NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Donkere Schaduwen 27e Jaargang, Wo. Ö221 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 13 APRIL 1910 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R T E N TI N: per drie maanden: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem'-20 *33 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der ^Y'IBij' Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)J-30 Jff Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door NederlandU» (&-K vö) 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Geïllustreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem I J OWH Redaclie Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN No. 1126. Het Biljartspel. in de oogen van velen is het biljart spel min of meer uit den booze. Niet zoozeer om het spel zelf (want wat verkeerds kan er zijn in een behen digheidsspel, waaraan niets anders te pas komt dan een tafel, een stel ivo ren ballen en een stok maai- om dat bet grootendeels gespeeld moet worden in een berookten atmosfeer, en aanleiding geeft tot drankmis bruik. Mettertijd zullen jit wel bil jartzalen worden gebouwd, die be hoorlijke ruimte opleveren, goed ge ventileerd zijn en waar geen sterke drank wordt verkocht Want biljart cn alcohol hebben even weinig met elkaar te maken als welke andere ougelij isoortigc dingen ook. Zelfs is bet een zekere waarheid, dat een goede biljartspeler geen drank ge bruikt bij weet zeer goed, dat zijn oog daardoor verduisterd en zijn band er door verzwakt wordt. Het spel is daarom in de maat schappij zoo bruikbaar, omdat er zooveel graden van bekwaamheid in bestaan. Heel anders bijvoorbeeld dan bij schieten. Voor een slecht of middelmatig schutter is het volhou den van de oefeningen ontmoedigend, bij steekt altijd af bij kameraden of mede-loden, die het beter doen. Bij het biljartspel kau de speler zijn mededinger kiezen en wanneer het hem minder om verbetering van zijn spel, dan om een aangename tijdpas sering te doen is, zal hij een partij aangaan met iemand van gelijke kracht. Daarmee blijft voor beiden de kans op winnen, die bij eiken wed strijd tusschen menschen toch maar de groote prikkel is. Uitblinken boven den ander. Noem het ij del hei d, be titel het met wat leelijks ge wilt, maar schaf den wedijver niet af, want an dere zinkt de inensch als een slappe vaatdoek in- elkaar. Sedert meer cn meer de goede ge woonte doordringt, dat de spelers de kosten van do biljarthuur samen be talen, is de zucht tot winnen het eenige geworden, dat den speler be zielt Eu worden de liefhebbers bij wedstrijden in drie, vier of vijf klas sen verdeeld, het aantal soorten is in werkelijkheid veel grooter. Daar is om te beginnen 'de zestien- of achttienjarige jongen, die op Zon dagmiddag of, als hij kan, op een vrijen middag in de week, het spel met een kornuit gaat leeren. Vroeger had de Dorstige Kuil aan de Koediefslaau daarvan een vrij druk ke klandisio. 't Was er meestal stil, en je kon er ongestoord de eerste pogingen wagen om te leeren, hoe het mogelijk is met bal a eerst bal b en daarna bal c te raken. Die eersto pogingen (die het heler weet moet het maar zeggen) vielen niet mee. Wat waren die ivoren bal len glad, wat waren ze rond en welke wonderlijke richtingen draaiden ze soms uit, heel anders, dan de speler verwacht of bedoeld had. Hoe kon de beginnende speler weten, wat voor geheimzinnige stuurbeweging er zit in den pols, dat de queue niet vast, maar losjes in de hand dient te worden gehouden, en dat met zacht, maar effectvol spelen altijd meer be reikt wordt, dan met hard stompen De Dorstige Kuil bestaat niet meer. Werd hot biljartspel er uiet meer aangeleerd Ik heb daar over geen betrouwbare statistieken, maar wel zeker is het, dat de tegen woordige jongens van zestien of acht tien jaar wat beters hebben te doen, dan in een klein café, waar de rook dik hangt, biljart te spelen. Veel liever loopen ze op het vrije veld, in weer en wind, achter het bruine mon ster