van de 50 bataljons, die, zooals hij zich eigenaardig uitdrukte, op het punt waren militaireoefenin- g o n te houden iu do Kossowo-viakte in plants van te Konstantinopel. Enkele Albaneesche afgevaardigden protesteerden in zeer matige bewoor dingen. Toen lator een hunner generaal Djavid pasja 'n slachter noemde, kwa men de ministers heftig in verzet te gen Jezo beleediglng van een ver dienstelijk generaal. Ten slotte verzekerde de groot-vi zier nog, dut do regeering zou trach ten bloedvergieten zooveel mogelijk te vermijden en daarmede was de be handeling dezer quaestie afgetoopen. IN GRIEKENLAND wordt 't blijkbaar een beetje rustiger. Een journalist heeft een onderhoud gehad met koning George. De koning verzekerde, dat de crisis thans als ge ëindigd kon beschouwd worden. Grie kenland treedt weer In een tijdperk van normaal staatkundig leven en heeft vóór alles rust noodig. om zich «economisch te ontwikelen. De ko ning lachte over de praatjes van vreemde journalisten, die hun nieuws in koffiehuizen opdoen en dan ge wichtig aan huil couranten seinen over plannen van den koning tot af treden. Niet de wetten, die liberaal ge noeg zijn, maar het karakter van ile Grieksche politiek behoeft z. i. wijzi ging. De koning wees er op, hoe na- deelig het was, dat thans de meeste partijen in Griekenland zich louter om personen groepeeren en niet om beginselen. Er moesten partijen ko men met een nauwkeurig belijnd staatkundig program. Daarvoor was verbetering noodig vun het volkson derwijs. Z. M. wees overigens op den vooruitgang van Griekenland en Athene onder zijn bewind. Hij sprak den wensch uit, dat kapitalisten uit deu vreemde naar Griekenland zou den komen om de schatten in Grie- kenland's bodem te exploiteeren. In een bijeenkomst van de inter parlementaire groep te Rrussel ver klaarde de heer BERNAERT, DE WINNER VAN DEN NOBELPRIJS VOOR DEN VREDE, dat hij besloten heeft t hem toege kende bedrag te besteden aan wer ken ten algemeenen nutte, en om aan de vreemde parlementsleden ter a. s. conferentie te Brussel een ontvangst aan le bieden, waarvoor hij 30,000 fr. beschikbaar stelt. Men voorziet de komst van 700 par lementsleden te Brusselhet tijdstip der conferentie zal waarschijnlijk worden vastgesteld in begin Septem ber. DE STAKING TE MARSEILLE is steeds moer aau 't verloopen. Dc trambeambten hebben besloten heden den arbeid te hervatten. Na afloop der vergadering hielden zij betoogingen op straal; op verschil lende punten hadden botsingen plaats tusscheu agenten en de stakers, die een rijtuig wilden beletten door te rijden. De stakers sloegen de ruiten van den wagen en de trolley stuk. Huzaren dreven de menigte, die het rijtuig tegenhield, uiteen en naar T heet., werden een aantal personen gekwetst Stadsnieuws Verlof Drankwet. B. en W. brengen ter kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van TI. van Thienen, en een verzoekschrift van Ch. Kuyken. om verlof tot het yerkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaats van verkoop respectievelijk in het benedenlokaal van het perceel aan de Warmoes- straat 27 en in 't benedenlokaal van hei perceel aan de Spaarnwouder- straat no. 144. B. en W. brengen ter kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van J. H. van Wunnik, om verlof tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel aan de Kleine Hout straat No. 12. Typografische Studiekring Haarlem. In de Maandagavond gehouden vergadering van den Typografischen Studiekring Haarlem werd door den secretaris verslag uitgebracht over liet algeloopen jaar, waaruit bleek, dat de kring zich in toenemende be- luugstelling mag verheugen. Het fi nancieel verslag gaf geen reden tot klagen. De aftredende bestuursleden de hccren M. H. Groenendaal, secretaris- penningmeester, en J. Philippo, bi bliothecaris, werden als zoodanig herkozen. Benoemd. De heer iJ. Baan, te Haarlem, is benoemd tot leer aar in het meubel maken aan de 2de ambachtsschool van de Maatschappij voor den Wer kenden Stand te Amsterdam. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mita voor beantwoording vulbanr, in te zenden bij de Re.inciie van Haarlem's Dagblad, Qroote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en Woonplaats van den inzender vermelden Wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Waar moet ik mij vervoe gen om" lid te worden van de Natuur historische vereeniging En hoeveel bedraagt de contributie? ANTWOORD. Secretaresse van de afd Haarlem der Ned. Nat.-hist, ver eeniging is tnej. A. C. Zijm, Gacl- straat 15, alider. De leden betalen een bijdrage van 1.75 'sjaars. VRAAG. Ik heb een zwarte lijster, die van Februari af bijna onhoorbaar zingt. Hoe kan ik hem harder laten Elngen ANTWOORD. Hang den vogel zoo veel mogelijk op het Zuiden. Kook vervolgens gedurende acht minuten een ei en maak dat goed fijn, ver meng dat met lijstervoer eu geef hem daar oen bak vol van. Bovendien moet u hem 's morgens en 's avonds telkens vier meelwormon geven en deze geheeld leefwijze eenigen tijd volhouden. VRAAG. Waar wordt een onopge- vraagde erfenis, die in 't buitenland berusten moet, geplaats-t Wanneer Ik daaromtrent licht wensch te krij gen, moet ik mij dan wonden tot den consul vun dat land hier of tot den Hollandschen consul daar? Wanneer 5k nu aan den consul per aangetee- kenden brief schrijf en deze wordt niet beantwoord, wat moet Ik dan doen ANTWOORD. Wanneer zich geen erfgenamen voor dien boedel hebben voorgedaan, dan is het zeer waar schijnlijk, dat die op rechterlijk bevel onder beheer van een bewindvoerder of anderen persoon i3 gesteld. Ver moedelijk zult u 't best handelen door u te wenden tot den lloüaudscheu consul ju liet vreemde land. Maar is dat wel de ware weg, en zoudt u niet beter doen door maar onmiddellijk de zaak aan een advocaat in handen te geven? Als u erfgenaam zijt en er misschien stukken op te maken of for- malileHeii te vervullen zijn, zal dat vermoedelijk toch wel noodig zijn. Dat u van den consul in 't geheel geen bericht zoudt bekomen, kunnen wij ons eigenlijk niet goed voorstel len maar indien dit zoo ware, dan zou dit een bevestiging zijn van onze boven geuite meening. dut u beter zoudt handelen, u maar dadelijk \an een rechtsgeleerden raadsman le voorzien. U loopt anders gevaar, dat er met brieven schrijven voel tijd ver loren gaat en bovendien behoort de zaak feitelijk niet tot den werkkring van den consuL VRAAG. Mag een machine-con structeur, goed practisch en theore tisch ontwikkeld, doch zonder acte of diploma, aan jougelui privaat- en cursuslesseu geven tegen betaling ANTWOORD. Ja. VRAAG. Mijue dochter is in betrek king ais hulp iu de huishouding en in den familiekring opgenomen. Nu is zij ziek Geworden en wil mevrouw, dat zij zelve een dokter neemt. Is zij daartoe verplicht? ANTWOORD. Mevrouw is verplicht voor behoorlijke verpleging en ge neeskundige behandeling zorg te drugen, voor zooverre daarin niet op andere wijze is voorzien. Die ver plichting duurt voort u'terlijk zes we ken en de kosten komen gedurende vier weken ten laste 'van mevrouw. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Aanbesteding. Dinsdagmiddag werd door het be stuur der Woningvereeniging „Ber kenrode" aanbesteedHet bouwen van 33 woonhuizen op een terrein tusschen den Binnenweg en de Blee- kersvaart. Ingeschreven werd als volgt H. A. v. Amstel, Heemstede, 58.555. H. Meeuwig, Schoten, 48.900. Haarl. Coüp Bouwersbond, Haar lem, 56.160. J. Kraai! en Co., Hillegom, 55.000. M. J. Breedveld, Oud-Alblas, f83.796 T. M. v. Deursen, Haarlem ƒ53.748. M. v. Dam, Nieuw-Vennep, 48.750. G. Mosselman, Haarlemmermeer, 151.000. SLOTEN. De Staatscourant bevat een Ko ninklijk besluit tot vernietiging van het besluit van B. en W. van Sloten van 8 Jan., waarbij aan C. J. van Poelwyck vergunning is verleend tot het bouwen vun vier woonhuizen, en zulks op gfuud, dat bij dit besluit was afgeweken van de bepaling der plaatselijke verordening, welke ver biedt een gebouw op te richten tot woning van meer dan drie gezinnen, tenzij, behalve de zolderverdieping, slechts één verdieping wordt aange bracht. De bedoelde woonhu'zeu zou den, behalve zolder en kelder, vier verdiepingen bevatten. Binnenland HOFBERICHTEN. De extra-trein der Staatsspoor, waarmede de Koningin zich aan staanden Vrijdag uaair Het Loo be geeft voor het zomerverblijf aldaar, vertrekt te 2 u. 13 's namiddags van Den Haag. Naar men verneemt, zullen aan den Japauschen Priifs eu zijn gemalin, de Prinses, die in het laatst van deze maand in ons land komen, logeer vertrekken in het Koninklijk Paleis te 's-Gravenhage ter beschikking worden gesteld. Z. K. II. Prins Hendrik is voorne mens a.s. Donderdag ln de Klooster kerk tegenwoordig te zijn bij de ker kelijke inzegening van het huwelijk van baron Gevers, gezant te Berlijn, met jonkvrouwe Van den Bosch. IIET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. H. M. de Koningin heeft het voor nemen, bij gelegenheid van het a. s. bezoek aan Amsterdam, een voorstel ling door het gezelschop van de Kon. Vereentïlng „Hel Nederlandsch Too- neel" in den Stadsschouwburg bij te wonen. Vertoond zal worden „De Stedendwinger", historiespel in 5 ta- fereelen van J. Huf van Buren. NEDERLANDSCHE POST- EN TELEGRAAFBOND. Verschenen is een brochure, waar- In de resultaten zijn neergelegd van het onderzoek, ingesteld door den Ne- derlandschen Post- eu Telegraafbond naar de werkzaamheden der kan- toorambtenaren bij de posterijen en telegrafie, en speciaal van de com miezen en klerken. Zooals men weet voert de laatstgenoemde categorie sinds jaren den strijd voor lotsverbe tering. op deze gronden, dat de kler ken in bijna alle opzichten dezelfde werkzaamheden verrichten of kun nen verrichten als de commiezen, uit hoofde van de door hen afgelegde exa mens. die gelijk of bijna gelijk zijn aan die, welke van het grootste deel der thans nog bestaande commiezen gevorderd worden. Van commiezen- zijde daarentegen werd zoowel de gelijkwaardigheid der werkzaamhe den als de gelijkwaardigheid der exa men-eisohen ontkend. Deze laatste meening wordt gedeeld door den mt- nister van Waterstaat, wat is af le leiden uit het feit, dat Zijne Excellen tie bij de behandeling der suppletoirs Watersiaatsbegrootmg voor 1909 tot verhooging der salarissen van direc teuren eu commiezen o. a. zeide. dat de commiezen wel klerken- »verk, doch de klerken niet commiezen- werk doen. In de brochure nu tracht de Bond eeu beeld le geven van de juiste ver houding, die bestaat tusschen de werkzaamheden van commiezen en klerken bij don Post- en Telegraaf dienst, en spreekt, vervolgens uls haar conclusie na dit onderzoek uit, dat genoemde bewering van deu mi nister te veel aan juistheid te kort komt Wel heeft men, in de laatste jaren vooral, getracht een scheiding in beider werkzaamheid aan te ge ven, doch zoolang die werkzaamhe den vormen een één- en ondeelbaur geheel, meer nog, zoolang het ken nen en kunnen van den klerk het geheele terrein ouder zijn bereik brengt, zal