Men gaat dood J. HENSEN, KI. Houtstraat. 8 Paariaarsteeg 8 Supertar, Transparent Shampoo Teerzeep W. KOLDEWIJN, Magazijn De Gouden Hoed Magazijn De Gouden Hoed Anegang 29. m. thermogene nacht hoest, rheumatlek, keelpijn, stijven nolo spit, steek In de zijde. Gemakkelijk, zindelijk middel, maakt 't slikken van genees* middelen overbodig, laat geen spoor van zijn gebruik na. Verkrijgbaar in alle apotheken der wereld, 75 ets. per doo» 40 oent per halve doos. Na hetgeen we hier boven meedeel den, Is een opwekking tot deelneming wel haast overbodig- We zijn er met den heer Crommelin van overtuigd, dat een feest zal gevierd worden, dat Haarlem waardig.is, te meer daar een dergelijk officieel Koninklijk be zoek zeer zeldzaam is. Nu 18 jaren leden is het voor H laatst gebeurd, dat Haarlem zulk een bezoek ont ving. We herinneren er nog even aan, dat Koningin en Prins op 't Stations plein door een eere-wacht te paaTd worden ontvangen. Langs den weg naar het Stadhuis worden verceni- gingen met ontplooide banieren en tnuziek opgesteld, waarbij do bevol king der weeshuizen zich aansluit. Op de Markt vormen Voor Vaderland en Koning en de Harmonie de ©ere wacht. Daar brengen 4000 kinderen een zanggroet aan de Koningin. Na het Corso wordt een kerkcon- coil bijgewoond. De beer Crommelin verzoekt nog maals, om opgaaf van de versie gen. Die komen nog maar traag bij hem In, en 1 is toch noodig, dat men weet, welke straten versierd worden met 't oog op de rijtoeren door H. M. te maken. Waag blijven Wilhelmiuastraat en Spaarne? HA AD VAN STATE. De Staatsraad De Nerée van Bab- berich bracht in de zitting van den Baad van State voor de afdeeling ge schillen rapport uit in zake liet be roep van het bestuur der afdeeling Haarlem en omstreken van den Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficieren te Haarlem betreffende verzoeken om vrijdom van pcrsoneele belasting voor haar inrichting. Het beroep werd mondeling toegelicht door mr. dreae, advocaat te Haarlem, die be toogde, dat de onderhavige inrich ting, ten doel hebbende 's lands weer baarheid te verhoogen, als eene in richting van algemeen nut moet wor den aangemerkt. De Koninklijke beslissing volgt ORGELBESPELING in de Groote of St Bavokerk te Haar lem, op Dinsdag 3 Mei 1910, des namiddags van 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezerman. Programma No. 1. Concert No. 3. G. F. Hfindel. No. 2. Largo (2e Symphonic), Beet hoven. No. 3. Sonate No. 4, W. Rudnick. a. Allegro maestoso. b. Andante. c. Fuge. No. 4. Adagio, G. Merkel. No. 5. Aria uit „Paulus", Mon- delssohn. Uit de Rechtszaal VERZET. Gustaaf B. had op een Zondagmid dag ettelijke glaasjes bier verschalkt, ten gevolge waarvan hij zich op de Gedempte Oude Gracht uitermate vccht.lnsj.it* pii wopct hptnrmd© en zich tegen ie politie, uie man Kwam arres- teeren, zeer wederspannig gedroeg. Beklaagde wist er absoluut, niets meer van wanneer hij1 geen bier ge bruikt had, zou er niets gebeurd zijn. Mr. Hoyer, er op wijzende, dat be klaagde niet ongunstig bekend staat, vroeg twee weken gevangenisstraf. ERGERLIJKE MISHANDELING. Hcndrika v. d. J., uit Lisse, was op een Zondagmiddag met haar Haag- fichen veld-artillerist in Haarlem, toen ze in de Kleine Houtstraat hoog gaande ruzie kregen met een troepje jongelui in opgewonden stemming. Hendrika, die bevreesd was, dat haar artillerist van zijn sabel ge- liruik zou maken, en daardoor in moeilijkheden geraken, eischte dit •wapen op, hetwelk bereidwillig over- (handigd werd. De aanval der jonge lui concentreerde zich toen op het meisje, dat den sabel manhaftig om- •kiemdc. Volgens een der getuigen ver dween de artillerist van het tooneel :en liet zijn meisje snoodelijk achter. 