aan. Als dit opgroeiend geslacht vol wassen zal zijn geworden, zullen de biljarts veel minder dan nu wordeu bespeeld, omdat het nu dit spel wei nig of niet meer leert. Dat is een wenk voor wie zien en hooren willen, dat namelijk de omgeving dient te worden veranderd, meer in overeen stemming gebracht met de begrippen van de moderne gezondheidsleer. Licht, luclit, ruimte, ziedaar eischeu, die niet alleen aan particuliere wo ningen mogen wordeu gesteld. Die soorten van biljarters zijn do moeite van het hestudeeren waard. Met een gezicht, of zijn leven er van afhing, legt de beginnende speler de queue tusschen duim en wijsvinger, haalt die ee.nige keeren krampachtig heen en weer, alsof hij wreedaarilig- lijk zijn eigen vingers gaat afzagen, cn stoot er daarna op los. Wanneer zijn bal een van de twee andere raakt (wat nog zoo zeker niet is), dan treft hij dien midden in het hart, zoodat wel deze wegstuift, maar de wegge- stooten bal liggen blijft en geen le venskracht meer overhoudt, om den derden bal te gaan treffen. Hier wil raken niets anders zeggen dan aan raken, daarna verder gaan. Maar is er toevallig niet een der zake kun dige in dc buurt, die er op wijst wut halfbal raken beduidt, wat snijdeu is, wat trekken, klotsen, doorschieten, hoe toch de geheimen van het effect zijn op te lossen, dan leert onze be ginneling het nooit. Intusschen is er altijd wel zoo'n leermeester in de nabijheid, die de houding aangeeft, dc eerste beginselen leert en daarna den aanstaanden speler overlaat aan zijn lot, hierin bestaande, dat hij, na veel oefeuens, na bijna altijd te heb ben verloren, langzamerhand den slag te pukken krijgt, do afstanden beeft leeren meten, do hoekeu om zoo te zeggen in zijn handgewricht krijgt cn tal van situaties naar zijn genoe gen weet op te lossen. Niet alle, want al moge het waar wezen, dut elke carambole, zonder uitzondering, gemaakt kau worden, de meeste spelers zijn daartoe niet in staat. Zij komen niet verder, dan tot een bepaalde hoogte en blijven daar staan, terwijl de eenige afwisseling deze is, dat zij den ecnen keer met meer fortuin, met meer rust en kalm te spelen, dan den anderen. Wie ver der wil komen, dan tot dit dilettan tisme, neemt les bij zeer bekwame spelers, maar tot zoodanige hoogte zullen veie vaders hpu zoons niet graag zien klimmen. Dan begint na melijk bet gevaar, dat de speler zijn belangstelling voor dingen van groo ter beteekenis verliest, opgaat in het spel, er zijn leven mee vult, zooals de beroepsschaker dat doet. Tot wel ke misselijke uitwassen dat leiden kan, hebben we kunnen zien aan de verfoeilijke académies de bil- lard, waar bekwame biljartspe lers, gelukkig meest buitenlanders, zich vernederd hadden tot renpaar den, op wie een emotieziek publiek wedden moest. Met zulke booze zwe ren ziet een overigens onschuldig spel er afzichtelijk uit. Eu ik zal niet ont kennen, dat menigeen, die er te veel door werd geboeid, er lang voor de académies bestonden, zijn ondergang aan te danken heeft. Maar dat kan bot spel niet helpen, dat is de schuld van den zwakken mensch zelf, die geen maat wist te houden in zijn ontspanning en ten slotte voor do hoofdzaak de bijzaak in de plaats had gesteld. Op dit oogenblik is in de Sociëteit Vereeniging de gewone onderlinge biljartwedstrijd weer gaande, of mis schien wel geëindigd. Er is dezen keer aan toegevoegd, wat wij in sport-bargoenscli een match A trois noemen, een driemanswed strijd tusschen de sterkste liefheb bers, de beeren Van Linden Tol, De Crauw en den Amsterdamschen Ver- kloij. Precies gelijk in kracht zijnzc wel niet, maar toch zullen deze par tijen belangwekkend wezen, als een uiting van behendigheid, kalme wils kracht, scherpheid van blik en door zettingsvermogen. Bij zulke spelers is het spel als 't ware vau karakter veranderd, daar wordt niet elke stoot afzonderlijk berekend, maar ook de toestand na den stoot, zooals een goed schaakspeler de komende mogelijkheden voorziet. Toch geloof ik om de bovengenoem de redenen, dat