HAARLEM S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Donkere Schaduwen DINSDAG 12 APRIL 1910 den onze familieleden, vrienden en kennissen niet overal bij en zoo was er veel, dat ongemerkt voorbij ging. Maar wanneer Charles Cambior tot tweemaal toe hard tegen een andereu speler aanbonst en den tweeden keer uit het veld gedragen moet worden, dan wordt dat gezien door tiendui zend menschen, en, natuurlijk, dan heeft dat „vreeselijk gevaarlijke" voetbalspel het gedaan. Ik zou zoo graag wenschen, dat deze kleine herinnering aan veel go- vaars in onze eigen jeugd hel ver brijzelde Haarlerasche been kon ver drijven, dat als een waar spookbeeld vrees en ontzetting bij de menschen levendig houdt. En mocht iemand, nog niet over tuigd, mij zeggen „zeker, overal schuilt gevaar, maar je moet het gevaar niet zoeken", dan kijk ik wee moedig uaar mijn rechterhand, waar mee ik dit artikeltje schrijf en herin ner me, hoe mijn rechterarm, nu j.l langer dan veertig jaar, een zwak en gebrekkig lichaamsdeel is geworden, omdat ik in een kamer eeu halven meter hoog heb willen klimmen I Och, bevreesde ouders, terwijl uw zoon van eeu voetbalwedstrijd weg blijft, vliegt hem misschien een stukje ijzer in het oog, dat hem zijn halve gezicht kost. Met is niet logisch, Jongens van voetbal af te houden om het gevaar, 't Is daar niet grooler, dan elders. J. C. P. duitenlandsch Overzicht In ons vorig Overzicht deelden we reeds mee, dat de Fransche verkie zingsstrijd is ingezet met een REDE VAN DEN PREMIER BRIAND. De eerste minister heeft verschil lende belangrijke dingen gezegd, zoodat 'i.wcl noodig is «enige aanvul ling van ons kort verslag te geven. Eerst gaf hij een overzicht van wat in de laatste wetgevende periode in Frankrijk tot stand gebracht is en zei o. a. Niettegenstaande de vernietigende critiek waaraan de wetgevende ar beid deze laatste vier jaar heeft bloot gestaan, is dit werk noch onvrucht baar noch vergeéfs geweest. En het program voor de volgende vier jaar zal niet minder omvatten. Vooreerst moeten er fiscale hervormingen inge voerd worden, daar deze dringend noodig zijn. Het is noodig, dat door een belasting op het inkomen beter voorzien wordt in de sociale behoef ten. bprekende over de positie der staats. amliicnaren, zeide de minister-presi dent, dat het noodig was hun rech ten en plichten scherp te omschrij ven. opdat, wanneer hun verhouding tot den slaat eenmaal door de wet wus geregeid, onduldbare oproerige bewegingen, die de levensvoorwaar den van den staal ia gevaar brengen, voor goed uilgesloten zijn. Ook de hervormingen in het kies stelsel werden aangeroerd. Het tot dusver gevolgde stelsel, zeide hij, dat aan dé republiek zulke groote dien sten bewezen heeft, is langdurig ge bruikt eu thans te nauw geworden voor de behoeften van het land. Het laat die hervormingen niet toe op ad ministratief en gerechtelijk gebied, welke voor de welvaart en den bloei van Frankrijk onontbeerlijk zijn. Het is zeer noodig, dat de komende Ka mer die hervorming tot stand bren- ge. De republikeinsche partij behoort deze quaeslie tot oplossing te bren gen, maar men liocde zich voor machtspreuken, die men nu door het ennsrhe land colporteert als het on feilbare middel tegen alle kwalen. Ook meende Briund, dat men een middel moet trachten te vinden, op dat de wetgevende arbeid geregeld voortgezet kan worden, door een Ka nier, wier ledeu lunger dan vier jaar met hun mandaat bekleed zijn. Het is verkeerd, zeide hij, dat elke vier jaar het staatsbestuur gevaar kan loopen en rneu blootstaat aan verras singen. waarover