wij bet minder juist geoordeeld, het portret van den nieuwbenoemden wethouder af te drukken, zooals wij plegen te doen. Althans zijn portret, voortgekomen uit de camera. Dat van de pen volge hier niettemin. Jon Fredorik Hulswit Is op 14 Au gustus 1856 te Amstei-dam gelxyren en dus nu 53 jaar oud. De heer Hulswit kwam aanvanke lijk op de destijds belangrijke fabriek Atlas te Amsterdam, werd vervol gens chef de bureau aan de Haarlem- sche Machinefabriek en ging toon naar Amerika, waar hij als constroc- teur-ineenieur arbeidde bij verschil lende groote spoorwegmaatschappijen en iu fabrieken voor de vervaardiging van eiectrische hijschwcrktuigen. Vandaar keerde hij weder naar de Haarieuisolii- .<i i mef.ibriek terug. Dat was >n 1834. Sede.-t 29 Januari 1U08 maakt hij deel uit van den gemeente raad en beeft daar van den aanvang ai den uuiruh gemaakt van te zijn een degelijk man, niet belust op veel praten, maar iemand, die wat hij zei, degelijk overwogau had. Zijn vak gaf er aanleiding toe, dat hij ge kozen werd m de Commission van bij stand voor openbare werken en ge- meentebedr ij ven. „Wat hij doet en zogt is af," zoo luidt de opinio, die eon van zijn me deleden in laatstgenoemde Commis sie ons geeft. „Een goed voorzitter, op de hoogte van de zaken, persona grata ook bij de arbeiders", zoo is het oor deel van een zijner medeleden-pa troons in de Kamer van Arbeid voor Metaal en Houtbewerkiug. „Een bedaard, kalm man," zoo schetste hem ons een zijner medele den van de Commissie voor openba re werken, „die wel overwogen hoeft wat hij zogt, wiens opmerkingen dus belangstelling waard zij:, en die ons vaak op zijn speciaal gebied nuttige wenken gaf." We weten, welke taak den heer Hulswit (mocht hij de benoeming aanvaarden) in het College van Bur gemeester en Wethouders wacht, het is de samenvoeging van de gemeente bedrijven tot één depa.rte«>e it. Juist door zijn vak is hij voor deacn 'arbeid zonder twijfel geschikt. In on ze rubriek Om ons Ti e e d ls on langs betoogd, dat de Raad voor dit wethouderschap zeer weinig geschik te personen oplevert van die wei nigen is de heer Hulswit er zeker een. En hoewel wij ons niet vleien met de meening, dat. wij invloed zouden kun nen uitoefenen op de doar hem te nemen beslissing, mogen wij toch wel even doen opmerken, dat de wet houder voor dezen tak van dienst minder aan het Stadhuis gebonden zal zijn, meer vrijheid van beweging zal hebben, dan zijn collega voor on derwijs of financiën. Hij zal daarmee het groote voor deel verkrijgen, dat hij zijn arbeid gemakkelijker verdeelen, dien beter tot den avond verschuiven kan, der halve niet in oonflict komen met zijn eigenlijke bestaansplichten. Want het wethouderschap we moeten T niet vergeten is een eereambt, on zeker omdat het afhangt van de gunst der kiezers en waaraan een finaneieele vergoeding is verbonden, die tot den daarvoor verlangden ar beid in geen redelijke verhouding staat. HET II. F. C.-TERREIN. Het terrein aan de Spanjaardslaan, waarop Zondag de groote strijd zal gestreden wurden, is deze week heel wat veranderd. Uf liever, het terrein zélf niet dat is alleen gemaaid en gerold, zoodut het nu zoo glad en ef fen en gelijk is als een biljartlaken, maar de omgeving wèl. Tegenover de officieele tribune, de gewone, is een andere, ook overdekte, opgeslagen en de overige ruimte rondom het terrein is bebouwd met stellages," gedeelte- lijk voor zit-, gedeeltelijk voor staan- j plaatsen. Binnen de omrastering is j nog een dubbele rij zitbanken aange bracht, zóó laag, dat de inenschen, die er achter op den beganen grond staan, gemakkelijk over de voor hen ziitendcn heen kunnen kijken. Alles is