HAARLEM'S DAGBLAD. Haarlemsche HandeSsvereeniging Goedgek. bij Kon. BmI. van 12 Nor. 189». Da Haarlemsche HRndelevoroenl- ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heelt Ln den Joop van den tijd wei haar recht van bestaan bewezen. In teer veie gevallen, taken van ver schillenden aard betreffende, la tij opgetreden en dikwijls met groot auccès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeuren, door als lid der Vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel aieer dan 600 leden, maar dat ia niet vol doende. Eik bandelaax, neringdoen de, ja zei.s particulieren, moesten lid wordr<u, om ten minste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat do haarlemsche Haudelsvereeni- ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniglng bui tan hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlljksche contributie van 3.5U, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereenl- ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan le manen en iuformatien voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereenigtng te vragen, die ook in proceduren en faillisse menten gratis voor tien optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en liet bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een half jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar (van 1 November tot en met 30 April) ud 1.75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver- eeiiigmg zijn de heeren Airs. Th. de Haan Uugenholtz en A. H. J. Merens, Üpuarne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag Yan 24 uur des na middags zijn te spreken. Het uureau der Vereeniglng is ge vestigd Jausweg 11. Voor incasso s door bemiddeling der Vereemgmg wordt een vast recht van 5 pet. der vordering bere kend. bovendien moét 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij Inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoed mg. Juforma- tién naar bninen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden uiet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto- vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informanen en rechts geleerde adviezen werden ln het af- geloopen jaar gegeven. Nieuwe leden van 1910—11 kunnen nu reeds toetreden en hebben alsdan tot 1 Mei n.sis alle voorrechten als een gewoon lid. In Februari en Maart 1910 zijn 86 vorderingen tot een bedrag van J 1518.82 betaald; 16 vorderingen worden afbetaald, 17 vorderingen i zijn uitgesteld." Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Zooals de meeste droomen niet in Vervulling gaan, zoo worden de mees te parades niet gehouden. Voor zoo- Ver ik weet, bestaat er geen statistiek van doorgegane en afgelaste para des, ik heb die althans niet hij de hand, maar niettemin heb ik den in druk gekregen, dat het meerendeel achterwege blijft. Niet, zoo maar, zon der geldig motief, maar wegens de on gunstige weersgesteldheid. Mijn neef Wouter, wiens eigenaardige mopper zucht bij mijn lezers welbekend is en wiens stamboom, wanneer hij werd nageplozen, hoogst waarschijnlijk wel tot den vermaarden Nurks uit den Haarlemmerhout zou blijken op te klimmen, heeft zich er meermalen over uitgelaten, dat hij dit afgelas ten van parades niet kan goedkeuren. Wegens het gele gevaar namelijk. „In den oorlog tusschen Japan en Rusland", zoo betoogt hij, moeten er vooral door de Japanners voor, tij dens en na de veldslagen wonderen van uithoudingsvermogen en taaiheid zijn verricht. Wat moeten dio kleine gele kerels nu wel denken van het Ne- dcrlandsche leger, dat zelfs een vreed zame oefening als een parade, zon der eenic doodsgevaar, niet houdt wegens een regenbui 7" En dan laat hij daarop een beschouwing volgen over mogelijke overmeestering van onzen Oost door de Japanners, die ik afkeerig als ik ben van politieke tinnegieterij ook aan mijn lezers wensch te besparen. „Als er", zoo pleegt hij daaraan toe te voegen, „in ons land eens werkelijk oorlog komt. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres geert aan het Bureau, dat geopend ls verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V., toch van haar infor mation kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniglng informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor Informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. IIET BESTUUR. Specialiteiten-artisten. V. Nu volgens belofte iets oveir de du- roes-artistenl Dit onderwerp is actu eel, nu mevrouw Cath. van Domme len haar belangwekkende rede ge- honden heeft, om mee te deelen, on der welke ongewenschte omstandig heden sommige tooneelspeelsters moeten leven. Op haar aanklacht zijn reeds veel commentaren gele verd. De algemeene indruk der goed- ingewijden is, dat zij door een èl te sterk kleurenden bril gekeken heeft, maar toch ook, dat er tooneeltoestan- den zijn, die dringend verbetering behoeven. Ook verschillende dames van hot specialiteiten-theater hebben wel re den tot klagen. Dit is me gebleken uit gesprekken, die 'k met artisten had en wordt bovendien bevestigd door een enquête, die een Handels- blad-redacteuir, naar aanleiding van de rede van mevr. van D., heeft in gesteld. De jonge dames-artisten verdienen over 't algemeen niet bijzonder veel, terwijl ze wel bijzonder-veel geld moeten uitgeven voor hun meest-kost- baire toiletten, die voor 't beroep on misbaar zijn. Dit verschil tusschen uitgaven en inkomsten werkt onge- wenschte toestanden in de hand. Daarbij komen ook nog andere om standigheden, die hier moeilijk be sproken, maar waarvan wel gezegd kan worden, dat ze 't mrrreele leven niet verhoogen. Dit geldt vooral voor de dames-ar- tisten zonder boteekenende bekwaam heden. De dames, die de planken van het specialiteiten-theater betreden, ko men meestal uit artislen-families. 't Getal meisjes van den gewonen burgerstand, dat lust gevoelt daar heen te "trekken, is klein. Die er ko men, hebben in den regel een om wegje gemaakt en zijn er feitelijk verdwaald, 't Zijn meisjes, die eerst tot ideaal hadden op dc planken van 't groote tooneel te schitteren, maar daar niet konden slagen; mislukte concert-zangeressen, enz. De meisjes uit de ariisten-wereld zijn van jongs-af in de beweging en groeien er als 't ware in op. Door ouders of bekenden worden ze zonder veel moeite klaar gemaakt om op te treden. (Een soubrette be hoeft niet veel te kennen; als ze een verzameling liedjes op aardige ma nier kan zingen, is ze al volmaakt!) Vaak werken de meisjes als kinderen eerst met hun opvoeders mee, om als ze 16 of 17 jaar zijn, "t alleen ie wa gen. Deze meedeelingen werden me ge daan door een soubrette, die met een dan zal <le eene commandant toch niet aan den anderen een boodschap per kunnen sturen „compliment van den generaal en of we de vijandelijk heden niet even zullen staken, totdat de bui over Is 1" Maar Wouter maakt nu eenmaal aanmerking op alles en nog wat. Zoo heeft hij bijvoorbeeld, toen hij las van de bok die in Bloemcndaal uit den hertekamp ontvlucht en nagezet was door het personeel van hótal Harten- lust, uitgeroepen „hoe is 't mogelijk, dat ze daar bokken trachten te ach terhalen wij in Haarlem hebben gewoonlijk moeite genoeg om ze te ontvluchten P en mij daarbij veelbe- teekenend aangekeken, alsof ik ge woon was, dagelijks bokken te schie ten De vriendelijke lezer weet, geloof ik, wel heter. Ik ben dan ook wel een beetje boos geworden en heb hem ge antwoord „a 1 s Ik eens een enkelen keer een bok heb gemaakt, dan was dat onbewust 1" waarop hij grinne- kend zei, dat dit antwoord de zaak niet beter maakte. Ik stel u dus voor, Wouter en zijn eeuwige critiek liever te laten rusten. Er