NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Donkere Schaduwen 27e Jaargang. No. 8225. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 18 APKIi. 1U1U HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIÊN: per maanden: - Tan 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - 1-20 ^c^vX-3 Haarlem van 1—5 regels ƒ1—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regcL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der V 7 BiJ' Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) J-jg r Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland,1.65 'tf ra.\\- f 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant nis, Afzonderlijke nummers0.02 K z V i 'r n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Jj{5* Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. x de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht DE HOOGERHU1S-QUAEST1E Itcèindigd en de veto-moties van het ministerie met een meerderheid van ongeveer 100 stemmen aangenomen. De Ieren en ook do leden der Arbei derspartij zijn de liberale regeeriug trouw gebleven en hebben „voor" ge stemd. Dit was heel begrijpelijk I niet naar den zin der oppositie. Dit deden de Unionisten dan ook dui delijk uitkomen. Ze maakten herhaal delijk tumult en verweten de Ieren in scherpe woorden, dat ze liuu slem voor de middelenwet hadden versja cherd, om het Hoogcrhuis te treilen en IIome-Rule (beperkte zelfregee- ring) te verkrijgen. En Balfour ver weet aan de regeering, dat ze haar waardigheid aan de leren verkwan seld had, om hun stem te verkrijgen voor de middelenwet. Het heeft in het Lugerhuis zelfs zoo gespannen, dat men voor een haiid- g' ineen-worden v reesde. Wat zal de koning nu doen Zal Z. M. dadelijk zijn medewer king toezeggen, om het verzet van t Hoogerhuis, dat natuurlijk komt, te breken, b. v. door benoeming van een paar honderd liberale Hoogerhuis- ledon Of zal Z. M. eerst een verkiezing wenschelijk achten? Lord Rosebery deukt aan 't laatste. II ij heeft (men zie een telegram in liet nummer t an Zaterdag) een open brief gepubliceerd, waarm geschre ven is, dat uit de verklaring van mi nister Asquith in het Lagerhuis valt af te leiden, dat biuneukort nieuwe verkiezingen gehouden zullen wor den, door welke het land zich zal moeten uitspreken over een der be langrijkste quaesties, die tot dusver re ooit aan de orde zijn geweest. Door die verkiezingen zal worden nitgeiyaakt, of tegen den geest van de Grondwet zal worden gezondigd, doordat een bijna absolute macht zal worden gegeven aan ééne Kamer en aan een toevallige meerderheid. En daarom bezweert Lord Rosebery (de vroegere leider der liberale, fartij) de kiezers alle andere vraagpunten bij de verkiezing in het midden te lnten en allen te strijden onder de leus „voor of tegen het één-kamer- slelscl". Enkele liberale voormannen hebben 'tegen dezen oproep al geprotesteerd. Ze willen ook niets liever, dan dat het bij een komende verkiezing alleen om de grondwettelijke quaestie zal gaan, maar ze maken bezwaar tegen de antithese, die Rosebery stelt Zij willen niet één kamer. Althans de groote meerderheid hunner wil er twee houden, en de regeering is daar beslist voor. De quaestie is voor de liberalen wat zal de meerdere zijn, Hoogerhuis of Lagerhuis. Nu afwachten wat de koning doen zal I Dezer dagen is to Pretoria aan Lord Selborne, den eerlang aftreden- den hoogen commissaris van ZUID-AFRIKA, hulde gebracht. Generaal Botha en andere Trans- vaalsche ministers waren daarbij te genwoordig. Generaal Botha zei in een toast o. m., dat Lord Selborne heenging als een best vriend. Het volk van Zuid-Afrika hield van hem. In zijn antwoord roerde Lord Sel borne de taalquaestie aan. Gelijkheid van de twee talen, zei hij, houdt niet in, dat alle Boerenkinderen EngeLsch moeten leeren cn alle Engolsche kin deren Hollandsch moeten leeren. Waarop het aankomt is, of het kind goed onderwezen wordt, onverschillig