■Jeruzalem", aan „Do Stichtinj. Batavia", aan „Een Dichter aan de Bunk \un Leening" (Vondel), ter gele genheid der Voudelfeesteu, en aan S,Het Dorp aan de Grenzen", dat hier l© Haarlem een paar jaar geleden nog een» ia opgevoerd, toen de Van Len- nep-hcrdenking ook hier gevierd werd. Toen we lazen, dat zijn „Anister- {fomache Weesjongen" hier weer eens voor het voetlicht zou komen, heb ben we onmiddellijk het groote werk over „Het Leven vaQ Mr. Jacob van Lennep". dat zijn kleinzoon eenige maanden -eleden heeft uitgegeven, eens opgeslagen, om te zien of deze nog iets bijzonders over dit stuk had weten mee te doelen. Maar dat viel ons tegen. Terecht herinnert deze er alleen aan, dat de meeste tooneel- werken, die Van Lennep vervaardig de, gelegenheidsstukken waren, die niet langer hebben geleefd dan de ge legenheid, waarvoor zij dienen moes ten en waarop de regel van toepas sing was „Et rose elle a vieu ce que vivent les roses". Hij, die de treurspe len van Vondel van buiten kende, hoeft zich na de dichterlijke proeven zijner kindsheid, zelf nooit aan een eigenlijk treurspel gewaagd; luj ken de daartoe te goed zijn kracht, of \iever zijn zwakheid. Eigenaardig is 't daarvan wel, dat hij bij zijn eeuw feest, eenige jaren geleden 't meest in datgene is gehuldigd, wal eigenlijk de zwukste zijde van zijn talent uit maakte zijn tooneelarbeid, iets waaraan men zich toen ook in Haar lem bezondigd heeft. liet eemge van ziju tooueclstukken, dut het répertoire heeft kunnen hou den, is hol uit 1859 dagteekenend du» thans ecu halve eeuw oude tooneelwerk „Een Amsterdamsche W eesjongen, of het buskruitverraad in 1622", waarin Veltman meesterlijk de rol van den verrader Jean le Chan- tre placht te spelen. Zoo zijn we dan ter gelegenheid van het halve-eeuwfeest van „De Am- sterdamsche Jongen" het eens gaan *ien. Men weet, dat het onderwerp van dit stuk het historische feit van het buskruitverraad van 1622 is geweest, waaraan de herinnering nog tot kort geleden in de trommelende jongens op de Amsterdainsche Beurs heeft voortgeleefd. Jacob van Lennep heeft er eenige taforeelen voor het tooneel van ge- muakt meer is het stuk niet met een beetje romantiek er door, vooral bewerkt voor het opkomend geslacht, dat gisteren dan ook talrijk was ver tegenwoordigd. Het is een historisch verhaaltje op de planken geworden, dat thans geen kritiek meer eischt of vcrwucht. We vinden 't aardig het eens gezien te hebben, al ware 't al leen maar uit een historisch-litternir oogpunten dat is alles, wat we er van zeggen kunnen. Schoonhoven speelde Jean de Chan- tre, de rol van Veltman, maar deed 't natuurlijk niet zoo heerlijk „verra- derig" als deze 't zeker gedaan zal hebben. En mevr. Lobo—Braaken- siek had als travesti de rol van den Amsterdamschen jongen, die oor spronkelijk tijdens Van Lennep's leven door Eveliue Kapper werd gespeeld zij deed 't aardig. Jan C. de Vos was de eerwaardige, ongelukkige koopman, die in „de klauwen den verrader valt", eu mevr. YVons- ma—Klaasscn was zijn lieftallige dochter. Wat ons vooral ls opgevallen, een claus van mevr. Christine Pool man in het tweede bedrijf geweest, ïeu verhual op die eenvoudige, wa re, hartelijke manier verteld, zooals Zij 't maar alleen kan, een werkelijk meesterstuk in zijn genre. Wat we alleen wat vreemd vonden, was dut mevr. Poolman zei, dat zij zich iemand herinnerde alsof hij voor haar „uitgefotografeerd" stond. De fo tografie en het jaar.... 1622 1 De nog in leven zijnde 81-jarige zoon* van Jacob van Lennep, Jhr, Mr. M. J. van Lennep, woonde de voor- slclliug bij. FRANS NETSCHER. rijmen Kionaen en rikketikten als el- kaar-na-ij lende regendroppen. Bravo! De costuums naar teekening, en van Johs. Linse, waren, wat lijn en kleur aangaat, zeer te roemen en 't kapwerk van den heer Ch. Bamberg te Rotter dam, niet minder. Na „Chantecler", de barvoets-dan seres Mademoiselle Villany. Iets heel fijns, iets teers, iets oorspronkelijks. Ze begon haar program met 't volgen der hedendaagsche mode, 't dans »i van een muziek-stuk. 