KWARTJES ADVERTENTIEN V RAAG-EH-A AÜBQQ'S ADVERTENTIEN; 1-6 RECELS 25 CENTS 3PLAATSINCEN f 0.50 BIJ VOORUITBETALING Lamniioga het ambt vati. buitenge woon hoogleera&r in de waterbouw kunde aan de Technische Hooge- a^hool, te Delft* NED. HERVORMDE KERK. Reroepen te Oenkerk, Glekerk en Wijns, dir. E. L. Nauta te Veendam; te Sebaldeburen, Gr., de heer RruJnB, cand. te Ellecom, Geld. Aangenomen het beroep te Broek op Langendijk ds. J. R. Dijk te Nijegia en Etahuizerir GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Nieuwe Pekela, Gr., ds. S. Idema te Workum. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Waterzucht. Blazen onder de oogen, Opgezwol len enkels en handen, en Gezwollen ledematen toonen aan, dat de nieren nalatig zijn in hel uit het lichaam af voeren van de vloeibare onzuiverhe den en opgeloste vergiften. Waterzucht is een zeer ernstig ver schijnsel, omdat dit aantoont, dat de nieren en blaas hun werk niet be hoorlijk doen. Langzamerhand ver liezen zij hun kracht om do vloeibare onzuiverheden en opgeloste vergiften uit het lichaam af te voeren. Het bui tensporige water in uw lichaam ver armt het bloed, en het verzwaart aanmerkelijk het werk van het hart. De oogleden van den patient wor den opgeblazen en bijna doorschij nend. Uw gelaat zwelt op. voorname lijk onder de oogen. Het water verza melt zich tn de handen, enkels en heetten. Daarna zwellen uw ledema ten buitengewoon op door het water, en wordt de huid gespannen en glim mend, en wanneer men met den vin ger op de zwellingen drukt, blijft die indruk eenigen tijd zichtbaar. Vroeger dacht men, dat herhaalde lijk aftappen van het water het eenl- gc middel was om de ernstige water zucht te doen verdwijnen. Maar de verlichting, die men door aftappen krijgt, is slechts tijdelijk. De genezin gen door Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn blijvende genezingen, om dat dit geneesmiddel de werkelijke oorzaak van waterzucht namelijk de nieren bereikt en geneest. Fos ter s Rugpijn Nieren Pillen werken rechtstreeks op de nieren en blaas, 7. ij voeren hen zachtjes tot gezond heid en kracht terug, zoodat het op gehoopte water door de natuurlijke kanalen wordt ontlast, en de vloeiba re onzuiverheden regelmatig uit het lichaam wenden verwijderd. Wij waarschuwen tegen namaak onder gelijkluidende namen. Let er daarom op, dat de handteekening van James Foster op de doos voor komt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppinger, Groote Hout straat 147a; en K. van Eden, Spaarno 38, Toezending geschiedt franoo na ontvangst van postwissel A 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Als gij uw kind gezond, vroolijk en frlsch van geest wilt zien op- groeion, geeft bet dan Dr. HOMMEL'S Haematogen. WAARSCHUWING 1 Men vrage uitdrukke lijk den naam Dr. HOMMEL. Koloniën Ook het vraagstuk tfer watervoor ziening werd op deze vergadering uitvoerig besproken. Is het reeds vreemd, dat het parti culier Initiatief hier moet voorgaan in het nemen en beramen van maat regelen in het belang der volkshygië- ne, een der aanwezigen op de verga dering, gesteund door vele anderen, bovendien weinig vertrouwen stellen de in de vruchtbaarheid van de werk zaamheid van commissies, heeft ge meend het openbaar belang beter te dienen door de afzending van het aan mij gerichte en reeds vroeger in dit blad openbaar gemaakte tele gram. Rechtstreeksche berichten ten deze hebben mij nog niet bereikt. Rechtszaken BANKA-TIN. De Nederlandsche Handel-Maat- schappij, daartoe gemachtigd door den minister van Koloniën, heeft aan den handel bekend gemaakt, dat liet productie-cijfer van Banka-tln over het exploitntiejaar 1909—1910 op bru to 261.146 pikoLs is aan te nemen en dat de in dit jaar te verkoopen hoe veelheid van genoemd metaal blijft bepaald op 225.000 pikols. DE EXPEDITIE LORENTZ. De Hbld.