NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Donkere Schaduwen 27e Jaargang. No. 8233. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 27 APRIL 1910 B HAAR ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02M Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37M „de omstreken en'franco per post - 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIÊ.N: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. DINGEN, DIE NIET IEDEREEN WEET. XI. Hoe werkteen L o c o m o- lief? Het woord „locomotief" beteekent letterlijk een toestel, dat iets van plaats doet veranderen. Aan een lo comotief onderscheidt men de vol gende deelen ketel, machine en wa gen. In den stoomketel wordt de stoom gemaakt, die benoodigd is voor de Beweging van de stoommachine. Deze laatste bestaat uit verschillende cy linders, waarin zuigers zijn aange bracht. De stoom treedt ujt den ketel beurtelings vóór en achter de schijf van den zuiger in den cylinder. De zoogenaamde stoomschuif, een ver nuftige inrichting aan de stoomma chine, maakt dit mogelijk. Wanneer nu de stoom geperst wordt in de cylinderbuis, oefent hij drukking uit op de zuigerschijf en 't gevolg is, dat de zuiger wordt weg geduwd. Nu wordt evenwel de stoom achter de schijf van den zuiger in do buis geperst. De drukking van den stoom is oorzaak, dat de zuigersrhijf tharis weer wordt teruggeduwd. Door het regelmatig vóór en achter de zuigerschijf inpersen van den stoom blijft die schijf dus voortdurend in beweging, daar zij beurtelings voor uil en achteruit wordt geschoven. Men krijgt dus in den cylinder epn heen-en-weergaande beweging, die door den stang, welke aan de zuiger- schijf bevestigd is, wordt overge bracht op een krukas, en tevens om gezet in een draaiende beweging, die overgebracht wordt op de wielen der locomotief Wanneer in een locomotief maar een cylinder, zonder meer, werd aangebracht, zou de ronddraaiende beweging niet dan met horten en sloolen gebeuren. immers, als de zuiger in den cylin der is verschoven, dan zal het een oogenblik aanhouden, voor de stoom, die ucbler de zuigerschijf wordt ge perst, deze weer in de tegengestelde richting beweegt. In de heen-en-weer gaande -beweging van de zuigerstang ziju dus momenten, waarin de stang in rust is. Het gevolg daarvan is, dat de aan de stang verbonden wie len niet regelmatig zouden door draaien, maar telkens zouden stil staan en eerst daarna weer voort gaan. Die oogenblikken van stilstand noemt inen de „doode punten". Neemt men nu twee cylinders, zoo als iu ons land meestal de locomotie ven hebben (elders heeft men er vaak meer aangebracht; en zorgt men, dat de Zuigerslangen op verschillende tij den de doode punten bereiken, dan zal de machine regelmatig doorwer ken, daar altijd een zuigerstang in beweging is, als de ander het punt van stilstand heeft bereikt. In de laatste jaren wordt het z.g. compouud-systeem meer en meer toe gepast. Hierbij heeft men meestal vier cylinders, waarvan er twee zijn, waarin stoom van hooge spanning wordt toegelaten en twee lage-druk- cylir.ders, die hun stoom van de hooge-druk-cylinders ontvangen. In deze laatste cylinders wordt de stoom maar op een klein gedeelte van den zuigerweg toegelaten. Hierdoor wordt, brandstof bespaard. De cylin ders zijn vastgemaakt in het raam boven de wielen, bet z.g. raamgestel, waarop de romp rust. Die romp be vat d in stoomketel, die bestaat uit do vuurkist,, in Nederland meestal 1 M. breed en 3 M. lang, vlampijpen om bet verwarmend