HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD, Donkere Schaduwen VRIJDAG 6 MEI 1910 Baitenlandsch Overzicht IN IIET TURKENLAND gebeuren a£ en toe vreemde dingen.... Maar, 't is in een opzicht een ideaal land voor heeren ministers I Beant woordt een Excellentie eenmaal aan redelijk te stellen eischen, dan zit hij muur vast op het kussen. Geen won der In het jonge constitutioneels land hebben de onderdanen weinig politieke ervaring en de heeren, die een uitzondering maken, moeten wel in eere gehouden worden. Men weet, dat de Turksche Kamer eenige dagen geleden eigenzinnig was en met bijna algemeene stemmen van de begrooting de post schrapte voor een toelage aan de echtgenooten van de keizerlijke prinsessen. Do minister van financiën was daar over kwaad, mopperde zoo iets van „ondank is 's werelds loon" en vroeg eervol ontslag. De andere Excellen ties verklaarden zich met den dub beltjes-man solidair, zoodat het een formeele ministerieelo crisis was ge worden. Het was niets, dat de ministers wegliepen, maar.... hoe aan opvol gers te komen In een ander land moet de koning zoo iets beslissen in Turkije heeft men wel een Sultan, maar die mag zich blijkbaar niet met zulke belang rijke staatszaken bemoeien (heeft Z. M. nog altijd de mazelen Daarvoor is een hoogere macht, namelijk het geheimzinnige comité „Voor eenheid en vooruitgang" een commissie uit de Jong-Turken, dat eerst dc revolutie geleid heeft en nu nog altijd de touw tjes in handen heeft Ja, we schreven het al in het Turkenland gebeuren af en toe vreemde dingen Dat bewuste comité achtte 't beter, om de crisis te bezweren, dan om nieuwe ministers te zoeken. Geheim zinnige, maar zeker-werkende mach ten werden aangewend, en zie nu iiet resultaatUit Konstantinopel wordt geseind, dat de Turksche Ka mer met 133 legen 29 stemmen pet op de groote meerderheid het eerst verworpen voorstel thans heeft aan genomen. De keizerlijke prinsessen en hun echtgenooten krijgen dus wel steun uit de staatskas. Na dit succes hebben de Turksche ministers hun ontslag-aanvraging in getrokken. Alles is in het Turkenland dus weer koek en ei Maar ons zou dat geheim zinnige comité toch niet aanstaan Do Turksche Kamer heeft een ai- der voorstel verworpen, namelijk om een parlementaire commissie te be noemen, die een onderzoek zou instel len naar den toestand en DEN OPSTAND IN ALBANIë. Waarom men niets van zoo'n com missie wilde weten Schuwt men in Konstantinopel het volle licht in deze? We weten het niet, maar zeker is, dat het in Albanië nog lang niet alles rustig is. Nu maken particuliere telegram men weer melding van een verwoed gevocht bij Diakova. Volgens een be licht zouden de 'opstandelingen de stad bezet hebben. Een bataljon Turk sche soldaten van het garnizoen van Ipek is op weg naar Diakova, in een hinderlaag gevallen en in Ipek terug geworpen, na zware verliezen te heb ben geleden. Alle berichten stemmen er in over een, dat sterke afdeelingen Albanee- zen het bergachtige gebied ten '.ves ten van Ferezorvitsj en Katsjanik be zet hebben. Daar zijn de opstandelingen goed thuis. Ze verschuilen zich achter de bergen en beschieten onverwacht de naderende Turksche soldaten, 't Zijn goede schutters, waardoor ook ver klaard wordt, dat er zooveel Turksche officieren vallen. De Albaneezen heb ben den tijd om te mikken, en begrij pen, dat een leger zonder aanvoer ders maar een halve macht is. Wil Turkije in Albanië