'Deze weerde zich als een leeuwin, om het haar toevertrouwde pand, dat de barbaren wilden veroveren, te be houden. Het mocht evenwel niet ba- Jen. Haar zwakke krachten waren niet bestand tegen het ruw geweld der aanvallers. Talloos waren de stompen en sla gen, die haar werden toegediend, zij werd getrapt en op den grond ge gooid alvorens het wapen prijs te ge- Ten. Ais de ergste belhamel stond te recht Authonius de K., uil Haarlem, van wien eenige getuigen zeiden, dat bij op zeer ergerlijke wijze de vrouw mishandeld had. Mr. Hoyer qualificeerde den be klaagde als ecu berucht individu en Vroeg 3 maanden gevangenisstraf. G HINT-DIEFSTAL. Aon den Stationsweg te Lisse lag een hoop puin en grint, afkomstig van een opgebroken weg. Zekere v K. kreeg vergunning van den gemeente- opzichter Suykerland. om van dien hoop weg te halen ter vulling van een gat in een voetpad, v. K. riep de hulp in van P. J. v. H., Th. S. en J. S., om samen dat karweitje op te knappen, v. K. ging aan 't scheppen ln kruiwagens, de drie anderen wa ren voor liet kruien, v. K. bleef maar aan het scheppen, de anderen aan het kruienhet gat voorbij, om een piek op den weg ten eigen bate te be- hardeu. Het gat kwam natuurlijk ook vol, en toen kon v. K., die al gedacht had Dat gat is toch dieper dan ik Keende, uitscheiden met scheppen, e puin- en grinthcop was echter be langrijk geminderd, wat den arg waan opwekte van Suykerland, die de zaak ln handen stelde der politie. Uit het onderzoek bleek, dat P. J. v. H., Th. S. en J. S. de vergunning aan v. K. ook op zich zeiven hadden toegepast. Deze drie mannen stonden gisteren terecht, beschuldigd van wederrechtelijke toeeigening van ge meente-puin en -grint. De bekln. zeiden, gedacht te heb ben, dat zij, evenals v. K-, van het grint mochten profiteeren. Mr. Ho-er vond, dat voor deze zaak gold „Beaucoup de bruit, peu de besogne" en vroeg tegen elk der bekln. f 1 boete, subs. 1 dag. Mr. Thiel, de raadsman der bekln., achtte de wederrechtelijke toeëige- ning niet bewezen en vroeg vrij spraak. LOOD-DIEFSTAL. Teunls de B. en Teunis H., belden 18 jaar oud, bekenden te Oostzaan van een leegstaand huis lood te hen- ben weggenomen en verkocht aan twee opkoopers, tot een gewicht van 10 kilo. De getuïgen-verklaringen en het verleden der beklaagden, die zich al meer aan diefstal hadden schuldig gemaakt, gaven Mr. Hoyer aanleiding om tegen den eersten Teunis 2 maan den, en tegen den tweeden 3 weken te eischen. Vergunning Drankwet. B. en W. brengen ter kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van C. J. de Vos, weduwe van P. J. Wiggers, om tergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein voor ge bruik ter plaatse van verkoop in het benedenlokaal van het perceel ai Parklaan no. 64. Gev. Voorwerpen. Een zwart bruin hondje, K. Heilig land 7. Een ceintuur met gesp, Waldeck Pyrmontsfiraat 51. Een koperen huissleutel, aan het politiebureau. Een goud lederen ceintuur, Groote Houtstraat 57. Een ring, waaraan 5 sleutels, aan het politiebureau. Een zilveren broche met portret, schilderstraat 38 rood. Twee verlakte sabelscheede met dragers, een hondje, een gummibal, een ring daaraan 4 sleutels, en een revolver, aan het politiebureau. Een gouden broche, Korte Jansstr. 