't Werk harcr keuze was Chopin's E-dur nocturne, en de onzichtbare violist(e) voerde haar kranig, met innigen streek en voorname techniek uit. En in over eenstemming. in sublieme harmonie met de muziek, was mej. Villany's dansen. Het bijna immateriëele voortbewegen, het luisterend even stilstaan, het wiegend voortwandelen in den nacht, 't kreeg alles 'n zekere bekoring van wondere rytnuek. en 'n dankbaar applaus kletterde der kunstenares na afloop toe. Na 'n Turksche en 'n Perzische dans, die beide iets geheel nieuws brachten en gansch geen Isadora Duncan- of Rita Sachetto-imitaties ademden, paro dieerde zij Julia's monoloog uit Sha kespeare's „Romeo en Julia". Eerst zooals Sarah Bernhardt die doet grootscli van opvatting, geweldig van tragiek, breed van gebaar, machtig van impressie. Dat was een sterven en mej. Villany toonde zich, behalve schitterend danseres, volleerd tragé dienne. Toen welk rechtgeaard Neder lander voelde zijn gansche ziel niet in opstand komen tegen zulk een smaad zou ze, naar ze zeide, even 'n Zwolsche entendez-vous... Zwol le.... village hollandais. n'est-ce pas? treurspel-speelster imiteeren En 'n karikatuur werd hetEn dan nog wel Zwolle, een village 1 O, wat Franscho grootspraak, wat Parijsche pedanterie. Was er 'n Hollandsch tooneeispeelster in de zaal geweest, ik weet zeker, dat die den hoon niet ongewroken zou gelaten hebben. Maar alleraardigst was 't toch, en 't bleek Al meer. dat mej. Villany een danseres met groote plastische en mimische gaven is. Na de pauze vergastte „Het vrije Tooneel" ons nog op de allerdolste klucht Hij of hij een twee-acter, te aardig, om hier na te vertellen, maar waarin Nap. de la Mar in twee voudige kwaliteit in die van huis knecht en verloren zoon de zaal in één lach houdt. Ten slotte nog een woord van hui- do gebracht aan het klavierspel den heer 11. Davids, dat meer aan dacht verdient, dan er nu aan schonken werd. Examens L. O. 29 April: Geslaagd, de dames A. H. Meyer te Enkhuizen, H M. G. Giezen, E. Schipper, J. C. Bielans, C. Wienker, W. P. Houthuyzen en S. F. Adeina, allen te Bergen. De firma Hergarden alhier, voor f 10.750. Firma Kaper, te Amsterdam, voor f 11465. Firma Braun alhier, voor f 11946. Firma Hensbergen alhier, voor 12631. Firma Schram alhier, voor f 12719. Firma P. P. Langend ijk, alhier, voor 12749. Firma v. 't Veer, te Velsen. voor 12998. Firma Hart, alhier, voor f 13179. FLrma J. H. Langend ijk alhier, oor 14785. Binnenland IIET VRIJE TOONEEL. Wat dan ook aan Edmond Ros tand's „Chantecler" ontbreken moge, en welke kapitale fouten het werk aankleven, één groote verdienste heeft het't Is geknipt voor parodici-ring En niet verwonderlijk is 't, dat Nap. de la Mar's aandacht op 't spel-van- de-kip-en-den-haan gevallen is, en hij 't omgewerkt heeft tot een klucht, zóo dol, zóo vol geestige rijmen en gezeg den, zóo beladen met allerkoddigsie woordspelingen, waarvan er ook enkele betrekking hebben op de poli tiek onzer dagen dat de toeschou wers, die in grooten getale naar 't Kroon-zaallje getrokken waren, den ganschen avond tranen hebben zitten lachen. Deftiglijk gaat een proloog vooraf, maar door „Pas encore'swordt de zaal gelukkig