de macht behouden, dan mogen ze wel afdoen- der optreden. De Turksche regeerders worden nog voor meer beproevingen gesteld. Er bestaat ook groot gevaar voor het uitbreken van EEN NIEUWEN OPSTAND IN YEMEN, die den voortduur van de Turksche heerschappij in Arabië ernstig in ge- Ivaar zal brengen. De beide hoofdlei ders der oproerige beweging hebben een verbond gesloten en zijn nu vrij wel onbeperkte gebieders in Zuid- Arabië. Slechts één sjeik, Alkas Ali Jakoeb, is in de goheele streek der regeenng trouw gebleven, en deze wordt nu voortdurend door de bevol king van het bergland gebrand schat De beide leiders der opstandelin gen hebben hun kamp opgeslagen in de nabijheid van Beni Hamsin en leg gen daar moderne vestingwerken aan, ten einde de plaats to maken lot hoofdkwartier van de opstandelin gen. Aan de nabijgelegen kust zijn drie landingsplaatsen ingericht, waar ongehinderd geweren, munitie en verdere krijgsbenoodigdheden worden aangevoerd. De opstand wordt dus grootscheeps aangepakt. Als de Turken niet op passen, zullen ze nog een formeelen oorlog moeten voeren, om Albanië weer in hol bezit te krijgen. Het ziet er uit, alsof de Arabiereu zich vrij willen verklaren en niets meer van do Turkscho opperheerschappij wil len weten En dan heeft men ook nog altijd DE KRETENSER QUAEiSTIB. De consuls der verschillende regee ringen hebben de Krelensische regee ring verzocht, de leden van de verte genwoordiging, met inbegrip van de Christenen, aan to raden niet den eed van trouw aan den koning van Griekenland af ta leggen. De commissaris voor buitenland- sche zaken heeft daarop geantwoord, dat hij, met het oog op het besluit van de Kamer van 13 October 1908, den raad van de consuls niet aan de Christelijke leden had kunnen over brengen, wel aan de Muzelmannen. KONING EDWARD van Engeland is reeds eenige dagen ongesteld en moet zijn kaniers bera den. Z. M. lijdt volgens de laatste berichten aan een ernstige bronchitis, die ontstaan is uit een verkoudheid. Er schijnt zelfs eenige aanleiding tot bezorgdheid te zijn, zoodat er officiee- le bulletins over den toestand worden uitgegeven. ROOSEVELT is te Christiania aangekomen. Verce- nigingen brachten den oud-president een hartelijke ovatie. In gezelschap van den koning en de koningin werd naar het Nationaal theater gereden, waar Roosevelt een rede hield naar aanleiding van zijn bekroning door de Nobel-stichting, die hem een prijs voor zijn ijveren voor de vredes-idée heeft toegekend. Sprekend over den vrede, zeide hij, dat het een meesterlijke zet zou zijn, wanneer de grooto mogendheden, die vredelievend gezind zijn, een vredes- bond zouden vormen, teneinde, zoo noodig, met geweld te beletten, dat de vrede door anderen wordt verstoord. De grootste moeilijkheid bij de be vordering van het vredeswerk van de Haagsche conferentie, achtte Roose velt het ontbreken van een uitvoeren de macht, die uitvoering van de geno men besluiten kan afdwingen deze macht kan evenwel slechts door aan eensluiting van de groote mogendhe den tot stand komen. De vorst of de staatsman, die deze aaneensluiting zou weten te bewerk stelligen, zou z. i. aanspraak mogen maken op de dankbaariieid van menschdom. In de Paloesmijnen van de Coal and Cokes Company (in Alabama) heeft EEN VREESELIJKE MIJN RAMP plaats gehad, waarbij vermoedelijk 185 menschen zijn omgekomen. STAKINGEN. De algemeeno staking te Duinker ken is geëindigd ook hebben