oppervlak te ver- grooten en een rookkast, waarop de schoorsteen geplaatst is. Op den romp rust de stoomdóme, waarin do regula teur is geplaatst, die den stoomtoe voer regelt. Behalve de handrem in de locomo tief is de Westinghouse-rem aange bracht. Een luchtpomp bij den stoom ketel perst de lucht in buizeu samen en voert die samengeperste lucht naar de hulpreservoirs, die zich on der eiken waggon bevinden. Wanneer men nu aan de noodrem trekt, vloeit de lucht uit de buizen onder den trein weg en de lucht uit de hulp-reser voirs stroomt in die buizen. Daar door worden de z.g. remblokken tegen de wielen aangedrukt, waardoor deze tot stilstand worden gebracht. Op locaalspoorwegen en trams heeft men de z.g. vacuum-rem, die juist tegengesteld werkt als de Westing- house rem. Want hierbij worden de buizen luchtledig gezogen. Laat men nu, door de rein over te balen, de lucht in de buizen toe, dan zal de in- stroomende lucht do remblokken in beweging brengen. In 1804 werd do eerste locomotief gebouwd door Trevithick, een En- gelschman, maar eerst Stephenson wist in 1829 zulke verbeteringen aan te brengen, dat de locomotief prac- tisch nut kreeg. Dc eerste spoorlijn werd 15 September 1830 tusschen Li verpool en Manchester geopend. Buitenlandsch Overzicht Wanneer men vergelijkingen gaat maken, komen er altijd tegenstellin gen I Maar bijzonder opmerkelijk is 't verschil in belangstelling voor de verkiezingen in Engeland en Frank rijk. De uitspraak der Britsche kie zers hield een maand lang do span ning ©r In en zijn ternauwernood in staat zooveel belangstelling te wekken, dat ook 't buitenland er in dcolt. Daarom zullen ook wij kort zijn. De eerste indruk wordt, na 't vol ledig bekend worden van de Zondag gehouden stemmingen, bevestigd. De groote meerderheid der gezamenlijke linkerpartijen zal niet veel verande ren. Ze is op bet oogenblik wat toe genomen. Het groot aantal herstem mingen kan misschien nog een zeer kleine wijziging geven, maar een sterko beweging zal het niet meer kunnen zijn. De sterkste beweging, die is te constatceron, is wel: het binnen de grenzen der Linker-meer- derheid toenemen van de bezadigde verdraagzame richting, van de „linksck-republikemsche" politiek, zooals de partijbenaming luidt. Dit is een succes voor den minister-presi dent Briand, die, zonder tot die par- tijgroep in engen zin te behooren, thans in Frankrijk wel haast de lei dende vertegenwoordiger van die richting is. Hei is dus niet alleen bij na een zekerheid, dat Briand, die voor den vorm na do verkiezingen zal aftreden, het bewind zal hervatten, maar zijn gezag zal nog in aanzienlij ke mate toegenomen zijn. Verschillende politieke personen hebben zelfs verklaard, dat de uit slag van de verkiezingen van dien aard is, dat minister Briand voor het parlement zal komen met een gezag als in lange jaren geen regeerder in Frankrijk gehad heeft. Opmerkelijk is voorts, dat de voor standers van een evenredige vertegen woordiging over 't algemeen nog al succes gehad hebben. Dit is volgens goed-ingelichten een aanduiding, dat de nieuwe kamer zeer spoedig do kiesrechthervorming ter hand zal ne men. We herinneren er aan, dat de Kamer een half jaartje geleden vrij onverwacht een beginsel-motie voor evenredige vertegenwoordiging beeft aangenomen, waaraan toen evenwel niet veel waarde werd gehecht. Een der Fransche bladen heeft een vergelijking gemaakt met een vorige verkiezing. In tegenstelling van 1906 hebben de republikeinen van links 1,090,000 stemmen