zoo ingericht, dat op het gebeele veld geen enkel plaatsje zal te vinden zijn, hoe druk het ook loopen moge, vanwaar niet de strijd nauwkeurig van doel tot doel zal kunnen gevolgd worden. De plaatsen zijn thans nog niet ge heel uitverkocht, maar men zal zich moeten haasten, wil men er nog een bemachtigen. Zeker is het ook nog niet, dat er nog kaarten aan den ter rein-ingang op den dag zelf zullen verkocht worden reserveeren is hier dus wel het veiligst. In het geheel zijn er, met de nieuw-aangebrachte mee, thans 4800 zitplaatsen en 5600 staan plaatsen. Een veertigtal leden der II. F. C. is aangewezen om als commissarissen van orde dienst te doen, wier werk 't o. m ook zijn zal hulp bij het plaats nemen te verleerien. Toch zal natuur- I lijk veel aan de ordelievendheid en de welwillendheid van het publiek J overgelaten moeten worden, want als de groote menschenmnssa's zelf niet tot een geregelden loop van zaken meewerken, helpt een handje-vol orde- j houders natuurlijk niets. Een goede maatregel is het zeker, dat de beker niet zal uitgereikt wor den op het speelterrein, maar des avonds aan het diner. Dat gaf vroeger jaren altijd een gedrang bovendien verlangen de spelers zelf te graag naar een verfrissching en het is hun niet Rangenaam, met de verhitte li- ctiamen in de open lucht te moeten staan luisteren naar de officieeie toe spraken. Be Belgen zullen zich verkleeden in Hotel Funekler en komen in voetbal tenue op het speelveld de Hollanders verkleeden zich in de kleedlokalen der H. F. C. Deze inlichtingen werden ons wel willend door den heer J. de Breuk verstrekt, die toezicht op de werk zaamheden hield. Timmerlieden leg den do laatste hand aan stellages en tribunes het. was er een drukke be drijvigheid. Muar nog niets vergele ken bij die, welke er op den grooten dag zijn zal. Nog zij gemeld, dat Rap's muziek korps den wedstrijd zal opluisteren. Mogen er dikwijls fanfare's voor Hol- landsche doelpunten klinken B 11 j a r t-w e d s t r ij d. Op uitnoodiging van het bestuur der Snc. Vereeniging zullen de drie leden, die de beste biljartspelers der Sociëteit zijn, namelijk te heeren J. Th. de Crauw, W. van Linden Tol en N. A. Verkley een ouderlingen wed strijd (partij cadre 35 c.M.) spelen. Eerst spelen de twee eerstgenoem- den een mrtij van 400, daarna do winner met den heer Verkley een partij van 800 caramboles. Als eerste prijs Is een gouden, als tweede een zilveren medaille uitgeloofd. Besmettel ij ke Ziekten. In de week van 30 Maart, tot en met 5 April ziin ter kennis gekomen van den centralen gezondheidsraad Uit Haarlem 1 geval van typhus, 1 geval van roodvonk en 2 gevallen van diphtheritis. Uit Haarlemmermcor1 geval van diphtheritis. Vak vereeniging van voe gers. Tct bestuursleden der onlangs op gerichte vakvereeniging van voegers zijn gekozen de heeren Vrenegoor, voorzitter Draaier, secretaris, en Kenzen. penningmeester. PRINSES JULIANADAG. Naar men ons uit goede bron mede deelt, heeft zich in het Amsterdam- sche kwartier een commissie gevormd welke zich ten doel stelt, een vereeni ging op t'e richten, om bovengenoem- den dag door en met de kinderen te vieren. Reeds nu zijn plannen beraamd om den aanstaanden verjaardag van on ze Prinses een feestelijk karakter te geven, o. a. door een ommegang met dc kinderen, voorzien van lampions, vlageen. trommels, enz., door ge noemd kwartier. De commissie heeft zich al reeds v: ii de medewerking van een muziek korps verzekerd, zoodat, als alles mee werk». voor die kinderen de avond van 30 Anril oen genotvolle avond beloofd te worden. Rpreids 1? de toestemming door den Burgemeester verleend, tot het inza melen van bijdragen, en voor het hou der van een optocht. Aan dezen optocht kan worden deelgenomen door alle kinderen van 5—la Jaar uit het Amsterd. kwartier, te. weten die van de Arnsterdamsche Vaart, Heerensingci, Zoiüérvaart en -straat en -de daartusschen gelegen straten. Verder deelt men ons mede, dut de later op te richten vereeniging ilen naam zal ontvangen van Kinder- Oraujebond „Prinses Juliana". TEYLER FEEST. In het Doopsgezinde Armenhuis werd gisteren Teyler's geboortedag gevierd, wel wat laat, daar 23 Maart de juiste datum is, maar toch even gen .