'(Jen «til, de mannen ontblootten eer biedig het haold Toen ©ven later bleek, dat Z. M. vtog leefde, ging er een zucht van .verlichting op. Helaas, 't is een korte vreugde geweest, want weldra lag Z. M. In doodsstrijd, en enkele uren later klepten de doodsklokken hun droef geluid...... Koning Edward bereikte den 68-ja- rlgen leeftijd. Hij werd den 9den No vember 1S41 geboren, als zoon van koningin Victoria en Prins Albert van Saksen Coburg. Over zijn jongelingsjaren Is weinig bijzonders te zeggen. Hij kreeg eerst privaat-onderwijs en bezocht later de universiteiten te Edinburg, Oxford en Cambridge. I)e prins moet jen vroo- lijk student geweest zijn. Nog zijn anecdotes in omloop, die bewijzen, dat hij zeer kameraadschappelijk met de collega's omging en een o c h l student wilde zijn 1 Na de studies voltooid to hebben, legde hij zich meer op den krijgs dienst toe. In 1858 was hij al over ste, in 1862 werd hij bevorderd tot generaal, en in 1875 tot veldmaar schalk. Reads op jeugdigen leeftijd bleek *ijn lust tot verre reizen. Hij bezocht op 19-Jarigen leeftijd o. a. al Amerika en eenige jaren later ging hij een studiereis in lndië maken, om daar met eigen oogen de zaken te bestu- deeren later zou hij immers keizer (Vnn India zijn 1861 was een rouw-jaar voor Enge land. De gemaal van koningin Vic toria stierf, welke rampspoed de vorstin zich zóó aantrok, dat zo zicli buiten staat gevoelde, om aan het openbare leven deel te nemen. Nu rustte op den troonopvolger reeds de plicht, om dit te doen. Bij officieele gelegenheden feestvieringen, in wijdingen van gebouwen, openingen van tentoonstellingen, enz., was hij da vertegenwoordiger van zijn moeder. Ook als prins had hij dus reeds aanraking met het volk, dat hij laler zou regeeren. In 1863 huwde de Prins van Wales (zoo was zijn titel) met prinses 'Alexandra, een dochter van prins Chrlstioan van Denemarken. Het hu welijk werd met veel feestbetoon vol trokken en de hartelijke toejuichin gen, die liet jonge paar mocht ont vangen, was wel een bewijs, dat hij reeds bij het volk bemind was. Lang heeft koningin Victoria den scepter gevoerd. Eerst op 81-jarigen leeftijd maakte de dood een eind aan liet leven van deze merkwaardige vrouw en werd haar oudsten zoon geroepen om haar op te volgen. Op 22 Januari 19U1 werd hem ouder den naam van koning Edward VII de re- geeriug overgedragen, maar eerst op U Augustus 1302 had de feestelijke kroningsplechtigheid plaats. Koning Edward VII heeft dus ruim negen jaar het roer van staat in han den gehad. Onder zijn bestuur heeft liet Vereenigd Koninkrijk een goeden tijd gehad. Voor oorlogen en gevaar lijke buitenlandsche verwikkelingen pleof het gespaard, (achteraf rekent (lien het Marokko-gemodder en liet Doggersbank-incident niet, want deze dreigende oneenigheden zijn goed af- geloopen zóó goed, dat men denkt aan liet lied. dat als een nachtkaars uitgaat). Edward VII heeft veel aan buiten landsche politiek gedaan althans li ij heeft er aan mee gedaan. Onder de negen jaar van zijn bewind, is er ln de verhouding tusschen de groote ptateu ln Europa een belangrijke ver andering gekomen. Engeland heeft met Frankrijk en Rusland nauwe rriendschaps-betrekkingen aange knoopt legenover den Europeeschen drie bond is dus een even sterke macht ge plaatst, waardoor zoo houden onze groote politici met stijf-ernstig ge zicht vol de vrede in Europa zeer gediend is. Toch beijverde Edwari rich om ook een goede verstandhou ding tot Duitschland ie bewerken, liet bezoek, dat hij verleden jaar aan rijn neef, keizer Wilhelm, bracht, mag ppgevat worden als een tegenspraak Van de eeuwig-durende legende, dat Duitschland en Engeland