zijn belangrijker onderwerpen in de wereld. Zoo heb ik dezer dagen ge lezen van eea nieuwe samenvoeging van beroepen, waarvan naar het schijnt voor vrouwen een groote toe komst wordt verwacht, namelijk ka menier cn chauffeuse. Onze twintig ste eeuw is in het uitdenken van nieuwigheden toch wel buitengewoon vernuftig 1 'b Morgens hoeft de kame nier mevrouw gekapt en gekleed, 's middags bestuurt zij de auto, waar in mevrouw uit toeren gaat. Voor het eerste zal zij een zachte, voor het twee de een vaste hand moeten hebben. komiek getrouwd ls. Reeds in m'n vorige schets vertelde 'k een en an der van dit duet. Nog even 't woord aan mevrouw, om te weten, welke Idealen zoo'n daines-artiste heeft Ze vertelde: Een enkele witte raaf slaagt in het leven. Een veelal bejaarde heer met goed geld raakt verliefd op 't meisje en trouwt haar. 't Is een zeldzaam heid, maar ik ken toch gewezen da rn es-artisten, die nu als mevrouw op een villa wonen Velen, misschien wel de meesten, koesteren in stilte hoop zoo'n goede pariij te zullen doeni Wat een ideaal! Maarniet iedereen trekt den hoofdprijs (7) uit de loterij! Elk Jaar tje, dat de artiste ouder wordt, ver mindert 't kansje... Als ze den moed opgeven, trouwen sommigen met een heer-artist Vooral komieken en sou brettes komen goed bij elkaar; ze kunnen immers als duet optreden en verdienen dan dubbel geld. Ook deze meisjes komen dus nog goed weg. (Ze zei dit met een dank baar knipoogje aan 't odires van liaar echtvriend!) Maar de overblijvers Als ze een beetje op jaren komen" be ginnen de moeilijkheden, 't Getal engagementen vermindertVelen komen dan van 't theater in 't varié té en dan ln 't café-chnntant en zak ken langzaam maar zeker nog die per... Tot zoover deze artiste 't Leven der dames-artlsten, uiterlijk zoo schijnschoon, is dus in vele gevallen lang niet benijdenswaard... Ten slotte nog eenige algemeene opmerkingen over de specialiteiten- artisten. Reeds in m'n eerste schets deed 'k uitkomen, dat ook de artist kan zeggen: Een kruis met rozen Is 't mensohenlot... Uit m'n nadere meedeelingen is dit bevestigd. Ook wordt 't nog gestaafd door de publicatie van een rapport over een enquête door een professor in Duïtschland ingesteld naar de le vensomstandigheden der spccialitei- ten-arüsten. 't Resultaat der onder zoekingen van dezen hooggeleerden heer komt vrij-nauwkeurig overeen met de opmerkingen in schets I, door mij opgeteekend uit den mond van 1 een bejaard artist, die vele jaren ln 't gareel heeft mcegeloopen. Herinnerd zij nog eens, dat slechts een deel van het zeer groote aan tal artisten royale geldelijke verdien sten heeft Toch zijn er well Men wist me o.a. te vertellen, dat ons land onlangs bezocht is door een leeuwentemster, die voor elke voor stelling 200 gulden ontving; alzoo een jaarwedde van ruim 50.000, al thans als ze gezegeld kon optreden. Veelal worden de gevaarlijkste baan tjes ook 't ruimst betaald. De wielrij der van de looping the loop uit schets III verdiende immers ook veel geld. Reeds merkte 'k een vorigen keer op, dat men onder de specialileiten- artïsten drie klassen vindt. Ten eerste zij die veel verdienen. Dat zijn de echte specialitei ten, die in de voornaamste thea ters en circussen voor de attractie- nummers zorgen. Ze hebben in den regel geen plezierig werk. Heel be grijpelijk dan ook, dat ze alle krach ten inspannen om... er zoo gauw mo gelijk af te komen! Hun ideaal is veel verdienen, weinig opmaken en zoo maar die samenvoeging van eigen schappen ls voor de moderne vrouw, die ons onwaardigeu mannen als de verzamelplaats van allerlei deugden wordt voorgehouden, natuurlijk maar een peulschilletje. Alleen zou de toe stand van haar handen onder som mige omstandigheden voor kap- cn kleedwerk minder geschikt kunnen wezen. Ik zal dit met een voorbeeld