1. Een kinderschoontjc, Kogelstraat 8, Heemstede. Een ceintuur met gesp, Schoterweg 13. Een portemonnaie, N. v. d. Laan straat 6. Een ceintuur met gesp, Saenredam- straat 7. Een kinderpartemonnaJe, weg 36 rood. Aangifte is gedaan van het verliezen van een bankbiljet van f 25; dat uit een woning aan de Nieu we Raamstraat een naaimachine ver mist wordt; van het verliezen van een zwart fluweelen ceintuur, voorzien van twee zilveren knoopen; dat uit een schuit, liggende in de Heerensin- gel een vaarboom wordt vermist. Rubriek voor Vragen Qeabonpeerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig i woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Mijn vader is hertrouwd en uit dit huwelijk zijn geen kinde ren. Wanneer mijn stiefmoeder nu eerst sterft, komen dan hare broers en zusters als hare erfgenamen op? Zij bracht niets mee. ANTWOORD: Het voordeel, dat aan haar door het huwelijk is opgeko men, bedraagt hoogstens een vierde des boedels van uwen vader. Dat be hoort tot hare nalatenschap en behoort aan hare bij de wet ne erfgenamen, in dit geval broers ers, voor zoover zij daarovt niet bij testament op andere wijze heeft beschikt. VRAAG: Wanneer eene dienstbode hare betrekking opzegt tegen Mei, zonder den termijn van zes weken in acht te nemen, moet zij dan schade vergoeding geven en hoeveel bedraagt die en mag mevrouw ook haar nieuw jaar inhouden? ANTWOORD: De schadeloosstelling staat gelijk met het loon gedurende zes weken en in dit geval mag me vrouw de nieuwjaarsfooi inhouden, omdat het meisje zich stilzwijgend verbonden had om niet tegen 1 Mei op te zeggen. VRAAG: Kan eene dienstbode op staanden voet vertrekken als zij haar mevrouw zes weken loon schenkt moet zij ook waschgeld aan mevrouw geven? ANTWOORD: Ja, met de betaling van zes weken loon is zij er af, ma pc van waschgeld spreekt de wet niet VRAAG: Als een familie waar een meisje diende, en die van geleend geld haar japon eigendunkelijk ach tergehouden heeft, naar den Haag is vertrokken, op welke wijze moet zij dan die japon terug krijgen? ANTWOORD: Er is niets andere aan te doen dan kosteioozen rechts bijstand tegen het hoofd der familie te verzoeken. Zij moet maar eens naar het bureau van consultatie gaan dat op den eensten Vrijdag in Mei In het gerechtsgebouw in de Jansstraat vergadert, 's nam. half twee. VRAAG: Mijn vrouw is terwijl zij weduwe was aangeslagen voor perso neel belasting, doch daair zij zonder middel van bestaan is achtergeble ven, heeft zij niet kunnen betalen. Ben ik nu als baar tweede man ver plicht dit te betalen? Wij zijn ln ge meenschap van goederen getrouwd. ANTWOORD: De gemeenschap i natuurlijk verantwoordelijk. T Is dus eenvoudig de vraag of die belasting reeds op de oninbare posten is boekt. In dat geval zult u er geen last van hebben; maair 't beste is, dat u maar eens afwacht of er soms een waarschuwing komt, en dan ls verstandiger om te betalen. VRAAG: Mijn vrouw heeft blouse op staal laten maken. De naai ster heeft het goed besteld, want zij moest het leveren; maar hoeft blouse gemaakt zonder het goed te kijken en nu bleek het dat het niet volgens staal was. Ik heb de blouse betaald, maar nu wij bij haar kwa men om or haar opmerkzaam op te maken, dat het toch niet aanging om zoo iets te leveren, kregen wij ten antwoord dat zij er niets aan doen kon. Heb Ik nu nog recht om mijn geld terug te eischen? ANTWOORD: Neen, dat zal niet gaan. Toen u betaalde wist u reeds dat de naaister niet volkomen aan uwe opdracht had voldaan, 't uwe zijde eene geheel vrijwillige han deling geweest, waarop u thans niet meer kunt terugkomen. VRAAG: Mijn vader