KWARTJES ADV ERTENTiEN VRAAG-EN-AANBODS ADV ERTENTIEN: 1-6 RECELS 25 CEKTS 3 PLAATSINGEN f 0.50 BIJ VOORUITBETALING keu onderwijs per correspondentie of advies omtrent te raadplegen hand boeken bij eigen studie, te geven. Na opening van het Bureau tot 1 Juni 1909 werden 80 aanvragen be handeld. Die aanvragen betroffen o. a (om een voorbeeld van de groote verscheidenheid te geven) opleiding in of tot eenige talen, onderwijzer, journalistiek, boekhouden, posterijen en telegraphie, wiskundige vakken, polilie-wezen, enz. enz. Dit aantal van 80 aauvragen klom tot lil in Maart van dit jaar, dus ruim 1 jaar na de oprichting. VAN KORIST TOT BANKIER. Den Haag houdt zich thans bezi^ met het geruchtmakende failliet van den bankier L., dien oudere Hage naars zich nog wei als korist bij de Fransche Opera herinneren, merkt de correspondent van de ,,L. Crt." op. Van liet oogenblik af, dat de voor malige korist kans zag om zich via de mode-branche tot bankier te ont wikkelen, hield heel de stad het oog op hem gevestigd. En wie L. en de zijnen zag. zich de wogen uitkeek aan het uitdagend weelde-verloou en do tergende chi que, waarmede deze menschen zich door het Haagsrhe leven voortbewo gen, moest zich wel vragen stellen. Maar wien bekend was, dat 's mans affaire als bankier zich uitsluitend bepaalde tot de kwaliteit van geld- schie'.en en zijn humanitaire begrip pen zich enkel en alleen beperkten om menschen, die ,,hulp" noodig had den, tegen een minimum-vergoeding van -10 pet. uit den brand te helpen, was het duidelijk, dat hier een staat, van leven mogelijk was, waarmede een ministers-tractement gemoeid kon ziin. Trouwens, zijn positie als ban kier bracht mede, dat hij zich overal vertoonde, waar hij ook onze nesse dorée" kon verwachten. Zelfs nun de Riviera konden ze evenzeer zijn hulp noodig hebben als in den zomer op Schcveningen, waar de fa milie haar zomerverblijf betrok en iu zomeravonden op het te. ras bij kaars licht op zilveren lustres dineerde. Eu mevrouw, die eertijds zelf lint en zijde hij de ouderwetsche eliemaat had uil- gemeten, reed uu naar de magazij nen dei hoogste chique, waar zij met dan lorgnon gewapeud, haar keu- uersoog over de kostbare stoffen liet gaan. Publiek, dat dit alles zag, maar niet begreep, redeneerde, dat er dan door die bankiers toch wat verdiend moest worden. Maar men wist, dat aan het bankiers-bedrijf ook nog een voor schotbank verbonden was voor ,,de kleine luyden". Toch was dit niet de eigenlijke Proti, die het geld zoo ruim deed vloeien. De groote winst kwam van de voorschotten op korten termijn op accepten verleend. Zelfs wel zonder de minste zekerheid, waar familie naam of gezaghebbende positie al reeds voldoende waarborg voor nako ming der verplichtingen schonken. Kwam men onzen geldman per equi page zelfs niet de nachtrust versto ren, wanneer spel of weddenschap oogenblïkkelijke voorziening noodig maakten IIET STOOMSCHIP „SOMMELS- DIJK" VERBRAND. Een scheepsbrand van zóó buiten gewone hevigheid, als in de Rotter- dainsche haven nog nimmer is aan schouwd, is gisteravond uitgebroken. Reeds omstreeks half zes liep het gerucht, als zou er bi and zijn uitge broken in eeu der stoomschepen van de HollandAmerika Lijn, liggende aan paal 13 in de Maashaven. Het bleek, dat de brand woedde in bet stoomschip ,,SommeLsdijk'be stemd om Zaterdag naar Boston en Philadelphia te vertrekken en reeds sedert bezig om'de uitgaande lading in te nemen. Het vuur was ontstaan in het voorruim; door een ongeluk was bij een kleine reparatie, die het schip moest oudergaan, een gloeien de klinknagel door een nageljongen niet behoorlijk met eeu tang overge nomen en in dit ruim