liet land diep be rouw zou kunnen gevoelen, want slechts door den voorgezet!on parle mentairen arbeid kunnen de groote sociale vraagstukken opgelost wor den. Briand deelde ook mee, dal hij de rechtspersoonlijkheid der vakvereeni- gingen nader geregeld wil zien, op dat deze meer daadwerkelijk haar functie kunnen vervullen en arbeids markten worden, centra van levering van werkkrachten, of beter nog cen tra van voorbrenging. Het zal, meen de hij, ook noodig zijn wetten te ma ken, opdat kapitual en arbeid een rechtmatig aandeel krijgen iri de winst van het bedrijf. Ook zal er z. 1. een collectief arbeidscontract inge voerd moeten worden. Ten slotte betoogde Briand, dat het de plicht van deu staat is om de Lof- de jegens de republiek bij het volk steeds dieper wortel te doen schie ten. Dit laüd weusebt den vrede, die zoo noodig is voor zijn ontwikkeling. Er zijn perioden van strijd geweest en er is soms een gestrengheid toege past moeten worden, die niet over eenstemt met het beeld, dat men zich van een gezonde rechtvaardigheid vormt. Maar dat alles was noodig voor do vrijmaking en de veiligheid der republiek. Echter, zulk een oor logstoestand kan niet duren, en uit den grond van mijn hart wensch ik (zoo vervolgde Briund) dat er eeu ein de uau kome, tot heil van Frankrijk. Niet dat men zijn inzichten geweld aan moet doen, verre van daar. want voor den vooruitgang is het noodig, dat de meehingen in volle vrijheid gevestigd en bestreden worden. Maar ze kunnen er slechts bij winnen wan neer ze, ontdaan van elke kwetsen de persoonlijke vooringenomenheid, die broederhaat kweekt, in een at mosfeer van vrijheid en rechtvaar digheid, zich ontwikkelen." Herinnerd zij, dat de tegenpartij- ders van den minister te Saint dia mond een tegenbetooging hielden, 't Had een ernstig karakter, wunt er werden zelfs steenen naar den pre mier gegooid. Kalmer is 't gegaan bij DE KIESREC.HTBETOOGINGEN IN PRUISEN. In Berlijn en in verschillende groote en kleine plaatsen van Pruisen heb ben Zondag betoogingen der sociaal democraten plaats gehod. Overal wa ren de meetings druk bezocht, maar nergens hebben zich ongeregeldheden voorgedaan. De soc.-dem. „Vorwarts" schat liet aantal deelnemers er aan op 250.1)00. Het blad noemt den dag van Zondag eon schitterend bewijs van het zelf bedwang van het volk en betoogt, dat de verovering van de vrijheid om te vergaderen de eerste triomf is, die rechtstreeks en alleen aan oen actie •van de groote massa te danken is. Het gietij zal stijgen en de reactie vernietigen, zegt 't blad. DE STAKING TE MARSEILLE is aan 't verloojjen. In een te Mar seille gehouden vergadering was, naar men weet, een motie aangeno men, waarin gezegd wordt, dat de ar beiders en arbeidsters van Marseille zich solidair verklaren met de inge schreven zeelieden en Maandag het wcrlc zouden neerleggen. Nu wordt uit Marseille geseind „Ondanks de oproeping tot de alge- meene staking, uitgaande van den Bond van Syndicale Kamers van Ar beid, wordt op de kaden als gewoon lijk gewerkt." De algemeene staking schijnt dus mislukt te zijn. Bovendien wordt aan oen Fransch blad bericht, dat de sta king der matrozen van de bandels- vloot als geëindigd kan worden be schouwd. Reeds hebben we eenige mededee- lingen gedaan over DE DREIGENDE UITSLUITING IN DE BOUWVAKKEN IN DUITSCHLAND. De Fraukf. Ztg. zet uiteen, wat 't besluit om op 15 April (dus Vrijdag a. s.) de uitsluiting te laten ingaan, beteekenU Ze noemt 't een nationale ramp. „Honderdduizenden, die direct ln de bouwvakken werkzaam zijn, wor den van arbeid