NIEU WS= en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8218. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 9 APRIL 1910 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678. Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem- 1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) -• 1-30 Franco per post door Nederland,1-65 Afzonderlijke nummers0.02M Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnumraer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHTTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 10 APRIL. Schouwburg: Tooneelvereen. D. L tl., voorstelling en bal, 7 1/2 uur. De Kroon: Gast voorstelling door „De Dylezonen," te Mechelen, 7 1/2 u. Brougebouw: Tooneel gezelschap v. h. Grond-Thefttre: 'n Wereld zonder Mannen, 8 uur. Soc. Vereeniging: Zangwedstrijd, 1 en 8 uur. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling, 8 uur. MAANDAG 11 APRIL. Schouwburg: De barbier uit Sevil- la, 8 uur. De Kroon: Concert Aldo Antoniëtti, 8 uur. Stadsnieuws Est bezoek van onze Koningin Het is ons aangenaam, officieel te kunnen mededeelen, dat het bezoek van H. M. de Koningin met Prins Hendrik aan Haarlem definitief be paald is op Donderdag 26 Mei. Als de Koningin komt. Vrijdagavond vergaderden in hótel Lion d'Or de bewoners van Kruisweg en Parklaan, ter verkiezing van een comité voor de versiering van voor noemde wegen en ter bespreking van Ingediende plannen. De heer P. van Ooy nam voorloo- pig de letding op zich en heette hen, die aan de roepstem der onderteeke naars van de toegezonden circulaire gehoor hadden gegeven, hartelijk welkom. Spreker releveerde, dat met het Julianafeest van verleden jaar xpo Laat met het versieren begonnen was, zoodat in drie dagen gelden ver zameld en de versiering aanbesteed en uitgevoerd moest worden, waar door het resultaat zoo pover was. Maar. thans hebben we de hand ■vroeg aan den ploeg geslagen en zul len we trachlen liet Koninklijk Echt paar op waardige wijze 'te ontvangen. Daarom verzocht spreker de rnede-J werking van alle aanwezigen. Een comité van negen leden werd gekozen, waarvan zeven van de Parkioan en twee van den Kruisweg. Tot voorzitter en secretaris-pen- ningmeester werden onderscheiden lijk bcuoemd de liewren P. van Ooy en N. Altais. Gelegenheid weid gege ven tot het inzien van twee omwer pen van versiering en naar aanlei ding daarvan werd besloten verschil lende bewoners aan Kruisweg en Parklaau in de gelegenheid te stel len een ontwerp met prijsopgaaf bin nen acht dagen in te dienen. Staande de vergadering werd voor Dij na vierhonderd gulden ingetee- kend. V\ e hopen dal ook verder op onbe krompen wijze nog ingeteekend wor de, zoodat Kruisweg en Parklaan liink vwr den uug komen. Gisteravond vergaderden ook de be woners van de uroote Markt. .Men kwam in oeze bijeeuiiuinst lot de con clusie, dut 't wei wenschelyk xs de Matst ie vcrsieieu, maar cat de kos ten daarvan onmugetijk uiteen door de bewoners gedragen kunnen wor den, omuut dezen niet talrijk zijn en ook cunuai een oeeJ oer gebouwen aan de gemeente behoort. Daarom is besloten een beroep te doen op fuiaucieeieu steun van be woners in straten, die niet versierd zullen wurdeu. Dit verzoek is billijk en kan door ons aanbevolen woruen. aangezien een versiering der Groote Markt toch aan <ie gc.teele stad ten goede somt De commissie voor de versiering bestaat uit de heeren Mr. C. \V. Thö- ne, E. van Brederode, J. Maas en J. R. L. Koster. Om te bespreken op welke wijze de Groote Houtstraat zul worden ver sierd voor hel aanstaande bezoek van li M. de Koningin, zullen voor een vergadering, te houden op Donder dag 21 April alle Groote-Houtstraat- bewoners worden opgeroepen. De commissies, gevormd uit bewo ners van de eerste en tweede Zijl straat, vergaderen Maandag onder presidium van den heer rar. H. J. D. D. Enschedé, ter bespreking van twee plannen voor straatverslerinsr. De Oude-Groenmarkt-commissie ver gadert Dinsdagavond, om versierings- plnnnen te besprekendie uit de Kleine Houtstraat ln het begin der volgende week. De bewoners van de Anegang wor den uitgenoodigd, om Maandagavond bijeen te komen om de plannen te be spreken. Ook de Barteljorisstraat-commissie vergadert de volgende week. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE WEERGA A RHEIDS-VEREENIGING. Men schrijft ons: De Paaschoefening had op den 28sten, 29steD en 30sten Maart plaats Te half elf verzamelden zich alle deelnemers aan het station Ede. Daarop rukte men op naar de kazer ne van het 1ste bataljon 11de regi ment infanterie, waar eiken man een krib aangewezen werd. Weldra werd verzamelen geblnzen en de oefening begon. Op de heide ten Noorden van Ede was stelling genomen door een afdeeling, be staande uit de wielrijders en 10 man. Deze stelling moest door de overige manschappen worden aangevallen Om vier uur werd de oefening ge staakt. Te 5 uur werd het middag maal genuttigd in de onderoff.-can- tine. Den volgenden morgen was het om 6 uur reveille en om 8 uur rukte men uit. De wielrijders met enkele manschappen begaven zich terstond op weg naar Jonkershocve, een boer derij ten Noorden van Ileelsum Ze moesten een voorraad levensmidde len, die zich daar bevond, bewaken, terwijl de overige manschappen die moesten trachten te vermeesteren. Dezen hadden zich daartoe in drie afdeelingen gesplitst, die van het Noorden, 't Oosten en 't Westen uit de boerderij zouden aanvallen. Op deze wijze wisten ze de tegenpartij te verrassen. Daarna werd koffie gedronken tc I-Ieelsiim, waarop men een marsch maakte van Heelsum, over Renknm, Wageningen en Bennekoni naar Ede terug, 's Avonds blies de fanfare der F.desche bataljons eenige vroolijke deuntjes. Den volgenden dag werd een oefe ning gehouden tegen de helft van het lste bataljon. De leider was de kapi tein Hnllegraaff, van het 11de regi ment. De infanterie moest de plaats, waar de II. IJ. S. M. en de S. S. el kaar kruisen, bij Veenendaal bewa ken. Het gelukte de K. N. W. V. ech ter door de vijandelijke troepen heen te breken. Des middags werd óp de heide ten Zuid-Westen van Lunteren het werk tuigelijk tirailleeren beoefend. 's Avonds keerden de deelnemers voldaan naar huis terug. „Kunst na Arbei d". Naar aanleiding van de behaalde overwinning op het laatstgehouden zangconcours, zal de Tvpo- en Litho- graphische Vereeniging Kunst na Arbeid" een gezel'igpn avond hou den, waarbij ook de dames der leden zullen tegenwoordig zijn. Vergunning Drankwet B. en W brengen ter kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van K Prinsen om vergunning tot het ver knopen van sterken drank in het klem voor gebruik ter plaatse van verkoop in de gelagkamer van het perceel aan den Schoterweg no. 33. Verlof Drankwet. B. en W. brengen ter kennis, dat Is ingekomen een verzoekschrift van C. A. Moot en een verzoekschrift van R. van Baar, om verlof tot het verkoo- pen van alcoholhoudenden dronk an deren dan sterken drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop respec tievelijk in de voorzaal en in den tuin van het perceel aan de Esschil- derstraat no. 2 en in de voorzaal van het perceel aan de Schagcbelstraat no. 7. Kamers van Arbeid. De heer J. Gerritsz heeft zijn be danken voor secretaris van de Kamer van Arbeid voor de Drukkersbedrij- ven ingetrokken en blijft die functie dus waarnemen. EXAMENS VOOR ONDERWIJZER. De minister van Binnenlandsche ZakeD brengt ter kennis, dat behou dens onvoorziene omstandigheden 't mondelinge gedeelte van de examens ter verkrijging van de akte van be kwaamheid als onderwijzer zal wor den afgenomen: Te Haarlem in een lokaal van het Brongebouw op 15 en 19 April, en op 3, 4. 6, 7, 12. 13. 