met welke taal als voermiddel. Gaat men dwang opleggen, dan komt er tweedracht in den lande. UIT RUSLAND komt een eigenaardig bericht. Het ls over het Gde congres van den Russi- schen adel, waar zeer zonderlinge moties zijn aangenomen. O. a. kwam de Finsche quaestie ter sprake. Vol gens de nieening der adellijke heeren is de Russische regecring lang niet ver genoeg gegaan in de kneveling van Finland. De wenscli werd uitge sproken, dat het district Wiborg tot een Russisch gouvernement zou wor den en wel onder voorwendsel, dat Petersburg bij een tweede revolutie gemakkelijk aan de Finsche revolu- tionnairen ten offer zou kunnen val len Goetsjkof, de nieuw opgetreden pre sident van de Doerna, vond geen ge nade in de oogen der heeren. De re de, waarmede hij kort geleden zijn ambt aanvaardde, noemde het con gres een „onbeschaamdheid", omdat Goetsjkof o. a. had beweerd, dat Rusland een constUntionneele staat is. Minachtend werd van hem ver klaard, dat men van een „fabrikant" niet veel beters kon verlangen. PERU EN COLOMBIé bobben ten aanzien van de grens aan de Putumnyo-rivier een tractaat ge sloten. Men is nu algemeen van gevoelen, dat het geschil tusschen Peru en Ecuador ook in der minne geschikt zal worden. TROEBELEN IN CHINA. Uit Hankau wordt geseind Alle aan vreemdelingen toebehoo- rende gebouwen zijn in brand gesto ken, behalve het Engelsche consu laat Het gerucht gaat, dat de gou verneur gedood is men gelooft even wel, dat hij zich schuil houdt De troepen kwamen hij liet oproer niet tusschenbeide. De verschillende mis sies hebben bevel gekregen, de ge heele provincie tc 'Uitruimen, daar de autoriteiten een ulgcmeenen opstand duchten en zich met in staat verkla ren de vreemdelingen te beschermen. De onderkoning van Hupeh heeft 2000 man troepen gezonden. heeft tengevolge, dat er Zaterdag reeds 150.000 werklieden zonder werk waren. Wanneer er niet spoedig een be middeling komt, zal dit getal nog be langrijk stijgen. PEST TE AMOY. Te Amoy in China is de pest uitge broken. Er zijn reeds 12 Europeanen aan deze vreeselijke ziekte bezweken. Stadsnieuws Examens L. O. Haarlem, 16 April. Gesl. de dames A, M- Dinger en C. M. E.Weckewesser te Bloemendaal, W. L. E. Salomons een II. A. Konijn te Haarlem, C. A. C. de Boer te Zaandam en J. A. Stroo te Koog aan de Zaan. Bloemententoonstelling. DE AUTOTOCHT DOOR HET BOLLENLAND. Een van de deelnemers aan den merkvvaardigen tocht van Zaterdag schrijft: De feiten van den rit, die aan de buitenlandsche gasten van de Vereo- niging voor Bloembollencultuur werd aangeboden, zijn al in de couranten opgenomen. Mag ik er nog een indruk aan toevoegen? Over het mooie weer rankten we niet uitgepraat, toen het signaal van vertrek werd gegeven en onze rij auto's de Dreef opstoof, langs Wilhcl- minastraat en Zijlweg naar Bloemen daal. Maar de vreemdelingen kregen spoedig een ander onderwerp van ge- sprek: de villa's in de prachtige park omgeving en ze bleven niet achter, om hun bewondering in drie leien te uilen. Op 't Koninginneduin was het uitzicht niet zoo mooi als 't had kun nen zijn: Amsterdam en de Zaan streek lagen in nevel en achter de Zand voortsche hotels kouden we de zee niet zien. Toch werd het mooie panorama zeer geprezen, totdat de talentvolle soLo van den vice-presi dent, den heer L. II. Koolhoven, op den signaalhoorn ons weer in de wa gens joeg. En nu ging het met spoed, want we waren ietwat over tijd, Overveen door. naar den Aerdenhout, waar nu rechts en links en overal de velden kleurden in rustige pracht. Voort door Heemstede tot aan het aardige Raadhuis, voor de gelegenheid met bloemen versierd en waar we allen, de hoofdpersonen op 't balcon, de anderen beneden voor 't gebouw ge kiekt werden, 's Avonds, op den feest avond van den Bond van bloembol lenhandelaren, gingen twee afdruk ken, schitterend geslaagd, van hand tot hand. Verder maar weer, dwars door het bollenland, Bennebroek, Hillegom, naar 