('gliik en met evenveel animo, 't Was den kleuters aan te zien, hoe ze genoten de oogjes straalden en de gezichtjes kleurden zich hooger, en in de feestzaal heerschte zoo'n ge zelligheid, dat men waarlijk lust kreeg meo to doen aan een dansje. Tegenover den ingang van dc zaal was een trofee aangebracht van rood-wit-blauw en oranje, waarin „Hulde aan Teyler", welk stuk een ze<vr fraai effect maakte. De directeur van do inrichting, de heer H. aar, heeft er inderdaad slag van, het don kleinen aangenaam te maken. Geen moeile is hem te voel, en steeds tracht hij den kinderen iets nieuws en iets prettigs te bezorgen. Voor den dag van gisteren was hij op het denkbeeld gekomen den beer A. M. Vrugt, als voordrager welbekend hier ter stede, te engageeren. En hoe deze er steeds de stemming wist in te houden, en de vroolijkheid tot steeds grooter stij ging te brengen. Elk heroptreden van hein werd met luid gejubel begroet, en luisterstilte zonk over alle toehoor ders. als li ij zijn kernachtige voor drachten begon. Die waren voor dit maal extra-humoristisch, en de lach was mot van de gezichten, 's Heeren Vrugt's dochtertje had de begeleiding op zich genomen. Tot laat in den avond ging zoo de pret door gezang, spel, dans en voordracht wisseiuen ernaar in bou te rij uf, en 't slupensklukje zou op andere oagen reeds lang geslagen hebben, waar nu nog met aan uti- seheiden cedacht wera. U.it in deze inrichting ook 't nut tige met het aangename verbonden wordt, bewees een kleine tentoonstel ling van frobelwerü en huisvlijt. De viering van don geboortedag van I'ie- ter Teyler van der Hulst zal den kleinen nog lang in het geheugen blijven. KUNSTBESCHOUWING WILLEM SCIIüTZ en LOUIS MOE. Met een ferme verzameling werken, belangrijk tn qualiteit en aantal, be sloot het Teokencollege „Kunst zij ons Doel" op Woensdag 6 April zijne reeks kunstbeschouwingen seizoen 1903—1910. Willem Schüta, eeu schilder der Zeeuwsche wateren, vulde met enke le dozijnen aquarellen de wanden der groote conversataezaal van het Bron gebouw, terwijl de Deen Louis Moe fantastisch teekenaar en bekwaam etser met nog meerdere kunstwerken de andere zaal sierde. In 't algemeen misschien, wat eener lei en somber van doen, vertoonde de kunst van Schütz ook kanten van poëzie, weemoed en mooie kijk. Merkwaardiger wijze deden vele zijner werken het bij avondlicht die per en beter dan overdag. Dit viel vooral waar te nemen bij „Noordzee", een fraai brok onstuimig water massaal de zware grijze lucht daarboven, In zijn eenvoud groot ge daan, dat des middags culmineerde. Met „Strand to Katwijk", een fijne aquarel, was dit eveneens het geval. Maar het fraaie silhouet van ver schillende der mosselschultvoorstel- lingen de tuigage mooi uitkomend te gen gouden luchten, won het bepaald des avonds. Noemen wij In T bijzon der hierbij 't dichterlijk bruin der zeilen speciaal in de kleine aquarel „Terug van de Vangst". Geheel verschillend van het work van Schütz was dat van Louis Moe, een Deensch schilder, uit Kopenha gen. Deze kunstenaar beschikkend over een hoogst fantastischen geest, groote illustratieve gaven