of 2-10,000 meer dan in 190G gekregen. De radicalen en so- ciaslistische radicalen 3,330.000 (203 000 stemmen meer), de onafhan kelijke socialisten 255,000 stemmen (25,000 meer), <le geünifieerde socia listen 1.012,000 stemmen (112,000 stemmen meer), de republikeinen van rechts 771.000 stemmen (339,000 stem men minder) en de kerkelijken en mo narchalen 1,740,000 stemmen 754,000 stemmen minder). De beide partijen van rechts zouden dus volgens dez© berekeningen to zamen meer dan een millioen stemmen verloren hebben. 't Buitenland toont in dez© dagen weer veel belangstelling In DE RAMP MET DE ZEPPELIN H. Een ooggetuige schrijft over 't ge beurde te Weilburg Om 1.20 uur zagen we plotseling op een afstand van een paar kilometers het luchtschip van Zeppelin aanko men. Wie <le Zeppelin vroeger gezien heeft, zooals ik in mijn vaderstad Keulen, moest dadelijk het wankelen en draaien opmerken. Nu eens was de voorsteven, dan weer de achterste ven boven, en tiet draaide voortdu rend om zijn as heen en weer. Daar er een harde storm woei, kwam het luchtschip snel nader en met den ver rekijker kon ik zien, dat er niemand in de schuitjes zat en dat de schroe ven niet werkten. In ongeveer tien minuten was het luchtschip vlak bij en daalde steeds dieper in het Lahn- dal. Ons huis ligt op een steil opstij gende rots. Daarop dieef het lucht schip angstwekkend suel aan, en toen ik zag, dat het dicht bij ons zou bot sen, snelde ik naar beneden, om da delijk hulp te kunnen bioden. Toen ik er heen snelde, stootte het luchtschip juist tegen de rots. De bewoners van een huis, dat 15 M. van de plek ligt, vlogen mij tegemoet met den uitroep: „Ons huis gaat er aan 1 Berg je lijf En bijna zou bet huis ook erg geha vend zijn, daar de ballon vlak er bij in de boomen vloog, onder welke ik mij juist bevond. Een ware hagelbui van takken en twijgen kletterde om mij neer en toen het schuitje botste, greep ik snel een neerhangende lijn en wond die ijlings om een boom. Daardoor van onderen vastgehouden, spietste dc ballon zich in de takken vast, terwijl het luchtschip midden doorbrak en de voorsteven met het voorst© schuitje langs den anderen kani van de rots neerdaalde. Snel meerde ik hut schuitje ten tweede ma le met ©en touw vast. Spoedig ver schenen ook de verschrikte bewoners van het huis weer en telefoneerden naar de onderofficiersschool te Weil burg, maar de ballon had de telefoon palen gebroken eu de leiding ver nield. In do stad was het ongeluk evenwel al opgemerkt en spoedig ver schenen de onderofficieren en de brandweer, dio het schip spoedig vaslgemeeixl hadden. De ballon had intusschen steeds meer gas verloren en flapie gaandeweg in elkaar. Maar hoe zag hij er uitFlarden hingen neer en flapperden in den storm, in het midden was hij doorgebroken en de aluminium deelen staken uit in do lucht, Een waar beeld van gebroken macht. Na ongeveer drie kwartier kwamen uit Limburg de officieren en manschappen van de luchtscliippors- afdecling aan en begonnen eerst de schuitjes, waarvan de motoren bijna niet geleden hebben, in veiligheid te brengen Ten slotte nog een stukje geschie denis. DE ZEPPELIN II. De thans verongelukt© Z. II zou de plaats van de bij Echterd'.ngen ver ongelukt© Z. I innemen. In de con structie werden vele verbeteringen aangebracht. liet schip was zestien kantig, 136 M. lang, 13 M. in door snee en kon 15000 kub. K.M. gas be vatten. Het schip heeft velo tochten gelukkig volbracht. In Juli van het vorig jaar stiet het op een