is overleden en mijne moeder is voor de tweede maal gehuwd. Dat huwelijk ging niet goed en mijn moeder was het laatste jaar bij mij. Nu is zij overleden en er waren nog overgebleven goederen uit 't eerste huwelijk van mijn moe der, die heb ik van baar gekregen voor liet onderhoud waarin Lk voor zag. Heeft nu mijn tweede vader recht ai die goederen terug te eischen? ANTWOORD: Zij behooren althans tot de huwelijksgemeenschap tus- schen hem en uwe moeder bestaan hebbende en .deze laatste had daar over geen recht van beschikking. Er moet nu bij boedelscheiding uitge maakt worden wat aan ieder in de ontbonden gemeenschap toekomt en wat aan ieder in voldoening daarvan zal worden toebedeeld. Dat zijn za ken voor een en- notaris, tenzij par tijen allen meerderjarig zijn en liet onderling eens kunnen worden. VRAAG: De vader van twee kindo ren is, nadat zijne eerste vrouw is overleden, voor de tweede maal ge trouwd. Bij het overlijden der eerste rouw had boedelscheiding plaats. Krijgen nu deze kinderen elk 1/6 der eerste huwelijksgemeenschap en brengt dus de vader in de 2e gemeen schap 2/3 der eerste? ANTWOORD: Als er geen testament, as, dan krijgen de kinderen de helft der gemeenschap. Was etr wel testament, dan krijzen zij sléchts 2/3 van de nalatenschap, bestaande uit do helft der gemeenschap. Het overige bleef aan den man en dat was dus hetgeen hij in het 2e huwe lijk aanbracht. VRAAG: Uit het tweede huwelijk is 1 kind geboren. Als nu do vader komt to overlijden, wat krijgt de tweede moeder?. ANTWOORD: Zij krijgt haar eigen aanbreng terug; voorts 1/4 van den aanbreng von den man en de helft der tijdens liet huwelijk gemaakte winsten. De man kan haar uit z ij n helft in die winsten nog 1/4 bij testa ment vermaken. VRAAG: Komt nu, behalve de va der, ook de tweede moeder te over lijden, erft dan haar eigen kind alles wat zij nalaat? ANTWOORD: Ja, de kinderen uit het eerste huwelijk kunnen van haar krachtens de wet met erven. VRAAG. Een keukenmeid is een Jaar in dienst; zij ontvangt per 3 maanden haar loon. Zij zegt met 8 dagen haar betrekking op tegen 1 Mei, terwijl haar loon op 15 Mei vervalt. Hoeveel loon kan mevrouw nu af houden ANTWOORD. Zij moet baar loon hebben tot den dag van haar vertrek, onder aftrek der door haar verschul digde schadeloosstelling. Die schade loosstelling bedraagt in dit geval 6 weken loon. VRAAG. Is het in dit geval geoor loofd, dat mevrouw ook haar Nieuw jaarsfooi inhoudt? ANTWOORD. Door het aannemen dezer fooi had 't meisje zich volgens gebruik verbonden om tegen 1 Mei niet op te zeggen en kan daarom ge acht worden er ook in te hebben toe gestaan, dat de Nieuwjaarsfooi nu ook weer wordt ingehouden, daar zij van haar kant eigenmachtig tegen 't plaatselijk gebruik gehandeld heeft. VRAAG. Mijn zuster is 't vorig jaar gestorven, met achterlating van eeni ge kinderen. Mijn zwager hertrouw de, maar zijn tweede vrouw is niet geschikt de kinderen op te voeden. Er zijn geen toeziende voogden gesteld. Is er nog iets aan te doen, dat die kinderen een betere opvoeding krij gen 1 ANTWOORD. In de benoeming van een toezienden voogd kan alsnog worden voorzien. Het verzoek daar toe is maar aan den kantonrechter te doen. Maar aan do quaestie van op voeding kan die toeziende voogd toch niets doen; dat is de taak van den vader-voogd, en als zijn vrouw geen goede opvoedster is, dan moet hij daarin op andere wijze voorzien. Binnenland HET ORANJE-KRUIS. Don 11 dagmkldag werd ten Paleize te Amsterdam een druk bezochte ver gadering gehouden van den