en een zeer knap teekentaJent, sprak zich uit in een dertigtal origineele etsen en kleuretsen. De teekenwijze van den meester zoo ook de aard der voorstellingen, uit diermotieven, het menschbeeld, voor- ai de vrouwfiguur in allerlei stand en groepeering, opgebouwd tot fan tastische, grillige en humoristische composities, dachten ons verwant aan de talenten van Reckham of Bócklin. Toch was dit alles bij Moe hoogst oorspronkelijk. In „Ileksensabbath" trof de mooie expressie van den gang door 't lucht ruim. Hoe juist was het met schelpen be groeide van den zeehond, en het soe pele in het figuur daarneven bij „Strandidylle' uitgedrukt. En dan die kleine satertjes, hoe geestig gedaan en welke zachte tinten weet Louis Moe met zijn plaatdruk I saam te voegen. Wijzen wij in dit opzicht nog op de stemmige harmonie der grijzen in „Adelaarsburcht" strak sneeuw vlak daarachter. De 4e kunstbeschouwing van Kunst rij ons Doel mag eeu goed slot ge nt ernd worden. Enkele werken wei-den verkocht. G. KERKHOFF. Uit de Rechtszaal DIEFSTAL. Joh. van E. te Hillegom nam op een nacht in Januari gekapte elzenstam metjes weg van zekeren Van Reep, voor brandhout, zooals hij vertelde. Een getuige had den bekl. tijdens liet vervoer <ler stammetjes aange troffen, en hem aangesproken, zeg gende Nou, huur, je weet ze nog al te vinden. Bckl. moet toen geantwoord heb ben De jood (een ingezetene-van Hil legom) is er goed voor, die heeft geld genoeg. Dit laatste gezegde gaf den substi tuut-officier geen gunstigen kijk op hel karakter van bekl., dio absoluut niet uit nooddwang hoefde tc ste len. Geëischt werd daarom één week gevangenisstraf. Joh. van E. vroeg om ©en geld boete. EEN VERDWENEN BONTJE. Cutharina Z. deelde mede, dat zij op zekeren dag in Januari iu een herberg was in Hillegom, toen N. de Vr. op haar toetrad en vroeg of het bontje, dat zij om den hals droeg, te koop was. Op deze vreemde vraag antwoordde ze ontkennend, ze hing hel bontje over een stoel, doch toen ze het café wilde verlaten, was het bontje weg. Direct viel het vermoeden op N. de Vr., bij wien huiszoeking werd ge houden, wat tot resultaat had, dat 't bewuste bontje ingepakt en wel in een kast gevonden werd. N. de Vr. stond voor diefstal te recht. Deze beweerde van niets te we ten. 't Kon zijn, dat hij onder den in vloed van sterken drank, het bontje onbewust heeft meegenomen. Do substituut-officier nam aan, dat bekl. nuchter niet zal stelen en vroeg f 15 boete of 10 dagen. KOPERDIEFSTAL. W. P. B., uit Veisen, werd be schuldigd van het wegnemen van ko peren staven, n.l. stukken straalpijn en bouten behoorende bij de stoom- ponteu van he' Rijk. Bekl. zei, dat hij de koperen voor werpen heeft weggenomen int een schuur, toebehoorende aan J. A. Mel- ger te Velsen, en vervolgens ver kocht aan Rachel P. en Salomon M. te Haarlem. De beide opkoopers bevestigden dit. Geëischt werd twee maanden ge vangenisstraf. UITSPRAKEN. J. W. en B. V., arbeiders te Velsen, diefstal, ieder vijf maanden gevange nisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. E. S. en C. T., arbeiders te Hille gom, diefstal, ieder twee maanden ge vangenisstraf. P. van S., stoker te Haarlem, dief stal, een maand gev.straf. H. J. van den B., stoker te Schoten, mishandeling, ƒ5 boete of vijf dagen hechtenis. H. C. K., tapper te Haarlem, toedie nen van sterken drank aan een be- schonkene, vrijgesproken. H. H., vrachtbode te Llmuiden, ver duistering, drie weken gevangenis straf. J. de W., werkman te Wormerveer, mishandeling, veertien dagen gevan genisstraf. J. IL, timmermansknecht te West- zaan, mishandeling, 5 boete of vijf dagen hechtenis. D. T., arbeider te Oostza&n, mis handeling, 45 dagen gevangenis straf. J. ter R., metselaar te Nieuwveen, diefstal, vijf maanden gevangenis straf, met aftrek der preventieve hech tenis. J. W. A. S., zonder beroep te Apel doorn, rijden op eens anders grond, 1 boete of drie dagen hechtenis. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. „Nieuw Schoten". In de gisterenavond gehouden ver gadering der Coöp. Bouwvereeniging „Nieuw Schoten" is lot bestuurslid gekozen de heer J. llijkoop, in de plaats van den heer H. Scholten, die als zoodanig had bedankt Tevens werden de statuten, na eenige klei ne wijzigingen te hebben aangebracht goedgekeurd, waarop nu de Konink lijke goedkeuring zal worden aange vraagd. HEEMSTEDE. Woensdagavond werd in Het Wa pen van Heemstede door de kiesveree- niging Heemstede de jaarli-ksche ver gadering gehouden. De heer Korthals Altes, voorzitter, opende de bijeenkomst met een woord van welkom uit te spreken. Het verslag over tiet vereenigings- ja.iT werd. door den secretaris, den heer H. A. Waller, voorgelezen. Van den heer Joosteina, bestuurslid, was een schrijven ingekomen, dat hij door het verlaten der gom een tc, voor zijn functie bedankte. In zijn plaats werd met algemeene stemmen gekozen de lieer L. do Wil de. Hierna volgde een verkiezing van drie bestuursleden wegens periodie ke aftreding van de heeren Tates, Donzelaar eu Drooger. Deze werden allen met algemeene stemmen herko zen. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen 178.50, en de uitgaven 134 63. Na rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. HAARLEMMERMEER. Ondershands aanbesteed. Aan den aannemer L. Stans alhier, is na een gehouden onderhandschc aanbesteding opgedragen, het bou wen eene rboerderij met schuren voor graan, berging en stalling van vee, in den Zuidor-Legmecrpolder, voor rekening van den heer Biemond, alhier. Het onderhoud van gebouwen, brug gen enz. van den Haarlemmermeer- polder is na gehouden aanbesteding gegund als volgt: Perceel I en VI aan Gebr. de Graaf te Halfweg, resp. voor 876 en 1219 Perceel II aan H. A. van Son alhier, voor 840; perceel III aan G. Roos, alhier voor 1690 perceel TV aan J. Hulsbos, voor 819, perceel V aan K. Bakker alhier voor f 1190 en perceel VII aan P. Hulshos, alhier voor 1710.50. IJMUIDEN. Bij Koninklijk heslult ls aan R E, Boomgaard, Rijkssluismeester aan de Noordzeesluizen, en J. de Wilde, gezagvoerder van het politievaartuig „Hoofdingenieur D'rks", beiden te IJmuideu, verlof verleend tot het aannemen respectievelijk van de eere-medaille verbonden aan de or de van den Rooden Adelaar, en van de eere-medaillc verbonden aan de Kroonorde van Pruissen, hun door Zijne Majesteit den Duitschen Kei zer, Koning van Pruissen, geschon ken. Binnenland FANTASIE OVER DE KONINGIN. In een ons door vriendelijke hand toegezonden Duitsch „Unterhaltungs" blaadje vinden wij een verhaaltje, dat niet onaardig illustreert, wat er in het buitenlund al niet gefantaseer! wordt over onze Koningin. Volgens dat verhaal dan bracht dft Koningin dit Jaar tegen Paschen eeu bezoek aan een weeshuis. De direc teur had juist van eene begunstigster der inrichting een groote hoeveelheid Paascheieren voor de weesjes gekre gen, en ook een zeer groot, dat voor hem zelf bestemd was. Juist terwijl hij dit reuzenel, benieuwd wat het be vatten zou, bekeek, werd de Koningin aangediend. De directeur, die niet zoo spoedig wist waar het ei te laten, stak het in den achterzak van zijn jas en haastte zich vervolgens, de hooge bezoekster te ontvangen. Toen de Koningin gezeten was, no> digde zij ook den weesvader uit» plaats te nemen. Maar deze, gedach tig aan het brooze ei in zijn "achter- zaJc, dat