NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8236. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 30 APRIL 1910 A ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1-20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 M de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loorens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIÊN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. EERSTE BLAD. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. AGENDA ZONDAG 1 MEI. Schouwburg: Openbare feestverga- dering. Spreekster mevr. Roland Holst, 7 1/2 uur. Brongebouw: Concert Haarlemsch Muziekkorps, 8 uur. Soc. Vereeniging: Groote openb. vergadering. Spreker de heer Lan- Blng, 1 uur. St. Elisabethsgebouw, Jansstraat: Tentoonstelling van kerkgewaden, 2 tot 4 en 6 tot 10 uur. MAANDAG 2 MEI. Schouwburg: Rott. Tooneelgez. ,,De rechte lijn." 8 uur. Soc. Vereeniging: Voordrachtavond der leerlingen van Adele Drees, 8 uur. St. Elisabethsgebouw, Jansstraat: Tentoonstelling van kerkgewaden, 10 tot 12 en 1 tot 4 uur. Stadsnieuws Juliana-dag. 't Kleine Prinsesje verjaart van daag voor 't eerstl Weet men 't nog van 't vorig jaar, hoe op dien vroolijken morgen van 80 April, ineens de stad in feestvreug de stond'? Wat verveeld, door 't treuzelen van 1 geboorte-telegram, zaten we dien morgen al weer 'n paar uur bijeen, toen 't plots kwam, 't bericht, dat er een Prinsesje was geboren. En hoe toen plotseling de vlaggen ten dakvenster uitbraken en de heele stad met fladderende kleuren vulde, zoo opeens, als na een zoelen regen bui de ijl-kleurige groensals uit de bladknoppen ontzwellen en de krui nen overhuiven met een bleek-groen waas. Spontaan was er blijheid in de Straten, en het, groeide aan tot een feest, dat prettig-druk den heelen dag bleef. Nu is dat al weer een jaar geleden. In dien tijd hebben 'we telkens die in- ticine-iieve bijzonderheidjes verno men, die in klein kindjes prille leven tje voor wie het liefhebben zoo ge wichtig zijn, van 't eerste tandje, van *t eerste gestamel, van 't eerste ge- waggel op de nog-oukrachtige been tjes. Daar is zooveel poëzie in al die mo mentjes, zoo-iets prettigs huiselijks. Och, we zijn zoo vatbaar voor zulke prettig-genoeglijke poëzie in het te leven, wij Hollanders, en wo zijn 'l zoo gewend om h Prinsesje te hebben in ons Vorstenhuis, waar we met liefde en vereering aan kunnen den ken. Al wat we voor Prinses Wilbel- mina rond droegen, dat geven we nu weer aan Prinses Juliana. De geschiedenis herhaalt zich en hoe kan men dat meer waard eer en, dan wanneer die herhaling ons tot mooie gevoelens opwekt. H Prinsesje viert haar eersten jaar dag als een kleine weldoenster, een weldoenster voor de heele natie. Want in haar naam worden van daag de schatten verzameld, die be- noodigd zijn om straks den volksvij and: de tuberculose op een energieke wijze te bestrijden. Duar gaat van de daden van barm hartigheid door ons Vorstenhuis ver richt, zulk een diepe suggestie uit op anderen. Het Koninklijk voorbeeld wekt tot zulk een prijzenswaardige navolging, dat (Lt, ook naar het practisch resultaat, dubbel te waar- deeren valt. Nu weer deu naam van ons. jonge Prinsesje als een leus, waaronder men intenser de tering gaat bestrij den. Welk een heerlijk levensbegin, voor 't Oranje-Prinsesje. In haar naam warden vandaag ge wis duizenden guldens bijeenge bracht. Ook hier in de stad. In de straten, waar het gekleur van het wapperende dundoek afket sende tiut-glimpjes in do atmosfeer strooide, liepen ze al om negen uur rond, de jonge meisjes, twee-aan-twee den linkerarm wit bestrikt en een geldbus en een korfje met de Juliana- bloempjes in de handen. Dat ionge goed keek met valkeiv oogen de lappelen van de jassen en mantels na, of die nog niet droeg het ardeteeken der barmhartigheid. En zagen ze een bloemloos knoops gat, dan schoten ze vogel vlug op hun slachtoffer aan, dat tusschen haak jes meestal graag en gewillig slacht offer werd. En een ander deel van de vrouwe lijke jeugd, trok met geraffineerde berekendheid de huizen langs, om te zorgen, dat er toch maar geen mensch, die Prinses Juliana vereert, zonder haar bloempje