GORDIJNEN Groote afslag Moederschap SCOTT'S Emulsion '1 N. V. Bronwaterfaijriek „Hollanu" - A'dam Ged. Oude Gracht 11, Cronjéslraat 7 cent de 5 kop k 34. Heden ontvangen: Delftscbe en Leidsche Grasboter. Th. HOOGEVEEN P. P. RIETFORT, GEBR» SPOELSTRA, Technisch- en Electro-Technisch Burean, Electrische Beclame- en Feestverlichtingen 1883 geschiedde toen de toenmalige minister Heemskerk de Staatscom missie voor de Grondwetsherziening presideerde, doch zich bepalen tot een woord van welkom tot de aan wezigen in deze eerste vergadering der oommissie. EEN DRAMA. De student jhr. G. v. S., dio Zater dag voor 8 dagen te Rijswijk me vrouw VV. door revolverschoten dood de, en zich daarna zelf verwondde, is Zaterdagmiddag jl., door e<*i ver pleegster en een veldwachter in gerkleeding begeleid, per auto de Roode Kruis-inrichting in de Jan van Nassaustraat naar het huis van bewaring La 's-Gravenhage overge bracht. HOOG WATER. Men meldt uit Weesp De Vecht bij Weesp staat zeer hoog. De oevers zijn onder geioopen. ongelukken. Op de steenfabriek der heeren Van Lookeren Campagne te llellouw, ge meente Haarten, gebeurde eeu droe vig ongeluk. De werkman Van Hor sen, 30 jaar oud, geraakte bij bet zandstrooien onder de locomotief en was terstond dood. De ongelukkige had een vrouw en kind. DE BARON1ELAAN-QUAESTIE. Naar het „D. v. N." verneemt, is het advies van den Raad van State inzake het beroep van Breda's meenteraad tegen het bekende besluit der Gedeputeerde Staten, dezer dagen verzonden. Het advies moet niet ongunstig zijn voor het beroep van den raad. Bin nenkort kan de Koninklijke beslissing worden tegemoet gezien. HET WELDADIGHEIDSBLOEMPJE. De Nederlandsche Centrale Veree- niging tot bestrijding van tuberculose beeft voor 30 April bij een Haagsche firma niet minder dan 375.000 Julia- na-bloempjes verkocht, om op den verjaardag der Prinses door jonge dames in Nederland te worden ver kocht. banken van leening. Het voornemen bestaat de Memo rie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffen de het wetsontwerp tot 'regeling der banken van leening zoo tijdig in te dienen, dat de Kamer in de gelegen heid wordt gesteld dit wetsontwerp nog vó6r liet zomerreces af te doen, DROEVIG ONGELUK. Een tweejarig kind in de Neer- lands Tuinstraat te Arnhem is uit de wieg gevallen. Noodlottigerwijze viel de kleine met het hoofd omlaag in een pot met warm water, welke naast de wieg stond. Hoewel terstond ge- neeskundigo hulp werd verleend, ge lukte het met de levensgeesten op to wekken. Het kind was gestikt NOODLOTTIGE BRAND. Te Lommei (N.-Br. grens) is het koffiehuis met winkel van de weduwe Vreijs, afgebrand. Een der knechis, een zekere Peelkens, beliep bij het redden van eenige goederen zulke hevige brandwonden, dat hij thans aan de gevolgen is overleden. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. Een sympathieken wenscli heeft, naar het Hbld. verneemt, II. M. de Koningin geuit. Wetende hoe verlangend de bevolking der hoofdstad is om naast het Ko ninklijk Echtpaar Prinses Juliana in haar midden te zien en te begroeten, beeft II. M. te kennen gegeven, dat Zij met do Prinses vele rijtoeren door Amsterdam wenscht te maken en in verband hiermee zoo min mogelijk of- ficieele bezoeken wenscht af te leg- geu. (De uitvoering in het Concertge bouw is hierdoor reeds van het pro gramma verdwenen). NEDERLANDERS IN MAROKKO. In het nummer van Zaterdag heb ben wij eeoi bericht uit den Matin' overgenomen