reeds lang Dp voet van oorlog leven. Lil hetgeen over de bezwering van dc Balkan-crisis, ln het voorjaar van 1909, is oekend geworden, mag afge leid worden, dat ook Engeland's ko ping geijverd heeft, om een vredelie- tiet Idée-fixe. Dokter Berndt, wiens particuliere krankzinnigeninrichting zich sedert laren in een voortreffelijken naam mocht verheugen, zat in zijn studeer kamer een sigaar te rooken, toen hem het bezoek eener dame werd aan gekondigd. Laat haar maar binnenkomen, «prak hij. Hij stond op, legde zijn si gaar neer en ging de diep gesluierde Öuine tegemoet Neem plaats, mevrouw. Waarmee kon ik u van dienst zijn? De dame ging zitten, sloeg den iluier een beetje op, zuchtte een paar maai diep en begon toen met zuclite, door tranen verstikte stem te spre ken. Het is altijd voor iedereen een moeilijke gang, dokter, bij u rijn toe vlucht te nemen. Maar mijn kracht Is uitgeput, ik weet me geen raad meer. Mijn arme man lijdt sedert ja ren aan een, naar ik vrees, onge neeslijke ziekte. Niet, dat zijn bewust zijn gestoord is; hij spreekt en han delt over 't algemeen verstandig, en wie hem maar oppervlakkig kent zou nooit op de gedachte komen, dat zijn hoofd niet normaal is. Welk beroep bekleedt uw man, mevrouw? De dame aarzelde. Geen. Dat wil zeggen hij is officier geweest, maar nam zijn ontslag uit Jlen dienst het was nog voor ons Sn wel ijk en ging naair Zuid-Afri- Itti, waar het hem ln korten tijd ge lukte een groot vermogen te verkrij gen, ofschoon hij zonder geld en als Vonvoudig arbeider Iji een d'iamnrat- V.ijn begon. Misschien heeft dit de vendo oplossing voor de geschillen te zoeken. Ook do binnenlandsche politiek vroeg veel aandacht van den koning. l)e spannende strijd tusschen het Hoo- ger- en het Lagerhuis bezorgde hem veel moeilijkheden, vooral ln de laat ste maanden. Aan de koloniën werd een zelfbe stuur toegekend. Nog dit jaar kwam het Vereenigd Zuid-Afrika tot siand. Vroeger, we denken aan een 10 of 12 jaar terug, hadden wij, Hollanders, aan al du Rool-nekken gruwelijk het land. De tijd heeft vele wonden van den Zuid-Afrlkaanschen oorlog ge heeld en het Nederlandsche element verkrijgt er langzaam, maar zeker, weer de overhandHet tegenwoor dige Engeland heeft veel goed ge maakt, wat de bestuurders van liet laatst der 19de eeuw bedreven heb ben 1 Koning Edward was een populair vorst. Reeds als prins nam liij in de wereld een beteekenende plaats in. Hij was vooral m de sport- en ren- en jachtwereld een vooraanstaander, hield een eigen renstal, enz. De En- gelschen zijn nu eenmaal sporlmen- schen, zoodat de koning ook daarom door velen geliefd was. Algemeen is bekend, dat koning Edward de toonaangever voor de En- gelsche heeren-mode is geweest. Ook de spotprent-teekenaars vonden in de figuur van den korten maar dikken vorst een dankbaar onderwerp voor hun penkrassen. 18 April 1900 is een dag, die long in liet geheugen van den koning ge bleven is. Hij was toen te Brussel, waar een aanslag op zijn leven ge pleegd is, gelukkig mislukte de toeleg evenwel en bleef de vorst ongedeerd. Het huwelijk van koning Edward is met eenige kinderen gezegend. De oudste zoon is overleden, zoodat troonopvolger is zijn zoon George, Hertog van York, geboren 3 Juni 18G5. De nieuwe koning trad reeds vroeg in niarinedienst en is thans admiraal. In 1893 is hïj getrouwd met prinses Marie van Teek, die hem eenige kinderen schonk. Ook George heeft veel gereisd, en bezocht o. a Australië en lndië. (Men zie verder onder Telegram men). ROOSEVELT EN DE WERELD VREDE. Roosevelt, die, toen hij nog presi dent was van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, zich den Nobel prijs zag