-correspondent te Batavia seint, dat de deelnemers aan de expe ditie van mr. A. H. Lorentz te Bata via gehuldigd werden bij een hun aangeboden feestmaal, waaraan de voornaamste ingezetenen der stad aanzaten. Er heerschte een geestdrif tige stemming. DE CHOLERA TE SEMARANG. Het Tweede Kamer-lid de heer W. H. Boogaard schrijft aan de „Tijd" Blijkens de heden hier ontvangen Indische mailbladen was de ziekte toestand te Semarang dermate ver ergerd, dat op initiatief van het be stuur der Semarangscbe Handelsver- eeniglng aldaar op 14 Maart j.l. een groote vergadering werd belegd, ten einde te geraken tot de benoeming van een cholera-commissie uit de burgerij, welke zich zal beijveren, te zamen en in overleg met het plaatse lijk bestuur en de stadsgeneesheeren, te streven naar eene meer intensieve werkzaamheid in kampongs. Op deze vergadering gaf de assis tent-Resident een uiteenzetting van betgeen reeds ter bestrijding van de cholera werd gedaan Het denkbeeld werd opgevat om op verschillends punten van de stad verbrandings ovens op te zetten en in verband daarmede een reinigingsdienst voor de inlandsche kampongs te installee- ren. Het vuil zal dan dagelijks in de ovens verbrand worden Ook dr. l)e Vogel gaf inlichtingen over hetgeen nog gedaan kan worden. Lijsten zul len circuleeren om gelden op te ha len, ten einde het plaatselijk bestuur en den geneeskundigen dienst te steu nen in hun pogingen. CENTRALE RAAD VAN BEROEP. Voor den Centralen Raad van Be roep te Utrecht had de behandeling plaats van een belangrijke en eigen aardig© quaesüe, namelijk deze, of de Rijksverzekeringsbank verzeke- ringsplichtlg is. Het bestuur der Bank en de Raad van Beroep te Amsterdam hadden dit ontkend: het bestuur op grond van "het feit, dat de Bank geen pu bliekrechtelijk lichaam is, de Raad op grond daarvan dat zij, hoewel pu bliekrechtelijk lichaam, niet werk zaamheden doet verrichten, die ook een privaat persoon kan doen uit voeren (volgens art. 3 der Ongeval lenwet een voorwaarde voor de ver- zekeringsplichtigheid van publiek rechtelijke lichamen). Den door een ongeval getroffen ambtenaar der R. V. B., Mulder hij had, bij het verhuizen een kist versjouwende, deze op den voet ge kregen was daarom de door hem aangevraagde schadeloosstelling ont zegd. De heer Mulder kwam in hooger beroep bij den Centralen Raad en diende een beroepschrift in. 3 Mei zal de Centrale Raad uit spraak doen. EEN GEVAARLIJKE AUTOMOBILIST. Eeri 26-jarig monteur der Amster- damsche Gemeente-Tram stond voor de 4e Kamer der Rechtbank te Am sterdam terecht, beklaagd van het toebrengen van zwaar lichamelijk let sel door schuld. De beklaagde reed in den vroegen ochtend van 7 Januari met de auto mobiel der Gemeentetram Hij reed over den Dam door de Raadhuis straat de brug over de Prinsengracht naar de Rozengracht op. En dit ge schiedde, volgens een