wie weet wat inhield, durMo niet, en bleef staan. Doch eindelek moest hij wel gaan zitten, met het ta verwachten gevolg, dat het ei brak, en het niet verwachte resultaat, dat de een of andere vloeistof (het bleok fijne cognac te zijn), die in het el bevat was geweest, met een straaljo uit dc buurt van zijn zitvlak op den grond droop Algemeene vroolijkheid, ook van d« Koningin, die er tranen om lachte, en den armen weeshuis-directeur voor zijn verlies schadeloos stelde, door hem een mand fijnen wijn te zenden. Wij, Nederlanders, weten wel ongO' veer hoeveel of hoe weinig et van dergelijke verhalen waar is. En inzonderheid dit Jaar. Paschen viel zoo dicht bij 1 April. („N. Crt."). CHRISTEN-SOCIALISTEN. De bond van Christen-=r>cialis'.en zal zijn jaarvergadering te Schiedam houden op 16 Mei a.s. Aan de orde komeü, behalve huis houdelijke aangelegenheden Ontwerp program van beginselen en eischen. liet bondsbestuur stelt o. a. voor den bond te doen uitspreken als volgt Hij erkent te streven in onderwor penheid aan God, den Almachtige, j Wiens wil hij volbrengen wil in do bevordering van het socialisme. Hij ziet in den strijd voor het socialisme een rechts-strijd, dien hij als organi satie van christenen te strijden heeft, hij ziet in het socialisme het noodza kelijke economisch middel, om te no men tot een samenleving, waarin God als Souverein geëerbiedigd wordt ook in de onderlinge menschelijke ver houdingen. Hij erkent, dat de kapitalistischo productiewijze, dienstig aan mam- monnistische winstmakerij, klassen van bezitters en bezitloozen tegenover elkander stelt. Hij ziet in de uitbui ting door de bezittende klasse en het verweer der bezitlooze klasse den klassenstrijd ontbrand, dien hij ta strijden aanvaardt aan de zijde cn ter wille van het verdrukte proleta- riaat. En de volgende eischen worden voorgesteld a. Algemeen enkelvoudig recht- streeksch kiesrecht voor mannen en vrouwen boveu 21 jaar, met uitzonde ring van hen, die strafrechtelijk boe ten voor vergrijpen tegen de samen leving. b. Evenredige vertegenwoordiging op de sub a gegeven basis. c. Een college van volksvertegen woordigers, die volgens eigen cons ciëntie handelen, zonder impératief - mandaat der kiezers. De afdeeling Amsterdam stelt nog o. n. voor zich uit te spreken voor wettelijk geregelde sociale verzeke ring en om commissies te heuoemen, die dit punt en hel tegen vraagstuk zullen onderzoeken. Het hoofdbestuur praeadviseert hierop ofwijzend. NOG EEN QUAEST1E TUSSCTIEN NOTARISSEN EN MAKELAARS. De Kamer van toezicht op de nota rissen en cundidaat-notarissen te Am sterdam heeft aan de notarissen eeu aanschrijven gezonden. Daarin wordt overwogen, „dat het te Amsterdam bestaande, door haar betreurde, doch met het oog oo de plaatselijke toe standen met wel op eenmaal te kee- ren gebruik om onroerende goederen te veilen door tusschenkomst van zoo genaamde makelaars, die geen enko- le wettelijke bevoegdheid bezitten om zich boveu andere particulieren als tusschenpersonen bij overdracht van zoodanige goederen op te werpen, meer en meer gevuar loopt, ook in de notarieele praktijk der andere ge meenten van het arrondissement in te sluipen, of vasten voet. te verkrijgen of te behouden tot schade zoowel vun de eer en de waardigheid van het no tarisambt iu die gemeenten als voor de praktijk dier notarissen, die te recht alleen ten verzoeke van een principaal weuschen »e veilen en geen deel van hun salaris aan tus schenpersonen meenen te mogen af staan". De Kamer 16 van oordeel, „dat zoi» spoedi- mogelijk aan dit veilen door tusschenkomst van makelaars in d«

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1