verstoken, dus prijs gegeven aan de elleude; zij kunnen niet werken, dus ook niet verdienen, eu allen voor wie ze werken worden daardoor in de ramp meegesleept. De uitsluiting beteekent, dut er niet meer zal worden gebouwddus worden ook getroffen, allen die indirect bij de bouwvakken belrukken ziju co grooiindustrieelen in ijzer, in hout en glas, de fabrikanten van venster en deurklinken, de tailooze anderen, die door de bouwvakken leven. Ook zij zullen genoodzaakt worden hun werklieden te ontslaan, hun fabrie ken en werkplaatsen te sluiten. Direct worden getroffen de kapitalisten, die crediet verleenen aan de bouwonder nemers indirect alle overige kringen die belan- hebben bij de koopkracht, de consumptie en het crediet. Zoo wordt de uitsluiting in de bouwvakken een nationaal ongeluk voor het geheele volk, en moet ieder medewerken, om duaraan een einde te maken." Maar dat zul niet gauw gelukken. Een Berlijnsch orgaan der werkge vers-organisatie schrijftTegenover de 400.000 werklieden staan 22,000 on dernemers 22 duizend menschen eteu minder dan 400 duizend. Dus kunnen do 22 duizend het langer uit houden eu zullen zij de overwinning behalen." GEEN EVENREDIGE VERTEGEN WOORDIGING IN ZWITSERLAND. De Nationale Raad heeft met 100 tegen 45 stemmen het beginsel-voor stel lot invoering van evenredige ver tegenwoordiging bij benoemingen voor den Nationalen Raad verwor pen. EEN SCHEEPSRAMP. Een loodsboot, dienst doende bij het lichtschip „Westhinder" bij Ost- ende is bij mist door 't Engelsche stoomschip „Impera", varende van Antwerpen naar Dover, aangevaren midden door gebroken en gezonken. Negen personen zijn veróngelukt. Volgens de bladen was het de En gelsche stoomboot „Impera", Zondag •van Antwerpen vertrokken. De bemunning van een Holland- sche loodskotter, te Vlissingen terug gekeerd, verklaarde getuige te zijn geweest van de schipbreuk, maar op zoo'n groolen afstand, dat het haar niet mogelijk was hulp te verleenen. De mailboot „Priucesse Henrietta" en twee sleepbooteu, hebben vergeefs in zee gezocht naar de lijken der slachtoffers. Stadsnieuws H. M. DE KONINGIN-MOEDER IN HAARLEM. De Kon.-Moeder zal zich tot 't bren gen van het bezoek aan de bloemen tentoonstelling a.s. Vrijdag, des na middags 1.36 uur van Den Haag, per Holl. Spoor naar Haarlem begeven, en te 5.27 terugkeeren. VLUG ER BIJ! Zondagavond had de firma Nógge- rath te Amsterdam er voor gezorgd dat in Flora, Carré en Bioscoopthea ter de voetbalwedstrijd te Haarlem door de bioscoop te zien was. MAGNETISCHE BEHANDELING VAN ZIEKEN. Men herinnert zich, dat we in „Haarlem's Dagblad" van 10 Januari interview van den heer R. C. Schooleman opnamen. De heer M. Steffelaar. arts, secre taris van de afd. Haarlem en Om streken van de Nederl. Maatsch. tot bevord. der Geneeskunst, schreef j naar aanleiding van dat artikel, dat hij onze Redactie in overweging gaf te onderzoeken in hoeveel behandel de gevallen (door den heer Schoole man) geen sprake was van gunstige resultaten en ïn hoeveel gevallen di rect of indirect schade werd aange richt Onze 'redactie ging niet op dat ver zoek in, wijl we een dergelijken ar beid te tijdroovend achtten. In het „Toekomstig Leven," half- maandelijksch Tijdschrift gewijd aan de studie van het spiritisme en aan verwante verschijnselen, vinden we ons artikel afgedrukt en daarbij een artikeltje van de hand van een der ■redacteuren, den heer J. S. Göbel, onder het hoofdje: „Een practisch voorstel." Het luidt aldus: „Wij billijken volkomen de weige ring der Red. van bet Haarlem's Dagblad, om op de statistiek-opdracht van