agent van po litie, die er getuige van was, met een snelheid, die nergens op geleek, in vliegende vaart. Chauffeur en mon teur verklaarden zelf, dat met een snelheid van 16 A 17 K.M. per uur werd gereden. De gevolgen bleven niet uit Ben 60-jarige timmerman, die achter een op de brug staande tram om naar de Bloemstraat wilde oversteken, werd door de automobiel ge.g repen en te gen den grond geslingerd. De timmer man werd eerst naar het politiebu reau gebracht en van daar per auto naar het Binnengasthuis gereden, waar zijn linker beuedenarm, die ge broken was, gezet en zijn gewond hoofd verbonden werd. Gedurende zes weken bleef hij onder dokters be handeling en gedurende negen weken kon hij zijn werkzaamheden niet ver richten. De gehoorde deskundigen waren 't niet eens over de vraag of de auto al dan niet met den arm in aanraking is gekomen De één achtte dat waar schijnlijk de ander meende, dat de verwonde een schok kreeg van de auto, daardoor op don grond is ge vallen en toen de armbreuk bekomen heeft. Het O M., mr. Bruyn, oordeelde de snelheid van 16 A 17 K.M., waar mede de auto de brug overreed en over welke brug op dat tijdstip een zeer da-uk verkeer was, veel te groot. Geen gewone, maar grove schuld achtte hij hier aanwezig. Eisch we gens het veroorzaken van zwaar li chamelijk letsel door schuld veroor deeling tot 14 dagen hechtenis. Sport en Wedstrijden VOETBAL. HOLLAND— BELGIS- De meeste Belgische bladen erken nen in hun verslagen van den Hol landBelgië-wedstrijd, dat de Hol landers voortreffelijk speelden en verdienden te winnen, doch wijzen er op, dat de pech van Cambier zeer heeft bijgedragen om de overwinning der Nederlanders zoo groot te ma ken. Anders de „Petit Bleu", die spreekt van een „weinig eervolle overwin ning". Den Engelschen scheidsrechter Howcroft wordt in dit blad ten laste gelegd, dat hij van de Hollanders al les toeliet om bij de Belgen slechts fouten te zien Zelfs insinueert hel blad. dat de Hollandsche „officials" hem de les hadden gelezen Het spel der Hollanders noemt het blad zeer ruw en den wedstrijd zonder eenige be teekenis. Aan het „U- D." wordt officieus me degedeeld, dat bij den wedstrijd Hol landBelgië alleen do vóórverkoop, die negenduizend kaarten bedroeg, reeds een recette van 7260 had opge leverd I BEKERLOTING. De loting voor de volgende ronde van de beker-competitie had het vol gende resultaat H. V. V IIde winner van den wedstrijd Haarlem II—Concordia of R. A. P. Quick IINeptunus. D. E. C.—winner XerxesP. VV. I. Winner O. D. O.—A. F. C.—D. O.S. In 't begin Van dit Jaar is in Den Haag overleden de heer C. M. Dek ker, godsdienstlecranr in de strafge vangenis te Schevenlngen. Zijn dood belette, dat hij zijn laat sten levensarbeid voltooid zag ee: bundel van een 50 schetsen uit do ge vangenis. Deze hebben thans 't licht gezien. Uit de inleiding, die nu wijlen de heer Dekker voor dit boek schrijft blijkt, dat hij deze schetsen wil doen zijn een pleidooi voor degenen, die zoo misdreven hebben, dat zij ln de gevangenis kwamen, rnaar weer goed in de maatschappij terecht zou den kunnen komen, indien het oor deel van de menschen wat minder wreed over iien was en de werkgevers milder waren in hun opvattingen, omtrent ontslagen gevangenen. De schetsen in dit boek zijn alle korte verhalen, die beter tot hun recht zouden gekomen zijn ca