toegekend voor zijn optre den in het belang van den wereld vrede, hield tzooals we al in het kort meldden) te Christiania een redevoe ring over den Wereldvrede. Hij herinnerde in de eerste plaats aan de hem te beurt gevallen eer, dat hem een Nobel-prijs was toegekend. Het is z. L minstens even noodza kelijk om de wreede hebzucht en aan matiging van een deel der kapitalisti sche wereld en de wreede hebzucht en het geweld van een deel der ar beiderswereld te bedwingen, als om paal en perk te stellen aan een wreed en ongezond militairisme iu de inter nationale verhoudingen. Wij moeten ons altijd voor oogen houden, dat het groote doel is rechtvaardigheid en gerechtigheid tusschen de menschen, maar ook tusschen de natiën onder ling, benevens de kans om ons leven tot een ietwat hooger peil op te voe ren, met een breeder begrip van broe derlijke genegenheid tot elkander. De vrede is voor het geheel goed, maar zal nimmer het hoogste goed zijn, ten ware hij hand aan hand gaat met de gerechtigheid, en wordt al zeer slecht wanneer hij slechts dient als masker, voor lafheid en luiheid of als middel om de doeleinden van despotisme of anarchie te bevorderen. Spreker gaf aan, op welke wijze de wereldvrede zou kunnen worden be vorderd, „stap voor stap, terwijl men billijkerwijze moet zijn voldaan zoo lang werkelijk vorderingen worden gemaakt in de goede richting." Die vorderingen zijn Jaugs ver schillende wegen te verkrijgen. In de eerste plaats door arbitrage-verdra gen, welke naar spreker meende tus schen alle werkelijk beschaafde na- tien moeten worden gesloten. Wel bestaat dan nog geen zekerheid dat niet de een of andere natie in breuk maakt op zulk een verdrag, „maar wanneer zulke verdragen iu voldoenden getale bestaan, zou men eerste kiem gelegd voor zijn ziekte. Want en nu verzoek ik u heel op merkzaam te zijn hij houdt zich thans voor een der grootste diamant- liandelaars in de wereld, geeft ont zaglijke sommen uit om de kostbaire steen en te koopen en verkoopt ze wem- voor geiringe prijzen, terwijl hij zich verbeeldt dat iedereen van hem wil koopen en hij daardoor zijn vermo gen kan vertienvoudigen. Hij bestu deert de hotellijsten, zoekt naar vreemdelingen in rang en naam en bezoekt hen, terwijl hij zich voor ver tegenwoordiger van een groote juwe liersfirma uitgeeft. Maar dat niet al leen; zijn hoofd is zoover het diaman ten en andere sieraden betreft reeds zoo in de war, dat hij zelfs niet voor een, weer zuchtte ze niet voor een diefstal terugschrikt, als hij daar door in het bezit van ju weel en kan komen. U moet het goed begrijpen, dukter, slechts op dat ééne punt is zijn verstand beneveld, terwijl hij verder, vooral op leek en, den indruk maakt van een normaal menscb. Nu zal u ook mijn angst begrijpen, dok ter: ik leef dagelijks ln zorg, dat hij van den een of ander onzer kennis sen paarlen of diamanten zal stelen. Dan zou er schandaal komen. Men zou hem een proces aan doen. Nie mand zou bij den goeden, gezonden indruk dien hij maakt aan kleptoma- nie denken. Ze droogde weer haar tranen en scheen op een antwoord van den dokter te wachten. Zeker, mevrouw, antwoordde deze, Ik heb u volkomen goed be grepen. Het beeld dat u me van de ziekte geeft Is duidelijk, en we heb ben hier helaas maar al te dikwijls dergelijke gevallen uit de beste kirin gen. U schijnt dus te verlangen dot uw man in onze tnrichtLrur wordt ora al een neel eind op weg zijn, om een wereld meaning te scheppen, die ten slotte haar uitdrukking zou vindc-n in bepalingen, om zulk een Inbreuk te verbieden of te straffen". In de tweede plaats wees spreker op de verdere ontwikkeling van het Haagsche hof van arbitrage, opdat