NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8234. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. donderdag 28 april i9io a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: ti per dr,e maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Os. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem f L2° Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B'j Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente).. „1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Os. per plaatsing; Franco per post door Nederland„1.65 if MriBgra 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Afzonderlijke nummers0.02 M OVV 5» 'Ir n.. r Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53» de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Dingen die niet iedereen weet. Voor onze geabonneerden zijn kosteloos afdrukken te bekomen van No. 11 der ru briek DINGEN DIE NIET IEDEREEN WEET, getiteld: Hoe werkt een Locomotief? In Haarlem kunnen die af drukken worden afgehaald aan onze bureaux Groote Houtstraat 53 en Zuider Bui tenspaarne 6, in de omlig gende gemeenten bij onze agenten. AGENDA VRIJDAG 29 APRIL. De Kroon: Het Vrije Tooneel: Chan- tecler. Schouwburg: Recital by miss Eve- lyne Heepe, 8 uur. Stadsnieuws De Koningin-Moeder in Haarlem Daar de Koningin-Moeder den weusch te kennen had gegeven, om aan haar bezoek aan Haarlem zoo weinig mogelijk ruchtbaarheid te geven, hebben we ons onthouden van het vermei len van bijzonderheden .vooraf. Met den trein van 9.20 uit Den Haag kwam II. M. te 10.07 aan het Haarlemsche station aan, waar zij ontvangen werd door Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, Burge meester van Haarlem. De Koningin- Moeder reed in het rijtuig van den Burgemeester naar het tentoonstel lingsterrein. H. M. werd vergezeld door Barones- fee Van Ittersum, hofdame, en Jhr. Mr. Scliimmelpenninck, kamerheer. Van verschillende openbare gebou wen en uit particuliere woningen waaide de driekleur uit. OP DE TENTOONSTELLING. H. M. werd hier ontvangen door de fceeren E. H. Krelage en T. van Wa veren, onderscheidenlijk voorzitter van Bloemencultuur en voorzitter Xan de Tentoonstellingscommissie, en de Hoofdbestuursleden De Breuk, Hoog, Voet en Van Meeuwen. De heer T. van Waveren bood der Hooge Bezoekster een bouquet aan. Er waren geen bijzondere orde maatregelen getroffen, daar het hier een gewoon bezoek gold. II. M. was >n 't bijzonder gekomen om de tulpen in vollen bloei te zien. De meeste aandacht werd daarom ge wijd aan de voliegrondstentoonstel- Kng. Gedurende de rondwandeling druk te Koningin Emma herhaalde malen baar groote bewondering uit over den rijken bloemontooi, die do Herten kamp nu ten toon spreidt. Te elf uur ongeveer deden de liee- ren Krelage en Van Waveren II. M. uitgeleide. IN 'T GASTHUIS. De Koningin-Moeder reed daarop naar liet St. Elisabeths Gasthuis, om aan deze instelling een bezoek te brengen. Omstreeks kwart over elveu kwam II. M. hier aan. Van het gebouw wapperde de driekleur uit. Dc ruime, hooge vestibule was in ontvangstzaal veranderd. Sierlijke plantengroepen in het rond en hier en daar bloemstukken mark tori een feestelijken indruk. Op den grond was een tapijt uitgespreid en daar >o stonden eenige keurigs meu beltjes. Mr. N. G. Cnoop lvoopmans, voor zitter van bet College van regenten cn regentessen, werd hier door den Burgemeester aan H. M. voorgesteld. In de ontvangstruimte waren bij een het College van regenten cn re gentessen, ie directrice der inrich ting, mej. L. J. Metelerkamp, het ge neeskundig personeel en mede het College van Burgemeester en Wet houders. Hier bood mej. Annie van Linden vnn den Heuvell een fraaie bouquet aan. Nadat de aanwezigen aan H. M. waren \oorgesteld, werd aangevan gen met een rondwandeling door het gebouw, daarbij rondgeleid door de doctoren Van Linden van den Heu vell en Westerman. Om aan de Hooge Bezoekster een juisten indruk van de inrichting te geven, was verder nergens versierd. Alles ging zijn gewonen gang. De rondwandeling