NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27© Jaargang. No. 8221. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 13 APRIL 1910 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD V ERTENT1 ËN: per drie maanden: jkföft j^kM Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels/l.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland 1-65 (gy flT 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. MSSdZoTda^bUd/vo'or Haarlem' i i i i i i i 0$* Redactie cn Administratie; Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Adminislratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. <é*U Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76-^78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 14 APRIL. Groote Kerk: Orgelbespeling, 2-3 u. Nutsgebouw: Afd. Haarl. v. d. Ned. .Vegetariërsbond. Lezing door den heer D. de Clercq, 8 uur. Sint Bavo: Cursus in de Katholieke geloofs- en zedenleer. Stadsnieuws Om Ons lleen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Het Biljartspel" in do rubriek Om Ons Heen. Het Koninklijk bezoek. Naar wij vernemen hebben de Ko ningin en Prins het voornemen, om bij hun komst in Haarlem, op Don derdag 26 Mei, een bezoek te brengen aan het Weeshuis der Nederduitsch Ilerv. Gemeente aan de Olieslagers- laan. HERIJK. Donderdag a. s. van S—12 en van 14 uur heeft op Den Doelen de her- Ijk plaats van de maten en gewichten in gebruik bij winkels en magazijnen uit de Kleine Houtstraat, Groendaal- eteeg en Gortesteeg. SCHIETWEDSTRIJD DER AFDEE- LING HAARLEM VAN DEN KON. NED. BOND VAN OUD-ONDER OFFICIEREN. Stand van den 2den wedstrijddag'. Afdeeling korpswedstrijd. No. 1. Scliielvereeniging „Rood Wit Blauw"; Amsterdam, 22 treffers 378 punten. No. 2. Afdeeling Amsterdam van den Kon. Ned. Bond v. Oud-Ond.Off. 21 treffers, 341 punten. Afdeeling Personeel (le serie). 5 hoogste schutters. 'A. J. Lips, Haarlem, 93 punten. J. Hermsen, Amsterdam, 92 p. W. H. Bakker, Amsterdam, 91 p. L. A. Boers, Haarlem. 91 p. B. J. Bots, Haarlem, 91 p. Afdeeling. Vrije baan (2 seriën). 5 hoogste schutters. P. H. Kluft, Haarlem, 97—96, 193 punten. G. II. Konings, Amsterdam, 96—95, 191 punten. W. 11. Bakker, Amsterdam, 95—95, 190 punten. H. J. Bouman, Haarlem, 9493, 187 punten. F. van der Valk, Haarlem, 93—93, 186 punten. Dagmedaille 3 April. P. II. Kluft, Haarlem, 96 punten. 10 April. H. J. Bouman, Haarl., 94 punten. Hoogste korpsschuttcr W. H. Bakker, Amsterdam, 95 punten. De hoogste schutter voor de dag medaille was wederom de heer Kluft, ditmaal met. 97 punten, doch aangezien de dagmedaille maar een maal mag worden behaald door een zelfden schutter, kwam daarvoor de heer Bouman met 94 punten in aan merking. Examens L. O. Haarlem, 12 April. Geëxamineerd 'acht candidaten. Geslaagd de dames J. M. C. Adrian!, Vel senC. A. Rui ter en A. Pels, beiden Enkhuizen ch. Gijsbers, Haarlem. STATEN-VERKIEZ1NGEN. Het .„Huisgezin" meldt, dat de Christelijke pairtijen voor de a.s. Sta tenverkiezingen zullen steunen in 't district Haarlem één Roomscli-Ka- thoJiek; één anti-revolutionair en één Christ, -historische Candida at; in het district Haart emmermeer het aftredende cha-ist-hist. lid en in Vel sen het aftredende Antl-rev. lid. V erbetering. Gisteren meldden we dat mej. M. Smit vóór 40 jaar in dienst getred.cn Is bij den heer Scboemaker, dit moet zijn bij de familie Schoe- maker. Ook woont de heer W. J. Schoemaker niet Javostraat, maar t 7. Kolendiefje. Dinsdagavond omstreeks 6 uur stal een jongen van omstreeks 12 jaar een zakje steenkool uit een schuit aan den Koudenhorn. Dit werd opgemerkt door een adjunct-inspecteur, die den jongen dwong. Ja» gust-dene töf Qg te geven. Db Bloemententoonstelling. De buiteniandsche vakbladen spre ken over de tentoonstelling met zeer veel lof. De „Horticultural Trade Journal" zegt dat rnen