gevallen, te midden van 2500 balen teerzoul, die daar lagen. Blijkbaar is die stof zeer brandbaar, althans in een oogwenk stond het ruim in lichterlaaie en sloegen uit 't luik de vlammen als uit een brandenden krater. Voor zoover er scheepsvolk en boot werkers aan boord waren, toog men onmiddellijk met eigen bluschmidde- len aan den arbeid, terwijl zooveel mogelijk gemeentelijk bluschmateri- eel werd gerequireerd. Het vuur was echter van dien aard, dat aan blusschen niet gedacht scheen te kunnen worden. Eerst sloeg het over naar den voarpiek, waarin de gewone scheepsbehoeften waren opgeslagen, vervolgens naar de andere zijde naar ruim 2, waarin onder meer 750 ton steenkolen voor eigen gebruik waren geborgen. Een tweede vuurspuwende krater, nog he viger dan de eerste, ontstond en bei den maakten dat de inspecteur van de lijn, de heer Van Helden, order moest geven om iu allerijl het schip te ont ruimen, waarbij menigeen een buil of een schram of zelfs een brandwond opliep. Verder plantte het vuur zich voort naar de bunkers, en dat het ook daar met buitengewone hevigheid woedcij, bleek wel daaruit, dat spoedig daar ter plaatse de zijden van het schip roodgloeiend stonden. Er was geen bestrijden aan. De havenmeester gaf daarom aan een tweetal spuiten last om de ach terruimen nat te houden, doch con centreerde verder zijn kracht op den kop van het schip, ten einde te voor komen dat die zich begaf, waardoor het vaartuig zou zijn gaan drijven en in de volle haven de grootste onhei len zou kunnen stichten Bij wijze van voorzorg werden overigens alle Rijnschepen, die aan den wal lagen, verhaald. Plotseling hoorde men een hevigen knal; vermoedelijk opgeperste kool- gassen. die een uitweg zochten. De luchtdruk was zóó hevig, dat ruiten in de loodsen braken en voor de veiligheid ook dit terrein geheel van toeschouwers word ontruimd. Volgens deskundigen kan liet schip dan ook met de inhebbende lading als totaal verloren worden schouwd. De „Sommelsdijk" behoorde tot de schepen, die de maatschappij vóór ongeveer twee jaar overnam, tegelijk met de „Neptune Line". Het is een schip van circa 9000 tons. PAPENDRECIITSCHE STRAFZAAK. In do Jongste dagen worden inge volge opdracht van den reclitor-com- missaris do verschillende hoofdgetui gen in deze zaak onderworpen aan een verhoor door drie psychiaters. Dezen hebben eveneens den beklaag de Garsthagen onderzocht op den stand zijner geestelijke ontwikkeling. Do bedoeling dezer onderzoekingen zou zijn ©ene verklaring van deskun digen te erlangen omtrent de geloof waardigheid en betrouwbaarheid der door de genoemde personen in het proces gedane opgaven. De "bedoelde deskundigen zijn prof. Jelgersma te Leiden, dr. Van Deventer, inspecteur vau het staats toezicht op 't kiankzinnigenwezen te Amsterdam, en dr. Van Erp Taalman Kip, directeur van liet sanatorium te Arnhem. (Hbld.) DE JAPANSCHE GASTEN. De Japansche Prins Focshimi eu zijn gemalin zullen Zondag 21 April te 2.27 uur Keulen verlaten en des avonds te 7 uur 6 min te Amsterdam aankomen. Van daar zullen zij Dins dag 26 April '8 nam. 4.15 uur naar Den Haag vertrekken, om te 5 urn- 9 min. aldaar aan te komen. BELAST1NGGEHEI.M. De Delftsche Handelsvereeniging heeft tot den Minister van Financiën het verzoek gericht, de aanslagbiljet ten voor de,grond- en personeels be lasting, evenals die voor de vermo gens- eu bedrijfsbelasting, in geslo ten omslag te doen uitreiken. OUD-PRESIDENT ROOSEVELT. Naar de „N. Ct." verneemt, is aan het Anierikaansehe gezantschap in Den Haag van des heeren Roosevelt's plannen voor zijn verblijf hier te lan de nog mets bekend, behalve dan dat hij vermoedelijk in het Hótel des In- des