leidde door het heele gebouw. Eerst werden de zie kenkamers bezocht, waar Hr. Ms. komst veel blijdschap verwekte. Op vriendelijke wijze richtte Koningin Emma zich nu en dan tot de verpleeg den en onderhield zich eenige oogen- blikken met hen, veel belangstelling toonend in hun lot. En menigeen der patiënten werd door een hartelijk woord van troost door de Vorstelijke bezoekster ge sterkt. Een aardige attentie was het, dat H. M. voor de verpleegden bloemen had meegebracht. Dit werd natuur lijk op hoogen prijs gesteld. Menige bloem zal nog dagen lang wat vrien delijkheid in de ziekenkamers bren gen en later gedroogd, door velen als een herinnering aan het Vorste lijk bezoek, bewaard worden. De kinderen werden verblijd met speelgoed. Of de kleinen er mee in hun -schik waren Dat kon men ze wel aanzien. Daarna werden de operatiezalen bezichtigd, waar verschillende toe stellen in werking werden gebracht, en werd een rondwandeling gemaakt door de gang, waarop de zusterka- mers uitkomen. Van daaruit werden deze vertrekken bezichtigd. Ook werd een bezoek aan de lighal van het Gasthuis gebracht Eindelijk werden de waardevolle Regentenstukken, die in het Gasthuis hangen, in oogenschouw genomen. Het vertoef duurde drie kwartier. Door den Burgemeester uitgeleide gedaan, vertrok H. M. daarna naar het station, waarna zij te 12 u. 22 min. naar Den Haag terugkeerde. Hoogerberoep. Door C. H., te Heemskerk, is hoo- ger beroep aangoteekend tegen het vonnis der Rechtbank alhier, waar bij hij ter zake van opzettelijke be schadiging van eens anders goed is veroordeeld tot 2 maanden gevange nisstraf. HERIJK. Morgen heeft op Den Doelen de herijk plaats van 8—12 voor de Oude Groenmarkt, het Klokhuisplein, de Riviervischmarkt. Groote Markt, Ja- cobijnestraat, Paarlaarsteeg en Peu zel a arsteeg, en van 14 uur voor de Breestraat. Oude- en Nieuwe Raam straat. FEESTAVOND-BRONGEBOUW. Een gelukkiger gedachte hadden de inrichters van den Feestavond ten bate van het Haarlemsche Diacones- senhuis wel moeilijk kunnen hebben dan: mej. Cath. van Rennee uit te noodigen, met hare leerlingen eene uitvoering van hare kinderliederen te komen geven. De Utrechtsche componiste had voor deze gelegenheid uit hare in den loop der jaren tot een zeer omvang rijk repertoire aangegroeiden voor raad kinderliederen een mooie keuze, gedaan. Licht en schaduw ernst en luim wisselden elkaar In de lange, maar toch niet t e lange reeks op on derhoudende wijze af. Om te begin nen zongen de gezamenlijke leerlin gen een allervriendelijkst klinkenden „Welkomstgroet", gevolgd door een effectvolle canon over „De Klokken van Haarlem'welke beide nummers al dadelijk stemming maakten. Daar op zongen de kleintjes van „Dne kleine lvleuicrkes„Ringelreien, Rozekrans", en „Wat soest onze Dol ly daar onder dien boom" alles al lang bij 011ze kleine en groote kin deren bekend en geliefd maar, zóó allerleukst voorgedragen, toch altijd weer nieuw. Ja, in zoo goed als al haar kinderliederen weet mej. v. Ren- nes prachtig den toon te treffen; maar dit viel mij dezen avond toch weer bijzonder op bij den joligen „Dorpskinderdans', de prachtig afge keken „Wandeling in 't Zonnetje" en voural niet te vergoten, het allerkos telijkste „Poppengedoe". Maar ook de liedjes van meer teere stemming als „B.ddend kindje", „Van Dolly", „Herfststemming" zijn meestal benij denswaardig getroffen. Het zou mij te ver voeren wilde ik alle glanspun- jes in dit glanzend parelmoer van kindercomposities waaronder ook een enkele van Ilendrika v. Tussen broek en van E. Jacques Dalorozo voorkwam afzonderlijk aanwijzen. Ik moet volstaau mét de verklaring dat zoowel de liederen, als de voor treffelijke, soms verrukkelijk mooie voordracht daarvan door het kinder koor een zeldzaam genot aan de tal rijke toehoorders heeft verschaft. Al leen moet ik hier nog bijvoegen dat de actie waarmede vele voordrachten gepaard gingen niet weinig het effect daarvan verhoogde. Mej. v. Rennes en hare leerlingen hebben wel het meeste gedaan om dezen