bleef. Ik wil 't wel bekennen, dat 'k m'n dag al heel slecht begonnen was, door me voor te nemen, eens te zien, hoelang 'k de meiskes verschalkend, bloem-loos zou kunnen blijven. Dat is een gevaarlijk voornemen, als je eerste gang de Groote Markt over is. Daar stonden ze aan alle hoeken der straten slagvaardig en zeer animee- rend. Maar als je op de fiets bent, ontliep je de kans aangeklampt te warden wel eens. Later op den dag kwamen ze op me af, toen 'k met 'n van-'t- prinsesje-geen-kwaad-wetenden blik de tegenovergestelden kant uitwan delde. Maar haar zusteren hebben haar gewroken. Want toen k daar net mij De eerewacht, aan te bieden aan H. M. de Koningin, bij het bezoek aan Haarlem op 26 Mei a.s., wordt ge vormd door de heereu Jhr. P. N. Quarles van Ufford, II. Smit van Gelder, E. Vas Visser, C. van der Vliet, Jhr. H. VV. M. van Coehoorn van Sminia, Jac. Korthals Altes, Jhr. G. Teding van Berkhout, Jhr. F. Teding van Berkhout Jr., Mr. C. W. Thóne, Mr. F. Wittwaal, Mr. J. Lieftinck Jr., Mr. R. W. Baron van Lijnden, J. J. Thöne, A. J. Ferf, J. A. likens, Jhr. L. P. A. van den Bran- deler. DE BLOEMENTENTOON STELLING. Sedert de laatste opgaaf werd op de Bloemententoonstelling verkocht in de kunstzual No. 57 „Crocusseu door mevr. Voorthuijsen—Van Iluve, en No. 35 „De laatste tulpen op het veld", door A. L. Koster. J u h i 1 6. Heden herdacht de heer J: Ligtvoet deu dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de firma Van der Eist en Bueuo. wijnhandelaars hier ter stede. Nadat de jubilaris door een der patroons namens de firma toege sproken was, werd hem een envelop pe met inhoud aangeboden, terwijl zijn kameraden gezorgd hadden, dat de werkplaats versierd was, zoodat die een recht feestelijk aanzien had. F. W. J. DE WITT HLBERTS. Met ingang van 1 Mei aanvaardt de heer De Wilt Huberts, tot dusver ka pitein van de infanterie alhier, zijn funcüën als majoor te Amsterdam. Deze promotie zal, hoewel hij voar- loopig hier blijft wonen, tengevolge hebben, dut majoor De Witt Huberts zich in zijn nieuwe garnizoen zal gaan vestigen. Wij achten dit daar om het moment, om even te herden ken, dat hij aan menige zaak van openbaar nut en genoegen in Haar lem zijn krachten heeft gewijd en denken daarbij o.a. aan de opvoerin gen van het Kind van Staat, aan de voorstelling in den Schouw burg ten voordeele der tuberculosebe strijding, waarbij een door hem ge schreven oud-Hollandsch tooneelstuk- je werd opgevoerd en aan verschil lende Koninginnefeesten, waaraan hij zijn krachtige medewerking schonk. Officieren van het leger hechten zich maar zelden aan de plaats hun ner inwoning, een gevolg waarschijn lijk hiervan, dat zij op het onver wachtst kunnen worden overge plaatst. De heer De Witt Huberts evenwel heeft veel belangstelling getoond voor zal zijn naam in het llvre d'or schrij ven. Hierna zullen de Halsen bezichtigd worden. In het Stedelijk Museum zul len aanwezig zijn de wethouders, de gemeente-secretaris, de Commissie v. toezicht enz. De burgemeester zal we gens een sterfgeval in zijne familie niet tegenwoordig kunnen zijn. Vervolgens gaat de ex-president naar hotel Funckler waar te één uwr geluncht wordt Ten slotte wordt een rijtoer naar Bloemendaal gemaakt, waarna Roo sevelt naar Amsterdam vertrekt. Alen maakt er ons op attent, dat het iets zeer bijzonders zou zijn, w neer in de bloemenstad Roosevelt met bloemen werd bestrooid. Daar toe zou gelegenheid bestaan, wan neer hij in zijn open rijtuig door de Groote Houtstraat gaat. Wij brengen het denkbeeld verder, wellicht zijn er onder onze lezers, die den kloeken Nederlandschen Amerikaan op deze wijze van hunne sympathie willen doen blijken. Benoemd. Mej. W. van Roekei, Van hier, ls benoemd tot onderwijzeres aan een bijzondere school (Ned. Herv. Ge meente) te Baarn. DE BRONGERSMA-BANK. Hierbij geven we een afbeelding van de monumentale bank, die gistermiddag op de binnenplaats van de H. B, S. aan de Zijlvest is onthuld. In het Derde Blad van heden komt het vervolg van het verslag van de onthulling. veilig en wel op 't kantoor waande en rustig 't Prinsesse-stukje pende, viel er een schaduw op m'n papier, en die bleek toe te behooren aan 'n aar dig bloempjes-verkoopstertje. Toen was 'k er ingeloopen en heb de bloem met 't oranje-hartje in het sneeuw- witgespreide in m'n knoopsgat gesto ken. 