daar de dokwerkers besloten weer aan den arbeid te gaan. Stadsnieuws OPENBARE VERKOOPING. gehouden op Woensdag 4 Mei 1910, des middags 12 uur, in het Verkoop- lokaal „De Gouden Leeuw" te Haar lem, ten overstaan van den notaris J. K. VersfelL Een huis en erf met tuingrond, zeer gunstig gelogen aan het Zuider Buiten-Spaarue tegenover het Haar- lemmerhoutpark, ter grootte van on geveer 3,03,60 Hectaren, te veilen in 4 perceelen, gecombineerd, f 17.360, C. Hartgennk Jr. Twee perceelen wei- of hooiland, liggende aan den Zomerweg in de Vereeuigde Groote en Kleine Polders onder Zuid-Schalkwijk, te zamen groot 3,00,40 hectaren, ƒ7700, L. de Jong. BIosQeatentoonsttlIIng. In Hótel Funckler had Donderdag avond het derde ufficieele diner plaats, aangeboden door de AJg. Vereen, v. Bloembollencultuur aan leden der internationale jury. Dit maal was het gezelschap maar klein, het bestond uit een 25-tal buitenlan ders en bestuurders van de tentoon stelling. De eetzaal was keurig ver sierd. Nadat de voorzitter, de heer E. H. Kr el age, oen dronk had uitgebracht op de Nedeirlandsche Koninklijke fa milie en op de hoofden der staten, die aan tafel vertegenwoordigd waren, heette spreker de leden dor internati onale jury welkom en wees op de merkwaardigheid dat buitenlanders hebben ingezonden op de tentoonstel ling, den heer P r a e t uit Gent, de firma Adnet en den heer de Laet. Hun bracht hij dank. Na deze toespraak in het Fransch vervolgde de heer Krelage in het Duitsch met een woord van hulde aan de Tuinbouwpers, waarbij hij speci aal den heer Krause uit Frankfort herdacht Spreker bracht ten slotte een dronk uit op de aangename internationale verhoudingen in de tuinbouwpers. Daarna sprak de heer Closon uit Luik, die de aanwezigen toesprak in het Fransch en zijn bewondering uitsprak over de Haarlemsclie ten toonstelling, die hij een onthulling noemde. Et is veel en dat is zeer fraai, bijzonderlijk onder de gefarceerde bloemen, waarbij spreker de rozen speciaal wenschte te noemen. De re sultaten van een halve eeuw arbeid brengen de buitenlandsche bezoekers in verrukking, wat te danken is aan zoovele oude firma's in het vak. Spr. wenschte een glas te wijden aan den voorspoed in het bedrijf en deze le concentreeren op den voorzitter, den heer Krelage. Na hem nam de heer P r a e t het woord, eveneens in het Fransch, die hulde hracht aan de gastvrijheid der Hollanders en dronk op de gezond heid der HaaTlemsche kweekers. Tel kens wanneer dezen hunne Belgische collega's roepen, zuilen zij bereid zijn. De heer W i n d t, chcf-blocmist van Hare Majesteit de Koningin op Het Loo, dankte voor de aangename hartelijke ontvangst van do jury. Zel den was err op een tentoonstelling zoo veel moois te zien, het bezoek van de vorstelijke familie is daarvoor oen bewijs. Spr. wenschte der tentoonstel ling een druk bezoek toe van Neder landers en vreemdelingen. Op spre kers uitnoodigdng stonden de jury leden op en dronken op de welvaart der voreeniging voor bloembollencul tuur. De heer Krauss van Frankfort sprak eveneens een woord van dank, in zijn moedertaal. Met de aange naamste herinneringen gaat spr. naar huis. Hij dronk op een aange name relatie van den Duitschen den Nederlandschen Tuinbouw. De heer J. H. W e n t h o 11, oud- voorzitter der vereeniging, sprak zijn meening uit, dat de resultaten van deze tentoonstelling nog beter zijn, don men gehoopt had, dan men zelfs had durven