't einddoel Nonrdwijk-Binnen. Niet ieder had op den langen weg zoo goed kunnen zorgen, als het ge meentebestuur van Bloemendaal voor zijn wegen door extra besproeiing had gedaan, we ontkwamen aan de stofwolken niet, maar verdroegen die gelaten, omdat wij die elkander aandeden en derhalve de laatste, de hekkensluiter, de eenige was, die zich uiets te verwijten had. Een klein regenbuitje, vlak vóór Noordwijk, was daarom niet onwelkom en voor de rest zorgde de wakkere echtgenoo- te van den eigenaar van 't Hof van Holland, die ons in alle moderne ta len borstels beloofde en... ook er voor zorgde, dat we die kregen. Hulde aan de regeli ugscommissie, we waren niet te laat aan 't eindpunt, maar een kwartier te vroeg. Het Noordwïjksche muziekkorps had zoo vroeg niet verwacht, maar het kwam ons toch weldra begroeten en spoedig zaten we ook aan den maal tijd geschaard, gelukkig want er was honger in 't land. Toch bluschte die de welsprekendheid niet De merk waardigste heildronk was die van Mx. Barr, een Engelschman, in het Nederlandsch. Dat trof ons in 't hart En glimlachte misschien menigeen bij een ongewone zinswending of een gebrekkig uitgesproken woord, het is aanmatiging te meenen, dat de moes ten van ons in vreemde talen niet soortgelijke fouten maken Koolhovens vermanend trompetge schal klonk alweer door de zaal, toen nog niet ieder de koffie genoten had. Maar gehoorzamen was het parool. En toen kwam wat ik het mooiste ge deelte van den tocht zou willen noe men. Langzaam, van elkaar op voox- zichtigen afstand blijvend, schoten de auto's de hoogte op naar Noordwijk aan Zee, daverden omhoog langs den boulevard en daalden toen weer af. Vol bewondering staarden allen naar het prachtig panorama van breede, veelkleurig© bloemenvakken tusschen do grijs-groene duinen, een gezicht van niet te zeggen schoonheid. Zelfs de Engelschen, anders zoo gereser veerd, spraken zich uit In taal vol en thousiasme. En de drukke gesprekken in de wa gens werden voortgezet, toen we te- terugsnelden door de lage landen. Oude herinneringen zijn opgehaald. Nog niet zoo héél lang ls 't geleden, dat een van de afdeel ingen een ten toonstelling hield, waarbij, toen het eerste bezoek zon worden gebracht, de geheele feeststoet voor het hek moest blijven staan, omdat men den sleutel had vergeten. Dezelfde expo sitie, waarbij een van de commissiele den zich eon oogenblik excuseerde, omdat hij de fontein met emmers wa ter vullen moest. Anderen vertelden van de concurrentie, die oorzaak was, dat soms een heel gezelschap handelaars op dezelfde boot naar Amerika voer en voegden er philoso- phisch bij, dat feesten als deze de on derlinge verhouding van de concur renten aangenamer maakte. Of de vaklieden noemden elkaar in 't voor bijgaan de soorten op, die te veld stonden: „Proserpina, King of The Blues Dan weer, in eon oogenblik van zwijgen, groetten we de dorpelingen, diie aan den weg geschaard met lachende gezichten ons toewuifden, of keken naar het aardig schouwspel van de rij der auto's, die, in den vorm van een vraagteeken soms, langs de kronkelende wegen voort- haastten, terwijl de kleine vlaggetjes opfladderden in den wind. Ja, een merkwaardige dag was het voor de streek, dat vliegensvlugge be zoek van de buitenlandsche voorman nen in den bloemenhandel. Zoo be greep het de veldwachter, die met stalen plichtsgevoel het militair sa luut maakte voor al de wagens af zonderlijk, zoo vatten het ook de be woners van Warmond op. die een na tionale vlag, rood, wit, blauw, had den gemaakt van afgesneden hyacin ten, zoo zagen het ongetwijfeld ook de arbeiders in, die, somtijds ver in het veld, de hand opstaken ten groet- Ja waarlijk, het zijn niet alleen de vreemdelingen geweest, die op dezen dag een indruk hebben gekregen van den omvang en de beteekenis van de cultuur in deze streken, die betrekke lijk nog maar een klein gedeelte uit maakt van de terreinen, die in ons