HAARLEM'S DAGBLAD. Donkere Schaduwen dent der „N. Crt.", die dit bericht had gelanceerd, er ingevlogen was. want er was zelfs geen enkele stem uitgebracht op den heer llendrikx en waren de reehtsche ledeu van den ge meenteraad bekend geweest met de pluuucn der gecombineerde vrijzinni gen, vermoedelijk was de heer Ser- rurler met algemcene stemmen op die der socialisten na geroepen ge worden, het gestoelte in te nemen, dat de heer Delprat heeft verlaten. Wel verwondert het my eenigszins, dat de heer Lambrechlsen van Ritt- hem niet te bewegen is geweest, een wethouderschap van tijdelijken aard aan te nemen, namelijk zoo lang het onderzoek in de zaak-De (Selder han gende is. Hij toch zou als oud-direc teur van publieke werken zeker wel de meest be\ gdc deskundige en the right man in liie right place zijn ge weest. Want heel wat moet er uitge zocht worden, voor ,,la vérité jaiïli- ra-' en ook vooral bij het college van B. eu \V. zou deskundige voorlichting zoo hoogst geweuscht zijn. Maar ook de keuze van den heer Serrurier is een zeer gelukkige, hij is reeds als wethouder en waarnemend wethouder opgetreden en thans lid der enquête-commissie. Daar hij hier in, als hij het wethoudersambt aan vaardt, vermoedelijk ook zal blijven zetelen, kan men op samenwerking tusschen deze commissie en het col lege van B. en W. rekenen. De en quête heeft nu reeds verschillende w antoestanden aan het licht gebracht die al jaren hebben moeten bestaan. Over het beginsel van gemeente exploitatie kan nu niet meer gedispu teerd worden bet staat nu eenmaal vast, dat verschillende diensten vóór, ook dóór de gemeente moeten worden verricht en er is geen sprake van, dat hierin eenmaal nog verandering zal komen. Maar ware dit niet zoo, de zaak-De Gelder ware koren geweest op den molen der tegenstanders. Het schijnt verbazend moeilijk te zijn in dezelfden persoon een goed ambte naar eu epji goed koopman te corn bineeren. En dit is te begrijpen. De koopman behoeft alleen rekening te houden met de financiecle resultaten van zijn bedrijf Verdient hij. dan is alles al lans goed. Maar de gemeente- vukooper moet mevr nog dan op di rect geideiijó. voordeel er op bedacht zijn, of «Ie clientele zijn patroon zich beter en voordeeliger bediend acht dan door den vroege ren pariicu heien ondernemer. Eu bij de G. E. W. schijnt du laatste te weusciien over te laten, er wordt geklaagd over be voorrechting en meten mei twee ma ten, terwijl anderzijds de doorsneé- Amsterdammer zegt „of er als batig saldo van net bedrijf al een duizend of wat meer in de Gemeentekas ge stort wordt, is vrij gelijk ik betaal er toch geen cent minder belasting docr." II. HENNING Jr. WökeiUkscb Bsursoverzicht van kisrttu* ïittiewaii WEEKBEU1C1J f TOT 2a APRIL ïyio. In de Amerikaaiiscne afdeeling bleef hel ui de aigeiuopcu week uog tame ly n sul, wei zagen wij de Koersen eens vast en laLer afbrokkelend, het welk voor sommige soorten wei eeui- ge percenten UiUnauKtv, doch van een leacue kan met gesproken wor den. De onzekerheid is duidelijk merkbaar, niet aheeu veroorzaakt door auubod uit ons land in Londen, doch GuK door de veie tegenstrijdige berichten omtrent de uit te voeren geboekte orders in het industriegebied en hel verbruik van grondsioflen, zoouis ijzer eb staaL Ue bruto onuangsten van een aan tal spoorwegen ge ten trouwens ook nog wel aaineidmg tot eeuige nieuwe vei w achUngen voor de toekomst, ter wijl ueito-cijlers geruchten van divi- uendvernooging e. a. op ue Southern i'acitic onaersieunaeu. Er bereikten ons deze wees goede berichten om trent Denver eu Amalgamated, doch ol er grond is te verwachten, dat de Koersen zich sterker zuilen verheffen dan andere Amenkaansche fondsen, betwijfelen wy. De markt hier te lande luteresseert ons meer, vooral, waar Vrijdag het geld lot 5 3/4 pLt- steeg met de mededeeling, dat de postspaarbank in overleg met de Ne- ilerlautlsche