tocht van Bittcrfeld naar Göppingen tegen een boom, en leed zware averij, die ecli- ter spoedig hersteld werd. NOG EEN LUCHTVAART-RAMP. Het nieuwe, te Farnborough ge bouwde, Engelsche militaire lucht schip is Maandag door ©en plotseling opgekomen storm vernield. Het schip was juist uit de hal ge sleept om geïnspecteerd te worden, toen plotseling een storm kwam op zetten. die den ballon medevoerde. en wel met zulk een kracht, dat de man schappen, di© het luchtschip vast hielden, zich slechts met groot© moei te staande konden houden. Het omhulsel is geheel en al ver scheurd en het geraamte is versplin terd. Het luchtschip had in Februari de eerst© vlucht gedaan en toen een afstand van 17 mijlen afgelegd. 't Is Maandag wel een ongeluksdag voor de luchtschepen geweest l DE OPSTAND IN ALBANIë duurt voort. De Albaneezen uit Gliilan, die don Kachanik-pas bezet hielden en iede- ren aankomenden trein doorzochten, werden Maandag na een kort gevecht met de troepen uit Forczowitsj daar uit verdreven. Do troepen hebben nu den pas be zet. De opstandelingen hebben het spoorwegverkeer op de lijn Uskub Mitrow'tza verbroken. Het gerucht loopt, dat er gevechten geleverd zijn tugschen Katsjunik en Ferisowits. Men beweert, dat Godauza Ratska en Zworlse gebombardeerd zijn. Ook is er gevochten te Abelopolje. Het verluidt dat de verliezen aan weerszijden belangrijk zijn. Uit de Omstreken VELSEN. UIT DEN RAAD. Dinsdag vergaderden VeLsen's vroe de vaderen onder leiding van den burgemeester, den heer J. C. A. Weerts. Alle leden waren aanwezig. Punt 1. Na lezing en goedkeuring der, als steeds, eindelooz© notulen, deelt de VOORZITTER mede, dat in gekomen zijn: Een brief van den Commissaris deri Koningin in Noord-Holland, houden-1 de bericht, dat bij Kon. besluit van 8 Maart 1910 aan den heer J. C. A. Weots, op zijn verzoek, niet ingang van 1 Mei 1910 eervol ontslag is ver leend als burgemeester, en een schrij ven van Ged. Staten houdende toe zending van goedgekeurde raadsbe sluiten er beschikkingen op reclames hoofdelijken omslag. Volgens voorstel van B. en W. wor den deze stukken alle voor kennisge ving aangenomen. Punt 2. Hierna is aan de orde het contract met de gemeente Haarlem tot GASLEVERING. De heeren VERMEULEN en VAN TUYLL hebben amendementen op verschillende artikelen ingediend. De- zo raadsleden stellen orn te beginnen voor, niet alleen een gasboudCT op 't terrein van de gasfabriek te d bouwen, maar ook een niet een boud van 1000 5. 1200 kul). M. te Sant poort. De VOORZITTER wijst er op, dat zoo iels groote kosten met zich brengt; de gemeente heeft te Sant poort maar een klein stukje grond, dat niet geschikt is. Ook zou er dan een fitter moeten worden aangesteld. De heer VERMEULEN acht een 2e gashouder te Santpoort voor de toe komst goed. Ook zou een fitter, dien zekere eischen zou kunnen gesteld warden, bij mogelijke ongevallen groofere ze kerheid geven. Het koopen van een geschikt stuk grond zal niet te duur worden en togen over deze grootcre uitgaven staan belangrijke voordoo ien. Het voorste! wordt daarop In stem ming gebracht en verworpen met 11 tegen 4 stemmen, die van dc heeren Van Tuyll, Van der Does, Vermeulen en Van Rijn. In art. 12, laatste alincn, wenschen de heeren Van Tuyll en Vermeulen 't woord „uitsluitend'' te doen verval len. De heer VERMEULEN, het voorstel toelichtend, meent dat de kansen van gemeenten op een mogelijke gasprijs- verlaging grooter zouden worden. Immers, dan zou Velscn van alle gasprijsverlagrngen