land voor de bloemenkweek zijn af gezonderd. De lucht was nu weer betrokken, we moesten nog een klein buitje on dergaan. maar het had zóó weinig te beduiden, dat geen van de opeu wa gens er de kap voor liet opzetten. En toen in Hillegom had het eerste en eenige ongeval plaats, dat op den heelen tocht is voorgekomen: een van' de wagens schoof aan den wegkant, stond stil, de chauffeur sprong er af en trok zijn jas uit. Een lekke band! Arme No. 11. Maar in de auto, als in de wereld, is geen tijd om ie lamen- teoren over andermans tegenspoed. En met een woord van deelneming soms spottend getint, schoven de an dere wagens voorbij, lieten den ka- duuken makker achter. Tien minuten over vijven, vroeger dan het programma aangaf, stond de stoet weer voor Hotel Rooien stil. We stapten uit, rekten de toch wel wat stram geworden leden en zochten gastheer en commissie op. om hun dank te betuigen voor den geslaag den tocht. Ik heb het niet nage vraagd. maar durf toch wel zeggen, dat niemand van de deelnemers met een anderen slotindruk naar huis is gegaan, dan dezen: dat hij genoten hoeft en den prachtigen tocht niet licht zal vergeten. Dat is te danken aan de heerlijke Natuur, maar toch ook aan wie het plan voor dezen rit door het bloemenland hedachten en uitvoerden. Aan hen ten slotte lus nog een woord van hartelijken dank. Aan den lunch te Noordwijk werd gesproken door den heer C. J. L. van der Meer, lid van het Hoofdbestuur in de Engelsche taaL Hierna spraken Jhr. Van Panhuys, burgemeester van Noordwijk en de Engelschman Barr, die eigenaardig genoeg een rede in 't Hollandsch hield. Deze redevoering wierf een geest driftig applaus. Verder werd nog het woord ge voerd door Mr. J. C. de Marez Oyens, voorzitter der intern. Jury, die een geestige rede over den autorit hield. De heer Wilhelm Ernst uit Berlijn sprak daarna en ten slotte de gedele geerde van Zwitserland. De burgemeester van Haarlem had Zaterdagmiddag, na den autotocht, een klein aantal personen, voorname vreemdelingen en de personen, die aan 't hoofd staan der tentoonstel ling, aan zijn tafel genoodigd. Zich voor dezen keer verontschuldi gende omdat hij in de laatste dagen reeds zoo dikwijls het woord had ge voerd; liet de burgemeester aan tafel de begroeting der gasten over aan Mevrouw Boreel, die in een naar vorm en inhoud keurige rede in vier talen de aanwezigen toesprak. De voorzitter der algemeene ver- eeniging voor bloembollencultuur, de heer Erust H. Krelage. deelde aan Mevrouw Boreel het besluit der alge meene vergadering mede, om haar het eere-lidmaatschap der vereeni- ging aan te bieden, dat door me vrouw Uoreel gracieuselijk werd I aanvaard. Zuterd:tgavond had de Bond van Bloemb-jlleuhandelaren te Haarlem de leden der jury. de buitenlandsche deputaties, de leden van den Bond zelf en anderen tot een feestelijke bij eenkomst uilgenoodigd in Hótel Roo ien alhier. De zalen waren keurig versierd. De voorzifter, de heer Kruijff uit Sassenheim, heette de gas ten in het Fransch welkom en zette het doel van den Bond, die uitslui tend uit exporteurs bestaat (incasso, informatie) uiteen en toonde aan, welke ontzaglijke resultaten hij reeds heeft verkregen. Zoo bezit hij ver trouwbare gegevens over 35.000 fir ma's en heeft voor een bedrag van zeven en een lvalven ton gouds ge ïncasseerd. Er hoerschte een opgewekte toon. Ter eere van de buitenlandsche gas ten werden hunne nationale liederen gespeeld en gezongen. Later op den avond verschenen de gasten van den burgemeester cn Jhr. Mr. Boreel van Hogelanden zelf. Do hee Kruijff hield daarop een tweede welkomstrede. dezen keer in de Duit- sche taal. die door den Duitsche» ge delegeerde, den heer Zlegenbalg, !