19, 20, 21 en 26 Mei, telkens van des morgens half tien af. De Bloemententoonstelling. De Min sters van Binnenlandsche Zaken, Buitenlandsche Zaken en a- lerstaal hebben de uitnoodiging van het hoofdbestuur tot deelneming aan den feestmaaltijd, op Vrijdug 15 April, aan te bieden aan de leden der officieele deputaties en der interna tionale jury, aangenomen. De Nationale Bloemententoonstel ling geeft aanleiding tot talrijke ex cursies van lumbouw-vereenigiiigen en toeristenclubs, zoowel uit het binnen- als uit het buitenland. Zoo houdt ie Belgische tuinbouw- vereeniging „L'Avenir horticloe" een uitstapje, "waaraan op Zondag 17 April een gezamenlijk bezoek aan de tentoonstelling verbonden is. Ver schillende afdeelingen der Nederland- sche Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde organiseeren eveneens ex cursies naar Haarlem, terwijl ook de leden der afdeeling 's-Gravenliage van de Natuurhistorische Vereeniging het pinn hebben gezamenlijk de ten toonstelling te bezoeken. De Utrecht- sche hoogleeraar VN ijsman organi seert eeu studie-reis naar Haarlem met eeuigeu zijner leerlingen eu ver scheidene tuinbouw-wimercursussen worden binnenkort eveneens met bun geleiders op de tentoonstelling ver wacht. Blijkens mededeelingen ln de ..Kam pioen", hebben verscheidene wiclrij- dcrsclubs in verband met de tentoon stelling en den bloeitijd der bloeuibol- lenv.elden. clubtochteu naar Haarlem uitgeschreven. Het zal velen, die voornemens zijn op Zondaff 10 April de tentoonstelling te bezoeken, zeker aangenaam zijn te vernemen, dat de afgesneden bloemen en vooral seringen, vandaag geheel zijn vernieuwd, zoodut verwacht mng: worden, dat de zalen er op 10 April nog even frisch en aantrekkelijk uit zien als on den eersten. Het Hootdbestuur van de Alg. Ver een. voor Bloembollencultuur heeft bejiaald, dat de door do Koninklijke familie uitgeloofde medailles zulieu worden toegekend uls volgt De gouden medaille van de Ko ningin uan den inzender, die geduren de de geheele tentoonstelling hei meest zul Ilebben bijgedragen lot baai' wel- 6lagen de gouden medaille van do Ko ningin-Moeder uan den inzender, die hel meest zal hebben bijgedragen tot het welslagen der permanente volle- grondsteutooustelling de eerste zilveren medaille van den Prins, de eerste zilveren medaille van de Koningin-Moeder, de tweede zilveren medaille van den Prins en de tweede zilveren medaille van oe Ko ningin-Moeder onderscheidenlijk aan de inzenders, die het meest hebben ijijgeurageu lot het welslagen der vier lijdelijke tentoonstellingen. Als maalsuü voor de beoordeeliug, welke iuzeimcis voor deze prijzen ui aanmerking komen. zaJ geluen liet to taal bedrag in geldswaarde der door uen behaalde prijzen. Door het Hoofdbestuur Is nu de eer ste z.lveren medaille van den Puns toegekend uan de afdeeling Overveen iJloemendaal, aan welke afueeling door de Jury een eereprijs was toege kend, welke in geldswaarde uitge drukt, hel hoogste bedrug aan pnj/en vertegenwoordigt, door eeuig-. u ïn- zenoer op de ceiste tijdelijke tentoon stelling behaald. Door de firma Emrik en Dinger wordt een pruchtuitguaf bewerkt, be vattende 75 lichtdrukken van de Bloe mententoonstelling. De lichtdrukken, die reeds gereed kwamen, zijn zeer fraai uitgevoerd. Het boek zal in woord en beeld een volledig overzicht geven van de ge heele tentoonstelling, zoowel van de volle gronds- als de lijdelijke tentoon stellingen. Verder komen er in voor afbeeldingen van bijzondere feeste lijkheden en plecht-ge gebeurtenis sen. De heer Ernst H. K rel age schreef bij dit werk een korte inleiding. Het werk. waarvoor de heer W. J. van Gogh propaganda maakt, ver schijnt in vijf afleveringen Bij inteekening is de prijs I 12.50, voor leden van de Alg Vereen, voor Bloembollencultuur, voor niet-leden Is de prijs 15. 