Bank haar prolongatie opzegde, waardoor eemge schaarschte intrad echter is luiasi niet te deu ken, dat vooral in den staat der Ne- derlaudsche Bank geen verbetering zal intreden, eu meeat men, dat om onzen goudvoorraad te vergrooteu, cen beter middel was geweest schat kistbiljetten uit te geven, welke ook door het buitenland zouden zijn ge kocht. Echter schijnt het de directie der Nederlaudsche Bank beslist er om te doen te zyn, de speculatie thans tegen te gaan en wel tijdig voor het te Iaat is, door duur geld de speculanten te dringen, hun posities te verminderen. In alle afdeehngen is het dan ook duidelijk merkbaar. Tabakken, hoe wel met gunstige vooruitzichten, ge ven sterk verlaagde koersen te zien. Toch gelooft men, dat over het alge meen voor de verschillende tabakken nog hoogere koersen zyn weggelegd bijv. voor de Amsterdam Langkat, Bindjey e. a. Ook kleinere tabakken, zooals Sen- nali, wij wezen hier reeds vroeger op, zullen geen slecht jaar hebben, eD de prijzen, die deze maatschappij voor haar tabak gemaakt heeft, wijzen reeds op een winst voor dii jaar. De Rubbers hebbeD nog steeds niet voldoende vertrouwen van het pu bliek, hoewel duidelijk merkbaar is, dat groote posten in handen van bona fide-houders zijn, welke vooreerst nog niets zullen loslaten. Bij de min ste reactie komt dadelijk aanbod van angstige houders en vooral van dag speculanten, waar menigeen zich van enkele stukjes voorziet, om er met kleine winst uit te gaan. Deze orders maken met elkander groote posten uit. terwijl bij de instelüngoa in Amsterdam limieten in Rubber bij massa's loopen en een groot gedeelte hunner limieten-lijst in beslag De- men Ook Londen is wat flauwer voor Rubber, hetwelk met de moeilij ke beleenbaarbeid dezer aandeelen maakte, dat in het einde dezer week eene reactie intrad. Londen is vooral ook flauwer ge stemd door de kwestie, die zich heeft voorgedaan ten aanzien van de over neming van de Pnmanoekan en Ti- jassen landen door een Engelsche maatschappij van de Nederlandsch- itihisciie Handelsbank c. s., als ge volg waarvan üe uitgevoerde orders aan de Londeiische beurs zyn ge royeerd, aangezien er onjuistheden zyn weergegeven in het prospectus vuu de leeumg der uieuw opgerichte Anglo Dutch Plantation of Java, waarin bovengenoemde landen zyn opgenomen. Dok voor mijnen eu Petroleum wordt men kieskeuriger bij opnemiug in prolongatie, hetwelk niet mede werkt lol de vastheid onzer geneeie markt. Stadsnieuws Blosmententoonslalling. Terwijl de zalen in de gebouwen nog steeds prijken niet een wonder rijke weelde van kleuren en het oog des bezoekers met vreugde blijft wei den over dien bloemenschat, de fraai ste, die ooit ter wereld bijeenge bracht is gingen builen de hyacin ten, tulpen en narcissen haar kleur vlakken spreiden over 't heuvelach tig terrein ouder het hooge geboomte eu in de laagvlakte, waar de Frait- sche tuin zoo statig-sierlijk uitligt te gen den doinhieerenden bouw van 't Paviljoen. Lisse houdt zijn mooie volbloeniige randen in deze gazons gaaf en frisch. En dat duurt nog tot Maandag. Dan zet deze afdeeling tulpen in den rand. De gestyleerde iris, die Lisse links achter naar 't Koloniaal Museum toe heeft, staat vol uitgebotte hyacinten, 't Is een kleurig hoekje, maar beter zou dit vak tot z'n recht komen, indien er wat minder tinten genomen waren en 't geheel dus rustiger van toon was geworden, i-yiie kieurnuaiicee- rmg 1 Dal is een belangrijke swiuie voor den bloemist. Als uien eens zien wit, wat daarin bereikt kou women, ga men eens kykeu naar een perk der aldeeiiug Heemstede. Duar heelt men in rood, blauw en uog eenige anueie kleuren elk zeven iinie.i. boo klein zijn ue intervallen in ueze kleuren gamma s, dat het oog er oppervlakkig met méér Uuu een drietal tuiten ui onnet'scheidt. Een uiterst moeilijke kleurcombinatie «lus. eu dai met al leen, want ais ineu zeven nuances te gen