>e- antwoord werd met een geestig woord van dank, voor de zoo aange naam doorgebrachte dagen. Nauweli'ks was men aangekomen, of men was nicht zur Besin- uunggekommen in de elkaar opvolgende feestelijkheden. De kunst is evenwel, zoo zeide spreker, niet zoozeer oin ie kweeken, maar om te verkoopen en die verstaan de Hol landers goed. Hij wijdde ten slotte een dronk aan de vriendschappelijke internationale verhoudingen in het tuinbouwvak. Tot omstreeks half twaalf, toen de gasten van de Zuid met de stoom tram moesten vercrekkeu bleef men gezellig bijeen. Toen eindigde ook de tweede welgeslaagde onU angstuvond van den Bond van Bloembollenhaa- delaren. Haarl. Muziekkorps. Bij het Haarlemsch muziekkorps is als 1ste klarinettist benoemd de heer J. Hallier van 's-Gravenhage. Douchebaden. In het Douche-badhuis aan het Leidscheplein zijn in de afgeloopen week genomen 9i7 baden in dat aan den Koudenhorn 710. Eerste Haarlemsche Auto mobiel-maatschappij. De Staatscourant bevat de konink lijk goedgekeurde statuten van de Naamlooze VennootschapEerste Haarlemsche Automaatsrhappii voor heen J. Inpijn, te Haarlem. Het doel vari de vennootschap ls, het handel drijven in, het verhuren van, en hef. doen van reparation aan automobielen, motorrijwielen, rijwie len cn toebehooren, vliegmachines, motorboolen en dergelijke artikelen op sport ol vervoer betrekking heb bende. Het kapitaal der vennootschup be draagt lOO.tWU, verdeeld in 5 serie- en van 20 aandeelen, die ieder groot zijn 1000. De eerste 2 serieèn zijn geheel en van de derde serie 5 aandelen ge plaatst en volgestort. Tol directeur is benoemd de lieer FEUILLETON aar liet Duit.seh. Door PAUL HENKENS. 41) - U weet, zoo begon nu de pre sident het eigenlijk verhoor, welke aanklacht tegen u is ingediend. Be kent u schuldig te zijn Een doodsche stille heerschte in de zaal. Aller oogen hingen aan de lip pen van den gevangene, die zich trotsch en zelfbewust oprichtte. Neen, ik ben onschuldig, zoo waar als God mijn getuige is, ant woordde Beek plechtig, terwijl hij de linkerhand legen ziju borst drukte. De president keek hem scherp en doordringend aan. Beklaagde, dat beweert ge al van het begin uwer gevangenneming af, ofschoon de bewijzen van schuld verpletterend tegen u schijnen, vmaande hij. Ik raad u aan te bedenken, dat alleen een berouwvolle, uiiomwonden bekentenis u als ge veroordeeld mocht worden, de wel- w.llendheid en toegevendheid van de rechters kan verzekeren. Wat heeft u daarop te antwoorden Ik ben onschuldig, verzekerde Beek opnieuw, terwijl hij den blik van den rechter rustig beantwoordde. Een zacht fluisteren ging door de groote zaal. De meeuiiigen onder het publiek schenen niet allemaal gun stig voor den beklaagde te zijn. De president ging niet het verhoor verder, maar bij alle vragen, die ge leken op die, welke rechter Alberti bij het vooronderzoek tot Beek ge richt had, bleef deze bij de bewering, van zijn volkomen onschuld. li weet dus niets van de bewuste bankbiljetten, niets \an het hals sieraad vroeg de president met aandrang, terwijl hij wees op de voorwerpen, die met het bewuste graveermesje, een glas en andere voorwerpen, die op den moord be trekking konden hebben, op de groe ne tafel uitgespreid lagen. U blijft dus bij uw bewering, dat een onbe kende, terwijl gij voor het open ven ster in slaap waart geraakt, deze bankbiljetten door dat venster op uw werkbank gelegd moet hebben Beek knikte bevestigend. Ik kan alleen herhalen, mijn heer de president, dat die moord mij evenals u een raadsel is, ant woordde hij op luiden, ver door de zaal klinkenden toon. Ik geef u zonder aarzelen toe, dat de schijn in veel opzichten tegen mij is, maar ik ben onschuldig, en als die uitdrager Schimmel zich niet aan een meineed had schuldig gemaakt, don Beklaagde, ik kan niet toelaten, dat u de afwezige getuigen op eeni- gerlei wijze beschuldigt, zei nu de president dadelijk. lleeft u anders nog iets in 't midden te brengen Op de ontkenning van Beek ver klaarde de president het verhoor van den beklaagde afgeloopen, en nu be gon het getuigenverhoor, dat betrek kelijk langen tijd in beslag nam. Eerst werd de dienaar van den ver