toelichten. Toen ik een week geleden, op vereerend verlangen (ja, ik heb goede relaties I) aan den autotocht deelnam, moesten natuurlijk de auto's nu en dan, wanneer er een hindernis voorkwam, even langzamer rijden of stilstaan. De chauffeurs ga ven elkaar dan een toeken, door na melijk hun rechter hand uitgespreid uiten den wagen te steken. Bij die ge legenheid mocht ik opmerken, dat mijn chauffeur wel twee gouden rin gen aan de vingers droeg, maar dat die vingers zelf nogal vuil waren. Wie nooit met poetskatoen, smeerolie, benzine en rubber banden omging, mag dat afkeuren, ik niet. Maar hoe het gaan moet, wanneer mevrouw on derweg tot dc chauffeuse zegt„zet even den wagen aan den kant en kap mijn haar, want het is losgewaaid", verklaar ik niet te beseffen. Maar ik erken het nederig i k ben maar een dom manspersoon. Mis schien gaat de vrouwelijke veelzijdig heid op den duur nog wel verder. Waarom zou de chauffeuse-kamenier ook niet trocd kunnen koken 7 Dan neemt mevrouw de ingrediënten van den maaltijd mee in den wagen en wordt liet diner in de open lucht kiaar gemaakt, opgediend en gege ten 1 Ook hiermee is het menschelijk kunnen natuurlijk nog niet begtensd. veel mogelijk sparen; opdat ze do planken of T zand vaarwel kunnen zeggen, en 't verdere deel van hun leven rentenieren. In Londen en Ber lijn heeft men in de voorsteden go- heele wijken waar de gewezen-art is- ten hun villatjes hebben. Die rust is wèl-verdiend! Jaren achtereen hebben ze gezworven van stad tot stad, van land tot land, ja zelfs in verschillen de werelddeelen. En dan, de meeste hadden zoo'n gevaarlijk baantje, dat ze eiken dag de kans liepen, om het leven er bij in te schieten. Niet alle artisten huldigen deze snaar-methode. W&ar vindt men trouwqns geen uitzonderingen? Dezer dagen is b.v. in Amerika een vrouw gestorven, die 30 jaar geleden een gevierde schoonheid in 't cïtcus was. Ze reed bij do voorstellingen In een gouden-eerewagen en was rijk ge kleed... En nu is ze in een armzalig dakkamertje onder behoeftige om standigheden om 't leven gekomen... We behoeven niet naar 't verre Westen te gaan: ons eigen land le vert voorbeelden op. 'k Wil geen na men noemen, maar men heeft me de treurige geschiedenis verteld van een clown-paardrijder, dfe vroeger is opgetreden ln de grootste circussen. In z'n bloeitijd verdiende hij veel geld; zooveel zelfs, dat hij eigonaaT was van de 12 prachtige paarden, waarmee hij werkte. Na is hij arm en krijgt van enkele vrienden die met z'n lot begaan zijn het noodzakelijk ste. Waar hij het gelafen heeft? Z'n ongeluk is het dobbelspel geweest. Een mijner zegslieden heeft er bij gestaan, dat hij op een avond twee pamrden bij 't dobbelen verloor. Voor zulke buitensporigheden helpen zelfs geen groote verdiensten... Maar gelukkig onder de 1ste rangs- artlsten is zoo iets zeldzaam! Als klasse twee vindt men de artis ten die wel minder bekwaamheden hebben, maar toch op fatsoenlijke engagementen aanspraak kunnen maken, 't Zijn de artisten die meer hok-vast zitten; bekende komieken, enz. Zij hebben in den rogel niet zoo veel salaris, dat ze voor een villa-tje kunnen spaTen, en zijn tevreden, als ze goed-burgeriijk kunnen leven. Klasse drie herbergt de overige air- tisten, die zich tevreden moeten stel len met de kruimkens die van de ta fel der meer-bevoorrechte kunstbroe ders vallen. Zij treden op in kleine variété's, kermistenten, café-chan- tants, enz. Dit soort artisten is een eigenaardig volkje. Als ze veel ver dienen, maken ze ook veel op, waar door ze natuurlijk gedwongen wor den om later, als ze een nadeelig con tract hebben, of heelemaal zonder werk zijn, zich met hc-el weinig te behelpen. Nu zou men wel kunnen zeggen: ,,'t ware beter om in de vette jaren wat over le leggen voor de magere", maar... voor zoo'n