dieper in druk zouden gemaakt hebben, indien de stof wat meer was verwerkt. De moderne journalistiek met haar rake beschrijvingen van personen en toe standen heeft ons wat verwend in di t opzicht Daarbij steken de wat op pervlakkige en niet zeer sterk ge- teekende schetsen af. Toch is 't wel de moeite waard het boekje eens door te lezen. Men maakt er kennis met allerlei typen van den zelfkant der samenleving, afval der menschheid vaak, maar toch ook soms gevangenen, wier gedragingen niet onsympathiek zijn. We veroorloven ons eenige citaten- De gevangenis is niet langer ecïi vunzig hok, zonder licht of lucht, merkt de schrijver in de inleiding op ,,'t Is waar, de gevangenis is en gelukkig I geen paleis of Hotel le rang, muur 't is ook waar, dat in niet weinig gevallen, de gevangene het be ter heeft in zijne cel, dan zijne vrouw en kinderen thuis.. Ddur grijnzen ar moede en ellende van alle kanten te gen, maar hier heeft men bij goede verzorging en ligging, eene cel, die straf wordt echter alleen toegepast In de ulterslo noodzakelijkheid, zoodat de gestrafte zijne straf alleen te wij ten heeft aan zichzelven en aan nie mand anders." Iu oen ander hoofdstuk vertelt de schrijver over het „telegrafeeren" in de gevangenis „Zoo wordt door gevangenen van alles gemaakt en van alles bedacht. Ook de kunst van telegrafeeren. Natuurlijk niet op wetenschappelij ke, maar op prnctische wijze. Morse- of andere toestellen kennen zij niet tafel, draad of palen hebben zij niet noodig zij doen dit zoo eenvoudig mogelijk, n.l. op den muur hunner cel. li v. In cel 10 is een gevangene, die hoort, dat in cel 9 of 11 iemand is ingekomen. Bij het gaan „luchten" heeft hij gezien, dat or eene andere kaart op de deur is, wat dus wil zeg gen, dat er een andere man achter die deur isWie zou dat zijn, dat zou hij toch wel eens graag en gauw wil len weten. Maar hoe De bewaarders vertellen het hein niet en een ander ook niet. Wacht, hij zal even telegra feeren. Maar.... als de ingekomene geen beroepsmisdadiger Is, dan gaat het niet, want zij alleen verstaan die kunst. Hij zal eens probeeren. Hij tikt 1 maal 8 1 maai 15 1 maal 5 1 maal 8 2 maal 5 1 maal 20 1 maal 10 1 maal 5 tikken. Nu heeft hij gevraagd Hoe heet je. Is nu de nieuw ingekomene een „jongen van de vlakte", dan seint hij oogenblikkelijk 1 maal 10 1 maal 1 1 maal 14 1 maal 2 1 maal 15 1 maal 12 tikjes, d. 1. Jan Bol. Nu zijn beiden klaar en de kennismaking en mededeeling worden voortgezet en zij telegrafeeren wat zij willen. En dat doen zij wondersnel. Eens kwam ik bij iemand, die mij zeide meneer, wat heeft 81 een mooi boekzoudt u mij dat ook niet eens kunnen bezorgen Op mijne vraag hoe weet u dat'? kreeg ik tan ant woord hij heeft mij meer dan eene halve bladzijde er van getelegra feerd, 't is prachtig 1" Letteren en Kunst Bolken. „Schetsen uit de Strafgevangenis", door C. M. Dekker (D. A. Daamcu. Den Haag). voorzien is van electrisch licht en een electrische schel, en 's winters door buizen verwarmd wordt. Zijn eten, dat over 't algemeen zeer goed en vol doende is, en zijne verschooning, ook zijn bad, krijgt hij geregeld op tijd eene uitmuntende bibliotheek voor ziet niet alleen van een Bijbel en een Psalm- en Gezangboek, maar ook van degelijke, opbouwende lectuur aan onderwijs wordt veel zorg be steed wil iemand na zijn ontslag naar het