niet in de spanning ge houden, en dra rijst als 'n bloed-roode schijf aan den horizon de dagbol om hoog, die Nap door zijn kraaien van achter de blauwende verschict-bergen opgeroepen heoft. Tal van allerleuk ste tafereeltjes volgen. Le chien Patou de heer B. van Noorden krijgt er van de kip Mevr. H. de la Mar Kley flink van langs, maar heerlij ke invallen weet hij in rake uitvallen om te zetten, en ieder oogenblik wordt nevrouw Haan overtroefd. Het aller- -erleidelijkste Fasunlhennetje werd 3oor mevr. C. de la MarKlop per verheeld. Eeri echte nachtvogel was de heer A. Schmitz, een mooie uil, die er evenwel maar 'n liazen- sluujije op na houdt, want op de kri tieke momenten was hij kluar wak ker. Mej. Jos. de la Mar speelde voor kuikentje en ten slotte voor koksjon gen, die Chantecler de eigen vader, foei, hoe wreed slacht om... soep van hem te koken. Dal is het einae vun den Irotscheu vogel, die den dag wakker roept, van den intrigant, die aan merel cu „faisane" tegelijk het hof maakt, en ten slotte de woede- uitbarstln- van de wettige echtgenoo- t« nog, ja. wel niet weet te ontloopen, maar toch te veranderen in woordjes ran verzoening en vernieuwde liefde. 't Stuk ging gesmeerd, zat er tot in de puntjes in, zoodat de nachten prachtig A tempo we.-den gegeven, de «ntroe's geen oogenblik ini6ten en de INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN A 30 Cts. per regel. STAALWATER (WILHELMINA BRON). Vernietiging der nieren is misschien naderbij dan gij denkt. Een nierkwaal is de meest verra derlijke van alle ziekten, omdat zij dikwijls bijna ongemerkt opkomt, en het uit de verschijnselen zoo lastig op te maken valt welke hoogte de ziekte beireikt heeft. Een man, die niets anders schijnt le mankeeren dan dat hij last heeft van zwakte, zwaarmoedigheid voortdurende vermoeidheid, is mis schien even erg door de vetrschrikke- lijke ziekte aangetast als hij, die ie- deren morgen een ellendig gevoel in zijn rug heeft, of aan lendenjicht, rheumatiek, graveel of ernstige urine- stoomissen lijdt. Bij een vrouw, die aan een doffe pijn hoog in de lendenen lijdt, wier oogen en gelaat opgeblazen zijn, en die dikwijls aanvallen van duizelig heid heeft, kunnen de nieren even plotseling vernietigd worden als bij iemand, die totaal hulpeloos is door rheumatiek en waterzucht. Gij kunt nooit van tevoren uitmaken hoe een nierkwaal u zal aantasten hangt geheel van uw gestel af. Maar zoo lang gij ook maar het ■ringste kenteeken van een nier- blaaskwaal hebt, zijt gij nooit veilig voor plotselinge vernietiging der nie ren en blaas, en is uitstel zóó gevaar lijk, dat gij niet 9poelig genoeg be ginnen kunt met het gebruik der ech te Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die overal evenzeer geroemd worden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen die uitsluitend voor de nieren en blaas. Zij werken In overeenstem ming met de natuur, zij zuiveren de urinewegen en geven aan de nieren en blaas hun kracht terug. Zij gene- duurzaam, omdat zij den werke- lijken oorsprong der ziekte genezen. Overtuigt u, dat gij de echte Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen krijgt. El ke echte doos voert op he' etiket ons handelsmerk de man met zijn han den in de lendenen. Zij zijn te Haar lem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppiriger, Groote Houtstr. 