Nationa- len Bond voor Reddingwezen en Eer ste hulp bij Ongelukken „Het Oran je-kruis", ouder voorzitterschap van Z. K. II. Prins Hendrik der Neder landen. Als genoodigden woonden o. a d© vergadering bij de Minister van Bin- nenlandsche Zaken, mr. Tli. Heems kerk, tijd. voorz. van den Raad van Min., en jhr. mr. dr. A. Róeil, bur gemeester van Amsterdam. De Voorzitter, Z. K. II. Prins Hen drik, opende de vergadering mot een rede, waarin hij o. a. zei Wat het doel van den bond betreft, is het zooals blijkt uit art. 2 en 3 der statuten de bedoeling van het voor- loopig bestuur geweest een zoouani- ge regeling te treffen, dat do band wordt gevormd tusschen alle veree- nigmgen, lichamen en personen, die op het gebied van reddingwezen of ©erste hulp bij ongelukkeu werkzaam zijn of daarin belang stellen, liet voorloopi- bestuur is van meening, dat do meerdere samenwerking der lichamen ook met behoud hunner volle zelfstandigheid zeer ten goe de zal komen aan de ontwikkeling van het reddingwezen, terwijl daarbij ten slotte elke corporatie ook gebaat zal kunnen ziin. Het voorloopig bestuur meent, dat er daarom naar moet worden ge streefd in engeren kring sainen te brengen die vereenigingen en licha men, welke uitsluitend of voor een aanzienlijk deel op genoemd gebied werkzaam zijn en in de-toekomst de gewone leden van den bond zullen «9 Schoenen- en Laarzenmagazijn. Enorme keuze. Fijne modellen. i mi miniumii i a i ii zie Etalage. Zie Etalage. IJzersterke SCHOOLLAARZEN. Maat- en Reparatie-inrichting. Kleine Houtstraat 109 Echter is het ook wenschelijk, dat in den bond wordt opgenomen een ruimer kring van die lichamen, wier voornaamste arbeidsveld geacht moet worden niet samen te vallen met het reddingwezen of eerste hulp bij onge lukken, doch welke zich niettemin in beperkte mate op dit gebied bewegen en bij eene toenemende ontwikkeling van het reddingwezen of eerste hulp bij ongelukken belang hebben. Omge keerd zullen ook de verrichtingen de zer lichamen op bedoeld gebied van belang zijn voor den bond. In deze li chamen hoopte het voorloopig bestuur toekomstige buitengewone leden Do uitvoerende macht berust bij den raad van bestuur, be-staaride uit 12 tot 20 leden, uit welke weder een dagelljksoh bestuur van 5 tot 9 leden wordt gekozen. Noch de raad van bestuur, noch hot dagelijksch bestuur zijn steeds bij een. Er moet daarom zijn een perma nent lichaam, dat zich op 'de hoogte houdt van al- vat voor de ontwikkeling van het reddingwezen van belang is b. inlichtingen en adviezen ver strekt gegevens verzamelt en rang schikt omtrent het personeel en ma terieel in tijd van nood beschikbaar d. met de aangesloten vereenigin gen overleg pleegt omtrent doelmati ge hulp bij groote rampen e. statistische gegevens verzamelt verwerkt. Het voorloopig bestuur wenscht aan deze instelling den naam te ge ven van ..Centraal Bureau van het Oranjekruis". Hierna werden de statuten bespro ken eu behoudens geringe verande ren goedgekeurd. iet applaus werd het voorstel van mr. Th. Stuart, om het voorloopig be- eenvoudig naar het Kleedingmagazijn van als men goedkoop en net gekleed wil gaan. In eiken prüs. Voor leder zp gading. FORTGENS' Meubelmagazijn, Kleine Houtstraat 94. Grootste voorraad. Schoenenmagazijn „Het Gouden Anker" Kleine Houtstraat 47. Het vertrouwdste adres voor alle soor ten SCHOENWERK. VAN ASPEREN PIJPER, Kleine Houtweg 4a, bij de Houtbrug. Groote keuze in de nieuwste stoffen. DAMES-CQSTUMES NAAR MAAT. Popeline-costuum van 25 af. Mousseline-costuum van 35 