elke poging in die rich ting moeten schipbreuk lijden. Tot een gezonden toestand aldus de brochure waarin het onnoodig is naar een kunstmatige afrastering te zoeken, zal men alleen kunnen ko men door te streven naar één soort personeel met volledige bevoegdheid voor den kantoordienst ONBILLIJKHEID UITGEROEID. Het is te Kaatsheuvel steeds de ge woonte geweest, dat de knechts bij een bakker te winkel gingen op reke ning van den patroon. Deze gaf dan een briefje, waarop vermeld stond, hoeveel stuks de arbeider kon halen, en ontving als belooning hiervoor van den bakker 2 cent per 6luk, dat ge haald was. Natuurlijk moest de knecht die 2 cent per stuk betalen. Aan dezen misstand is gelukkig eeu einde gekomen. Slechts nog een paar bakkers bleven voor enkele knechts het oude systeem handhaven. Nu werd de vorige week vanwege de R.-K. Vakvereeniging verzocht, geen klandizie meer te gunnen aan de bak kers, die dit euvel bestendigen En met succes. Donderdagavond hield de R.-K. Bakkersvereeniging een verga dering, waarin dit ter sprake kwam. Besloten werd aan het verzoek der Vakvereeniging gehoor te geven cn niet meer op die manier te verkoo pen. Die onbillijke broodverkoop Is dus geheel afgeschaft, dank het ijve rige werken onzer vereeniging. („D. v. N."). ONGELUKKEN. Te Ooltgensplaat is het 4-jarig zoon tje van K. R. in een sloot nabij de ouderlijke woning geraakt en ver dronken. In een onbewaakt oogenblik, terwijl de moeder huiselijke bezigheden ver richtte, Is het 2-jarig dochtertje van E G. te Harderwijk in een achter de woning aanwezige regenton voorover gestort en gestikt. VERPLICHT KERKBEZOEK. De bepaling van den minister van oorlog betreffende het verplichte kerk bezoek, als ouders of voogden het aanvragen, gaf Zondag in Den Bosch, naar het Huisgezin meldt, aanleiding tot ontvluchting van twee manschappen. Onder geleide van den oudste der minderjarigen, die naar de kerk moesten gebracht worden, trok eeu veertiental miliciens uit de citadel kazerne. Alles ging eerst goed, maar op eens ontliepen er twee ijl'ngs den troep, of zoouls de volksmond zegt: smeerden 'm. Naar de Mis gin gen zij niet, maar zij kwamen ook verder den geheelen dag niet meer in de kazerne. Men vermoedt, dat zij gedeserteerd zijn. Bij de veldartillerie deed zich het geval voor, dat een manschap zich zelf naar de kerk moest brengen. Daar hij de eenige was, die door de ouders daartoe verplicht werd, werd die zorg, overeenkomstig het ministe- rieele voorschrift, aan hem zelf over gelaten. DE VRIJKAARTENQUAESTIE. De Vaderlander vertelt, dat geen der leden van de Tweede Kamer ge bruik heeft gemaakt van het aanbod door de spoorwegmaatschappijen ge daan om aan de Kamerleden vrij kaarten te verschaffen. Het Centrum verzekert daaromtrent dat nooit een aanbod van vrijkaarten is gedaan aan de leden der Kamer, zoodat de zen dat niet hebben kunnen weigeren of aannemen. CHANTAGE. Een paar dagen geleden, werd een heer te 's-Gravenhage des avonds door een vrouw op straat aangehou den, en uitgenoodigd, met haar mede te gaan naar haar woning in een van de zijstraten van het Stations plein. Dom te over, ging de ongeluk kige haas- achterna, gelijk „een os ter slachting en gelijk een dwaas tot de tuchtiging der boeien". In het huls binnengekomen, werd het paar over vallen door den man van de vrouw een berucht individu en een zij ner vrienden, die er vlak naast woont mede een bekend chanteur. De in de klauwen der chanteurs ge vallen man gaf ter voorkoming van erger, het in zijn be-zit zijnde geld, een vrij aanzienlijk bedrag, en kwam spoedig tot de overtuiging ran de noodzakelijkheid de politie te hulp te roepen. Deze heeft na