zijn intrek zal nemen. VERVOER VAN PAARDEN. Het Engelsche ministerie van land bouw neeft bepaald, dat voortaan elk paard, dat naar Nederland of Belgie zal worden vervoerd, een etmaal te voren bij het havenbestuur moet wor den aangegeven Er kan dan onder zocht worden, of het zeewaardig is. STAATSCOMMISSIE GRONDWETS HERZIENING. Nog is benoemd tot lid der Staats commissie voor de Grondwetsherzie ning rnr. H. A. van de Velde, lid der Tweede Kamer. DE PAMANOEKAN- EN TJIASSEM- LANDEN. De Nederlandsche regeering heeft door bemiddeling van den Nederland- schen gezant te Londen de aandacht van de Britsche regeering gevestigd op zekere zinsneden van het prospec tus der Anglo Dutch Java Plantations waarin de bestuurderen het voorne men te kennen geven, de desbetreffen de wettelijke rechten der Neder- landsch-indische regeering te willen betwisten, niettegenstaande de Neder landsche regeering in de pers her haaldelijk gewaarschuwd heeft. Het is niet de bedoeling onzer re dering de belangen dezer maatschap- iij te benadeelen, maar alleen te ge raken tot een overeenstemming, d;e geen onoverkomelijke moeilijkheden oplevert ten aanzien van het bezit van landerijen in Indië. Men seint nog uit Londen: De medegedeelde verklaringen van de Nederlandsche regeering hebben groote opwinding teweeg gebracht Ln de City en ten gevolge gehad, dat tal van inschrijvingen voor aandeeleu aan de bureaux van de ..Anglo- Dutch Plantations Company" inge trokken werden. De maatschappij heeft besloten de toewijzing een week uit te stellen, ten einde aan de inschrijvers gele genheid te geven zich terug te trek ken. In een door hen uitgegeven verkla ring zeggen de directeuren, dat hun vertrouwen in de vooruitzichten van naatschappij in geenen deele ge schokt is door de verklaringen van de pers, grootendeets ingegeven door Amsterdamsche handelsbelangen. De maatschappij doet pogingen om de misvatting uit den weg te ruimen, die blijkbaar bij de Nederlandsche regeering heerscht omtrent de bedoe lingen van de maatschappij. Deze wil aan de wenschen van de regeering te gemoet komen, op iedere wijze, die overeen te brengen is met de belan gen der aandeelhouders. Een der ambtenaren van de maat schappij verklaarde in een onderhoud dat de maatschappij volkomen bereid is te onderhandelen over den afstand der souvereine rechten, alhoewel zij niet van plan Ls het vrije bezit van het land op te geven eu zich daar voor de pacht verzekerd te zien, zon der moeite te doen voor schadever goeding. Men is echter van meening, dat de Nederlandsche regeering te dezer zake geen moeilijkheden zal schep pen. Een der directeuren van de maatschappij is naar Amsterdam ver trokken en men wacht nu de verdere ontwikkeling der zaak af DE NIEUWE EFFECTENBEURS TE AMSTERDAM. Naar 't Hbld. verneemt is er thans eenige vordering gekome^ jn de zaak der nieuwe effectenbeurs. De persle besprekingen leidden vrij spoedirr tot de conclusie, dat alleen de bouw van een flinke nieuwe effec tenbeurs aan het Damrak (in com municatie met het bestaande beurs gebouw) den effectenhandel de noodi- ge beursruimt© zou kunnen verschaf fen. De Vereeniging voor den Effec tenhandel heeft daarna aan den dienst der Publieke Werken opgege ven, welke lokaliteiten, en van welke afmetingen, noodig geacht worden om in de beursbehoefte, ook. met het oog op de toekomst, te kunnen voor zien. Publieke Werken is thans ge reed gekomen met een bouwplan van een nieuwe beurs aan het Damrak. Dit voor-ontwerp toont aan hot Damrak (dat bij eventueelo uitvoe ring dan voor het grootste gedeelte gedempt zou moeten worden), een gebouw, volgens dezelfde idee als da beurs van Berlage uitgewerkt De voorgevel