af. Cachemir of voile van 40 ai. Zijden Popeline of Shantung van 50 af. Manlels door den kleermaker Qemaakt Fraaie coupe, prima afwerking,, spoedige levering. Dames- en IIeoren Chroomboltines in alle prijzen. Alleen in de kwaliteiten van f 3.75 af, wordt voor ingestaan, en wordt vergoed zoo het niet aan de gestelde eischen voldoet. Voor goedkoopere soorten Dames- en Heeren Chroombottine3 kan geen garantie worden gegeven. Veel succes hebben wij met onze ijzersterke WERKMANS-SCHOENEN en SCHOOLLAARZEN. Neemt proef en U blijft klant. Aanbevelend, R. FABER. stuur zonder hoofdelijke stemming Lflt Op NO. 47 „Hst GOlldSIl Aflkgr definitief te benoemen, aanvaard. Bij monde van den vice-voorzitter. dr. Tilanus, verklaarde dit college zich daartoe bereid. Mr. Heemskerk, minister van Bin- nenlandsche Zaken, betuigde ook uit naam van den commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, en namens den burgemeester van Amsterdam, dank voor de uitnoodiging om deze vergadering bij te wonen. Spreker is van meening, dat deze bond overal met sympathie dient te worden begroet, omdat hij de schoon© spreuk „Eendracht maakt macht" zoo treffend in toepassing brengt. De grootste verheugenis is echter, dat deze bond op mi'tiatief van 2. K. 11. den Prins werd opgericht. Deze daad bewiist, dat het Vorstenhuis mede leeft met het volk, zijn nooden en behoeften ten volle kent. Ongezocht heeft zich do arbeid van het red'Jings- wezen op 's Prinsen pad vertoont en dadelijk schonk hij daaraan zijn ge- heele hart. zijn volle toewijding. Spre ker eindisrde met den wensch, dat het Z. K. II. vergund moge zijn, nog lan ge jaren aan het hoofd van het Oran je-Kruis te staan en dat de bloei der nieuwe vereeniging Hem, die voldoe ning moge schenken, waarop Hij door Zijn arbeid recht heeft. De Prins dankte voor deze woorden. Na de vergadering begaf do Prins zich naar Couturier, waar Hem, door het bestuur der vereeniging Het Oranjekruis, een diner werd aangebo den. Ook minister Heemskerk zat daar aan. De troost dei Dorstlijders Vraagt aan al uwe kennissen welke de beste remedie ls tegen 't hevig hoesten, benauwdheid, het piepen der luchtpijpen, 't verslij men der longen, heesch- heid, BRONCHITIS, krevelin gen in de keel, ASTHMA enz. Iedereen zal u antwoorden: Neemt BALSEMPILLEN van H. VAN AKEN, apotheker-spe cialist te Selzaete, oud-leerling van het gasthuis van Gent. Zij doen de fluimen gemak kelijk lossen en spoedig vermin deren. Zij voorkomen en gene zen alzoo de ontsteking der longen. Prijs per doos 6Z''> cent Verkrijgbaar te Haarlem bij: J. J. GöPPINGER, Groote Hout straat 147. Supertar. Stoomvaartberichten Het st. Koning Willem III, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 27 April van Port Said. Het st Nias, van Batavia naar Am sterdam, arriveerde 27 April te Havre. Het st. Bogor, van Rotterdam naar Batavia passeerde 28 April Perlm. Supertar. DAMES! Gebruikt voor het tvasschen uwer haren Speciaal voor Hoofdwassching, geeft helderwitte schuim, reinigt spoedig en grondig de haren, houdt het haar glanzend en soepel, en schaadt de kleur niet. Prijs per stukje 50 ct. Proefstukjes 15 ct. Verkrijgbaar bij Magazijn van Parfumerieën, Anegang 42. Supertar. Supertar. Anegang 29. Groote en fraaiste keuze In Hoeden, Petten, Dassen, Overhemden, Wandelstokken en verder alle Heeren-Artlkelen, Slagers-, Kruideniers-, Kappers-, Huisknechts- en Stofjassen- Koksbuizen, Schilders- en Drukkers-Kielen. Hoofd-Depöt M E Y'S STOFFWaSCHE.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6