Buitenland, dan wordt hem in de meeste gevallen toegestaan, door zelf-oefening, de taal te leeren van het land, waar hij denkt heen te gaan, en niet zelden wordt hij daar bij door een der heeren onderwijzers geholpen. Over gebrek aan beharti ging der geestelijke belangen zal geen enkel gevangene klagen daarin wordt voorzien door korkedienst en persoonlijk bezoek, zoowel voor Pro testanten als Roomschen en Joden (de laatsten alleen door bezoek, omdat: hun getal nooit moer dan enkelen be draagt) van verveling kan nooit sprake zijn, wijl iedere gevangene zijn werk heeft en het is mij zelfs eens overkomen, dat ik iemand een wetenschappelijk man een boek ter lezing aanbood, dat hem zeer interes seerde, maar waarvoor hij bedankte, omdat hij en 't was waar geen tijd had om te lezen. Door dien ar beid wordt dan nog zooveel verdiend, dat iets extra's boter, brood, kof fie, enz. kan worden gekocht en nog eene uitgaansaaa geeft bij ver trek. Geneeskundige hulp wordt aan ieder gevangene verschaft en, waar het noodig is, zieken»oeding, melk, soep e. d. g. niet onthouden eiken dag gaat hij een half uur of langer naar buiten familiebezoek en briefwisse ling worden toegestaan, in één woord de menschen worden behan deld als menschen. Maar dan moeten zij ztch ook als menschen gedragen. Doen zij dat niet dan gaan zij naar de strafcel, zoo noo dig op water en brood en indien nog noodiger gesloten. <L L geboeid. Deze En ten slotte over den Zondag „De Zondag is, iu 't bijzonder ln eene strafgevangenis, een rust dag dan hoort men als 't ware de stilte in het gebouw. Behalve de uren van kerktijd, blij ven alle cellen gesloten, niemand wordt geroepen tot eenigen arbeid. Alleen wie dienst moet doen, zooals de kok en machinist met de gevange nen, die hen helpen moeten, zijn aan het werk. Maar iu de cel mag nie mand eenig werk verrichten. Dat wil niet zeggen, dat niet 'n enkele, vooral wanneer zijn werk geen gedruisch veroorzaakt, dit gebod overtreedt, maar dat Is uitzondering, geen regel. Maar, zoo vraagt men misschien, hoe brengen die menschen dan hun langen dag door. Zijn zij niet der ver veling prijs gegeven Daarvoor wordt behoorlijk ge zorgd. Vooreerst krijgt Ieder man 's Vrij dags uit de ruim voorziene en goed gecatalogiseerde bibliotheek een lees boek, waarbij zooveel mogelijk reke ning wordt gehouden met bevatting en ontwikkeling van den persoon. Dat wordt juist gegeven met het oog op den Zondag. Vervolgens mogen zij op dien dag, en op dien dag alleen, hun brief schrijven Daarvoor krijgen zij, wanneer zij zich tijdig hebben opgege ven, het benoodigde dubbele velletje papier met enveloppe velen schrijven er zooveel op als maar mogelijk is, door dat zoo klein mogelijk te doen en door er dan nog eens dwars over been te schrijven. Dat is dus reecis eene heele tijdpasseering. Dan mogen ze op Zondag do portretten bij zich hebben van vrouw, ouders of kinde ren, of andere familieleden. Er zijn er die daarvan soms een geheele ten toonstelling maken, natuurlijk alleen voor zichzelven. Komt bijgeval eens Iemand ln hunne cel, die met belang stelling hunne portretten bekijkt en dan liefst, zooals ik wei eens voor hen deed. met een vergrootglas, dan xijn zij de wereld 'e rijk. Maar dan hebben ze nog den kerk dienst Die breekt een heel stuk van den dag. ik zal niet beweren, dal a"f- le g.vangenen het een