25 Exemplaren worden op Hol- landsch papier gedrukt. Deze któten 25 per exemplaar. Benoemd. De heer G. H. Eskes uit Haarlem mermeer Is benoemd tot onderwijzer aan de Groen van Prins lererschool alhier. OUD-NEDERLANDSCHE SCHILDERKUNST. Op uitnnod>"ing van de commissie van het Museum van Kunstnijver heid sprak Vrijdagavond in de gezel lige Kroon-bovenzanltjes, die bijna ge heel eevuld waren. Prof Dr. VV. Mar tin, directeur van het Mnuritshuis te 's-Gravenhage, over typen van oud- Nederlandsrhe Schilderkunst. Na 'n korte Inleiding, waarin spre ker o. m verklaarde lichtbeelden, hoe onmisbaar ook hij een voordracht als deze. als een noodzakelijk kwaad te beschouwen, omdat alle kleuren-mooi en picturale vizie natuurlijk verloren gaat, en er niets dan een grauwe on- schnone reproductie van het origineel overblijft, ging Prof. Marun lot de vertoonin'1 er van over, die met enke le woorden toegelicht, ons 'n duide lijk beeld gaf van do midden-eeuw- sche schilderkunst. De lichtbeelden waren heel mooi,, en al ontbrak de kleur, de stemming, de innigheid, de uitdrukking waren er zeker wel in Hoe prachtig b.v. dat schilderij van RembrandtSimeon in den tempel en De Nachtwacht, e. a. waarin de geniale meester op toover- achi. -e wijze met het licht weet te werken. In de 15e eeuw wisten de kunste naars nog maar weinig van perspec tief, anatomie en oppositie, maar des niettemin ontbrak in hunne werken de innigheid, het diepgevoelde niet, wat spreker met eeuige Ubristus-af- Iweldiiigeu duidelijk maakte. Maar het was m die dagen alleen kerkelij ke kunst, die geleverd werd, de berk was de groote werkgeefster en nog eeuwen zou dit zoo blijven, ln de loe eeuw veranderde de toestand de kunstenaars kregen meer kennis van 't menschelijk lichaam, meer van groeps-opjiosiUe etc., maar de innig heid begon in hun werken grooten- deels te ontbreken. Iets theatraals kwam daarvoor in de plaats. De IGe eeuw brengt het grootst mogelijk rea lisme. Wat men 'n de 15e eeuw lee- lijk zou gevonden hebheu, is hier tot kunst verwerkt. En nog steeds is die evolutie voortgaand. In de 17e eeuw komt dan de groote verandering. De kerkelijke kunst is goed-deels verdwe nen en groote meesters als Rembrandt en Huls, leggen zich op de kunst om hen zelf toe, de tendenz is er uit. Ook de veel-besproken Hals' en verschenen op 't doek eu spreker zei er van „liet is een sciuiakelijk overdreven zeggen, uat ze verknoeid zouden er is waarlijk mets vreeselijks mee gebeurd." loen kwamen de portretten aan de orde de serie opende met e«n por tret uit. D75, dat van Graaf D'ik li eu zijn gemalin llildegond. Ook de por tretkunst heeft geuurende de geheele Middel-eeuwen een kerkelijk karak ter alleen in de zeventiende eeuw gaat dat verloren, 't Viel op, hoe dik wijls de heer Martin verklaren moest: „Uok dal schilderij is alweer in Ame rika". lloe jammer, dat vaderluud- sche kunst niet in het eigen land schijnt te kunnen blijven, en aile schoons via Parijs naar 't dollar-land trekt. Ten slotte deelde spreker nog 't een en ander mee over genre-werk en het stil-ieveii. Te kwart over tien scheid de men hel hartelijk applaus, dat na Prof. Martin's voordracht klonk, was welverdiend. NIEUWE KIESVEREENIGING. Hier ter slede wordt de oprichting van eeu vrij-liherale kiesvereeniging voorbereid. Spoedig zal een vergade ring plaats hebben, waarin een be stuur gekozen wordt. SCHERMWEDSTRJJD. Ons wordt verzocht, nogmaals de aandacht op den a.s. wedstrijd te ves tigen. Men meldt ons, dat op den „Eere- Avond" ook de Haarlemsche Gymnas tiek- en Schermvereeniging Mars en eveneens D. O. S. uit Amsterdam hunne medewerking zullen verleenen, beide vereenigingen, die in de sport wereld een zeer goeden naam heb ben. Bovendien zal door eenige heeren eene demonstratie gegeven worden van het pistoolschieten met patronen „Devillars". In Frankrijk bestaat eene vereeni ging, die den naam draagt van „As- saut au Pistolet." Zooals haar naam aanduidt stelt zich deze vereeniging ten doel assauts te houden op het pistool. Dit doel wordt bereikt met behulp van projectielen, die zwaar genoeg zijn om juist te schieten, maar