hopen. Dat is too schrijven aan de samenwerking der tuinbouwers. Men moet evenwel rerder gaan, van een nationale sa menwerking komen tot een internati onale entente. Daarop wenschte spr. zijn glas te ledigen. Het diner dat een zeer gezellig ver loop had, eindigde omstreeks elf uur, maar verschalende gasten bleven nog geruimen tijd bijeen. Examens L. O. Haarlem, 4 Mei. Geslaagd de hoe ren D. Uitenhuis, Kwadijk; D. Bak ker, Haarlem; G. C. Spruyt, idem; H. J. Brink, idem; D. J. A. Koekebacker, id.; AL Lakeman, Beverwijk; H. Chris- tiaans. Zaandam en B. J. W. Los, Uitgeest. Esperanto. Voor het gisteren te Rotterdam door de Nederlandsche Esperantisten- eoniging „La Estonia Es tas Nia" afgenomen examen voor leeraar in het Esperanto („Alesto pri Instruista lvapableco") '.slaagden de heeren: D. Blom en Adr. N. Eken, beiden van Haarlem.- Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht, vingen op verschillend gebied, wils voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Rodaolio van Haarlem's Dagblad, Groote Hout it 53. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam ea woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Heeft een kinderjuf frouw, die per maand haar geld ont vangt en au. na een ongesteldheid van drie dagen, haar ontslag gekre gen heeft, recht op vergoeding, en zoo ja, waarin bestaat die ANTWOOl. De wet spreekt slechts var. eeu betrekkelijk korten tijd, gedu.ende welken de werkne mer in ge... ..m ziekte recht op loon heeft. In uv> ai zal die tijd veertien dagen zijn. Veel hangt natuurlijk voorts van mevrouw af. VRAAG. Ik heb twaalf kippen en een haan. die alle kaal op den rug worden. (Jok gaat de huid stuk en knappen de veeren af. Gaarne zou ik weten wat ik hieraan doen moet ANTWOORD. Het eenige afdoen de middel is, de kippen alle te voor zien van een snaveiring. Dit helpt zeker en is voor de beesten niet na- deelig. Deze ringen zijn verkrijgbaar bij den heer A. C. van Nikkeien Kuy- per, vogel handelaar, Doelstraat 18. VRAAG. Ik heb zes Minorca's en een haan, die elkaar voortdurend ge heel kaal pikken. Kunt u mij daar tegen ook een afdoend middel aan de hand doen ANTWOORD. Zie het antwoord op do vorxga vraag. Uit de Omstreken OVERVERN. De herhalingsschool voor meisjes te BlocmendaaJ is wegens het gering aantal leerlingen opge.heven voor de zen cursus. De leerlingen kunnen nu gobruik maken van de herhalings school aan de openbare school te Ovcrveen, VELSEN. Dinsdagnacht is een brutale in braak gepleegd bij den pastoor der R. IL kerk te Driehuis (gem. Velsen). De daders hebben de brandkast uit de pastorie naar het lijkenhuis ver voerd. Daar zij echter niets buit kon den maken, lieten de daders een brief je achter, waarin zij hun teleurstel ling uitspraken, dat alles zoo goed was weggeborgen. Dit is nu in korten tijd de tweede inbraak bij een gees telijke in deze omgeving. (N. R. Ct.) Binnenland HOFBERICHTEN. Z. K. H. do Prius dér Nederlanden heeft aanvaard het Beschermheer schap van de internationale conferen- voor sociale verzekering, die van 6—8 September a.s. te 's-Gravenhage zal gehouden worden. KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. De luitenant-generaal, chef van het Militaire Huis en de grootmeester van het huis van H. M. de Koningin hebben ter algemeene kennis hraeht, dat H. M. voornemens is bij gelegenheid van het eerste bezoek, dat Hoogstdezelve na de geboorte van H. K. II. Prinses Juliana