betreffende een Neder- landsche firma, eigenares van een aanbal mijnen in Spanje, Zweden en Algiers, die toebereidselen zou ken tot ontginning van mijnen op het Drievorkenschiereiland nabij Melil- la. Het Frunscbe blad beeft den naam dezer firma verknoeid, bedoeld was de firma Wm. H. Muller en Co., de groote reeders- en handelsfirma thans te 's-Gravenhage gevestigd, die zich in Marokko mijnconcessies wist te verzekeren. JUBILEE GIST- EN SPIRITUS FABRIEK. De Nederlandsche Gist- en Spiritus fabriek te Delft herdacht Zaterdag op feestelijke wijze haar 40-jarig be staan. Te 11 uur werd liet bedrijf stop gezet en waren de leden van het personeel, met vrouwen of verloof den de gasten der directie aan een feestdisch, waaraan niet minder dan ruim 1400 personen aanzaten. De di rectie deelde mede, dat het personeel voortaan met een kapitaal 200.000 optreedt als deelgenoot in de onderneming. De eerste 100 aan- deelen van f 1000 zijn volgestort,, door van de loopende exploitatie een ton gouds daarvoor te bestemmen, de tweede Serie zal worden volgestort, door telkenjare 5 van de overwinst boven 5 van liet kapitaal tot dit doel aan te wenden. De arbeiders zul len certificaten ontvangen van deel- gorechligdheid in de winst dezer aan- deeien, elk naar de mate van zijn loon. Koloniën Rechtszaken HINDERLIJK VOLGEN. Wegens hinderlijk volgen tijdens de jongste werkstaking is tegen vier timmerknechts, te Heerenveen, ieder "6 dagen hechtenis gerequireerd. DE CHOLERA OP JAVA. Dato 29 Maart wordt uit Batavia aan de „Sumatra Post" geseind Aan de cholera zijn te Batavia 10, te Semarang 32 personen overleden. Te Soerabaja 30. HONGERSNOOD TE REMBANG. In Rembang bestond, volgens een telegram van 30 Maart uit Batavia aau de „Sumatra Post", weer vrees voor hongersnood. Letteren en Kunst FALKLAND ÜÜOste. Heem, Heyermans Jr. schreef Zater dag in 't Ilbld. z'n 600e Zaterdagavond schets. De redactie spreekt lu een ar tikeltje haar waardering over dezen medewerker uit. Namens een commissie uit de le zers werd den auteur te Berlijn een geschenk aangeboden als eerbiedige buide. Kerk en School EERE-DOCTORAAT-SCHEURLEER. In een plechtige bijeenkomst van den Senaat der Leidsche universiteit zal Donderdag 28 April de doctorale bul honoris causa in de Nederland- sche letteren uitgereikt worden aan den heer D. F. Scheurleer te 's-Gra- venhage. GROENLOOPEN. Men verzoekt het volgende mede te deelen: Do vereenigde besturen der Nedei- landscho Studenten corpsen zien zich genoodzaakt, naar aanleiding van de circulaire, onderteekend door man nen, wier namen niet zullen nalaten grooten indruk te maken, met alle kracht pp te komen. Ie. tegen de onjuiste en eenzijdige voorstelling die in voormeide circu laire van den groentijd gegeven wordt. 2e. tegen het gemis aan vertrouwen in hen, die met de leiding van den groentijd beiast zijn, en spreken er derhalve hun teleur stelling over uit dat de onderteeke- 3iaais dier circulaire niet in de eerste plaats aan die besturen hunne bezwa ren hebben kenbaar gemaakt Gemengd Nieuws DE KOMEET VAN HALLEY. De komeet is naar uit Engeland gemeld wordt ook te Gibraltar duidelijk met het bloote oog gezien. De staart gaf een helder licht; hij strekte zich wel over 4 A 5 graden uit. MIJNONGELUK. Alweer komt het bericht van een ernstig mijnongeluk uit Amerika. In een mijn in de nabijheid van Amster dam in Ohio had een ontploffing plaats. Zes lijken van mijnwerkers zijn reeds gevonden. De mijnongeluk ken