elkaar wil zetten, dan nouUl <ut in, dal men zeven verschillende soor ten nioeuieu moet kiezen, die op tien zelfden t;:'l bloeien. Doet men «ut niet, dan woitll de harmonie iu 't ge heel verstoord. Dal dit tegelijk-in- bloei-breueea, wel eeus mislukt, blijkt by het bezien van een hyaciuten-perk aan de overzijde van deze laan. Daar is ook een bioemliguur in verschillende kleuren uugeylant eu deze iuzeuding zou bekroond zijn ook, indieu niet een der hyacintensoor- ten verkeerd gekozen was. Deze Soort kwam later in bloei en deed de figuur niet tot zijn recht komen. We zyn hier by deze perken m het heuvelachtig terrein van de tentoon stelling. Wat een schittering van kJeuren ,waar 't oog reikt Buitcnlandsch Overzicht Reeds meermalen slaakten we ver zuchtingen over het buitengewoon- hoog opdrijven van DE MILITAIRE UITGAVEN. Eigenaardig is het, boe de minis ters van oorlog er slag van hébben, om hun beg rooiingen te verdedigen. Een voorbeeld Gisteren behandel de de Oosteuryksche Kamer 't wets ontwerp op de leening van 220 mil- lioen kronen tot dekking van de bui tengewone militaire uitgaven. De minister van oorlog wees er op, dal de sommen, besteed voor de uit breiding van bet leger, in 1908—1909 de rampen van een noodlottigen oor log verhinderd hadden. Dat klinkt prachtig je zou zeggen, dat na zoo'n redeneering geen volks vertegenwoordiging nog tegen deze uitgaven durft te mopperen. Maar.... do verdediging van Z. Excellentie doet denken aan knetterend lucht- vuurwerk. Als we ons toch niet al te zeer vergissen, was de loop van het gebeurde aldus Oostenrijk-llongarije annexeerde de Turksche provincies Bosnië en Herzegowina. Door deze daad werden de Turken en ook de juloersche Serviërs kwaad eu dreig den met een oorlog. Nu is het mis schien waar, dat het krijgsgeweld voorkomen is door de oorlogsvaar digheid der Donau-monarchie, maar alle moeilijkheden, zelfs de kans up oorlogsgevaar, zou vermeden zyn ge weest, door de nalating der annexa tie. Het argument van den minister van oorlog gaat dus niet op 1 Hoe het ook zij, de oorlog is toen voorkomen W'as er maar iets ge daan, om de ONLUSTEN IN CHINA ook te voorkomen. Men weet, dat de ongeregeldheden vooral in de provin cie Hoenan voorkomen. Er blijken volgens de laatste telegrammen treu rige toestanden te heerscken. Enkele dorpen zijn al door de opslandelin gen verbrand en de woestelingen ruk ken dreigend op andere woon-com- alpxen aan, zoodat de vrouwen en Kinderen nu reeds uit angst daar vandaan vluchten. In aanplakbiljet ten worden alle vreemdelingen met ieu dood bedreigd. Deze hieUéUééiiugen zijn gedaan door zendelingen, die ook de vlucut genomen hebben. Intusscheu blijkt, dat de Chinee scho legeenng door het zenden van troepen aan deu opstand een einde tracht te maken. Toen de booten mei soldaten de rivier opvoeren, drenkte hel gepeupel eenige jonken met olie en zond deze brandend stroomaf waarts de booten tegemoet. De Britscbe consul, die gevlucht is. verklaarde dat bel liruscue consu laat te Cbangsja afgebrand ia. De Brilsche gezant te Peking heeft bericht, dat de ongeregeidlieden te Chaugsja en andere punten van Hoe nan weder erger zyn geworden. De oorzaak van den opstand is uog niet beslist bekend. Vertuuedelyk is bet eeu beweging om te protesteereu tegen de weigering der Chineescoe regcering, om spoedig een volksver tegenwoordiging in te stellen, maar... het kan ook zyn, dat de kometen er schuld aan hebben. Het zou niet de eerste keer zijn, dat onbeschaafde volkeren door het zien van een ko meet. die zu aanzien voor een soort waarschuwing des hemels, tot onge regeldheden overgaan. Er dreigen WEER MOEILIJKHEDEN IN MAROKKO en nu wel met Nederlandsche onder danen. Uit Melilla wordt toch aan de „Matin" geseind „De Nederlandsche firma Gebrs. Muiier, die eigenares is van een aantal mijnen in Spanje, Zweden en Algiers, heeft een groute hoeveelheid materiaal