onderzoek het feit van zoo ernstigen aard bevon den, dat een agent voor genoemde huizen ls geplaatst. (Ned.) BRANDEN. De Haagsche brandweer heeft een zworen binnenbrand gebluscht in een klein huisje aan de Hooftkade aldaar, ontstaan door het inslaan van de vlam bij het koken van hars ln den pot. De bovenverdieping brandde uit, Do bewoonster, een be jaarde vrouw, bekwam bij haar po gingen om het vuur te blusschen vrij ernstige brandwonden aan handen en armen, zoodat zij ln het ziekenhuis moest worden verbonden. WONINGCONGRES. De Ilaagsche wethouder dr. Lely, die met den lieer Stoffels, directeur van het Bouw- en Woningtoezicht te 's-Gravenhage, de gemeente zal ver tegenwoordigen op het tegen den a.s. zomer te Weenen te houden woning- congres, is tevens uitgenoodigd nis gedelegeerde dar Neder!Regeuring op dat congres op te treden, welke opdracht de heer Lely heeft aangeno men. EEN INCIDENT IN EEN RAAD. Maandagavond was de Raad van Eindhoven bijeen geroepen om de bekende schoolquaestie nog eens te bespreken. Daarbij deed zich volgens het „Hbld." het volgende incident Het lid Verhagen verklaarde uit bevoegde bron vernomen te hebben, dat B. en W. doende waren, een ver betering van het openbaar onderwijs voor te bereiden. Naar de bevoegde bron nader ge vraagd wees hij als zoodanig den ge meente-secretaris, den heer v. Vorst, aan. Deze zou tevens verklaard heb ben, dat hem altijd door het college van B. en W. verboden was, den Raadsleden inzage van bijzondere stukken te geven, die nog niet aan de orde waren. De burgemeester was na dit gezeg de zichtbaar getroffen, en verklaarde vol verontwaardiging, dat nimmer een dusdanig verbod van dat college is uitgegaan en dat de secretaris thans het vertrouwen van het college van B. en W. heeft verloren. Onmiddellijk hierna vroeg het lid De Haes het woord en verklaarde, dat hij de tolk meende te zijn van het grootste gedeelte der Raadsmeerder- heid, wanneer hij den secretaris ins gelijks het vertrouwen van deze meer derheid ontzegde. Een talrijk aanwezig publiek gaf hierna door luidruchtig applaus van zijn instemming met deze verklarin gen blijk. DE NEUTRALITEITS-QUAESTIE. Zooals bekend is, heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld voor de sedert 1 April J.l. vaceerende betrek king van onderwijzer met acte Duitsch aan de openbare school te Naardeu, waarschijnlijk wegens de bekende „verklaring" omtrent liefde tot het vorstelijk huis, eerbied voor de overheid, enz., die de sollicitanten moesten overleggen bij hun stukken. Er is thans besloten geen nieuwe oproeping in dien geest te plaatsen, alvorens het dagelijksch bestuur de Koninklijke beslissing weet op het adres van den Bond van Nederland- sche Onderwijzers, welk© vereeniging gevraagd heeft om vernietiging van het jongste Raadsbesluit van Nnar- den, betreffende den oproep voor on derwijzer, omdat de Bond meent, dat het slot der oproeping in strijd is met de wet. In de vacature is thans In zooverre voorzien, dat een onderwijzeres, zon der acte Duitsch, mej. Bochart van Hilversum, tijdelijk is benoemd. De bovengenoemde „verklaring" is door haar geteekend. Het onderwijs in de Duitsche taal, dat. volgens het leerplan gegeven moet worden, is thans gestaakt, zeer tot ongerief der leerlingen, die dat onderwijs genoten. („Hbld."). VISSCHERIJ-EXAMENS. D© centrale commissie voor de vls- scherij-examens, bedoeld ïn het Ko ninklijk besluit van 6 April 1907 (Staatsblad no. 83) zal, aanvangen de 2 Mei, zitting houden te 's-Gra venhage. Zij, die aan dez© examens wenschen deel te nemen, zijn gehou den den voorzitter der commissie, den heer J. van Scheers te 's-Graveuhage daarvan vóór 22 April op de hoogte t© stellen. Bij zo uder lieden bevat Staatscourant no. 84. DE S. D. A, P.