profite-eren. De heer NETSCHER bestrijdt eerst de rneeuing van den hoer VERMEU LEN, maar na een nadere toelichting zijnerzijds, acht ook hij dc redactie wijziging beter. Zonder stemming wordt dit voor stel vervolgens aangenomen. De heeren Verineuien en Van'fuyll zouden in een nieuw artikel de kapi taal-waarde der werken vastgesteld wenschen te zien. B. en W. nemen dit voorstel over, waarna het zonder hoofdelijke stem ming aangenomen wordt. De heer VERMEULEN vraagt of al reeds in een artikel bepaald is dat het onderhoud van de werken ook door de gemeente Haarlem wordt ge dragen. De VOORZITTER wijst op artikel 2, waarin dit reeds opgenomen is. Thans wordt tot stemming over het geheele contract overgegaan en be sloten de overeenkomst aan t© gaan met, 12 tegen 3 stemmen. Tegen waren de heeren Vermeulen, Van Rijn en Van Tuyll. Punt 3. Aan de orde is thans het adres van de Kenneiner Elecbriciteit- Maatsehappïj in zake tariefgelijkstel ling voor geheel Velsen en de con cessie te doen eindigen 31 December 1937, op welk tijdstip ook afloopt da concessie van de gemeente Bloemen^ daal. B. en W. gaan met deze voorstellen accoord. Zonder bespreking worden ze daar op met algemeene stemmen aangeno- Punt 4. Door J. Keizer en A. Dui men te Broek op Langendijk is een adres ingediend, houdende verzoek tot het instellen van een groemten- markt te IJmuiden op Dinsdag co (Vrijdag van iedere week. j B. en \V. betwijfelen of de markt le vensvatbaarheid bezit, maar h. i. be staan er geen bezwaren het verzoek van adressanten in te willigen. Het college acht den voormiddag, van 7 ;tot 10 uren den besten tijd. Eenige discussie ontspint zich over den tijd gedurende welken de markt gehouden zal worden. Ten slotte wordt op voorstel van den heer NET- 'SCHER besloten deze zaak aan te houden totdat de belanghebbende om wonenden hun opinie te kennen zul len hebben gegeven. Punt 5. Na de pauze is aan de orde het verzoek van het bestuur der Vie- scherijschool te IJmuiden voor ge meentelijke subsidie voor 1911. B. en W. zijn omtrent dit verzoek niet tof eenstemmigheid kunnen geraken, zoodat een praeadvies niet is kunnen worden samengesteld. De VOORZITTER deelt mede dat voor eenig denkbeeld geen meerder heid kon gevonden worden. De heer Uittendaal wilde met het geven van subsidie nog wat wachten, de heer Netscher was van oordeel, dat subsi die moest gegeven worden voor ieder kind uit deze gemeente dat de school bezoekt, en meende tevens dat de ree der ij en wel wat meer konden bijdra gen, spreker zelf was vóór het ver strekken van subsidie. De heer VERMEULEN houdt daar na een warm pleidooi ten gunste van het voort laten duren van de subsidie. Het bestuur der visscherijschool, zegt spreker, is aan alle wenschen van 't gemeenteliestuur tegemoet ge komen, laten wij nu ook van onzen kant de I 1500 subsidie toestaan, bij welke meening zich de heer VAN TUYLL ten volle aansluit. De heer BROK is een groot voor stander van goed vakonderwijs en zal daarom vóór 't geven van de subsidie stemmen, hoeveel bezwaren hij ook overigens hebben moge. De heer NETSCHER meent, dat 't een plicht van de gemeente is om de visscherijscbool te subsidieoren. Dal doet zij met alle inrichtingen van on derwijs, die door kinderen van ge meentenaren bezocht worden. In ver houding tot de behoeden van de school gaven de reederijen een be lachelijk klein bedrag. Bewezen is, dat het bedrijf meerdere onkosten lijden kan. Spreker zal voor dit jaar wel vóór stemmen, maar dat sluit FEUILLETON