't Verkoopstertje maakte drukke zaken. Ze had 94 bloemen gehad en ze toonde om elf uur haar korfje met een tiental er nog in. 'n Ander had nog meer succes ge had, die had er in tien minuten tijd wel 40 verkocht ALS DE KONINGIN KOMT. In een gecombineerde vergadering van Gierstraat- en Koningstraatbewo ners is besloten, deze stralen voor het aanstaand Koninklijk bezoek te ver sieren met bloemenmanden, hangen de boven het midden der straal, lam pions aan weerszijden der manden en met vlaggen. De kosten zullen pl.m. 1 per strekkende meter bedragen, waarvoor lijsten zullen circuleeren. liet voornemen bestaat, om bij be voegde zijde aan te vragen, het Ko ninklijk Echtpaar ook door de Gier en Koningstraat te doen rijden. Nieuwe zaak. Hedenavond zal in de Koningstraat No. 16 de heer Oscar Keip een zaak in optische instrumenten openen. Voornamelijk electrische toestellen ten behoeve van medici zullen gele- f rd worden. De heer Keip bezit o.m. een Amerikaansch patent op een sterkstroom-contrüle-apparaat voor doctoren. Een uiterst klein lampje, geen centimeter lang en geen halve breed, verspreidt een prachtig glan zend licht, het kleine stralende licht puntje schittert met een inderdaad verwonderlijke helderheid. Een regu lator regelt het licht lot alle sterkten. Voorts verkoopt de heer Keip allerlei electro-medische- en inductie-toestel len en repareert deze eveneens. Blik semafleiders en dergelijke worden aangelegd. De starnzaak is te Groningen ge vestigd, waar zij zich reeds groote bekendheid verworven heeft, die wij ook het filiaal in de Koningstraat toe- wenschen. De winkel zelve ziet er met haar rustige tinten ook zeer netjes uit. Naar de Tentoonstell ing. De hoogste klassen der bijzondere en openbare lagere scholen zijn heden in de gelegenheid gesteld de bloemen tentoonstelling te bezoeken. Haarlem en Haarlemsche zaken, wat bij deze gelegenheid dankbaar mag worden erkend. BEZOEK VAN EX-PRESIDENT ROOSEVELT. Hoewel grootsche plannen waren ontworpen voor een feestelijke ont vangst van ex-president Roosevelt en familie, heeft de heer Roosevelt door bemiddeling van den Amerikaanschen gezant Beaupré doen berichten, dot het bezoek een intiem karakter zal dragen. Vanwego „Bloembollencul tuur" worden dan ock geen bijzonde re maatregelen getroffen. Dit neemt niet weg, dat zeker wel vóór en op 't terrein een groote me nigte den ex-president zal toejui chen. De aankomst op H tentoonstellings terrein is te circa half twaalf. Op de monumentale poort zullen de Amerl- kaansche vluggen wapperen. De hoe ren Krolnge. Van Wavcren, De Breuk en andere leden van het hoofdbestuur zullen den staatsman verwelkomen Daarna zal de vollegronds- en de tweede tijdelijke tentoonstelling be zichtigd warden. De heer Roosovelt N. O. G. Op uitnoodiging van het bestuur der afd. Haarlem van het Nederl. Onder wijzers-Genootschap hebben de hee- ren A. C. Hendriks, Chr. Somers en C. H. Geevers zich bereid verklaard als leden een er excursie-commissie het bezoeken van instellingen, fabrie ken enz. door leden der afdeeling voor te bereiden. Doopsgezind Zangkoor. In de eerste helft van Mei heeft het tweede concert plaats, waarbij als solisten zullen medewerken mej. Janna Brandsma, sopraan en de heet Sam Swaap, violist, belden uit Am sterdam. De begeleiding is opgedragen aan mej. R. Oostenbroek alhier. Sport-tentoonstelling. Om de sport-tentoonstelling in het Brongebouw aan belangrijkheid te doen winnen, zullen medailles, kunst voorwerpen en andere prijzen, die op sportgebied zoowel door vereenigin- gen als door particulieren zijn ge wonnen, en ook vaandels en diplo ma's geëxposeerd worden. ONZE VLOOT. Waarom heeft Nederland een krach tige vloot noodig en welke rol heeft de zeemacht in onze geschiedenis ge speeld Het was ter beantwoording van deze vragen, dat de heer H. J. Bold'ngh, oud-luitenant ter zee, thans leeraar aan het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, Vrij dagavond in de groote concertzaal