-CONGRESSEN. In eeu druk bezochte huishoudelij ke vergadering der afd. Wormerveer werd, na uitbrengiug van het con gresverslag, met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen, die aan het partijbestuur wordt opgezon den „De afd. Wormerveer van de S. D. A. P. in Nederland, „gehoord 't verslag van haar con gresafgevaardigde, betreurt het, dat ook dit congres weer voor een gToot gedeelte is besteed aan vaak overdre ven critiek. waardoor vele belangrij ke punten van den beschrijvingsbrief niet in behandeling konden komen „van oordeel, dat zoodoende veel tijd en kosten, vooral ook door de af- deelingen, nutteloos besteed worden en het plaatsen van voorstellen op den beschrijvingsbrief aldus tot niets leidt „spreekt den wensch uit, dat voort aan de congressen meer dienstbaar worden gemaakt aan de propaganda der partij en minder tijd worde ver spild aan dikwijls onnoodig lang ge rekte d'scussies en „noodigt andere afdeelingen uit, de ze motie in bespreking te nemen en te steunen." In verband met deze motie weTd nog druk besproken de mogelijkheid om volgende congressen voor de par tij vruchtbaarder te maken. Voorstel len in dien zin zullen, naar „Het Volk" meldt, te gelegener tijd worden gedaan. BELASTINGEN. De commissie van voorbereiding uil de Tweede Kamer voer het ont werp tot verruim ing van het belas tinggebied der gemeenten ls Dinsdag middag met de bijzittende leden weer bijeengekomen. APOTHEKER-ASSISTENT. De Minister van BInnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat op Maandag 9 Mei en volgende dagen te Breda en Zwolle examens zullen worden afgenomen ter verkrijging van oen getuigschrift als apotheker-assistent- Zij, die wen schen deel tc nemen, worden nitge- noodigd daarvan vóór 30 April schrif telijk opgave te doen aan den heer 11. J. Spitzen te Glnnekeij, voorzitter der examon-comruissle le Breda of aan Dr. J. S. Meulenhoff, apotheker le Zwolle, voorzitter dor examen commissie aldaar. GRONDWETSHERZIENING. De Vereeniging ter behartiging van de Belangen der Vrou»v heeft aan de Staatscommissie tot herziening dor Grondwet het dringend verzoek ge richt om, waar do NoderJandsche vrouwen van eigen vertegenwoordi ging zijn versloken gebleven, haar zaak naar recht en billijkheid te willen behandelen, opdat de eerstvol gende gewijzigde Grondwet waarbur- ge de algebeele gelijkheid als staats burger van het geheele Nederland se he volk, mannen en vrouwen, zoo danig, dat de gelijkheid niet enkel bepaald blijve tol de strafwet en jus- titieele bepalingen. nOOSEVEI.T. Roosevelt heeft nu hot program van zijn bezoeken aan verschillende hoofdsteden van Europa definitief vastgesteld. Het lijstje is o.Is volgt Weenen 15 April, Boedapest 18 April, Parijs 21 April, Brussel 28 April, Ne derland (een bepaalde stad is niet ge noemd) 1 Mei, Kopenhagen 3 Mei, Chrlstïania 5 Mei, Berlijn 10 Mei, Londen 16 Mei. De Londensche „Doily Mail" meldt, dat bet niet onmogelijk is, dat. Roo sevelt een dag vroeger in Holland komt, of wel dat hij tot 2 Mei hier te lande zal blijven, omdat aan eene ontvangst door de Koningin op een Zondag (1 Mei) bezwaren in den weg staan. DE BRIEF VAN DEN ÜUITSCHEN KEIZER. Men schrijft uit Den Ilaag aan de Tel. Naar uit goede bron verluidt zal het Eerste-Kamerlid mr. C. baron van Heeckeren van Keil, in een nota aan de Eerste Kamer gericht, nadere gegevens mededeelen betreffende den fameuzen brief, dien de Duitsche Kei zer iu 1904 aan onze Koningin zou ge schreven hebben. Wellicht zal deze nota bij de Eerste Kamer ingediend worden vóór haar eerstvolgende sa- meukumst, die