aan de hoofd stad hoopt te brengen, de gewone au diënties te doen vervangen door eene cour van gelukwensching. Den heeren, die wenschen tot deze cour te worden toegelaten, wordt verzocht zich in te schrijven op lijsten, welke ter teekening zullen zijn nedergelegd in het Koninklijk Paleis te Amsterdam van Donderdag 5 Mei af tot en met Vrijdag 13 Mei, van des voormiddags 10 tot des na middags 5 uur. VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE BOND, Donderdag werd te Dordrecht d jaarvergadering gehouden, onder voorzitterschap van mr. M. W. F. Treub. Deze hield een lange openingsrede, waarin hij tevens afscheid nam als voorzitter door zijn periodiek aftre den en verschillende quaestles roerde. Allereerst de Kuyper-zauk. Kuyper's val is z. i. zeker, wat or ook gedaan wordt door enquête of eereraad. Met de Kuyper-zaak is de anti-revolutio naire partij in haar wartel aaugetast, omdat die partij door 't permanente leiderschap van dx. Kuyper door zijn geest geheel doortrokken la Hiorna beschouwde spreker den uitslag der Kamerverkiezingen en be treurde het o.a. dat in Rotterdam voor de vrijt.-democraten een district verloren gegaan is door het plaatse lijk gekibbel Ook gaf spr. een uitvoerige be schouwing over de neutraliteitsquaes- tie bij "t openbaar onderwijs. De vrijzinnig-democraten hebben ook thans een minder aangenamen plicht te vervullen en zij mogen daar voor niet terugschrikken, ook al zou die plichtsvervulling een ernstig ver schil van rneening in de eigen gele deren opnieuw naar voren brengen. Spr. zou zich niet verantwoord ach ten te zwijgen, waar "s lands belang tot spreken Doopt, al zou het partij belang bij zwijgen wellicht meer ge diend kunnen wezen. Voor de openbare school is het thans noodzakelijk, dat de partij be slist en duidelijk den anarciiistischen geest afwijs', die in den B. v. N. O. rondwaart en die dreigt ook de geest verwanten onder de onderwijzers te zullen beheexschen. Spreker zei o.a.: „Maar dit staat wel vast dat het den Nederlandschen onderwijzer niet mogelijk kan zijn vaderlandslief de bij de kinderen te kweeken zonder hen tevens eerbied te doen gevoelen voor ons constitutioneel koningschap en daarmede voor de Koningin als hoofd van den Staat en levend sym bool der nationale eenheid en voor haar Huis als de uitdrukking der continuïteit, in het krachtens de grondwet erfelijk koningschap." (Ap plaus). Voorts: „Ook hij die in het afgetrokkene de republiek verkiest boven de constitu- tioneele monarchie kan tot de erken ning komen dat onze vadorlandsche geschiedenis het koningschap van de1 vorsten uit het Oranjehuis verklaart wettigt en dat het dwaasheid zou zijn hier te lande dat koningschap te willen vervangen door een republiek". (Toejuiching). Vertegenwoordigd waren 36 afdee lingen. Uit hot jaarverslag bleek, dat het ledental thans 4689 bedraagt persoonlijke leden. Aan do orde kwam het voorstel van het hoofdbestuur: „De vergadering draagt het hoofdbestuur op, met het centraal bestuur van het Alg. Ned. Workl. Verbond overleg te plegen over de beste wijze waarop nauwere samenwerking tusschcn beide bonden is te verkrijgen." Dit voorstel werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Over de neutraliteitsquaestie werd langdurig gesproken. Verworpen werden verschillende moties, waarna zonder verdere discussie aangenomen werd de volgende motie van Amster dam: „De Vrijz.