gezonden naar het kamp van de Drievorken, bij Melilla. De firma maakt in dit gebied toebe reidselen tot den arbeid, ondanks de protesten der Spaansche autoriteiten. De gebroeders Muller verklaarden, in antwoord op de protesten, dat zij door de bevoegde autoriteiten van het land (zou de Sultan Mueley Hafid bedoeld worden hun recht van prioriteit op de mijnen in deze streek hadden doen constateeren, en dat zij op wettige wijze in hel bezit der terreinen waren gekomen, waar de mijnen gelegen zijn. Zij voegden daaraan toe, dat zij de benoeming van een scheidsrechterlij ke commissie verwachten, die uit spraak zal doen over de mijnrechten, verkregen voor de afkondiging van het mijnreglement, dat voorzien is in FEUlLLEiON Naar het Duitsch. Door PAUL HENKENS. 46) De geachte officier heeft zooeven op scherpzinnige wijze het bewijs willen leveren, dat de moordenaar noodza kelijk zijn weg over het houten bal- con en het dak van den stal genomen moet hebben om in den tuin van zijn buurman te komen. Ik sluit mij te dien oo/iohte bij zijn meening aan, maar mijns inziens heeft hij niet den heenweg, maar den terugweg op deze manier afgelegd, daarvan spreekt, afgezien van andere bewijzen, alleen al het omgebogen uithangbord. Dat zóu nu door mijn cliënt expres tot breken toe omgebogen zijn, om den indruk te geven, alsof 's nachts een man zich van het houten balcon langs het uithangbord naar beneden had laten zakken. Deze bewering komt mij echter wat al te onmogelijk voor 1 Afgezien van het feit, dat men een zeer behendig turner moet zijn om zoo r. kunststuk te volbrengen zonder zijn licharoeHIP evenwicht te verlie- art 112 van de akte van Algeciras". Dat er iets niet in den haak is, blijkt ook wel uit het bericht, dat de Spaan sche minister-president Canalejus aan journalisten heeft medegedeeld, dat de regeering in de laAtste dagen zich heeft bezig gehouden met de betreu renswaardige incidenten die te Me lilla waren voorgevallen tusschen de militaire autoriteiten en builenland- sche mijnmaalschappijen. (Teekenend is, dat hier in het meervoud gespro ken wordt I) De minister voegde daaraan toe, dat de moeilijkheden tliuns uit den weg zijn geruimd, hij wilde evenwel niet mededeelen op welke wijze. Hel schijnt, zoo vervolgt het be richt, dat de onderhandelingen tus schen de regeering en de mynmaat- schappijen geleid hebben tot de over eenkomst, dat slechts Spaansche maatschappijenzich in de zone van Melilla mogen vestigen en dat deze hun arbeiders iu Spaansch geld moe ten betalen. IN GRIEKENLAND Is het nog niet volkomen rustig. De eerst opgeheven militaire bond geeft weer blijken van zijn bestaan. Dat zegt genoeg 1 Ook onderling zijn de officieren het niet eens. Een hevige twist tusschen twee hoofdofficieren van de marine, Ghiolopoulo9 en Toukalas, gaf aan leiding tot een duel op pistolen. Gliio- lopoulos werd bij het tweede schot gedood. Elders in dit blad kan men nog eenige bijzonderheden lezen over DE NOODLOTTIGE OVERSTROO MINGEN IN SERVIê. Ter aanvulling zij nog medege deeld, dat volgens de laatste berich ten de schade reeds op zes millioen gulden geschat wordt, en dat reeds 95 personen gedood zijn en 110 ge wond. En het water wast nog geregeld. Geheele streken eu steden staan on der water. EEN PRINS VAN MECKLENBURG. De groothertogin Alexandra van Mecklenburg-Schwerln, de erhtge- noote van groothertog F ried rich Franz van Mecklenburg-Schwerln, schonk gistermiddag het leven aan een zoon. LUCHTVAART-OEFENINGEN. De Duitsche keizer ls gistermiddag op het maiioouvreertenein te Hom burg v. d. Holte aangekomen kor ten tijd daarna kwamen ook de kei zerin en prinses Victoria Louise. Er was een groote menigte volks op het terrein, niettegenstaande hel we der somber was- De „Z. II" en de „P. II" kwamen boven bet terrein en de „P. II" land de zonder eenig ongeval. De keizer en de keizerin begaveD zich dadelijk naar de gondeL De „Z. 