dit werkdadigen Invloed zou kunnen uitoefenen. Hem stond hierbij liet Supreme Court der Vereenigde Sta ten voor oogen, benevens de bepalin gen, die den vrede en de goede be trekkingen tusschen de verschillende staten dier groote republiek moeten verzekeren. Wel bestaan natuurlijk fundamentecle verschillen tusschen wat in de grondwet der Vereenigde Staten Is voorgeschreven, en datgene, wat men te 's-Gravenhage tracht te verkrijgen, ,,maar de voorschriften in do Amerikoansche grondwet tot het voorkomen van vijandelijkheden tus schen de staten onderling en ter ver zekering van de hoogste macht van het federale hof, ln zake bepaalde geschillen, zijn wel waard te worden bestudeerd door hen, die te 's-Gra- venhage iets dergelijks voor de ge heel© wereld trachten te verkrijgen." Ten derde meende 6preker, dat er zoo spoedig mogelijk naar moet wor den gestreefd, om paal en perk te stel len aan de toerustingen, in het bij zonder op marine-gebied, der ver schillende natiën, door een interna tionale overeenkomst Indien de wensch naar vrede oprecht is, zal hel voor de groote mogendheden der we reld geen onoverkomelijke moeilijk heid opleveren om zulk een overeen komst lot stand te brengen. Ten slotte zoude het eeu meesterzet zijn, indien die groote mogendheden, die den vrede wenschen, een vrede bond zouden vormen, niet alleen om den ouderlingen vrede te bewaren, maar ook om zoo noodig door ge weld te beletten, dat de vrede door anderen wordt verstoord. Zulk een bond zou zich voorloopig ten doel kunnen stellen, om den vrede- te verzekeren binnen zekere grenzen en onder zekere voorwaarden, maar ,,de regeerder of staatsman, dio zulk eene combinatie zou tot stand brengen, zou zich voor alle tijden eene eere plaats in de geschiedenis en het recht op de dankbaarheid van het menschdom hebben verzekerd." Gisteren deelden we ook een en ander mede over EEN GEWELDIGE AARDBEVING in Amerika Uit de nadere berichten blijkt, dat te Cartago geen enkel huts is gespaard gebleven. Van onder de puiuhoopen zijn reeds vele lijken weggehaald, en men schat het aantal slachtoffers op minstens 400. Het is eeu treurige toestand in de stad, zoo zelfs, dat het noodig was, den 6taat van beleg af te kojidigen. DE SULTAN VAN TURKIJE ls weer hersteld. Gisteren heeft de Selamik gewoon plaats gehad. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Geaboimoorden hebben bot voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vutbnar, in te zenden bij de Redactie van Hnarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aon vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Mag men eene dienstbode, die per drie maanden haar loom ont vangt, met de zes weken de huur op zeggen? ANTWOORD; Ja, dat Is geoorloofd. VRAAG: Als men mondeling voor een jaar een betrekking aanvaard heeft en men wordt per week betaald, mag men dan met de week opzeg gen? Van weerskanten is aangeno men 6 weken te voren te xullen waar schuwen. ANTWOORD: Dan moet men zich aan die afspraak ook houden. Was die afspraak met gemaakt, en is men werkelijk voor een jaar gehuurd, dan zou de dienstbetrekking niet vóór bet genomen. Zachtjes met tranen in haar stem antwoordde de dame: Ja. Ik weet geen anderen raad meer. Maar, dokter u moet me hoop geven. Zou er kans op zijn, dat hij weer geneest, volkomen bedoel ik? Ja zeker. Waarom niet? Het antwoord klonk niet heel ge ruststellend, maar toch haalde de dame verlicht adem. Hoe zal het me echter gelukken mijn man hierheen te brengen? Hij is zoo wantrouweud, zoodira ik er maar even op zinspeel enmaar daar valt me wat ln misschien zou den we Juist gebruik kunnen maken van zijn idee-fixe. Ik heb veel paar