Dr. M. Steffelaar in te gaan. Daarentegen stellen we voor aan de II. H. R. C. Schooleman en Dr. M. Steffelaar van 1 April a.s. af tot ul timo December van dit jaar ieder voor zich een statistiek aan te willen leggen door regelmatig onderstaan de statistiek-modellen in te vullen, waartoe wij volgaarne aan hen en alle andere geneesheeren en magne tiseurs kosteloos de noodige tabel len willen toezenden. We stellen ons daarvan heel wat voor in het belang dor zieken. Vroeger werden mad' seurs en heilgymnasten door vele go- n Deskundigen met minachting aan gezien. In onze dagen hebben zoowel de heilgyn.v. asten als do masseurs naast en onder leiding der genees- heeren zich een plaats weten te ver overen tot doeltreffende geneeswijze in sommige ziektegevallen of tot ver drijving van abnormaliteiten. In de toekomst zal het evenzoo worden met hypnotiseurs, magnetiseurs en som nambules. Het is voor een geneesheer veel te tijdroovend om zelf al bt> zit hij de gave daartoe het magne tisme toe te passen. Zeer wenechelijk achten wij het. dat elke magnetische behandeling geschiedt onder de lei ding van een bevoegd en ervaren ge neesheer. De zieken zouden daar on getwijfeld wél bij varen. Ook da somnambule zal meer en meer blij ken een nuttig en vaak doeltreffend werktuig te zijn voor de geneeskun de. vooral ln die gevallen, .vaar het oor den medicus zeer moeilijk is de Juiste oorzaak der ziekteverschijnse len na te speuren. Zijn medische ken nis en ervaring stellen hem dan toch leestal ln staat om te kunnen oor deel en of de somnambule juist gezien kan hebben. En nu ons voorstel. In een daarvoor Ingerichte ta bel der pat'enten. welke door de be handeling van geneesheer of magnetl zijn genezen, teekene voor zich dagelijks aan: den naam van den pa tiënt, geslacht, ouderdom, datum van aanvang der behandeling, aan tal visites of behandelingen per dag of per week, datum der genezing, alsook of in den loop van het jaar de ziekte terugkeerde en wanneer. ,11. In een soortgelijke tabel, het zelfde van de zieken, die niet geheel genezen wei-den, maar verlichting door de behandeling ondervonden. „III. In oen evcuzoo ingerichte ta bel al hetgeen betrekking lieeft op die zieken, welke in geen enkel op zicht baat bij de behandeling von den of gedurende de behandeling overleden, d. w. z. over hun lijden heenkwamen. „Hoezeer wij weten dat wij in de in veel vragen, toch vertrouwen we dat de liefde tot genezen, zoowel bij de geneesheeren even groot zal zijn aLs bij hen, die belangeloos hunne gave der gezondmaking tot verlich ting of opheffing van menschelijk lij den aanwenden. Voor een magneti seur ais de heer Schooleman heeft dit tijdroovende bezwaren, daar zfjn dagelijksche bezigheden geheel niet in den lijn van een dergelijke statis tiek liggen. Dr. Steffelaar zal zulks veel minder tijd kosten. Deze toch zal eiken avond zijn dagboek bijhouden, daarin het een en ander omtrent zij ne zieken opteekenen, de gegeven re- cepten noteeren en zijne visites aan- teekenen. Voor hem kan het dus niet zoo bezwarend zijn in zijn dagboek die tabellen te leggen en enkele mi nuten of seconden per dog te wijden aan de invulling daarvan. Wij ho pen dat velen op dit voorstel zullen Ingaan en ons aan liet einde van het 'jaar cLm> tabellen zullen willen toe zenden. Wij zullen van deze enquête niets openbaar maken, wat de inzen ders niet openbaar gemaakt wen schen." Aan het slot worden drie modellen gegeven, waarnaar de tabellen kun nen worden ingericht. Zij gelden voor patiënten, die wee- den genezen, die verlichting vonden en die volstrekt geen baat vonden. Rubriek voor Vragen Gfcsboiii'Oerd-n bobben liet voorrecht, vragen op versoi-tlland gebied, mits voor vwr iing tatbaur, in te Eenden bij de j .