avond zijn karakter van „feest" te geven. Hoe dankbaar de aanwezigen haar daar voor waren, heeft zij uit het telkens opgaand levendig applaus kunnen opmaken. Verder werd de uitvoering opge luisterd door de medewerking van vooreerst den pianist-componist Ju lius Röntgen, die In een vijftal wer ken van Röntgen, Brahms, G. K. G. v. Bröcken Fock en Grieg opnieuw bewondering afdwong voor zijn enor me kunst van klavierspelen; en ver volgens de dames, mevr. C. de Brauw v. Reenan, mevr. C. E. Juliusde Vogel en mej. Chr. Vroone. Eerstge noemde gaf een drietal liederen van Weber, Ilullebroeck en Botzel ten bes te; de belde laatste hadden het duet uit „Hans en Grietje" van Humper- dinck ten voordracht gekozen. Ten slotte zij genoemd de eenige niet-mu- zikale medewerkster, mevr. S. C. Bre da Kleijnenberg—Laurillard, die zich tot het houden eener gesproken voor dracht had beschikbaar gesteld. Aan allen gelijkelijk hulde voor het dienst baar meien van niet t« miskennen talenten aan een schoone zaak. PHILIP LOOTS. DRINKHAL STAALWATERBRON. Volgens achterstaande advertentie wordt de drinkhal in het Frederiks- park weder opengesteld voor hel pu bliek. De drinkhal is dit jaar geheel ge schilderd en ziet er weer keurig uit, de wegen, die er heenleiden, zijn door de goede zorgen van het ge meentebestuur eveneens netjes opge knapt, zoodat, wanneer onze stad- genooten en ook de landgenooten en vreemdelingen, die tijdelijk in Haar lem vertoeven, nu maar overtuigd zijn van de uitstekende kwaliteit van ons Haarlemmer Staalwater. dit alle factoren zijn, die een groot bezoek kunnen doen verwachten. Jammer dat wij niet die velen on zer stadgenooten kennen, die in den loop der jaren baat hebben gevonden bij liet gebruik van ons Staalwater, zeker zou hun getuigenis er veel toe bijdragen, om het Staalwater nog meer naar waarde te doen schatten. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 20 tot en met 26 April zijn ter kennis van den centra- len gezondheidsraad gekomen Uit Haarlem 3 gevallen van rood vonk en 1 van dinhlheritis. Uit Zand voort 2 gevallen van diph- theritis. Uit Velsen 1 geval van roodvonk. Uit Sloten 1 geval van roodvonk. DE BLOEMEN-TENTOON- STELLING. De tweede tijdelijke tentoonstelling is verlengd tot 1 Mei. De inzendingen zijn nog in zeer goeden toestand. De bloemen, die begonnen te verwelken, zijn door frissche exemplaren ver vangen. THEODORE ROOSEVELT de oud-president der Vereenigde Staten van Noord-Amerlka die Zondag 1 Mei te Haarlem de bloemententoonstelling en de Halsen komt zien. (Zie Om ons Heen In bet 2e blad.) GEMEENTEBEDRIJVEN. In dc sub commissies van de Com missie van bijstand in bet beheer der Gemeentebedrijven zijn benoemd Voor de waterleidingMr. J. 11. Thiel voor de lichtfabrieken Mr. J. H. Thiel en de heer A. ltinkeina voor de Gemeentereinigingde heer J. L. E. I. Breda Kleynenberg. OUD-PRESIDENT ROOSEVELT IN HAARLEM. Te één uur Zondagmiddag zal de oud-President van dc Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika met familie, onder wie mevrouw Roosevelt, zijn dochter Miss Ethel en zijn zoon, en gevolg, onder wie de Amerikaansche j gezant Beaupré en mevrouw en de i gezantschaps-secretaris Paxton Hib- I bon in het geheel 12 personen in het Hótcl Ftinckler afstappen. Als gemeld, wordt van Den Haag uit een auto-tocht door de Bollen streek gemaakt en hier ter stede de tentoonstelling en de Halsen bezich tigd. Voor het Stamkapitaal van het Lighalfonds. In do vorige week, van 1723 de zer, werd onder hartelijke dankzeg ging ontvangen van de Jubileum- vereeniging, Afd. Openb. Werken I 5.02 en van den heer Kloes, Scheep- makersdijk ƒ2.50. STUKKEN VAN DEN RAAD. VERHOOÜ1NG JAARWEDDEN. B. en W. stellen den raad voor, de jaarwedden van den bewaarder aan de school voor uitgebreid lager on derwijs letter B. met ingang van 1 januari 1910 te bepalen op 600, als mede hem toe te kennen eene verhoo ging van jaarwedde van 300 en eene toelage ad 100 's jaars, als tegemoet koming in de k sten van dagelijk- sche schoonmaak. Een