volgen elkaar in den laatsten tijd in Amerika wel snel op. MARK TWAIN. President Taft was een der sten, die werden in kennis gesteld met het overlijden van „Mark Twain". De doodstijding ontroerde hem diep, en hij zeide van den doode: „Mark Twain heeft nooit één regel geschreven, die een vader niet aan zijn dochter kan laten lezen." UIT VENEZUELA. Uit Caracas wordt gemeld, dat pre sident Gomez, volgens de bepalingen van de nieuwe Grondwet, afstand van het presidentschap heeft ge daan. Men twijfelt echter niet aan zijne herkiezing. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. NBjfVSït Odol-Pastal 15-30 enSOcL Scott's Emulsion zorgt voor eene normale vorming en krachtige ontwikkeling van kind, indien de moeder vóór de geboorte het kind Scott's gebruikt. Moeheid en zi wachtige neerslachtigheid worden tevens ver meden. En na de geboorte van liet kind ga te gebruiken, waardoor weldra, sneller dan door eenig ander mid del, de verloren kracht terugkeert. Scott's Emulsion is gemakkelyk in te nemen en zeer licht verteer baar. De echte Scott's Emulsion wordt uitsluitend bereid door Scott Bowne Ltd., Londen, Engeland, wier naam en fabrieks merk (de Visscher met de Visch) op elke verpakking voorkomt By alle Apothekers en Drogisten» t Sport en Wedstrijden VOETBAL. Nederland-Duitschlaud 4—2. VóóR DEN WEDSTRIJD. liet weer was fameus slecht, toen we Zondagmorgen naai' Arnhem to gen, niet heelemaal gerust, of de matöh wel door zou gaan. Trooste loos grauw zag de lucht, uren lang viel hemelwater, plassen overal. Dat zou een wedstrijd worden I Gelukkig werd het tegen den middag wat beter en toen we het terrein van Vitesse bereikten, was het zelfs droog. Daar was een enorme menschen- menigte van 6000 man minstens, wier voefbnllievend hart.... en vooruitge nomen kaarten hen niettegenstaande het droeve weer naar Arnhem had den getrokken,, Die menigte zat samengepakt In een kolossale overdekte en verschei dene open tribunes langs de lengte zijden van het veld en verder bestond ze uit dichte rijen staande kijkers. Het veld van Vitesse, dat windvrij verscholen ligt in een bosch, bleek uit zandgrond te bestaan en was daarom droog, het had alleen wat gelijker kunnen zijn, met minder hin derlijke grasbosjes. Waar anders de bal ligt te wachten op den aftrap, had zich een muziekkorps gelegerd. Tegen half drie verscheen de bloem der voetballende Nederland - sche jongelingschap in sprekend oranje, begroet door het Wilhelmus. Even later- volgden de Duitschers, in zwart, wit en rood, een adelaar op de borst. Onmiddellijk werd „Die Wacht am Rhein" ingezet. Deze Oos telijke buren bleken geenszins die pootige Germanen te zijn, welke wij ons hadden voorgesteld. Ér liepen er een paar bij, d;e niet voor de poes waren, maar over het algemeen wa ren onze mannetjes zwaarder, Om 2.36 blies Howcroft de spelers op bun plaats, en kregen we do vol gende opstelling Duitse li land: Schmidt, Hollstein, Hempel, Pötsch, Breunig, Unfried, Philipp, Kipp, Flck, Geehrts, Wegele. Nederland: Kesslev, Thomee, Francken, Lutjens, Welcker, Ilörburger, De Korver, Bosschart, Otten, I-leytiug, Becuwkes. HET VERLOOP. Nederland trapt af, direct heeft de Duitsche voorhoede den bal te pak ken, de out-line maakt dicht bij de corner-vlug een eind aan hun ren. Een aanval der Nederlanders volgt, besloten door een prachtschot van Francken, dat iets lager had moeten zijn en tegen de lat belandt. Onmid dellijk wordt weer ingezet en door Schmidt