wanneer het biljart spel in zwang zal blijven, de omge ving dient te worden veranderd en verbeterd. J. C. P. DINGES, DIE SIET IEDEREEN WEET. X. Hoe ontstaan eb vloed? Twee keeren in een etmaal is tiet zeewater aan een regelmatige stij ging onderhevig, die weer door een regelmatige daling gevolgd wordt. Dat eb- en vloed-worden heeft eigen lijk iets langer noodig, want de tijd is precies 24 uur en 50 min. In dien tijd is liet dus twee malen eb en tw malen vloed geweest Wanneer liet water zijn laagsten stand heeft bereikt, zegt men, dat 't laag water is, den hoogsten stand noemt men hoog water. De periode tusschen laag en hoog water is vloed, die tusschen hoog en laag water eb of ebbe. De laagste en hoogste standen du ren slechts enkele minuten. Zijn die bij laag water verstreken, dan be gint de zee eerst langzaam en dan steeds sneller en sneller te stijgen Zoo gaat het drie uur door. De vol gende drie uren blijft het water stij gen, maar steeds langzamer, totdat het hoog water geworden is. Is het Hoog water voorbij, dan gaat het water weer dalen. De snel heid van het dalen neemt weer toe, tot 3 uren na den hoogsten water stand, dan gaat het dalen weer lang zamer tot 't Laag water geworden is. Wanneer de eb- en vloed-tijden juist twee malen in 24 uur afliepen, zou men eiken dag op denzelfden tijd eb en vloed hebben. Nu die periode editor 50 minuten langer duurt, zul len eb en vloed ook eiken dag 50 minuten later intreden. Dc oorzaak van het eb- en vloed- verschijnsel is eerst in den la teren tijd voldoende verklaard, hoewel Newton, Bernouilli, Gallilei en La place reods eeuwen geleden hypothe sen daaromtrent opwierpen De oorzaak van het verschijnsel is de aantrekkende kracht van de maan en in geringer mate van de zon. Dc Lichamen in de wereldruimte oefenen een onderlinge aantrekking op elkander uit. Do aarde ondergaat dus aantrekking, die van do maan en die van de zon uitgaat. Die aantrekkingskracht van de maan is grooter dau die van de zon, omdat, ofschoon de zou vele malen grooter is dan de maan. de maan zoo dicht bij de aarde staat. Daardoor oefent de maan een aantrekkings kracht op de aarde uit, die twee ma len zoo groot is, als die van de zon. Om nu een denkbeeld te krijgen yan het hoog-en-lnag-water-verschijn- sel, denke men zich de aarde geheel door dc zee bedekt, dus een bol met overal water er-om-heeu. De maan oefent uu haar aantrek king uit op den bol eu op het water er-oni-lieen. Daar het water veel be weeglijker is dan de vaste stof van den bol, zal het water vloeien naar den kunt waar dc maan staat. De water-vloeiing naar het deel van de aarde, die het dichtst bij de maan ligt, is de vloedgolf. Daar wordt liet dus vloed en later Hoog water, liet is gemakkelijk te begrijpen, dat op do plaats, waar het water vandaan gevloeid is, minder water is dan eerst. Daar wordt het dus eb, tege lijk dat het op de straks aangewezen plaats vloed werd. Op hetzelfde oogenblik gaat 't ech ter ook aan den verst-verwijderdeu kant van de aarde vloed wordeu. Im mers, het water daar is nog verder van de maan dan de zeebodem (de bol) er onder.Daarom wordt de dichter-bij- liggendo bodem sterker aangetrokken dan liet zeewater er op. Men zou zich 't nu zoo kunnen voorstellen, dat er een ruimte zou gaan ontstaan tus- scheu don sterker-aangetrokken zee bodem en de minder sterk aangetrok ken zee daar ter plaatse. Maar dit geschiedt niet, want nu stroomt tr water toe naar die gedeelten. Er is dus tegelijkertijd vloed aan de dichtst-bij en verst-af liggende deelen der aarde. Tusschen dio beide pun ten in is het aan weerskanten der aarde eb. Wanneer de zon aan denzelfden kant of aan den tegenovergesteldeu kant vuil de aarde staat, als de maan, dan oefent zij, hoewel in zwakkere mate, eveneens aantrekking uit op de deelen der zee, die reeds door de maan aangetrokken worden. Wan neer zon cn maan op die wijze samen werken, wordt de vloed veel hooger, dan wanneer de maan alleen haar aantrekkingskracht uitoefent. In dit geval spreekt