genoegen reke nen, kerkwaarts te mogen gaun. Als meu weet, dat het grootste deel dier menschen afkomstig Is uit de onder ste lagen der maatschappij, dan is het te begrijpen, dat het peil van godsdienstzin bij hen niet hoog staat. Ieder gevangene, tenzij hfj bif zij ne inkomst heeft opgegeven, dat hij geen Godsdienst heeft, moet naar de kerk. De eerste dienst voor do Room schen, begint te 8 1/2 en duurt tot 91/4 uur. Die wordt in dezelfde kapel gehouden als voor de Protestanten. Op do gaanderij, achter de spreek plaats staat het altaar. Zoodra de dienst voor de Roomschen geëindigd Is, wordt het altaar door een schuif gordijn verborgen en dan dient te kapel voor Protestanten. Het ligt ln den aard der zaak, dat het daar an ders toegaat, dan in eene gewone kerk. Een voorlezer of kerkeraad ls er niet en gecollecteerd wordt er na tuurlijk ook niet. Tien minuten over tienen wordt voor den kerkdienst voor Protestan ten geluid. Dan wordt oogenblikkelijk aangevangen niet uitsluiten uit de cellen en insluiten in de kerk, dat te gen half elf is afgeloopen. waarop de dienst begint, welke duurt tot half twaalf. Evenals bij het luchten, gaan de menschen, man na man, ieder met de kap voor en hunne Bijbeltjes bij zich, op sokken of op eigen gemaakte pan toffels, op 15 pas afstand kerkwaarts. Vroeger gingen zij met de klompen aan, maar wijl er waren, die daarvan gebruik maakten om, zoo mogelijk, de noodige stoornis aan te brengen, moeten die nu voor den kerkgang, in de cel achtergelaten worden. De kapel, welke des winters ver warmd wordt, Ls als een uitbouw aan het groote gebouw verbonden. Wan neer zij in de kerk gekomen zijn, worden zij man na man ingesloten in hunne plaatsen. Die zijn voor ieder man afzonderlijk, met toegang aan de achterzijde en voorzien van kip penrengaas aan den voorkant, om te beletten, dat de een den ander brief jes of iets anders zou ter liaud stel len. De plaatsen 14 op eene rij loo- pen trapsgewijze omhoog, zoodat de eerste l ij geheel onder aan, heneden de gaanderij ls, en de laatste daarbo ven uitkomt. De prediker heeft zijne plaats op 't midden der gaanderij en staat dus vlak voor zijn gehoor. Hij overziet het geheel en de hoorders zien hem, zon der dat zii elkander kunnen zien. Links en rechts van hem staat een be waarder voor toezicht, en ter zijde, links van den prediker, zit de direc teur of ziin adjunct en daar nemen ook heeren tegen ten of de niet-dienst- doende Godsdienstleraar plaats, als zij eene Godsdienstoefening bijwonen. Links van het orgel en van de spreekplaats, ligt een geladen revol ver. Het is nooit voorgekomen, dat daarvan gebruik is gemaakt, en waarschijnlijk ra! dat ook niet zoo spoedig noodig z n. Maar wat in ge vangenissen in het buitenland is ge schied, zou ook hier kunnen gebeu ren. n 1. dat er in stilte een complot gesmeed werd, en wee, als men dan niet gereed was om een oproer dade lijk té bezweren. Behalve de twee bewaarders op de gaanderij, zijn er ook nog enkele die, op vilten pantoffels, om niet eehoord te kunnen worden, voortdurend tus- schen en ter zijde van de banken sur- vei Heeren. Zoodra alles is ingesloten, komt de majoor of brigadier, na vooraf den directeur of zijn adjunct, kennis ge geven te hebben, den voorganger mel den, dat alles in orde is. Dadelijk gaat die dan naar de kerk, waar hij zijne plaats inneemt. Het