redeneering zijn deze heeren blijkbaair niet vatbaar. Ze leven veelal bij den dag. Ze schij nen nog idealen te koesteren, die hun verbieden te veronderstellen, dat de toekomst donkerder dagen zal brengen... Ongelukkig voor de meesten, maai de droeve dagen komen toch! Heil dan de kameraadschap, die bewerkt, dat de collega die op dat moment goede verdiensten heeft, met liefde wat wil afstaan voor den beproefden- kunstbroeder! KEES. Regent het soms (evenals de parade is ook het automobilisme van regen slecht gediend) dan noodigt mevrouw haar kamenier-chuuffeuse-keuken- held in den wagen, om haar voor te lezen. Lezen kan toch in dezen tijd Immers iedereen Het eenige bezwaar is, dat deze viervoudige ondergeschikte gauw ver sleten zal zijn, maar dat heeft zij dan met de banden gemeen en nu heb ik or zelf genoeg van en schei er uit met ironiseeren van een denk beeld, dat aJleen kon oprijzen in do ongare hersens van moderne kam pioenen in de vrouwenbeweging. De vrouw chauffeur Let op de vrouw als wielri'dstcr en ge zult erkennen, dat zij bij ons mannen in dat opzicht achterstaat. In vastberadenheid, ln snelbeslotenheid, ln tegenwoordig heid van geest, wanneer er een ge vaar komt ie dreigen. En zou zij dan aan het stuurwiel worden gezet 7 Komaan 1 De malligheid gaat ver in onze dagen en T is volstrekt niet ze ker, dat we te avond of morgen niet do verschijning van een chauffeuse zullen zien, die dan ten overvloede ook nog kamenier wezen kan. Chauf feuse, coiffeuse, er is haast geen klankverschil. Als 't ooit zoover komt wil ik haar mijn haardos, voor zoover dio dan nog bestaan zal, toevertrou wen, maar mijn leven stel ik niet in haar handen. Dat nooit I Toch ligt vereenvoudiging van be drijf, evengoed ais vereenvoudiging van spelling, wel in de lijn van den tijd. De Staatscommissie inzake de schrijfwijze van de Nedcrlandsche taal, heeft zich tot de redactiën van couranten gewond met het verzoek, om in de eerste plaats mee te deelen, Parijsche Brieven cxxx. Henry Roujon, „secrétaire perpé- tuel" van de Académie des Beaux- Arts, onderscheidt drie soorten van collectionneurs van schilderijen: lo. degenen, die schilderijen koo- pen om ze te hebben; 2o. degenen, die schilderijen koo- pen opdat anderen zo t hebben; 3o. degenen, d:e schilderijen koo- pen om er van te genieten en ande ren van te doen genieten. Ik weet niet precies, tot welke soort madame Paine bekoort. Doch het is absoluut zeker, dat zij er met haar collectiemanie leelijk ingeloo- i pen is. 1 Korten tijd na den oorlog van 1870- 71, toon het nog goed vlsschen in troebel water was, kwam con zekore Kafta zoogenaamd tot de ontdok- i king, dat hij recht had op den naam 1 van Lusignan. Edoch.. van een 1 naam zonder meer, kun je niet leven, j D^t begreep Kafta goed. En hij werd t tailleur. Hij had waarlijk min- j der kunnen kiezen. Sapristi I is de glorierijke titel van een kleermaker dan niet: Ridder van de Ellemaat'? 1 Nou dan... Eenigen tijd daarna stapte Kafta in het huwelijksbootje met een vrouw inet geld. Het echtpaar toog naar Parijs en voerde brutaalweg de namen van j prins en prinses van Lusignan. De t Fransche families, geparenteerd aan de ware Lusignans, een reeds u:tge- i storven geslacht, protesteerden. Doch wat richt protesteeren uit, als je noch macht, noch invloed, noch geld hebt? J De Kafta's werden hoe langer zoo vermeteler. Zij stichtten de Melusine- orde „chevalerie d'honneur de S. A. 1 Mario de Lusignan, princesse de Chypre, de Jérusalem et d'Arménïe." j Dat klinkt als een klok, niet? Schatrijk als zij waren, verkochten i zij de ordeteekens niet. Zij schonken die. Het was hun een genot, de me- 1 dailies bij hoopjes uit te deelen. In- 1 dochtig aan het „ga coute si peu et Ca fait tant de plaisir", begiftigden j zij er niet slechts vrienden en ken- i nissen, doch