11vloog laag over Hom burg heen, intusschen daalde de „M. I" en daarna ook de „Z. 11". ROOSEVELT, de oud-president der V'ereenigde Sta ten, heeft Donderdagmiddag te Pa rijs, nadat liij president Fallières en minister Pichon bezocht en het tegen bezoek van deze beiden ontvangen had, een bezoek gebracht bij Loubet, den oud-president der Fransche repu bliek. Amsterdamsche Kout CCCXXIL Staat mij toe, geachte lezers, een groote schrede in het verleden terug te gaan. Toen ik den 31st en Decem ber 1903 het genoegen had mijn eer- ste Amsterdamsche Kout m „de Spaarnebode" te schrijven, gaf ik daarin een schets van de wijze, waar op in de voorafgaande jaren de Ou dejaarsavond te Amsterdam was ge vierd, speciaal hoe 't dan in de be kende bierkuil van Schiller op 't Dam rak toeging. Die „kuil" was toen eeu stukje Amsterdamsen leven, waar t cosmopolitisch toeging, waar als in een echte „cabaret" artisten van naam bij de piuno louter om de gemoedelijkheid een stukje zon gen, waar 't vol was iederen avond en 's Zondags planken op het biljart werden gelegd om hel te veel aan be zoekers zoowat te kunnen bevatten. Amsterdam-beminnende dagblad schrijvers o.a. de heer Róssing wijd den dan ook meermalen „artikeltjes' aan dit onderaardscbe verblijf, dat zen, dan zou een dergelijk misdadi ger met zooveel tegenwoordigheid van geest zeker niet op het idéé geko men zijn om een valsch spoor te ma ken, maar zoo mogelijk liever zyn eigen sporen uitgewischt hebben, waarvoor tijd ln overvloed voorhan den was. Ik beweer dus. dat de moordenaar na zijn misdaad over het houten bal con is heengegaan, en zich vandaar naar beneden op straat heeft laten zakken. Toen hij langs het open ven ster van de werkkamer ging. zag hij den beklaagde daar zitten slapen en in een plotselinge opwelling om de verdenking in een andere richting te sturen, heeft hij de banknoten mot den ketting uit zyu zak gehaaid en ze door het venster op de werkbank ge logd. Nu is wel is waar het graveermes van Beck in de borst van den ver moorden baron gevonden eu de offi cier slaat daaruit munt tegen mijn cliënt. In mijn oogen is dit feit alleen voor den vluebtigen beschouwer een bewijs tegen den beklaagde, den ou- bevooroordeolden eu verder kijken den beoordeelaur moet het do vaste overtuiging geven, dat mijn cliënt on mogelijk de moordenaar kan zijn. Ik beweer met vaste overtuiging, dat een misdadiger, die zoo slim is en met zooveel voorbedachten rode een dergelijke afschuwelijke mis ten minste een eigen cachet had, iets was dat men in een andere Neder- lundsche stad niet vond. Maar de „dikke" en de „magere" Schiller gingen ter ruste, bun guitar es wer den voor altijd aan de wilgen gehan gen, de piano werd door de „polizei" verboden en sinds dirie jaar bad de „kuil" in de hoogste mate tering. Nu is het einde nabij. Met den iaatsten klokslag dezer maand z&l ze voor goed worden gesloten en een typisch plekje tot het verleden bebooren. Met Koninginnedagen, Kroninga- en andere feesten moest heel Amster dam en de overgekomen „provincie" naar de kuil. Was-je daar met ge weest, dan had je geen feest gehou den. Maar als nu de laatste week van Mei de feeslklok door de Amsielsiad beiert zal men tevergeefs zoekeu naar een plek, waar zoo ongedwongen de vroolijkhejd hoogtijd kon vieren als hier. Zoo verdwijnt heel het oude Am sterdam, ook vooral in de volksbuur ten en de novellistische beschrijvin gen van Justus v. Maurik beginnen waarde te krijgen voor de antiquitei ten-handelaars. Toch is sommige ver andering nog wel eens verbetering al gaat het romantische cachet ook verloren. Zoo zal nu weer een com plex van krotten iu de omgeving van de Willemstraat worden opgeruimd. Het geheele blok bestaande uit kleine, armoedige huisje, rnqt afgesleten, donkere trapjes, waarbij het acroba tische kunst vereischt geen ongeluk te krijgen bij het op- of afklimmen, doorsneden door „gangen" eu „slop pen", waarin ook al weer menschen wonen, zal worden afgebroken en op die plaats zullen ruime, moderne ar beiderswoningen verrijzen. Een groot gedeelte der oude perceelen valt m de termen om onbewoonbaar ver klaard te worden en hierdoor zullen de kosteu der onteigening natuurlijk niet onbelangrijk dalen. Die •„onbewoonbaarverklaring" heeft voor sommigen wat voeten in de aar de en met recht kan dan ook in vrije navolging van een Fransen dichter gezegd worden het is eeu harde tijd voor do arme. huisjesmelkers. Met een klein kapitaaltje verdiende je zonder te werken rijk je brood on danr verschijnt do bouwpoLitie op de vlakte, timmert wreed aardigi ijk cen bordje met „onbewoonoaar ver klaard" op je „eigendommetjes" en je bent geruïneerd. Ik heb er één zoo gekend. Hij had niets geleerd, zyu geestelijke ontwik keling stoud beuedeu alle peil. Maar loeu hy juist meerderjarig was. stierf zyu vader eu het tem een sommetje uit, waarvan hij eeu „zaak met ver gunning op eeu druk hoekpunt kou koopen. Het ging aiies „vuoi ve toon bank", maar het ging opperbest. Na een paar jaar had hy al zooveel over gelegd, dat hij eeu huisje op Katten burg kou koopen. Een jaar of tion later was hij vermoeid van 't „koste- lemen", hij ging vau zijn welverdien de rust genteten. Al zyu geld had hij in zes eigendommetjes omgezet. Wel lagen er „zilveren pannen" (hypo theek) op, maar wat deed dit ter za ke'/ Als hij zijn hypotheekrente had voldaan, maakte hij van zijn betrek kelijk klein kapitaal zulk een winst, dat hij er rijk van kon leven. Heerlij ke jaieu van done lal menie oioaeii voor irem aan. liy rustte zes augeu, ausuiuul, op twee stoeien eu n aio uiieen <les .waunuags, dan moest ny luopeu naar kauenuurg en oen Jor- I hy was een der eersten» ulo in ue- icr- ïueu viel om geruiueeru to worden. Up al zyu eigenuuinuietjea kaam net go vieesuö bordje, hy moest ze voor cen prirye veikuopeu oil toen de hypo theek was terugbetaalt), bieel or juiol genoeg over, nat hy eigenaar kou worden vau ecu melksalon. Weg is nu zyu rusthy moet den heeien dag, uiel êen, niet zes, maar zelfs zeven m de week klaar staan om glazen melk of koppen chocolade in ie schenken eu zijn klanten te bedienen en kon hij zich vroeger de luxe van hielstuk wel pormitteeren, nu is hij gelukkig als er geregeld spek up tafel komt. Eeu ooeenbilk had hel den schijn of voor deze categorie éigenaar s be tere dagen zouden .aanbreken, dat was toen deze weck ue couranten vermeldden, dat de heer Hendriks door verschillende raadsh-ien ge steund zou worden als wethouder iu de vacature-üelprat. Maar hel bleek, dat de correspon- duad begaat; niet, nadat hij den strijd volstreden heeft en alleen nog maar een lijk voor zich ziet plotseling zoo bang als een haas wordt, zoouis de openbare aanklager ons wil doen gelooven. Een man, die zoo'n moord begaan heeft, moet stalen zenuwen hebben, hij bekommert zich niet om de half open, hern gebroken aan starende oogen van zijn slachtoffer. Ziin denken en drijven is alleen daarop gericht om zoo mogelijk alle sporen, die tot zijn aanhouding zou den kunnen leiden uit te wisschen. Hij. die toch zijn eigen Instrument uitstekend moet kennen, omdat hij zelf de letters daarop kunstig heeft aaugebracht, zal zeker niet de onver - göellijke domheid hebben om in de bloedende wond het wapen achter te laten, dat hem dadelijk voor de ge heele wereld als de moordenaar zou doen kennen Ook in deze uitw ijding vau deu officier mis ik dus overtui gende logica. In eeu roman mag het als heel natuurlijk worden voorge steld, dat een verharde booswicht, door het wrekend zwaard van den nemesis getroffen, plotseling voor de folteringen van zijn eigen kwaad ge weten vlucht en daardoor den verra der op de plaats van de vreeselijke misdaad zelf achterlaat, in onzen nuchteren en practischen tijd komt zooiets niet meer voor. Een misdadi ger, die de koelbloedigheid heeft, een