orgel, dat de kerk heeft ingespeeld, zwijgt en de dienst begint." De „Direction der Disconto-Gesell- j schaft", die baar hoofdkantoren heeft te Berlin. Bremen, Frankfurt am I Main, London en Mainz, zendt ons een I net bloc-nota-omslag toe, waarin de 3 maandlijstjes kunnen bewaard vvor- 5 den van checks, particuliere discon- j to's en den geldkoers. Wanneer men 't hier in Haarlem nog niet wist door de Bloementen toonstelling, welk een belangrijke be- staansbron de tuinbouw voor ons land is. dan zou men dat al 'as ge waar worden, wanneer men den C a- talogus en Prijscourant der firma Blass en Groenewegen in De Bildt ter hand nam. Deze prijscou rant die titel is wel wat eenvoudig is ©en net gebonden boek van 240 blz. Dit prijsboek bevat talrijke illustra ties en geeft een overzicht van de groote verscheidenheid van ttiinbouw- westlingen, enz., die de firma levert. 'I Is alreeds no 43 (18de jaar gang). Het laatstverschenen nummer van „Aixhitectura" heeft weer een veel verscheidenheid biedenden Inhoud. Deze bestaat n.l. uit artikelen en me- dodeellngen over Populaire voor drachten. Het woningvraagstuk. Brief en vergaderingverslag van de club van Utrechtsche leden van het gonootscbap Architectura et Amic'lia. Vereadering van de „Vereeniging tot bevordering van het Middelbaar Technisch Onderwijs" te 's-Gravenha- ge. Uitbreidingsplan en bouwver ordening. Weekbladen en Tijd schriften. Berichten. Open Prijsvragen. No. 22 van den 2en jaargang van het politiek-sociaal tijdschrift „De Klaroen", dat onder redactie van Mr. Dr A. R. van de Laar staat, geeft ditmaal beschouwingen overNeo- Malthusianisme en Nationale Kracht en De Verzekerlngsdebatten. Tijdschriften. Het welbekende „Boon's Geïllus treerd Magazijn" verschijnt thans bij do firma C. Morks Cm. te Dor drecht en heet thans „Morks' Ma gazijn". Die naamsverandering is geschied, omdat men het tijdschrift niot geheel op denzelfden voet wil blijven redi- geeren. De nieuwe uitgever en de redactie willen meer ruimte besteden aan" Oe vraagstukken vaïï "den" dag op het gebied van kunst eu wetenschap, hygiène en sociologie, onderwijs «-ij opvoeding, land- en volkenkund\ zonder deze onderwerpen tot hoofd* schotel te maken van don muanda. lijkschen disch. Daarnaast blijft hef tijdschrift, evenals de Engelsche ca Amerikaansche ,.Mag« zines", popu laire, geïllustreerde uitspanningslee-' tuur leveren. Elke maand wordt door een letter kundige van naam (G. van Hulzen) voorlichting gegeven bij de keuze van boeken. Zoo wil men er een meer algemeen tijdschrift van maken. Dit nummer echter verschijnt wel in nieuw ge waad, maar lijkt wat Inhoud betreft nog op het oude tijdschrift. De wijzt» ging geschiedt in de volgende afle veringen. Proza-bijdragen vinden we er veel r Een bezoek aan Enkhulzen; dooi" P. Fransen Jzn. Hoang Tchin Ho, van Joh. B. Jensen Z'n Model door Franc L. B. BerkhoutBessie door C. J. Rovers, De Heks aan den Vij ver, door Frank Wichmann Park! Sonsbeek, door D. J. van de Ven I>»; goede oude Heilige, door I. von UxJ küll Het verhaal der Drooraen, Van een kleinen Dierentuin door Fran* MolnAr, Zoo zijn eren zoo xijn er geweest, door M. d. C. Poëzie Troost van een geloovlge, door Jeanne M. MinkmanEen gluurtje over 't muurtje, door Mr. II. W. v. d. Mey; Vlaamsch Liedeke, door Piet van Assele, De Klok, door Aggie. Ten slotte een