men van Springvloed. Die Springvloed heeft men bij Volle en bij Nieuwe muun. Bij Eerste en Laatste kwartier echter is de stand van zon en maan zoo, dat zij elkan ders aantrekkingskracht gedeeltelijk opheffen. Waar höt dan nog vloed is, is het water lager dan bij een ge wonen vloed. Men spreekt dan van het Doode tij. Bij deze beschouwing hebben we aangenomen, dat. do geheelc aarde met water overdekt is. Daar dit in werkelijkheid niet het geval is, ko men dc verschijnselen van eb en vloed op de verschillende deelen der aarde niet zoo regelmatig voor, als zij hier beschreven werden. De tijden van Hoog en Laag water zijn niet alleen van belang voor zee varenden: wie een tocht langs het strand wil maken, vooral wielrij ders, moet weten, wanneer hot Laag water is. want bij hoog water is een goed deel van 't strand onbegaan baar. Voor wielrijders is het rijden langs 't strand niet aan te raden tusschen éen uur voor en «trie uur na Hoog water. Op verzoek van eenige lezers zullen wc nu voortaan dagelijks in onze cou rant de Hoog- en Laagw ateretarrden te Katwijk, IJmuiden en Petten oji- nemen. Men vindt die opgaaf van heden af bij de rubriek Weerbericht. Daarbij wordt tevens vernield, wan neer wielrijders enz. hun lantaarn moeten opsteken. Buitenlandsch Overzicht PERU EN ECUADOR blijkt voorloopig geweken te zijn. Gelukkig Verzekerd wordt, dat in beide sta ten de rust volkomen hersteld is en de opwinding ook bedaard. Helaas, moeten we schrijven voorloopig, want de grensgeschillen blijven be staan en "t is met waarschijnlijk, dat men zicli bij een scheidsrechterlijke uitspraak vau den Spaanschen ko ning zal neerleggen. Al 't lawaai was nu immers alleen ontstaan, op 't ver nemen bij geruchte, dat de beslissing waarschijnlijk in t nadeel van Peru zal zijn. In DE ENGELSCHE POLITIEK weet men nog vun geen vrede, ook zelfs niet van wapenstilstand't La gerhuis is nu begonnen met do be handeling van de tweede motie der regeering, betreffende de beperking van het veto-recht van hel llooger- huis. Do minister-pi ösideut AsquiJi licht te de motie toe en zette nog eens uit een, dat het de bedoeling is, uitvoe ring te geven atui het democratisch beginsel, dat de wil van het volk, waarvan de gekozen Kamer het or gaan is, ten slotte den doorslag moet geven bij de vastlegging van wetten. Door de bepaling, dut ten.minste twee jaar verloopen moéten zijn tusschen do eerste indiening en de derde aan neming door het Lagerhuis van een wetsontwerp, dat zonder dc toestem ming van het Hoogerhuis lot wet kan worden verheven, acht Asquith het bezwaar opgeheven, dat eenig parle ment, met toevallige of onbeteeke- nende meerderheden, maatregelen zou voorstellen, die niet overeenkom stig den volkswil zijn. Toen de premier op deze mogelijk heid doelde, begonnen een paar Unio nistische afgevaardigden ironisch te juichen, maar Asquith wees hen te recht met de bijtende opmerking „Ik" begrijp, dat de heeren denken aan 1904'. Dit was een herinnering aan do laatste dagen van Balfour's oor- logsmlnisterie, die haar uitwerking niet miste Aan het slot van zijn rede. deelde Asquith mede, dat het door hem ter zake in te dienen wetsontwerp niet buiten de bewoordingen van de mo tie zou gaan. In den aanhef van dit* ontwerp zal evenwel verwezen wor den naar de noodzakelijkheid van hervorming van het Hoogerhuis. y.ooals we reeds mededeelden, heeft de lersche leider O'Brien te kennen gegeven, dat hij minister Lloyd Geor ge morgen. Donderdag, zal interpel- leeren, naar aanleiding van 's minis ters verklaring in de zitting van Maandag, omtrent de onderhandelin gen, die volgens O'Briens beweren, met de Ieren gevoerd zouden zijn. Intusschen laat hij zich in zijn blad de „Cork Accent" te dezer zake op de volgende wijze uit: „De heer Lloyd George heeft precies zoo gehandeld als, volgens onze ondervinding, alio Lugelsclie staatslieden gewoon zijn to doen. Ilunne opvatting omtrent eer en goed geloof is steeds afhankelijk van de omstandigheden en begrensd door het partijbelang, maar