gehouden, ten koste van een corner. Deze, door Welcker onvol doende genomen, veroorzaakt wel een scrimmage voor het Duitsche doel, doch de ba! komt vrij en de rechtsbuiten Philipp probeert Beeuw- kes met een te ver schot. Een tweede gevaarlijke aanval van Nederland, waarin Thomee uit een moeilijke positie het leder nog tracht om te halen, blijft zonder succes. Duitschland treedt weer op, een van onze achterspelers glijdt uit, Bos schart redt net bijtijds. Otten heeft de handen vol aan de snelle wiug PhilippKipp, vooral de laatste is bijzonder vlug, komt eens vlak voor Beeuwkes, plaatst echter te gemakkelijk. Reeds zijn 20 minuten verloopen, blijkbaar vindt Bosschart het tijd, dat de score minder blank wordt en lost een reusachtig schot, dat gezeten zou hebben, als de goal acht maal zoo hoog was geweest. Vijl minuten later zorgt Otten voor een verrassing, welke een doodsche stilte door het publiek doet varen. Een voorzet van. Philipp kopt hij in eigen doel 1 Dit lolcl een hardnekkig volgehou den aanval uit der Nederlanders, bij na alle Duitschers gaan verdedigen, waardoor de gelegenheid tot schieten minimaal beperkt wordt. Francken weet ten slotte het leder vrij te krij gen, schiet weer legen den paal, de bal stuit af tot voor Lutjens' voet, die keihard inzendt. Schmidt tracht iiug te houden, het projectiel glijdt tusschen z'n vingers door. (1—1 na 31 minuten). Een periode komt, dat Nederland overwegend sterker is, en waarin Francken een zeldzaam kansje ver gooit. Weer zoo'n snelle doorbraak der Duitschers, Kipp mikt op het lin ker bovenhoekje en slechts 2 decime ter scheelt het, of Beeuwkes had moe ten visschen. Welcker belandt voor de zooveelste maal tegen de ijzerdraad-afsluiting door zijn groote vaart, en blesseert zich het publiek roept om Chadwick, die in minder dan geen tijd den kleinen advocaat weer op z'n voeten heeft. Een te ver opdringen der Neder- landsche verdediging stelt den Duit schers in staat, om even vóór half time door middel van Geehrts No. 2 te deponeeren. Germania leidt der halve met 21 en we zien de toe komst donker in, hoewel Nederland de sterkste is. a rust zetten onze mannen er direct in een aanvallen-reeks alles op om den achterstand aan te zuiveren. Kalmte en berekening hebben de voorhoede evenwel verlaten, verre en onzuivere schoten zijn het gevolg. Het geheele elftal is in actie. Ilör burger, een boel beter dan vóór hall- time, voedt uitstekend. Thomee schiet den Duitschen doelwachter in han den. Een enkele Duitsche doorbraak on derbreekt deze periode van Neder- lund's overwicht, Wegele brengt het Nederlandsche doel in zeer ernstig gevaar, doordat Beeuwkes valt, maar het loopt goed af. Dan huist de bal weer voortdurend op de andere lielft, en alleen door het onberaden spel van ons quintet blijft een doelpunt uit. Het is een zenuw achtig, gejaagd geknoei voor doel, talrijke onproductieve schoten wor den gelost, om toch maar gelijk te maliën. Eindelijk scoort Thomee uit een door Kessler genomen corner, (2—2). De onzen blijven het heft in han den houden, Frnncken heeft alweer pech, schiet eventjes over. Aanval op aanval volgt, de Duitschers be ginnen meer op den man te spelen en Mr. Welcker ligt menigmaal tegen de vlakte. Daar gaat de lichte Duitsche voor hoede er weer van door, Wegele heeft den bal voor liet inschieten, schiet echter meters naast. Welcker neemt een corner, Hollstein doet Otten na kopt in eigen doel. (3—2 voor Nederland.) Vóór tijd kogelt