moord te begaan, die beschikt ook ze ker tienvoudig over de noodige kalm te, die hem jn staat stelt de vruchten van zijn daad geheel te plukken eu zijn spoor voor zoover het ln zijn macht slaat, uit te wisschen. Bovendien gaat deze voorstelling van den geachten officier van justi tie nog aan een andere onwaarschijn lijkheid mank. Gesteld, dat mijn cliënt de misdadiger is geweest, dan moet hij toch eerst den moord be gaan hebben en eerst duarna, kon hij, daarop wi'st immers ook do geconsta teerde strijd tusschen den moorde naar en zijn slachtoffer er aan den ken, den sleutel van de brandkast on der hel hoofdkussen vandaan te ha len en aan het openen eu uitplunde ren van de brandkast beginnen. Het zou zoodoende iemand, die koelbloedigheid genoeg bezat voor de ze zeer tijdroovende bezigheid, zeker heel gemakkelijk gevallen zijn, eerst liet graveermes weer bij zich te ste ken om zoo bet grootste bewijs tegen hem uit de wereld te helpen. Ik ge loof, dat er niemand hier in de zaal Is, die aan de toerekenbaarheid van mijn cliënt twijfelt, zooiets zou ech ter aan het werk van een krankzinni ge doen denken. Kunnen wij echter met dit denkbeeld van den officier niet instemmen, dan vervalt ook zijn verklaring van het ontstaan der druppels kaarsvet. Met fijne berekening heeft de aanklager hei hoofdargument vau niijn verdedi ging vooruil willeu afsnijden en on mogelijk maken, ik bedoel q.L het bloedige handspoor in de gang tus schen de kamers der verboorden. Of schoon h:: u dit spoor roerend schil derde als afkomstig van den door be rouw gekwelde» moordenaar, wilde hij u de overtuiging bijbrengen, dat de struikelende misdadiger onmoge lijk een flink houvast op deu gangloo- per kon krijgen. Met andere woorden, hij wilde voor u het ongehoord groo te, onoir.stootelijke onderscheid tus schen het gevonden spoor eu de hand van mijn cliënt verkleinen en als heel gering doen voorkomen. Ik stel daar een andere eu naar mijn inzicht veel waarschijnlijker opinie tegenover Uit het getuigen verhoor is ons gebleken, dat de over ledene Dora v. Gerslouberg precies wist hoe zij de braudkast moest ope nen, want ai meermalen was haar door haar oom het openen en sluiten toevertrouwd. Wat is nu aannemelij ker, dan hetgeen ook door den offi cier als uiel onmogelijk is aangege ven, dan dat zij minstens uieuepiich- tig is aan den moord van haar oom. Ik stel mij de feiten aldus voor, dat zij tegelijk met huar medeplichtige de slaapkamer van haar oom is bin nengekomen. Terwijl de eerste nu nog in een strijd met den ongelukki- Vooral de prachtige plekjes tus schen de boomen we wezen er straks al op verrassen den bezoe ker in buitengewone inato. Die stille perken vol kleur en vaak sierlijk van vorm liggen onder de even-beschadu wing van de boomen, die evenwel uog maar armelijk van kruin suian, uog mooier, dan in de volle lichtvalliug. Het licht op de bloemen wordt ver- scheidener van toon. wanneer de tak kon-warreling de zonstralen zeven. De prachtige doorkijkjes tusschen het geboomte worden daardoor van een ongewone bekoring. In fel-zengenden gloed van kleur heffen de tulpen haar fraai-gebouwde bloemen in sier van lijnon uit 't doffe Toen van het welvend blad Narcis sen schitteren in het geheele tinten- gamma van geel van de hleeke nuan ce af tot de oranje-achtige scbakee- ring toe. Bij de beschrijving van de vollegroudslentoonstelling wezen we er al op, welk een grooten omvang de narcis-cultuur in de laatste jaren heeft bereikt. Hier kan hei nog u gast gaan aan zeer mooie soorten. De trornpet-narcis, de vorm die thaiia het meest voorkomt, staat bier in alle grootten. Sommige hebben een kolossale trompet (de middenkrans van bloemblaren; met een fraai gebo gen rond. Uitgeest blijft nog stee-is vasthouden aaD de tros-narcis. die mei eeu heelen tros van bloemen aan een steel de trompet-narcis heeft er maar een aan eiken steel. Dit is vrijwel