begin Mei kan ver wacht worden. DE MISDAAD TE SITTARD. De Zaterdag aangehouden S. heeft bekend, de dader te zijn van de mls- duad, gepleegd in den nacht vun Maandag op Dinsdag der vorige week. Het meisje 13 weer op vrije voeten gesteld. De dader zal naar Maastricht wor den overgebracht De toestand van den gewonde is langzaam vooruitgaande. EEN BROODOORLOG. De bakkers in de Rijnstreek onder Alfen en Oudshoorn voeren dezer da gen een geduchten concurrentiestrijd eenorzijds tegen de coöperatieve ver eeniging „Ons Belang", die een eigen bakkerij gesticht heeft, en aan den anderen kant tegen een paar fabrieks bazen op „Leerhoeve" en „de Klorn- penfabnek" te Alfen en Oudshoorn, die begonnen zijn met tarwe in te slaan, het brood, dat zij daarvan bakken tegen den kostenden prijs aan de werklieden te verkoopen, welk brood, daar het aanmerkelijk goedkooper is dan het bakkersbrood, bij die werklieden grooten aftrek vindt. Ondertusschen hebben de vereenig- de bakkers den broodprijs verlaagd, en vergaderen zij bijna eiken avond, ter bespreking hunner belangen. Met spanning ziet men het einde van dezen broodoorlog tegemoet. HERSTELD. Naar men verneemt is de heer mr. P J. Troelstra geheel van zijn ziekte hersteld. Gemengd Nieuws EEN GEVAARLIJK HEERSCHAP. De vorige week werd door een tweetal Duitschers, te Kerkrad© wo nende, een stuk vee gestolen bij een landbouwer, wonende aan de Lim- burgsch-Duitsche grenzen. De Duil- sche politie arresteerde beiden, waarbij een hunner meermalen met een geladen revolver op de Duitsche politie richtte. Thans blijkt, dat een der Duitschers in het bezit Ls van di verse stempels van Duitsche gemeen ten en kolenmijnen, sieraden, gela den revolvers enz. Uit het nader on derzoek der politie moet gebleken zijn, dat de Pruis aan verschillende vreemdelingen valsche papieren ver schafte, gesanctionneerd door een der stempels van Duitsche gemeentebe sturen. Tevens verschafte hij aan de mijnwerkers papieren, voorzien van een stempel der betrokken mijnen, waaruit moest blijken, dat de betrok kenen in de Holland sche mijnen had den gearbeid. EEN UITVINDING. Door den bekenden Italiaanschen priester en electrotechnicus Mgr. Ce- rebotani, Ls een instrument uitgevon den niet grooter dan een horloge, waarmede het mogelijk is tijdingen op te vangen, welke van een station voor draadlooze telegrafie binnen een radius van 20 k 30 mijl zijn afgezon den. Behalve de zak-op vanger zijn noodig een klos met draad en een stok in een metalen koker. HET LEVEN IN DE DIEPE ZEE. Een uit Noorsche officieren en Bn- gelsche geleerden bestaand gezel schap onderneemt ln den Noord-At- lantischen Oceaan een zeeonder zoek, vooral ten doel hebbende het ver schijnsel te onderzoeken, dat een enorm aantal levende wezens in staat zijn op groote diepten hun eigen licht voort te hrengen. De koning van Noorwegen heeft voor de expeditie het schip „Michael Saro" en do officiereu ter beschik-! king gestold. De overige kosten !>e-, strijdt sir John Murray, die in 18721 als notuurvorscher aan de Challen- ger-expeditie deelnam en die, of schoon 70 jaar oud, ook aan dezen tocht zal deelnemen, TENTOONSTELLING VAN BRUSSEL. Dc officieelc opening van de ten toonstelling is bepaald op Zaterdag 23 April, om twee uur 's namiddags. De Koning en dc Koningin, de mi nisters, de leden dor beide Kamers, bet diplomatieke corps en de hoofd- commissarissen der verschillende lan den, die aan de tentoonstel ing deel nemen, zullen bij die plechtigheid aanwezig zijn. Baron Janssen, voorzitter van bet uitvoerend comité, zal de feestrede uitspreken. Na bet ant-»°3ord van den Koning, zullen zich a de uitgenoo- digden, ten getale van '300, naar de voornaamste hallen begeven; daarna zullen zij de Sdsaïjsectie bezich tigen, het paviljoen -'an Nederland, wiens mirichtins. daags te voren in orde zal zijn en dal dor pracht ïg- ste van de tentoonstelling is en ein delijk de Duitsche en de Fransche afdeelingen. Tn bet paviljoen der Stad Brussel zal aan den Koning, do Koningin, de ministers en de hoofdcommissarissen een kopje thee aangeboden worden. Om zes uur 's avonds zal het feest ten ©inde zijn. 