de kanselier heeft in deze quaestie meer dan ge- wono driestheid betoond, toen hij do door O'Brien voorgelezen verklarin gen grove onwaarheid noemde en zijn wijze van doen misbruik van ver trouwen Met groote spanning ziet men in Engeland het antwoord van Lloyd George op de interpellatie tegemoet. t Is ook wel een interessant go- schil IN T PRUISISCHE HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN. is gisteren de door de Grondwet voorgeschreven tweede stemming over 't kiesrecht-ontwerp gehouden. De wet is onveranderd aangenomen hi den vorm waarin ze bij de eerste stemming was goedgekeurd. Voor het ontwerp stemden de conservatieven en de Centrum-ledeai. Vooraf hadden enkele partijleiders verklaard, dat hun houding, sedert - dc vorige stemming, onveranderd was. Bij het debat werd door do meerderheid onmiddellijk sluiting voorgesteld, zonder dat ©en spreker het woord kou krijgen, wat tot le vendige debattea over het reglement van orde leidde, waarbij de sociaal democraten herhaaldelijk lot de or de werden geroepen. TUSSCHEN TURKEN EN ALBANEEZEN is 't nog "een volle vrede. üc Albaneesche opstandelingen hebben wei besloten onderhandelin gen aan te knoopen met den Turk- schen bevelhebber te Pristina en deze hoeft een wapenstilstand toegestaan. De Albaneesche quaestie is ook ia t de Turksche Kamer ter sprake ge bracht llakki pasja verklaarde, dat de Al- baneezeu niets te vreezen hadden FEUILLETON Naar het Duitsch. Door PAUL HEKKENS. 37) Weer meende Rudolf bij deze woorden op te merken, hoe do ge laatstrekken van den ander zich ze nuwachtig vertrokken. De op dit oogenblik binnentredende huishoudster gaf aan het gesprek een andere wending. Zij bracht het bericht, dat de oude heer Wichern al naar bed was gegaan en aan «'.e jongelur liet verzoeken, niet op hem to wachten met bet eten. Het avondeten werd binnenge bracht. Het verloofde paar verdiepte zich in een gesprek, waarbij llildc- garrl vergeefs trachtte haar broeder ook te betrekken. Deze was op eens verstrooid en wei nig spraakzaam geworden. Toen Hugo v. Engler na gegeten te hebben met zijn meisje weer van ta fel opstond, bleef ltudolf peinzend kitten, stak een sigaar aan en ver zonk in sombere gedachten, terwijl hij blauwe rookkringetjes voor zich uitblies. liet verloofde paar ging op een sofa zitten en zette daar fluisterend het gesprek voort. De jonge baron sprak weer over zijn proces en gaf op scherpe wijze uiting aan zijn ver ontwaardiging over de manier, waarop het slcepende werd gehou den. Ik zou het liefst maar iiecle- maal niet op het eind van het proces willen wachten, zei hij plotseling. Als ik mijn eigen hart volgde, dan zou ik je willen verzoeken, ons hu welijk, dat met Kerstmis pas gesloten zou worden, nu heel spoedig te laten plaats hebben. O, hoe. verlang ik er naar, de onaangenaamheden, die mij hier in de stad zoo hindereu, te ontvluchten. Zoo spreek je nu altijd, klaagde Hildegard. Begrijp je dan niet, dat duizend banden des harten en der ge woonte mij aan deze plek gebonden hebben Je zult je dat uit het hoofd moeten zettou, ik mag mijn vader niet verlaten, hij voelt zich toch al zoo eenzaam en zou het mij niet kun nen vergeven. Neen, neen, ik meen het in ernst, antwoordde Hugo ongedul dig de wenkbrauwen optrekkend. Ik zal je toch nog tot mijn plan zien over te halen. Kijk eens, ik ken een stil, zonnig plekje aan de Adriatische Zee. Daar bloeien altijd bloemen, daar is het altijd lente, daar kunnen wij gelukkig zijn. Je zult er zeker geeu berouw van hebben, als je mij daarheen volgt. Daar, Hildogard, zal ik alleen voor jouw geluk leven, maar hier Hij hield plotseling op en keek misnoegd voor zich heen, toen het jonge meisje als antwoord op zijne woorden zwaarmoedig met het hoofd schudde. Je moogt niet ondankbaar zijn, Hugo, fluisterde zij toen zacht. Is je hier ook niet veel geschonken Wij leerden elkaar hier kennen, de plaats van onze jonge liefde moest groote waarde voor je hebben. Je weet, hoe goed papa het met je voor heeft, je