147a; en an Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel A 1.75 voor één, of f 10. voor zes doozen. Uit de Omstreken BEVERWIJK. Aanbesteding: Bij de gister gehouden aanbeste ding van een dubbele villa in Noorder-Parklaan alhier, waren inschrijvers, n.1.; HOFBERICHTEN. Prins Hendirik zal 6 Mei in Den Haag de vergadering van de Kon. Ned. Landbouwvereeniging en de bij eenkomst der ridders in de Johanitctr- orde bijwonen. HET BEZOEK VAN KONING ALBERT. Naar men uit Apeldoorn aan de Tel. meldt, zal van het voorgenomen bezoek van koning Albert aan ons Hof vermoedelijk niets kornen. Er schijnen moeilijkheden gerezen om trent den datum van dit bezoek. DE NIEUWE SPOORWEG- TARIEVEN. Op 1 Januari 1911 treden de nieuwe spoortarieven in werking. We hebben reeds uit het nieuwe tarief eenige mededeelingen gedaan. Hiermede volgt nog het een eu uuder omtrent kilometerboekjes en abonne menten Kilometerboekjes van 1000 en 500 K.M. zullen worden ingevoerd tegen 3 cents voor de eerste klasse, 2.25 cents voor de tweede klasse, en 1.5 cents voor de derde klasse per Kilometer. Deze kilometerboekjes zullen kun nen gebruikt worden voor het maken van reizen naar alle stations der Ne- derlandsche Spoorweg Maatschap pijen. Bovendien zullen nog Kilometer boekjes verkrijgbaar worden gesteld voor 2 reizen elk van 200 K.M., tegen dezelfde eenheidsprijzen. Dit in ver band met de bepaling, dat bij reizen met Kilometerboekjes hoogstens 200 K.M. zullen behoeven te worden be taald. Eveneens zullen abonnementskaar ten, geldig voor de op Noderlandsch grondgebied gelegen lijnen der Ne derlandsche Spoorweg Maatschappij en. worden ingevoerd tegen de na volgende prijzen. le Klasse: 1 maand 2 mnd. 3 mnd. 4 mnd. 5 mnd. C mnd. 7 mnd., 8 mnd. 9 mnd. 10 mnd. 11 mnd. 12 mnd. 1 mnd. 2 mnd. 3 mnd. 4 mnd. 5 mnd. 6 mnd. 7 mnd. 8 mnd. 9 mnd. 10 mnd. 11 mnd. 12 mnd. 1 mnd. 2 mnd. 3 mnd. 4 mnd. 5 mnd. 6 mnd. 7 mnd. 8 mnd. 9 mnd. 10 mud. 11 mnd. 12 mnd. f 50.— 90.- 130.— 170.— 210.— 250.— 290.— 830.— 370.— 410.— 450.— 480.— 128.— 158.— 188.— 218.— 248.— 278.— 145.— 165.— 185.— 205.— 225.— 240.— De abonnementskaarten II. 8. M. (Groep lij komen te vervallen, terwijl prijzen der .abonnementskaarten 5. M. (groep I) van dien datum af zullen bedragen le Klasse: 2 mnd. 79.— 3 mnd. 117.— 4 mnd. loö. 6 mnd. 193.— 6 mnd. 230.— 7 mnd. 208.— 8 mud. 306.— 9 mnd. „344.— 10 mud. 382.— 11 mud. 42U. 12 mnd. 458.— 2e Klasse: 1 mud. 29.-• 2 mud. 56.—- 3 mnd. 82.— 4 mnd. 109.— 5 mnd. 135.— 6 mnd. 101.— 7 mnd. 188.— 8 mud. 214.— 9 mud. £41-— 10 mnd. 207.— 11 mnd. 234.— 12 mnd. „320.— 3e Klasse: 1 mud. f 20.50 2 mud. 39.50 3 mud. 58.50 4 mnd. 77.50 5 mud. 96.50 6 mnd 115.— mud. 134.— 8 mud. 153.— 9 mnd. 172.— 10 mnd. 191.— li iiind. 210.— 12 mud. „229.— De gewone traject-abonnementen voor volwassenen en jongelieden be neden den leeftijd van 19 jaren tegen de thans bij de H. S. M. voor maand- J retourkaarten geldende prijzen van 1 6 cents voor de 1ste klasse. 4 1/2 cents voor de 2de klasse, en 3 cents voor de 3de klasse, per kilo meter, met een minimum van 6 Kilo meters, zullen tegen de thans staande voorwuurden blijven wor den uitgegeven, zoodat deze in het algemeen geene verandering onder gaan. Ook in de prijzen waaronder week abonnementen voor werklieden wor den uitgegeven, zal geen verandering worden gebrac-nt. Voor gezelschappen van minstens 20 te zamen reizende personen zullen voor de 3 klassen biljetten voor rei zen heen en terug met een re ductie van 25 op twee maal den normalen enkele-reis-prijs verkrijg baar worden gesteld. Voor gezel schappen van minstens 10 te zamen reizende personen zullen bovendien voor de 3e klasse gezelschapsbiljetten voor enkele reis tegen 1.25 cts. per kilometer worden uitgegeven voor afstanden van minstens 25 kilo meter. TWEEDE KAMER. De leden der Tweede Kamer zijn thans bijeengeroepen tegen Maandag 9 Mei ,des