Thomee nog een var maal en heeft succes met een keihard schot, dat vlak onder de lat tusschen de handen van Schmidt doorvliegt. (4—2). Howcroft hlaast tijd, de menigte barst los in een eindeloos gejuich, fanfares weerklinken, en onder het zingen van het Wilhelmus beweegt do massa zich naar den uitgang, bo ven hen uit de Oranje-shirts. HET SPEL. Dc Duitschers hebben getoond niet gering te schatten tegenstanders te zijn. Vooral vóór half-time vertoon den zij mooi spel, hetwelk deed den ken aan dat der Belgen in Antwer pen. Een verbazend op den bal zit ten, zeer snel verplaatsen en allemaal hard werken, ziedaar hun goede eigenschappen. Tactisch echter nog niet voldoende ontwikkeld, niet zui ver combineerend, de voorhoede ge vaarlijk door haar vlugheid, echter niet voor doel, wegens schieten van le grooten afstand en houdbaar plaatsen. Een goede middenlinie, de gelijke backs, een goed elftal, zonder nu juist superieur te zijn. Na half time véél minder dan daar vóór. Schmidt, de keeper, een der besten. Hot Nederlandsche elftal vertoonde lang niet dat schitterende spel als in Haarlem tegen de Belgen. Francken niet bij schot, Ilörburger vóór half-! time weinig op dreef, Heyting onbe vredigend. Vóór half-time velen dik wijls te langzaam, daarna geknoei voor doel. De Korver uitstekend. Howcroft leidde tot ieders tevre denheid. Het was een wedstrijd waar in wederzijds zeer fair gespeeld werd en zonder hinderlijke incidenten. Wel eigenaardig, dat aan beide kanten in eigen net gescoord werd. De overwinning is absoluut op zijn plaats en het bewijs geleverd, dat ons nationaal voetbal nog staat- boven dat der Duitschers. HAARLEM II—R. A. P., 5—1. De kampioenen van de tweede klasse B. zijn van een koude kermis thuis gekomen. Met niet minder dan 5i gingen zo op 't Schoterwegveld togen de roodbroeken-reserves ten onder. En dat nog wel „au grand complet!" Even over tweeen fluit scheids rechter Schwippert de elftallen in het veld en ten aanschouwen van een zeer klein publiek wordt afgetrapt. Haarlem is dadelijk in dc meerder heid, de uitvallen derAmsterdammers zijn slechts sporadisch. Na 'n kwar tier maakt Wilhelm no. 1, een doel punt dat voor 'n goed deel aan de bo venlat te danken was.Tot rust blijft do stand zoo. Na de pauze hebben de Tood-zwart-geblokten al heel weinig meea- in te brengen. Eén minuut na 't1 herbeginnen heeft Jan Bakker, die de ster van het veld was, no. 2 ge maakt, vijf minuten later volgt no. 3 j van Wilhelm. Dnn komt R. A. P. even los en Herckenraih slaagt er in Frits Veen te verschalken en den stand op 3—1 te brengen. Verdei- komen do Amsterdammers ook niet en Haarlem slaagt er door Wilhelm en Jurrïo llaak in den standi op 51 le brengen. i Met die cijfers komt het einde. Haarlem II strijdt dus ook de vol gende week nog voot den beker mede. Wat R. A. P. betreft, de wedstrijd, heeft ons dit geleerd: De Amster- damsclie kampioenen zijn een eerste lt! asse-se,hap n i et waardig! Bij Haarlem waren 't best: Jan Bakker, Verwey, Muller en Wilhelm Jurrie Haak miste eens een straf schop. Scheidsrechter Schwippert voldeed wel. PAARDEN. KENNEMER SPORTCLUB. Naar vernomen wordt zullen er dit seizoen op de baan te Bergen (N.