zult als deelgenoot in de fabriek komen, en later als jij er je hebt ingewerkt, zul je haar alleen beheeren. Is dat geeu trotsch, eervol beroep En laat het aan mij over, voegde zij er fluisterend bij, ter wijl zij hem vol liefde in de oogen keek, je een aangenaam, rustig tehuis te verschaffen I Zeker, je zult je ook hier gelukkig voelen. Als door een plotselinge ingeving meegesleept, boog de baron zich nog dieper tot zijn meisje over. Zeg, Hildegard, fluisterde hij, als mijn geluk er nu eens van af hing, om van hier weg te gaan, als ik plotseling voor je kwam staan en smeekte ga met mij mee en wees in het vreemde land mijn vrouw, ik zal je op de handen dragen, mijn leven zal aan jou gewijd zijn Zou je dan, spreek, deze wanne, innige bede on vervuld kunneu laten Er lag zooveel angstig suieekends in zijn stem, dat zijn meisje er van huiverde. Hugo, wat heb je toch, je spreekt zoo heel anders, zoo wonder lijk tot mij. Wat. is er dan toch, dat je van hier weg will Ecu droevige sciiaduw gleed over het gelaat van den baron, een hard antwoord scheen hem op de lippen te zweven. Plotseling richtte hij zich rechtop en keek op zijn horloge. Je hebt gelijk, ik ben een senti- menteelc droomer, antwoordde hij met bevende lippen. Wat gaat al babbelend de tijd toch snel om Het is bijna al halt tien en dus hoog tijd voor mij, om heen te gaan. Vergeef mij, lieve Hildegard, maar ik kan vandaag niet langer blijven. Verschrikt keek het jonge meisje hem aan. Wil je al heengaan Nu al fluisterde zij. Neen, neen, dat mag je nietKom, er hangt een wolk over je voorhoofd. Ik weet bel wel, er knaagt een geheim verdriet aan je hart, vertel het aan mij, aan je liefhebbend meisje. Je inoogt mij alles zeggen, voogde zij er zachtjes bij, terwijl zij hem helder in de oogen keek. Een ander maal, antwoordde de jonge baron. lk kan nu werke lijk niet langer blijven, dring niet langer aan, ik moet weg. Er lag zooveel ongeduld in zijne woorden, dat Hildegard hein getrof fen aanstaarde, zij kon het niet hel pen, dat plotseling weer tranen haar oogen verduisterden. Je bent uiet meer oprecht tegen mij, Hugo, stamelde zij. Zeg mij, wat je scheelt, waarom ben je niet meer zooals vroeger? Och. Hugo, je weet niet, hoe volkomen gelukkig ik s Blijkbaar diep aangedaan boog de baron zich tot haar over. Alles zal weer heter worden, wanneer Hij wilde er blijkbaar nog iets bij voegen, zweeg echter plotseling, ter wijl zijn oogen onzeker door het ver trek zwierven en eindelijk op het gelaat van Rudolf, die zich omge draaid had en den baron met een onderzoekenden blik aankeek, bleef rusten. Ik moet weg, zei Hugo nog maals. Vergeefs deed Hildegard haar best, hem nog langer terug te houden. Hij ging dadelijk daarop heen. Toen hij weg was, begon het Jonge meisje zacht te snikken. Verschrikt sprong Rudolf overeind en snelde op haar toe. Wat is er. Hildegard, waarom schrei je riep bij op zachten toon, terwijl hij zijn zuster beide handen toestak. Deze viel hem plotseling om den hals. Och, Rudolf, Ik ben zoo ongeluk kig, snikte zij. Een angstig ver moeden van naderend onheil kwel# mijn hart. Ik kan je niet zeggen, Rudolf, hoe diep ellendig ik mij ge voel. Ook de lippen van haar broeder trokken zich krampachtig samen. Plotseling, in een opwelling, scheen hij haar iets te willen zeggen, maar er kwam geen geluid over zijn lip pen. Zich bedwingend boog hij zich lot zijn zuster over en streelde haar zacht over het voorhoofd. Houd je bedaard, Ilildegard, het kau niet anders dan een vergis sing zijn, fluisterde hij aangedaan. Plotseling, al3 door hevige ontroe ring overmand, draaide hij zich om en verliet de kamer. Buiten was het nog altijd even koud eu stormachtig. Het was nu piktlonker geworden, alleen af en toe schenen de wolken vaneen to scheu ren en dan gluurde de maan een puar seconden lang over de aarde, en toekende alles met een zilverkleurig licht. Met snellen 6tap ging Hugo v. Engler naar de stad terug. (Wordt i ■volgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5