langs het Damrak in het midden waarvan de hoofdingang ont worpen is heeft een lengte van 70 meter. De breedte van de nieuwe ef fectenbeurs is op 50 meter ontworpen, zoodat een grondvlak van 3500 vierk. M. zou worden in beslag genomen. De communicatie is met een boog constructie over de Oudebrugsteeg ge dacht De kosten voor de ontworpen nieu we effectenbeurs worden op ander half millloen gulden begroot DE BEURS TE AMSTERDAM. Naar gemeld wordt maakt Berlage's beurs het tegenwoordig uitstekend. Dezer dagen heeft een ingesteld on derzoek aangetoond, dat, sinds de reeds maanden geleden voltooide ver sterking en reparatiên, niet de min ste afwijking meer is ingetreden. DE ZONDERLINGE ERFEN1SROOF. Naar aanleiding van het verhaal van hot liik, de weduwe en den krui er, dat „De Tijd" verleden week bracht, schrijft een der lezers van „De Nieuwe Courant" aan dat blad „Het relaas lijkt als twee droppels water op een verhaaltje uit een En- gelschen humoiistischen bundel, dien ik eens, in Italië ziek zijnde, van een J lande van een verkeerd, beginsel uit gaat. Het „Beschaafd Nederlands" toch is een abstractie en als norm on bruikbaar, daar dit over het geheel een zeer beperkte arme taal is, die groo ten deels op de stoffelijke behoef ten van het dagelijksch leven is ge richt, waa rgauw en gemakke- 1 ij k de voornaamste eischen zijn. Aldus verschijnt het streven naar laai vereenvoudiging vooral als het utiliteits-begrip van een verameri kaniseerend zakenleven, dat met be schaving waarlijk niets gemeen heeft. Een streven als het „Kollewijnsche" loopt regelrecht op geestesverarming en vermindering van beschaving uit. Maar bovendien meenen de onder teekenaars zich als letterkun digen te moeten verzetten. Litteraire kunstenaars zullen er ln 't algemeen niets tegen hebben in de gangbare taal en naar de gangbare schrijfwijze, oud of nieuw, mits deze him genoeg ruimte laat tot uiting hunner, uiteraard, meer of min niet- alledaagsche gedachten eu gevoelens. Maar tegen eon vereenvoudiging in naam dor nuttigheid een nuttig heid, die tot verarming leidt moe ten zij opkomen, waar zij juist behoef te hebben aan verrijking en zoo veel mogelijk verscheidenheid van taal vormen tot uiting von him geestesle ven. Zij willen derhalve protesteeren te gen een willens-en-wetens verarmen en vulganiseeren van hun werkmate riaal, niet omdat zij zelf het in dien verbasterden staat zouden behoeven te gebruiken, maar wijl het verband met hun lezers aldus steeds meer te loor gaat. Immers deze eindigen met niet meer te begrijpen, ten minste niet mear te voelen, die vollere, 'rijker geschakeerde taal der litteratuur, gaan vertellen, in een druk-beklante hoedenzaak te Amsterdam. Een dame komt binnen, ietwat ze nuwachtig, en wendt zich tot den chef van de zaak Ik heb vanmiddag mijn nieuwen hoed gekregen, maar u moet hem ruilen. Zoo, mevrouw, is de hoed niet naar uw zin Van den hoed wil ik niets zeg gen, maar wel van de doos. Ik kan haar mijn huis niet in krijgen. De doos is zoo groot, dat zij amper de deur in kan, maar op de trap blijft ze stokken we" hebben alles gepro beerd en de muren gehavend, maar haar niet boven kunnen krijgen. Ik kan toch moeilijk den kruier met een hijschbiok laten komen, om de doos naar mijn hovenwoaing op te hij- schen Ik heb de doos gedeponeerd bij de melkinrichting op den hoek. Doe me pleizier met den hoed te rui len. Hoe de geschiedenis verder geloo- pen is, doet niet ter zake, maar voor bouw- en woningtoezicht ligt er een vingerwijzing in, om het minimum breedte van trappen en gangen voor nieuw te bouwen huizen te verhoogen in verband met den onrustbarend toe- nemenden onivang van lioedendoozen