binnen enkele uren een beeld zal kunnen krijgen van de pro ducten van het geheele bollendistrict niet alleen, maar bovendien van Bos koop, Aalsmeer en andere plaatsen in Holland. „The Gardener's Magazine" kan zich moeilijk een mooier plaats voor het houden van bloemententoonstel lingen voorstellen. Omtrent de gebou wen zegt het blad, dat deze even merkwaardig zijn door de sierlijk heid hunner constructie als de ge schiktheid voor het doel waarvoor ze bestemd zijn en de ligging Is volgens dit blad bijzonder goed. De „Horticultural Advertiser" be vat een uitvoerig artikel van de hand van het jurylid Chas E. Pearson., die de tentoonstelling een beslist succes noemt en een zichtbaren vooruitgang bij de vroeger gehouden tentoonstel lingen. Het. terrein en de aanleg worden zeer geprezen. Zijn grootste lof heeft de sclu-ijver bewaard voor de serin gen, die hij „Teally wonderful" noemt. In „The Gardener's Magazine" van 2 April is het juTylid George Gordon vol lof over de geheele inrichting van liet terrein en de gebouwen, zoowel als over de kwaliteit van het inge- zondene. De schrijver prijst het, dat de juryleden in vier talen verwel komd werden en niet ln één enkele taal. In „the Garden" schrijft Rev. Jo seph Jacob een zeer waordeerend ar tikel over de tentoonstelling, die hij „a great display" noemt. De schrij ver prijst de groote zorgen, die aan de crocussen besteed wairen. De decora tieve groepen in de hoofdgebouwen worden eveneens zeer geprezen. II a r p e D a v i ds. In de gisteravond gehouden bijeen komst van de Chr. Zangvereen. Har- pe Davids, dir. de heer Dams, wer den tot bestuursleden der vereenl- ging gekozen de heeren Fortgens en Boersma, met welke leden het be stuur is uitgebreid. Zangwed6trljd. Door het gemengd koor ,,D. I. N. D. U A.", dir. de heer H. Berghuis, is besloten deel te nemen aan den zang wedstrijd, uitgeschreven door de mannenzangvereeniging „Inter Nos" van Rotterdam, te houden 16 Mei a. s. De vereen, zal uitkomen in de le af deeling. TEYLER-FEEST. Het Tcyler-feest wordt morgen in 't Luthersche weeshuis gevierd. GEBOORTEN EN STERFTE. De Staatscourant bevat een statis tiek over geboorten en sterfte in Ne derland over de maand Februari. Daaraan ontleenen we voor Haar lem Volgens voorloopige cijfers bedroeg het aantal inwoners op 1 Februari 68119. Aangegeven werden 116 levend geborenen, 5 levenloos geborenen en 80 overledenen. H'ervan stiervan er 9 op een leeftijd van minder dan 1 jaar, 6 van 14 jaar, 4 van 20—29, 5 van 30—39, IQ van 40—49, 17 van 50—04, 19 van 65-79 en 10 van 80 jaar en daarboven. De oorzaak was longtuborculose bij 10, hersentuber- culose bij 1, andere tuberculose bij 2, kanker en andere maligne tumoren bij 9, meningitis bij 1, organische halfgebroken bij 6, apoplexie, hersen- vervveeking bij 3, acute bronchitis bij 2, pneumonia bij 7, ziekten van de maag bij 2, gastro-inieritis en diar rhoea bij 2, nephritis en brightsche ziekte 'bij_l, aangeboren zwakte en gebreken bij 3, ouderdomszwakte bij 6, andere ziekten bij 16, een onbeken de ziekte bij 7 en gewelddadigheid bij 2 personen. ONZE NEUTRALITEIT. De leden van de afd. Haarlem der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht waren Dinsdagavond in een der bo venzaaltjes van het Nutsgebouw sa omgekomen om te hooren naar de rede van mevrouw VersluysPoel man van Amsterdam, die spreken zou over de neutraliteit der vereeniging. Nadat de vergadering met een woord van welkom door de presi dente der afdeeling, Mej. S. M. Hoe venaar, geopend was, begon mevr. Versluys haar toespraak met er aan te herinneren, dat er in den laatsten tijd veel over neutraliteit gesproken is, met name over de houding, die, Nederland zou hebben aan te nemen bij een oorlog tusschen twee naburige groote mogendheden en over de neu traliteit op de volksschool. Ook in de Vereeniging voor