namiddags te 2 uur. DE MINISTER VAN JUSTITIE. De Mat>. meldt, dut naar de laatste berichten luiden, de gezondheidstoe stand van Minister Nelissen uian» zeer goed is, en bij hem allerminst plan bestaat om af te treden. DE JAPANSCHE GASTEN. Aan het diner dat de Jupazischc ge zant, de heer Sato Donderdag in zijn woonhuis ter oere van Prins'en Prin ses Fushimi gaf heeft de gastheer een heildronk ingesteld op Koningin Wil- helmina, welke toost beantwoord word door den Minister van Buiten- landsche Zaken, die het welzijn dronk van het Keizerlijke Huis van Japan eu daarna van de vuretelijke gasten. De Koningin-Moeder ontving gister middag de gasten aan den lunch. Zooals gemeld, verlaten de Prins en Prinses heden Den Ilaag. Zij trekken por trein van 3 u. 28 naar Brussel. MOORD? In de nabijheid van Oosterhout heeft men in ee nsloot het lijk een man gevonden. Zekerheid treilt de oorzaak heeft men niet. Men vermoedt, dat de man vermoord het lijk iu de sloot geworpen. De on gelukkig© is eera welgestelde landbou wer uit het gehucht Waggelen nabij Oosterhout. KWARTJESVINDERS. Iemand, die uit Rotterdam kwam en op weg was naar Duitschland, waar hij werkt, heeft in den trein tus- schen Utrecht en Zeist aan kwartjes vinders f 180 verloren. De heeren stap ten in Zeist uit, terwijl de verliezer naar Arnhem doorspoorde, waar hij aangifte deed bij de politie. ONGELUKKEN. Een werkman van den vervener B. te Emmer Compascuum is door de kamraderen van een baggermachine 1 gegrepen, met het gevolg, dat zijn rechterarm geheel werd afgeknepen. De man is naar het Ziekenhuis te Groningen gebracht. HERINNERINGSBLIJK 30 APRIL. Zooals men zich herinneren zaJ vormde zich in October van het vori ge jaar een commissie, om uitvoering te geven aan het denkbeeld, om in d© residentie ©en blijvende herinnering tot stand te brengen aan de blijde ge beurtenis van 30 April 1909 de ge boorte van Prinses Juliana. Het denkbeeld, om op het Juliana van Stolbergplein een monumentale vaas te doen verrijzen, die steeds met bloemen en planten gevuld, do her innering zou levendig houden aan wat, bij de blijde mare der geboorte van H. K. H. Prinses Juliana is om gegaan Ln het gemoed van ieder, die gevoelt ho© nauw de toekomst van Ne derland samenhangt met het voortbe staan van het Huis van Oranje, vond ingang en de commissie slaagde er in, het geld bijeen te brengen, zoodat tot het maken van een ontwerp kon tooeden overgegaan. Het monument zal den 31en Aug. op den verjaardag van H. M. d© Ko ningin worden onthuld. De uitvoering zal zijn in zandsteen. De hoogte is 3.5 M.de grootslo dia meter 10 M. LUSTRUMFEESTEN TE LEIDEN. De historische optocht, ter gelegen heid van den 388sten verjaardag van de Le-dsche Hoogaschool, voorstellen de de blijde inkomst van Frederik Hendrik met zijn gevolg binnen Am sterdam den 20sten Mei 1642, zal plaats hebben op Dinsdag 21 JunL Den volgenden dag zullen in de gracht van den Zoeterwoudschen Sin gel waterspelen worden gehouden, ge volgd door een schouwtooneel in de open lucht met koren en orkest, uit gevoerd door leden van het Leidsch Snidentenkorps met medewerking Leidsche jonge dames, onder lei ding van Henricus. Voorgesteld zal worden: „Eleanoor, Houwelyksspel van Reynold van Nassau, Hartooghe van Gelre en Eleanora van Engelant, gespeeld ter luusterrijke Gedachtenis- se aan de Brulofht van Syne Hooc- heit Prince Willem van Oraniên met Maria Stuart, Dochter van Syne Ma jesteit Kavel I. den Koning van En gelant, tot Amsterdam, den 20sten van Bloeimaand van den jare 1642. Op Vrijdagavond zal een tweede op voering van het Huwelijksspel en stens zes