Naar het Duits c h. Door PAUL Hh.NKEN'S. 49) Zij zou zich door zoo'n handelwijze zelf op genade of ongenade aan hem overgeleverd hebben. Voor zoo'n beschouwing van de zaak pleit ook niets. Maar wij begrijpen ineens alles, wanneer wij aannemen, dat het een of anderen man gelukt is, voor de reeds oude, misschien door verliefdheid half dwaas geworden juffrouw een groote neiging te hui- chelon, zich in haar vertrouwen te dringen en óf op haar aansporing den moord op den baron te begaan, óf wel, ik wil ook deze mogelijk heid aannemen óf wel, zeg ik eerst do freule te vergeven en eerst dan den moord op den ouden man te begaan. Nu vraag ik u, heeren jury-leden, hoe ter wereld zou nu juist mijn cliënt er toe gekomen zijn, in zoo'n intieme verhouding tot de vermoorde te staan De meesten uwer hebben mijn cliënt veel jaren achtereen per soonlijk gekend, hij is immers vroe ger hier ee.n invloedrijke persoonlijk heid geweest Zijn geheele leven lang hueft men hem niets kunnen verwij ten, integendeel, hij ging door voor het toonbeeld van een hartelijk echt genoot en vader Voor zoo'n intieme verhouding echter is tijd noodig, het zou de echtgenoote zoowel als de dochter zijn opgevallen, dat de echt genoot en vader onverschilliger te genover haar werd, ook ik, die in die dagen geregeld de bescheiden wo ning van mijn cliënt binnen kwam, zou zoo iets hebben moeten merken. Maar niets van dit alles was het ge val. Men kan zich geen vriendelijker, geen huiselijker echtgenoot en vader denken dan mijn cliënt, ternauwer nood ging hij haastig even uit. Dag en nacht bracht hij aan het ziekbed van zijn stervende vrouw door. En terwijl deze man alles in het werk stelde om brood voor vrouw en kind te verdienen, terwijl hij zich met roerende zelfopoffering inspan de, zijn vrouw te verplegen en te be houden, zouden zijn hersens koorts achtig gewerkt hebben aan het in el kaar zetten van een brutaal en koel bloedig moordplan Zoowel de officier van justitie als ik zelf hebben aan verscheidene ge tuigen gevraagd, of zij iets van een nauweren omgang tusschen de ver moorde en mijn cliënt opgemerkt hadden. Maar juist het tegendeel is het geval geweest Het meest ver trouwde dienstpersoneel, dat toch dag en nacht voortdurend in huis geweest is, neeft niet eens bemerkt, dat er zelfs maar een groet tussóben beiden is gewisseld. Integendeel, freu le Dora werd beschouwd als eene hoogmoedige vrouw, die verachting had voor alle menschen, die met zorg en armoede te kampen hadden. Voor den door zorgen zwaar bezochien voormaligen fabrikant bad zij dus zeker nauwelijks een minachtend wenkbrauwfronsen over. Ik meen u door mijn uiteenzetting tot nu toe bewezen te hebben, dat noodzakelijk een ander den moord op den baron begaan moet hebben. Er blijft mij nu nog over een an dere mogelijkheid te bespreken, na melijk dat er sprake kan zijn van een dubbelen moord, die door één enkelen misdadiger is bedreven en waarvan oom eu nicht allebei het slachtoffer zijn geworden. Ofschoon zoo iets tegenover de zware bewijzen tegen de overleden Dora zoo goed als uitgesloten is, zal 'k het toch met enkele woorden aan stippen, om te bewijzen, dat ook in dit geval mijn cliënt onmogelijk de schuldige kan zijn. Freule Dora kan alleen vergeven zijn door iemand, met wien zij op een vertrouwelijken voet omging, of die in de gelegenheid geweest is, haar een dienst to bewijzen. Als wij het laatste geval eerst aannemen, dan zou het heden op de getuigenbank zittende dienstpersoneel van den ver