's AnJeren d/augs heeft een raout plaats ïn de prachtige zalen van het Stadhuis van Brussel. KINDERLIEFDE. Een vreeselijke geschiedenis word 6 uit Witzingerreuth in Neder Reieren gemeld. Langs den weg heeft ment daar een doodelijk uitgehongerden en uitgeputten jongen van tien jaar gevonden, die, voor hij bezweek, ver- telde, dat zijn vader geen werk had en zeven broertjes an zusjes thuis honger ledeD. De jongen was gaan zwerven, om Paaschgaven voor zijne familie langs Je huizen te vragen. Hij was van de eene plaats naar de andere gegaan en had geen ei, geen stuk brood dur ven aanraken en ook geen geld, dat men hem hier en daar gaf, voor zich zelf willen gebruiken, om maar zoo veel mogelijk thuis le kunnen bren gen. Het kind was ten laatste uitgeput van honger en koude ïn elkaar ge zakt. Medelijdende menscben wijd den hem hunne beste zorgen, een dokter deed al het mogelijke, maar de a.rme Jongen was niet meeir te red den. KANKER. President Tnft heeft, raar een Reu- ter-telegvam uit Washington bericht, een aanvrage tot 't Congres gericht om 50 duizend dollar voor een labo ratorium, bestemd voor het onder zoek van de oorzaken van den kan. ker bij vïsschen voorkomende. Hij meent, dat langs dien weg wel licht een middel te vinden is om den kanker bij menschen te bestrijden. EEN RECHTSQUAESTIE. Eenigen tijd geleden werd te Brus sel een werkman door een equipage aangereden, en moest, een langdurige medische behandeling ondergaan, ten slotte zelfs een operatie, welke echter niet het gewenschte gevolg had. De behandelende geneesheeren ad viseerden tot een tweede operatie, waaraan de arbeider weigerde zich teond erwerpen. In het proces tot schadevergoeding, door de narbeider de eigenares van het rijtuig intusschen aangedaan, bet- riep de laatste zich nu op deze weige ring, om eischer de vordering niet toe te wijzen. De rechtbank heeft dezeir dagen vonnis gewezen, en veroordeelde ge daagde tot betaling der 12.000 fres. schadevergoeding, van oordcel, dat de persoonlijke vrijheid van den werkman behoorde geëerbiedigd te worden, en deze zich niet aan de ope ratie behoefde te onderwerpen, zoo hij daar gevaar in zag. MARS EN DE MAAN. In de „Zutph. Ct." schrijft H. Heden-, Woensdagavond, wordt Mars door de maan bedekt. De planeet ver dwijnt een tiental minuten vóór elven achter den donkeren maanrand en. komt eeaa viertal minuten vóór half twnalf weer aan den Iicbf.en rand te voorschijn. De maan Is dan vier dagen oud en gaat te middernacht onderZij slaat te elf uur nog op een tiental graden hoogte. Het begin der bedekking al thans, zal dus bij genoegzaam helde ren hemel onder vrij gunstige om standigheden knnnen worden waar genomen. DE KOMEET VAN HALLEY. Maandag Is de komeet van Halley waargenomen van uit het observato rium te Perth in West-AüstraJiê. Ten gevolge van een bergstorting bij Tondry, in Bukowina, werden zes personen gedood en vier zwaar ge wond. Kerk en School INTREE-REDE VAN PROF. A. C- LAMMINGA. Met, het uitspreken eener openbare rede, getiteld: „Beschouwingen over den tegenwoordigen stand van het ir- rigatiewezen in Ned.-Indië," aan vaardde Dinsdagmiddag prof. A. G.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6