maanden tol herstel van gezomdheidstoestand dringend nood zakelijk is, H. M. de Koningin weging gegeven, hem voor een even- tueele herbenoeming, die den loden Juli a.s. zou moeten plaats hebben, □iet in aanmerking te doen komen. Der© overweging moet ook hierop gegrond zijn, dat het voor een groote gemeente als Den Haag niet wensche- lijk is te achten, haar gedurende zoo langen tijd „wuarnemend" te laten besturen. CENTRAAL LABORATORIUM. De minister van Binnenlandscbe Zaken maakt bekend, dat het cen traal laboratorium ten behoeve van het Staatstoezicht op de Volksgezond heid te Utrecht, met ingang van 2 Mei a. s., voor het gebruik zal zijn ge opend. INTERNATIONAAL TUINBOUWCONGRES. Alsnog Ie benoemd tot regerings vertegenwoordiger op het van 30 April tot 3 Mei 1910 te Brussel te hou den internationaal tuinbouwcongres G. Kruijff te Sassenheim, voorzitter van den Bond van Bloembollenhan delaren en lid van het centraal stuur van den Nederlandschen Tuin- bouwraad. VERGIFTIGING OP GROOTE SCHAAL. Naar aanleiding van het artikel .Vergiftiging op groote schaal" ,.De Middenstandsbond", hield Nederlandsche Bond van Slijters gedistilleerd Vergunning B on der voorzitterschap van den heer Arnold, op een buitengewone vei dering.' ter bespreking van hetgeen er gedaan moet worden om den lijken handel te beschermen toge ardenking van vergiftiging door ver koop van met Metanol vermengde dranken. Nadat de quaestie in den broodo was uiteengezet, en verschillende fei ten van knoeierijen met Metanol wa ren medegedeeld, werd hulde hracht aan de redactie van het week blad „de Middenstand", voor het initiatief in dezen, en vervol gens met a 1 gem een e stemmen het vol gende besluit genomen: ■ergadering spreekt hare ver ontwaardiging uit over de wijze, waarop hebzuchtige fabrikanten, che- misten, handelaren en tusschenperso- nen op gewetenlooze wijze hebben sa mengewerkt tot samenstelling en ver koop van een verderfelijk vocht, „Me tanol" genaamd; Besluit: Zich per adres te wenden tot Z. Exc. den minister van Financiën, met dringend verzoek, om zoo spoedig mogelijk over te gaan tot publicatie van de namen van al diegenen, welke zich aan wetsovertreding hebben schuldig gemaakt, door bet in voor raad hebben eu verkoopeu van Meta nol, of v au met gemethyleeicden spi ritus vermengde dranken. Kolomen UIT ONZE WEST. Tegen zekeren bannister, afkomstig uit Deinerara, is wegens inoord op een arbeider, belast met het vervoer van goud voor de Compagnie des mines d or in het Lawagebied, voor het hof van jusutie te Paramaribo de doodstraf geéischt. Op 1 April doet men soms gekke dingen. Een tijger wandelde dien dag op Klaarlichten dag over een der brug gen van de pl. Schoonoord. Het be kwam hem echter slecht. De directeur was er vlug bij en schoot het beest neer, schreef „De West". Sport en Vveastrijden LUCHTVAART. LONDEN—MANCHESIER. Alle Eugelsche avondbladen wen- schen Paulhan in hartelijke bewoor- din- geluk met het succes, dat hij door zijn prachtige vlucht behaald heoft. Doch ook White krijgt sympathie betuigingen, en men betreurt de mis lukking van den tocht van den En- gelschmau. die alweer 't bewijs levert evenals 't Kanaal-succes van Blé- riot dat de Eugelsche vliegkunst niet op even hoog peil staat als de buitenlandsche. De Engelsche pers is van oordeel, dut de gebeurtenissen van grooten in vloed zijn op de ontwikkeling der liegkunst en die ook enorm zullen steunen. Ter herinnering zal een gedenktee- ken opgericht worden. TUCHT1G1NGSRECHT. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage vernietigde het vrijsprekend vonnis van de Rechtbank te Dordrecht in za ke de onderwijzeres te Alblasserdam, beklaagd van mishandeling van een jongen (leerling in de klas Oer school, waarin z;; onderwijs gaf). Het Hof veroordeelde haar tot £1 boete of 1 dag hechtenis. Sportpraatje Het internationale programma voor dit seizoen is alweer afgewerkt. Slecht begonnen, zijn de Hollanders prachtig geëindigd. Eind goed, al goed Verloren werd tegen Engeland met 9—1, en toen, na verlenging, le de waterspelen met avondbelichting i ggn jjgjgje, met 32. Dat was erger, en 17e eeuwsch vuurwerk plaats heb- en het begon voor de Hollaudsctie voetbalzon, naar 't scheen, avond te worden. Toen kwam Haarlem 1 10 April was de heuglijke dag, die de oranje-voetbalkieuren weer deed ze gevieren. Met 7—0 dolven de Zuid- Naar luid van berichten, die wij Nederlanders het onderspit En ai is t Apeldoorn ontvingen, heeft de het nu misschien de laatste Holland heer E. C. baron Sweerts' de Land as Belgié-ontmoeting geweest, wij snia- Wyborgh, burgemeester van 's-Gro- ^en toch de voldoening te kunnen zeggen, dat deze juist bewezen heeft, maal, dan wordt de beker het eigen- venhage, onder overleg^.ng van een h(Jl Hollandsche voetbal ver, ver duin van de Schoterweg-club. certificaat van een geneesheer, waar- jj0ven het Belgische staat 1 e wenschen den rcod-brocken uit blijkt, dat een rusttijd van min-' F» tót besluit ziin ook de Duitsohers ••eel succes 1 BURGEMEESTER SWEERTS. Wij lezen in de Tel.: Zondag op het Vitesse veld geklopt. Toch, kijkt men zich blind op den 42-uitslag alleen, dan zou men een onjuiste voorstelling van de krachls-' verhouding krijgen. Want niemand zal de stelling kunnen staande hou den Holland Duitschland 2:1. Onze Oosterburen zijn misschien maar héél weinig zwakker dan wij, en het woordje „gelukkig" voor da Hollandscjie „overwinning" zou mis schien heel goed op zijn plaats zijn.' Nam Duitschland niet tot twee maal toe de leiding en was het niet in het laatste kwartier eerst, toen de oranje shirts met de kracht der wanhoop speelden, dat Holland de zege be vocht En (lat, terwijl in tegenstel ling met het Nederlandsche, het Ger- maansche elftal geen enkel maal sa mengespeeld heeft en op het laatste moment nog invallers in zijn gelede ren opnemen moest. Het moet echter gezegd worden, dat die van goede kwaliteit waren. Wél toevallig is liet overigens, dat het Hollandsche elftal bij de in dit seizoen gespeelde inter nationale wedstrijden veertien maal het net van tegenstanders trillen deed muar ook veertien doelpunten tegen zich gemaakt zag. Frankrijk is dezen keer niet aan den tand gevoeld, maar we twijfelen er niet aan, of de Hollandsche kleu ren zouden ook over de Fransche ge- ""gcyierd hebben. Wegens het slechte weer ging er van de overige wedstrijden niet veel door. Wat de Westelijke eerste klasse betreft, Velocitas behaalde op II. V. V. een welverdiende 42-overwin- ning, wat niet verwonderlijk is, als men in aanmerking neemt, dat drie der beste spelers liun krachten aan de nationale voetbalzaak gaven. Daar bij kwam nog, dat Hcyuing en Da Groot niet bijzonder in conditie wa ren do laatste, omdat hein nu het tweede doelpunt een ongeval over kwam, waardoor hij in het verdero verloop van den wedstrijd hinkte en zich niet ih zijn volle vlugheid geven kon. Kampong behield een klein kansje nog op de eerste plaats door Volhar ding met 1—0 te kloppen. Toch heeft R. A. P. de meeste aanspraken, of schoon men zich moeilijk voorstellen kan, dat een voetbalvereeniging, dio met 51 van Haarlem II verliest, kampioens-aspiratién hebben kan. Maai- het kan zijn, dat de rood zwarl- geblokte Amsterdammers zich Zon dag