-Dem. Bond veroordeelt als onvrijzinnig en aan de virije ont wikkeling vijandig het slot van schrijven van B. en W. van Rotter dam aan de onderwijzers in üe ge meente." Gekozen werden tot bestuursleden de heeren H. J. Sissingh, ïnx. H. Ho- vinga, mr. C. Th. van Deventer en mr. J. H. Thiel. De laatste te Haarlem woonachtig. De overige voorstellen werden uit gesteld tot een volgende algemeene vergadering. Onze Lachhoek OVEREENSTEMMING DER SOORT. Wat hoor ik, ga jij, zoo'n vroa* wenhater, trouwen Ja, ik heb een mannenhaatsler» tjo leeren kennen en deze overeen* komst in denkwijze vonden we zód, aardig, dat we besloten hebben mei elkaar te trouwen 1 l GETUIGSCHRIFT. Een theater-directeur werd om la* lichtingen gevraagd door ton collegai over een acteur, die vroeger lid van zijn gezelschap was geweest Zijn ant woord luidde als volgt Amice I Mijn vroegere „eerste held" speelde den Hamlet, den Romeo, dan Faust* en.... biljart, hot laatste, het boste. Mot hartelijke groeten.... EEN BIRRFLrSCF/F IS NOG GEEN FLESCH.T. BIER. Tegen een hooischelf zat Kees, de maaier. Lange teugan dronk hij uifc een bierfleschje. De geheelonthouder keek naar hen} met een ernstig gezicht, kwam nader bij en sprak Heb je niets anders te drinken 1 Kees schudde het hoofd ontken nend. En drink je dat nu eiken dag* iederen dag weer Kees knikte van ja. Toen greep de onthouder in zijn vestjeszak. Uier heb je een schelling, man* reide hij, koop daar wat betera voor. Dank u wel, meneer, dank u wel, zeide maaier. Daar heb ik zes fleschjes bier voordat is beter Jan de slappe koffie, die hierin zit 1 ZIJ KENT HAAR JONGEN. Buurman (woedend). Die rakker van jou heeft me met een steen ge gooid. Buurvrouw. En heeft hij je ge raakt Buurman. Gelukkig niet Buurvrouw. O, dan is het nifla jongen niet geweest UIT DEN AMSTERDAMSCHEN RAAD Woensdagmiddag vroeg eu ver kreeg de heer Loopuit verlof, aan Jan burgemeester de volgende vraag te stellen Meent de heer burgemeester, hoofd der politie, niet, dat, meer in het bijzonder met het oog op het geval van den lantaarnopsteker G. l'Ecluse en de behandeling, die hem in den avond van 25 AprU j.L van ie zijde der politie is wedervaren, tegen een geest van toenemende ruwheid bij ons politiekorps dient te worden go- wacht 1 De heer Loopuit zei, ter toelichting dat 20 jaar geleden de Amsterdam- sohe politie geen goeden naam had, wat betreft de wijze van haar optre den. Langzamarband meende men, dut dit overwonnen was maar het komt weer op. bij de begroo ting voor 1910 heeft spreker geklaagd over het ranselen door de politie op meeting-gangers. Hij herinnerde aan de ranselpartij op Zondag 10 April op de brug voor de Muiderstraat. Vrijdag 17 April was de politie in de Bilderdijkstraat zoo bezig, dat de hoofdredactie vau „Da Echo" er een zeer verontwaardigd artikel over heeft geschreven, dat spreker voorlas, evenals het verhaal, dat „De Telegraaf" gaf over het in cident, Zondag 1 Mei voorgekomen op de Hooge Sluis. Van een ooggetuige heeft spreker een volkomen bevestiging daarvan gekregen. Vele gevallen zijn spreker bekend, maar voor alle zijn geen bewijzen aan te voeren. Eenige weken geleden vond een man 's nachts in de HaarL Houttuinen een vrouw, die zeer drin gend hulp noodig had. De man, li< deze hulp kwam "vragen, is op het bureau zeer hondsch behandeld, en het arme schepsel liet men zeer lang op straat liggen, „het was maar een straatmeid". Spreker momorcert dan het geval van den