Vrouwenkies recht Ls het neutraliteits-onderwerp dikwijls ter sprake gekomen. Om te verklaren welken stand deVereeni ging inneemt ten opzichte der politie ke partijen ging spreekster korte lings doel, wording en streven van „Vrouwenkiesrecht" na, daarbij op den voorgrond brengend, dat de ver krijging van het kiesrecht geen doel, maar slechts middel is om meerdere gelijkstelling van den man en de vrouw te krijgen. Vooral moet aan dacht gewijd worden aan de huwe lijkswetgeving, die de gehuwde vrouw thans Ln zeer slechte maat schappelijke conditie brengt, het on derwijs, in dit opzicht nl. dat dit voor meisjes evengoed en even algemeen- ontwikkelend als dat voor jongens zij. en het vakverenigingsleven. Ook de vrouw moet zich evenals de man or- ganiseeren Ln vakvereeni gingen, dan alleen kan zij betere loons-voorwaar- den bedingen en een karteren werk tijd. Juist de vrouw uit de arbeidende klasse moet voor de vereeniging ge wonnen worden, en zij is het ook die nog niet voldoende 't groote nut van het streven van „Vrouwenkiesrecht" begrijpt. Wèl is de Vereeniging neu traal, rnaar zij moet toch niet van die doode en doodende neutraliteit zijn. die zich vastklampt aan dogma's en1 daarvan geen haarbreed afwijkt. Op die manier zou „Vrouwenkiesrecht" versteenen, terwijl er juist krachtige en gestadige groei blijven moet. Al leen dezulken kunnen dan ook lid worden, die de meaning van de par tij waarin zij opgevoed zijn niet meer onderschrijven, waar die de vrouw bij den nran achterstelt. Zoo hoog moet de vereeniging komen te staan, dat door haai- in iedere partij het goede gezien wordt, maar ook, dat zij met geen der partijen meegaat. Een levendige woordenwisseling volgde hierop, waarin spreekster deed uitkomen, dat zij de tegenwoor dige propagandamiddelen, koekjes, potloodjes, etc. niet met den ernst van „Vrouwenkiesrecht" strookend vond. Ook dat zij het gehalte der le den hooger stelde dan het aantal. Door mej. Hoevenaar werd de bij eenkomst met eenige dankwoorden aan spreekster gesloten. Van 't Kantongerecht J. de K., die wegens hel zetten van wildstrikken in dc duinen tot zeven dagen hechtenis was veroordeeld, is van dit vonnis in verzet gekomen en wel, om de volgende hoogst merk waardige reden. Hij geeft toe de strikken gezet te hebben, maar beweert, dat de agent van politie, die het proces-verbaal op maakte, het niet heeft kunnen zien. De plaatsvervangend kantonrechter, Mr. H. J. D. D. Enschedé, meende, dat aan den agent moet worden over gelaten, te zeggen wat hij al dan niet heeft kunnen zien. Verder deelde Mr. Enschedé mee, dat De K. een vrijwel onverbeterlijke recidivist is, met vvien hij in vorige jaren reeds kennis maak te, toen hij nog ambtenaar van het U. M. was. Spreker acht het bovendien vol doende, dat beklaagde zelf toegeéft, die strikken gezet to hebben. De ambtenaar van het O. M. eischte bevestiging van het vonnis. Voorts kwamen nog eenige leer plicht- en dronkenschapszaakjes. UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan J. F. van E., te Haarlem, overtre ding Woningwet, twee maal f 10 boe te of twee maal vijf dagen hecht. L. L., to Velscn, en vier anderen, overtreding Jachtwet, zeven dagen hechtenis, vier dagen hechtenis, drie dagen hechtenis en 10 boete of vier dagen hechtenis. L. B., te Haarlem, overtreding Ar beidswet, 1 boete of een dag hech tenis. J. H. en H.