in hun slechtsten vorm hebben laten zien, en dat ze ook nog tot heel andere dingen in staat zijn, waarvan ze in de competitie reeds de tastbare bewijzen hebben gegeven. Niettemin blijven we bij onze meening, dat ze tegen V. O. C. liet ondersjiit zullen moeten delven. Er zit veel meer fut in de Rotterdammers, dan in R. A. ,P. De spelers van laatstgenoemde club zullen spelen als ze voor zijn, of ook zelfs als ze achter zijn, lauw, tevre den, of gelaten en ontmoedigd, dg Rotterdammers zullen blijven worste len met alle kracht, op den bal zit tend tot 's scheidsrechters fluitje voor de laatste maaL klinkt en bij achtor- of vóór-staan hetzelfde vuur behou den. En dat is een machtige factor, zich van de zege te verzekeren. Als daarbij dan nog komt, dat zulk oen club mannen als de Hörburgora in haar geledoren telt, dan vroozen we niet alleen voor R. A. P., maar ook voor Ajax 't ergste. Muar nel beste elftal, dat de Sleutelsta-d-men- schen op de been kunnen brengen, heeft óók nog wel iets in het midde,n, te brengen. Haarlem li behoort dus nog steeds tot de in de beker-competitie strijden de vereenigingen. Zondag gaat het tegen H. V. V. II op liet terrein iler geelzwarte Hagenaars, 't Zal dan spannen, en willen de rood-broeken zich ook nog in de volgende ronJo plaatsen, dan dienen voorzeker alle krachten ingespannen. Maar succes is mogelijk; 't zal aan de Schotcr- weg-menschen zelf liggen, of zij dat zullen hebben of niet. Het cornpetitie-rad maakt zijn laat ste wentelingen. De laatste wedstrijd, die de 11. F. C.'ers verplicht zijn dit seizoen te strijden, is er een legen het Haagsche Quick. Dat de puutjes voor Spanjaardslaan-bewontrs zullen zijn we durven het nauwelijks ver achten. H. F. C. is het zegevieren ■erleerd, en een gelijk spel is wel tiet meeste, dat er voor de blauw-wilto Haarlemmers uit zal zijn te halen. Eu zelfs een dergelijke uitslag zou een icces heeten mogen. Komaan, H. F. C.'ers, kan het dit jaar dan niet meer, komt het volgend seizoen eens met een elftal, waann elk speler zijn plaats waard is, een teani, dat niet in de beneden- of mid- dellagen behoeft te verkeeren, maar gelijk II. V. V. kan mededingen naar den palm van het kampioenschap van Nederland Sparta eu H. B. S. strijden iu Rot- luaiii, eu de uitslag is voor De Kur il c. s. van groot uelaiig. liet gaat voor de öpaiianeu om üo -xle ut 8ue piaals. Verliezen zij, dan ziju Ue ca ll. V. V. t uaasl, wiuueu ze eciuer, uan is dal iiug luug niet zo- xer. voor H. B. S. is de uiuslug van minder gewicht: dat -n en blij u hei. F. uAjax zul wel up een over winning van de Meiwcstad-speleis uitluupen. De uitslag is voor Hercules van nel giuoisie bering, wuui nioout hei gebeuren, dat Beeuwkes meer malen dan an Zanieu gepasseerd ordi, dan Kan in net bticin de voet bal-rouwvlag wel uitgestoken wor den. Maar nercules beuoeft niet be vreesd te zyü- lu Den Haag heeft nog een andere belangrijke wedstr.jd plaats, name lijk die om het kampioenschap van Nederland tusschen H. V. V. en net Nijmeegsche Quick Dat de geol-zwar- ten tiet op hun slofjes zuilen atkun neu, is wel zeker een veieeuigiug, die door een Aiiu-terdauischeu derde klasser geslagen wordt, eu dat ook pas door Haarlem is gedaan, kan moeilijk een eri stig kampioeuschaps- candidaat zijn. Haarlem gaat naar 's-Hertogen- bosch, om voor den Bossche-beker te strijden. De eerste wedstrijd zal zijn tegen Xerxes, een derde-klasser uit Rotterdam, die het tegen de rood- broeken wel zal moeten afleggen. Haarlem heeft dezen beker reeds twee maal gewonnen doet zij het ook dit-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6