lantaarnopsteker, en consta teert, dat de man naar het bureau gesleept is. Dat politieagenten niet dadelijk ziekte van dronkenschap kunnen on derscheiden dat kan spreker be grijpen. Maar dat men het op het bureau niet gemerkt heeft, dat is spreker wèl onbegrijpelijk. Hebben dan de superieuren even weinig on- dcrscheidingsvermogen als de agen ten Spreker hoopte, dat de klacht, bij de justitie ingediend, den betrokken FEUILLETON Naar het Duitsch. Door PAUL HEN KENS,- 56) Zoekt men mij hier? Onmoge lijk I Nu al? snikte hij nauwelijks hoorbaar. Het jonge meisje was weer naar het Venster gesneld. Daa rachter de boomen staan mannen, fluisterde zij heersch, man nen, die hier niet hooren. Maar er is een uitgang uit het park, die niet be kend is. Heb je geld bij je Hugo keek haar verbaasd aan. Neen maar dat is het immers Juist. Als ik geld gehad had, dat ver vloekte geld, als ik dat gehad had, dan zou ik nu niet zoo voor je staan. Wind je niet op, het is nu geen tijd voor ijdele woorden, er moet ge handeld worden, viel Hïldegard hem in de rede, die intusschen naar haar schrijftafeltje gesneld was, dit ge opend had en uit een vakje een aan tal bankbiljetten en goudstukken had genomen. Hier is mijn bespaarde geld liet is niet veel, maar een paar honderd mark. Kom, neem het weiger nu niet Werktuigelijk stak hij het geld bij zich. Hildegard, je moet mij verachten, hijgde hij. Denk aan mijn woorden, dat ik je blijf liefhebben tot in den dood, er mag gebeuren, wat wil. En nu, Hugo, kom. Ik zal je den weg wijzen. Je kunt door het bosch tot aan het naastbijzijnde station komen, van daar kun ie rijden tot aan de grenzen en dan je weg verder zoeken. God zal het berouw in je hart zien, en als dat waarachtig en oprecht is, dan zal hij je redden I lk zal voor je bidden. Hu- go, bidden voor ons geluk 1 Zij verlieten de kamer en gingen de gang op. Hildegard lette er niet op. dat het dienstpersoneel, verbaasd en hoofd schuddend langs hen heenging. Nu waren zij door een achterdeur de villa verlatend, al in het park. Haastig snelde Hildegard naar den achtermuur. Daar was een half ach ter heesters verscholen poortje. Hildegard bleef staan en luisterde met ingespannen aandacht Neen, neen, het is niets, zei ze en met een lichte kreet omarmde zij Hugo nog éénmaal. Ga nu met God. Hij zij je gids en beschermer O Hildegard, ik beu een ellende ling, ik verdien je goedheid niet, mompelde Hugo. Ga nu, ga, drong Hildegard aan. Iedere minuut verzuim kan je in ge vaar brengen. Hier is do sleutel, maak nu open. Hij wilde zijn schreiend meisje om armen, maar zij stiet hem plotseling van zich af. Neen, ga nu, ga. Toen keek zij hem met doodsbleek geiaat na. hoe hij den sleutel in het slot stak het gaf een knersend, pie pend geluid. Nu keerde hij zich nogmaals naar haar om. Op hetzelfde oogenbllk stiet Hilde gard een wanhoopskreet uit en viel op do knieën. De deur was opengestooten en in do opening zag Hildegard haar eigen broeder en naast hem oen haar onbe kend, ernstig man met afgemeten ma nieren, terwijl achter beiden nog ver scheidene andere gestalten opdoken. Ook Hugo had zich nu omgewend. Met een ontstelde uitdrukking in de oogen staarde hij naar de zoo plotse ling verse henenen. Te laat, te laat 1 Rudolf snelde zijn zuster te hulp. De commissaris echter wendde zich tot Hugo, die vernietigd voor zich stond te kijken en vergeefsche moeite deed zijn zelfbeheersching terug krijgen. In naam van