- A„ to Velsen, loopen over den spoorweg, ƒ3 boete of drie dagen hechtenis J. W., te Haarlem, en S L„ te Zandvoort, een trekdier onbeheerd la ten staan, 2 boete of twee dagen hechtenis. A. J., te Haarlem, en acht anderen, loopen op verboden grond, 5 boete of drie dagen hechtenis, 3 boete of drie dagen hechtenis, en 1 boete of een dag hecht. J. II., te Haarlem, en 10 anderen, overtreding Politieverordening Haar lem, 1 boete of een dag hechtenis, en 0.50 boete of een dag hecht. F. W. K., te Velsen, overtreding Politieverordening Velsen, 3 boete of twee dagen hecht. J. D., te Amsterdam, en twee an deren, overtreding Motorverordening Ilaarlemmorliede en Spaarnwoude, 10 boete of vier dagen hechtenis. II. V., te Haarlem, en vier anderen, overtreding Provinciaal Reglement, 2 boete of twee dagen hecht. C. F. v. d. H. en W. G., te Haar lem, geen signaal met do bel yooj- de veiligheid van het verkeer geven, 10 boete of tien dagen hechtenis. C. v. d. W., te Bloemendaal, en 13 anderen, overtreding Motor- én Rij wiel-Reglement, 1 boete of een dag hechtenis, en 0.50 boete of een dag hecht. Voorts werden er nog 20 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot f 10 boete of drie dagen hechtenis, 5 boete of drie dagen hechtenis, 3 boete of drie dagen hechtenis, en 2 boete of twee dagen hechtenis. VAK-ORGANISATIES. Voor de Ilaarlemsche grondwerkers- en bousvvakvereenigingen, die door een dertigtal mannen vertegenwoor digd waren, spraken gisteravond de heeren W. Beck en G. Reinders uit Amsterdam. De eerste hield beschou wingen over den strijd in de bouw vakken te Ams'erdam, ontstaan doordat opperlieden en metselaars de gelegenheid hadden gunstig geacht, om aan te dringen op een uniforme tarieven-vaststelling door de patroons waar de uitbetaling van ongeregelde tarieven oneenigheid zaaide in het kamp der vak-organisaties zelve. Door het staken van een 700-tal met selaars en opperlieden, waren ook anderen, wier werkkring verband hield met het bouwvak, als timmer lieden en grondwerkers werkloos ge worden. De heer Reinders besprak den klas- sestrijd en wel speciaal die tusschen den arbeider en den patroon. 11 ij wees er op, dat de vak-organisaties veel voor den arbeider kunnen ver krijgen en achtte de onafhankelijke of federalistische organisaties ver kieslijker boven de bestaande centra listische. omdat bij weinig heil ver wachtte van een hoofdbestuur, dat in een of andere stad den scepter zwaait over het geheele land, zonder de plaatselijke toestanden te kennen. Daarom wensebte de heer Reinders organisaties op federalistischen grondslag, waarin ieder lid medezeg- giugsschap had en het bestuur den wil uitvoerde der leden in plaats van omgekeerd. HANDELSBEWEGING IN HET BLOEMBOLLENVAK. Verschenen is een statistiek over 1909. De cijfers over 1909 wijzen eeno vermeerdering van den invoer aan van 266.200 kilogt., terwijl de uitvoer eene vermeerdering aantoont van 3.590.500 kilogr., of ruim 25 de grootste toeneming, sedert de resul taten van den uitvoer in de laatste jaren verkregen. Uit de cijfers blijkt ook, dat de export naar alle landen belangrijk is toegenomen. De uitvoer in bruto gewicht bedroeg 17,922.500 K.G. (Zie verder Stadsnieuws ouder laat ste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. B. en W. stellen den Raad voor een geldleen ing van ten hoogste 230.000 gulden aan le gaan, rentende maximaal 4 pet. Gedurende 20 jaren na 1912 wordt elk jaar minstens f 4000 afgelost en daarna minstens 5000 per jaar. Rente en aflossing worden voldaan uit de gewone geldmiddelen, HEEMSTEDE. Tn aansluiting op sen vorig be richt zij meegedèeld, dat niet alle autoriteiton 'zijn uitgenoodigd bij de ontvangst van de deelnemers aan den autotocht van Bloembollencul tuur, maair alleen de leden van den Raad, het bestuur der plaatselijke af deeling van Bloembollencultuur, de voorzitter en de secretaris van Vereeniging voor verfraaiing der meente en de commissie voor de raadhuistuin-bepianllng. BENNEBROEK. De Raad dezer gemeente komt den 15en April a. s. 'n openbare vergade ring bijeen, des avonds te 7 S/4 uur. De volgende onderwerpen worden be handeld: Nadere regeling ter naamstelling erfpacht Schoollaan. Kohier honden belasting. Benoeming stembureau 1910. Voorstel inzake naamsverande ring station Vogelensang. Request afd. Bennebroek en omstreken van de N.