ook winkeliers, koet- siers, knechten, concierges enz. enz. meê. Kafta leed soms aan rheumatische pijnen, weshalve hij een zekeren mon - sieur Aubry tot hofmasseur of te wel - particulier wrijver benoemde. Prinses Marie zag in Aubry direct een intelligenten ruau, waarop zij er bij haar heer geniaal op aandrong, den jongen hofwrijver tevens aan te i stellen tot „sécrétaire géuóral" van do Melusine-orde. Manlief vond dat 1 heel best. Aubry stelde de statuten der Melu- J sinc-orde op. Dat ding is een waar kunststuk. Het schoone doel is omschreven in a'ilikel 1; „De orde van Melusine is niet ge slicht om te voldoen aan kleine per soonlijke eerzucht, doch bostemd om te dienen als belooning en aanmoedi ging ten opzichte van verdiensten en deugden, en om een machtige drijf veer tot den inteliectueelcn vooruit gang te geven." Artikel 10 geeft getuigenis van de belangeloosheid der stichters: „De graden worden geheel koste loos verleend, zonder dat er iets ver schuldigd is voor diploma of kanse larijrechten." .Artikel 13 daarentegen verbergt een slag om den arm: hoeveel nummers van hun blad in 1908 zijn verschenen. Ik waarschuw den zetter zeer ernstig, dit getal niet in 1909 te veranderen, daar de Staats commissie met een vet cijfer uitdruk kelijk 190S verlangt. Waarom, ver klaar ik niet te begrijpen, daar toch ook de jaargangen van 1909 reeds et telijke maanden geleden compleet zijn gekomen. Maar wanneer ieder een de roerselen der handelingen van oen Staatscommissie kendo, zou het schijnen alsof iedereen lid van zoo'n Commissie kan wezen en dat lijkt er in de verste verte niet naar 1 Ziedaar dus de Neder)ondsche re dacties ijverig tellende, hoewel num mers zij hebben samengesteld. Maar die arbeid is zoo erg nog niet, verge leken bij vraag 2, waarin verzocht wordt op te geven, hoeveel kolommen druks aan bijbladen dat jaar (het fa- meuse jaar 1908) aan het hoofdblad mochten rijn toegevoegd, adverten- tiên, beursnoteeringen en Ingezonden stukken niet meegerekend. Zoodra de redacties, die natuurlijk niets beters to doen hebben, de nununers hebben geteld, gaan ze aan 't lurven van de kolommen druks in de bijbladen. Al licht hebben ze daar een weekje werk mee, maar voor den Staat en zijn Commissies heeft een brave Nederlan der, het is bekend, eenmaal alles over Na het eindigen van dio week hoeft hij gelegenheid to antwoorden op vraag No." 3, die in 't korf gezegd wcnscht te weten, hóéveel kolommen de redactie in een andere spelling dan dc gewoonlijk gebruikte, in de cou rant heeft opgenomen, uitgezonderd ingezonden stukken, die deze Staats commissie inct beursnoteeringen en „Elke sollicitant neemt de ver plichting op zich, bij te dragen tot de liefdadigheidswerken van de orde van Melusine, door een bedrag te storten in de kas der stichting." De masseur bleek tevens een goed „bra&seur d'affaires" te zijn. Eenige jaren geleden verdwenen de Kafta's, oud geworden, van het too neel. Zijn zij ter ziele, of zijn zij, vreezend voor aanraking met politie en justitie, ergens in Amerika neer gestreken Niemand weet het Er verschijnen en verdwijnen er zooveel in de wereldstad Parijs Hoe het ook zij, Aubry, de wrijf- en schrijfkunstenaar, bleef. En hij verving Kafta als grootmeester van de Melusine-orde. Daar hoorde na tuurlijk een adellijke titel bij. Prins van Lusignan kon hij zich uit deu aard der zaak niet noemen. N'impor- te een andere titel is, met eenige vindingrijkheid en brutaliteit, Ook wel op te duikelen. Eu hij noemde zich comte d'Aulby de Gatigny. Er bestaat een adellijke familie de Gla- tigny, met een I. Welnu, deze familie kan niet protesteeren „kloek" en koek" zijn immers uiet eender. En door het groote publiek wordt Ga tigny licht vereenzelvigd met Gla- tigny. Voorwaar, Aubry is een snug gere kerel Eenigen tijd geleden maakte