en.... haar inhoud. Sport en Wedstrijden vriendelijke Engelsche ter lezing kreeg. Ik geloof, dat de schrijver Ja cobs heette, die o. a. ook een verina- kelijken nautischen bundel schreef onder den naam „Many Cargoes". Is „De Tijd" het slachtoffer van een mystificatie? of heeft de juffrouw het bewuste verhaal gekend? of vor men zij en de schrijver „les beaux esprits qui se rencontrent" in het be denken van deze aardige boeven streek MOORD. Hollandsche leurders stonden met hun woonwagens langs den weg van Philippeville (België). Man en vrouw kregen ruzie en de man nam een bijl, waarmee hij zijn vrouw het hoofd insloeg. De toestand der vrouw is ho peloos. De moordenaar is aangehou den. VERDRONKEN. Te Woensdrecht is het ongeveer 2-jarig kindje van R. van den Berg, terwijl de ouders afwezig waren, eu eene oude vrouw met het opzicht was belast, in een tobbe met water geval len en verdronken. VEREENVOUDIGING VAN SCHRIJF TAAL. De heeren Dr. P. C. Boutens, Frans Coenen, Frans Mijnssen en Ary Prins hebben mede uit naam van een zeven tal onzer beste Nederlandsche letter kundigen tot Z. Exc. den minister van Binnenlandsche zaken een adres gericht, waarin zij meenen zich open lijk en gezamenlijk te moeten verkla- ren legen de door de Vereeniging tot vereenvoudiging van onze schrijf taal voorgestelde ingrijpende veran deringen der Nederlandsche taal. De officieele invoering of de algemeene toepassing daarvan zouden zij als een ramp voor hun volk beschouwen. Zij meenen, dat een poging tot verande ring, die practisch de schrijftaal aan de spreektaal onderschikt bij ons te waar zij telf aan een arme, kleurloo- ze, onbuigzame gewoon geraakten. Het geestesleven der natie verarmd, de letterkundige kunstenaars al ver der buiten de gemeenschap huns volks gesteld, ziedaar het kwaad, dat naar de overtuiging der onderteeke naars het stelsel-Kollewijn brengen zal, wordt het eenigszins algemeen in- DE WETHOUDERSQUAESTIE TE AMSTERDAM. Zooals men weet. staat het nog niet vast, of de heer L. Serrurier zijn be noeming tot wethouder zal aanvaar den. Volgens de Tel. ls 't wel zeker, dat de heer Serrurier, indien hij de be noeming aanvaardt, tevens lid zal blijven van de raads-commissie in zake het geschil aan de gemeentelij ke electriciteitsfahrieken. VERDWENEN BANKBILJETTEN. Te Wageningen verzond de heer M. per brief 3 biljetten van 25 en één van 10, de brief frankeerde hij niet, doch liet hij hem aanteekenen, en wierp hem in een hulpbus. De brief is niet op de plaats van bestemming ontvangen; het onderzoek door de politie heeft niets opgeleverd. OP 's PRINSEN VERJAARDAG. Och Prins, was jie toch ebore Op zukke wienderige dag. De todde vleuge m'um de oore Van oenze naore dure vlagl Is T goed, zeg, dawwe joe veirjaore Een maondje laoter viexe, hier? Dan kozze we oens dundoek spaore En meugiijk sjeelt het joe geen zier! (Nijkexksche Ct.) MODERNE HOEDEN. Het „N. v. N." te Amsterdam ver telt Het ls werkelijk gebeurd, wat we COURSES TE DUINDIGT Het was Woensdag goed weer, ook kwamen er nogal paarden uit, maar 't aantal toeschouwers had wel groo- ter kunnen zijn. De uitslagen waren Cecilia-prijs, draverij 4e klasse. Prijzen ƒ350, 100 en f 25. 1. Avworthy C., Stal Avanti, 2015 M„ J. G. de Boer, 3,23 4/5. 2. Admiraal C., J. A. Geersen, 2045 M., P. Schönrock, 3.26. 3. Drusbacka. P. v. Dijk en W. Droog, 2000 M., J. Ensïng, 3.38 4/5. Verder liepen mede Herman W., A. Harcourt. De strüd liep tussChen de twee eerst-aankomende, waarbij het Admi raal C. niet kon gelukken Axworthy C. te naderen. Curagao-prij's, ren vlakke baan, 1200 M. Prijzen /500 en f 50. 1. Flonkel, 62 1/2 kg., G. F. Kruger (Mew). 