len en diamanten, ik zou hem kun nen zeggen, dat u ze van hem wilt koopen en hem er mee hierheen zen den. Uitstekend! Ik zou u betzelfde hebben voorgesteld, u kan misschien zonder dat hij er iets van af weet op denzelfden tijd bier zijn, ik geef u dan uw kostbaarheden terug en we houden uw man hier tot... Een nieuw heftig snikken der da me viel den dokter in de rede, die daarom geruststellend voortging: U behoeft niet moedeloos te zijn, mevrouw, alles kan nog goed worden. Ik begrijp wel hoeveel u deze stap moet kosten, maar heit geschiedt tot uw en zijn bestwiL De dame stond op. Laten we zeggen, morgen, dok ter om 5 uut, en u zorgt er wel voor, dat ze den stumper niet slecht be handelen. Natuurlijk, mevrouw. Neem me niet kwalijk dakter, men hoort en leest zooveel onaar digs... Ik dank u zeer dokter, dus morgen om 5 uur. eindt van dut jaar kunnen vernro- kan worden, VRAAQ: Ik ben Intern in dienst, doch slaap buiten 's huls, hetgeen door mijn patroon betaald wordt Wanneer ik nu ziek ben, moet de pa troon dat dan bekostigen? Mijn be roep ls winkeljuffrouw. ANTWOORD: U is niet Inwo nend, al geniet u in uw dienst den kost In geval van ziekte is de pa troon dus uiei verplicht om voor ver pleging en geneeskundige behande ling te zorgen. VRAAG: 1 Maart 1910 ben ik als tweede modiste intern in betrekking gegaan. Door zeer onaangename om standigheden werd Ik genoodzaakt thus te gaan slapen, doch bleef ln den kost 3 Mei zei de juffrouw mij. de betrekking op tegen 1 Juni. De juffrouw betaalt om de zes weken. Op hoeveel salaris heb ik nu recht? Mijn salaris ontving ik half April. ANTWOORD: De'juffrouw kon den Sen Mei opzeggen tegen 17 Juni, n.l. met 6 weken. Als u weg gaat moet u dus loon hebben van half April tot 17 Juni VRAAG: Ik heb een huis gehuurd. De huisbaas zei het is zoo zuiver als glas. Ik heb f 8 onkosten gemaakt en tweo weken huur botaakL Het blijkt nu dat het huis niet zuiver is. Kan ik du mijn onkosten „erug vorderen? ANTWOORD: Wij raden u aan spoedig to vertrekken, maar geen kos ten te maken door het instellen van een zeer twijfelachtige rechtsvorde ring. U zult niet kunnen bewijzen, noch dat de verhuurder u dat gezegd hooft, noch dat het huls onzuiver was toen u er Ln trek. Kon dat volledig worden bewezen of gaf de verhuurder toe dat hij een dergelijke verklaring l»ad afgelegd, dan was het misschien nog wat anders; maar de ervaring leert dat aan die zaken weinig te doen la Binnenland NATIONALE TENTOONSTELLING VOOR HUISVLIJT. Men schrijft ons: Op den lóen April sloot de tennijn voor Inzending van de Nationale Ten toonstelling voor Huisvlijt, welke de zen zomer 15 Juni tot einde Sep tember te Scheveningen wordt ge houden, en thans is dus reeds ©enigs zins een overzicht mogelijk aangaan de den aanblik, welke de tentoonstel ling zal opleveren. En zonder over drijving mag gezegd worden, dat die aanblik in alle opzichten aan de ver- w achtingen zal beantwoorden, deze verwachtingen reeds nu ln meer dan een opzicht overtreft. De propaganda, die ln stilte maar onvermoeid door het gefheele land voor de tentoonstel ling ls gevoerd geworden, heeft hare uitwerking niet gemist, en de ten toonstelling zelve zal niet alleen in naam, doch Inderdaad eene nationa le zijn. Zij zal niet alleen op de be oefening der huisvlijt een weldadigen Invloed kunnen oefenen, maaT tege lijk, wat zoo gaarne gcwcnscht werd, een volledig beeld kunnen geven van de huisvlijt in alle doelen des lands. ALGEMEENE NEDERL. OPZICH TERS- EN TEEKENAARSBOND. De zevende algemeene vergadering werd Donderdag te Arnhem gehou den, onder voorzitterschap van den heer J. L. B. Keurschot Het Jaarverslag, waaruit blijkt, dat de