niet voldoende gewicht ot doordrmgings- vermogen hebben om te verwonden. Het belang, dat de beoefening van deze sport voor zelfverdediging heeft, is dunkt ons een waarborg, dat ook bier te lande dit assaut weldra de noodige liefhebbers zal tellen, wel licht zelfs onder dames. GevondeDvoorwerpen. Een aantal reclamezegels, Nassau- laan 34 G. Een muilkorf, Kleine Houtstraat No. 13. Een hondenzweep. Geweerstraat 14 (Heemstede). Een Fransch leerboek, Noorder- Schoolsteeg 13. Een kinderschoentje, Morinnesteeg No. 17. Een ceintuur met gesp, Morinne steeg 23. Een rijwiel (verkeerd bezorgd), Nas- sa ui aan 29. Een portemonnale, lnh. geld, Korte Poellaan 27. Een lorgnet in étui, Lourens Cos- terstra at 12. Een kinderkous. Assendelverstraat No. 15. Een zilveren dasspeld, Wagenweg No. 19. Een portemonnaie, lnh. geld, Mo rinnesteeg 5. Een muziekboek. Lange Molenstr. No. 16. Een portemonnaie met inhoud, Brouwersstraat 3. Een zilveren armband, Linschoten- straat 2 C. Een schop en een schoffel, aan het Politiebureau. Verloren. Aan het politiebureau alhier ls aangifte gedaan van het verliezen van een portemonnaie, inhoudende ongeveer 2.75. Uit de Omstreken AALSMEER. Bezoek van Prins Hendrik Hedenmorgen bezocht Prins Hen drik in gezelschap van den Commis saris der Koningin in Zud-Holland per stoomsloep van den Provinciale Waterstaat van Leiderdorp uit, de watermachine „de Leeghwatar" aan de Kaag te Haarlemmermeer, en be zichtigde deze. Daarbij werd de Prns rondgeleid door den chef van het ma- chinepersoneel, den heer Braat. Van daar vertrok de Prins naar Aalsmeer om daar de boomkweekerij „Terra Nova" van de firma W. Keessen Jir. te bezichtigen. Binnenland TWEEDE KAMER. HINDERWET. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging van art. 2 der Hinderwet (met de bedoeling, die wijziging, zoo mogelijk, tegelijk te doen in werking treden met de overige, vroeger aan hangig gemaakte wijzigingen van de wet). De verandering van art. 2 is noodzakel::k, omdat nu sinds 30 Jaar de techniek zeer belangrijk is gewij zigd, de omschrijving van de vergun- nfngsplichtige inrichtingen, op menig punt moet worden verbeterd of aan gevuld. DE WETHOUDERS-VACATURE TE AMSTERDAM. Op de agenda voor de Woensdag a.s. te houden raadsvergadering is. naar verwacht werd, geplaatst de voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer Del- prat als wethouder. HET ONTSLAG TE KOEDIJK. Het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers schrijft in „de Bo de" „Jongsma ls geen lid van onze or ganisatie en daardour zijn we later dan gewoonlijk iu Ueze zaak gomeugd. Toch hebben wij haar van 't begin al met meer dau gewone belangstelling ge\ olgu en is zij op 't oogenblik bij ons in nader onderzoek." REMBRANDT'S WONING. Wat bet uitwendige aangaat, i9 de restauratie van hel historische huis, Jouenbreestraat 46 te Amsterdam, waar P.embrandt woonde van 163'J tot 1658. thans zichtbaar gevorderd. Het bovengedeelte van den gevel is zoo goed als gereed en maakt een traaien indruk. Vooral de toepassing van klei ne ruitjes in de bovenkozijnen van rood getint glas hec-ft het oude karak ter verlevendigd. De dubbele deur, uit veel later tijd, toen het perceel in verschillende woningen werd ver deeld, heeft thans plaats gemaakt voor een enkelen toegang, welke het type heeft van een fraai poortje. Inwendig ts de verdeeling verkregen volgens den bekenden inventaris, zoodat de voordeur toegang geeft tot een voorhuis, waarop links en rechts de vertrekken uitkomen met een trap, die op den achtergrond naar boven voert. Voor een deel zijn de balklagen door vertrouwbare aanwijzingen og de oude manier hersteld. Zoo teekeul zich langzamerhand <la geheele reconstructie reeds af, maat het zal nog minstens drie weken du ren vóór do schutting zaJ vallen, ten bewijze, dat de eigenlijke verbouwing gereed is en met de binneiibetiuuno- mig een aanvang kan worden ge