-dtcvii» vi 'la-irlem's Dagblad, Groote "„tici, 53 h. ariwoorieo worden geheel kosteloos gbgeven on too spoedig mogol\jlc- aan vrngon, die niet Tolledig naam en woonplaats ran don inzender vermelden worut gjen aandacht geschonken. VRAAG- ik heb in lüUö een bene- dtmbuis Lij contract per Jaar ge- Laura, doch in 1Ö07 ben ik in het zelfde perc»ol naai boven gaan wo nen, terwijl het contract niet ver anderd is. In dat oude contract staai OM ONS HEEN No. 1125. Dat gevaarlijke Voetbal 1 Niet zoo erg, o lang niet zoo erg als tien of twintig jaar geleden, maar toch altijd nog te veel, wordt gezegd, dat voetbal 200 buitengewoon gevaarlijk is. Eon van mijn beken den, gemoedelijk man, goedlachs en geneigd tot scherts, ontsteekt in woede, zoodra liet woord voetbal in zijn nabijheid maar genoemd wordt. „Dat is een wildebeestenspol", verklaart hij, „ze breken er armen en boenen bij, 't is een schande I" En wanneer ik dan betoog, dat het toch heusch zoo erg niet is, dan gaat hij voort„ik kan me niet begrijpen, dat u zoo spreken kunt", met een nadruk op het persoonlijk voornaam woord, alsof hij nu juist, van mij wat anders had verwacht. Ik kan helaas niet anders, dan zijn teleurstelling iu mij laten voortduren, want nog altijd kan ik de buitengewone ge vaarlijkheid van het voetbalspel manr niet Inzien. Laat ik beginnen met te zeggen, dat wij allen oen deel onzer meenin- gen hebben overgenomen Van ande ren, Uitspraken, die op een oogenblik met veel kracht, of misschien met veel talent, of ook wel met een. zeer aan nemelijke toelichting worden gege ven, blijven licht in ons geheugen hangen en verdwijnen daaruit niet, tenzij ze worden verjaagd door een tegenovergesteld beweren, dat op zijn beurt met kracht of talent aan ons wordt medegedeeld. Onze eigen opinies zijn anders die zijn langza merhand door beschouwing, vergelij king, overdenking en ervaring ons eigendom geworden, worden niet meer of zeer moeilijk verdreven. Die zou ik onze verkregen meeningen willen noemen, de andere onze aan gewaaide meeningen. En nu spreekt iiet vanzelf, dat een' gebeurtenis, die op een oogenblik zeer do aandacht trekt, er toe kan meewerken, dat zoo'n meening ons niet enkel aanwaait, maar zelfs op ons kleven blijft. Jaren geleden, ik weet niet meer precies hoeveel, maar het kan wel vijftien of twintig we zen, heeft een Haarlemsch voetbal ler zijn been gebrokenhet moest worden afgezet en door een kunst been vervangen. Welnu, dat jonge mensch is al die jaren lang de boe man geweest van verbiedende pa's en bevreesde ma's. Zijn lot werd aan de zooDtjes, die toch zoo graag wil den gaan voetballen, als afschrik wekkend exempel voorgehouden. En nu nóg komt mijn bekende in onze voetbal-discussies met die gebeurtenis aan. Maar daaruit blijkt juist het tegen overgestelde van wat hij bedoelt Voetbal moet toch immers een weinig gevaarlijk spel wezen, wanneer in tal van jaren één en hetzelfde been dienen moet om de voorstanders in verlegenheid te brengen. 