Bond op 1 Januari 1909 345 leden telde en op 31 December 354, werd goedgekeurd. De vier aftredende bestuursleden, de heeren Keurschot, Vrijenhoek, De Haas en Boenk, werden herkozen. Heel gued, dag mevrouw. Den volgenden dag even voor 5 uur, verscheen do ongelukkige vrouw op nieuw. Ze werd door den dokter in een zijkamer gelaten, waarbij hij haar nog eenige wenken gaf. Ze mocht zich tot geen prijs laten zien, maaT moest door de half geopende deur oil es opmerken wat ln zijn kar iner voorviel, dan zou hij de siera den teruggeven en zij moest het huis verlaten zonden: door 'r man gezien te zijn. Even na 5 uur hield een rijtuig stil, waaruit een ongeveer 30-jarige, goed gekleede hoer stapte, met eera taschje in de hand. Eenige minuten later stond de zieke voor den dok ter. Ik kom op last mijner firma, om u eenige sieraden te laten zien, die u ons vandaag hebt besteld. De doktor zag den zieke aan. Hij maakte inderdaad eon zeer normalen en ge zonden indruk. Maar het is waar, een dokter laat zich zelfs In zulke ge vallen bedriegen. Ik ben u en uw firma zeer ver plicht, mijnbeer, antwoordde hij vriendelijk. Mijn vrouw kan u ech ter niet ontvangen, ze ls bezig zich te kleeden. Misschien vergunt u mij, dit taschje aan mijn vrouw te laten brengen, of... Hij lachte en keek den zieke aan. Deze aarzelde, en scheen wat ach terdochtig, diaarna antwoordde hij echter, net is tegen mijn opdracht, en Ik mag de sieraden niet uit han den geven, maar voor Iemand als u zal ik wel een uitzondering mogen maken. Mag Ik u nog een verzoek doen. Hier 1a de lijst van hetgeen ik meegebracht hob. Wil u zoo vriende lijk zijn, u te overtuigen of alles Ln orde 1» Het ls slechts een vorm. Tot bondsredacleur wordt herbe noemd de heer Keurschot. Als plaats voor het volgend congres wordt aangewezen Enschedé. Hierna kwam aan de orde een reso lutie, luidende „De vergadering enz. kennis genomen hebbende van het door don Nederlandschen Bond van Architecten aangeboden collectief- arbeidscontract is van oordeel dat, alhoewel dit contract wel afwijkt van iict door don bond aangenomen ont- worp, liet toch vele verbeteringen bevat betreffende de arbeidsvoor waarden der opzichters en teekenaars zoodal het wel aannemelijk zou zijn, mode kennis genomen hebbende van «o wijziging door de algemeene ver gadering van den Architectenbond in <icu aanhef van het contract gebracht, uoor welke wijziging zijn bapabngen slechts bindend zijn voor een arbeids overeenkomst met georgauiseerden van oordeel, dat daardoor bij hei aan gaan van dienstbetrekkingen de ar chitecten stelselmatig ongeorgani seerden in buil dienst zullen nemen, mede van oordeel, dat tengevolge daarvan het aangaan van een dienst betrekking voor georganiseerde op zichters en teekenaars ten zeerste zal worden bemoeilijkt, besluit op grond van bovenbedoelde wijziging het con tract niet te aanvaarden en deze mo tie ter kennis van den Architecten- bond te brengen." Met a'gemeene stemmen wordt de voorgestelde motie uangenomen. Een krachtige actie zal gevoerd worden voor de opneming van tech nici in de Ongevallenwet. STUDENTENR ELLETJE. De senaat van de Groningsche Hoo- geschool heeft ontslag genomen. De oorzaak van het ontslag-nemen moet worden gezocht in liet feit, dat opeen partij, onlangs gegeven in de Harmo nie, ais „con vanouds gebruikelijk hulde- ©n beleefdheidsbeloon" van in gezetenen aan de studenten, enkele studonten zich schandelijk ruw heb ben gedragen en voor eeu zeer aan zienlijk beorog van den inventaris kort eu klein hebben geslagen. Dat dit optreden zeer getaakt wordt, spreekt vanzelf, met bet minst door oen senaat van het korps, dat zich verantwoordelijk