maakt. VAKSCHOOL TYPOGRAPHIE. De nieuwgebouwde Vakschool voor de Typoornuhie te Utrecht zaJ ge opend worden Woensdag 20 April, met een rede van den Commissaris der Koninein in de provincie Utrecht, mr. F. D. graaf Schtmmelpeniiinck. Ter gelegenheid van de opening de zer school zal tévens een tentoonstel ling gehouden worden van het werk der leerlingen. SNUGGER. Het „Vad." meldt: Een plattelands- raadslid, dat even voordat de Raads vergadering zou worden geopend een telegram had verzonden, kwam tot de ontdekking, dat hij zijn bril op het postkantoor had laten liggen. Aan stonds verzocht hij den geiueentebode dit voor hem onmisbare vooTworp even te halen. Toen echter de bode met de bood schap op de Raadszaal terugkwam, da tde bril nergens te vinden was, zuchtte het vroede vadertje: „och, assie dan iner niet mittit tillegrom verzonden is." SPEELHOLEN EN CHANTEURS TE 'S-GRAVENHAGE. De Haagsche briefschrijver van de Prov. Gron. Ct. deelt mee „Men kan over de wijze, waarop de politie ls opgetreden tegen de speelhuizen verschillend oopdeelen, vast slaat, dat. een zeer gewenscht resultaat is verkregen nu ook een der 8peelbazen. die het 't langst heeft vol gehouden zijn huis van vermaak, zoo nis het in de aankondicring heet, „tij delijk heett gesloten". Ik heb het oog op een sociëteit aan de Prlnsegrneht waarvan ik indertijd de oprichting het eerst heb gesignaleerd. De direc teuren bestuurders dezer sociëteit hebben thans de leiding op zich ge nomen van een andere zaak in een straat in de omgeving van het liol- lundsche Spoor, waarvan de winsten minder ruim zijn, maar op even wei nig eervolle wijze worden verkregen. Het afdoend middel om de chanteurs onscliudeliik te maken en hun schan delijke praetijken te fnuiken, is nog niet gevonden. Het kwaad is in ge heel „Holland" eer toe-, dan afgeno men, ondanks de veroordeeling van enkele uit dit oogpunt gevaarlijke individuen. Dit beroep blijkt zoo aan lokkelijk, gemakkelijk en winstgevend dat het oen aangroeiend getal be oefenaars vindt. Erger nog komt het mij voor te zijn, dat de autoriteiten niet altijd voldoende tegen hen op haar hoede zijn. Zoo moet onlangs in een groote Uollandsche stad op aan wijzingen van zekere personen een voorloopigc instructie geopund zijn tegen een geacht persoon, wiens naam ongerept is, op grond van zedenmis drijf. De verdachte is aan een pijn lijk verhoor onderworpen, zijn fami lie en vrienden hebben dagen lang in de grootste ongerustheid doorgehiKcht en zijn zenuwgestel ls aangetast De man moet aanstonds alle verdenking van zich hebben kunnen afwerpen, maar er kwamen telkens nieuwe aanw ijzingen en „bewijzen". Eerst toen bleek, dat, hangende de verbeu ren, de familie eea schrijven had ont vangen. waarin, mits eon flinke Le- louuing volgde, werd toegezegd, dat der justitie verdere bewijzen zouden worden onthouden, rook men lont en wus het zaakje uil. Ik zal er weinig meer van zeggen, maar mocht dit ver haal juist zijn, dan zou ik toch w illen aandringen op een preventief optreden van de justitie tegen de chanteurs, dat minstens even noodig is nts oen repressief." HET ONTSLAG VAN DR. DE GELDER. Het ontslag van dr. De Gelder en bel daaruu gebeurde ui den raad, geeft hel orgaan van den Bond ter verkrijging eeuer .wettelijke regeling van den rechtstoestand der Burger lijke ambtenaren, aanleiding o. ra. het volgende op te merken Had ur. De Gelder den last tot ont slag-aanvrage opgevolgd een last waaraan, uil zorg voor zijn toekomst, zoo menig ambtenaar iu den lande reeds voldeed en waardoor tal \an meer of minder onrechtmatige ont slagen aan i uchtbaarhcid werden onttrokken dan zou hij naar hij meent, eo wij zijn dit met hem eens, schuld hebben erkend. Wij prijzen het in hem, dat hij voor zijn eerherstel durft op te komen. Reeds gedurende 3 jaren ls een raadscommissie te Amsterdam bezjg

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1