2. Lysistiata, 54 kg., S. Barones se M. v Buenen (Seraggs). Niet geplaatst Kaffer; Eh la Bas. Gaat weg. Golden Amor en Neger. Drie lengten. Tijd 1.21 2/5. Flonkel won gemakkelijk. Kaffer toonde bij het starten weder onwillig te zijn en ging er even van door om aan de hand weder teruggeleid te worden. Flonkel was steeds aan het hoofd. Calvijn-prijs, draverij 2e en 3e klas se. Prijzen 400. 75 en 25. 1. Robert H., Joh. de Mol, 3000 M. (W!ndhorst) 5.19 3/5. 2. Govert S. Stal Duinlicht, 3100 M. (P. Doeleman), 5.21. 3. Lohengrin, Stol Mercurius, 3125 M. (A. Mol), 5,212/5. Verder liepen mede Elly, Siërra Fils en Keesje. Beide laatstgenoemde werden gedis- qualificeerd wegens onzuiver draven. Robert H. Liep zeer goed. Sierre Fils was steeds tweede, doch gaf het, in de rechte lijn op. Cra'nquebille-prijs, ren vlakke baan, 20U0 M. Prijzen f 500 en 50. 1. Purslet. 571/2 kg., G. F. Iiruger (Mew). 2. ïole, 041/2 kg., S. A. F. Baron Creutz (ileapy). Niet geplaatst' Cappadocia, Jack in the Box, Safety, La Bourse en Green Plume. Zes lengten. Tijd 2.20 2/5. Purslet kreeg <loor uitbreken van La Bourse de leiding eu bleef steeds aan het hoofd, in de rechte lijn kwam Yole opzetten, doch kon Purslet niet bereiken. Purslet werd door Jhr. v. Loon voor 750 gekocht. Caballo-pi ijs, draverij le klasse. Prijzen 400, 100 en /25. 1. Davoust, P. v. d, Wal, 3240 M., G. Ensing. 5.19 3/5. 2. Kapitein, Joh. J. Boelstra, 3260 M., J. Ensing, 5.212/5. 3. Foottit, W. Zuidmeer, 3240 M., Th. Monsieur, 5.21 2/5. Het draven liet te wenschen over Kapitein was nog het beste. Fleurette als eerste werd gedisqualificeerd we gens onzuiver draven en Ommerse, derde, gedisqualificeerd wegens ver trek vóór haar paaltje. Christiaan-prijs, hordenren, 2700 M. Prijzen f 500 en f 50. 1. Novare II, 70 kg., Jhr. E. v. Loon. Morris. 2. Pure Glass. 70 kg., W. Jochems, Lawrence. Niet geplaatst Snuff Box, Blue Sand, Maze tie, Drumgrange Sapho eu Mauve Woman. Vier ieneteu. Tijd 3.28. Novare ii kwam in de rechte lijn naar voren, nadat Pure Glass aan het hoofd was geweest, en won ge makkelijk. LUCHTVAART. Graaf Zeppelin zal met zijn lucht schip in het begin van Mei Brussel bezoeken. De reis zal in twee étapes worden volbracht, namelijk van Frie- drichshafen over Bazel en Straats burg naar Urville, waar de graaf het keizerlijk echtpaar zal begroeten en vervolgens naar Metz. Voorts van Metz naar Brussel. Na eenige dagen gaat het luchtschip dan van Brussel naar Berlijn. DE TOEKOMST VAN DE LUCHT VAART. Wilbur Wright heeft verklaard, dat in de luchtvaart de toestanden niet zijn zooala ze wezen moesten. Men houdt thans bijna uitsluitend vlieg tochten in het publiek uit winstbe jag, terwijl bijna niemand er aan denkt, naar verbetering van de ma chines te streven. Hot publiek, meent hij, zal spoedig genoeg hebben die veirtooningen en dan zullen de bouwers aan het werk gaan... hoe wel dan het aantal koopers zal ver minderen. PROPAGANDATOCHT DOOR ZEELAND. De N. A. C. houdt op 28, 29 en 30 Juni en 1 Juli een propagandatocht dooir Zeeland. Op 28 Juni wordt van Woensdrecht in Noord-Brabant naar Middelburg gereden; op 29 JunJ wordt een tocht rond Wolchere ngemaakt; 30 Juni worden de Vlissingsche haven werken l.»ezocht, waarna een boottocht naair Ostende wordt gemaakt. Van daar keert men op 1 Juli terug. VLIEGEN. Men seint uit Chaileville: De aviateur Sommerr maakte een wereldrecord door niet vlei- passa giers te vliegen. Hij was in twintig seoonden opgestegen en vloog in vijf minuten van Douzie naar Remily en terug. HONDEN. Het aantal inzendingen op de op 22, l en 24 April te houden internationa le honden tentoonstelling in het Pa leis voor Volksvlijt te Amsterdam, be draagt 400 