gevoelt voor de da den zijner leden. [N. CL) BOND VAN TECHNICL Deze Bond hield zijn algemeene vergadering te Enschedé. Uil iict jaarverslag blijkt, dat de Bond thans 760 leden en 84 donateurs telt eene vermeerdering iu het afge- loopen jaar met onderscheidenlijk tÏ8 en 5. In liet verslag van het Informatie- Bureau wordt vermeld, dat 61 sollici tanten zich hadden opgegeven, van wie er 23 zijn geplaatst. Ingekomen zijn 51 aanvragen om personeel. Behandeld werd het bestuursvoor stel om met den Bond van Nederl. Architecten een collectief arbeidscon tract te sluiten. De voorzitter wijst er op, dat de waarde van bedoeld con tract misschien voorloopig practisch gering is, omdat de Bond van Archi tecten slechts 40 leden telt; de rno- reele voordeelen zijn echter groot. De vergadering besloot met alge meene stemmen overeenkomstig hot voorstel. Daarna werd opgemaakt het vol gende plan van actieDe Bond zal streven naar a. wettelijke regeling van een tuaximalen arbeidsdag; b. invoering van bekwaamsvormeri en een salarisregeling voor verschillen de categorïen technicia invoering van regeeringswege van middelbaar technisch onderwijs met beschikoaar- steiling van studiebeurzen voor hen, die daarvoor iu aanmerking komen d. wettelijke regeling van den rechts toestand van technicie. invoering van eene octrooiwetf. uitbreiding der Ongevallenwet tot alle technici in dienstbetrekkingg. vertegenwoordi ging in de Kamers van Arbeid h peusionnecring. gewaarborgd door den Staati. een jaarlijksch verlof van minstens 14 dagen met behoud van salaris. Nijmegen werd aangewezen als plaats voor de volgende vergadering. maar u begrijpt, ik ben aansprake lijk... Natuurlijk wil ik dit doen, mijn heer. Toen keek hij de kostbaarheden even na, belde een bediende, die er alles van wist, en gelastte hem de sieraden aan de vrouw te brengen. ZoodTa de bediende met het taschje verdwenen was, begon de dokter met de zieke een gesprek, terwijl hij deed alsof hij hem voor den vertegenwoor diger der juweliersfirma hield. Plotseling veranderde hij echter van tactiek en vroeg op eens: Hoe lan gis u eigenlijk Ln Zuid- Afrika geweest, luitenant? De zieke keek den dokter verbaasd- aan, en antwoordde Ik ben nooit in Zuid-Afrika geweest. Zoo, mtuur u is toch officier ge weest. Neen, dokter, u ziet me zeker voor een ander aan. Ik heet Rudolf Stokman, en... Dt dokter knikte, als of hij dat ant woord verwacht had, de arme man scheen volkomen beheerscht te wor den door een idéé fixe Maar uw wouw heeft me toch gezegd.... Nu stond Stokman op. Mijn vrouw. Ik ben niet getrouwd Maar de dokter gaf het nog niet op. Bedenk u eens goed. Is n niet als eenvoudig mijnwerker begonnen en hebt u toen niet een groot vermo gen verworven? Nu was mijnheer Stokman» geduld op. HIJ ktreeg een flauw vermoeden de plaats waarop hij zich bevond, de zonderlinge vragen van den dokter, diens eigenaardig lachen... Dokter, er heerscht hier een on begrijpelijk misverstand, of we zijn Besloteu werd nog zKn te rkhlo! tot de Tweede Kamer met het verzoet het ontwerp-octrooiwet aan te nemer NEDERL. BOND VAN JONGELING» Y EREENIGINGEN OP GEREFOR MEERDEN GRONDSLAG. Men schrijft ons: Hemelvaartsdag werd te Utrecht d( 22o Bondsdag gehouden Do vergadering was zeer druk 1» zocht Duizenden jongelieden waren uit alle oorden des lauds saam ge ko men. Nadat met veel geestdrift het Bunds lied was gezongen, opende de Bonds voorzitter ds. J. E. Vonkenberg d< vergadering. Vervolgens hield de voorzitter een openingsrede over: StandvasUghe: L Spr. wees op hot nood.ge, vuoraJ in onze dagen nu de groote strijd steeds meer nadert, om standvastig te zijn cn niet met de deining der golven of