't Is waar men heeft ook rampen van minder beteekenis. „Jan van den Berg", zoo heet het, „heeft toch ook om zijn knie het voetballen moeteu opgeven". Ik loochen de knie van deu heer Van den Berg niet, maar ik ver onderstel toch, dat hij ook zonder die knie, dat wil zeggen zonder het defect aan zijn knie, niet lang meer zou hebben gespeeld. Wie de dertig naderen of voorbij zijn, verwisselen gewoonlijk het voetbal voor cricket. Wie dat kan als hij, daarbij loopen kan als de vlugste en fietsen als hij wil, heeft van zijn knie toch geen overwegenden hinder. Zijn eenmaal de voorbeelden uit geput, dan nemen de gevaar-roepers hun toevlucht tot de vaagheid. „Je moet er de dokters over hooren", zeg gen ze. Dat hebben we enkele jaren geleden gedaan en toen bleek, dal onze medici in hun pructijk weinig of geen ervaring van voetbal-onhei len hadden opgedaan. Mij dunkt, dat FEUILLETON Naar het U u 11 s c h. Door PAUL HEN KENS. 36) Morgen zou in het paleis van justi tie de rechtzitting tegen den beklaag de Beck plaats vinden. Rudolf was deu geheelen dag inge spannen aan het werk geweest dien voormiddag had hij een bijeenkomst moeten bil wonen in zake het erlenis- proces van zijn aanstaanden zwager. Het proces, dat oe broeder van Do ra tegen hem begonnen was, scheen eindeloos lang te zullen duren, de ad vocaat van de tegenpartij bracht dui- zeud bezwaren voor den nag en maak- to een zeer uitgebreide reeks getui gen noodzakelijk. De bijeenkomst, die uren geduurd had. had <len jongen advocaat niet weinig vermoeid. Verlicht had hij zich gevoeld, toen de voorzitter van do civiele kamer eindelijk de verdaging had uitgespro ken en men een nieuwen termijn had vastgesteld. Het bezoek, dat hij daarna zijn cliënt in de gevangenis had gebracht was ook weinig geschikt geweest .om wil nogal wat zeggen in een stad als Haarlem, waar zooveel gespeeld wordt en zóóveel eersto-klasse-vvod- strijden plaats hebben, die in het bijzonder gevaar hecten op te leve- ron. Of er dan ln 't geheel géén gevaar hij voetbal ia? Natuurlijk. Zoodra twee jongens elkaar achterna loo pen, samen worstelen, hoepelen, fiet sen of knikkeren, is er onmiddellijk gevaar. Alles kan gevaar opleveren. Wie daarvoor zijn kinderen wil be hoeden, moet ze thuis houden, vooral nooit laten spelen, welk spel ook, dient hen eigenlijk ook niet over straat te laten gaan, want ze kunnen uitglijden over een sinaasappelschil en een doodelij- ken val doen 't was mij dezer da gen in de Kleine Houtstraat bijna nog overkomen moet hun zelfs verbieden, ln huis de trap op en af te loopen, want menigeen heeft daar op een leelijke smak gedaan. Kortom, het is goed dat we het niet bedenken, want de onbevangenheid van het leven zou er mee verloren gaan, maar we zijn omringd door gevaren. Een ongeluk ligt in een klein hoekje, gelukkig, dat we ons niet altijd aftobben niet de vraag iu welk hoekje. Dit willen tegenstandei's van voet bal nog wel toegeven, maar zij hou den vol, dat de spelen in onze jeugd toch minder wild eu dus minder ge vaarlijk waren. Ik geloof er niets van. Toen ik der tig A vijf-en-dertig jaar geleden in die heerlijke periode verkeerde, deden mijn kornuiten en ik allerlei dingen, die in den tegenwoordigeu tijd zoo niet meer voorkomen. Er heerschte bijvoorbeeld groote voorliefde voor het klimmen in hoornen en op daken, wat nu aan de katten en de loodgie ters wordt overgelaten. Dat menigeen naar beneden kwam rollen, spreekt vanzelf, muar daarom lieten we het toch niet. Er werd ook veel geroeid, terwijl bijna niemand zwemmen kon. Loeren zwemmen heette toen ook al gevaar lijk en bovendien was dat natte wa ter het ware niet je kon er kou van krijgen I Zelfs werd er veel gezeild en dat in een druk bevaren water, waarvan de oevers half bebouwd waren, zoodat het aan valwinden niet ontbrak. Maar het gevaarlijkste ver maak van die dagen was balkloopen. Bij de houtzaagmolens lagen de bal ken in sloot of vaart. Het vermaak was nu, om van den eenen op den anderen te springen, waarbij