de eenige plaats i!; mis land, die deze kopjes-en-schoteltjes", ge lijk de spraakmakende gemeente ze noemt, nog kweekt Zij hebben een felle concurrentie van do trompet narcis te doorstaan en 't Is de vraag of zij zich op de zullen kunnen handhaven. Eeu zeer verbeterde soort van de ouue poelicum, een vlakke, witte narcis, is mee onder de vele, ook een kruising van deze en de trosnarcis, die de poëtaz opleverde. De aandacht verdienen de narcis- perken niet ouderbeplanting Daar heeft men onder de h oog-sten ge h ge bloem kleinere bloemen geplant, b v. de druifhyacint of de anemoon. D« moeilijkheid is hier weer de kleur combinatie en het te lijk-in bloel- brengen der beide soorten Voor *t kiezen der onderbeplanting is veel smook noodle, want zij mag niet overheerschend-van-kleur zijn, waordoor de eigenlijke 1-enfonting niet tot haar recht komt, en zij mag nog minder druk van toon zijn In dit opzicht is 't perk met viooltjes, krans jes enz. als onderbeplanting af te keu- We bekeken reeds eenige hyacinten- perken On 't buiten-terrein staan zij nog in gronf sre'al deze eigenaardige bloèmem wier tros=en druipen van kleur en op de heele ten' =telliug de lucht zacht-welriekend maken Zij staan er iq breede rijen, als einds op de bollen-landen, maar ook in sierlij ko ficruren. zoo los als men hvacio- ten maar ^roeneeresi kan. De afdeeling Bloemen- do al, die op de Eerste tijdelijko teiv toonstell'"" zulk een keurige verza rnelin? dezer bloemen zond, plantte hier buiten ook nog een heel mooi perk. De afdeelintr Rennch'-or-t: Vogelen zang gaf eveneens een mooie cdlpnie hvnointen. Meerdere namen te noe men is W wel doenlijk. Deze volle- grondstentoonsfelling toch omvat do geheele bollenstreek vuii ons land. Van <te Zeeuwsoiio eilanden tot bak huizen toe zyu iuer ei logen wuur- cugd. Schouwen, 't esdaud, do Zuidhollandscne duiusu jveiine- ui er land en De Streek, zij a:le zunueD h»er 't besla wat ze hadden. Overigens wijst de iyst der bekro ningen de mooiste inzenuiageu aan. Ue hoeren A. F. Bijvoet. G. vojj oer liorsi eu E. Kersten, keudeu voor nyaciuteu de volgende b- uigan toe Buiieu programma. Perk no. 2, in zending afd. Lisse, le klasse Eero- prijs. Aon de navolgende inzendingen zyi. eereprijzeu toegekend in de volg orde, waarin zij hieronder vermeld staan. Prijsvraag no. 23 van het pro gramma. Afd. OverveenBloemendaal, en Voorhout, gelijke prijsafd. Uiiio gom, afd. Sassenheim. aft. Hcenkslé de, afd. Sussenhrim. afd. Bennebroek Vogelenzang. Prijsvraag uo, 24 van het piogram ma. Afd. Noordwijk, afd. Bever-* wyk. iu de eerste zaal van het hoofd ge bnuw vindt men een nieuwe hya cint, die ter eeie van de echteenooie van den Burgemeester ..Lady Boreel" ge gewikkeld was, gelukte het l>ira, deu sleutel onder hel hoofdkussen vandaan la faaJeu. Zij snelde naar de aangrenzende kamer, opende do kast en plunderde haar uit. Het spreekt van zelf, dat zij, vooral wanneer men aanneemt, dal zij het rumoer van den strijd in de slaapka mer hooren moest, buitengewoon op gewonden was Haar handen beefden, zij moest bukken om het sleutelgat vuu de kast te vinden, daarbij kun nen er druppels kaarsvet op den ou- dersten rand van de kast gevallen zijn. In huar opgewondenheid im-j zij den sleutel iu de kaat gelegd en ce deur sloeg toe. Als men dit aanneemt wordt ook «ie anders geheel onhegr:\\e om standigheid duidelijk, dut er bee) welulg uit de kast gestol ,-n was, dat het grootste gedeelte totaal mei aan geroerd ia Men moet niet zeggen, dat de mis dadiger zoo verstandig geweest is. de èilecten u> lateu tiggon. Zooveel vrees voor publicaties vau de pol tie bezitten inbrekers eu vooral zoo'n bloeddorstige schurk als da moorde naar van boron v Er.glcr Dieet zyn geweest, gewoonlijk niet. Hy zou stellig ten minste geprol.-.-erd hebben, de papieren van waarde aan den man te brengen. i (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 9