van de sociëteit Vereeniging optrad voor de leden en introducés van de eerst drie maanden geleden opgerich te afdeeling Haarlem en omstreken van „Unze Vloot". Een 350-tal personen had aan de uitnoodiging gehoor gegeven en de heer Van Bemmelen, vice-voorzitter der afdeeling, den heer F. M. baron Van Lyndeu, die wegens familieom standigheden het presidium verhin derd was op zich te nemen, vervan gend, drukte zijn groote tevredenheid over deze opkomst uit. De afdeeling is in den korten tijd van haar be staan reeds zeer in bloei toegenomen, telde zij eén maand na haar oprich ting reeds 161 leden, thans is dit aan tal tot 285 gestegen. Daarna kreeg de heer Boldingh het woord. Spreker begon met er op te wijzen, dat ons kleine Holland be kneld ligt als het ware, tusschen twee groote naijverige mogendheden. De positie van Nederland is uit een krijgskundig oogpunt zeer eigenaar dig en tevens belangrijk. Heeft Enge land er toch het grootste belang bij, dat de Duitscliers hun macht met tot de boorden der Noordzee uitbreiden, en zoo een prachtige operatie-basis voor hun krijgsverrichtingen erlan gen, niet minder gelukkig is het voor onze Oostelijke naburen, dat Enge land van Germania wordt terugge houden door een neutralen slagboom. Maar wil die slagboom werkelijk iets beteekenen, dan moet de neutraliteit ook gehandhaafd kunnen worden. Daarvoor is een goede vloot met op gewekt, krachtig zeevolk noodig, dat aan dat vou andere naties ten vollo gelijkwaardig is. Niet dat we zulke reuzenschepcn zouden behoeven te bezittens als de groote mogendheden, maar met ouderzeesche booten voor al, torpedo's en mijnen kunnen wij ons verdedigen op een wijze, die liet zelfs de grootste pantservloot onmo gelijk zou maken do haven binnen te stoomen. Ook voor onze koloniën moeten we zorg dragen, zei spreker vervolgens. Ook die zijn op een merkwaardig punt gelegen, op de grens namelijk van twee continenten en twee ocea nen, die Al in belangrijkheid toene men. Ook deze bieden niet hun in hammen en baaien een prachtige operatie-basis, en zulks in de eerste plaats, aan het Engeland van het Oosten, het begeerige, zich-reuzen- snel-ontwikkelende eilanden-rijk Ja pan. Al was het slechts ter bescher ming van onze overzeesche bezitüu-, gen, van dat uitgestrekte land, „dat zich om den evenaar slingert ais een gordel van smaragd dan nog zou den wij een vloot noodig hebben. Nóg 's de natie niet genoeg be kend met de noodzakelijkheid van een krachtige, drijvende verdediging, nóg meeuen velen, dai geld, daaraan besteed, slechts weggeworpen is mogen zij al meer en meer overtuigd worden van hun ongelijk Nadat de heer Van Bemmelen de aanwezigen nog eens opgewekt had, lid van „Onze Vloot" te worden, nam de vertooning van zeer interessante lichtbeelden een aanvang. Tot in kleinigheden, die het betoog juist zoo interessant maakten, wer den ons verklaard de zeeslagen bij Duins en Kijkduin, en de stoere kop pen van scheepsbevelhebbers uit die bange dagen verschenen achtereen volgens op het doek. Een hartelijk applaus kletterde op, toen de ronde zeemansfiguur van Michiel Adriaans- zn. de Ruyter oplichtte. Een bewijs, dat ook de moderne 20ste-eeuw- menscli „Bestevaer" niet vergeten is, en nog steeds onder de groote man nen des vaderlands telt. Na het verleden, het heden. Eenigo interessante kiekjes kregen we ook van de moderne weermiddelen, van torpedo's, van het pantserschip „Tromp", van onderzee-booten. Tot slot de nieuwe portretten van Prinses Juliana, en een spontaan ap plaus gaf uiting aan de gevoeleus, toen het mollige kinderkopje, dat he den juist een jaar is, op het doek verscheen. Het was een. goed besluit van een succes-vollen propaganda-avoud i Muséum van Kunstnijver- heid. Do tentoonstelling van nieuw Deiftsch aardewerk en der tegelpunee- len voor kerkelijk© doeleinden, die thans in het Aluseum vuu Kunstnij verheid geopend is, trekt zeer de aan dacht, zoodat talrijke belangstellen den het Museum bezochten, om do producten dezer in Nederland weder opbloeiende industrie in oogeu- schouw te nemen. Zondag is de toegang tegen vermin» derden Driis.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1