-H. Vereeniging „Het Witte Kruis". Request der Woningvere^niging „Bennebroek". De aangifte van leerlingen tot liet volgen van onderwijs aan de O. L. school alhier kan geschieden bij het hoofd der school, tot uiterlijk 16 April eerstk. HA A RLEMMERMEER. Ernstig ongeval. De landbouwer P., nabij Halfweg, bezig zijnde met het land te eggen, kreeg op het onverwachts van een paard een klap tegen het hoofd, welke zoo hevig aankwam, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Zijn toegebrachte ver wonding bleek nogal ernstig te zijn. HALFWEG. Reizigers, die met den sneltrein van 4.18 Vrijdag 1.1. naar Amsterdam gin gen, bonden opmerken, hoe op den Amsterdamschen straatweg, waar veel verkeer was, een grijze platte auto den strijd aanbond en den snel trein even voorbij de plaats, waar het noodlottig ongeluk met de auto bus van Veraart plaats greep, voorbij stoof. De twee inzittenden konden niet nalaten den trein-machinist triomphantelijk toe te wuiven. Even voor Sloferdijk werd de vaart ver- liinderd. Binnenland AUDIëNTIES. De Minister van Buiteniandsche Zaken verleent Vrijdag 15 April geen audiëntie. Mr. P. C. E. SPECHT GRIJP. In den ouderdom van 73 jaren is te 's-Gravenhage overleden de heer mr. P. C. E. Specht Grijp, oud-vice-presi dent van het Hooggerechtshof in Ne- derlandsch-Indië. De ontslapene was ridder in de orde van den Nederland- sclien Leeuw. DE STRIJD IN DE BOUWVAKKEN TE AMSTERDAM. In „Plancius" was gisteravond door de timmerliedenvereeniging „Bewust Streven", de schildersveree- niging „Nieuw Leven", de „Amster- damsche Stucadoorsvereeniging" en de steenhouwersvereenïging „Een dracht maakt Macht" (alle z.g. vrije organisaties) in overleg en in samen werking met de in staking zijnde organisaties een openbare vergade ring belegd. De volgende motie werd met alge- meene stemmen aangenomen „De openbare vergadering, enz., gehoord hebbende, dat steeds elke poging tot beëindiging van den strijd afgestuit is op de onwilligheid der patroons, welke steeds ongeneigd waren tot eenige bemiddeling, vermeent dat haar geen andere weg openstaat, om de patroons te noodzaken tot eenige toeschietelijk heid, dan de'besmetverklaring toe te passen voor de steenhouwers, tim merlieden, schilders en stucadoors, op die werken, waar onderkruipers aan het werk zijn gegaan, en besluit deze actie met kracht toe te passen." Dii besluit werd nog gisteravond ter kennis gebracht van de (gecon tracteerde) timmerliedenvereeniging „Concordia Inter Nos", welke eene huishoudelijke ledenvergadering hieid. ••Deze vergadering nam de moti< voor kennisgeving aan en besloot niet algemeene stemmen, dat haar leden den arbeid niet zullen neerleggen. Gistermiddag, bij bet naai- huis brengen van de werklieden, werk zaam aan den Admiraal de Ru yter- weg, werden in de Frederik Hen drikstraat en in de Clercqstraat de betoogers door politie te voet en te paard uiteengedreven. De bereden politie maakte een charge met blan ke sabel, met het gevolg, dat eenige personen onder den voet geraakten, onder wie een meisje met ee.n mand met brood, waarvan de inhoud over de straat rolde. C.Ilbld."). DE RAMP DER „PRINS WIL LEM II". De volgende negen personen zijn Vrijdagavond bij dagvaarding door den Raad voor de Scheepvaart opge roepen, om door dit college te worden gehoord in verband met de ramp der „Prins Willem II" van den Koninkl. West-ludischen Maildienst; C. M. van" Rijn, directeur der K. W.