moorde schuldig zijn. Dan moesten die beide getuigen een nietswaardig complot tegen haar gesmeed hebben. Zooiets komt echter heelemaol niet in aanmerking, want afgezien daar van, dat wel niemand hier in de zaal deze blijkbaar trouwe en eerlijke menschen van zoo'n ongehoord schan delijke daad zal verdenken, bezitten ook geen van beiden den hoogen graad van brutaliteit, om een mis daad te begaan, als waarover wij nu spreken. Nu blijft alleen nog de veronderstel ling over, dat iemand, die met de ge woonten van het huis volkomen op de hoogte was, er binnen was geslo pen en in een onbewaakt oogenblik het doodeliike vergift in een wijnglas of de waterkaraf van de overleden Dora had gegoten. Om zoo'n daad te volbrengen, zou de dader zich echter vooruit in de slaapkamer van Dora hebben kunnen verbergen. Hij moest dan daar de uitwerking van den drank bij de dame afgewacht hebben, en daarop eerst naar de slaapkamer van den ouden heer gegaan zijn, om daar moord met diefstal te plegen. Dan kan mijn cliënt echter nooit de dader geweest zijn, daar deze, zooals tiidens het verhoor duidelijk is ge bleken, tot laat in den avond in ziin familiekring is geweest. Aan een binnendringen met geweld van den moordenaar in hel huis van den baron kan daarom ook geen sprake zijn, omdat er dan sporen van geweld moesten worden gevon den, eu ook de vensters van het sous- terrain met hun tralies ongeschon den waren. Het huis binnensluipen had alleen kunnen gebeuren, toen het dienstpersoneel nog thuis was. Kortom, hoe wij ook alle verdachte omstandigheden ontleden en weer oij elkaar voegen, overal krijgen wij de overtuiging, dat de beklaagde de heru ten laste gelegde, afschuwelijke mis daad niet gepleegd kan hebben 1 Neen, om de veroordeeling van mijn cliënt te bewerken, zou de ge achte officier sprekender bewijzen van schuld hebben moeten aanvoe ren. Met hetzelfde recht, waarmee men mijn cliënt in verdenking brengt en hem in het gezicht zegt, dat zijn beweringen leugens zijn, zon men naar goedvinden een der getuigen kunnen uitkiezen, zou men, zooals ik straks al zei, tot den dienaar kunnen zeggen, dat hij met do keukenmeid samen de misdaad had begaan, om nu met een stalen voorhoofd tegen over de rechtbank dit feit te looche nen. Ik ben aan het eind gekomen van mijn pleitrede. Geachte jury, evenals de officier van justitie laat ik met een zuiver geweten en met blijde hoop het lot van mijn cliënt aan uw rechtvaardig en wijs oordeel over. Bedenk toch, welk een enorme ver antwoordelijkheid op uw schouders drukt I Voor u staat een man, die vrij en open op zijn verleden kan te rugzien niet als smeekeling nadert hij u, niet als iemand die om genade en barmhartigheid vraagt, neen, hij staat voor u als een door allerlei slagen van het noodlot zwaar ter neer gedrukten, maar niet gebroken held, die gebiedend zijn goed recht verlangt. Hem dit te geven is u hem en het zwaar gekwetste geweten van de openbare meening verschuldigd. Bedenk eens, wat deze arme be proefde man geleden heeft, sinds hij met ruw geweld van vrouw en kind werd weggesleurd. En deze man heeft alles moedig gedragen, zelfs terwijl zijn goed recht duidelijk en klaar voor hem sprak. Nood en smaad, schande en laster bobben hem tot nu toe niet kunnen terneer slaan. Nu staat het aan u, heeren jury-leden, de beslissing te nemen. Laat uw ge weten spreken, vraagt uw hart, en uw oordeel moet noodzakelijk vrij spraak zijn. (Wordt vervolgd).,

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5