moorde opgeroepen. Deze moest alle verschrikkelijke bijzonderheden, die zich bij de ontdekking van den dub belen moord afgespeeld hadden, aan de jury mededeelen. Zoowel de officier van justitie als Rudolf deden daartusschen allerlei vragen. Is u lang bij den vermoorde in betrekking geweest vroeg Ru- dolf. De dienaar gaf een bevestigend antwoord. Ik was al bijna twintig jaar lang in betrekking bij mijnheer den ba ron, antwoordde hij. Was freule v. Gerstenberg ook al zoo lang bij uw meester O, neen, zij deed de huishou ding van mijn meester nog maar zes jaar lang. Was mijnheer v. Engler mild tegenover haar Men heeft mij ge zeild. dat zij altüd over ruime geld middelen kon beschikken. De dienaar schudde zeèr beslist van neen. O neen, integendeel, verzeker de hij. Freule Dora werd door den ouden heer zeer kort gehouden. Mijn heer de baron hield zelfs liaar siera den achter slot, zij kreeg niets an ders dan huishoudgeld van hem, wel legde zij daarvan weg, wat zij er maar mot mogelijkheid van af kon houden. Zij had zoo haar eigen lief hebberijen. Kwam zij dikwijls bij den uit drager Schimmel De dienaar knikte bevestigend. Zeker, daarover wilde ik juist beginnen te spreken, zei hij nu. Zij deed dikwijls zaken met den uit drager, wiens magazijn zij dagelijks voorbij moest. Zij had een ware hartstocht voor oude, echte kant, waarvan zij dikwijls geheele stukken kocht. Kwam de uitdrager ook wel eens in het huis van den baron Neen. Daarentegen kwam freule Dora heel graag bij hem in zijn win kel. ik heb er haar zelfs meermalen vandaan moeten halen, als de oude heer ongeduldig werd, omdat zij lang weg bleef. Kwam de jonge baron v. Engler nooit meer bij zijn oom aan huLs Neen. Is de oorzaak van zijn wegblij ven u bekend Ja, de genadige lieer had hem het huis verboden. \Vnarom Dat weet ik zoo precies niet Ik vermoed, dat de jonge mijnheer geld heeft willen hebben. Mijn meester had daarover al meermalen onge noegen met hem gehad, en toen het tusschen hen beiden tot een breuk gekomen was, zei mijn meester des avonds zeer misnoegd tot mij, dat ik den jongen mijnheer nooit meer bin nen mocht laten, omdat hij een ver kwister en onnutte straatslijper was, die geen cent ondersteuning ver diende. Wanneer gebeurde dat ongeveer? Dat weet ik toevallig heel pre cies, antwoordde de getuige. Het was op den laatsten verjaardag van mijn meester, op den 2Tsten Ja nuari van dit jaar. Was freule v. Gerstenberg bij die woordenwisseling tegenwoordig Dat kan ik mij niet herinneren. Weet u misschien ook. of de ver houding tusschen de freule en mijn heer Hugo v. Engler vriendschappe lijk geweest is De jonge mijnheer maakte zich altijd vroolijk over freule Dora, ten minste zoó scheen het mij toe. De freule mocht echter haar bloedver want blijkbaar heel graag lijden, zij gunde anders zelfs den ouden heer ternauwernood een glas wijn uit diens eigen kelder, maar als de jonge baron kwam, moest ik altijd de fijn ste wijnen uit den kelder halen, dnn kwam liet op een paar flesschon meer of minder niet aan. Rudolf knikte voldaan. De getuige kon weer naar zijn plaats gaan. XVL De nu tot verhoor opgeroepen vroe gere keukenmeid van den vermoorde vertelde ongeveer hetzelfde als <to dienaar. Getuige, vroeg plotseling Ru- dolf, die tot op dat oogenblik iD de acten had zitten bladereu. U was immers bekend met de gewoonten van de vermoorde Dora v. Gerstenberg Ja. U heeft immers zooeveu gezegd, dat het met de gewoonte van de ver moorde was, om weelderige soupers te arrangeeren, nog versterkt door vurige wijnen? Neen, freule Dora was integen deel heel matig. Maar zij hield er van zich op ie sieren, zij had een voorliefde voor kanten en dergelijke dingen De getuige schudde van neen. Integendeel, zij was bijzonder spaarzaam en eenvoudig. Zoo droeg zij bijv. niet eens haarsieraden, maar liet ze in de brandkast van mijnheer den baron bewaren. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5