de balk, die aangeraakt werd, telkens onder water dook de springer was er dan al weer af, op een anderen. Ons knikkeren kon niet veel kwaad, daar kreeg je alleen vuile vingers van. maar dat we ons amu seerden met „scharen" en „bok springen" was misschien minder on schuldig. Bij het eerste maakten we hand aan hand een langen slinger en wee hem, die aan den uitersten hoek stond hij liep groot gevaar door de middelpuntvliedende kracht een har den smak te doen, of tegen boom of huis te tuimelen. En bij het bok springen kwam het meermalen voor, dat een minder sterke jongen een of twee zware kameraden moest dragen, die met een bons op zijn rug neer kwamen. En dan hadden we er schik in, om schuitjes te laten varen, die we zelf maakten, van papier of uit oude klompen. Meer dan een is van den walkant of het viot gevalleu en heeft er zijn jonge leven gelaten Zoo weel ik van menigeen, die na een val een hersenschudding opdeed, of met moeite uit het water gered werd ik herinner me goed, hoe ia zelf bijna door de Alkmaar packet werd overvaren. Neen, waarlijk, in mijn jeugd was het spel niet zachter en de uitspan ning niet minder gevaarlijk, maar er bleef veel meer onbekend, wij haal- zijn gedrukte gemoedsstemming op te heffen. Beck hud alleen op zwaarmoe- digen toon gesproken over de weinig goede vooruitzichten op succes voor den volgenden dag. Naar zijn in het midden van de stad gelegen bureau teruggekeerd, had Rudolf ongewoon veel cliënten op zich vinden wachten, die zijn tijd overmatig lang in beslag namen. Eerst toen het al begon te schemeren, had hij kans gezien, de proces-aclen voor de rechtzitting op morgen nog maals door te lezen en het voor en 1 tegen in overweging te nemen. De voorbereiding voor zijn verdedi ging had hem hevig aangegrepen en uitgeput. Aiierminst in opgewekte stemming ging hij eindelijk in den stormachtiger, herfstavond naar Je villa. ln gedachten verzonken, somber voor zich heen peinzend, liep de ad vocaat verder. Hij haalde diep adem, toen hij eindelijk de villa van zijn vader bereikt had en den reeds in nachtelijk zwijgen gehulden tuin doorliep. In de woonkamer der familie trof Rudolf het verloofde paar aan, dat op hem wachtte met bet avondeten. Het kostte Rudolf groote zelfbeheer- sching, om den handdruk van zijn aanstaanden zwager te beantwoor den. Hugo v. Engler scheen daar intus- scheu hcelemanl niet op to letten. misschien had de jonge baron met zichzelf zooveel te doen, dat hij jp een ander héêlhnmal niet kon letten. IIij zag er zoo veranderd uit, dut het was om van te schrikken, de uogeu lagen diep iu de kassen, een zenuw achtig trekken speelde voortdurend om zijn slap neerhangende mondhoe ken. Zijn oogen straalden eeu onge durig, flikkerend vuur uit, alsof er een koortsglued in zijn binnenste op vlamde. Ook Hildegard had veel van haar natuurlijke vroolïjkheïd verloren. Zij was ernstiger en stiller gewor den, dikwijls gleed haar blik met innige bezorgdheid lungs het bleeke gelaat van den beminden man. Wij hadden heden een bijeen komst over je proces, zei Rodoif, nadat hij plaats genomen had, 10c zijn aanstaanden zwager. Nu. zijn de moeilijkheden ein delijk opgelost? zei Hugo op drif- tigen toon. Heeft die mijnheer v. Gerstenberg eindelijk toegegeven Ik kan u helaas geen troostrijke vooruitzichten openen. antwoord de Rudolf. Van alle kanten regent het bezwaren over bezwaren. Er zijn verscheidene onbevooroordeelde ge tuigen, die de voornemens van den overledene precies weten op te ge ven. Bovendien is het aan de bemoei ingen der tegenpartij gelukt, den klerk te