-H.) geen wedstrijden warden gehouden. KEGELEN De stand an den vrije-baau-wed- strijd van het internationaal kegel- concours te Amsterdam vermeldt B. Geels uit Haarlem, als No. 12 met 47 en N. C. Hin, uit IJmuiden, als No. 16 met 46 punten. NIEUWEN LEVENSLUST is®: aan allen, wier lichaama- en zenuwkracht In den zwaren atryd om het bestaan geleden hebben, die van hevige ziekten hersteld zyn, wier gezondheid in de koloniën door het daar heerachende uitputtende klimaat ondermynd is GEEFT SANATOGEN. Want Sanatogen is phosphoreiwit, dat in staat Is de door ziekte of overspanning verloren gegane lichaams- co vooral zenuwsubstanties te vervangen. Meer dan 12000 professoren en artsen bevelen Sana togen aan. Onder de meest beroemde vertegenwoordigers van kunst en wetenschap heeft Sanatogen de warmste aanhangers. De echtgenoote van den bekenden noorschen dichter Björnson schreef onlangs aan de fabrikanten van Sanatogen als volgt: „Björnson gebruikt" dagelyks Sanatogen en vindt, dat de werking van dit wonderbare versterkings middel hem buitengewoon goed doet Ook onze arts is van de zelfde meening." Sanatogen is verkrygbaar in alle apotheken en drogis teryen in pakkingen van Gld. 1.— tot 9.—. Voor kostelooze en franko toezending van uitvoerige brochures richte men zich aan den Gen. Verteg, der Sana- togen-Werke B. Harrenstein, Amsterdam, Heerengracht 278. Kanstmattgs Apsnta18' st. Drachenqiulls11 Emser15 Facbingcn15 Frans Jozef B. W18' st. Vlotiy25 VictoriaII WllOonjen25 ALLS» PER LITERSCHROEFFLESCH. VerkrlJoliaar bij D L. KEUR, Apotheker, Zijlstraat 73, Iel. 448 (2s. Speciaal Ingericht voor 't VERYEN en CHEMISCH REINIGEN (nettoyer a sec) van alle voorkomende Over-, glas-, trap-, rol-, tule-, madras, guipure-, netel-1 doek-en vitrage Tapijten, Karpetten, Tafelkleeden Telefoon 382 en 873 petten, Tafelkleeden enz. Stoomvaartberichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het st. Celebes, van Amsterdam n. Batavia, arriveerde 23 April te Port Said. Het st. Koning Willem III, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 23 April van Perim. Het st. Lombok, van Amsterdam n. Batavia, is 23 April Ouessant gepas seerd. Het st. Nias, van Batavia naar Am sterdam, is 22 April Gibraltar gepas seerd. Het st. Oranje, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 23 April van Singapore. Het st. Rindjani vertrok 23 April van Rotterdam naar Batavia. liet st. Niéuw-Amsterdam vertrok 23 April van Rotterdam naar New- York eu was des voorai. 3 uur. 15 m. in zee. Het st. Eemland, van Amsterdam naar Brazilië'en Buenos-Ayres, is 22 April Fernando Noronha gepasseerd. Het st. Frisia, van Amsterdam n. Brazilië en Buenos-Ayres, is 22 April Ouessant gepasseerd. Het st. Prins Maui-its vertrok 22 April van New-York naar West-ïndiö. liet, st. Opliir, van Batavia naar Rotterdam, is 23 April Kaap del Arnii gepasseerd. Het st. Tabanan, van Rotterdam n. Batavia, vertrok 23 April van Co lombo. Het st. Wilnls, van Rotterdam n. Batavia, Js 23 April Kaap del Armi gepasseerd- Het st. Delfland, van Amsterdam naai' Buenos-Ayres, vertrok 22 April van Santos. Het st. Grotius, van Batavia naar Amsterdam, is volgens ontvangen draadloos telegram via Lizard 23 April des nam. 4 uur Ouessant gepoe ierd. Het et. Timor arriveerde 23 April van Amsterdam te Batavia, 16 puik beste ZEEUWSCHE BLAUWE en BONTE AARDAPPELEN, prima kwaliteit. Naar de 3de huis van de Botermarkt af. Let s. v. p. goed op adres. DE EERSTE Breestraat. TELEFOON 712. ONTVANGEN de nieuwste garneering voor Dames- en Klnder-Costumes, Kousen, Cor- setten, Handschoenen enz. 44 Gierstraat, Telefoon 1492. SPAARNWOUDERSTRAAT hoek Wijdesteeg. Intercommunaal Telefoon 1274.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6