en near te gaan. Met de vermaning: zijt standvas tig, onbewegelijk, altijd overvloedig in liet werk d:s Heeren, eoidigde spr. zijn langdurig toegejuichte rede. Ouder daverend ajipi vjs werd be sloten telegrammen v; verzenden: Aan H. M. do KoningL aan Dr. Kuy- on aan Minister Heemskerk. Besloten werd dat de volgende Bondsdag to Groningen zal worden gehouden. Bij crikclo candidaatstelling weed als bestuurslid herkozen de lieer Johr T. do Lange te Ej-melo. Iu de vacatu re Ds. Boekenoogen werd met 250 van do 359 stemmen gekozen Ds. van Andöl van Baarn. Over een door de aangesloten ver- eeniging te Arnhem voorgestelde mo tie, over het al of niet wenschelijke van liet optreden van dames als spreeksters voor de vergaderingen van de Vcreenigingen zal aan de Com missie van Raadslieden advies wor den gevraagd. Onder applaus werd besloten aan Gouverneur-Generaal Idenburg het eere-lidmaatschap van den Bond aan te Lieden. Omdat Tivoli te klein was om alle belangstellenden te bevatten, had het Bondsl>estuur zich genoodzaakt ge zien. de middagvergadering over twee zalen te verdoelen. In de vergadering in Tivoli, hield Ds. II. Hoekstra van Arnhem een to- feraal over het onderwerp: De Jonge- lingsvereeniging en het geestelijk le ven. De opwekkende Tedc werd gehou den door Dr. A. Kuyper Jr. van Vlis- singeu over „Een groet aan het vaan del.'' Voor de vergadering in het Gebouw voor Kunsten cn Wetenschappen trad als spreker op Mr. Diepenhorst, die do geschiedenis van Calvijn en de procedure-Servet uiteenzette. Iu de avondvergadering, welke go- houden word in de Westarkerk, sprak ds. J. H. Ltmdwehr van Rotterdam over Oponh. 2 10 b. De verschillende referaten, in deze vergaderingen uilgesproken, zullen in boekformaat verschijnen. HULDIGING VAN LORENTZ EN VAN NOUHUYS. De Maatschappij ter bevordering van net natuurkundig onderzoek ier Nederlandsche koloniën zal de op haar initiatief uitgezonden ontdek kingsreizigers mr. Loreutz en Van Nouhuys eene piechtige ontvangst be reiden, wanneer zij eerlang na hun roemvollen toch in het vaderland te- rugkeeren. Het plan bestaat om op Zaterdag 21 Mei in een der lokalen van AxLs eene feestelijke bijeenkomst te houden met de reizigers en met genoudigden, waarna aan alle belang stellenden de gelegenheid geopend zal zijn den koenen ontdekkers van het Nieuw-Guineesche Sneeuwgebergte de hand te drukken. heiden het slachtoffer van een schan delijk bedrog geworden. Heeft u de juweoleu werkelijk aan uw vrouw la ten brengen? Nu begon ook de dokter te twijfelen. Zoo sprak geen krankzinnige. Neen, antwoordde hij, ik heb ze aan uw vrouw terug [-geven, die hlar naast wachtte. Groote hemel. Stokman viel op z'n stoel neer, we zijn dus inder daad door een doortrapte misdadig ster bedrogen. Heeft u geen juweelen bij onze firma besteld? Ik heb er niet aan gedacht. De iarne, die .rich voor uw vrouw uit gaf De miMadigster dre ons beiden bedrogen heeft, meent u. De dokter ging naar de telefoon, belde de juweliersfirma op en vroeg of men op zijn naam juweelen be steld had, en hoe de persoon heette, die ze hem gebracht had. Het ant woord luidde, dat de heer Rudolf Stokman ten gevolge van een brief, onderteekend met den naam Berndt Juweelen ter waarde van f 150.000 aan hem had gebracht Mijnheer Stokman moest reeds bij hem zijn- Hij was om half vijf vertrokken. De dokter en de heer Stokman ven lieten onmiddellijk het huis, zochten een automobiel op en reden haastig naar het bureau van politie. Tegelij kertijd reisde een diep gesluierde da me, met een bruin taschje angstval lig ln haar hand, per sneltrein naar het zuiden. (Hsge?

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 10