en ander zoo lang die school en tevens de Burger avondschool gehuisvest zijn in het gebouw aan de Nassaulaan No. 37. Tevens stellen B. en W. voor, de jaarwedde vau den bewaarder aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus, sedert 1 Januari 1909 f 600 bedragende, met ingang van 1 September 1909 met I 300 te verhoogen, en die verhooging to blijven toekennen, zoolang ge noemde II. B. S. en tevens de avond school voor handelsonderwijs geves tigd zijn in het gebouw aan de Zijl vest No. 27. Ten slotte om de jaarwedde van den bewaarder aan de H. B. S. met 3-jari- gen cursus en daaraan verbonden Handelsschool met 2-jarigen cursus, met ingang van 1 Januari 1910 te be palen op 600, benevens een vergoe ding van 208 's jaars voor huishuur, vuur en licht Als de Koningin komt. Thans kan warden medegedeeld, dat het gemeentebestuur besloten heeft een versiering aan te brengen op het Stationsplein, de Groote Markt, aan de Groote Houtpoort en den Dreef. Op het Stationsplein zelf zullen met bloemen versierde en onderling met vlaggedoek verbonden masten, wor den geplaatst, waartusschen door de koninklijke bezoekers zullen rijden naar een overhoekschen eereboog met twee vleugels, die toegang geeft tot den Kruisweg, met een doorgang van 8 9 meter. Op de Groote Markt warden soort gelijke masten geplaatst als op het Stationsplein, waarbij rekening wordt gehouden met de behoefte aan ruim te op dat plein en vrije circulatie. Deze versiering heeft plaats met fi nancieels medewerking van de bewo ners van de Groote Markt. Van het Stadhuis wordt alleen de groote trap versierd, daarboven wordt ook een fraai baldakijn aange bracht. Bovendien zal er 's avonds een nieuwe gas-illuminatie branden. Voor de Houtbrug wordt een eere poort opgericht, in klassieken stijl, zoogenaamd neo grec, dio aansluit bij de kleine huisjes links en rechts en daarmee een geheel vormt. In de nissen wordt een plantenversiering geplaatst, het geheel wordt voorzien van wimpels. Aan het begin van den Dreef ten slotte warden twee pylonen ge plaatst, zware palen met bloemen en wimpels versierd. De Slachtbals-qoaeitle. Men herinnert zich, dat de heer A. Rinkema in de Raadsvergadering van 19 Januari 1.1. een pleidooi heeft gehouden om een schadeloosstelling toe te kennen aan den aannemer van het Openbaar Slachthuis, den heer A. de Haan, en hoe hij daarbij de perso nen, bedast met het toezicht op dén bouw beschuldigde, den aannemer gezocht te hebben. Onder den indruk van het gespro kene stelden B. en W. toen aanhou ding van het afwijzend voorstel voor, ten einde de geuite beschuldigingen te doen onderzoeken. De Directeur van Openbare Wer ken, de heer L. C. Dumont heeft thans nader advies uitgebracht, waarbij bij geraadpleegd heeft verschillende schrifturen en boeken hem door den "heer RLnkema toegezonden. De heer Dumont herinnert er aan, dat de heer Rink erna met nadruk heeft verklaard, dat de aannemer De Haan gezocht is door den Hoofdop zichter, die instructies had gekregen of gegeven dit is niet heel duidelijk om bij den bouw van het Slacht huis „de puntjes op de i's" te zetten, als bij normaal work niet gebeurt dit daaraan is toe te schrijven, dat do aannemer een. groot bedrag op het werk heeft verloren. Was de aannemer werkelijk gezocht eu waren de vermelde feiten juist dan zou een dergelijke behandeling handeling met geen woorden zijn goed te praten," merkt de heor Du mont op, maar voegt er aan toe: „Gelukkig voel 'k mij sterk om de feiten te weerleggen, uit welke weer legging tevens zal blijkens, dat van den aannemer zoeken geon sprake is Achtereenvolgens bespreekt de Di recteur dan de verschillende geopper de grieven. Portia n d-c e m e d t De heer Rinkema had opgemerkt, dat dc zelf de qualiteit portland-cement eerst was goedgekeurd en later afgekeurd. De heer Dumont deelt mee. dat in April en Mei 1905 drie monsters wer den afgekeurd. Later werd 50.000 K.G. aangevoerd. Drie monsters werden onderzocht en gaven een te korten bindtijcL Toch keurde de directie de levering