-I. M.. Amsterdam A. Krutz, expert voor de Scheepvaart, Amsterdam H. Sluiter, inspecteur van de Scheepvaart, Am sterdam W. Fenenga, directeur der Amsterdamsche Droogdok Maatschap pij, Amsterdam J. B. Slebe, Lloyd's ;eyor, Amsterdam J. C. Vierhout, ■eyor Bureau Veritas, Amster dam A. J. Loke, inspecteur Amster dam G. J. Lap, expert voor do Scheepvaart, Amsterdam, en L. Roo- senburg, directeur der filiaal-inrich ting van het Kon. Ned. MeteoroL- gisch Instituut te Amsterdam. WINKELSLUITING EN APOTHE KEN. Zooals we indertijd al mededeeldeur s een belangwekkend rapport verschenen onder den titel „Out- werpwet op de winkelsluiting, aange boden aan H. M. de Koningin door de Staatscommissie voor den handel- drijvenden en industrieelen midden stand". Met groote zorg en overleg is het wetsontwerp met de daarop gegeven toelichting en de bijlagen, waarin o.a. de regeling in verschillende lan den wordt aangegeven, samengesteld. Art. 3, sub a van het ontwerp zegt, dat de bepalingen der wet niet toe passelijk zijn op apotheken, voor zoo ver betreft de uitoefening der artsen bereidkunst. De toelichting hierop luidt De uitzondering wat betreft Je apotheken ligt voor de hand. Waar echter de apothekers niet uitsluitend medicijnen verkoopen, doch tevens handel drijven in allerlei waren, waarin winkeliers plegen handel te drijven, moet de uitzondering beperkt blijven tot de uitoefening der artsenij- bereidkunst, ten einde onbillijke on gelijkheid te vermijden. Het „Pharmaceutisch Weekblad" schrijft daarover o. a. Waarschijnlijk zal een verklaarbare onbekendheid met art 3, 2de alinea der Wet, regelende de uitoefening der artsenijbereidkunst, de oorzaak zijn, dat de Commissie ook een be perkende bepaling met betrekking tot de apotheken heeft opgenomen, im mers uitdrukkelijk is bepaald dat een apotheek is een uitsluitend voor uitoefening der aitsenijberei 1- kunst bestemd gedeelte van een huis. Niet de apothekers verkoopen arti kelen, die ook door winkeliers wor den verkocht, maar een zekere ru briek van winkeliers heeft zich we derrechtelijk van een gedeelte der uitoefening der artsen ij bereidkunst trachten meester te maken, immers onder uitoefening der artsenijbereid kunst wordt, volgens art. 1 der Wet op de artsenijbereidkunst verstaan, het bereiden en tot geneeskundig doel afleveren van geneesmiddelen, en hiertoe zijn uitsluitend apothekers gerechtigd. HET HOLLANDSCH IN ZU1D- AFRIKA. De heeir Langenhoven te Oudshooni schrijft in 't tijdschrift de State o.u.: Dat de meeste opgevoede Afrikaan- ders langzamerhand meer en meer aan de Engelsche taal de voorkeur geven, is een feit dat voor geen oo- genblik betwijfeld kan worden. Velen' willen dit niet graag hooren. Velen willen den schijn daarvan niet heb ben. Maar waarom dient er geveinsd te worden? Waarom met de waar heid erkend, en er reke'ning mee go- houden? Wil men eerlijk zijn, dan zaU men erkennen dat wanneer de Afri- kaander de Engelsche taal goed kont het Hollandsch dat hij in de Staats courant en andere van gouveine- mentswege gepubliceerde stukken vindt, voor hem een witte olifant is. Hij leest ze eenvoudig niet. In de'zo kolommen hebben wij cv altijd p aangedrongen, dat het Afrikaanse!» behoort te worden erkend en ge bruikt, in plaats van ds moeilijko' Hollandsche taal. De tijd zal loeren, dat het opdringen van die t.aal aan het opkomend geslacht van AMkaau- ders waaronder van alle mogelijke nationaliteiten een reactie tenge volge zal hebben, die het Engelscli snel in de hand zal werken. De Afri kaander voelt meer en meer dat liet Hollandsch niet zijn taal, en do Hollander niet zijn natie is. Dwang zal afstootelijk maken wat men voor geeft te willen beschermen. Het jon gere geslacht vooral krijgt een afkeer van het Hollandsch, omdat men <lio taal wil opdringen ais de moeder taal. De Afrikaander gevoelt in zijn hart dat dit volstrekt niet zoo is, en wil weten, waarom men hein gedurig wil dwingen het hoog-Hollaudsch al zijn moedertaal te erkennen. Dan maar liever Engelscli, zegt hij. Wij hebben dit dikwijls gezegd, en da waarheid hiervan blijkt bij den da^ (duidelijker. Erkent men het AfrU kaansch niet, de raclle zal een gun-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1