ontdekken, die vroeger bij notaris Braun in betrekking was, en die het testament indertijd heeft moeten overschrijven. Deze wil tr een eed op doen, dat noch jij, noch de nicht van den erflater in het bij zonder bedacht is, dat je oom zijn vermogen bijna uitsluitend aan lief dadige instellingen heeft vermaakt. Ik geloof, dat ook het Moritz-zieken- huis al eveneens een klacht bij het gerecht heeft ingediend. Schandelijk, sliet Hugo woe dend van drift uit Wat beteekent dat alles toch De wet is immers zoo klaar als de dag er is geen tes-- tament aanwezig, en ik ben de eerste gerechtigde, dus moet mij het vermo gen worden toebedeeld. Rudolf trok de wenkbrauwen op. Hel gerecht schijnt er een ander idéé over te hebnen; - nv-ende hij. Hugo keek heui onvriendelijk aan. Mü dunk., d.vi Jij ook wel wat energieker kon optreden I De advocaat antwoordde be daard Het kan je niet onbekend zijn, dat ik je opdracht met tegenzin op mij genomen heb. Het staat je na tuurlijk ieder oogenblik vrij, zonder dat je mij daardoor ook maareenigs- zins krenkt, een anderen advocaat te kiezen. Maar bedaar toch. zoo kwam Hildegard tusschenbeiden, die met zichtbaar ongeduld naar de woorden wisseling had zitten luisteren. Jelui zijn toch niet van plan te gaan twisten Ik ken jelui zoo niet de een is al driftiger dan de ander 1 Haar oogen vulden zich daarbij on willekeurig met tranen. liet lijkt wel, of er plotseling een vloek up ons huis rust, fluis terde zij met bevende lippen. Va der is niet meer te genieten en van jelui beiden hoort men ook geen vriendelijk woord meer. llugo keerde zich snel om en keek haar teeder in de oogen. Je moogt niet schreien, zeide hij. Je weet, ik wil en kan geen tranen in je oogen zien. Ik schrei ook veel liever niet, fluisterde het jonge meisje, al woei oiuler haar tranen glimlachend. Och, ik v.as misschien te ftfukkig ik veïoeöiddo nu„ da, er ai leep zon- n<«<niju ec. geluk op ons verbond k -i rusten 1 Maai als een dim in den nacht kwam plotseling het verdriet biunengesloopen. Jij bent de oude met meer. Rudolf was achteraf gaan staan, in droevig gepeins keek hij naar het Jon ge paar. Met onverholen wuntrou- wen maten zijn blikken de gestuite vau zijn aanstaanden zwager, en toen deze nu hartelijk zijn arm om Hildegard sloeg, zich tot haar over- buog en haar op het voorhoofd kuste, was het Rudolf te moede, of hij er heen moest snellen en zijn zuster be schermen voor den man, dien zij boven ieder ander op de wereld lief had. Heb je voor de zitting van de rechtbank op morgen al een uitnoo dieiiig gekregen vroeg Rudolf pi'jLseling. De baton keerde zich haastig om. eu Rudolf meende op te merken, dat er eeu trek van schrik op zijn bleek gelaat was waar te nemen. Een uimoorfiging herhaalde de baron na een stilzwijgen van eenige seconden. Je bedoelt zeker de morgen tegen Beek plaats hebben de zitting? Zeker. Ei is mij sevraagd, je te laten u'luoodigen en ik heb op tijd mijn verzoek ingediend. Maar waarom dan toch riep l-Iugo op zichtbaar driftigeu toou uit - Je weet toch immers, dat ik hee lt inaal niet van de zaak op de hoogte ben Ik beweer ook het tegendeel niet, antwoordde Rudolf, het ge beurt alleen op verzoek van mijn cliënt De baron mat hem met een langen blik, toen schudde hij met het hoofd. Ik ken den beklaagde heelemnal niet, - zei hij daarop, bovendiea heb ik ook heelernoal geen uitnoodi- ging gekregen. Dan verzoek ik Je ln ieder geval naar hel paleis vau justitie te gaan, omdat ik dun mijn voorstel, om Ja uit te noodigen, herhalen zal. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5