goed, om de werkzaamheden niet te doen vertragen, maar uitdrukkelijk werd daarbij meegedeeld, dat de directie zich in het vervolg geheel aan de be palingen der a!g voorwaarden zou houden. Daarna-werd niets meer afgekeurd. S te enen: Dat alle steenen even groot, even zwaar en gelijk van klank moesten zijn, is niet waar, de gelever- do steenen, die afgekeurd worden, voldeden echter niet aan de verstrek te monsters. Uit de copyboeken van den aanne mer blijkt, dat deze zelf herhaaldelijk aan den leverancier klaagde over knoeierijen bij de levering door slech te kwaliteit veroorzaakt, en dat liij zich soms er over verwonderde, dat de leveringen nog goedgekeurd wer den, op andere tijden weer, dat 1: j afkeuringen billijkte. Afgekeurd werden van: 2.116.000 stuks boerengrauw: 1*29 5 0 stuks; 94.000 stuks miskl. hardgr.niets. 842.000 stuks grijs hardgr.: 142.000 stuks. Na sorteering van een der ladin gen is daarvan een deel weer goed gekeurd. 40.000 stuks zijn als miskleu rig boerengr. geaccepteerd. 1.073,500 miskl. klinkers: 97.000. Een deel is na sorteoring goedge keurd 22.000 stuks zijn als boerengrauw geaccepteerd. 234.000 grijze klinkers: 127.000, maar alle werden geaccepteerd als grijs haxdgrauw. 744.500 straatklinkers: 234.500 stuks. Een groot deel van een lading van 137.500 werd na sorteering goedge keurd. De keuringen waren niet te streng; integendeel was men zoo tegemoetko mend om nieuwe monsters te aan vaarden. Het kalenderen, d. i. het op nemen van den afstand van het in zakken der heipalen, moest bijna bij elke paal geschieden. Dat gebeurt op een gewoon werk een et-kele maal* maar niet bij elke paal. De heeir Dumont merkt op, dat de geschiedenis van „een groot bouw werk te Amsterdam" het wel bewijst, dat het kalenderen noodig is. Boven dien stond de grond niet als gunstig bekend; en het Slachthuis was het eerste gebouwen-complex dat In die polder gezet werd. Deuren. Deze konden volgens ue alg. voorw. stuk voor stuk uit elkaar genomen worden, bij de keuring, zei de heer Rinkema. Geen der deuiren, aldus zegt de heer Dumont, is uit el kaar genomen. Keuring van eikenhout: Inlandsch eiken van 5 M lengte zon der gebreken, bectaat wel, want lan gere stukken zijn op dit werk goed gekeurd. Het afgekeurde hout had zulke ge breken, (dat heeft de heer R. gezien), dat afkeuring noodig was. IJzeren balken: „Als zoon balk met een roestvlekje op de terrei nen kwam, werd die eenvoudig afge keurd." zeide de heer Rmkema. Uit de gegevens van den heer Du mont blijkt, dat er geen stalen balken zijn afgekeurd. Teekenbehoeften: „Voct teekenbehoeften moest 4000 betaald worden. De heer Dumont legt een spe cificatie over zonder commentaar. De heer Rinkema beschuldigt den. opzichter Scherpenhuyze van tyran- niek optreden tegen den aannemer* Uit de boven aangehaalde feiten, meent de heer Dumont, blijkt, dat dit niet waar is; bij den bouw van het Slachthuis bleek voorts, dat Scherpen huyze geen onpmctisch man was, ge lijk de hear R. beweerde. Omtrent de opmerking van den heer R. dat hij zulke staaltjes bij den bouw gezien had, dat hij er den Di recteur bij haalde en dat deze het toen veranderde, merkt de heer Du mont op, dat hij den heer Rinkema alleen op 5 Augustus 1905 ontmoet heeft Toen meende de Directeur, dat het ontdoen van de balken van blad ders en roest te omslachtig geschied de. Hij zeide daarom onderzoek toe, maar toen bleek het hem, dat wel de gelijk de balken goed moesten schoon gemaakt worden. Eindelijk betoogt de heer Dumont nog, dat de heer De liaan de vrije keuze heeft gehad in te schrijven overeenkomstig de voorwaarden, of onder beperkende bepalingen. Kinde r-0 ranje-vereen iging „Prinses Juliand". Gisteravond omstreeks 7 uur had zich ai een groot aantal kinderen op het Oosterplein verzameld, voorzien van lampions en vlaggen, ten einde zich door het bestuur een plaats in den lichtstoet te laten aanwijzen. Er waren er zooveel, dat het bestuur da handen vol had, om alles te regelen.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1