dramatische schets „Twee vrouwen", door J. Eyster, en verder allerlei. Hoofdredacteur ia de heer C. van Son, te Dordrecht. „De Navorscher", afl. 12, 58ste jaar» gang, C. L. G, V e 1 d t, Amsterdam), bevat de rubrieken KerKgeschiedents, Geschiedenis, Taal- en Letterkunde, Memoranda, Geslacht- en Wapen kunde, enz. Stoomvaartberichten Het st. HollandJa, van Amsterdam naar Bnenos-Ayres, vertrok 11 April van Rio Janeiro. Het st. Zaanland, van Buenos-Ayre* en Brazilië naar Amsterdam, arri veerde 12 April te Lissabon. Het st. Goentoer, van Batavia naar Rotterdam, vertrok 11 April van Ta» ger. Het st Gorontalo, van Java naa» Rotterdam, arriveerde 11 April te Suez. Het st. Medan, van Batavia naar Rotterdam, is 12 April Porim gepas seerd. Het st. Solo, van Rotterdam naar Batavia, arriveerde vóór 11 April te Singapore. Het st- Tabanan, van Rotterdam n. Batavia, arriveerde 12 April te Port Said. Het st Ternate arriveerde 11 April van Rotterdam te Padang. Het st. Amsteldijk, van Rotterdam naar Newport News, arriveerde 11 April te Baltimore. Het st Amstelland. van Amsterdam naar Brazilië eu Buenos Ayres, ver trok 11 April v. Vigo. Onze Lachhoek EEN KENMERKEND VERSCHIL. Allerlei verhalen over den grooten George doen de rondte. Dit is er een van Wel jongen, zei een onderwijzer, door welke eigenschap onderscheid de George Washington zich van alle overige Amerikanen Tommy's vinger ging naar boven. Wel Tommy, vroeg de meester, waardoor dan Hij kon niet liegen, meester, was het antwoord. ONAFKOOMBAAR. De hosp:ta zag al gauw, dat de man, die kamers kwam huren," van een ongewenscht soort was. ATs u maar aan de fonograaf went, die op de 2e verdieping dag en nacht gaal, zei ze. Hindert niet, antwoordde de can- didaat-huurder. Op de 3de verdieping worden voort durend piano-lessen gegeven. Ik zal het niet boo ren, zei de man. Tegenover ons oefent lederen dag een muziekkorps, zei de hospita wan hopig. Mij zal dat niet deeren. was het antwoord. Ik houd den geheelen dag blaasoefenmgen op een waldhoorn. 'N MACHTIGE FACTOR. Zij ontmoetten elkaar ln een restau rant, na elkaar in jaren niet gezien te hebben. Kom vanavond bij me. amice, zel« de een. Met zeer veel genoegen, zei ds ander. Onze dochter, zei de eerste, stu deert in de muziek... Wel, dat is nu jammer, riep no. 2. Ik herinner me. dat ik een afspraak heb voor vanavond. Wat spijt ma dut, oucie vriend. Neen, heusch, ik kan werkelijk niet komen. Dat treft ongelukkig, zei de eerste weer Maar 'k wou zeggen, dat mijn dochter in Duitschiaud studeert, en nu hebben we het thuis nogal stiL Ja kijk eens, zei no. 2, wanneer jii je thuis zoo eenzaam voelt, dan zal ik er mijn afspraak maar aan geven en kom ik vanavond aan, oude jon gen I ONDER GETUIGEN. SchuldeischerVoor de laatste maal vraag lk u, om deze rekening van 120 te voldoen. Student tot collega: Jij bent getui ge, dat hij heeft gezegd Voor de laatste maal. En nu D'rrrr uit I II O, DIE EEGA'S! Het was op een kaart-avondje, dat Pieter Jasman een paar kwartjes won. Tot groote verbazing van den gastheer sloop Pieter op een onbe waakt oogenblik naar den steel waar over de mantel van z'n eega hing, en stopte in een der zakken z'n winstje. Maar Pieter. zei de gastheer, wat doe Je 1 Sssst, zei Pieter, in haar eigen zak ken zal ze bet geld niet zoeken

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7