de schatrijke Amcrikaansche mistress Paine kennis met den zoogenaamden comte d'Aulby de Gatigny, die tus- scheniijds getrouwd was en het kas teel van Saint-Cyr-sur-Loire in eigen dom had verkregen de drommel weet op welke manier. En de rijke overzeesche kocht van den nieuw- en zelfbakken graaf, voor een millioen francs, twaalf schilderijen van Cor- reggio, zes van Rubens, benevens eenige doeken van l'itiaan, Velas quez en Teniers. Als de Amerikaan- sche ook maar liet geringste verstand van zaken had gehad, zou zij begre pen hebben, dat men voor zooveci doeken van beroemde meesters, in dien zij écht waren, heel wat meer zou moeten betalen dan een millioen francs. Doch een Anicrikaansche ver zamelaar of verzamelaarster is door gaans een onbenullig sujet, te rang schikken onder de tweede der hier boven door Henry Roujon aangege ven 'categorieën. Thans is dan ook gebleken, dat de gekochte schilderijen niet slechts on echt, doch zelfs niet ecus goede co- pieën zijn. Woedend diende de Amc rikaansche een aanklacht bij de jus titie in, en het echtpaar Aubry, alias d'Aulby de Gatigny, is op het kasteel Sa i nt-Cyr-su r- Loire gearresteerd. Het is jammer, dat ik lady Paine niet persoonlijk ken. Ik*zou haar an ders zoo graag meênemen naar den Salon des Indépendants, die nog te: 1 Mei a.s. open is. En ik zou haar vooral doen stilstaan voor de schil derij, die betiteld is ..Et le soleil couchait a 1'AdriaUque", een ste/1: stuk van fumisterie, dat natuu:- lijk 1 een paar nieuwlichterige re censenten in den val heeft gebracht, en een mal figuur heeft doen slaan De geschiedenis van hei mal.; ding Eenige jolige schilders verzamelden zich in den cabaret ,,l.e Lapin agile", op den top van den Montmartre, zei ten zich schrap voor een doek en doopten, achtereenvolgens in ver schillende verfpotten verf, een verf kwast, die vastgebonden was aan den staart van een ezel. Wat de grap penmakers op het doek tooverden, ontstond dus grootendeels door de tegenspartelende bewegingen vau des ezels staart Dat din" zonden zij in. Aangezien voor den Salon des Indépendants al le inzendingen worden aangenomen, mits ze slechts vergezeld gaan van 2-5 francs voor diverse kosten, werd ook dit kunstwerk toegelaten en opgehan gen. Teneinde aan dc authenticiteit van hun merkwaardig procédé bij ieder een allen twiifel te ontnemen, lieten de schilders tijdens de „séance" doer een deurwaarder proces-verbaal van het geval opmaken Er zijn zoowaar nog een paar re- advertenties, niet voor vol schijnt aan te zien. Dit werkje kan allicht weer een weekje vorderen en zal al licht weinig of geen resultaat opleve ren, want een redactie is gewoonlijk al te blij, dat ze één spelling onder do knie heeft, om er nog oen tweede bij te gaan beoefenen. De Staatscommissie is bijzonder matig in haar oischen. 'Zij had nog heelwat verder kunnen gaan en bij voorbeeld verzoeken om een berede neerd overzicht van al de spelfouten, die tijdens 1908 door redacties en hare medewerkers zljn gemaukt, niet beantwoording van de vraag, of die ook bij vereenvoudigde spelling zou den hebben kunnen voorkomen en, zoo jo, waarom. Maar misschien ko men deze en dergelijke vragen nog.- Haast heeft een Staatscommissie niet: wanneer zij over drie jaar met haar Tapport klaar komt, dan is dat vroeg genoeg. En wij onderdanen wachten gedul dig af, wat ons nu verder zal worden gevraagd. Te veel kan het nimmer we zen I Een jonsrmensch, die in de keuken van een villa te Bloemcndaal naar de dienstbode vrijde, schijnt daar af cn toe ook turf en anthraciet te heb ben meegepakt. 't Komt niet pas. Poëzie en proza samen Maar toch wie er zscht over i denkt, kan aannemen, dat hij, na af. l scheld to hebben genomen, zijn lief. i devuur wilde onderhouden, i FIDELIO*

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5