inzendingen moer dan vo rige jaren en munt uit zoowel door aantal als qualiteit, alsmede bijzon der fraaie exemplaren, waaronder 'n zeer groot aantal Engelsche Setters, Boxers, Spaniels, Dameshondjes en vele étalages van de meest bekende leveranciers van honden-artikelen. Koloniën TYPISCH INLANDSCH. Met het oog op de in onze stad heer- schende cholera werd eenigen tijd geleden door de politie bekend ge maakt, dat het verboden was, om garnalen, kepitings, enz., te verkou- pen. aldus meldt de „N. Soer. Ct." Toch komt het meermalen voor, dat de politie vrouwen aanhoudt, die van die verboden waar wilden verkoopen. Dan maakte de politie korte metten, nam den geheelen voorraad in beslag, bracht dien naar Kandang Sampi en liet daar den boel begraven. Een afdoende maatregel, zou men zeggen. Doch wat is nu achteraf ge bleken Dat de inlanders, zoodra de politie verdwenen is, gauw het gat openmaken en den boel er weer uit halen, om elders hun geluk te be proeven. Soms heeft het stinkende goedje reeds ceri etmaal in den grond gezeten als de liefhebbers het opgra ven, maar toch wordt deze lekkernij dan nog grif van de hand gedaa- En dat in deze tijden I De politie heeft wèl een ondankbaro taak ten opzichte van den inlander Land en Tuinbouw STAND DER WINTERGEWASSEN. De winter van 1909—1910 kenmerkte zich door hooge temperatuur, weinig dagen met strenge vorst en grooten egenval. JLn de maanden December, Januari eu Februari was de gemid delde temperatuur te De Bildt bijna 2 gr. C. boven normaal, de laagste temperatuur bedroeg slechts 8 C. (op 28 Januari)de totale neerslag in genoemde maanden was te De Bildt 253 m.M. tegen normaal 161 m.M, De maand October was eveneens zeer nat, daarentegen viel er iu Novem ber slechts weinig regen. Ook de maand Maart was bijna voortdurend droog en helder, zoodat de streken, die ten gevolge van den grooten re genval last van het water hadden, daarvan betrekkelijk spoedig verlost waren. en gevolge van het natte weer in September en October was de grond over het geheel voor het zaaien der wintergranen niet zeer geschikt. Voor al in Zeeland, waar veel tarwe eu suikerbieten gezaaid wordt, js dien tengevolge nogal belangrijk minder van dit gewas uitgezaaid dan in voor gaande jaren. Ook kwam de tarwe op sommige perceele.n onregelmatig op, zoodat. dit voorjaar nog enkele velden moesten worden omgeploegd Ook in die streken, waar de ge wassen meer of minder langen tijd onder water hebben gestaan, heeft meu deze grootendeels moeten om bouwen. Zoo is laugs de Maas, in Limburg en Noord-Brabant de win terrogge, waarvan trouwens ook min der dan anders was uitgezaaid, groo tendeels als verloren te beschouwen, zoo ook de lage akkers in het land van Cuyk en sommige andere stre ken. Bij de directie van den Landbouw worden gewijzigde bepalingen in za ke de bestrijding der tuberculose on der het rundvee voorbereid in ver band <iet de minder gunstige wer king der tegenwoordige voorschriften te dier zake. Uit de Arbeiderswereld STAKING GEëINDIGD. Te Heerenveen behoort de staking der timmerlieden weer tot het verle den. De partijen zijn overeengekomen nu het uurloon te bepalen op 17 ct. en met 1 Januari a.s. onvoorwaarde lijk 18 cent Rechtszaken SPOORWEGONGELUK TE LETTELE. Voor de rechtbank to Zutphen kwam in behandeling de strafzaak, betreffende het spoorwegongeval op 28 Februari te Lettele, gemeente Die penveen, waarbij Jhr. Van den Bran- delor het leven verloor en diens koet sier letsel bekwam. Terecht stonden «sgsns nalatig heid le. de spoorwegarbeider en overwegwachter F. J. S., te Lettele, en 2e. de staikmschef van Bathmen, P. v. V.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6