de wet, mijnheer de baron v. Engler, zei hij met doordrin gende stem. terwijl hij meteen den schouder van den jongen man vast greep, neem ik u gevangen als ver dacht van moord op den uitdrager Schimmel. Daarop echter kreeg de baron da delijk zijn zelfbeheersching tefue. Zijt ge uw zinnen kwijt zei hij tot den commissaris. Wilt ge mij ge- vungen nemen als moordenaar van den uitdrager Schimmel Ik ken dien jjersoon zelfs niet eens... Zeker, zeker, u kent hem, baron, antwoordde de commissaris scherp. En nu moet u mij zonder tegenstand volgen, liet overige komt wel te recht. Met eeu laalslen, doffen blik op de nog altijd bewusteloos terueerliggen- de Hildegard, liet hij zich door de re chercheurs wegvoeren. XXL Al een heele poos was de rechter van instructie Aiberti in zijn werkka mer, toen men hem eindelijk de komst van don politie-commtssaris Grosser met zijn gevangene, baron Hugo v. Engler meldde. Dadelijk daarop kwam Hugo door Grosser begeleid, de kamer binnen. liet korte tijdsverloop dat de rit van de villa tot aan het paleis van justitie in beslag nam, had een vol ledige verandering bij hem teweegge bracht. Trotsoh opgeheven ging hij de heeren van het gerecht tegemoet, het nauwelijks de moeite waard ach tend een vluchtige buiging voor hen te maken. Mijnheer Aiberti, zoo begon hij dadelijk, toen nauwelijks de deur achter hem gesloten was. Ik leeken protest aan tegen de ongehoorde wij ze, waarop men het gewaagd heeft mij te behandelen Aiberti keek hem scherp en door dringend aan. Ik rand u in uw eigen belang aan, dien hoogen loon te laten varen, antwoordde hij. In dit gebouw geldt enkel eu alleen de macht der feiten, daarvoor hebben wij ons alien ook gij te buigen I Hij zweeg eeu oogmiblik, toen wenk te hij den commissaris bij zich eu liet zich door dezen een kort relaas geveu van de gevangenneming. Kom wat naderbij, zei hij nu tot Hugo gewend. Een huiszoeking In uw woning heeft ons een kleeding- stuk doen missen, dat gij toch nog kortgeleden stellig bezeten moet heb ben. Ik bedoel eeu zoogenaamden fietsmantel van grijzen stof. Hebt ge hem verkocht of waar ls hij tegen woordig Hugo scheen zijn vraag heelemaal niet te beerijpen. Toen ook Aiberti haar herhaalde, fronste hij de wenk brauwen. U vergist zich, zei hij toen. Een grijzen fietsmantel heb ik nooit bo zeten. U weet heel goed, dat het voor mij maar een kleinigheid ïs. u van het tegendeel te overtuigen 1 Ik verzoek u dat te doen, ant woordde de baron. Het zou zelfs heel interessant voor mij zijn de getuigen te leeren kennen, die in staat zijn mij een kleedingstut toe te dichten, dal ik nooit bezeten heb. U is met dien fietsmantel aan gezien en herkend. Wilt ee ontken-" nen, dat u op den avond van den 25en Juli kort voor sluitingstijd auu het postloket van het station Kreuz- lingen een pakje heeft aangegeven aan het adres van mejuffrouw Hcd- wig Beek, dat een waarde vertegen woordigde van duizend mark en dat u bij die gelegeuheid een grijzen fietsmantel gedragen heeft. Hugo fronste zijn voorhoofd. Als ik met in het poleis van jus titie was, zou ik denken, dat u den spot met mij dreef, zei hij daarop. Ik ben, voor zoover ik weet, nooit in Kreuzlicgcn geweest, ik begojp daarom totaal niets van uw vraag De blikken der beide mannen kruis ten elkaar als de zwaarden van twe* verbitterde vijanden, die vast beshv ten ziin elkaar niet te ontzien. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5